Wprowadzenie
Artykuł zawiera informacje na temat aplikacji Panel System dla typu Grupa deweloperska.
Informacje o grupie deweloperskiej jest zapisywana w bazie konfiguracyjnej.
Obszar roboczy
Po wybraniu typu Grupa deweloperska dostępna jest zakładka Edytor. Niezbędne dane znajdują się na podzakładkach:
Podzakładka Ogólne
Na zakładce dostępne są ogólne ustawienia dla grupy deweloperskiej:
- GUID grupy deweloperskiej – identyfikator GUID grupy deweloperskiej.
W sekcji Rozwój dostępne są poniższe pola:
Zastosowanie – należy wybrać cel w jakim grupa będzie używana:
- Rozwój App
- Rozwój standardowy
- Rozwój inny
- Wgranie App
Prefiks eksportu – prefiks wszystkich aktualizacji oprogramowania utworzonych w systemie. Logicznie identyfikuje system źródłowy aktualizacji oprogramowania i definicji aktywacji w Workflow. Prefiks eksportu składa się z maksymalnie pięciu małych liter.
Poziom wersji – poziom wersji systemu. W zależności od sposobu użytkowania systemu ma on określony poziom wersji. Na wszystkich poziomach wersjonowania z wyjątkiem 7 możliwe jest tworzenie nowych wersji obiektów deweloperskich. Numery wersji są oparte na poziomie wersjonowania.
Możliwe wartości to od 1 do 7, przy czym wybór jest ograniczony przez licencję i wykorzystanie systemu. Zmiana poziomu wersjonowania jest dozwolona tylko wtedy, gdy na przykład partnerski system rozwoju o poziomie wersjonowania 4 zostanie przekształcony w system korekty o poziomie wersjonowania 3. W każdym przypadku wszystkie zadania deweloperskie muszą być aktywowane, a wszystkie aktualizacje oprogramowania wyeksportowane w momencie zmiany.
Prefiks deweloperski – prefiks dla nowo utworzonych obiektów deweloperskich. Dla każdego systemu deweloperskiego przypisywany jest osobny prefiks. Prefiks deweloperski składa się z maksymalnie pięciu małych liter. Wszystkie obiekty deweloperskie tworzone w systemie muszą być tworzone w przestrzeni nazw rozpoczynającej się od „com.<prefiks deweloperski>.app”. Prefiks deweloperski jest przypisywany przez producenta i nie można go zmienić w licencji systemowej.
Tryb tożsamości – tryb usługi tożsamości. Usługa tożsamości zapewnia, że obiekty deweloperskie zawsze otrzymują ten sam identyfikator GUID i tę samą identyfikację w różnych systemach i wydaniach. W tym celu każdy system ma listę tożsamości. Jeśli kilka systemów deweloperskich używa tego samego prefiksu deweloperskiego, jeden z tych systemów musi przejąć wspólne zarządzanie listą tożsamości. Tryb tożsamości określa, który z tych systemów zarządza listą tożsamości. Dostępne opcje:
- Lokalny – jest używany dla systemów, które nie są systemami deweloperskimi i dla systemów deweloperskich, które mają własny prefiks deweloperski.
- Rozproszony (normalny) i Rozproszony (podstawowy) są używane, jeśli używana jest usługa tożsamości innego systemu. W takim przypadku należy określić system i serwer aplikacji, które zarządzają listą tożsamości. Ustawienie Rozproszony (podstawowy) może być używane tylko w nowym systemie deweloperskim, z którego nie wyeksportowano jeszcze aktualizacji oprogramowania. W takim przypadku nowy obiekt deweloperski może zostać ponownie usunięty z listy tożsamości w celu zmiany jego tożsamości. Gdy tylko system uzupełniający będzie dostępny lub aktualizacja oprogramowania zostanie wyeksportowana, wartość musi zostać zmieniona na Rozproszony (normalny).
System serwera tożsamości – system serwera aplikacji, który uruchamia usługę tożsamości.
Serwer tożsamości – serwer aplikacji, na którym działa usługa tożsamości. Wszystkie żądania sprawdzenia nowych identyfikatorów obiektów deweloperskich są przetwarzane za pośrednictwem tego serwera aplikacji. Jeśli nie można się z nim połączyć, nie można utworzyć nowego obiektu deweloperskiego i nie można zmienić większości istniejących obiektów.
Tryb serwera zleceń deweloperskich – określa, czy usługa zleceń deweloperskich jest używana. Usługa zleceń deweloperskich umożliwia koordynację zadań programistycznych w różnych systemach na podstawie zleceń deweloperskich. Możliwe wartości to:
- Użyj
- Nie używaj
Po wybraniu opcji Użyj należy określić gdzie został skonfigurowany serwer usługi zlecenia deweloperskiego. Dostępne są pola:
System serwera zleceń deweloperskich – system serwera aplikacji, na którym uruchomiona jest usługa zleceń deweloperskich.
Serwer deweloperskich – serwer aplikacji uruchamiający usługę zleceń deweloperskich.
Baza danych serwera zleceń deweloperskich – na serwerze aplikacji można skonfigurować kilka usług zleceń deweloperskich, jednak dostępna może być tylko jedna usługa zleceń deweloperskich na bazę danych OLTP. W tym miejscu należy określić bazę danych OLTP, w której przechowywane są zadania deweloperskie związane z tym systemem.
Podczas tworzenia grupy deweloperskiej należy:
- zdefiniować nazwę, oznaczenie i zastosowanie grupy deweloperskiej. Nową grupę deweloperską można zapisać bez dalszych wpisów po potwierdzeniu ostrzeżeń.
- utworzyć powiązaną grupę systemową przy użyciu typu Grupa systemów i przypisać ją do systemu.
- wprowadzić wszystkie pozostałe dane grupy deweloperskiej. Alternatywnie można skorzystać z akcji Uzupełnij wpisy, w ramach której system określi i zaproponuje brakujące dane. Podczas wykonywania tej czynności używane są dane z systemu przypisanego do grupy systemów. Grupa systemów jest przypisana do grupy deweloperskiej.
Jeśli utworzono i zapisano nową grupę deweloperską, w tym samym czasie automatycznie tworzony jest moduł o zawierający w nazwie STANDARD o typie Domyślny. Szczegółowe informacje można znaleźć w artykule Panel System: Moduł.
Podzakładka Przyporządkowanie modułów grup systemowych
Na tej zakładce prezentowane są grupy systemowe należące do otwartej aktualnie grupy deweloperskiej oraz moduły należące do wybranych grup systemowych.
Sekcja Wykonaj zapytanie o przyporządkowanie grup systemowych
W tej sekcji istnieje możliwość filtrowania wpisów według zadanych kryteriów prezentowanych w sekcji Przyporządkowanie modułów grup systemowych.
Moduł – pozwala na wprowadzenie modułu po którym nastąpi wyszukiwanie.
Status – status modułu. Możliwe wartości to
- Założony
- W trakcie przenoszenia
- Przeniesiony
- Zainstalowany
- W rozwoju
- Rozwój zakończony
Sekcja Przyporządkowanie modułów grup systemowych
Lista prezentuje wyniki zgodnie z zadanymi kryteriami w sekcji Wykonaj zapytanie o przyporządkowanie grup systemowych po wybraniu przycisku [Aktualizuj] na pasku narzędzi.
Lista składa się z kolumn wyświetlanych dynamicznie w zależności od przypisanego modułu. Zawartość kolumn dla odpowiednich grup systemów jest automatycznie pobierana z grupy systemów i nie można jej zmienić. Dostępne kolumny:
Moduł – w kolumnie wyświetlana jest nazwa modułu. W tym przypadku nie jest prezentowana pełna nazwa modułu (nazwa grupy programistycznej.nazwa modułu), a jedynie określona część nazwy po kropce.
Grupa systemowa – ta kolumna wynika dynamicznie z modułu i przypisania do niego grup systemowych. Nagłówek kolumny zawiera nazwę konkretnej grupy systemowej. Zawartość kolumny to status rozwoju modułu w odpowiedniej grupie systemowej. Dla każdej grupy systemowej wyświetlana jest jedna kolumna.
Akcje związane z aplikacją
Dla typu Grupa deweloperska dostępne są następujące akcje związane z aplikacją:
Weryfikuj wszystkie
Przycisku należy użyć, aby sprawdzić wszystkie obiekty wybranego typu. Jeśli otwarto i zmieniono obiekt, w pierwszej kolejności należy zapisać zmiany. Po naciśnięciu przycisku zostanie otwarty pierwszy obiekt, dla którego kontrola generuje ostrzeżenia lub błędy. Są one wyświetlane w oknie Komunikaty w obszarze nawigacji. Aby sprawdzić wszystkie obiekty wszystkich typów, należy użyć polecenia chkcnf.
Uzupełnij wpisy
Akcja Uzupełnij wpisy służy do określenia niezbędnych danych i wprowadzenia ich jako wartości domyślnych w odpowiednich polach. Podstawą do określenia jest między innymi system przypisany do grupy systemów. Grupa systemów należy z kolei do odpowiedniej grupy deweloperskiej. Wartość Użyj w polu Tryb serwera zleceń deweloperskich nie jest zmieniany. W przypadku gdy dane dla grupy deweloperskiej są kompletne, ta czynność nie jest aktywna.