Wspólne

Logowanie do Comarch ERP Altum – nowe okno wyboru serwera licencji

W związku ze zmianami z komunikacją pomiędzy Comarch ERP Altum a Menagerem Kluczy zostało zmienione okno do wyboru serwera licencji dostępnego z menu System -> Zmień klucz licencyjny.

Dodane zostały pola:

  • Typ połączenia:
    • SQL – połączenie SQL (domyślnie zaznaczony)
    • HTTP – połączenie za pomocą protokołu http
  • Login – login użytkownika mający być użyty do komunikacji z Managerem Kluczy
  • Hasło – hasło użytkownika

 

Okno wyboru serwera licencji

Uwaga
W przypadku typu połączenia HTTP pola Login i Hasło są niedostępne

 

Zmiany w aplikacji NewAltumConfigurator

Zmiany zostały również wprowadzone w aplikacji NewAltumConfigurator, sekcji Serwer klucza. Z tej pozycji oprócz nowych pól, które dostępne są z pozycji okna wyboru serwera licencji został dodany przycisk [Dodaj użytkownika], który umożliwia utworzenie własnego użytkownika SQL (wraz z hasłem) do komunikacji z Menagerem Kluczy.

Na formularzu dodającym nowego użytkownika dostępne są pola:

  • Login administratora
  • Hasło administratora
  • Login – login użytkownika mający być użyty do komunikacji z Managerem Kluczy
  • Hasło – hasło użytkownika
  • Powtórz hasło – pole weryfikujące, czy dane wprowadzone w polu hasło i powtórz hasło są identyczne

Uwaga
Wprowadzone hasło musi spełniać określone wymogi:

  • Minimum 12 znaków
  • Małe i duże litery
  • Minimum jedną cyfrę
  • Minimum jeden znak specjalny

 

Nowe okna w NewAltumConfigurator

 

Identyfikator zbiorczy KSeF

W ramach systemu KSeF został wprowadzony identyfikator zbiorczy, którym podatnicy będą posługiwali się dla płatności za faktury ustrukturyzowane.
Nowa funkcjonalność systemu KSeF, zgodnie z Art. 106nd ust. 2 pkt. 8a, wprowadza możliwość przypisywania identyfikatora zbiorczego dla co najmniej dwóch faktur ustrukturyzowanych wystawionych przez podatnika dla jednego odbiorcy. Identyfikator zbiorczy jest nadawany przez Krajowy system e-Faktur, który jest prowadzony przez Krajową Administrację Skarbową.
W przypadku płatności i oznaczania wielu e-faktur wystawionych dla jednego odbiorcy (kontrola numeru NIP), numery KSeF przypisane do każdej z faktur będą zastąpione jednym identyfikatorem zbiorczym. Identyfikator zbiorczy KSeF wystawiany jest na jednego podatnika, tj. na jeden numer NIP. Wcześniej, do czasu wejścia obowiązkowego KSeF podatnik będzie mógł dokonywać płatności za wszystkie faktury wystawione przez jednego płatnika (dostawcę lub usługodawcę) w określonym okresie, a numery faktur były będą przepisywane na przelew zbiorczy.

W przypadku płatności dotyczących e-faktur z podzielona płatnością, nabywca będzie miał możliwość dokonania płatności za wybrane faktury, na tych samych zasadach co dotychczas. W takiej sytuacji, w komunikacie przelewu, podatnik nie będzie podawał okresu (dotyczy zbiorczego mechanizmu podzielonej płatności, MPP), za który dokonywana jest płatność. Zamiast tego będzie podawany identyfikator zbiorczy generowany przez Krajowy System e-Faktur (KSeF).

W przypadku wykonywania przelewów, w okresie kiedy została ogłoszona awaria KSeF lub podatnik pracuje w trybie offline dokonywanie przelewów będzie wykonywane na dotychczasowych zasadach. Mówi o tym ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw w Art. 3. (Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się w przypadku, gdy nabywca towaru lub usługi dokonuje płatności za faktury, o których mowa w art. 106nh ust. 1, niewprowadzone do Krajowego Systemu e-Faktur w związku z zamieszczonymi komunikatami, o których mowa w art. 106ne ust. 1 i 3.”

Zmiany na Firmie

Z pozycji Konfiguracja -> Struktura firmy -> Firma -> Dokumenty na definicji dokumentu ZPP, zakładka Ogólne została dodana nowa sekcja Identyfikator KSeF z parametrami:

  • Przelew zwykły
  • Przelew MPP

Zaznaczenie tych parametrów powoduje generowanie Identyfikatora płatności dla wskazanych typów przelewów. W przypadku odznaczonych parametrów tworzenie ZPP następuje według dotychczasowych zasad.

Uwaga
Sekcja jest wyświetlana, gdy w konfiguracji Firmy zaznaczono parametr Obsługa KSeF

Nowa sekcja Identyfikator KSeF na definicji dokumentu ZPP

ZPP – przelew zwykły

Z pozycji Finanse -> Przelewy, podczas dodawania dokumentu ZPP, znaczenie ma status parametru Grupowanie przelewów według rachunków podmiotów. Jeśli parametr jest zaznaczony, płatności na tego samego odbiorcę (jeden NIP) z tym samym rachunkiem bankowym i uzupełnionym Numerem KSeF są łączone w jeden element, któremu następnie zostaje wygenerowany Identyfikator płatności. Jeśli parametr nie jest zaznaczony, płatności nie są grupowane i identyfikator nie jest generowany. Jeżeli faktura posiada Numer KSeF to zostanie on przypisany jako Źródłowy na zakładce Płatności dokumentu ZPP.

ZPP – zapłata MPP

Płatności z zaznaczonym parametrem Podzielona płatność podlegają oddzielnemu grupowaniu przelewów niż płatności z odznaczonym parametrem. Za grupowanie przelewów dotyczących mechanizmu podzielonej płatności odpowiada parametr Grupowanie przelewów według rachunków podmiotu w mechanizmie podzielonej płatności.

Na zestawienie poleceń przelewów z zaznaczonym parametrem Grupowanie przelewów według rachunków podmiotu w mechanizmie podzielonej płatności istnieje możliwość dodania płatności dla danego kontrahenta (jeden NIP) wyłącznie jednego typu – z zaznaczonym parametrem Podzielona płatność. Ponadto, na tym zestawieniu mogą zostać dodane wyłącznie płatności z parametrem podzielona płatność, których data wpływu jest w tym samym miesiącu. W przypadku Grupowanie przelewów według rachunków podmiotów w mechanizmie podzielonej płatności jest odznaczony w takim przypadku na ZPP dla tego samego rachunku bankowego i jednego NIPu, można zaczytać zarówno płatności z MPP jak i przelewy zwykłe. Jeżeli faktura posiada Numer KSeF to zostanie on przypisany jako Źródłowy na zakładce Płatności dokumentu ZPP.

Generowanie Identyfikatora płatności

W celu wygenerowania Identyfikatora KSeF po zatwierdzeniu dokumentu ZPP należy użyć przycisku [Plik] w sekcji Generowanie. Podczas generowania pliku wysyłane jest zapytanie do systemu KSeF, aby wygenerować Identyfikator płatności. W tym procesie następuje uwierzytelnienie, w trakcie którego konieczne jest wybranie odpowiedniego certyfikatu. Po otrzymaniu komunikatu wskazującego, że plik został wygenerowany, ZPP zostaje zapisane na dysku lub wysłane do banku (gdy włączona jest usługa Web Service). Identyfikator płatności jest widoczny jedynie w paczce przelewów do banku.

Przycisk [Plik] w sekcji Generowanie

Formaty przelewów

W momencie gdy dokument posiada Numer KSeF pole Tytułem, Tytułem –  numery dokumentów, Tytułem – numery i kwoty dokumentów pobiera Numer KSeF dokumentu.

Jeśli dokument nie posiada Numeru KSeF to działanie pozostaje jak dotychczas: Pole Tytułem – numery dokumentów pobiera numer obcy z płatności, a w przypadku jego braku – numer systemowy dokumentu. Pole Tytułem – numery systemowe dokumentów pobiera zawsze numer systemowy dokumentu, natomiast pole Tytułem – numery systemowe i kwoty dokumentów pobiera numer systemowy oraz kwotę płatności.

Zmiany na listach dotyczących płatności

Na listach: Preliminarz płatności, Lista należności, Lista zobowiązań, Lista rozrachunków, Rozliczenia nabywcy , Rozliczenia dostawcy zostały dodane dwie nowe kolumny:

  • Data wystawienia KSeF (domyślnie ukryta)
  • Numer KSeF (domyślnie ukryta)

Nowe kolumny Data wystawienia KSeF i Numer KSeF

Zmiany na formularzu operacji kasowo-bankowej

Nowa kolumna Numer KSeF (domyślnie ukryta) została dodana w następujących miejscach:

  • Zakładka Dokumenty do rozliczenia na szczegółach operacji
  • Zakładka Dokumenty rozliczone na szczegółach operacji
  • Lista Nierozliczone zobowiązania/należności podmiotu
  • Nierozliczone operacje kasowe/bankowe podmiotu

Na liście szczegółów operacji kasowo-bankowych dodano sekcję Lista faktur wg identyfikatora KSeF.

Nowa sekcja Lista faktur wg identyfikatora KSeF

Za pomocą przycisku [Pobierz listę faktur] dostępnego w sekcji KSeF pobierana jest lista faktur według Identyfikatora płatności, którym jest ciąg znakowy podany w polu Tytułem. Pole Tytułem obejmuje jeden Identyfikator płatności KSeF. Numery KSeF pobranych faktur dodawane są w sekcji Lista faktur wg identyfikatora KSeF. Pozwala to na łatwe wyszukiwanie faktur według Numeru KSeF na liście Dokumenty do rozliczenia za które nastąpiła płatność i powiązać je ze sobą.

Przycisk [Pobierz listę faktur] w sekcji KSeF

Licencjonowanie KSeF

Do systemu wprowadzono obsługę licencjonowania KSeF. Będzie ona miała za zadanie weryfikację rodzaju licencji i dostępnej ilości dokumentów w licencji. Więcej informacji można znaleźć w artykule KSeF w pytaniach i odpowiedziach, dostępnym na stronach walidowanych dla Partnerów w sekcji KSeF.




Księgowość

Zmiany w Zawiadomieniach ZD

Na nagłówku dokumentu Zawiadomienie ZD zostało dodane pole Data przeliczenia Zawiadomienia ZD, które wpływa na to jakie dokumenty zostaną uwzględnione na zakładkach Dłużnik i Wierzyciel. Podczas przeliczenia korekty Zawiadomienia ZD możliwa jest zmiana Daty przeliczenia Zawiadomienia ZD, którą można wprowadzić zgodnie z datą wypełnienia pierwotnego Zawiadomienia ZD.

Dokumenty na zakładce Dłużnik/Wierzyciel przeliczane są według daty wskazanej w polu Data przeliczenia Zawiadomienia ZD.

Nowe pole Data przeliczenia Zawiadomienia ZD na nagłówku dokumentu

Przykład
FSV niezapłacona wystawiona 04.06.2021 z terminem płatności 18.06.2021. We wrześniu 2021 nadal faktura nie została zapłacona, więc przy przeliczeniu JPK_V7M za 09.2021 na Zawiadomieniu ZD została ujęta ta faktura. Przeliczenie JPK_V7M oraz Zawiadomienia ZD nastąpiło 20.10.2021.

Przy wystawieniu korekty do JPK_V7M za 09.2021 generuje się korekta Zawiadomienia ZD, która automatycznie ma ustawioną Datę przeliczenia Zawiadomienia ZD na 20.10.2021 i na podstawie tej daty pobierane są dokumenty sprzed 2 lat licząc od początku roku kalendarzowego, tj. 01.01.2019 – 20.10.2021, natomiast dla deklaracji wystawionych od 10.2021 zgodnie z prawem pobierane są dokumenty 3 lata wstecz.




Współpraca z Comarch POS

WZ na POS

Wprowadzona została funkcjonalność generowania dokumentów wydań zewnętrznych na stanowisku POS.

Parametr Obsługa WZ

W celu włączenia funkcjonalności, na definicji centrum POS na zakładce Stanowiska POS należy zaznaczyć parametr Obsługa WZ.

Uprawnienia dla grup operatorów

W kontekście obsługi dokumentów WZ zostały dodane nowe uprawnienia dla grupy operatorów na zakładce Uprawnienia POS:

  • Podgląd i drukowanie dokumentów WZ – umożliwia podgląd i drukowanie wydań zewnętrznych na stanowisku POS, parametr domyślnie odznaczony
  • Obsługa dokumentów WZ – umożliwia podgląd, dodawanie, modyfikację i usuwanie wydań zewnętrznych na stanowisku POS, parametr domyślnie odznaczony

Stan Zatwierdzony ilościowo

Dla dokumentu WZ dodano nowy stan – Zatwierdzony ilościowo, dzięki czemu możliwa jest zmiana ceny na wygenerowanym z WZ dokumencie handlowym co powoduje również zmianę ceny na WZ. Dokument WZ utworzony w POS w stanie Zatwierdzony ilościowo może zostać w Altum zatwierdzony (poprzez wygenerowanie do niego paragonu lub faktury sprzedaży) lub anulowany.

 

Identyfikacja nabywcy

W Republice Czeskiej przy wydawaniu dokumentów podatkowych należy, zgodnie z przepisami prawa, podać szczegółowe informacje dotyczące danej transakcji. Jeżeli łączna kwota transakcji nie przekracza 10 000 CZK może zostać wystawiony uproszczony dokument podatkowy zawierający mniej danych, w szczególności nie jest konieczne podanie identyfikacji nabywcy.

W tym celu na definicji centrum typu Firma na zakładce Stanowiska POS został dodany parametr Identyfikacja nabywcy od wartości, za pomocą którego można ustawić wartość płatności powyżej której konieczne jest wpisanie na dokument wystawiony w POS wymaganych danych nabywcy. Wartość parametru jest przenoszona na wszystkie centra POS w strukturze danej firmy. Waluta płatności jest automatycznie ustawiona jako waluta firmy bez możliwości zmiany.

Limity płatności

W niektórych krajach Unii Europejskiej istnieją ograniczenia dotyczące maksymalnej kwoty na jaką można sfinalizować transakcję, w szczególności dla płatności gotówkowej. W związku z tymi ograniczeniami została dodana możliwość definiowania limitów dla poszczególnych płatności.

W tym celu na centrum typu Firma na zakładce Stanowiska POS została dodana nowa sekcja Limity płatności wg statusu kontrahenta i formy płatności z dwoma opcjami do wyboru:

  • Odbiorca detaliczny
  • Podmiot gospodarczy

Po wybraniu z listy odpowiedniego statusu kontrahenta zostaje wyświetlona lista dostępnych form płatności. Dla każdej formy płatności istnieje możliwość zdefiniowania minimalnej oraz maksymalnej wartości płatności w walucie domyślnej dla danej firmy. Ustawione wartości są przenoszone na wszystkie centra POS w strukturze danej firmy.

 

Identyfikacja rodzaju karty płatniczej na podstawie kodu BIN

Wprowadzona została funkcjonalność rozpoznawania rodzaju karty płatniczej na podstawie kodu BIN w integracji z terminalem Ingenico. Informacje te są przesyłane z terminala EFT do stanowiska Comarch POS, a następnie synchronizowane do Comarch ERP Altum.

Nowe pole Typ karty

Rodzaj karty użytej podczas płatności jest prezentowany w systemie Comarch ERP Altum w nowym polu Typ karty na formularzu:

  • płatności
  • operacji kasowo-bankowej
  • dokumentów sprzedażowych

Pole jest dostępne wyłącznie, gdy została wybrana forma płatności typu Karta.

Nowy słownik uniwersalny

Rodzaje kart płatniczych mogą zostać zdefiniowane przy użyciu nowego słownika uniwersalnego Typy kart płatniczych dostępnego z poziomu Konfiguracja/Słowniki Uniwersalne/Transakcje.

Nowe kolumny dla form płatności

Z poziomu Konfiguracja/Finanse/Formy płatności dodane zostały nowe kolumny:

  • Grupowanie (domyślnie ukryta) – parametr możliwy do zaznaczenia wyłącznie dla formy płatności typu Po jego zaznaczeniu zostają wyświetlone dwa nowe parametry: Typ parametru oraz Wartość
  • Typ parametru (domyślnie ukryta) – pole z rozwijaną listą wartości: Prefix, Regex, Custom, które definiują pole Wartość
  • Wartość (domyślnie ukryta) – w polu istnieje możliwość wpisania dowolnej wartości przez użytkownika

Zmiany na listach dotyczących płatności i operacji

Na listach:

  • operacji kasowo-bankowych
  • zobowiązań/należności
  • preliminarz płatności

została dodana nowa kolumna Typ Karty (domyślnie ukryta), która umożliwia filtrowanie operacji/płatności w oparciu o tą wartość.

TAX FREE – Integracja z Global Blue

Tax Free to zwrot podatku VAT dla podróżnych , którzy nie są stałymi rezydentami w UE w celu uzyskania zwrotu podatku VAT zapłaconego przy zakupie towarów na terenie UE.

W odpowiedzi na oczekiwania Klientów, głównie z rynku czeskiego, zapewniono integrację Comarch POS z Global Blue. W przypadku, gdy Global Blue będzie działać w Polsce konieczna jest uprzednia integracja z PUESC.

Konfiguracja

Uwaga
Do działania funkcjonalności konieczna jest aktywacja parametru Elektroniczne TAX FREE na definicji firmy w sekcji Handel.

W celu włączenia funkcjonalności, na definicji firmy na zakładce Stanowiska POS należy zaznaczyć parametr Zezwalaj na wysyłkę dokumentów poprzez platformę Global Blue w sekcji Integracja Tax Free z platformą Global Blue. Wartość parametru jest przenoszona na wszystkie centra POS w strukturze danej firmy.

Na definicji firmy na zakładce Tax Free w nowej sekcji Integracja Tax Free z platformą Global Blue należy uzupełnić parametry:

  • Kwota płatności musi być wyższa niż – należy wskazać minimalną wartość kwoty transakcji w walucie systemowej. Jeżeli wartość na paragonie przekroczy limit wskazany w konfiguracji wówczas sprzedawca będzie miał możliwość wystawienia dokumentu Tax Free.
  • Dokument należy wystawić – parametr określa do kiedy od daty sprzedaży można wystawić dokument tax free, możliwe wartości do wyboru z listy:
    • W dniu zakupu
    • Miesiąc zakupu + ilość miesięcy
    • Data zakupu + ilość dni
    • Data zakupu + ilość miesięcy

W przypadku wybrania jednej z wartości opierającej się na dodatkowych dniach/miesiącach wyświetlony zostaje dodatkowy parametr, w którym istnieje możliwość wskazania ilości dodatkowych dni/miesięcy.

Następnie, na definicji centrum POS, należy uzupełnić dodatkowe dane:

  • Identyfikator sklepu
  • Użytkownik
  • Hasło
  • Typ wydruku.

Dane te są przesyłane do systemu Comarch POS.

Zmiany na liście i szczegółach dokumentu Tax Free

Na liście dokumentów Tax Free została dodana nowa kolumna Wysłano przez Global Blue (domyślnie ukryta). Jeżeli dokument został wysłany przez platformę Global Blue to na nagłówku dokumentu Tax Free prezentowany jest Numer Global Blue zamiast Numeru UNS.

Zaokrąglenia płatności na rynek czeski

W Czechach oficjalną walutą jest korona czeska (CZK), oznaczana symbolem Kč, gdzie 1 CZK to 100 halerzy. Nominały monet 10, 20 i 50 halerzy zostały wycofane z użycia od 1 września 2008 roku. W efekcie tych zmian całkowite kwoty płatności gotówkowych za sprzedaż towarów i usług należy zaokrąglać do pełnej korony czeskiej. Zgodnie z wymaganiami, jeżeli kwota do zapłaty gotówkowej ma końcówkę ≥50 halerzami, powinna być zaokrąglona w górę. Jeżeli natomiast kwota ma końcówkę <50 halerzy powinna być zaokrąglana w dół. W przypadku innych walut i metod płatności innych niż gotówka, płatność realizowana jest zgodnie z podaną kwotą na dokumencie płatniczym, bez zaokrągleń.

W związku z powyższymi wymaganiami w aplikacji Comarch POS wprowadzone zostały zaokrąglenia płatności gotówkowych w koronie czeskiej.

W celu włączenia funkcjonalności należy na definicji centrum POS na zakładce Stanowiska POS dla parametru Zaokrąglenie płatności gotówkowej wybrać wartość CZK. Parametr jest aktywny wyłącznie, jeżeli na formularzu firmy w polu Grupa stawek VAT wskazano wartość CZ.

Kwota zaokrąglenia

Na nagłówku dokumentów sprzedażowych w głównej sekcji wyświetlana jest nowa wartość Kwota zaokrąglenia.

Przykład
Płatność za dokument handlowy wynosi 4,23 CZK. Po wybraniu formy płatności Gotówka system automatycznie zaokrągla wartość dokumentu do kwoty 4,00 CZK. Na nagłówku dokumentu, w polu Kwota zaokrąglenia prezentowana jest kwota -0,23CZK.

POS Agent obsługa trybu offline

W związku z wymaganiami rynkowymi, została wprowadzona funkcjonalność mająca na celu ułatwienie działania systemów ERP korzystających z usługi Comarch POS Agent Broker do komunikacji z POS Agentem, w przypadku niedostępności połączenia internetowego.

Dotychczasowe rozwiązanie polegało na konieczności utrzymywania stałego połączenia online z usługą POS Agent, co umożliwiało wyeliminowanie pewnych błędów w synchronizacji dokumentów wystawianych na stanowisku Comarch POS. Jednak rozwiązanie to wymagało stałego działania maszyny na której uruchomiona jest usługa POS Agent,  w przypadku wystawienia dokumentów na magazyny POS w systemie ERP.

W celu umożliwienia wykonywania procesu wystawiania dokumentów magazynowych w systemie ERP, nawet gdy usługa POS Agent/POS Agent Broker jest niedostępna, wprowadzono alternatywne podejście. Dzięki tej zmianie, użytkownicy mogą nadal generować i przetwarzać dokumenty magazynowe w systemie ERP, niezależnie od statusu dostępności usługi POS Agent/POS Agent Broker.

Od tej pory, jeżeli usługa POS Agent/POS Agent Broker jest niedostępna z powodu wyłączenia komputerów w sklepach lub niestabilności sieci, możliwe jest kontynuowanie pracy w systemie na dokumentach magazynowych. System kolejkuje operacje magazynowe, które, gdy tylko zostanie przywrócone połączenie, automatycznie trafiają do POS Agenta w celu dalszego przetwarzania. Dzięki temu, mimo przeszkód technicznych, możliwe jest zachowanie ciągłości pracy systemu ERP i skuteczne zarządzanie operacjami magazynowymi.

W związku z nową funkcjonalnością wprowadzona została:

  • obsługa ujemnych stanów magazynowych w usłudze POS Agent
  • obsługa rezerwacji zasobów/rezerwacji zasobów ilościowych w przypadku, gdy przekraczają one stany magazynowe
  • modyfikacja obecnych mechanizmów walidacji stanów magazynowych

Powyższe zmiany zostały wprowazone, w celu uniknięcia problemów związanych z tym, że pewne informacje (dokumenty) mogą docierać do systemu Comarch ERP Altum z opóźnieniem. Przy prawidłowym działaniu po przesłaniu wszystkich danych nie będzie w bazie ujemnych stanów ani rezerwacji ponad stan.

Po stronie systemu Comarch ERP Altum została dodana parametryzacja pracy POS Agenta. By móc z poziomu systemu wykonywać operacje na magazynie przypiętym do POS Agenta, przy wyłączonej/niedostępnej usłudze POS Agent/POS Agent Broker, należy aktywować parametr: Pos Agent – Obsługa trybu offline. Parametr dostępny jest w systemie Comarch ERP Altum z poziomu SystemKonfiguracjaPOS.

Uwaga
Próba wysłania żądania zmiany stanów magazynowych przez POS Agent Broker jest podejmowana automatycznie co 15 minut. Czas ten można zmienić poprzez dodanie w pliku Altum.exe.config parametru <add key=”ResendStockLevelIntervalInMinutes” value=”15″ /> z preferowaną wartością liczbową. Po wprowadzeniu tej zmiany należy zrestartować usługę DS.

Zmiany w procesie rezerwacji

Mechanizm tworzenia rezerwacji został zmieniony w przypadku gdy włączona jest Obsługa trybu offline POS Agenta. Po zaznaczeniu tego parametru dokumenty magazynowe mogą powstać po stronie systemu ERP i tworzyć kolejne rezerwacje. W tym celu dostosowany został mechanizm procesu rezerwacji, tak aby POS Agent mógł zwiększać rezerwację zasobów, nawet w przypadku nie posiadania wystarczających ilości. Zastosowanie tego typu ma na celu zapobieganie utracenia informacji o rezerwacji w sytuacji, gdy do POS Agenta nie spłynęły jeszcze dane o wszystkich dostawach z systemu ERP.

Zmiany w mechanizmie weryfikacji dostępności

W przypadku gdy stan na POS Agencie jest tymczasowo niższy od zera, nie będą prezentowane ujemne wartości w UI Comarch POS, ma to na celu zapobieganie wprowadzeniu zamieszania dla użytkowników. W takim przypadku POS Agent zwraca ilość równą 0 zamiast ujemnej.

Zmiany w procesie inwentaryzacji

W związku ze zmianami związanymi z POS Agentem, w bazie danych POS Agenta ilości artykułów mogą mieć ujemne wartości. Na ten moment nie ma możliwości zliczania ujemnych wartości stanów w procesie inwentaryzacji. W procesie tym ilość Oczekiwana artykułów pobierana jest z bazy danych POS Agenta. W przypadkach gdy ilość danego artykułu w bazie POS Agenta będzie ujemna, w procesie inwentaryzacji ilość Oczekiwana zostanie zaktualizowana zawsze do wartości 0.




Współpraca z e-Commerce

Wysyłanie informacji o wycofanych zgodach kontrahenta na newsletter z Altum do e-sklep

W procesie synchronizacji pomiędzy Altum, a e-sklep została wprowadzona modyfikacja, która umożliwi przesyłanie informacji o wycofanych zgodach na newsletter z systemu ERP do e-sklep. Z poziomu menu CRM -> Rejestr zgód, każda zgoda, której parametr Aktywna zostanie odznaczony, zostanie również oznaczona jako wycofana w e-sklep po wykonaniu synchronizacji.




Współpraca z Comarch WMS

Synchronizacja WZ z WMS

W nowej wersji systemu zmieniono status dokumentów WZ, które są synchronizowane z WMS. Przesyłane dokumenty będą w stanie Zatwierdzony ilościowo, gdyż zatwierdzenie dokumentu WZ następuje po wygenerowaniu dokumentu handlowego. Ceny, które zostają ustalone na dokumentach handlowych są przenoszone po zatwierdzeniu takich dokumentów na dokumenty WZ. Wyjątkiem są przypadki realizacji WZ międzyfirmowych w WMS, gdzie dokumenty te nadal będą synchronizowane w stanie Zatwierdzony. Drugim wyjątkiem jest sytuacja, gdy w WMS realizowana jest FS, do której powstaje WZ – wówczas dokument WZ również będzie synchronizowany w stanie Zatwierdzony.