Nowości i zmiany : QF2019520.20220121.02, QF2022000.20220128.01, QF2021500.20220126.01

Zmiany w pliku JPK_V7M

Od 01.01.2022 obowiązuje nowa wersja struktury logicznej pliku JPK_V7M. Zaktualizowana struktura uwzględnia wszystkie zmiany wprowadzone od 1 lipca 2021 roku do 1 stycznia 2022 roku.

Nowa definicja pliku JPK_V7M(2)

Uwaga
Jeżeli został przeliczony plik JPK_V7M(1) za okres od stycznia 2022 to należy go usunąć z systemu.

W systemie dodano nową definicję pliku JPK_V7M(2), obowiązującą dla plików JPK przeliczanych za okres od stycznia 2022. W nowej definicji zostały dokonane zmiany dotyczące przyśpieszonego zwrotu podatku dla podatników bezgotówkowych oraz szybszego zwrotu VAT w przypadku podatników korzystających z systemu e-faktur. Dodatkowo, na zakładce Ewidencja sprzedaży dodano następujące kolumny (domyślnie ukryte):

  • Termin płatności – w przypadku faktur VAT sprzedaży oznaczonych parametrem Korekta VAT-ZD i znajdujących się na zawiadomieniu ZD na zakładce Wierzyciel wyświetlany jest termin płatności z pierwotnej płatności FSV ujętej na zawiadomieniu. Dla pozostałych dokumentów kolumna nie przyjmuje wartości.
  • Data zapłaty – w przypadku faktur VAT sprzedaży oznaczonych parametrem Korekta VAT-ZD i znajdujących się na zakładce Wierzyciel – Dokumenty zapłacone zawiadomienia ZD wyświetlana jest data rozliczenia z pierwotnej płatności FSV ujętej na zawiadomieniu. Dla pozostałych dokumentów kolumna nie przyjmuje wartości.

Nowa definicja pliku JPK_V7M(2)

Uwaga
Korekty plików JPK_V7M przeliczane za okres przed 1 stycznia 2022 roku są tworzone według struktury obowiązującej przed 1 stycznia 2022. Za okresy rozliczeniowe od października 2020 roku do grudnia 2021 r. pliki JPK_VAT z deklaracją i ich ewentualne korekty należy składać według wzoru formularza JPK_V7M(1).

Nowe wartości procedur JPK

W słownikach uniwersalnych oraz parametrach VAT dla faktur VAT dodano nowe wartości procedur JPK:

  • WSTO_EE Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż na odległość towarów – stosowana do wewnątrzwspólnotowej sprzedaży na odległość towarów, które w momencie rozpoczęcia ich wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium kraju oraz świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, o których mowa w art. 28k ustawy, na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub miejsce pobytu na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.
  • IED Podmioty, które ułatwiają korzystanie z interfejsu elektronicznego – stosowana do części ewidencyjnej JPK_V7 przez podatników ułatwiających za pomocą interfejsu elektronicznego (np. sklepu online) dokonanie na terytorium UE przez podmiot trzeci – podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium UE.

Nowe wartości procedur JPK w parametrach VAT

Zmiany na wydrukach

Zgodnie ze zmianami struktury logicznej pliku JPK_V7M dodano nowe elementy oraz zmieniono opisy komentarzy do wybranych elementów wydruku JPK_V7M.




Konfiguracja komponentów Comarch ERP Altum

Okno konfiguracji komponentu Comarch ERP Altum Centrala serwer/Centrala stanowisko

Po zainstalowaniu Comarch ERP Altum oraz wykreowaniu baz danych należy z poziomu okna konfiguracji wybrać z listy komponent Centrala Serwer lub Centrala Stanowisko, a następnie wybrać z górnego paska przycisk [Konfiguracja].

Okno konfiguracji komponentu
Okno konfiguracji komponentu

W sekcjach baz danych należy wskazać nazwę serwera oraz baz konfiguracyjnej i firmowej Comarch ERP Altum. Poniżej należy również uzupełnić dane logowania do wcześniej skonfigurowanych baz. Zalecane jest korzystanie z loginu o typie SQL.

Poniżej znajduje się sekcja Automatycznie zamykaj procesy podczas aktualizacji, pozwalająca na zarządzanie zachowaniem procesów i usług powiązanych z Comarch ERP Altum podczas instalacji poprawek oraz dodatków.

Z tego poziomu możliwe jest decydowanie o:

  • Zamknięciu procesu (aplikacji) – kolumna Zamykaj
  • Zatrzymaniu usługi i opcjonalnym uruchomieniu po instalacji – kolumna Uruchamiaj usługi
  • Skorzystaniu z konfiguracji zdefiniowanej w dodatku – kolumna Według ustawień dodatków



Auto Update

Zarządzanie procesami i usługami

W oknie konfiguracji komponentów Comarch ERP Altum została dodana sekcja o nazwie Automatycznie zamykaj procesy podczas aktualizacji, pozwalająca na zarządzanie zachowaniem procesów i usług powiązanych z Comarch ERP Altum podczas instalacji poprawek oraz dodatków.

Sekcja zarządzania procesami i usługami w konfiguracji komponentu Comarch ERP Altum

Z tego poziomu możliwe jest decydowanie o:

  • Zamknięciu procesu (aplikacji) – kolumna Zamykaj
  • Zatrzymaniu usługi i opcjonalnym uruchomieniu po instalacji – kolumna Uruchamiaj usługi
  • Skorzystaniu z konfiguracji zdefiniowanej w dodatku – kolumna Według ustawień dodatków

Statusy zdalnych instalacji

W nowej wersji Comarch ERP Auto Update został usprawniony mechanizm informowania użytkownika o stanie synchronizacji agentów podrzędnych oraz o statusach zdalnych instalacji poprawek i dodatków z poziomu agenta nadrzędnego na agentach podrzędnych.
Obsłużone zostały następujące przypadki:

  • Po zamknięciu okna instalacji zdalnej (QF/Add-On) informacja o zakolejkowanej instalacji dla agenta, który jest offline będzie nadal dostępna
  • Po zamknięciu okna instalacji zdalnej (QF/Add-On) informacja o niepowodzeniu instalacji na agencie podrzędnym będzie nadal dostępna
  • Po wybraniu przycisku [Wymuś synchronizację] w sekcji Zarządzanie siecią agentów będzie widoczny status takiej synchronizacji

Automatyczne sprawdzanie nowej wersji Auto Update

W przypadku wykrycia nowej wersji aplikacji Comarch ERP Auto Update na dolnym pasku okna programu zostanie wyświetlona informacja „Aktualizacja gotowa do zainstalowania”:

Informacja o dostępności nowej wersji Comarch ERP Auto Update

Po kliknięciu w informację wyświetli się pytanie:

Pytanie o aktualizację wersji

Pozostałe zmiany

W celu zredukowania możliwości wystąpienia problemów z poprawkami, została dodana blokada uruchamiania Comarch ERP Altum oraz Comarch POS. Do czasu ukończenia instalacji poprawek uruchomienie tych aplikacji będzie niemożliwe.

 




Współpraca z aplikacjami

Zestawienie aplikacji, z którymi współpracuje Comarch ERP Altum 2022.0

Aplikacja Wersja Uwagi
Comarch POS 2022.0
Comarch mPOS 2022.0
Comarch e-Sklep 2022.0
Comarch B2B 2022.0
Comarch WMS

(Zarządzanie, Magazynier)

2022.0
Comarch Mobile

(Zarządzenie, Sprzedaż, Monitorowanie)

2021.5
Comarch DMS 2021.2
Comarch ERP Business Intelligence

(Księga raportów, Panel zarządzania, Konfigurator)

2021.0
Comarch BI Point 11.3
Comarch e-Sprawozdania 2021.1.1  
Comarch ERP Altum HR 2022.1.1  
Comarch Translator 2021.0  
Wszystko.pl Aktualna wersja: www.wszystko.pl
OCR Aktualna wersja



Księgowość

Zmiany w mechanizmie rozliczania ulgi na złe długi (SLIM VAT 2)

Zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe (SLIM VAT 2) wprowadzono zmiany w mechanizmie rozliczania ulgi na złe długi:

  • Wydłużony został termin na skorzystanie z ulgi na złe długi tj. na zawiadomieniu ZD liczonym za okres od 01.10.2021 uwzględniane będą dokumenty, dla których od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 3 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.
  • Wprowadzono możliwość ujęcia na zawiadomieniu ZD płatności do dokumentów:
  • wystawionych na kontrahenta, który nie jest czynnym podatnikiem VAT
  • wystawionych na kontrahenta, który jest konsumentem (osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej)
  • wystawionych na kontrahenta, który jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji

W związku z powyższym, podczas automatycznego tworzenia zawiadomienia ZD wyświetlone zostaje pytanie „Czy uwzględniać podatników niebędących czynnymi podatnikami VAT?”. W przypadku wybrania odpowiedzi:

  • Nie(domyślna wartość) – na zawiadomienie zostają dodane wyłącznie płatności do dokumentów wystawionych na kontrahenta będącego czynnym podatnikiem VAT
  • Tak– na zawiadomienie zostają dodane płatności niezależnie od tego, czy dokumenty zostały wystawione na kontrahenta będącego czynnym podatnikiem VAT czy też nie

Niezależnie od wybranej odpowiedzi, na zawiadomienie zostają dodane płatności do dokumentów wystawionych na kontrahenta będącego w likwidacji (parametr W likwidacji na karcie kontrahenta).

Dodatkowo, po wybraniu na zawiadomieniu ZD przycisków:

  • [Dodaj]
  • [Przelicz]
  • [Przelicz wszystko]

wyświetlone zostaje pytanie „Czy uwzględniać podatników niebędących czynnymi podatnikami VAT?”. W przypadku wybrania odpowiedzi:

  • Nie (domyślna wartość) – na liście zostają wyświetlone wyłącznie płatności do dokumentów wystawionych na kontrahenta będącego czynnym podatnikiem VAT
  • Tak– na liście zostają wyświetlone płatności niezależnie od tego, czy dokumenty zostały wystawione na kontrahenta będącego czynnym podatnikiem VAT czy też nie

Niezależnie od wskazanej opcji, na liście zostają wyświetlone płatności do dokumentów wystawionych na kontrahenta będącego w likwidacji.

 




Logistyka

Zmiany w statystyce dokumentu

W odpowiedzi na oczekiwania Klientów, w oknie statystyki wyświetlanej dla wybranego dokumentu dodane zostały nowe kolumny:

  • Ilość – prezentuje wartość z pola Ilość na pozycji dokumentu razem z symbolem jednostki użytej na dokumencie
  • Ilość j. podst. – prezentuje wartość pola Ilość w jednostce podstawowej na pozycji dokumentu razem z symbolem jednostki podstawowej przypisanej do artykułu

Okno statystyki dokumentu

W celu optymalizacji analizy danych statystycznych, od najnowszej wersji systemu w oknie statystyki domyślnie wyświetlany jest również wiersz podsumowań.

Dodatkowo, w przypadku pozycji dokumentu, dla których nie wskazano wag/obojętności, wprowadzone zostało wyliczanie tych pól na podstawie karty towaru.

Zmiany w synchronizacji z EDI

Do pliku tworzonego podczas generowania eksportu faktury sprzedaży do EDI dodane zostało pole <InvoicePaymentTerms>, odpowiadające wartości pola Termin płatności w sekcji Płatność na nagłówku dokumentu. Nowe pole znajduje się w sekcji <Invoice-Header> za polem  <InvoicePaymentDueDate> i jest wyrażone w liczbie dni.

Zmiany w JPK_MAG

W związku z wprowadzonymi zmianami przepisów dotyczących struktury pliku JPK_MAG, od najnowszej wersji systemu uwzględniane są w nim również dokumenty:

  • PW; KIPW; KWPW – na zakładce PZ oraz sumach kontrolnych Liczba PZ/Wartość dokumentów PZ
  • MM+, których magazyn docelowy jest zgodny z magazynem pliku kontrolnego – na zakładce MM oraz sumach kontrolnych Liczba MM/Wartość dokumentów MM

Szybka sprzedaż we współpracy z Comarch POS

W celu optymalizacji sprzedaży dla sklepów niekorzystających z czytników kodów kreskowych, w Comarch POS wprowadzone zostały tzw. „przyciski szybkiej sprzedaży”.

Z poziomu Comarch ERP Altum dodane zostały przyciski umożliwiające konfigurację grup artykułów i artykułów w Comarch ERP Altum oraz ich synchronizację do Comarch POS.

Na formularzu firmy/centrum na zakładce Stanowiska POS wprowadzone zostało pole Tryb sprzedaży z domyślną wartością Standard.

 

Pole Tryb sprzedaży na zakładce Stanowiska POS

Po zmianie wartości pola na Szybka sprzedaż, z poziomu Dostępności obiektów (Konfiguracja -> Struktura praw) prezentowana jest dodatkowa „wirtualna” kategoria podziału dla grup towarowych Szybka sprzedaż, która jest przeznaczona do konfiguracji szybkiej sprzedaży na POS.

Uwaga
Szybka sprzedaż jest kategorią podziału widoczną jedynie z poziomu Dostępności obiektów.

Po wybraniu wskazanego podziału, w prawym oknie dostępne są dwie zakładki: Grupy oraz Artykuły, które są przypisane do kategorii. Po wybraniu przycisku [Dodaj], na liście grup/artykułów prezentowane są tylko te pozycje, które zostały dołączone do danej firmy/centrum.

Kategoria podziału dla grup towarowych Szybka sprzedaż

Ponadto, do tabeli grup pozostałych kategorii podziałów dodana została dodatkowa kolumna Szybka sprzedaż prezentująca, które z grup zostały przypisane do podziału Szybka sprzedaż.

Synchronizacja kodów wagowych z POS

Od najnowszej wersji systemu podczas synchronizacji z Comarch POS wysyłane są definicje kodów wagowych, które przyjmują format zgodny z dokumentacją techniczną POS.

 




Zmiany w mechanizmie rozliczania ulgi na złe długi (SLIM VAT 2)

Zmiany w mechanizmie rozliczania ulgi na złe długi (SLIM VAT 2)

Zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe (SLIM VAT 2) wprowadzono zmiany w mechanizmie rozliczania ulgi na złe długi:

  • Wydłużony został termin na skorzystanie z ulgi na złe długi tj. na zawiadomieniu ZD liczonym za okres od 01.10.2021, uwzględniane będą dokumenty, dla których od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 3 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.
  • Wprowadzono możliwość ujęcia na zawiadomieniu ZD płatności do dokumentów:
    • wystawionych na kontrahenta, który nie jest czynnym podatnikiem VAT
    • wystawionych na kontrahenta, który jest konsumentem (osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej)
    • wystawionych na kontrahenta, który jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.

W związku z powyższym, podczas automatycznego tworzenia Zawiadomienia ZD wyświetlone zostaje pytanie „Czy uwzględniać podatników niebędących czynnymi podatnikami VAT?”. W przypadku wskazania opcji:

  • Nie (domyślna wartość) – na zawiadomienie zostają dodane wyłącznie płatności do dokumentów wystawionych na kontrahenta będącego czynnym podatnikiem VAT
  • Tak – na zawiadomienie zostają dodane płatności niezależnie od tego, czy zostały wystawione na kontrahenta będącego czynnym podatnikiem VAT czy też nie

Niezależnie od wskazanej opcji, na zawiadomienie zostają dodane płatności do dokumentów wystawionych na kontrahenta będącego w likwidacji (parametr W likwidacji na karcie kontrahenta).

Dodatkowo, po wybraniu na zawiadomieniu ZD przycisków

  • [Dodaj]
  • [Przelicz]
  • [Przelicz wszystko]

wyświetlone zostaje pytanie „Czy uwzględniać podatników niebędących czynnymi podatnikami VAT?”. W przypadku wskazania opcji:

  • Nie (domyślna wartość) – na liście zostają wyświetlone wyłącznie płatności do dokumentów wystawionych na kontrahenta będącego czynnym podatnikiem VAT
  • Tak – na liście zostają wyświetlone płatności niezależnie od tego, czy dokumenty zostały wystawione na kontrahenta będącego czynnym podatnikiem VAT czy też nie

Niezależnie od wskazanej opcji, na liście zostają wyświetlone płatności do dokumentów wystawionych na kontrahenta będącego w likwidacji.




Współpraca z aplikacjami

Zestawienie aplikacji, z którymi współpracuje Comarch ERP Altum 2021.5

Aplikacja Wersja Uwagi
Comarch POS 2021.5
Comarch mPOS 2021.5
Comarch e-Sklep 2021.2
Comarch B2B 2021.1
Comarch WMS

(Zarządzanie, Magazynier)

2021.1
Comarch Mobile

(Zarządzenie, Sprzedaż, Monitorowanie)

2021.1.1
Comarch DMS 2021.1.1
Comarch ERP Business Intelligence

(Księga raportów, Panel zarządzania, Konfigurator)

2021.0
Comarch BI Point 11.3
Comarch e-Sprawozdania 2021.1.1  
Comarch ERP Altum HR 2021.5.1  
Comarch Translator 2021.0  
Wszystko.pl Aktualna wersja: www.wszystko.pl
OCR Aktualna wersja



Współpraca z e-Commerce

Comarch ERP Altum od wersji 2021.5 współpracuje z nową wersją e-Sklepu 2021.2.




Współpraca z e-Sale

Od najnowszej wersji Comarch ERP Altum współpracuje z aplikacją Comarch e-Sale. Comarch e-Sale to prosta w obsłudze aplikacja, za pośrednictwem której można wystawiać swoje produkty na popularnych serwisach aukcyjnych z asortymentu dostępnego w systemie Comarch ERP Altum. Po wystawieniu oferty na Allegro / e-Bay i zakupie przez Klienta system umożliwia przekształcenie jej do zamówienia sprzedaży w sklepie, a następnie synchronizację do Comarch ERP Altum.