Przegląd tematów
Określenie wymagań dotyczących zaopatrzenia pomaga firmie opracować propozycje zakupu w oparciu o wcześniej zdefiniowane kryteria zarządzania zapasami, istniejące zapasy, pożądane minimalne zapasy oraz, w stosownych przypadkach, planowane przyjęcia i wydania. Pokrycie zapotrzebowania poprzez zakup może być możliwe wraz z opcją pokrycia zapotrzebowania z produkcji własnej. W systemach wielozakładowych istnieje również możliwość pokrycia zapotrzebowania poprzez dystrybucję między poszczególnymi lokalizacjami magazynowymi lub organizacjami. Ta metoda lub aplikacja jest opisana w niniejszej dokumentacji. Wszystkie propozycje dystrybucji są gromadzone w aplikacji propozycji dystrybucji. Celem obliczania zapotrzebowania na zaopatrzenie jest kontrolowanie zapasów artykułów dostępnych w magazynie zgodnie z wcześniej zdefiniowanymi kryteriami.
Propozycje dystrybucji to zalecenia obliczane przez system na podstawie przechowywanych kryteriów dotyczących tego, które artykuły w jakiej ilości powinny być zamawiane z innej lokalizacji w jakim czasie, aby zapas tego artykułu nie spadł poniżej minimalnego poziomu zapasów. Innymi słowy, może być konieczne zamówienie pewnej ilości, aby zapewnić, że ilość towaru uprzednio zdefiniowana jako wystarczająca w systemie zarządzania zapasami jest zawsze dostępna w magazynie w rozważanym okresie. Użytkownik kontroluje rozpatrywany okres w połączeniu z aplikacją Obliczanie propozycji dystrybucji, używając pola na dzień w połączeniu z czasem realizacji uzupełnienia.
W niniejszym dokumencie opisano sposób określania zapotrzebowania na dostawy za pomocą aplikacji Obliczanie propozycji dystrybucji oraz generowania na tej podstawie propozycji dystrybucji. Po pierwsze, wyjaśniono, jakie opcje wyboru i ustawienia może wprowadzić użytkownik w celu określenia zapotrzebowania na zaopatrzenie. Szczegółowo wyjaśniono obliczenia systemu służące do określania wymagań i generowania propozycji dystrybucji w tej aplikacji.
Definicje pojęć
Zapotrzebowanie na zaopatrzenie
Zapotrzebowanie na zaopatrzenie to ilość zarządzanych zapasów, które są wymagane w firmie w określonym czasie. Na obliczenie zapotrzebowania wpływają różne kryteria, takie jak minimalny i maksymalny poziom zapasów danej pozycji. W razie potrzeby w obliczeniach uwzględniana jest również sytuacja związana z zamówieniem lub dostępnymi zapasami. System generuje propozycje zakupu w oparciu o obliczone zapotrzebowanie.
Horyzont obserwacji
Horyzont obserwacji to okres czasu, dla którego system oblicza wartość lub przeprowadza planowanie. Użytkownik zazwyczaj określa początek horyzontu obserwacji poprzez opcję na dzień. Koniec horyzontu obserwacji zależy od czasu realizacji uzupełnienia rozważanego elementu.
Czas zapotrzebowania
Czas zapotrzebowania to czas, w którym wymagane są określone ilości pozycji zarządzanej przez zapasy. Jeśli zapotrzebowanie na tę pozycję jest spowodowane na przykład zamówieniem sprzedaży, data wysyłki zamówienia sprzedaży jest przyjmowana jako czas zapotrzebowania.
Procesy
Poniżej opisano procesy biznesowe dla propozycji dystrybucji i wszelkie wynikające z nich relacje z innymi aplikacjami i jednostkami biznesowymi.
Przegląd etapów procesu
Przed rozpoczęciem faktycznego procesu zaopatrzenia użytkownik może zlecić systemowi obliczenie wymagań dotyczących zaopatrzenia. System wykorzystuje różne wartości i ustawienia z zarządzania zapasami. System generuje propozycje dystrybucji na podstawie obliczonych wymagań dotyczących zaopatrzenia. Propozycja dystrybucji to zalecenie, które artykuły powinny zostać zamówione z innej lokalizacji, w jakiej ilości i do kiedy. Ilość zamówienia to ilość artykułu, którą należy zamówić, aby zapasy nie spadły poniżej poziomu minimalnego lub poziomu ponownego zamówienia zdefiniowanego wcześniej w zarządzaniu zapasami.
Użytkownik może odrzucić propozycje dystrybucji, usuwając je lub zlecić wygenerowanie na ich podstawie zleceń dystrybucji. Są one dalej przetwarzane w odpowiedniej aplikacji.
Zmienne wpływające
Różne zmienne z innych obszarów i aplikacji wpływają na określanie wymagań zakupowych przez system. Są to, przykładowo:
- Dane planowania artykułu
- Zapasy i dostępność artykułu
- Właściciela zapasów
- Wybrana organizacja zakupu
Dane planowania artykuł
Dane planowania artykułu są częścią danych podstawowych artykułu magazynowego zarządzanego przez zapasy. Są one wykorzystywane do kontroli zapasów tego artykułu. Dane planowania są wyświetlane w aplikacji Artykuły w widoku Planowanie oraz w widoku Dostawcy. Dane planowania dla artykułu można zdefiniować dla wszystkich lokalizacji magazynowych, jak również dla każdej lokalizacji magazynowej indywidualnie.
- Dane planowania dotyczące miejsca składowania dla artykułu wyświetlane są w widoku Planowanie w zakładce Ogólne w sekcjach Dane zakupu (zewnętrzne) i Dane zakupu (wewnętrzne).
- Dane planowania dla artykułu w określonym miejscu składowania są zdefiniowane w zakładce Dane magazynu.
Następujące dane planowania mają wpływ na określenie zapotrzebowania na zakup:
- Czas odnowienia zapasów – średni czas realizacji zamówienia to okres czasu, w którym dana pozycja może zostać ponownie zamówiona. Obejmuje on czas od momentu zamówienia towaru do jego otrzymania na magazyn. Czas odnowienia zapasów zawsze odnosi się do dni kalendarzowych i nie może być ujemny. Średni czas odnowienia zapasów dla pozycji jest obliczany na podstawie danych dostawcy pozycji dla lokalizacji źródłowej przechowywanej w danych planowania pozycji pod nagłówkiem Dane zakupu (wewnętrzne). Jeśli dane dostawcy artykułu nie istnieją, są one pobierane z danych planowania artykułu pod nagłówkiem Dane zakupu (wewnętrzne). Jeśli nie wprowadzono żadnej wartości, system oblicza ją za pomocą znacznika. Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji Artykuły, widok Logistyka magazynowa.
- Czas przestoju przed przyjęciem na magazyn – planowany czas przyjęcia na magazyn jest rejestrowany w polu Czas przestoju przed przyjęciem na magazyn. Planowany czas przestoju jest wartością pomocniczą do określenia dynamicznego punktu zmiany kolejności. Użytkownik definiuje liczbę dni, które mają być brane pod uwagę przy obliczaniu dynamicznego punktu zmiany kolejności za pomocą planowanego czasu przestoju. Planowany czas przestoju jest uwzględniany w dniach roboczych. Jeśli wprowadzony zostanie czas przestoju, zastępuje on każdą wartość wprowadzoną dla poziomu ponownego zamówienia. Zmienia to stały poziom zamówienia w wartość dynamiczną, a stały poziom zamówienia nie jest już istotny dla określenia zapotrzebowania na zakup. W zależności od celów kontroli zapasów, czas zameldowania można zdefiniować ręcznie dla artykułu lub dla artykułu w określonym magazynie.
- Wielkość partii zamówienia – określając wielkość partii, użytkownik może wpływać na możliwe ilości zamówienia i minimalną ilość zamówienia artykułu. Dla propozycji dystrybucji określane są ilości odpowiadające wielokrotności wprowadzonej wielkości partii. 0 oznacza brak wpisu, a wielkość partii nie jest brana pod uwagę.
- Maksymalny stan magazynowy – maksymalny stan magazynowy to ilość towaru, która powinna być dostępna w magazynie. Maksymalny poziom zapasów jest jednym z kryteriów zarządzania zapasami i jest brany pod uwagę przez system jako matematyczna górna granica zapasu danej pozycji. Maksymalny poziom zapasów może być zdefiniowany dla każdej pozycji lub dla każdej pozycji i magazynu.
- Poziom uzupełniania stanów magazynowych – poziom ponownego zamówienia jest wartością graniczną dla zapasu artykułu. Gdy poziom ten zostanie osiągnięty, należy zapewnić odbiór, aby nie dopuścić do wyczerpania zapasów z powodu zużycia w czasie realizacji uzupełnienia. Punkt ponownego zamówienia można zdefiniować dla każdego artykułu lub dla każdego artykułu i magazynu. System rozpoznaje stały poziom zamówienia i dynamiczny punkt zamówienia.
- Stały poziom zamówienia – jest stałą wartością graniczną zdefiniowaną przez użytkownika dla zapasu artykułu na artykuł lub na artykuł i magazyn. Stały poziom zamówienia jest wprowadzany w polu Poziom ponownego zamówienia. Nie jest on mniejszy niż minimalny poziom zapasów. Różnica w stosunku do minimalnego poziomu zapasów ma na celu pokrycie zużycia podczas ponownego zakupu. Jeśli wprowadzono planowany czas pokrycia, zastępuje on specyfikację stałego punktu zamówienia. Następnie system oblicza dynamiczny poziom zamówienia. 0 oznacza brak wpisu, a stały poziom zamówienia nie jest brany pod uwagę.
- Dynamiczny poziom zamówienia – dynamiczny poziom ponownego zamówienia jest obliczany dynamicznie przez system dla planowanego dziennego zapasu. Podstawą do obliczeń jest łączna liczba planowanych wydań artykułu, z uwzględnieniem reguły dostępności, np. z powodu dostaw, w danych dniach. Użytkownik definiuje liczbę dni, które mają być brane pod uwagę przy obliczaniu dynamicznego poziomu ponownego zamawiania za pomocą planowanego czasu zapasu. Przykładowo, jeśli planowany czas magazynowania wynosi 2 dni i planowane jest wysłanie 20 jednostek dzisiaj i 30 jednostek jutro, skutkuje to dynamicznym poziomem zamówienia 50 jednostek na dzisiaj. Dynamiczny punkt zmiany zamówień nie jest wyświetlany ani zapisywany, a jedynie określany przez system, gdy jest to wymagane do obliczenia propozycji dystrybucji.
- Minimalny stan magazynowy – minimalny stan magazynowy to minimalna ilość towaru, która powinna być dostępna jako zapas w magazynie. Minimalny poziom zapasów jest jednym z kryteriów zarządzania zapasami i jest brany pod uwagę przez system jako matematyczna dolna granica zapasów danej pozycji. Służy do zdefiniowania marginesu bezpieczeństwa w celu pokrycia wszelkich wahań między oczekiwanym a rzeczywistym poziomem zapasów. Minimalny poziom zapasów można zdefiniować dla każdego artykułu lub dla każdego artykułu i magazynu.
- Maksymalny stan magazynowy – maksymalny stan magazynowy jest brany pod uwagę tylko wtedy, gdy użytkownik pracuje ze stałym poziomem zamówienia. Wartość określona jako poziom zapełnienia jest następnie używana do obliczenia ilości do zamówienia. Jeśli maksymalny stan magazynowy jest większy niż rozważany poziom ponownego zamówienia, ilość propozycji dystrybucji jest obliczana tak, aby poziom uzupełnienia został osiągnięty po otrzymaniu tej ilości. Maksymalny stan magazynowy można zdefiniować dla każdego artykułu lub dla artykułu i magazynu.
- Planista ds. zakupów – planista ds. zakupów to osoba odpowiedzialna za planowanie artykułu. Atrybutu tego można użyć w aplikacji Obliczanie propozycji dystrybucji, aby ograniczyć pozycje do obliczenia do odpowiedzialnych osób. Propozycje można również ograniczyć do określonych planistów ds. zakupu w aplikacji Propozycje dystrybucji, w której wyświetlane są wyniki obliczeń propozycji.
- Dane zakupu (wewnętrzne) – w przypadku artykułów, wybór w polu spełnienia wymagań musi być ustawiony na Zakup wewnętrzny, ponieważ w przeciwnym razie zakłada się inną dostawę zapasów. Jeśli, na przykład, Produkcja została wybrana jako pokrycie wymagań, zakłada się, że pozycja jest produkowana przez samą firmę, a propozycje produkcji są zwykle generowane za pośrednictwem systemu planowania.
- Organizacja zakupu – organizacja zakupowa, która jest odpowiedzialna za dysponowanie artykułem. W obliczeniach uwzględniane są tylko artykuły, których organizacja zakupów odpowiada wybranej organizacji zakupów.
- Magazyn źródłowy – artykuł jest dostarczany z tej lokalizacji podczas zakupów wewnętrznych.
- Minimalna wartość zamówienia/Minimalna ilość zamówienia – minimalna wartość zamówienia i minimalna ilość zamówienia nie mają znaczenia dla propozycji dystrybucji. Są one używane wyłącznie w związku z cenami zakupu.
Zapasy i dostępność artykułu
Następujące wartości związane z artykułem z ramach logistyki magazynowej i odgrywają rolę w procesie zarządzania stanami magazynowymi:
- Stan magazynowy – stan magazynowy to ilość towaru aktualnie dostępna w magazynie. Wartości i ilości pozycji magazynowych są na bieżąco aktualizowane w systemie poprzez księgowanie materiałów.
- Dostępność – dostępność dostarcza informacji o tym, ile jednostek magazynowych danego artykułu nie jest jeszcze dostępnych w określonym momencie. Dostępność jest zawsze obliczana dynamicznie dla określonego punktu w czasie. Obliczenia oparte są na bieżącym stanie magazynowym oraz planowanych przyjęciach i wydaniach. To, czy planowane przyjęcia i wydania są w ogóle brane pod uwagę, zależy od zastosowanej reguły dostępności. Reguła dostępności określa również, czy zapasy objęte kwarantanną i zapasy zablokowane są uwzględniane w obliczeniach.
- Reguła dostępności – reguła dostępności określa procedury określania i wyświetlania dostępności artykułów. Można zdefiniować kilka reguł dostępności. Jedna z tych reguł jest przechowywana jako ustawienie w aplikacji Konfiguracja w funkcji Logistyka magazynowa lub, na przykład, w rodzaju zamówienia sprzedaży. Reguła dostępności jest również używana do określenia zapotrzebowania na zakup.
Właściciel zapasów
Właściciel magazynu może być użyty do zdefiniowania jednej lub więcej firm, dla których obliczane są propozycje zakupu. Jeśli jest to system jednofirmowy, właściciel magazynu jest automatycznie wstępnie przypisany do numeru klienta, ponieważ istnieje tylko jedna firma, a właściciel zapasów jest nieistotny.
Wybrana organizacja zakupu
Uwzględniane są tylko te artykuły, dla których wybrana organizacja zakupu została wprowadzona jako organizacja zakupu w sekcji Dane zakupu (wewnętrzne).
Etapy przetwarzania
Na potrzeby zamówień wewnętrznych dostępne są dwie aplikacje:
- Obliczanie propozycji dystrybucji – aplikacja służy do generowania przez system propozycji dystrybucji.
- Propozycje dystrybucji – aplikacja służy do przeglądania i edytowania wygenerowanych propozycji dystrybucji. W razie potrzeby użytkownik może wygenerować z nich zlecenia dystrybucji.
Szczegółowe kroki przetwarzania:
- Użytkownik wprowadza zawężoną charakterystykę wyboru w celu obliczenia zapotrzebowania na zakup w aplikacji Obliczanie propozycji dystrybucji, jeśli jest to wymagane.
- Następnie użytkownik uruchamia akcję Oblicz propozycję podziału, aby obliczyć zapotrzebowanie. System oblicza zapotrzebowanie na zakup na podstawie wprowadzonych charakterystyk wyboru.
- System określa zapotrzebowanie w trzech krokach: najpierw określa podstawę obliczeń, następnie niezbędną datę zamówienia a w trzecim kroku – datę zamówienia.
- Na podstawie ustalonych wymaganych ilości i czasów system generuje propozycje dystrybucji.
- Użytkownik wczytuje propozycje dystrybucji w aplikacji Propozycje dystrybucji. W tym celu może najpierw wprowadzić charakterystykę wyszukiwania. Następnie wyświetlane są wszystkie propozycje dystrybucji odpowiadające charakterystyce.
- Użytkownik może dodawać i zmieniać propozycje dystrybucji zgodnie z wymaganiami.
- Następnie użytkownik ma następujące opcje: może tworzyć zlecenia dystrybucji z wybranych propozycji dystrybucji lub może usunąć wybrane propozycje dystrybucji.
- Zlecenia dystrybucji utworzone przez system są następnie przetwarzane w odpowiedniej aplikacji.
Opis aplikacji
Aplikacja Obliczanie propozycji dystrybucji składa się jedynie z nagłówka. Obszar roboczy jest pusty.
Charakterystyka wyboru jest rejestrowana w nagłówku aplikacji, który może obejmować artykuły, lokalizacje magazynowe i właścicieli zapasów, dla których system ma określić propozycje dystrybucji. Dalsze cechy wyboru kontrolują procedury określania systemu.
Poniżej opisano pola wyszukiwania dla cech wyboru.
- Artykuł – należy wybrać jedną lub więcej pozycji, które system powinien uwzględnić podczas określania propozycji dystrybucji. Wszystkie istniejące artykuły, dla których wprowadzono dane planowania i zakupu, są istotne dla wyboru. Wszystkie artykuły odpowiadające temu wpisowi są brane pod uwagę przy określaniu wymagań. Charakterystyka artykułów nie jest istotna przy określaniu zapotrzebowania. Do danych planowania należą: minimalny stan magazynowy, poziom ponownego zamówienia, maksymalny stan magazynowy, poziom uzupełnienia stanów magazynowych, wielkość partii, czas przestoju przed przyjęciem na magazyn i czas odnowienia zapasów. Aby można było wygenerować propozycję dystrybucji, pole wyboru Zakup wewnętrzny musi być zaznaczone w sekcji Dane zakupu (wewnętrzne).W zależności od wyboru w polu Poziom planowania, następujące dane artykułu są uwzględniane przy określaniu zapotrzebowania na zakupu:
- Dane planowania dla artykułu, które są wyświetlane w widoku Planowanie w zakładce Ogólne.
- Dane planowania dla artykułu, wprowadzone w widoku Planowanie w zakładce Dane magazynu.
- Poziom planowania – wybrany poziom planowania kontroluje, które dane planowania są używane do obliczeń: dane planowania zdefiniowane dla artykułu i magazynu (zakładka Dane magazynu) lub dane planowania przechowywane na poziomie artykułu dla wszystkich magazynów (zakładka Ogólne). Ustawienie Właściciel zapasów + Artykuł i Właściciel zapasów + Artykuł + Magazyn należy rozumieć jako odpowiednie ustawienia bez określania właściciela magazynu, ale utworzone sugestie są wyprowadzane dla każdego właściciela magazynu. Oznacza to również, że dla jednej pozycji tworzonych jest kilka sugestii na lokalizację magazynową, w maksymalnym przypadku dokładnie tyle, ilu jest ograniczonych właścicieli zapasów, jeśli wymaga tego sytuacja popytu, a dane podstawowe zostały odpowiednio wprowadzone. Po wybraniu opcji Artykuł, artykuł jest uwzględniany we wszystkich wybranych lokalizacjach magazynowych. Podczas określania zapotrzebowania na zaopatrzenie generowana jest maksymalnie jedna propozycja na artykuł. Lokalizacja magazynu wprowadzona w oknie dialogowym wyjścia akcji Oblicz propozycję podziału jest używana jako lokalizacja magazynu odbierającego. Uwzględniane są dane planowania artykułu. Jeśli wybrano opcję Artykuł + Magazyn, artykuł jest rozpatrywany dla każdego miejsca przechowywania i, w razie potrzeby, dla każdego miejsca przechowywania generowane są propozycje dystrybucji. Uwzględniane są dane miejsca przechowywania określone w danych planowania artykułu. Jeśli nie zostaną one wprowadzone, wykorzystane zostaną dane wprowadzone w danych planowania artykułu. Należy wybrać jeden z możliwych poziomów planowania:
- Artykuł
- Artykuł + Magazyn
- Właściciel zapasów + Artykuł
- Właściciel zapasów + Artykuł + Magazyn
- Klasyfikacja artykułów 1 – klasyfikację artykułów można wprowadzić jako funkcję wyboru. Może ona być rejestrowana. Istniejące klasyfikacje typu Klasyfikacja artykułów zakupu 1 są dozwolone.
- Klasyfikacja artykułów 2 – klasyfikacja artykułów może być wprowadzona jako cecha wyboru. Istniejące klasyfikacje typu Klasyfikacja artykułów zakupu 2 są dozwolone.
- Klasyfikacja artykułów 3 – klasyfikację artykułów można wprowadzić jako cechę wyboru. Istniejące klasyfikacje typu Klasyfikacja artykułów zakupu 3 są dozwolone.
- Klasyfikacja artykułów 4 – klasyfikację artykułów można wprowadzić jako cechę wyboru. Istniejące klasyfikacje typu Klasyfikacja artykułów zakupu 4 są dozwolone.
- Klasyfikacja artykułów 5 – klasyfikację artykułów można wprowadzić jako cechę wyboru. Istniejące klasyfikacje typu Klasyfikacja artykułów zakupu 5 są dozwolone.
- Planista ds. zakupów – w tym polu można wprowadzić pracownika, wprowadzonego jako planista ds. zakupów w danych planowania artykułu w sekcji Dane zakupu (wewnętrzne).
- Właściciel zapasów – właściciel zapasów może zostać wprowadzony jako cecha wyboru. Oprócz wprowadzenia artykułu i magazynu, wybór ten ma również zasadniczy wpływ na to, dla czego określane jest zapotrzebowanie. Oznacza to również, że obliczenia opisane w rozdziale Określanie wymagań dotyczących zakupu nie są przeprowadzane dla wymagań niektórych właścicieli zapasów. Można wybrać firmy.
- Magazyn – należy wybrać jedną z lokalizacji przechowywania dostępnych w systemie jako funkcję wyboru. Można również określić kilka miejsc przechowywania. Wszystkie lokalizacje magazynowe pasujące do tego wpisu są brane pod uwagę przy określaniu propozycji.
- Klasyfikacja magazynów – należy wskazać klasyfikację lokalizacji magazynu jako funkcję wyboru. Wszystkie lokalizacje magazynu pasujące do tego wpisu są brane pod uwagę przy określaniu propozycji.
- Reguła dostępności – należy wybrać jedną z dostępnych reguł dostępności. Reguła dostępności kontroluje procedury określania i wyświetlania dostępności pozycji. Kontroluje ona między innymi, które dokumenty z jakimi typami dokumentów są brane pod uwagę w analizie. Reguła dostępności, która została zdefiniowana w aplikacji Konfiguracja w sekcji Logistyka magazynowa, jest wyświetlana tutaj jako wartość domyślna. Można wybrać inną regułę dostępności. Dokładne ustawienia, warunki i procedurę określania dostępności można znaleźć w opisie aplikacji Dostępność zapytań w ramach logistyki magazynowej.
- Na dzień – parametr jest datą kluczową planowania, którą system następnie wykorzystuje jako datę początkową do obliczania wymagań. Wraz z czasem realizacji uzupełnienia na dzień stanowi horyzont obserwacji. W tym polu należy wprowadzić datę. System wyświetla bieżącą datę jako wartość domyślną; można ją zastąpić.
Konfiguracja
Poniższe ustawienie w aplikacji Konfiguracja w sekcji Logistyka magazynowa jest istotne dla aplikacji Obliczanie propozycji dystrybucji.
- Reguła dostępności – zdefiniowana tutaj reguła dostępności jest przyjmowana jako wartość domyślna w nagłówku aplikacji. Reguła dostępności kontroluje procedury określania i wyświetlania dostępności artykułu. Aby uzyskać więcej informacji na temat określania dostępności należy zapoznać się z opisem aplikacji Zapytanie o dostępność, dostępnej w ramach logistyki magazynowej.
Ważne są również niektóre pola w tabeli Zlecenia dystrybucji w sekcji Wielofirmowość. Wiersz z docelową lokalizacją aktualnie obliczonej lokalizacji magazynu jest istotny przy dostosowywaniu dla lokalizacji źródłowej.
- Organizacja sprzedaży – ta organizacja sprzedaży jest wprowadzana w wygenerowanej propozycji dystrybucji.
- Lokalizacja magazynu źródłowego – ta lokalizacja magazynowa jest wprowadzana w wygenerowanej propozycji dystrybucji.
Jednostki biznesowe
Następująca jednostka biznesowa jest istotna dla aplikacji Obliczanie propozycji dystrybucji, wykorzystywanej przykładowo do:
- Przypisywania uprawnień
- Konfigurowania definicji działań
- Importowania lub eksportowania danych
Jednostka biznesowa należy do następującej grupy jednostek biznesowych:
OrderData
Uprawnienia
Uprawnienia mogą być przypisywane zarówno przy użyciu ról autoryzacji, jak i przez przypisanie organizacji. Koncepcję uprawnień można znaleźć w dokumentacji technicznej Uprawnienia.
Specjalne możliwości
Aplikacja Obliczanie propozycji dystrybucji nie ma specjalnych możliwości.
Przypisania organizacji
Jeśli funkcja Uprawnienia do treści jest aktywna w aplikacji Konfiguracja, osoba może korzystać z aplikacji Obliczanie propozycji dystrybucji tylko wtedy, gdy została przypisana do organizacji w danych podstawowych partnera, która jest zintegrowana z co najmniej jedną z następujących struktur organizacyjnych:
- Zakup
- Sprzedaż i dystrybucja
Funkcje specjalne
Aplikacja Obliczanie propozycji dystrybucji nie ma specjalnych funkcji.
Uprawnienia dla partnerów biznesowych
Aplikacja Obliczanie propozycji dystrybucji nie jest dostępna dla partnerów biznesowych.
Instrukcja: Wprowadzanie charakterystyki wyboru
W celu wprowadzenia charakterystyki wyboru należy:
- Otworzyć aplikację Obliczanie propozycji dystrybucji.
- Wprowadzić wymaganą charakterystykę wyboru w nagłówku aplikacji.
- W razie potrzeby użyć przycisku [Weryfikuj] na standardowym pasku narzędzi, aby sprawdzić, czy wszystkie cechy wymagane przez system zostały wprowadzone. W razie potrzeby system wyświetli odpowiednie komunikaty. Polami koniecznymi do uzupełnienia są na dzień, Reguła dostępności, Poziom planowania. Dla wszystkich trzech pól wyboru automatycznie dodawane są wartości domyślne, które można zmienić.
- Po wprowadzeniu wszystkich wymaganych cech wyboru można wykonać akcję Oblicz propozycję podziału, aby rozpocząć proces obliczania przez system propozycji dystrybucji.
Działanie związane z aplikacją: Obliczanie propozycja dystrybucji
Jedyną dostępną akcją związaną z aplikacją jest Oblicz propozycję podziału. Służy ona do aktywowania procesu obliczeniowego systemu, za pomocą którego system najpierw określa zapotrzebowanie na zaopatrzenie, a następnie generuje propozycje dystrybucji. Po wybraniu akcji otwiera się okno dialogowe. W zakładce Parametr dostępne są następujące pola wejściowe:
- Ustawienie na dzień – aby ustawić date utworzenia, należy wybrać pomiędzy opcjami Zastosuj datę realizacji lub Zastosuj podaną datę.
- Zastosuj datę realizacji – pole przesunięcia dziennego jest aktywne. Używana jest data wykonania oraz dzienny odstęp.
- Zastosuj podaną datę – pole przesunięcia dnia jest nieaktywne. Używana jest data określona w polu na dzień.
- Przesunięcie o liczbę dni – data wykonania jest zwiększana o tę liczbę dni w czasie wykonywania, a wynik jest używany jako na datę. Pole jest aktywne tylko po wybraniu opcji Zastosuj datę realizacji w polu Ustawienia na dzień.
- Magazyn – jeśli wybrano poziom planowania Artykuł lub Właściciel zapasów + Artykuł, należy wybrać magazyn. Jeśli wybrano inny poziom planowania, pole to nie jest wyświetlane
Wymagania wstępne
Otwarto aplikację Obliczanie propozycja dystrybucji i wprowadzono wymagane cechy wyboru. Przed rozpoczęciem akcji Oblicz propozycja podziału należy uzupełnić pola na dzień, Reguła dostępności, Poziom planowania. Dla wszystkich trzech pól wyboru automatycznie dodawane są wartości domyślne, które można zmienić. Pozostałe funkcje wyboru można wprowadzić zgodnie z wymaganiami
Instrukcje
W celu obliczenia propozycja dystrybucji należy:
- Uruchomić akcję Oblicz propozycja podziału. System może wyświetlać komunikaty, jeśli nie wprowadzono niezbędnych kryteriów wyboru. W przeciwnym razie pojawi się okno dialogowe.
- Wybrać, przycisk [W tle]. W wyniku tego działania, system zgłasza, że nie można określić zapotrzebowania na zakup lub, że propozycja dystrybucji zostały wygenerowane.
Określanie zapotrzebowania
System określa wymagania dotyczące zakupu na podstawie wprowadzonych cech wyboru. Parametry przychodzące można dodatkowo zawęzić za pomocą uprawnień związanych z treścią. Określenie wymagań dotyczących zamówień jest złożonym wewnętrznym obliczeniem, które jest przeprowadzane w kilku etapach.
Określenie podstaw obliczeń
Podstawy obliczeń są również określane w kilku krokach.
Określenie rozważanego horyzontu czasowego
Punktem wyjścia do określenia horyzontu obserwacji jest zarejestrowana data. Pole na dzień jest kluczową datą planowania, tj. kluczową datą, którą użytkownik określa systemowi do obliczeń w trakcie planowania. Określając zapotrzebowanie na Zakup, system oblicza od na dzień w przyszłość.
Koniec horyzontu obserwacji jest obliczany poprzez dodanie czasu wymiany do na dzień i dodanie do tego jednego dnia. Czas realizacji uzupełnienia jest obliczany w dniach kalendarzowych, a nie w dniach roboczych. Czas realizacji uzupełnienia jest przyjmowany jako wartość domyślna z danych podstawowych pozycji związanych z dostawcą dla lokalizacji źródłowej przechowywanej w danych planowania artykułu. Jeśli nie ma danych dostawcy artykułu dla tej lokalizacji źródłowej, używany jest czas uzupełnienia zapisany w danych planowania artykułu w sekcji Dane zakupu (wewnętrzne).
Wynikiem jest horyzont obserwacji, okres obejmujący czas wymiany plus jeden dzień. Horyzont obserwacji wynosi co najmniej jeden dzień.
Określenie dostępnej ilości
Po zdefiniowaniu horyzontu obserwacji system określa teraz dostępną ilość rozważanego artykułu. Ustawienie poziomu planowania w nagłówku aplikacji jest tutaj istotne. Użytkownik może wybrać Artykuł lub Artykuł + Magazyn lub Właściciel zapasów + Artykuł lub Właściciel zapasów + Artykuł + Magazyn jako poziom planowania.
Poziom planowania Artykuł
Jeśli używany jest poziom planowania Artykuł, używane są dane planowania lokalizacji magazynu krzyżowego wprowadzone w danych podstawowych artykułu w widoku Planowanie w zakładce Ogólne.
Czas realizacji uzupełnienia dla artykułu jest pobierany z powiązanych z dostawcą danych podstawowych artykułu dla lokalizacji źródłowej przechowywanej w danych planowania artykułu. Jeśli nie ma danych dostawcy artykułu dla tej lokalizacji źródłowej, używany jest czas realizacji zamówienia zapisany w danych planowania artykułu w sekcji Dane zakupu (wewnętrzne). Jeśli nie zostanie wprowadzona żadna wartość, system obliczy czas z dokładnością do jednego dnia.
Na poziomie planowania dla każdego artykułu, dostępna ilość jest określana we wszystkich wybranych lokalizacjach magazynowych, podobnie jak ilość dynamiczna, jeśli ma to zastosowanie.
Poziom planowania Artykuł + Magazyn
Jeśli poziom planowania jest używany dla każdego magazynu i artykułu, używane są dane planowania związane z miejscem przechowywania, które zostały wprowadzone w danych podstawowych artykułu w widoku Planowanie w zakładce Dane magazynu. Jeśli nie wprowadzono żadnych danych dotyczących miejsca przechowywania, używane są dane planowania związane z różnymi miejscami przechowywania i artykułami. Są one rejestrowane w danych podstawowych artykułu w widoku Planowanie w zakładce Ogólne.
Czas realizacji uzupełnienia dla artykułu jest pobierany z powiązanych z dostawcą danych podstawowych artykułu dla lokalizacji źródłowej przechowywanej w danych planowania artykułu. Jeśli nie ma danych dostawcy artykułu dla tej lokalizacji źródłowej, używany jest czas realizacji zamówienia zapisany w danych planowania artykułu w sekcji Dane zakupu (wewnętrzne). Jeśli nie zostanie wprowadzona żadna wartość, system obliczy czas z dokładnością do jednego dnia.
Poziom planowania Właściciel zapasów + Artykuł
W przypadku korzystania z poziomu planowania Właściciel zapasów + Artykuł dostępna ilość jest określana w taki sam sposób, jak w przypadku poziomu planowania Artykuł, ale dostępna ilość jest określana dla każdego wybranego właściciela magazynu i artykułu. Wykorzystywane są dane planowania dotyczące miejsc składowania krzyżowego wprowadzone w danych podstawowych artykułu w widoku Planowanie w zakładce Ogólne.
Czas realizacji uzupełnienia dla artykułu jest pobierany z powiązanych z dostawcą danych podstawowych artykułu dla lokalizacji źródłowej przechowywanej w danych planowania artykułu. Jeśli nie ma danych dostawcy artykułu dla tej lokalizacji źródłowej, używany jest czas realizacji zamówienia zapisany w danych planowania artykułu w sekcji Dane zakupu (wewnętrzne). Jeśli nie zostanie wprowadzona żadna wartość, system obliczy czas z dokładnością do jednego dnia.
Na poziomie planowania dla każdego właściciela zapasu i artykułu, dostępna ilość jest określana dla każdego właściciela zapasu i we wszystkich wybranych lokalizacjach magazynowych, a także elastyczny poziom ponownego zamówienia, jeśli ma to zastosowanie.
Poziom planowania Właściciel zapasów + Artykuł + Magazyn
Jeśli używany jest poziom planowania Właściciel zapasów + Artykuł + Magazyn, dostępna ilość jest określana w taki sam sposób, jak w przypadku poziomu planowania Artykuł + Magazyn, ale wybrani właściciele zapasów są wykorzystywani jako dodatkowy poziom do określenia dostępnej ilości.
Do określenia wykorzystywane są dane planowania związane z miejscem przechowywania zapisane w danych podstawowych artykułu w widoku Planowanie w zakładce Dane magazynu. Jeśli nie wprowadzono żadnych danych dotyczących miejsca przechowywania, wykorzystywane są dane planowania związane z miejscem przechowywania. Są one rejestrowane w danych podstawowych artykułu w widoku Planowanie w zakładce Ogólne.
Czas realizacji uzupełnienia dla artykułu jest pobierany z powiązanych z dostawcą danych podstawowych artykułu dla lokalizacji źródłowej przechowywanej w danych planowania artykułu. Jeśli nie ma danych dostawcy artykułu dla tej lokalizacji źródłowej, używany jest czas realizacji zamówienia zapisany w danych planowania artykułu w sekcji Dane zakupu (wewnętrzne). Jeśli nie zostanie wprowadzona żadna wartość, system obliczy czas z dokładnością do jednego dnia.
Warunki
Algorytm opisany poniżej jest uruchamiany raz dla każdego magazynu, który:
- Dysponuje danymi dla tego artykułu.
- Posiada zapasy dla tego artykułu.
- Posiada planowane ruchy dla tej pozycji, które mieszczą się między bieżącą data a koncem horyzontu obserwacji.
Jeśli te warunki są spełnione, system określa dostępną ilość danego artykułu dla każdego dnia w okresie obserwacji. Jeśli nie wybrano żadnej pozycji, dostępna ilość jest określana dla każdej pozycji w wybranych lokalizacjach magazynowych. Jeśli nie wybrano właściciela zapasów i pozycji, dostępna ilość jest określana dla każdej pozycji i właściciela zapasów w wybranych lokalizacjach magazynowych.
System wykorzystuje logikę zapytania o dostępność do określenia dostępnej ilości. Uwzględniana jest reguła dostępności wybrana w nagłówku aplikacji. Reguła dostępności określa sposób określania i wyświetlania dostępności artykułu. Domyślną wartością wyświetlaną w tym miejscu jest reguła dostępności, która została zdefiniowana w aplikacji dostosowującej w obszarze logistyki magazynowej. Użytkownik może indywidualnie zmienić regułę dostępności używaną do obliczeń.
Dokładne ustawienia, warunki i procedura określania dostępności znajdują się w opisie aplikacji Zapytanie o dostępność w ramach modułu Logistyki magazynowej.
W rezultacie system obliczył dostępną ilość dla rozważanych artykułów dla każdej dostępnej ilości dla każdego dnia okresu obserwacji, w razie potrzeby dla kilku lokalizacji i właścicieli zapasów.
Określanie punktu ponownego zamówienia
Comarch ERP Enterprise rozróżnia dwa typy punktów ponownego zamówienia:
- Stały punkt ponownego zamówienia
- Dynamiczny punkt ponownego zamówienia
Stały punkt ponownego zamówienia
Czas magazynowania (czas magazynowania równy 0 dni) nie jest brany pod uwagę dla stałego poziomu ponownego zamówienia. Poziom ponownego zamówienia wprowadzony w danych podstawowych artykułu jest przyjmowany bez zmian, w zależności od wybranego poziomu planowania:
- Punkt ponownego zamówienia wprowadzony w danych planowania artykułu w zakładce Ogólne w sekcji Dane planowania jest używany dla poziomów planowania Artykuł lub Właściciel zapasów + Artykuł.
- Poziom ponownego zamówienia zapisany w danych planowania artykułu w zakładce Dane magazynu jest używany dla poziomów planowania Artykuł + Magazyn lub Właściciel zapasów + Artykuł + Magazyn.
Podstawy obliczeń dla przykładu na grafice są teraz stałe:
Dynamiczny punkt ponownego zamówienia
Dynamiczny punkt ponownego zamówienia uwzględnia czas magazynowania (czas magazynowania jest większy niż 0 dni). Dynamiczny poziom ponownego zamówienia jest sumą wszystkich (planowanych) wydań w zdefiniowanym okresie magazynowania i jest określany dla każdego dnia w analizowanym okresie. Wydania to ujemne zmiany ilościowe w zapasie artykułu, z uwzględnieniem odpowiedniej reguły dostępności. Okres utrzymywania zapasu jest obliczany w dniach roboczych. Jeśli używany jest dynamiczny punkt ponownego zamówienia, ilość wprowadzona w stałym punkcie zamówienia nie ma znaczenia.
Trzy dni zostały zdefiniowane jako okres pokrycia. W przypadku pierwszego dnia horyzontu obserwacji oznacza to, że planowane wycofania z pierwszego dnia i dwóch następnych dni (dzień 2 i dzień 3) są brane pod uwagę przy dynamicznym punkcie ponownego zamówienia.
Jako okres pokrycia zdefiniowano 3 dni. Dla pierwszego dnia horyzontu obserwacji oznacza to, że dla dynamicznego punktu zmiany kolejności planowane wydania pierwszego dnia i dwóch następnych dni (dzień 2 i dzień 3) są brane pod uwagę.
Przykład dla 1 dnia okresu obserwacji:
- 1 dzień – 0 sztuk planowanego wydania
- 2 dzień – 20 sztuk planowanego wydania
- 3 dzień – 20 sztuk planowanego wydania
Łączna liczba wydań to 40 jednostek
Dynamiczny poziom zamówienia dla pierwszego dnia wynosi zatem 40 jednostek.
Dla przykładu na wykresie, planowane odejścia i istniejąca sytuacja skutkują następującym dynamicznym punktem zmiany kolejności w analizowanym okresie.
Następujące podstawy obliczeniowe są teraz zdefiniowane dla przykładu na rysunku:
Wynik określenia podstaw obliczeń
W wyniku obliczeń systemowych określane są następujące wartości dla każdego dnia w okresie obserwacji:
- Minimalny stan magazynowy – wartość zapasu minimalnego pozostaje niezmieniona. Jest ona wyprowadzana z danych planowania artykułu. Aplikacja Artykuły, widok Planowanie. W zakładce Ogólne, w sekcji Dane planowania lub w zakładce Dane magazynu.
- Punkt ponownego zamówienia – wartość może być stała i dlatego pozostaje niezmieniona. Pochodzi ona z danych planowania artykułu. Wartość jest obliczana i dlatego jest dynamiczna podczas pracy z planowanym czasem pokrycia.
- Dostępny stan magazynowy – wartość ta jest określana przez zwiększenia i zmniejszenia lub inne zmiany w zapasach, a zatem jest dynamiczna.
Określanie docelowego czasu zamówienia
Po określeniu podstawy obliczeń system oblicza docelowy czas zamówienia. Po pierwsze, system przeprowadza kontrolę w górę, aby określić, kiedy (i pośrednio, czy) punkt minimalny lub punkt ponownego zamówienia nie został osiągnięty w horyzoncie obserwacji.
Jeśli wynikiem jest Nigdy, określenie zapotrzebowania na zakup jest w tym momencie anulowane. W tym przypadku system nie mógł określić czasu zamówienia, a zatem nie było zapotrzebowania na zakup.
Jeśli wynikiem tego sprawdzenia jest czas pomiędzy bieżącą datą a ostatnim dniem horyzontu obserwacji, przeprowadzane jest następujące określenie docelowego czasu zamówienia:
- 1 możliwość – jeśli minimalny poziom zapasów nie zostanie osiągnięty w dniu w horyzoncie obserwacji, dzień ten jest niezbędną datą dostawy. Czas realizacji uzupełnienia jest odejmowany od tego dnia w celu określenia docelowej daty zamówienia.
W przykładzie przedstawionym na grafice tymczasową docelową datą zamówienia jest 4. dzień ze względu na spadek zapasów poniżej minimalnego poziomu zapasów.
- 2 możliwość – jeśli poziom ponownego zamówienia spadnie poniżej punktu ponownego zamówienia w dniu w okresie obserwacji, dzień ten jest również (tymczasowym) docelowym punktem ponownego zamówienia.
W przykładzie przedstawionym na grafice, spadek poniżej poziomu zamówienia skutkuje dwoma tymczasowymi czasami zamówienia: 9. i 12. dzień.
- 3 możliwość – system określił więcej niż jeden docelowy czas zamówienia. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy poziom minimalny lub poziom ponownego zamówienia został podcięty więcej niż jeden raz lub gdy zarówno poziom ponownego zamówienia, jak i poziom minimalny zostały podcięte. W takim przypadku najwcześniejsza data jest pobierana z ustalonego tymczasowego docelowego czasu zamówienia. Jeden dzień jest odejmowany od ustalonego w ten sposób docelowego czasu zamówienia jako poduszka bezpieczeństwa; ten dzień jest nowym ustalonym docelowym czasem zamówienia. Określony w ten sposób docelowy czas zamówienia może również dotyczyć przeszłości. W ten sposób, gdy propozycje dystrybucji są dalej przetwarzane, jasne jest, że istnieje ryzyko niedoboru. Różnica między docelową datą zamówienia a proponowaną datą dostawy jest równa czasowi realizacji uzupełnienia plus jeden dzień. Data dostawy niekoniecznie musi przypadać na dzień roboczy.
W przykładzie przedstawionym na grafice, 4 dzień, 9 dzień i 12 dzień zostały określone jako tymczasowe daty zamówień. Spośród nich 4. dzień jest datą wcześniejszą. Od tej daty odejmowany jest jeden dzień. Daje to trzeci dzień jako docelowy czas zamówienia.
Wynik określenia docelowego czasu zamówienia
Jeśli jedna z opisanych opcji ma zastosowanie, docelowy czas zamówienia został określony. Jeśli żadna z opcji nie ma zastosowania, określenie zapotrzebowania na Zakup jest anulowane w tym momencie. W tym przypadku system nie mógł określić czasu zamówienia, a zatem nie było zapotrzebowania na zakup.
Określanie ilości zamówienia
Wielkość zamówienia to ilość towaru, która musi zostać zamówiona, aby zapasy nie spadły poniżej poziomu minimalnego lub poziomu ponownego zamówienia. Innymi słowy, może być konieczne zamówienie określonej ilości, aby zapewnić, że wystarczająca ilość produktu będzie zawsze dostępna w magazynie w rozważanym okresie.
System wykonuje następujące kroki w celu określenia ilości zamówienia:
- Określenie tymczasowej ilości zamówienia na podstawie minimalnego lub ponownego poziomu zamówienia i dostępnej ilości.
- Porównanie tymczasowo określonej ilości zamówienia z maksymalnym poziomem zapasów.
- Porównanie tymczasowo określonej ilości zamówienia z minimalnym poziomem zapasów.
- Zaokrąglenie tymczasowo określonej ilości zamówienia w górę, jeśli to konieczne.
Określanie tymczasowej ilości zamówienia na podstawie zapasu minimalnego/raportowego i dostępnej ilości
Wstępnie ustalona ilość zamówienia jest teraz porównywana z maksymalnym poziomem zapasów i w razie potrzeby korygowana. Następujące dane są obliczane szczegółowo:
- Wstępnie ustalona ilość zamówienia jest sprawdzana, aby upewnić się, że nie przekracza maksymalnego poziomu zapasów wraz z dostępną ilością w okresie między datą dostawy (= ustalona data zamówienia + czas realizacji uzupełnienia) a końcem horyzontu obserwacji.
- W zależności od wyniku kontroli wykonywany jest jeden z dwóch następujących kroków:
- Jeśli maksymalny poziom zapasów nie zostanie przekroczony, wstępnie ustalona ilość zamówienia pozostaje niezmieniona.
- Jeśli maksymalny poziom zapasów zostanie przekroczony, tymczasowo ustalona ilość zamówienia zostanie zmniejszona do największej dostępnej ilości ujemnej, jeśli to konieczne.
- System uwzględnia wszystkie dostępne ilości. (Dostępne ilości zostały wcześniej określone dla każdego dnia horyzontu obserwacji).
- W tych dostępnych wielkościach używana jest wartość minimalna, czyli najmniejsza.
- Jeśli wykorzystana dostępna ilość jest mniejsza od zera, jest to teraz tymczasowo określona ilość zamówienia i zastępuje poprzednio określoną ilość zamówienia.
- Jeśli wykorzystana dostępna ilość jest większa od zera, nie jest obliczana żadna propozycja dystrybucji.
Innymi słowy, jeśli co najmniej jedna z ustalonych dostępnych ilości jest mniejsza od zera, wówczas tymczasowo ustalona do tej pory ilość zamówienia zostaje zmieniona. Spośród dostępnych ilości używana jest największa ujemna dostępna ilość. Jest ona teraz używana przez system jako tymczasowo ustalona ilość zamówienia i zastępuje poprzednio ustaloną ilość zamówienia. Z drugiej strony, jeśli wszystkie dostępne ilości określone w analizowanym okresie są dodatnie, nie jest obliczana żadna propozycja dystrybucji.
Porównanie tymczasowo ustalonej ilości zamówienia z minimalnym stanem magazynowym
Wstępnie ustalona ilość zamówienia jest teraz porównywana z minimalnym poziomem zapasów i w razie potrzeby korygowana. Szczegółowo obliczane są następujące elementy:
- System sprawdza, czy mają zastosowanie następujące dwa warunki: czy minimalny poziom zapasów nie został przekroczony w okresie między pierwszym przekroczeniem punktu ponownego zamówienia a końcem okresu obserwacji, oraz czy punkt ponownego zamówienia zostanie osiągnięty lub przekroczony w ostatnim dniu tego okresu.
- W zależności od wyniku sprawdzenia wykonywany jest jeden z dwóch poniższych kroków:
- Jeśli spełniony jest tylko jeden z dwóch warunków lub żaden, wstępnie ustalona ilość zamówienia pozostaje niezmieniona.
- Jeśli oba warunki mają zastosowanie, tymczasowo ustalona ilość zamówienia jest zmniejszana do największej dostępnej ilości ujemnej.
- W tym celu system analizuje wszystkie dostępne ilości. (Dostępne ilości zostały wcześniej określone dla każdego dnia horyzontu obserwacji).
- Używana jest minimalna z tych dostępnych ilości, tj. najmniejsza wartość.
- Jeśli wykorzystana dostępna ilość jest mniejsza od zera, jest to teraz tymczasowo określona ilość zamówienia i zastępuje poprzednio określoną ilość zamówienia.
- Jeśli wykorzystana dostępna ilość jest większa od zera, nie jest obliczana żadna propozycja dystrybucji.
Innymi słowy, jeśli co najmniej jedna z ustalonych dostępnych ilości jest mniejsza od zera, wówczas tymczasowo ustalona do tej pory ilość zamówienia zostaje zmieniona. Spośród dostępnych ilości używana jest największa ujemna dostępna ilość. Jest ona teraz używana przez system jako tymczasowo ustalona ilość zamówienia i zastępuje poprzednio ustaloną ilość zamówienia. Z drugiej strony, jeśli wszystkie dostępne ilości określone w analizowanym okresie są dodatnie, nie jest obliczana żadna propozycja podziału.
Zaokrąglenie lub zmniejszenie tymczasowo ustalonej ilości zamówienia, jeśli to konieczne
Wreszcie, wstępna ilość zamówienia określona do tej pory jest zaokrąglana w górę lub w dół, jeśli to konieczne. Jeśli pracujesz ze stałym punktem ponownego zamówienia, poziom wypełnienia jest również brany pod uwagę. W szczegółach:
- W przypadku zastosowania stałego punktu ponownego zamówienia i pod warunkiem, że odpowiedni poziom zapasów jest wyższy niż punkt ponownego zamówienia, tymczasowo ustalona ilość zamówienia jest zwiększana, aż ilość osiągnie poziom zapasów.
- Jeśli punkt ponownego zamówienia nie zostanie osiągnięty, dostępna ilość jest określana dla planowanej daty dostawy. Ta data dostawy może również leżeć poza horyzontem obserwacji, np. jeśli nie zostanie osiągnięty tylko punkt ponownego zamówienia, ale nie minimalny poziom stanów magazynowych. Różnica między dostępnością w dniu dostawy a datą, w której punkt ponownego zamówienia nie został osiągnięty, jest odejmowana od tymczasowej ilości zamówienia. Jeśli spowoduje to zmniejszenie tymczasowej ilości zamówienia do wartości mniejszej lub równej zero, nie zostanie wygenerowana żadna oferta. Jeśli data dostawy przypada przed datą, w której punkt ponownego zamówienia nie został osiągnięty, korekta nie jest dokonywana.
- Wstępnie ustalona ilość zamówienia jest zaokrąglana w górę do następnej pełnej wielkości partii artykułu. Wielkość partii jest określana na podstawie danych dostawcy artykułu w lokalizacji źródłowej, które są przechowywane w danych planowania artykułu. Jeśli dane dostawcy artykułu nie są dostępne, używana jest wielkość partii zamówienia z danych planowania artykułu, sekcji Dane zakupu (wewnętrzne).
- Wyszukiwana jest jednostka zakupu, która ma zostać użyta. W tym celu określana jest preferowana jednostka zakupu dostawcy zapisana w danych planowania artykułu. Można ją znaleźć w danych dostawcy artykułu. Jeśli dane dostawcy artykułu nie są dostępne, używana jest preferowana jednostka zakupu z jednostek zakupu artykułu. Jeśli jednostka określona w ten sposób nie jest taka sama jak jednostka podstawowa artykułu, tymczasowo określona ilość zamówienia jest zaokrąglana w górę przy użyciu miejsc dziesiętnych zapisanych w jednostce.
Obliczenie ilości zamówienia zostało pomyślnie zakończone w tym kroku.
Generowanie propozycji dystrybucji
W oparciu o określone wymagania dotyczące zakupu i ustawienia dokonane przez użytkownika w nagłówku aplikacji Obliczanie propozycja dystrybucji, system generuje propozycje dystrybucji.
Obowiązują następujące warunki:
- Jeśli określona ilość zamówienia jest większa od zera, generowane są propozycje dystrybucji.
- Liczba wygenerowanych propozycji dystrybucji zależy od ustawienia poziomu planowania.
- Jeśli jako poziom planowania została ustawiona opcja Artykuł, generowana jest dokładnie jedna propozycja dla każdego artykułu, dla którego istnieje zapotrzebowanie na zaopatrzenie. Miejsce przechowywania określone w oknie dialogowym wykonania Oblicz propozycje podziału jest wprowadzane jako magazyn odbiorczy.
- Jeśli jako poziom planowania została ustawiona opcja Artykuł + Magazyn, dla każdego artykułu, dla którego istnieje zapotrzebowanie, może zostać wygenerowanych kilka propozycji dystrybucji. Dla każdego artykułu generowana jest dokładnie jedna propozycja dla każdego miejsca przechowywania, dla którego określono ilość zamówienia większą od zera.
- Ustawienia Właściciel zapasów +Artykuł i Właściciel zapasów + Artykuł + Magazyn należy rozumieć jako odpowiednie ustawienia bez określenia właściciela magazynu, ale utworzone propozycje są generowane dla każdego właściciela magazynu. Oznacza to również, że dla jednej pozycji tworzonych jest kilka propozycji na lokalizację magazynową, w maksymalnym przypadku dokładnie tyle, ilu jest ograniczonych właścicieli zapasów, jeśli wymaga tego sytuacja, a dane podstawowe zostały odpowiednio wprowadzone.
- Nadal mogą istnieć propozycje dystrybucji z poprzednich obliczeń, które nie zostały usunięte ani dalej przetworzone. Podczas bieżącego generowania propozycji dystrybucji są one usuwane, jeśli spełnione są następujące warunki:
- Artykuł, magazyn i pochodzenie, a w środowiskach wielofirmowych również dopasowanie właściciela zapasów
- Docelowy czas zamówienia mieści się między bieżącą datą a końcem horyzontu obserwacji.
Propozycje dystrybucji są generowane jako jednostki biznesowe:
com.cisag.app.purchasing.obj.DistributionRequirement
Są one zapisywane jako rekordy danych w systemie z następującymi danymi:
- Artykuł – rekord danych jest tworzony dla każdego artykułu, dla którego system określił co najmniej jeden wymóg dotyczący zamówienia. Artykuł jest identyfikowany przez numer artykułu.
- Ilość – ilość zamówienia określona przez system dla tego artykułu, tej lokalizacji magazynowej i tego właściciela zapasów jest przyjmowana jako ilość.
- Magazyn wydania – w tym miejscu wprowadzana jest źródłowa lokalizacja magazynu określona podczas dostosowywania dla bieżącej kombinacji lokalizacji źródłowej i docelowej.
- Magazyn docelowy
- Dla poziomu planowania Artykuł lub Właściciel zapasów + Artykuł, magazyn wprowadzony w oknie dialogowym akcji Oblicz propozycja podziału jest używany jako lokalizacja magazynu docelowego.
- Dla poziomu planowania Artykuł + Magazyn lub Właściciel zapasów + Artykuł + Magazyn, dla każdego artykułu tworzony jest rekord danych dla każdej lokalizacji magazynowej, dla której system określił zapotrzebowanie na zaopatrzenie. To miejsce przechowywania jest używane w tym miejscu.
- Termin dostawy – data, która została określona jako data dostawy w algorytmie opisanym powyżej, jest używana jako termin dostawy.
- Partner dostawy – lokalizacja źródłowa wprowadzona w danych planowania artykułu w sekcji Dane zakupu (wewnętrzne) jest przyjmowana jako partner dostawy jako wartość domyślna.
- Planowany termin wysyłki – data określona jako docelowa data wysyłki w algorytmie opisanym powyżej jest używana jako planowana data wysyłki.
- Planista ds. zakupów – pracownik wprowadzony jako planista ds. zakupów w sekcji Dane zakupu (wewnętrzne) w danych planowania, wyświetlany jest w tym miejscu jako planista ds. zakupów.
- Pochodzenie – w przypadku propozycji dystrybucji utworzonych za pomocą aplikacji Obliczanie propozycja dystrybucji, Propozycja dystrybucji jest zawsze wprowadzana jako źródło.
- Status – status Zarejestrowany jest zawsze wprowadzany jako status domyślny.
- Właściciel zapasów – jest to firma, dla której utworzono propozycja dystyrbucji.
- Organizacja wydania – organizacja sprzedaży określona w aplikacji Konfiguracja jest wprowadzana dla bieżącej kombinacji lokalizacji źródłowej i docelowej.
- Organizacja docelowa – organizacja zakupu, dla której sporządzono propozycję.
Utworzone propozycje dystrybucji można następnie dalej przetwarzać w aplikacji Propozycje dystrybucji.