Wprowadzenie
Artykuł zawiera informacje na temat aplikacji Panel System dla typu Baza danych.
Obszar roboczy
W tym widoku można wyświetlać i edytować bazy danych wprowadzone w bazie konfiguracyjnej.
Zakładka Edytor składa się z kilku podzakładek:
Podzakłada Ogólne
Na podzakładce możliwe jest wprowadzenie ogólnych ustawień bazy danych. Dostępne pola:
GUID bazy danych – identyfikator GUID bazy danych
Typ zawartości – dane systemu mogą być przekazywane do różnych baz danych. Typ zawartości bazy danych określa, które tabele i dane są przechowywane w danej bazie danych. Możliwe wartości to
- Dane konfiguracji systemu
- Dane repozytorium
- Dane OLTP
- Dane OLAP – tylko bazy danych z typem zawartości Dane OLTP mogą mieć odniesienie do bazy danych z typem zawartości Dane OLAP. Bazy danych z typem zawartości Dane OLAP nie mogą mieć żadnych języków dodatkowych.
W zależności od ustawionej wartości sprawdzana jest na przykład konwencja nazewnictwa nazwy bazy danych.
Baza danych OLAP – tabele i dane do analiz statystycznych bazy danych OLTP są przechowywane we wskazanej bazie danych OLAP. Dla bazy danych OLTP można określić jedną lub nie wskazywać bazy danych OLAP. Ta specyfikacja nie jest możliwa dla baz danych innych niż OLTP. Baza danych OLAP może być wprowadzona jako baza danych OLAP dla maksymalnie jednej bazy danych OLTP.
Zastosowanie – określa przeznaczenie bazy danych. Możliwe wartości to:
- Deweloperska baza danych
- Baza danych poprawek
- Testowa baza danych
- Produkcyjna baza danych
To ustawienie ma charakter informacyjny i nie ma wpływu na działanie systemu ERP.
Oznaczenie bazy danych – identyfikator bazy danych, który jest zapisywany w nowo utworzonych obiektach w tej bazie danych. Identyfikator bazy danych identyfikuje bazę danych, w której obiekt został utworzony. Identyfikator jest tworzony w aplikacji Panel System po w wskazaniu w polu Typ wartości Oznaczenie bazy danych.
Sekcja Sterownik
W sekcji Sterownik dostępne są następujące pola:
Sterownik Comarch ERP Enterprise – sterownik Comarch ERP Enterprise używany dla bazy danych. Sterownik Comarch ERP Enterprise zależy od używanego systemu zarządzania bazą danych i określa m.in. mapowanie typów danych na natywne typy danych systemu DBMS. Dostępne są następujące wartości do wyboru:
- DB2 UDB for iSeries
- Oracle
- SQL Server
- PostgreSQL
Notatka – krótka informacja na temat bazy danych. Specyfikacja jest opcjonalna i nie ma wpływu na działanie systemu ERP.
Domyślny sterownik JDBC – sterownik JDBC dla bazy danych. Sterownik JDBC musi być zgodny ze sterownikiem bazy danych Comarch ERP Enterprise . Wykorzystywany sterownik określa m.in. protokół wykorzystywany do komunikacji pomiędzy serwerami aplikacji systemu ERP (SAS) a bazą danych. W zależności od warunków licencyjnych producenta, biblioteki Java sterowniki są dostarczane wraz z systemem instalacyjnym Comarch ERP Enterprise dla danej platformy bazodanowej lub należy je pobrać bezpośrednio od producenta. Biblioteki sterowników otwierane są z folderu semiramis/lib. Dostępne opcje:
- DB2 UDB for iSeries (native) – biblioteka: brak
- DB2 UDB dla iSeries (remote) – biblioteka: jt400.jar
- Oracle – biblioteka: ojdbc14.jar lub ojdbc6.jar
- jTDS SQL Server
- PostgreSQL
- SQL Server – biblioteka: sqljdbc4.jar
Ścieżka dostępu – dla sterownika JDBC. Ścieżki zależy od używanego sterownika JDBC. Przykłady dla poszczególnych systemów baz danych:
- DB2 UDB for iSeries (native) – jdbc:db2://servername/collectionname
- DB2 UDB for (iSeries remote) – jdbc:as400://servername/collectionname
- jTDS SQL Server – jdbc:jtds:sqlserver://servername:1433
- Microsoft SQL Server – jdbc:sqlserver://servername:1433
- Oracle – jdbc:oracle:thin:@servername:1521:orcl
Liczba przygotowanych zapytań – liczba przygotowanych zapytań, które są domyślnie buforowane dla połączenia z tą bazą danych. Jeśli wskazano opcje 0, żadne przygotowane zapytania nie są ponownie wykorzystywane; ma to negatywny wpływ na wydajność serwera aplikacji uzyskującego dostęp. Im więcej zapytań jest buforowanych na połączenie z bazą danych, tym częściej przygotowane zapytania mogą być ponownie wykorzystywane. Prowadzi to do lepszego czasu odpowiedzi serwera aplikacji. Jednak każde przygotowane zapytanie wymaga zasobów zarówno w serwerze aplikacji, jak i systemie zarządzania bazą danych. Domyślna wartość to 20, która pozwala na optymalne zużycie zasobów i zwiększoną wydajnością. Określona tutaj wartość może zostać zastąpiona dla połączeń z bazą danych serwera aplikacji.
Limit czasu wyszukiwania – czas, po którym interaktywne zapytanie do bazy danych zostanie anulowane i uznane za nieudane. Jeśli wyszukiwanie w obszarze nawigacji lub w oknie dialogowym trwa dłużej niż ten maksymalny czas zapytania, wyszukiwanie jest przerywane, a użytkownikowi wyświetlany jest komunikat o błędzie. Zapobiega to wpływowi zbyt złożonych zapytań na czas reakcji systemu. Komunikat, który otrzymuje użytkownik, zawiera informacje o możliwych alternatywnych procedurach. Domyślną wartością jest 45 sekund. Nie można ustawić wartości mniejszej niż 30 sekund.
Sekcja Obszar danych
W sekcji Obszar danych dostępne są następujące pola:
Użytkownik – identyfikator użytkownika systemu DBMS umożliwiający dostęp do bazy danych. Zgodnie z konwencją jest to nazwa bazy danych w większości systemów DBMS.
Schemat – schemat bazy danych. Wartość jest wymagana w zależności od systemu DBMS:
- Serwer SQL – nazwa bazy danych
- DB2 UDB for iSeries – kolekcja iSeries zawierająca bazę danych.
- Oracle – nazwa użytkownika bazy danych
Hasło – hasło dla identyfikatora użytkownika DBMS umożliwiające dostęp do bazy danych.
Potwierdzenie hasła – powtórzenie hasła dostępu do bazy danych dla identyfikatora użytkownika DBMS.
Podzakładka Języki
Na podzakładce można określić języki dostępne w aktualnie otwartej bazie danych. Wielojęzyczne atrybuty Business Objects mogą być edytowane we wszystkich określonych językach. Liczba dostępnych języków podstawowych i dodatkowych zależy od typu zawartości bazy danych i licencjonowanych języków wyświetlania.
Szczegóły dotyczące obsługi wielojęzyczności można znaleźć w artykule Wielojęzyczność.
Dostępne pola:
Język wiodący – podstawowy język bazy danych. Wielojęzyczne atrybuty obiektów biznesowych są zapisywane w języku podstawowym bezpośrednio w tabeli obiektu biznesowego, ale w językach dodatkowych w osobnej tabeli.
W tabeli Języki dodatkowe można określić, które języki obsługuje baza danych oprócz języka wiodącego. Zasadniczo nie jest możliwe określenie języków dodatkowych dla baz danych OLAP. Tabela zawiera następujące kolumny:
- Język dodatkowy – dodatkowy język bazy danych. Pomoc do wprowadzania danych dla tego pola pokazuje możliwe języki dodatkowe dostępne do wyboru.
Akcje związane z aplikacjami
Poniżej opisano akcje związane z aplikacjami dostępne na standardowym pasku narzędzi dla tej kategorii.
Weryfikuj wszystkie
Przycisku należy użyć, aby sprawdzić wszystkie obiekty wybranego typu. Jeśli otwarto i zmieniono obiekt, w pierwszej kolejności należy zapisać zmiany. Po naciśnięciu przycisku zostanie otwarty pierwszy obiekt, dla którego kontrola generuje ostrzeżenia lub błędy. Są one wyświetlane w oknie Komunikaty w obszarze nawigacji. Aby sprawdzić wszystkie obiekty wszystkich typów, należy użyć polecenia chkcnf.