Wszystkie procesy w systemie Comarch ERP Enterprise, które prowadzą do zmian w ilości i/lub wartości artykułów objętych zarządzaniem zapasami, są dokumentowane w formie transakcji magazynowych. W niektórych sytuacjach może dojść do wygenerowania błędnych transakcji magazynowych. Użytkownik może użyć aplikacji Lista: Błędy transakcji magazynowych, aby wyszukać te błędne transakcje magazynowe przy użyciu różnych cech. Może on również przełączyć się do odpowiedniej aplikacji w celu przetworzenia błędnych transakcji magazynowych.
Instrukcje dotyczące korzystania z aplikacji Lista: Błędy transakcji magazynowych, np. jak wyszukiwać dane, można znaleźć w dokumentacji Instrukcje: Lista: Błędy transakcji magazynowych.
Definicje terminów
- Klucz transakcji — jest on używany do opisania transakcji magazynowej. Klucz transakcji zawiera m. in. informacje o rodzaju przeprowadzanej transakcji, takiej jak przychód, rozchód, przesunięcie, przeszacowanie lub korekta. Klucz transakcji wskazuje również, czy transakcja jest transakcją główną czy drugorzędną.
- Magazyn — logicznie lub fizycznie wydzielony obszar, w którym przechowywane są artykuły. Jeżeli w aplikacji Konfiguracja aktywowane jest zarządzanie miejscami składowania, to magazyn może być dodatkowo podzielony na strefy magazynowe i miejsca składowania. Dokładna struktura magazynu jest określana przez organizację logistyki magazynowej.
- Transakcja magazynowa — służy ona do dokumentowania wszystkich ruchów ilościowych i wartościowych w ramach logistyki magazynowej. W trakcie transakcji magazynowych, stany magazynowe są aktualizowane i wyceniane w zależności od użytego klucza transakcji.
- Plik błędnych księgowań — zapisuje nieprawidłowe transakcje magazynowe. Nieprawidłowe transakcje magazynowe mogą wystąpić podczas automatycznego generowania transakcji. Transakcja pozostaje w pliku błędnych księgowań do momentu jego skorygowania i przeprowadzenia ręcznej transakcji. Plik błędnych księgowań musi być pusta przed zamknięciem okresu księgowego.
Opis aplikacji
Aplikacja Lista: Błędy transakcji magazynowych składa się z nagłówka i obszaru roboczego. Nagłówek zawiera pola wyszukiwania, których można użyć do zawężenia błędnych transakcji magazynowych wyświetlanych w obszarze roboczym przy użyciu wybranych kryteriów.
Dostępne są akcje związane z przetwarzaniem błędnej transakcji magazynowej.
Nagłówek
W nagłówku znajdują się pola wyszukiwania. Comarch ERP Enterprise wykorzystuje cechy wyszukiwania do określenia odpowiednich nieprawidłowych transakcji magazynowych i wyświetla je w tabeli w obszarze roboczym.
Nagłówek jest zapisywany dla każdego widoku. Użytkownik może określić, które pola wyszukiwania będą wyświetlane. W tym celu, użytkownik wybiera żądane pola wyszukiwania z listy pól. Opis pól wyszukiwania można zazwyczaj znaleźć w pomocy bezpośredniej.
Pola nagłówka zostały opisane poniżej:
- Artykuł — w razie potrzeby, użytkownik wprowadza artykuł objęty zarządzaniem zapasami, którego błędne transakcje magazynowe chce sprawdzić, jako cechę wyszukiwania. Błędne transakcje magazynowe, które zostały wprowadzone lub utworzone dla określonego artykułu, zostaną wyświetlone w obszarze roboczym. Jeśli użytkownik nie wprowadzi artykułu, to wyszukiwanie nie będzie ograniczone do artykułów.
- Magazyn — w razie potrzeby, użytkownik wprowadza magazyn, w którym wystąpiły błędne transakcje magazynowe, jako cechę wyszukiwania. Błędne transakcje magazynowe, które zostały wprowadzone lub utworzone dla określonego magazynu, zostaną wyświetlone w obszarze roboczym. Jeśli użytkownik nie wprowadzi magazynu, to wyszukiwanie nie będzie ograniczone do magazynów.
- Pochodzenie — w razie potrzeby, użytkownik wprowadza pochodzenie (np. import) w tym polu jako cechę wyszukiwania błędnych transakcji magazynowych, które chce wyświetlić w obszarze roboczym. Można wybrać jeden, kilka lub wszystkie wpisy.
- Klucz transakcji — w razie potrzeby, użytkownik wprowadza klucz księgowania, dla którego chce sprawdzić błędne transakcje magazynowe jako cechę wyszukiwania. W obszarze roboczym zostaną wyświetlone transakcje magazynowe, które zostały wprowadzone lub utworzone przy użyciu określonego klucza transakcji. Jeśli użytkownik nie wprowadzi klucza transakcji, to wyszukiwanie nie będzie ograniczone do kluczy transakcji.
- Właściciel zapasów — w razie potrzeby, użytkownik wprowadza partnera jako cechę wyszukiwania, dla którego chce sprawdzić błędne transakcje magazynowe, gdzie określony partner jest używany jako właściciel zapasów. Błędne transakcje magazynowe, które zostały wprowadzone lub utworzone dla określonego wyboru, są wyświetlane w obszarze roboczym. Jeśli nie określono właściciela zapasów, to wyszukiwanie nie jest ograniczone do właściciela zapasów.Właściciel zapasów jest określany na podstawie docelowego lub pierwotnego właściciela zapasów i ustawiany podczas transakcji magazynowych. Samo określenie zależy od procesu transakcji i jest przeprowadzane zgodnie z następującym schematem:
- Transakcja przyjęcia — właściciel zapasów odpowiada docelowemu właścicielowi zapasów
- Transakcja wydania — właściciel zapasów odpowiada pierwotnemu właścicielowi zapasów
- Transakcja korekty — właściciel zapasów odpowiada zarówno docelowemu, jak i pierwotnemu
właścicielowi zapasów - Transakcja przyjęcia z przesunięcia lub przeszacowania — właściciel zapasów odpowiada docelowemu właścicielowi zapasów
- Transakcja wydania z przesunięcia lub przeszacowania — właściciel zapasów odpowiada zarówno docelowemu, jak i pierwotnemu właścicielowi zapasów
Obszar roboczy
W obszarze roboczym dostępna jest tabela, w której wyświetlane są zapytania dotyczące błędnych transakcji magazynowych, zgodnie ze zdefiniowanymi cechami wyszukiwania. Użytkownik może samodzielnie określić, które informacje mają być wyświetlane w tym miejscu.
Użytkownik może samodzielnie określić, jakie informacje na temat błędnych transakcji magazynowych mają zostać wyświetlone. W aplikacji można utworzyć wiele widoków, aby wyświetlać zapasy na różne sposoby oraz z różnymi informacjami. Poniżej opisano widok Domyślny.
Widok Domyślny
Wstępnie ustawione kolumny tabeli tego widoku zostały opisane poniżej.
W pierwszym wierszu wyświetlane są następujące kolumny:
- Pochodzenie — to pole wskazuje źródło błędnej transakcji magazynowej (np. import)
- Magazyn — w tym polu wyświetlany jest magazyn. Jeśli do transakcji magazynowej użyto również strefy magazynowej lub miejsca składowania, wówczas one są również wyświetlane. W organizacji magazynowej Magazyn wysokiego składowania można również wyświetlić pole odkładcze.W trakcie procesu Przesunięcie, magazyn (w stosownych przypadkach również strefa magazynowa/miejsce składowania/pole odkładcze) jest zawsze magazynem docelowym błędnej transakcji magazynowej. W przypadku użycia ilości ze znakiem ujemnym zmienia się tylko znaczenie magazynu z docelowego na źródłowy.
- Artykuł — to pole pokazuje zaksięgowany artykuł magazynowy.W trakcie procesu Przeszacowanie, artykuł jest zawsze artykułem docelowym transakcji magazynowej. W przypadku użycia ilości ze znakiem ujemnym zmienia się tylko znaczenie artykułu z artykułu docelowego na źródłowy.
- Pozycja zlecenia — jeśli błędna transakcja magazynowa jest związana ze zleceniem (np. zleceniem magazynowym), w tym polu wyświetlany jest numer pozycji. Pozycja zlecenia jest wyraźnie oznaczona przy wyświetlaniu.Wyszukiwanie jest wykonywane za pośrednictwem atrybutu formattedPostingOrderNumber.
Ten atrybut zawiera sformatowaną reprezentację pozycji zlecenia, która wygenerowała transakcję magazynową. W przypadku przyjęcia towarów z zakupu w lokalizacji magazynowej podzielonej na miejsca składowania, dokument jest zazwyczaj pozycją przyjęcia towarów, a zlecenie jest pozycją zlecenia magazynowego wygenerowanego podczas transakcji.
Jeśli zlecenie zostało usunięte z bazy danych, to błędne transakcje magazynowe są nadal wyświetlane, ponieważ zachowany jest atrybut formatowania.
- Klucz transakcji — w tym polu wyświetlany jest klucz transakcji użyty w błędnej transakcji magazynowej.W przypadku błędnych transakcji magazynowych z procesu Przesunięcie lub Przeszacowanie, gdzie tylko transakcja przeciwstawna jest nadal dostępna z powodu reorganizacji, klucz transakcji nie jest wyświetlany, ponieważ nie można go już jednoznacznie określić za pomocą transakcji przeciwstawnej.
- Data utworzenia — w tym polu wyświetlana jest data wprowadzenia błędnej transakcji magazynowej
- Ilość zlecenia — to pole pokazuje zaksięgowaną ilość. Jeśli ilość jest ujemna, to jest ona wyświetlana na czerwono.
Następujące kolumny są wyświetlane w drugim wierszu :
- Właściciel zapasów — to pole wskazuje partnera, dla którego wprowadzono lub utworzono transakcję magazynową
- Specyfikacja — to pole wskazuje specyfikację artykułu magazynowego, która ma zostać zaksięgowana. Jeśli ów artykuł nie posiada specyfikacji, to pole pozostaje puste.W trakcie procesu Przeszacowanie, specyfikacja jest zawsze specyfikacją docelową transakcji magazynowej. W przypadku użycia ilości ze znakiem ujemnym zmienia się tylko znaczenie specyfikacji z docelowej na źródłową.
- Pozycja dokumentu — jeśli transakcja magazynowa zawiera odniesienie do dokumentu (takiego jak dokument kompletacji), to numer pozycji jest wyświetlany w tym polu. Pozycja dokumentu jest wyraźnie oznaczona przy wyświetlaniu.Wyszukiwanie jest wykonywane za pośrednictwem atrybutu formattedPostingOrderNumber. Atrybut ten zawiera sformatowaną reprezentację pozycji dokumentu, która doprowadziła do utworzenia transakcji magazynowej. W przypadku kompletacji w magazynie podzielonym na miejsca składowania, dokument jest zazwyczaj pozycją dokumentu kompletacji, a zlecenie jest pozycją zlecenia magazynowego.
Jeśli dokument został usunięty z bazy danych (np. podczas anulowania kompletacji), to błędne transakcje magazynowe są nadal wyświetlane, ponieważ zachowany jest atrybut formatowania.
- Numer zapotrzebowania — w tym polu wyświetlane są wszelkie zapotrzebowania bez dowodu określone podczas importu
- Tekst księgowania — w tym polu wyświetlane jest każde odniesienie transakcji magazynowej do innego obiektu biznesowego lub transakcji biznesowej. Tekst księgowania zależy od kontekstu transakcji. Przykładowo, jeśli istotna transakcja powstała w wyniku potwierdzenia inwentaryzacji, tekst księgowania pokazuje identyfikator inwentaryzacji. Jeśli teksty księgowania na transakcji i transakcji przeciwstawnej są różne, wówczas wyświetlany jest dłuższy tekst. Niemniej jednak, tekst księgowania może być również pusty lub wypełniony podczas samego importu.
- Cena szacunkowa — w tym polu wyświetlana jest cena szacunkowa błędnej transakcji magazynowej
- Wymiar ceny — w tym polu wyświetlany jest wymiar ceny szacunkowej błędnej transakcji magazynowej
Akcje związane z aplikacją
W aplikacji Lista: Błędy transakcji magazynowych dostępne są następujące akcje związane z aplikacją:
- Akcja [Edytuj automatycznie błędy transakcji magazynowych]
- Akcja [Transakcje magazynowe]
Akcja [Edytuj automatycznie transakcji magazynowych]
Za pomocą tej akcji, użytkownik może automatycznie edytować wybrane błędy transakcji magazynowych z pliku błędnych księgowań, których dane są teraz poprawne. System automatycznie generuje nowe transakcje magazynowe dla tych wpisów w pliku błędnych księgowań, które nie są już błędne, np. z powodu zmian danych podstawowych lub zapasów. Wpisy te są usuwane z pliku błędnych księgowań, ale dane nie są korygowane. Jeśli system nie może przetworzyć transakcji magazynowej, ponieważ dane są nadal błędne, wpis pozostaje w pliku błędnych księgowań.
Akcja [Transakcje magazynowe]
Użytkownik może skorzystać z tej akcji, aby otworzyć aplikację Transakcje magazynowe, widok Plik błędów księgowania dla wybranej transakcji magazynowej. Przycisk znajduje się w wierszu tytułowym tabeli.
Konfiguracja
Dla aplikacji Lista: Błędy transakcji magazynowych nie trzeba definiować żadnych ustawień w aplikacji Konfiguracja.
Jednostki biznesowe
Dla aplikacji Lista: Błędy transakcji magazynowych istotna jest następująca jednostka biznesowa, której można użyć do np.:
- Przyporządkowywania uprawnień
- Konfigurowania definicji aktywności
Błąd transakcji magazynowej
com.cisag.app.inventory.obj.InventoryTransactionError
Lokalizacja magazynu
com.cisag.app.inventory.obj.StorageArea
Obie jednostki biznesowe należą do następującej grupy jednostek biznesowych:
com.cisag.app.inventory.OrderData
Uprawnienia
Uprawnienia można przyporządkowywać zarówno przy użyciu ról autoryzacji, jak i poprzez przyporządkowanie organizacji. Koncepcję uprawnień można znaleźć w dokumentacji Uprawnienia.
Uprawnienia specjalne
Aplikacja Lista: Błędy transakcji magazynowych nie posiada żadnych uprawnień specjalnych.
Przyporządkowania organizacyjne
Przyporządkowania organizacyjne służą do kontrolowania, które dane są widoczne, możliwe do wykorzystania lub edycji. W tym celu należy aktywować funkcję Uprawnienia do treści w aplikacji Konfiguracja.
Aby aplikacja Lista: Błędy transakcji magazynowych była wyświetlana w menu użytkownika, użytkownik musi być przypisany do organizacji, która jest zintegrowana z jedną z następujących struktur organizacyjnych:
- Logistyka magazynowa
Kompleksowy przegląd uprawnień związanych z treścią można znaleźć w dokumentacji Uprawnienia do treści.
Funkcje specjalne
Aplikacja Lista: Błędy transakcji magazynowych nie posiada żadnych funkcji specjalnych
Uprawnienia dla partnerów biznesowych
Aplikacja Lista: Błędy transakcji magazynowych nie jest dostępna dla partnerów biznesowych.