Przegląd tematu
Jeśli użytkownik korzysta z funkcji Kontroling w Comarch Financials Enterprise, w aplikacji Rodzaje kosztów wyświetlają się dodatkowe pola.
Rodzaje kosztów są obowiązkowymi informacjami do księgowania w kontrolingu. Rodzaj kosztów strukturyzuje poniesione koszty według pochodzenia i rodzaju. W zależności od perspektywy, rodzaje kosztów mogą być rozróżniane dla różnych kosztów i przychodów: np. materiały, koszty osobowe, konserwacja, koszty magazynowania, reklama, koszty bezpośrednie, koszty struktury i wiele innych.
Ponadto wskaźniki ilości i ceny mogą być mapowane w kontrolingu.
Niniejszy dokument opisuje tylko rozszerzenia dla Comarch Financials Enterprise w aplikacji Rodzaj kosztów. Rozszerzenia te są zintegrowane poprzez zakładki Ogólne i Kontroling.
Ogólny opis aplikacji można znaleźć w dokumentacji Rodzaj kosztów.
Definicje terminów
- Koszty bezpośrednie — koszty bezpośrednie to koszty, które można bezpośrednio przypisać do indywidualnej jednostki kosztowej na podstawie dokumentów. Koszty bezpośrednie obejmują na przykład materiały produkcyjne i płace produkcyjne.
- Koszty stałe — koszty stałe to wszystkie koszty, które są ponoszone niezależnie od obciążenia pracą (zatrudnienia) danego centrum kosztów
- Koszt struktury — koszty strukturalne to koszty, których nie można bezpośrednio przypisać do indywidualnej jednostki kosztów. Są one ponoszone dla dużej liczby obiektów kosztowych i dlatego są początkowo księgowane w centrach kosztów. Koszty strukturalne obejmują na przykład materiały operacyjne, materiały pomocnicze i koszty magazynowania.
- Koszty kalkulacyjne — koszty kalkulacyjne to koszty, które w księgowości finansowej nie mają kosztów (koszty dodatkowe) lub mają koszty w innej wysokości (pozostałe koszty). Kalkulacyjne odsetki lub kalkulacyjne wynagrodzenie pracodawcy mogą być istotne dla księgowania kosztów, ale nie występują w rzeczywistości.
- Koszty pierwotne (dane rzeczywiste) — koszty pierwotne to wszystkie koszty, które można przypisać bezpośrednio do obiektu rozliczania kosztów. Koszty pierwotne, które zostały zaksięgowane w centrum kosztów, są powodowane przez to centrum kosztów i są za nie odpowiedzialne.
- Koszty wtórne — koszty wtórne to księgowania kosztów i wyników, które nie zostały dokonane w wyniku pierwotnego księgowania. Koszty wtórne powstają na przykład podczas tworzenia usług wewnętrznych, alokacji, obliczeń.
- Koszty zmienne — koszty zmienne to wszystkie koszty, których kwota jest zmienna (proporcjonalna do wykorzystania lub zatrudnienia w centrum kosztów).
Opis aplikacji
Aplikacja Rodzaj kosztów służy do rejestrowania rodzajów kosztów i zarządzania nimi.
Dzięki rozszerzeniu kontrolingu w Comarch Financials Enterprise, w aplikacji dostępne są zakładki Ogólne i Kontroling. W tym miejscu można najpierw określić, w jakich obszarach (księgowość finansowa, środki trwałe i planowanie badań przedsiębiorstwa) rodzaj kosztu może być używany oprócz kontrolingu. Podpisując klasyfikacje, można uporządkować rodzaje kosztów i ustrukturyzować je na potrzeby analizy.
W zakładce Kontroling użytkownik decyduje, jaki rodzaj kosztu (koszty, przychody, kwoty, wskaźniki lub ceny) powinien zostać przyporządkowany oraz czy i w jakim zakresie można go zaksięgować lub zabudżetować.
Można również skonfigurować przyporządkowania kont dla księgowań ilościowych i kalkulacyjnych, zdefiniować kontrole wymiarów i określić opcjonalne wymiary jako wartości domyślne.
Kolejną opcją jest zdefiniowanie opcjonalnych wymiarów, które są dozwolone lub niedozwolone dla danego rodzaju kosztu. Można to zrobić jako proste przyporządkowanie wymiaru lub jako przyporządkowanie wielowymiarowe. Proste przypisanie odbywa się na karcie Przyporządkowanie wymiarów. W tym miejscu można określić poszczególne opcjonalne wymiary, które mogą być używane tylko dla danego rodzaju kosztów lub które nie są dozwolone dla danego rodzaju kosztów.
Przyporządkowania wielowymiarowe oferują opcję zezwalania lub wykluczania ich dla rodzaju kosztu poprzez kombinację opcjonalnych wymiarów. Zarządzanie tymi przyporządkowaniami odbywa się na karcie Wielowymiarowe przyporządkowania.
Ponadto można tworzyć wyjątki dla prostego przyporządkowania wymiaru z przyporządkowaniem wielowymiarowym.
Zarówno przyporządkowania na karcie Przyporządkowania wymiarów, jak na karcie Wielowymiarowe przyporządkowania można określić poprzez podanie pochodzenia. Z jakich obszarów pochodzenia (np. księgowość finansowa, środki trwałe, zlecenie sprzedaży itp.) księgowania są generalnie dozwolone dla rodzaju kosztu, należy aktywować na karcie Dopuszczalne pochodzenie.
Obszar roboczy
Oprócz rodzaju kosztu, klasy kosztu i opisu, obszar roboczy aplikacji Rodzaj kosztów zawiera również rozszerzenia dla Comarch Financials Enterprise. Rozszerzenia te zostały opisane poniżej.
Zakładka Ogólne
Ta zakładka definiuje, w jakich obszarach, na przykład w kontrolingu, w księgowości finansowej itp. może być używany rodzaj kosztu. Można również przyporządkować klasyfikacje do rodzaju kosztów, na przykład w celu kontrolowania ich wyników w zdefiniowanych raportach.
W zakładce dostępne są pola:
- Stosowany w kontrolingu — jeśli to pole jest zaznaczone, rodzaj kosztów może być wykorzystywany w kontrolingu
- Stosowany w księgowości finansowej — jeśli to pole jest zaznaczone, rodzaj kosztów może być wykorzystywany w księgowości finansowej
- Stosowany w środkach trwałych — jeśli to pole jest zaznaczone, rodzaj kosztów może być wykorzystywany w środkach trwałych
- Stosowany w ERP — jeśli to pole jest zaznaczone, rodzaj kosztów może być wykorzystywany w systemie ERP
- Klasyfikacja (1-5) –w tym miejscu można przyporządkować klasyfikacje od 1 do 5, wcześniej utworzonych klasyfikacji w aplikacji Klasyfikacje
Zakładka Kontroling
Zakładka Kontroling składa się z różnych sekcji i zakładek. Tutaj można przyporządkować kategorię rodzaju kosztu do rodzaju kosztu w celu zdefiniowania rodzaju danych, ilości lub wskaźników dla rodzaju kosztu. Ponadto można wprowadzić ustawienia księgowania i budżetowania rodzaju kosztów oraz aktywować rodzaj kosztów jako rodzaj kosztów kalkulacyjnych.
Zakładka składa się z następujących pól:
- Typ rodzaju kosztów — typ rodzaju kosztu definiuje charakter danych, dla których rodzaj kosztu może być używany.
Dostępne są następujące ustawienia:- Koszt
- Przychody
- Ilości
- Wskaźniki
- Ceny
- Jednostka miary — ilość jest unikalna tylko z powiązaną jednostką ilości
- Typ oprocentowania — ta specyfikacja definiuje, wraz z procentem, podział kwoty delegowania na składnik stały lub zmienny.
Dostępne są następujące ustawienia:- Bez podziału
- Stały udział
- Zmienny
- Oprocentowanie — stałe lub zmienne oprocentowanie kwoty księgowania. Wartość zapisana tutaj odnosi się do zawartości w polu Typ oprocentowania (Stały udział/Zmienny)
Zakładka Możliwość zastosowania do danych księgowych
W tej grupie można zdefiniować ustawienia dotyczące możliwości odroczenia i budżetowania.
- Możliwość księgowania — możliwość księgowania określa wraz z przedziałem możliwości księgowania, czy rzeczywiste dane mogą być generowane dla tego rodzaju kosztu.
Dostępne są następujące ustawienia:- Możliwy do księgowania bez ograniczeń
- Ograniczona możliwość księgowania
- Niemożliwy do księgowania
- Możliwe do budżetowania — możliwość do budżetowania definiuje wraz z przedziałem budżetowania, czy planowane dane mogą być generowane dla tego rodzaju kosztu.
Dostępne są następujące ustawienia:- Możliwe do budżetowania
- Niemożliwe do budżetowania
- Możliwe budżetowanie w ograniczonym zakresie
- Możliwe księgowania od/do — możliwy okres księgowania rodzaju kosztu. W pierwszym polu należy wprowadzić początek okresu, od którego możliwe jest księgowanie rodzaju kosztu. W drugim polu należy podać datę końcową okresu.
Przed wprowadzoną datą początkową i po dacie końcowej rodzaj kosztu nie jest możliwy do księgowania. - Możliwe do budżetowania od/do — możliwy okres budżetowania rodzaju kosztu. W pierwszym polu należy wprowadzić początek okresu, od którego możliwe jest budżetowanie rodzaju kosztu. W drugim polu należy podać datę końcową okresu.
Przed wprowadzoną datą początkową i po dacie końcowej rodzaj kosztu nie jest możliwy do budżetowania.
Zakładka Dalsze informacje
W tej zakładce można oznaczyć rodzaj kosztu jako rodzaj kosztu kalkulacyjnego, określić, czy dla rodzaju kosztu należy określić ilość czy kwotę oraz czy dozwolona jest konwersja ilości. Można również sprawdzić, czy istnieją odpowiednie przyporządkowania kont dla księgowań ilościowych i kalkulacyjnych.
Pola w zakładce:
- Kalkulacyjny rodzaj kosztów — kalkulacyjny rodzaj kosztów nie może być księgowany bezpośrednio. Jest on używany tylko jako docelowy rodzaj księgowania kalkulacyjnego.
- Wymagana wartość — za pomocą tego wskaźnika można kontrolować, czy kwota musi być wprowadzana dla każdego księgowania do tego rodzaju kosztów. Jeśli wskaźnik jest aktywny, pole kwoty staje się polem obowiązkowym.
- Wymagana ilość — jeśli opcja obowiązkowej ilości jest aktywna, ilość musi być wprowadzona dla każdego księgowania z tym rodzajem kosztu. Pole Ilość staje się wówczas obowiązkowe.
- Dozwolone przeliczenie ilości — za pomocą tego wskaźnika można kontrolować, czy dozwolone jest przeliczanie ilości dla tego rodzaju kosztu.
- Księgowanie ilościowe — pole wyboru zostanie aktywowane automatycznie, jeśli rodzaj kosztu jest zdefiniowany dla aktywnego księgowania ilości
- Księgowania kalkulacyjne — pole wyboru zostanie aktywowane automatycznie, jeśli rodzaj kosztu jest zdefiniowany dla aktywnego księgowania kalkulacyjnego
Zakładka Księgowanie ilościowe
Jeśli dla ilości podanej w rekordzie księgowania należy utworzyć oddzielne księgowanie, na tej karcie można wprowadzić przyporządkowanie konta, które ma zostać użyte. Podczas księgowania, np. w oknie dialogowym księgowania, dla rodzaju kosztu zawartego w księgowaniu sprawdzane jest, czy konieczne jest księgowanie ilości. Oznacza to, że system sprawdza, czy istnieje aktywne przyporządkowanie konta dla księgowania ilości dla danego rodzaju kosztów i czy data wykonania księgowania mieści się w okresie ważności aktywnego przyporządkowania konta.
Jeśli na tej karcie wprowadzono aktywne przyporządkowanie konta dla rodzaju kosztu, wskaźnik Księgowanie ilościowe jest automatycznie aktywowany w zakładce Dalsze informacje.
Pola w szczegółach:
- Rodzaj kosztów docelowych — księgowanie ilościowe jest generowane z określonym w tej aplikacji docelowym rodzajem kosztu i opcjonalnie określonym rodzajem danych. Docelowym rodzajem kosztu musi być rodzaj kosztu typu Ilość z możliwością księgowania.
- Rodzaj danych — księgowanie ilościowe jest generowane na podstawie danych i docelowych rodzajów kosztów. Dla typu danych księgowania ilościowego należy wybrać ten sam rodzaj danych, co dla księgowania pierwotnego, np. Rzeczywiste dane lub Dane planowania.
- Aktywne — za pomocą tego wskaźnika można aktywować lub dezaktywować przyporządkowanie konta do księgowania ilościowego, które są generowane tylko dla aktywnych przydziałów akcji
- Obowiązuje od — w tym polu można wprowadzić datę, od której obowiązuje przyporządkowanie konta dla księgowania ilościowego. Jeśli określona zostanie data, księgowanie ilościowe nie zostanie wygenerowane, jeśli data wykonania księgowania przypada przed tą datą.
- Obowiązuje do — w tym polu można wprowadzić datę, do której obowiązuje przyporządkowanie konta dla księgowania ilościowego. Jeśli określono datę, księgowanie ilościowe nie zostanie wygenerowane, jeśli data wykonania księgowania wykracza poza określoną tutaj datę.
Zakładka Księgowania kalkulacyjne
Na tej karcie definiuje się przyporządkowanie konta, jeśli dla rekordu księgowania ma zostać wygenerowane księgowanie kalkulacyjne. Podczas księgowania, np. w oknie dialogowym księgowania, sprawdzany jest rodzaj kosztu zawarty w księgowaniu w celu ustalenia, czy konieczne jest księgowanie kalkulacyjne. Oznacza to, że system sprawdza, czy istnieje aktywne przyporządkowanie konta dla księgowania kalkulacyjnego dla danego rodzaju kosztów i czy data wykonania księgowania mieści się w okresie ważności aktywnego przyporządkowania konta. Ponadto wartość procentowa w przyporządkowaniu konta nie może wynosić zero.
Jeśli na tej karcie wprowadzono aktywne przyporządkowanie konta dla rodzaju kosztu, wskaźnik Księgowanie kalkulacyjne jest automatycznie aktywowany w zakładce Dalsze informacje.
Pola w szczegółach:
- Rodzaj kosztów docelowych — księgowanie kalkulacyjne jest generowane z zapisanym tutaj docelowym rodzajem kosztu. Docelowy rodzaj kosztu musi być aktywowany i możliwy do zaksięgowania jako rodzaj kosztu kalkulacyjnego.
- Klasa kosztów — klasa kosztów jest częścią rodzaju kosztu. W tym polu można kontrolować, do której klasy kosztów przypisany jest docelowy typ kosztów.
Można wybrać następujące ustawienia:- (brak)
- Bez klasy kosztów
- Zmienne koszty ogólne
- Stałe koszty ogólne
- Zmienne koszty jednostkowe
- Stałe koszty jednostkowe
- Kalkulacyjna stawka procentowa — księgowanie kalkulacyjne jest generowane z określonym tutaj procentem. Procent ten nie może wynosić zero.
- Aktywne — za pomocą tego wskaźnika można aktywować lub dezaktywować przyporządkowanie konta do księgowań kalkulacyjnych. Księgowania kalkulacyjne są generowane tylko dla aktywnych przyporządkowań konta.
- Obowiązuje od — w tym polu można wprowadzić datę, od której obowiązuje przyporządkowanie konta dla księgowań kalkulacyjnych. Jeśli określona zostanie data, księgowanie ilościowe nie zostanie wygenerowane, jeśli data wykonania księgowania przypada przed tą datą.
- Obowiązuje do — w tym polu można wprowadzić datę, do której obowiązuje przyporządkowanie konta dla księgowań ilościowych. Jeśli określono datę, księgowanie kalkulacyjne nie zostanie wygenerowane, jeśli data wykonania księgowania jest większa niż określona tutaj data.
Zakładka Kontrola wymiaru
Na tej karcie można określić, czy i w jaki sposób rodzaj kosztu może być księgowany z opcjonalnymi wymiarami, biorąc pod uwagę pochodzenie.
- Typ wymiaru — typ wymiaru jest dowolnie definiowaną jednostką, która może być tworzona przez użytkownika w celu ustrukturyzowania rodzaju kosztów zgodnie z jego pomysłami. Typowe wymiary to jednostki kosztów, centra kosztów, klienci, projekty itp. Comarch Financials Enterprise posiada do 20 opcjonalnych wymiarów zdefiniowanych przez typ wymiaru.
- Pochodzenie — w tym polu należy wybrać obszar pochodzenia księgowania, który powinien zostać uwzględniony podczas kontroli. Jeśli miejsce pochodzenia pozostaje puste, zastosowanie ma kontrola opcjonalnych wymiarów określonego typu wymiaru dla każdego obszaru pochodzenia, dla którego nie ma specjalnego wpisu na tej karcie.
- Obowiązek zaksięgowania — to ustawienie określa, czy w przypadku księgowań dla rodzajów kosztów dozwolone jest np. wprowadzenie opcjonalnego wymiaru określonego typu wymiaru, biorąc pod uwagę określone pochodzenie.
Do wyboru dostępne są następujące opcje:- Wprowadzenie obowiązkowe
- Nie jest dozwolone wprowadzenie danych
- Wprowadzenie opcjonalne
Zakładka Wymiary wartości domyślnych
Na tej karcie można zdefiniować opcjonalne wymiary, które są wstępnie przypisywane podczas wprowadzania księgowań dla danego rodzaju kosztów.
Zakładka składa się z tabeli pozycji i edytora pozycji. W tabeli wyświetlane są wszystkie wartości domyślne dostępne dla danego rodzaju kosztu. Wybierając wiersz, można go usunąć lub przenieść do edytora w celu edycji.
W edytorze pozycji można wprowadzić nowy okres ważności i ustawić dla niego opcjonalne wymiary jako domyślne dla wszystkich typów wymiarów utworzonych w bieżącej organizacji.
Zakładka Ogólne
- Obowiązuje od — przed określoną datą domyślna definicja nie jest używana
- Obowiązuje do — po określonej dacie domyślna definicja nie jest dostępna
Zakładka Wymiary opcjonalne
- Wymiar opcjonalny 1 — znaczenie w programach danych podstawowych:
W tym miejscu określa się, czy typ wymiaru (liczba od 1 do 20) jest inicjowany za pomocą wprowadzonego wymiaru opcjonalnego.
Znaczenie w funkcjach wyszukiwania:
Jeśli analizowane mają być tylko dane o określonym wymiarze, należy wprowadzić ten wymiar tutaj (dotyczy to wymiarów od 1 do 20). Brak wskazania oznacza, że ocena jest niezależna od odpowiedniego wymiaru.
Znaczenie w danych transakcyjnych:
Wysłany z opcjonalnym wymiarem.
Zakładka Przyporządkowanie wymiarów
Na tej karcie można zdefiniować opcjonalne wymiary, które mogą, ale nie muszą być używane dla tego rodzaju kosztów. Zakładka składa się z tabeli pozycji i pola wyboru nad tabelą.
- Przyporządkowania wymiarów — ten parametr kontroluje, czy prawidłowe wymiary opcjonalne są zdefiniowane dla bieżącego rodzaju kosztów
Za pomocą tabeli pozycji można wprowadzać nowe przyporządkowania wymiarów lub edytować i usuwać już istniejące. W zależności od ustawienia wybranego w polu Przyporządkowania wymiarów, wymiary w tabeli są dozwolone lub niedozwolone dla danego rodzajów kosztów.
- Typ wymiaru — w tym polu należy wprowadzić typ wymiaru, którego wymiary operacyjne powinny zostać przyporządkowane do rodzaju kosztu
- Opcjonalny wymiar — w zależności od wybranego ustawienia w polu Przyporządkowania wymiarów, wprowadź opcjonalny wymiar, który jest dozwolony lub nie może być używany dla danego rodzaju kosztu
- Pochodzenie — w tym polu należy wybrać pochodzenie obszaru, którego ma dotyczyć to przyporządkowanie.
Zakładka Wielowymiarowe przyporządkowania
Na tej zakładce można przypisać dopuszczalne lub niedopuszczalne kombinacje wymiarów operacyjnych z różnych typów wymiarów do rodzaju kosztów. Oznacza to na przykład, że w tym miejscu można określić, czy księgowanie z centrum kosztów 100 i obiektem kosztów 100 jest dozwolone, czy zabronione dla danego rodzaju kosztów.
Wymiary opcjonalne można przypisywać tylko do typów wymiarów, które zostały dla nich aktywowane. Można aktywować wszystkie typy wymiarów utworzone w bieżącej organizacji, np. centrum kosztów, jednostkę kosztów, klienta itp. Typy wymiarów są początkowo ukryte po otwarciu karty i można je wyświetlić za pomocą rozwinięcia zakładki poprzez ikonę strzałki.
- Prawidłowe przyporządkowania wielowymiarowe — ten parametr kontroluje, czy prawidłowe lub nieprawidłowe wymiary opcjonalne są zdefiniowane dla bieżącego rodzaju kosztu.
- Wymiar opcjonalny — po rozwinięciu zakładki, należy wybrać wszystkie typy wymiarów, dla których ma zostać zdefiniowane przyporządkowanie wielowymiarowe
Wszystkie przypisania wielowymiarowe dla danego typu kosztów są wyświetlane w tabeli pozycji. Wybierając wiersz, można go usunąć lub przenieść do edytora pozycji w celu edycji.
Edytor pozycji składa się z zakładek Ogólne i Wymiary opcjonalne. W tym miejscu można przypisać opcjonalne wymiary dla aktywowanych typów wymiarów, które są dozwolone lub niedozwolone dla danego typu kosztów.
Zakładka Ogólne
- Numer — numer jest przypisywany automatycznie po zarejestrowaniu nowego przyporządkowania wielowymiarowego i służy do jednoznacznej identyfikacji.
- Pochodzenie — w tym polu można wybrać pochodzenie, do którego ma mieć zastosowanie przyporządkowanie wielowymiarowe. Jeśli pochodzenie nie zostanie wybrane, przyporządkowanie zostanie zastosowane do wszystkich dozwolonych regionów pochodzenia.
Zakładka Wymiary opcjonalne
- Wymiar opcjonalny 1 — znaczenie w programach danych podstawowych:
W tym miejscu określa się, czy typ wymiaru (liczba od 1 do 20) jest inicjowany za pomocą wprowadzonego wymiaru opcjonalnego.
Znaczenie w funkcjach wyszukiwania:
Jeśli analizowane mają być tylko dane o określonym wymiarze, należy wprowadzić ten wymiar tutaj (dotyczy to wymiarów od 1 do 20). Brak wskazania oznacza, że ocena jest niezależna od odpowiedniego wymiaru.
Znaczenie w danych transakcyjnych:
Wysłany z opcjonalnym wymiarem.
Zakładka Dopuszczalne pochodzenie
Na tej karcie wyświetlane są możliwe obszary pochodzenia danych transakcji, np. księgowość finansowa, środki trwałe, faktura przychodząca itp. Te obszary pochodzenia można aktywować lub dezaktywować jako dozwolone źródła pochodzenia dla rodzaju kosztu.
- Pochodzenie — pochodzenie informuje o pochodzeniu danych transakcji
- Zezwalaj — parametr określa, czy pochodzenie z tego obszaru jest akceptowalne
Zakładka Teksty
Na tej karcie można wprowadzić dodatkowe teksty dla rodzajów kosztów. Mają one charakter czysto informacyjny, jako uwagi dotyczące danych podstawowych dla autora lub użytkownika. Teksty mogą być wprowadzone w kilku językach. Dopuszczalne języki można wybrać nad tabelą za pomocą pola wyboru Języki.
Dostępne są następujące pola w tabeli:
- Numer — każdy wpis tekstowy zawiera kolejny numer w celu unikalnej identyfikacji. Numer ten jest sugerowany automatycznie podczas tworzenia nowego wpisu tekstowego, ale można go nadpisać ręcznie. W trybie automatycznym wartość numeru jest zawsze zwiększana w odniesieniu do ostatniego automatycznie lub ręcznie przypisanego numeru sekwencyjnego.
- Grupa tekstów — grupa tekstów oznacza zdefiniowaną przez użytkownika charakterystykę klasyfikacji tekstów, które mogą być indywidualnie uporządkowane na podstawie przypisania do grupy tekstów. Dla każdego wpisu tekstowego należy określić grupę tekstu.
- Automatyczne wyświetlanie — ta pozycja określa, czy tekst wprowadzony dla obiektu danych będzie wyświetlany automatycznie. Następnie tekst jest wyświetlany w obsłudze danych podstawowych przypisanego obiektu danych. Podczas tworzenia nowego tekstu wartość jest sugerowana na podstawie ustawienia dla pola o tej samej nazwie w grupie tekstów, ale można ją indywidualnie nadpisać.
Możliwe wartości:- Nie wyświetlać
- Zawsze wyświetlaj
- Typ wiadomości — to pole określa kategorię wiadomości, która będzie używana do automatycznego wyświetlania tekstu.
Możliwe są do wyboru opcje:- Informacja
- Ostrzeżenie
- Tekst — w tym polu można wprowadzić nowy tekst, lub zmienić już istniejący
Konfiguracja
Dla aplikacji Rodzaj kosztów w aplikacji Konfiguracja z główną funkcją Comarch Financials Enterprise istotne jest następujące ustawienie w funkcji Kontroling:
- Aktywne zespoły kont — dla każdej organizacji można zdecydować, czy zespoły kont są używane, czy nie. Wybór w tym polu pozwala określić, czy zespoły kont są używane. Po ustawieniu wartości nie można jej później zmienić (po dokonaniu księgowania).
Dostępne są następujące wartości:- Bez klasy kosztów
- Z kosztami zmiennymi (pojedynczymi i ogólnymi)
- Z kosztami ogólnymi (zmiennymi/stałymi)
- Ze wszystkimi KKI, bez stałych kosztów pojedynczych
- Ze wszystkimi KKI, łącznie ze stałymi kosztami pojedynczymi