Panel danych dostępny jest tylko w trybie edytowania. Pozwala on zarządzać danymi i dostosować ich ustawienia według własnych preferencji.
Szerokość panelu może być dostosowana do potrzeb użytkownika. Wystarczy najechać kursorem na prawą krawędź panelu i przeciągnąć, aby zmienić jego szerokość. Jeśli chcemy, aby panel nie był widoczny, należy przejść do trybu podglądu.
W górnej części panelu znajdują się zakładki, między którymi może przełączać się użytkownik: edytor danych i ustawienia.
Edytor danych
W tej zakładce widoczne są wszystkie dodane do Analizy dane: wybrany model, miary i atrybuty, a także filtry.
Dodatkowe informacje o wybranym modelu danych wyświetlane są po najechaniu na niego kursorem. Użytkownik może również zmienić wybrany model klikając w ikonę ołówka, która znajduje się obok jego nazwy.
Po kliknięciu w ikonę ołówka otwiera się okno pozwalające na zmianę modelu danych. Uwaga: Zmiana modelu może wpłynąć na działanie analizy i usunięcie wcześniej wybranych wierszy, kolumn, filtrów, czy wartości.
Na panelu znajdują się cztery sekcje: wartości, wiersze, kolumny i filtry. Zawartość każdej sekcji może być zwijana i rozwijana przez kliknięcie w ikonę strzałki znajdującą się obok nazwy sekcji.
Kliknięcie w ikonę plusa znajdującą się przy sekcjach wartości, wierszy i kolumn otwiera dodatkowe okno z listą wszystkich miar i wymiarów należących do wybranego modelu danych.
Na sekcję wartości można dodać tylko miary, a na wiersze i kolumny tylko wymiary. Poszczególne elementy są oznaczone różnymi kolorami i ikonami, aby ułatwić ich rozróżnienie.
Element można dodać przez kliknięcie w ikonę plusa, znajdującą się obok jego nazwy lub przez złapanie i przeciągnięcie go w wybrane miejsce na panelu.
Użytkownik może w łatwy sposób przeszukać listę elementów za pomocą wyszukiwarki. Najbardziej istotne elementy mogą zostać dodane do ulubionych przez kliknięcie w ikonę gwiazdki, która pojawia się po najechaniu kursorem na miarę lub wymiar.
Takie elementy będą oznaczone na liście za pomocą ikony gwiazdki oraz trafią do sekcji Ulubione, by użytkownik miał do nich łatwy dostęp.
Foldery oraz hierarchie mogą być rozwijane i zwijane za pomocą ikony strzałki.
Dodane miary i wymiary trafiają na lewy panel i tabelę. Po najechaniu kursorem na element użytkownik ma dostęp do dodatkowych akcji. Ikona filtra pozwala na dodanie filtra do elementu, a ikona „x” na usunięcie elementu z panelu i tabeli. Elementy mogą też być przenoszone między sekcjami metodą drag&drop.
Jeśli dodasz element do sekcji filtrów, będzie on również widoczny nad wykresem i tabelą.
Po dodaniu więcej niż jednej miary na sekcję wartości pojawia się dodatkowy element – wszystkie wartości. Pozwala on na zmianę kolejności lub położenia (wiersze lub kolumny) wszystkich dodanych miar.
Ustawienia
Druga z zakładek pozwala na zarządzanie strukturą tabeli i sposobem wyświetlania danych.
Zamiana miejscami wierszy i kolumn – użytkownik może transponować wiersze i kolumny. Opcja zostanie zastosowana zarówno na tabeli, jak i na panelu danych.
Wyświetlanie danych – użytkownik może wybrać, czy na tabeli mają być widoczne puste wiersze. Domyślnie opcja jest wyłączona i puste wiersze nie są wyświetlane.
Format nazw – użytkownik może wybrać format, w jakim wyświetlane są nazwy miar, atrybutów i hierarchii. Wybrany format zostanie zastosowany zarówno na tabeli, jak i na panelu danych.
Dostępne formaty:
- Nazwa skrócona – prosta nazwa miary, atrybutu lub hierarchii. Dodatkowe informacje (nazwa folderu, nazwa wymiaru) są widoczne po najechaniu kursorem na element na lewym panelu.
- Nazwa szczegółowa – oprócz nazwy miary, atrybutu lub hierarchii zawiera również nazwę folderu lub wymiaru.
- Nazwa techniczna – nazwa zwracana przez źródło OLAP.
Opóźnij aktualizację
Dzięki opcji opóźnienia aktualizacji Analizy możesz wprowadzić wiele zmian jednocześnie, zanim zaktualizuje się widok tabeli. Opcja jest dostępna na każdej zakładce lewego panelu.