Raporty

Użytkownik może użyć aplikacji Raporty, aby przeglądać lub zarządzać raportami w Comarch ERP Enterprise.

Raporty są podzielone na kategorie według typu raportu. Użytkownik może przeglądać raporty w aplikacji niezależnie od ich typu. Może on jednak zarządzać tylko raportami typu Obiekt systemowy. Raportami typu Obiekt deweloperski możesz zarządzać tylko w aplikacji Obiekty deweloperskie, która jest dostępna w systemach deweloperskich.

Grupa docelowa

Użytkownicy Comarch ERP Enterprise, którzy tworzą raporty.

Definicje terminów

Dokumenty końcowe — wydanie dokumentu na urządzenie wyjściowe, takie jak drukarka, lub do pliku tworzy dokument końcowy. Dokument dowodu można zarchiwizować lub wysłać do partnera, np. faksem lub pocztą e-mail.

Raporty — raport może być używany do wyprowadzania danych zarejestrowanych w Comarch ERP Enterprise w przejrzystej formie. Raport może być tworzony tak często, jak jest to wymagane i na podstawie aktualnie dostępnych danych.

Raporty dzielą się na dokumenty raportów i dokumenty końcowe. Raporty typu Dokument raportu mogą być tworzone na podstawie dowolnych danych z Comarch ERP Enterprise. Zazwyczaj mają one formę listy i mogą być generowane w aplikacji Raport: Dokumenty raportów. Dokumenty końcowe mogą być tworzone w odpowiednich aplikacjach specjalnych, w których tworzone są dokumenty. Zazwyczaj zawierają one tylko dane pojedynczego dokumentu.

Raporty mogą być tworzone jako obiekty systemowe lub obiekty deweloperskie. Raport jako obiekt deweloperski ma tę zaletę, że może być zmieniany w systemie deweloperskim, wersjonowany i przesyłany do innych systemów jako aktualizacja oprogramowania. Aby móc tworzyć i zmieniać raporty w systemach innych niż deweloperskie, aplikacja Raporty oferuje opcję tworzenia ich jako obiektów systemowych. Obiektów systemowych nie można przenosić do innych systemów.

Raporty zawierają jeden lub więcej plików raportów, które określają układ raportu.

Plik raportu — plik raportu służy do definiowania wyglądu generowanej dokumentacji raportu. W tym celu pliki raportów są przetwarzane w Crystal Reports. Pliki raportów mogą być zależne lub niezależne od języka.

Dokument raportu — raportu do urządzenia wyjściowego, takiego jak drukarka, lub do pliku tworzy dokument raportu lub dokument końcowy. Dokument raportu zawiera listę obiektów, np. listę adresów. Dokument końcowy zawsze zawiera obiekt, np. zamówienie sprzedaży. Dokumenty mogą być archiwizowane lub wysyłane do partnera, np. faksem lub pocztą elektroniczną.

Konwencje

Parametry standardowe

Poniższe nazwy parametrów raportu są predefiniowane lub zarezerwowane dla późniejszych rozszerzeń:

  • SystemVariables
  • SystemValues
  • TextConstants
  • TextValues
  • Parametry zaczynające się od Report

Nazwy te są zdefiniowane jako stałe w klasie com.cisag.pgm.services.out-put.Cis¬Attributes.

Nazwy plików raportów

Jeśli pliki raportów są przechowywane w Knowledge Store podczas eksportu, otrzymują one nazwy plików odpowiadające określonemu wzorcowi. Nazwy plików nie mogą zostać zmienione, w przeciwnym razie import plików raportów nie będzie możliwy.

Wzorzec nazw plików jest następujący:

  • Nazwa pliku rozpoczyna się od nazwy raportu. Przestrzeń nazw dla raportów typu Obiekt deweloperski nie jest określona.
  • Jeśli jest to raport zależny od języka, po nim następuje podkreślenie _ i skrót języka
  • Nazwa pliku kończy się rozszerzeniem .rpt

Opis aplikacji

Aplikacja Raporty służy do rejestrowania raportów typu Obiekt systemowy. Składa się ona z nagłówka i obszaru roboczego. Pliki raportów są przetwarzane zewnętrznie za pomocą narzędzia projektowego Crystal Reports.

Nagłówek

Nagłówek zawiera pola, które jednoznacznie identyfikują raport, a także inne ogólnie ważne dane. Szczegółowy opis pól:

  • Raport — nazwa raportu. Nazwa raportu typu Obiekt deweloperski składa się z namespace i rzeczywistej nazwy. Raporty typu Obiekt systemowy nie są zawarte w namespace. Nazwa raportu systemowego może zawierać tylko małe i wielkie litery (bez znaków diakrytycznych) oraz cyfry 0-9.
Uwaga
Możliwe jest, aby nazwa (bez przestrzeni nazw) raportu typu Obiekt deweloperski była taka sama jak nazwa raportu typu Obiekt systemowy.
  • Oznaczenie — oznaczenie raportu. Jest ono wyświetlane na liście raportów w zakładce aplikacji Raport: Dokumenty raportów. Nazwa powinna być unikalna dla wszystkich raportów w jednym języku. Nazwa jest ograniczona do 80 znaków i może zostać przetłumaczona.
  • Typ dokumentu — typ dokumentu określa, czy raport może być używany do tworzenia dokumentów raportu, do tworzenia potwierdzeń lub w aplikacji raportu:
    • Dokument raportu — raport tworzy listę i może być używany w aplikacji Raport: Dokumenty raportów. Oprócz ogólnych parametrów standardowych, raport ma kilka parametrów z String, Valueset lub Timestamp.
    • Dokument końcowy — raport generuje pojedynczy dokument i nie może być używany w aplikacji Raport: Dokumenty raportów. Aby użyć raportu do generowania dokumentów końcowych, należy go wprowadzić w szablonie dokumentu końcowego w aplikacji Szablony dokumentów. Oprócz standardowych parametrów, raport zazwyczaj posiada parametr typu GUID.
    • Dokument aplikacji — raport jest używany w aplikacji raportu. Raport nie może być używany w aplikacji Raport: Dokumenty raportów.
  • Język oryginalny — język oryginalny jest używany, jeśli dokument raportu ma zostać utworzony w określonym języku, a plik raportu lub tekst nie jest dostępny w tym języku. W takim przypadku tekst lub plik raportu jest używany w języku oryginalnym.
  • Framework — framework, do którego przypisany jest raport. Raporty są przypisywane do obszaru w celu grupowania zawartości. To przyporządkowanie ma wpływ na przypisywanie i sprawdzanie uprawnień do raportów. Ponadto, raport jest wyświetlany w zakładce aplikacji Raport: Dokumenty raportów poniżej tej struktury.
  • Widok — określa, czy funkcja jest wyświetlana na zakładce aplikacji Raport: Dokumenty raportów

Obszar roboczy

Zakładka Parametry

W tej zakładce wyświetlane są parametry raportu. Dostępne parametry pochodzą z pól parametrów pliku raportu. Wyświetlane parametry są aktualizowane podczas importowania plików raportów. Nie jest możliwe dodawanie ani usuwanie parametrów bezpośrednio w aplikacji Raporty.

Jeśli na zakładce Pliki zdefiniowano kilka plików raportów, parametry określa plik raportu niezależny od języka – jeśli jest dostępny – w przeciwnym razie plik raportu w oryginalnym języku raportu. Wszystkie pliki raportu muszą zawierać te same pola parametrów. Typy danych pól parametrów również muszą być takie same we wszystkich plikach raportu.

  • Nazwa parametru — następujące nazwy są predefiniowane lub zarezerwowane dla późniejszych rozszerzeń:
    • SystemVariables,
    • SystemValues,
    • TextConstants,
    • TextValues,
    • ReportTitle
    • Report

Nazwy te są zdefiniowane jako stałe w klasie com.cisag.pgm.services.output.CisAttributes.

  • Logiczny typ danych — logiczny typ danych musi być określony dla parametru raportu, którego Data description definiuje etykietę, pomoc kontekstową i pomoc do wartości dla parametru. Prymitywny typ logicznego typu danych musi być zgodny z typem pola parametru. Logiczny typ danych jest automatycznie określany dla wszystkich predefiniowanych parametrów raportu i nie można go zmienić. Określenie logicznego typu danych jest opcjonalne dla obiektów systemowych. Jeśli nie zostanie określony, oznaczenia pól parametrów z plików raportu są używane jako etykiety podczas wyprowadzania raportu.
  • Etykieta — w tym polu wyświetlana jest etykieta wynikająca z określonego logicznego typu danych w celu sprawdzenia
Zakładka Pliki

W zakładce tej wyświetlane są wszystkie pliki raportów dostępne dla raportu. Przed wyeksportowaniem lub zaimportowaniem plików raportu należy je zdefiniować w tej zakładce. Dla plików raportów zależnych od języka, w każdym przypadku należy wprowadzić język.

Gdy tworzony jest nowy raport, domyślnie ma on plik raportu niezależny od języka. Na zakładce Pliki można definiować pliki dla innych języków i oznaczać istniejące pliki do usunięcia.

Nad listą plików raportów dostępne są następujące przyciski:

  • [Nowy] — tworzy nowy plik raportu. Na liście pojawi się nowy wiersz, w którym użytkownik może określić, czy plik raportu jest zależny od języka, a jeśli tak, to dla którego języka ma być używany. Nowo utworzony plik raportu jest szablonem, który można wyeksportować, a następnie edytować za pomocą Crystal Reports.
  • [Duplikuj] — duplikuje wybrany plik raportu
  • [Wstaw/Usuń znacznik usuwania] — oznacza do usunięcia wybrany plik raportu

Szczegółowy opis kolumn listy:

  • Zależny od języka — określa, czy plik raportu jest zależny od języka, czy nie. Raport może mieć maksymalnie jeden plik niezależny od języka i dowolną liczbę plików zależnych od języka. Jeśli dane wydania mają być w określonym języku, pliki raportu zależne od języka mają pierwszeństwo przed plikiem raportu niezależnym od języka. Domyślnie, podczas tworzenia, raporty mają plik raportu niezależny od języka. Korzystając z plików raportów zależnych od języka, można np. zaprojektować układ raportu w różny sposób w zależności od języka.
  • Język — język pliku raportu
  • Ostatnia zmiana — czas ostatniej zmiany pliku raportu
  • Wielkość w bajtach — pliki raportów są przechowywane w bazie danych w postaci skompresowanej. Rozmiar w bajtach wskazuje rozmiar po kompresji.
Zakładka Teksty

Aby uniknąć konieczności tworzenia oddzielnego pliku raportu dla każdego języka podczas tworzenia raportów wielojęzycznych, w raportach można używać symbolicznych stałych tekstowych. Umożliwia to również tłumaczenie raportów za pomocą kokpitu redakcyjnego lub aplikacji Raporty. Stałe tekstowe pełnią taką samą funkcję jak wpisy w tabelach ciągów znaków, tj. ich tłumaczenie jest określane w czasie wykonywania. W pliku raportu tłumaczenie na stałą tekstową można sprawdzić podczas generowania raportu za pomocą funkcji użytkownika Crystal Reports.

Uwaga
Stałe tekstowe mogą być używane zarówno w projektowaniu raportów zależnych od języka, jak i w projektowaniu raportów niezależnych od języka. Umożliwia to np. zaprojektowanie oddzielnego pliku raportu z alternatywnym układem dla danego języka oraz zarządzanie i tłumaczenie wszystkich zawartych w nim tekstów poza Crystal Reports.

Nad wyświetlanym tekstem dostępne są następujące przyciski:

  • [Nowy] — dodaje nową stałą tekstową
  • [Nowe tłumaczenie] — dodaje tekst w innym języku do wybranej stałej
  • [Duplikuj wybrane tłumaczenia do innego języka] — duplikuje wybrane tłumaczenia, czyli duplikuje zaznaczony wiersz ze stałą i wszystkimi tłumaczeniami
  • [Wszystkie wpisy dotyczące jednego języka zostaną zdublowane do drugiego] — duplikuje wszystkie wpisy danego języka do innego języka. Pojawi się okno, w którym użytkownik może określić język wpisów, które mają zostać zduplikowane oraz język, który ma zostać przypisany do zduplikowanych wpisów.
  • [Zaznaczone języki] — wyświetla tylko tłumaczenia w wybranym języku. Tłumaczenia w innych językach są ukryte. Należy ponownie wybrać ten przycisk, aby znowu wyświetlić wszystkie tłumaczenia.
  • [Wstaw/Usuń znacznik usuwania] — usuwa tłumaczenie, jeśli zostało ono wybrane. Usuwa stałą wraz ze wszystkimi jej tłumaczeniami, jeśli wybrana została stała.

Lista stałych i tłumaczeń zawiera następujące kolumny:

  • Stała — unikalna nazwa stałej wprowadzana wyłącznie wielkimi literami. Służy do uzyskiwania dostępu do tekstu tabeli ciągów znaków. Stała jest ograniczona do 120 znaków.
  • Język — język, w którym dostępny jest tekst
  • Tłumaczenie — tekst, który można przetłumaczyć. Tekst jest ograniczony do 2000 znaków.
Zakładka Pomoc kontekstowa

W tej zakładce wyświetlana jest bezpośrednia pomoc dla załadowanego raportu. W przypadku raportów, które można edytować, użytkownik może tutaj wprowadzić pomoc kontekstową w kilku językach. Pomoc kontekstowa jest wyświetlana np. w aplikacji Raport: Dokumenty raportów w celu zapewnienia pomocy użytkownikom raportu.

Dostępne są następujące przyciski:

  • [Dodaj] — dodaje pomoc kontekstową dla raportu. Dla każdego języka można utworzyć maksymalnie jedną pomoc bezpośrednią.
  • [Wstaw/Usuń znacznik usuwania] — usuwa wybraną pomoc bezpośrednią

Pomoc kontekstowa jest wyświetlana w następujących kolumnach:

  • Język — język pomocy kontekstowej dla raportu
  • Nagłówek — nagłówek pomocy kontekstowej dla raportu
  • Tekst — tekst pomocy kontekstowej dla raportu
Zakładka Źródła danych

Na tej zakładce możesz wyświetlić obiekty lub tabele źródła danych ODBC używane w już zaimportowanych plikach raportów.

Jeśli źródła danych ODBC mają symboliczne nazwy Semiramis OLTP, Semiramis OLAP, Semiramis Repository lub Semiramis Configuration odpowiadające bazom danych Comarch ERP Enterprise, oprócz nazwy tabeli wyświetlany jest powiązany obiekt biznesowy lub powiązany widok OQL.

Kolumny w szczegółach:

  • Język — język, w którym obiekt jest wykorzystywany, jeśli jest używany przez plik raportu zależny od języka. Jeśli nie określono języka, wówczas obiekt jest używany przez plik raportu niezależny od języka.
  • Źródło danych — nazwa źródła danych ODBC
  • Tabela — nazwa tabeli w źródle danych ODBC
  • Wykorzystywany obiekt — obiekt biznesowy lub widok OQL odpowiadający tabeli

Konfiguracja

Aplikacja Raporty nie wymaga żadnych specjalnych ustawień w sekcji Konfiguracja.

Uprawnienia

Comarch ERP Enterprise działa w oparciu o wielopoziomową koncepcję uprawnień. Prawo dostępu i uprawnienia mogą być generalnie przypisywane na różnych poziomach:

  • Przykładowo, na poziomach frameworków i aplikacji użytkownik przyporządkowuje uprawniania, za pomocą których można otworzyć aplikację
  • Na poziomach jednostek biznesowych użytkownik przyporządkowuje uprawnienia, które można użyć np. do wygenerowania raportu. Uprawnienia związane z jednostkami mają zastosowanie do wszystkich aplikacji.

Dla niektórych aplikacji opracowano specjalne prawa dostępu, które odnoszą się do określonych działań i funkcji. Uprawnienia mogą być również przypisane do tych praw dostępu. Przykładowo, uprawnienia mogą być przypisane do specjalnego prawa dostępu wystawienia zamówienia.

Koncepcję uprawnień oraz ogólne uprawnienia związane z aplikacjami i podmiotami można znaleźć w artykule Uprawnienia.

Następująca jednostka biznesowa jest istotna dla definicji autoryzacji dla aplikacji Raporty:

com.cisag.sys.repository.obj.Report

Specjalne uprawnienia i prawo dostępu nie są wymagane dla tej aplikacji.

Instrukcje

Poniżej opisano, jak pracować z aplikacją Raporty:

Tworzenie nowego raportu
  1. Pierwszym krokiem jest uruchomienie aplikacji Raporty.

 Szablon pliku raportu zostanie otwarty w aplikacji Crystal Reports. Konieczne może być potwierdzenie otwarcia pliku; możliwe jest też jego wcześniejsze zapisanie.

  1. Następnie należy edytować plik raportu w aplikacji Crystal Reports.
  2. Należy zapisać plik raportu. Przestrzegaj konwencji nazewnictwa plików raportów opisanej w sekcji Parametry standardowe.
  3. Następnie należy otworzyć Knowledge Store przez WebDAV i skopiować plik raportu do Knowledge Store.
  4. Należy wrócić do aplikacji Raporty.
  5. Użytkownik tworzy nowy raport, naciskając przycisk [Nowy] na standardowym pasku przycisków.
  6. Użytkownik nadaje raportowi nazwę i opis.
Uwaga
Nazwa raportu i pliku raportu muszą być zgodne. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Nazwy plików raportów.
  1. Należy przejść do zakładki Pliki i określić, czy plik raportu jest zależny od języka, a jeśli tak, to którego języka dotyczy.
  2. Należy zaimportować plik raportu, wybierając przycisk [Importuj pliki raportów] na standardowym pasku narzędzi.
  3. W razie potrzeby należy określić logiczne typy danych, które mają być używane w zakładce Parametry.
  4. Na zakończenie należy zapisać raport.
Modyfikowanie pliku raportu dla raportu
  1. Pierwszym krokiem jest uruchomienie aplikacji Raporty.
  2. Należy wyszukać raport, który ma zostać zmieniony.
  3. Należy wybrać przycisk [Eksport plików raportów] na standardowym pasku przycisków. W wyświetlonym oknie użytkownik wybiera folder w Knowledge Store, w którym chciałby zapisać pliki raportu.
  4. Należy otworzyć Knowledge Store przez WebDAV i skopiować pliki raportu do folderu na komputerze.
  5. Użytkownik otwiera plik raportu, który chcesz zmienić w Crystal Reports. Edytuje on plik raportu zgodnie z własnymi życzeniami i zapisuje go ponownie.
  6. Następnie kopiuje on pliki raportu na swój komputer.
  7. Należy skopiować pliki raportów z powrotem do Knowledge Store.
  8. Użytkownik przechodzi z powrotem do aplikacji Raporty.
  9. Użytkownik wybiera przycisk [Importuj pliki raportów] na standardowym pasku przycisków. W wyświetlonym oknie wybiera on folder w Knowledge Store, w którym przechowywane są pliki raportów.
  10. Wyświetlanie użytych parametrów zostanie zaktualizowane w zakładce Parametry.
  11. Na zakończenie należy zapisać raport.

Akcje związane z aplikacją

W aplikacji Raporty dostępne są następujące akcje związane z aplikacją:

Akcje [Pobierz szablony dokumentów]

Akcja pobiera szablon raportu na komputer. Po naciśnięciu przycisku pojawi się okno, w którym użytkownik może określić, czy chciałby otworzyć lub zapisać szablon. Użytkownik może użyć szablonu raportu do utworzenia pliku raportu dla swojego raportu.

Uwaga
Standardowy szablon raportu jest dostarczany z Comarch ERP Enterprise. Zawiera on m. in. wiele funkcji zdefiniowanych przez użytkownika, które umożliwiają tworzenie raportów zgodnych z Comarch ERP Enterprise. Szczegóły na ten temat można znaleźć w dokumentacji Tworzenie raportów za pomocą Crystal Reports. Nie jest możliwe dostarczanie własnych szablonów za pośrednictwem tej akcji. Jeśli użytkownik chciał tworzyć i używać szablonów specyficznych dla klienta lub systemu, wówczas powinien zapisać je bezpośrednio na dysku sieciowym Windows, aby były dostępne dla odpowiednich pracowników. Ze względu na obecne wersje Crystal Report, które mogą działać tylko bezpośrednio w systemie plików Windows, jest to najbardziej efektywne podejście. Jeśli przyszłe wersje Crystal Report umożliwią bezpośredni dostęp przez WebDAV, szablony (jak również gotowe raporty) będą mogły być przechowywane bezpośrednio w Comarch ERP Enterprise Knowledge Store.
Akcje [Importuj pliki raportu]

Akcja importuje pliki raportów z Knowledge Store do systemu. Po naciśnięciu przycisku pojawi się okno, w którym użytkownik może określić folder, z którego chciałby zaimportować pliki raportów. Importowane są wszystkie pliki raportów zdefiniowane w raporcie.

Akcja [Eksport plików raportu]

Akcja eksportuje pliki raportu do Knowledge Store. Po naciśnięciu przycisku pojawi się okno, w którym użytkownik może określić katalog, do którego chcesz wyeksportować pliki raportu.

Akcja [Weryfikuj wszystkie]

Akcja sprawdza wszystkie raporty w systemie pod kątem błędów. Obejmuje to np. użycie logicznych typów danych, które już nie istnieją w parametrach raportu lub niekompatybilne zmiany w obiekcie biznesowym używanym w plikach raportu. Takie błędy mogą wystąpić podczas importowania aktualizacji oprogramowania i mogą uniemożliwić prawidłowe wydrukowanie raportu. Wczytywany jest pierwszy wadliwy raport i wyświetlane są błędy. Należy zwrócić uwagę na fakt, że ta akcja sprawdza również raporty typu Obiekt deweloperski. Nie można poprawić tych raportów w aplikacji Raporty, ale tylko w aplikacji Obiekty deweloperskie.

Czy ten artykuł był pomocny?