Udzielenie skonta
Udzielone skonto zostaje w systemie udokumentowane, jako operacja skonto. Formularz tej operacji jest identyczny jak operacji kasowej/bankowej. Operacja skonto jest możliwa tylko do odczytu, użytkownik nie ma możliwości wprowadzania na niej zmian.
Cechy operacji skonto:
- Nie podlega rozliczeniu (wersja polska) lub jest rozliczana (pozostałe wersje)
- Jest powiązana z płatnością
- Nie może istnieć samoistnie, tzn. bez powiązania z żadną płatnością
- Powstaje w wyniku rozliczania płatności (nie można jej dodać ręcznie)
- Nie można jej usunąć (usunięcie następuje w momencie usunięcia rozliczenia płatności)
- Podlega księgowaniu
W dniu 13.11.2017 została wystawiona (zatwierdzona) FS na wartość = 350,00 PLN. Przed rozliczeniem: Płatność: Operacja: Rozliczenie operacji: Płatność: Operacja:
Jej płatność została podzielona na 2 różne, o wartościach: 100,00 PLN i 250,00 PLN. Każda
z tych płatności rozliczana jest oddzielnie. W poniższym przykładzie jako pierwsza rozliczana jest płatność w wysokości 100,00 PLN, do której zostało przypisane skonto.
W systemie istnieje możliwość udzielenie skonta także na dokumentach wyrażonych w walutach obcych. Mechanizm ten jest analogiczny jak w przypadku dokumentów w walucie PLN. Poniższy przykład prezentuje udzielnie operacji skonta na fakturze zakupu w walucie EUR.
W ramach powstania operacji skonto następuje powiązanie pomiędzy dokumentami związanymi z tą operacją. Dlatego też, w systemie może wystąpić blokada, która nie pozwoli na usunięcie rozliczenia. Jeśli korekta powstała w ramach naliczenia skonta została zaksięgowana, nie ma możliwości usunięcia rozliczenia. Podczas takiej próby system wyświetli komunikat: „Błąd: Nie można usunąć rozliczenia, ponieważ istnieje do niego rozrachunek”.
W takim przypadku w pierwszej kolejności należy odksięgować korektę, a w następnym kroku usunąć rozliczenie dokumentów. Natomiast, jeśli pozostałe dokumenty biorące udział w naliczeniu skonta zostaną zaksięgowane, nie blokuje to możliwości usunięcia tego rozliczenia.