Tworzenie, przyporządkowanie i wyświetlanie jednostek ładunkowych

Niniejsza dokumentacja opisuje akcję [Utwórz, przyporządkuj i wyświetl jednostki ładunkowe] oraz powiązane z nią okno dialogowe [Utwórz, przyporządkuj i wyświetl jednostki ładunkowe], w którym można tworzyć, przyporządkowywać i wyświetlać jednostki ładunkowe. Okno dialogowe jest dostępne za pośrednictwem akcji o tej samej nazwie, np. w aplikacjach Przyjęcia towaru lub Zlecenia dostawy. Użytkownik może np. pakować lub rozpakowywać pozycje przyjęcia towarów w jednostkach ładunkowych.

Definicje terminów

  • Środki załadunku — jest to ogólny termin, określający materiały magazynowe i opakowaniowe używane do składowania, transportu i wysyłki towarów. Środek załadunku jest kategoryzowany jako artykuł z typem materiału Środek załadunku. Jeśli środek załadunku jest wielokrotnego użytku, wówczas jest on podzielony na kontenery lub puste opakowania.
  • Jednostki ładunkowe — jest to kombinacja artykułów w lub na odpowiednim miejscu składowania w celu ich przechowywania lub wysyłki. Jednostka ładunkowa może również obejmować inne jednostki ładunkowe.
  • Zlecenie dostawy — zlecenie dostawy zawiera listę przedmiotów, które mają zostać dostarczone do odbiorcy dostawy. Zlecenie dostawy określa zakres usług, warunki dostawy i warunki wysyłki dla dostawy artykułu. W szczególności, zlecenie dostawy określa ilości artykułów i trasę transportu, którą artykuły mają zostać dostarczone. Zlecenie dostawy i jego pozycje mogą również służyć jako podstawa do określenia kosztów dostawy. Ponadto, zlecenie dostawy stanowi kryterium pakowania przedmiotów w jednostki ładunkowe. Zlecenie dostawy może być również używane jako pozycja dla określonych ładunków.
  • Przyjęcia towaru — przychodząca dostawa jest rejestrowana w systemie wraz z artykułem, ilością i datą przyjęcia towaru w dokumencie przyjęcia towaru. Przyjęcia towaru zawsze zawierają numer zlecenia.

Okno dialogowe Utwórz, przyporządkuj i wyświetl jednostki ładunkowe

Za pomocą tej akcji można utworzyć jednostki ładunkowe z pozycji dokumentu. Po kliknięciu tej akcji otwiera się okno dialogowe, w którym poszczególne pozycje i ich ilości są wyświetlane na liście wyboru. Dostępne są różne metody tworzenia jednostek ładunkowych. Użytkownik może również rozpakować jednostki ładunkowe lub usunąć przyporządkowanie do jednostki ładunkowej, jeśli pozwala na to kontekst i spełnione są odpowiednie warunki.

Akcja jest dostępna w różnych aplikacjach (Przyjęcia towaru, Zlecenia dostawy lub Kompletacje).

Po lewej stronie okna dialogowego znajduje się obszar informacyjny z zakładkami Struktura jednostek ładunkowych i Komunikaty. Po prawej stronie znajduje się obszar roboczy, w którym wymienione są pozycje do utworzenia jednostki ładunkowej. Mogą to być elementy artykułu lub jednostki ładunkowej.

Poszczególne elementy okna dialogowego zostały opisane w tych rozdziałach:

  • Nagłówek
  • Obszar roboczy

Nagłówek

Po lewej stronie okna dialogowego znajdują się zakładki Struktura jednostek ładunkowych i Komunikaty.

Zakładka Struktura jednostek ładunkowych

W tej zakładce można wyświetlić zawartość jednostki ładunkowej wybranej na liście pozycji. W tym celu należy wybrać wiersz z jednostką ładunkową na liście artykułów i kliknąć przycisk [Aktualizuj] na pasku przycisków w tej zakładce. Wyświetlona zostanie struktura opakowania jednostki ładunkowej.

Zakładka Komunikaty

Na tej karcie wyświetlane są komunikaty dotyczące akcji, które można wykonać w tym oknie dialogowym.

Obszar roboczy

Obszar roboczy po prawej stronie okna dialogowego oferuje różne działania, za pomocą których ilości artykułów mogą być pakowane do jednostki ładunkowej. Jednostki ładunkowe mogą być z kolei pakowane do jednostek ładunkowych w celu utworzenia struktury opakowania. Można je wyświetlić w zakładce Struktura jednostki ładunkowej w nagłówku.

Obszar roboczy z jego różnymi elementami został opisany w kolejnych rozdziałach:

  • Pasek narzędzi
  • Obszar konfiguracji
  • Lista pozycji
Pasek narzędzi

Pasek narzędzi w obszarze roboczym okna dialogowego udostępnia akcje opisane w poniższych sekcjach:

  • Akcja [Aktualizuj]
  • Akcja [Pakowanie]
  • Akcja [Rozpakuj]
  • Akcja [Rozpakuj i usuń jednostkę ładunkową]
  • Akcja [Przyporządkuj]
  • Akcja [Anuluj przyporządkowania]
  • Akcja [Anuluj przyporządkowania i skoryguj ilości na dokumencie]
  • Akcja [Utwórz NJW]
Akcja [Aktualizuj]

Za pomocą tej akcji można zaktualizować listę elementów.

Uwaga
Aktualizacja resetuje wybór pozycji na liście pozycji.
Akcja [Pakowanie]

Ta akcja powoduje spakowanie ilości artykułów wybranych wcześniej na liście pozycji i utworzenie dla nich nowej jednostki ładunkowej. Do spakowania można wybrać już utworzone jednostki ładunkowe, a także nierozpakowane lub częściowo spakowane ilości artykułów. Akcja nie może zostać wykonana, jeśli ustawiona jest opcja konfiguracji Przyporządkuj jednostkę ładunkową.

Akcja [Rozpakuj]

Ta akcja służy do rozpakowania jednostek ładunkowych wybranych na liście pozycji. Status pakowania pozycji dokumentów zawartych w tych jednostkach ładunkowych jest resetowany do Niezapakowane, jeśli nie są one zawarte w innych jednostkach ładunkowych. Jeśli wybrana jednostka ładunkowa zawiera inne jednostki ładunkowe, pozostają one zapakowane. Nieopakowana jednostka ładunkowa pozostaje i można ją otworzyć np. w aplikacji Jednostki ładunkowe.

Ta czynność nie ma wpływu na niepakowane ilości artykułów wybrane na liście artykułów, tj. wiersze z ilością artykułów.

Akcja [Rozpakuj i usuń jednostkę ładunkową]

Ta czynność służy do rozpakowywania i usuwania jednostek ładunkowych wybranych na liście pozycji. Status pakowania pozycji dokumentów zawartych w tych jednostkach ładunkowych zostaje zresetowany do Niezapakowane, jeśli nie są one zawarte w innych jednostkach ładunkowych. Jeśli wybrana jednostka ładunkowa zawiera inne jednostki ładunkowe, pozostają one zapakowane.

Ta czynność nie ma wpływu na niepakowane ilości artykułów wybrane na liście artykułów, tj. wiersze z ilością artykułów.

Akcja [Przyporządkuj]

Jeśli brakuje informacji o dokumencie dla jednostek ładunkowych, wówczas można użyć tej akcji, aby przyporządkować ilość wybranych jednostek ładunkowych do ilości wybranych pozycji dokumentu. Użytkownik wprowadza jednostki ładunkowe, do których mają zostać przyporządkowane informacje o dokumencie w polu Jednostki ładunkowe. Numer jednostki wysyłkowej można przypisać w ten sam sposób, wprowadzając go w polu Numer jednostki wysyłkowej (NJW). Akcję tę można wykonać tylko wtedy, gdy zdefiniowano opcję konfiguracji Przyporządkuj jednostkę ładunkową.

Akcja [Anuluj przyporządkowania]

Ta akcja służy do rozwiązywania wszystkich relacji między wybranymi jednostkami ładunkowymi a pozycjami dokumentu w całej strukturze jednostek ładunkowych bez zmiany struktury opakowań wybranych jednostek ładunkowych i bez usuwania jednostek ładunkowych.

Jednostki ładunkowe można otworzyć w aplikacji Jednostki ładunkowe i wyświetlić ich zawartość.

Wskazówka
Aby przyporządkować informacje o dokumencie do jednostki ładunkowej, użytkownik może użyć akcji [Przyporządkuj].
Akcja [Anuluj przyporządkowania i skoryguj ilości na dokumencie]

Ta akcja służy do rozwiązania wszystkich relacji między wybranymi jednostkami ładunkowymi a pozycjami dokumentu w całej strukturze jednostek ładunkowych bez zmiany struktury opakowań wybranych jednostek ładunkowych i bez usuwania jednostek ładunkowych. Ponadto, aktualizowana jest ilość pozycji przyjęcia towaru i pozycji alokacji zamówienia.

Jeśli wartość zero zostanie osiągnięta w pozycji alokacji zamówienia lub pozycji przyjęcia towaru w wyniku korekty ilości, to pozycja ta zostanie usunięta.

Akcja [Utwórz NJW]

Ta czynność służy do generowania i przypisywania NJW (numer jednostki wysyłkowej) dla wybranych jednostek ładunkowych.

Ta czynność nie ma wpływu na niepakowane ilości artykułów wybrane na liście artykułów, tj. wiersze z ilością artykułów.

Ta czynność jest dostępna tylko wtedy, gdy opcja Zastosuj oddzielny schemat numeracji dla NJW została aktywowana w aplikacji Konfiguracja, funkcja Jednostki ładunkowe.

Obszar konfiguracji

Obszar ten zawiera pola identyfikacyjne dokumentu (przyjęcia towaru lub zlecenia dostawy), którego ilości artykułów mają zostać spakowane. W tym obszarze znajdują się również funkcje konfiguracyjne, za pomocą których można pakować ilości artykułów.

Poniżej znajduje się szczegółowy opis pól obszaru konfiguracji:

  • Typ zlecenia — to pole wyświetla typ dokumentu zlecenia, który jest źródłem jednostki ładunkowej. Wyświetlane są poniższe typy zleceń:
    • Przyjęcia towaru
    • Zlecenia dostawy

      Typ zlecenia Zlecenie dostawy jest również wyświetlany, jeśli akcja [Utwórz, przyporządkuj i wyświetl jednostki ładunkowe] jest wykonywana z aplikacji Kompletacje.

  • Numer zlecenia — w polu Numer zlecenia wyświetlany jest unikalny identyfikator dokumentu, którego ilości artykułów mają zostać spakowane. Pole składa się z typu dokumentu i numeru dokumentu.
  • Konfiguracja — aby ułatwić pakowanie, użytkownik może użyć różnych konfiguracji, takich jak pakowanie według szablonu. W zależności od wybranej konfiguracji i typu zlecenia, niezbędne pola są dostępne do wprowadzenia danych lub są w ogóle wyświetlane, a akcje na pasku przycisków obszaru roboczego mogą być wykonywane. Dostępne są następujące konfiguracje:
    • Zapakuj zgodnie z szablonem — ta konfiguracja służy do pakowania ilości artykułów wybranych na liście pozycji zgodnie z identyfikatorem szablonu, który należy wprowadzić w polu Szablon jednostki ładunkowej. Szablony jednostek ładunkowych wprowadza się w aplikacji Szablony jednostek ładunkowych. Więcej informacji można znaleźć w tej dokumentacji Szablony jednostek ładunkowych. 
    • Zapakuj ze środkiem załadunku — ta konfiguracja służy do pakowania ilości artykułów wybranych na liście pozycji za pomocą dokładnie jednego środka załadunku. W tym celu należy wprowadzić identyfikator środka załadunku w polu Środek załadunku. W przypadku typu zamówienia Przyjęcie towaru należy również wprowadzić ograniczenie przyjęcia magazynowego i rodzaj strefy magazynowej, jeśli jest to wymagane. Ponadto należy zdefiniować klasyfikację ABC
    • Spakuj z ładunkową i środkiem załadunku — ta konfiguracja umożliwia pakowanie artykułów wybranych na liście pozycji dokładnie w jednym środku załadunku i w istniejącej jednostce ładunkowej. W tym celu należy wprowadzić identyfikator środka załadunku w polu Środek załadunku i identyfikator jednostki ładunkowej w polu Jednostka ładunkowa. W razie potrzeby, użytkownik wprowadza numer jednostki ładunkowej w polu o tej samej nazwie, którą chce przyporządkować. W przypadku typu zlecenia Przyjęcia towaru, w razie potrzeby wprowadź również ograniczenie przyjęcia magazynowego i rodzaj strefy magazynowej. Ponadto, użytkownik definiuje klasyfikację ABC.
    • Przyporządkuj jednostkę ładunkową — ta konfiguracja służy do przyporządkowywania jednostek ładunkowych artykułów wybranych na liście pozycji do pozycji wyświetlanego zamówienia. W tym celu należy wprowadzić identyfikator jednostki ładunkowej w polu Jednostka ładunkowa. W razie potrzeby, użytkownik wprowadza numer jednostki ładunkowej, którą chce przypisać, w polu o tej samej nazwie.
  • Szablon jednostek ładunkowych — w tym polu należy wprowadzić identyfikator szablonu jednostki ładunkowej, według którego mają być pakowane wybrane ilości artykułów. Jeśli dla wybranej konfiguracji brakuje szablonu jednostki ładunkowej, wówczas używany jest szablon zdefiniowany w danych podstawowych artykułu dla artykułów magazynowych zawartych w wybranych pozycjach zlecenia. Pole jest dostępne do wprowadzenia danych, jeśli zdefiniowano konfigurację Zapakuj zgodnie z szablonem.
  • Jednostka ładunkowa — jeśli określono jedną z konfiguracji Przyporządkuj jednostkę ładunkową lub Spakuj z jednostką ładunkową i środkiem załadunku, to w tym polu użytkownik wprowadza identyfikator jednostki ładunkowej, aby przypisać ją do wyświetlanego dokumentu.
  • Numer jednostki wysyłkowej (NJW) — jeśli określono jedną z konfiguracji Przyporządkuj jednostkę ładunkową lub Spakuj z jednostką ładunkową i środkiem załadunku, to w tym polu użytkownik wprowadza identyfikator numeru jednostki wysyłkowej (NJW) dla jednostki ładunkowej określonej w polu Jednostka ładunkowa, w przypadku, gdy jest to wymagane, aby przypisać ją do wyświetlanego dokumentu.
  • Środek załadunku — jeśli określono jedną z konfiguracji Przyporządkuj jednostkę ładunkową lub Spakuj z jednostką ładunkową i środkiem załadunku, to w tym polu użytkownik wprowadza identyfikator środka załadunku, który ma być używany do pakowania ilości wybranych pozycji. Jeśli ustawiona jest konfiguracja Zapakuj ze środkami załadunku, należy dodać identyfikator środków załadunku.
  • Ograniczenie przyjęcia — jeśli jako typ zlecenia wyświetlane jest Przyjęcia towaru i zdefiniowana jest jedna z konfiguracji Zapakuj z środkiem załadunku lub Spakuj z jednostką ładunkową i środkiem załadunku, w tym polu można zdefiniować ograniczenie przyjęcia magazynowego, zgodnie z którym tworzona jednostka ładunkowa ma zostać przyjęta.
  • Rodzaj strefy magazynowej — jeśli jako typ zlecenia wyświetlane jest Przyjęcie towaru i określona jest jedna z konfiguracji Zapakuj ze środkiem załadunku lub Spakuj z jednostką ładunkową i środkiem załadunku, użytkownik może użyć tego pola do określenia rodzaju strefy magazynowej, zgodnie z którą ma zostać przyjęta tworzona jednostka ładunkowa.
  • Klasyfikacja ABC — jeśli jako typ zlecenia wyświetlane jest Przyjęcie towaru i określona jest jedna z konfiguracji Zapakuj ze środkiem załadunku lub Spakuj z jednostką ładunkową i środkiem załadunku, należy użyć tego pola, aby określić klasyfikację ABC dla jednostki ładunkowej, która ma zostać utworzona.
Lista pozycji

Na liście artykułów wyświetlane są zarówno spakowane ilości artykułów w jednostkach ładunkowych, jak i rozpakowane ilości artykułów z pozycji dokumentu zlecenia wyświetlanych w obszarze konfiguracji. Jednostki ładunkowe są zawsze wyświetlane przed nierozpakowanymi ilościami artykułów na liście pozycji.

Poniżej znajduje się szczegółowy opis kolumn listy:

1. Linia nagłówka kolumny:

  • Numer pozycji — w tej kolumnie numer pozycji użyty w zleceniu, z którym pozycja jest wymieniona w zamówieniu, jest wyświetlany tylko w przypadku ilości artykułów, które nie są pakowane w jednostkach ładunkowych. Numer pozycji nie jest zatem wyświetlany dla jednostek ładunkowych.
  • Artykuł/Jednostka ładunkowa — w tej kolumnie odpowiedni identyfikator jest wyświetlany.
    • Identyfikator artykułu jest wyświetlany dla ilości, które nie są pakowane w jednostkach ładunkowych.
    • W przypadku jednostek ładunkowych, wyświetlany jest numer jednostki ładunkowej, a także nazwa środka załadunku używanego dla jednostki ładunkowej.
  • Środek załadunku/Numer jednostki wysyłkowej — w tej kolumnie wyświetlany jest środek załadunku niepakowanych ilości artykułów w następujących przypadkach:
    • Jeśli w zamówieniu sprzedaży, do którego się odwołano, wprowadzono środek załadunku, wówczas jest on wyświetlany po wykonaniu akcji dla zlecenia dostawy i otwarciu okna dialogowego, np. w aplikacji Zlecenia dostawy.
    • Jeśli w zamówieniu sprzedaży dla produkcji związanej ze sprzedażą wprowadzono środek załadunku, jest on również wyświetlany w powiązanym zleceniu produkcyjnym. W rezultacie jest ono również wyświetlane w tej kolumnie, gdy akcja jest wykonywana w aplikacji Przyjęcia towaru, widok Produkcja dla odpowiedniego przyjęcia produkcyjnego i otwierane jest okno dialogowe.

      Dla jednostek ładunkowych nie jest wyświetlany żaden środek załadunku. Wyświetlany jest dla nich numer jednostki wysyłkowej (NJW), jeśli taki istnieje.

  • Ilość — ta kolumna pokazuje ilość pozycji zlecenia, która może zostać zapakowana do jednostki ładunkowej. Kolumna jest pusta dla jednostek ładujących.
  • Zapakowana ilość — ta kolumna pokazuje ilość pozycji zlecenia, która jest już zapakowana jako jednostka ładunkowa. Kolumna pozostaje pusta podczas ładowania jednostek.
  • Wybrana ilość — w tej kolumnie sugerowana jest ilość pozycji zlecenia, którą można spakować do jednostki ładunkowej dla artykułów, które nie posiadają specyfikacji. Użytkownik może zmienić ilość, aby spakować tylko częściową ilość do jednostki ładunkowej. W przypadku artykułów posiadających specyfikację, odpowiednia ilość jest sugerowana w wierszu z informacjami o specyfikacji. Jeśli odpowiedni wiersz zostanie wybrany do pakowania, ilość wyjściowa w tej kolumnie zostanie spakowana. Kolumna pozostaje pusta podczas ładowania jednostek.
  • Wybór — w tej kolumnie użytkownik może użyć pól wyboru, aby wybrać odpowiedni wiersz listy, dla którego ma zostać wykonana akcja. Jeśli pole wyboru nie jest aktywowane, dla powiązanego wiersza listy nie są wykonywane żadne akcje.

2. Linia nagłówka kolumny: 

  • Specyfikacja — w tej kolumnie wyświetlana jest specyfikacja dla artykułów posiadających specyfikację.
Wskazówka
Jeśli brakuje specyfikacji dla artykułu posiadającego specyfikację, ilość nie może zostać wybrana do pakowania. Specyfikacja musi być najpierw przyporządkowana lub, jeśli to konieczne, otwarta automatycznie. Specyfikację można np. przyporządkować w procesie dostawy w aplikacji Kompletacje lub w procesie przyjęcia towaru w aplikacji Przyjęcia towaru.
  • Ilość — ta kolumna pokazuje ilość pozycji zlecenia, która należy do specyfikacji i może być zapakowana w jednostkę ładunkową.
  • Zapakowana ilość — ta kolumna pokazuje ilość pozycji zlecenia, która należy do specyfikacji i jest już zapakowana jako jednostka ładunkowa.
  • Wybrana ilość — ta kolumna sugeruje ilość pozycji zlecenia, która należy do specyfikacji i może być zapakowana w jednostkę ładunkową. Użytkownik może zmienić ilość dla artykułów posiadających specyfikację, aby zapakować tylko częściową ilość w jednostkę ładunkową. Jeśli wybrano wiersz pakowania, ilość wyświetlana w tej kolumnie jest zapakowana.
  • Wybór — w tej kolumnie użytkownik może użyć pól wyboru, aby wybrać odpowiedni wiersz listy, dla którego ma zostać wykonana akcja. Jeśli pole wyboru nie jest aktywowane, dla powiązanego wiersza listy nie jest wykonywane żadne działanie.

 

Czy ten artykuł był pomocny?