Niniejsza dokumentacja wyjaśnia zastosowanie jednostek ładunkowych w zarządzaniu miejscami składowania. Omówione aplikacje oraz ich pola, działania i procedury są opisane w oddzielnej dokumentacji dla każdej aplikacji.
Definicje terminów
- Jednostki ładunkowe — jest to zgrupowanie towarów w lub na odpowiednim środku załadunku, w celu ich przechowywania lub wysyłki. Jednostka ładunkowa może również zawierać inne jednostki ładunkowe.
- Środki załadunku — jest to ogólny termin, określający materiały magazynowe i opakowaniowe używane do składowania, transportu i wysyłki towarów. Środki załadunku jest kategoryzowany jako artykuł z typem materiału Środek załadunku. Jeśli środki załadunku są wielokrotnego użytku, to są one podzielone na kontenery lub puste opakowania.
Jednostki ładunkowe
Konsekwentne korzystanie z jednostek ładunkowych wymaga zarządzania miejscami składowania. Tylko wtedy system może automatycznie powiązać jednostkę ładunkową wprowadzoną przy przyjęciu towaru ze zleceniem dostawy. Jeśli funkcja Zarządzanie miejscami składowania nie jest aktywowane, to jednostki ładunkowe mogą być wprowadzane przy przyjęciu towaru. Niemniej jednak, w zleceniu dostawy muszą zostać utworzone nowe jednostki ładunkowe, tudzież istniejące jednostki ładunkowe muszą zostać ręcznie powiązane ze zleceniem dostawy w aplikacji o tej samej nazwie. To samo dotyczy sytuacji, gdy jednostka ładunkowa została przyjęta w nieustrukturyzowanym magazynie lub w strefie magazynowej bez miejsc składowania.
Obiekt biznesowy Jednostki ładunkowe (com.cisag.app.shipping.obj.UnitLoad) służy do grupowania zapasów artykułów w jednostki ładunkowe, do których można odwoływać się jako do jednostki, za pomocą unikalnego identyfikatora. Sposób generowania tej identyfikacji definiuje się w aplikacji Konfiguracja, w funkcji Jednostki ładunkowe. Do wyboru są dwie opcje:
- Identyfikator składa się z numeru NJW (numer jednostki wysyłkowej) zgodnie z wytycznymi standardu EAN128.
- Identyfikator jest dowolny. Dodatkowo, numer NJW może być przypisany do tych jednostek ładunkowych, które są wysyłane.
W aplikacjach typu Lista, które mogą być używane do sprawdzania poziomu stanów magazynowych w miejscach składowania, wyświetlany jest identyfikator jednostki ładunkowej, która ma wpływ na zapasy. Jednostki ładunkowe o statusie Nieznana zawartość nie są wyświetlane na liście wyników w zapytaniu o stan magazynowy. Są to na przykład jednostki ładunkowe, które zostały otwarte lub przechowywane w nieustrukturyzowanym magazynie. Miejsce przechowywanie jednostki ładunkowej i jej aktualny status są wyświetlane w aplikacji Jednostki ładunkowe. W przypadku jednostek ładunkowych o statusie Nieznana zawartość, wyświetlana jest lokalizacja, w której były przechowywane przed nadaniem im tego statusu.
Przechowywanie jednostek ładunkowych
W aplikacji Przyjęcia towarów zapasy artykułów mogą być pakowane do jednostek ładunkowych przed zaksięgowaniem. Podczas pakowania, jednostka ładunkowa jest zawsze przypisywana do środka załadunku, na którym jest przechowywana. Aby móc odłożyć jednostkę ładunkową do miejsca składowania, należy określić dla rodzaju miejsca składowania, że środek załadunku może być używany do przechowywania. Aby móc składować towary w miejscu blokowym, jednostka ładunkowa nie może posiadać artykułów i specyfikacji. Posiadanie artykułów i specyfikacji jest również określane przez rodzaj miejsca składowania lub strategię magazynowania.
Jeśli funkcja Całkowita jednostka ładunkowa jest aktywna dla jednostki ładunkowej, wówczas miejsce składowania nie jest automatycznie napełniane przechowywaną jednostką ładunkową. Zapobiega to uzupełnieniu jednostki ładunkowej, nawet jeśli maksymalna pojemność jednostki ładunkowej zgodnie ze specyfikacją opakowania nie została osiągnięta.
Wydawanie jednostek ładunkowych z magazynu
Jednostka ładunkowa jest określana podczas wydań magazynowych tylko wtedy, gdy jest pusta, a otwarta ilość wydań magazynowych dokładnie pokrywa ilość jednostki ładunkowej. Jeśli z magazynu ma zostać wydana lub pobrana mniejsza ilość, wówczas można określić stan magazynowy jednostki ładunkowej, ale odpowiednia pozycja zlecenia magazynowego nie ma odniesienia do jednostki ładunkowej. Po potwierdzeniu status jednostki ładunkowej zmienia się na Nieznana zawartość. To samo dotyczy sytuacji, gdy częściowa ilość jednostki ładunkowej jest wydawana z magazynu za pośrednictwem punktu kompletacji.
Jednostki ładunkowe nie są określane preferencyjnie podczas wydań magazynowych. Aby zapobiec niepotrzebnemu rozbijaniu jednostek ładunkowych przez pobieranie mniejszych ilości, można wprowadzić ograniczenie dotyczące wydania z magazynu dla danego magazynu z wykluczeniem jednostki, na przykład Tylko całe środki załadunku.
W trakcie potwierdzania zleceń magazynowych, jednostki ładunkowe mogą być również przyporządkowywane do artykułów, jeśli są one przechowywane w np. w nieustrukturyzowanych strefach magazynowych. Jeśli jest taka możliwość, to jednostki ładunkowe są natychmiast łączone z pozycjami zlecenia dostawy, dzięki czemu są one automatycznie pakowane przez potwierdzenie. Jeśli jednostka ładunkowa jest przywoływana w pozycji zlecenia magazynowego, to łańcuch dokumentów nie może być wyświetlany na poziomie pozycji. W takim przypadku należy wyświetlić łańcuch dokumentów na poziomie podstawowym, aby móc wrócić do poprzedniego dokumentu za pośrednictwem łańcucha dokumentów.
Środek załadunku, na którym przechowywana jest jednostka ładunkowa, nie jest sprawdzany ani po wydaniu z magazynu, ani po powrocie do niego. Oznacza to, że gdy jednostka ładunkowa jest naruszona, to zapasy artykułów, które zawiera, mogą być nadal przechowywane na środkach załadunku jednostki ładunkowej, nawet jeśli w rzeczywistości nie byłoby to dozwolone ze względu na specyfikacje pakowania artykułu.
W związku z tym, że pozycja zlecenia magazynowego jest tworzona dla dokładnie jednej pozycji kompletacji, potwierdzenie zlecenia magazynowego z wykorzystaniem jednostki ładunkowej musi zawsze zawierać jednostki ładunkowe z jedną pozycją. Jeśli jednostka ładunkowa jest zarówno pojedynczą pozycją, jak i pojedynczą specyfikacją, wówczas jednostka ładunkowa jest automatycznie pakowana. Przepakowywanie w aplikacji Zlecenia dostawy nie jest już zatem konieczne. Jeśli artykuł jest zarządzany w partiach lub partiach, wówczas jednostka ładunkowa musi być pojedynczą pozycją, aby mogła zostać automatycznie spakowana. Jednostka ładunkowa może jednak zawierać różne numery seryjne dla artykułów zarządzanych według numeru seryjnego.
Jeśli potwierdzenie jest dokonywane dla pozycji kompletacji, to może być konieczne rozpakowanie jednostek ładunkowych. Dzieje się tak np. wtedy, gdy ilość zawarta w jednostce ładunkowej jest większa niż otwarte ilości dostawy poszczególnych przypisanych zleceń dostawy. System rozpakowuje jednostki ładunkowe iteracyjnie od początku struktury pakowania, aż ilość pozycji zawartych w jednostkach ładunkowych będzie mniejsza lub równa otwartej ilości pozycji zlecenia dostawy z największą otwartą ilością lub jednostka ładunkowa zostanie całkowicie rozpakowana. Poniższy przykład przedstawia rozpakowywanie jednostek ładunkowych w zamówieniu zbiorczym:
- Przykład:
3 palety z 10 kartonów po 5 sztuk tego samego artykułu są pobierane dla zamówienia zbiorczego składającego się z dwóch zamówień dostawy, z których każde zawiera 75 sztuk. Początkowo do zlecenia dostawy można przypisać całą paletę lub jednostkę ładunkową. Ostatnia paleta jest dzielona na kartony. Oznacza to usunięcie odniesienia do jednostki ładunkowej dla odpowiedniej palety. Ze względu na to, że 5 kartonów po 5 sztuk równa się 25 sztuk, a 25 sztuk + 50 sztuk równa się 75 sztuk, do każdego z dwóch zleceń dostawy można przypisać dokładnie 5 kartonów. Kartony nie muszą być dalej rozpakowywane.
Za pomocą akcji pakowania można w dowolnym momencie ręcznie zmienić ustalony przydział i na przykład połączyć 5 kartonów w nową jednostkę ładunkową dla każdego zlecenia dostawy. Jeśli po automatycznym pakowaniu pozostaną pojedyncze ilości artykułów, należy je ręcznie połączyć w jednostki ładunkowe za pomocą akcji pakowania, aby można było zrealizować dostawę.
Wersje
Jeśli jednostka ładunkowa jest otwierana w aplikacji Jednostki ładunkowe, wówczas zawsze wyświetlane są aktualne informacje o jednostce ładunkowej, w tym jej status. Jeśli jednostka ładunkowa jest otwierana np. za pośrednictwem dokumentu, wyświetlana jest wersja jednostki ładunkowej obowiązująca dla tego dokumentu. W aplikacji Jednostki ładunkowe można utworzyć nową wersję za pomocą akcji [Użyj ponownie]. Aby móc utworzyć nową wersję, jednostka ładunkowa nie może być zawarta w żadnej innej jednostce ładunkowej i musi mieć status Dostarczony lub Nieznana zawartość.
Nowa wersja jednostki ładunkowej jest tworzona automatycznie podczas następujących procesów:
- Jednostka ładunkowa jest zgłaszana z powrotem do kompletacji ze zleceniem magazynowym, a jednostka ładunkowa ma odniesienie do przyjęcia towaru.
- Jednostka ładunkowa jest dostarczana do zlecenia dystrybucji, tj. wystawiany jest rachunek dostawy dla zlecenia dystrybucji.
- Jednostka ładunkowa, magazynowana w ustrukturyzowanym magazynie, jest przenoszona do nieustrukturyzowanego magazynu, a jednostka ładunkowa ma odniesienie do potwierdzenia przyjęcia towaru.
- Jednostka ładunkowa, magazynowana w ustrukturyzowanym magazynie, jest przenoszona poprzez kompletację do nieustrukturyzowanego magazynu produkcyjnego, a jednostka ładunkowa ma odniesienie do potwierdzenia przyjęcia towaru.
- Jednostka ładunkowa odłożona w ustrukturyzowanym magazynie zostaje zaksięgowana (np. za pomocą zlecenia magazynowego lub ręcznej transakcji magazynowej), a jednostka ładunkowa ma odniesienie do potwierdzenia przyjęcia towaru.
Nowa wersja jednostki ładunkowej nie jest jednak tworzona, w przypadku, gdy korekta jest dokonywana za pomocą inwentaryzacji lub jeśli jednostka ładunkowa jest przenoszona między dwoma podzielonymi magazynami za pomocą zlecenia magazynowego.
Poniższy przykład pokazuje, jak różne wersje tej samej jednostki ładunkowej mogą być wyświetlane w aplikacji Jednostki ładunkowe:
- Przykład:
Zaksięgowano przyjęcie towaru składające się z pięciu jednostek ładunkowych. Jednostki ładunkowe są magazynowane w magazynie wysokiego składowania. Następnego dnia, jednostki ładunkowe są kompletowane i wysyłane do klienta. Jeśli jednostka ładunkowa zostanie teraz otwarta za pośrednictwem łańcucha dokumentów, powiązanego z przyjęciem towaru, wyświetlona zostanie oryginalna wersja jednostki ładunkowej. Wersja ta ma status Nieznana zawartość , ponieważ jednostka ładunkowa została przeniesiona do strefy wydań towarów w momencie wersjonowania z potwierdzeniem zamówienia magazynowego.
Jeśli jednostka ładunkowa zostanie otwarta za pomocą przycisku [Aktualizuj] w aplikacji Jednostki ładunkowe, wówczas zawsze wyświetlana jest jej aktualna wersja. Wersja ta ma status Dostarczona, ponieważ jednostka ładunkowa została już dostarczona.
Status i zmiany statusu
Dla jednostki ładunkowej można wyświetlić jeden z poniższych statusów:
- Zarejestrowany — status ten jest przypisywany, jeśli jednostka ładunkowa została wprowadzona do aplikacji Przyjęcia towarów lub Zlecenia dostawy, ale przyjęcie towarów nie zostało jeszcze zaksięgowane lub dostawa nie została jeszcze zrealizowana.
- Zmagazynowane — status ten jest przypisywany, gdy jednostka ładunkowa została umieszczona w miejscu składowania typu Miejsca składowania ze środkami załadunku lub Miejsce blokowe ze środkami załadunku za pomocą zlecenia magazynowego. Jeśli jednostka ładunkowa zostanie umieszczona w Miejscu składowania bez środków załadunku, wówczas zostanie jej przypisany status Nieznana zawartość. To samo dotyczy sytuacji, gdy jednostka ładunkowa zostanie umieszczona w nieustrukturyzowanym magazynie lub w strefie magazynowej bez miejsc składowania (z wyjątkiem strefy przyjęcia towarów).
- Załadunek — status ten jest przypisywany, gdy jednostka ładunkowa jest przyporządkowana do ładunku.
- Dostarczone — status ten jest przypisywany, gdy zlecenie dostawy, z którym powiązana jest jednostka ładunkowa, zostanie dostarczone, tj. gdy wystawiony zostanie potwierdzenie dostawy. Dostarczona jednostka ładunkowa może być zarówno pobraną jednostką ładunkową, jak i jednostką ładunkową nowo zarejestrowaną w aplikacji Zlecenia dostawy.
- Nieznana zawartość — status ten jest przypisywany, jeśli jednostka ładunkowa jest umieszczana lub przenoszona do nieustrukturyzowanego magazynu. W przypadku ustrukturyzowanego magazynu, status Nieznana zawartość jest przypisywany, jeśli towary są odkładane w następujący sposób:
- Jednostka ładunkowa jest umieszczana w miejscu składowania, dla którego określono, że nie mogą być w nim składowane żadne środki załadunku.
- Jednostka ładunkowa jest umieszcza w strefie magazynowej bez miejsc składowania (z wyjątkiem strefy przyjmowania towarów).
- Status jest już przypisany podczas tworzenia zlecenia magazynowego (lub rezerwacji miejsca składowania). Oznacza to, że status jednostki ładunkowej zmienia się na Nieznana zawartość, gdy tylko jednostka ładunkowa zostanie zgłoszona z powrotem do kompletacji. Status Nieznana zawartość jest przypisywany również wtedy, gdy jednostka ładunkowa została otwarta, i w związku z tym część towaru została wydana z magazynu. Wydanie magazynowe może być przeprowadzone zarówno poprzez wydanie automatyczne, jak i za pomocą ręcznego określenia materiału. Niemniej jednak, korekta jednostki ładunkowej za pomocą inwentaryzacji nie zmienia statusu jednostki ładunkowej. Jednostki ładunkowe o statusie Nieznana zawartość nie są brane pod uwagę przy określaniu zapasów artykułów do usunięcia. System automatycznych wydań magazynowych może jedynie określić stany magazynowe znajdujące się w jednostce ładunkowej bez odniesienia do jednostki ładunkowej.
- Po przypisaniu jednostce ładunkowej tego statusu, nie można go już zmienić na Zmagazynowany, np. poprzez uzupełnienie otwartej jednostki ładunkowej.
- Zarezerwowane do przyjęcia na magazyn — status ten jest przypisywany, gdy tworzone jest zlecenie magazynowe w celu przyjęcia magazynowego jednostki ładunkowej. Ten status jest przypisywany tylko wtedy, gdy jest określony dla typu miejsca składowania docelowego, w którym mogą być składowane środki załadunku. Jeśli typ miejsc składowania nie przewiduje środków załadunku, wówczas jednostka ładunkowa otrzymuje status Nieznana zawartość. To samo dotyczy sytuacji, gdy jednostka ładunkowa ma być umieszczona w ustrukturyzowanym magazynie lub w strefie magazynowej bez miejsc składowania (z wyjątkiem strefy przyjęcia towarów). Dzieje się tak np. wtedy, gdy jednostka ładunkowa wprowadzona w aplikacji Przyjęcia towarów została zaksięgowana, ale zlecenie magazynowe nie zostało potwierdzone. W tym momencie jednostka ładunkowa nadal znajduje się w strefie przyjęcia towarów. W przypadku transferu zapasów między dwoma miejscami składowania, status Zmagazynowane zostaje zachowany.
- Zarezerwowane do wydania z magazynu — status ten jest przypisywany, jeśli dla jednostki ładunkowej zostało utworzone zlecenie magazynowe na wydanie z magazynu, ale to zlecenie nie zostało jeszcze potwierdzone. W przypadku transferu zapasów między dwoma miejscami składowania, status Zmagazynowane zostaje zachowany.
- W przyjęciu na magazyn — status ten jest przypisywany, jeśli jednostka ładunkowa jest wysłana do strefy przyjęcia towaru w momencie wysłania przyjęcia towaru. Magazynowanie musi odbywać się za pomocą zlecenia magazynowego. Jedynym wyjątkiem jest ręczne przyporządkowanie miejsca składowania w tej samej aplikacji. W takim przypadku przypisywany jest status Przyporządkowane miejsce składowania. Jeśli utworzone zlecenie magazynowe zostanie zakończone ze statusem Bez potwierdzenia lub istniejące przyporządkowanie miejsca składowania zostanie ponownie usunięte, wówczas jednostka ładunkowa pozostanie bez zmian lub otrzyma status W przyjęciu na magazyn.
- Przyporządkowane miejsce składowania — status ten jest przypisywany, jeśli jednostka ładunkowa została ręcznie przypisana do magazynu w aplikacji Przyjęcia towaru.
- W trakcie kompletacji — status jest przypisywany, jeśli jednostka ładunkowa została zaksięgowana w strefie wydawania towarów poprzez potwierdzenie zlecenia magazynowego do kompletacji. Jednostka ładunkowa może być przetwarzana w tym statusie, dzięki czemu może być np. uzupełniana, przepakowywana lub pakowana w inne jednostki ładunkowe.