Dział sprzedaży jest odpowiedzialny za sprzedaż dóbr materialnych lub niematerialnych produkowanych przez firmę. Ma to miejsce poprzez sprzedaż tych towarów na rynku w możliwie najbardziej opłacalny sposób. Jeśli klient zleca firmie dostawę dóbr materialnych i niematerialnych, taka informacja jest przechowywana w odpowiednim zamówieniu sprzedaży. Towary i usługi, które mają zostać dostarczone, są tworzone, uzupełniane są ich ilości i ceny, w także warunki dostawy i płatności.
W samym zamówieniu sprzedaży wszystkie dane dotyczące kompletacji, dostawy i fakturowania są określane jako podstawa do dalszego przetwarzania w dziale sprzedaży. Zamówienie sprzedaży jest głównym elementem wszystkich procesów w obszarze sprzedażowym systemu.
Jeśli wysłane produkty nie spełniają oczekiwań klienta, ponieważ np. nie odpowiadają ich wymaganiom lub są wadliwe, klient zwraca produkty. System zapewnia wiele funkcji do rozliczania takich zakupów, takie jak przyjęcie towarów z kategorii Zwrot od klienta z opcją późniejszej kolejnej lub rozliczenia. Alternatywnie można utworzyć zwroty klientów i na ich podstawie można w uproszczony sposób wygenerować przyjęcie towaru oraz rozliczenie.
Poniżej znajdują się informacje o procesach, w których uwzględnione są zwroty od klientów oraz informacje o możliwościach edycji zwrotów klientów.
Artykuł nie opisuje przyjmowania zwrotów od klientów. Informacje te można znaleźć w artykule Przyjęcia towarów ze zwrotów od klientów.
O roli rodzajów zwrotów od klientów i sposobie ich rejestrowania można przeczytać w dokumentacji Rodzaje zwroty od klientów.
Instrukcje dotyczące obsługi zwrotów od klientów, np. jak wprowadzać lub przetwarzać zwroty od klientów, można znaleźć w dokumentacji Instrukcje: Zwroty od klientów.
Definicje terminów
Zwrot od klienta
Zwrot od klienta oznacza dokument oraz proces w systemie ERP. Proces ten obejmuje zwrot towaru uprzednio dostarczonego klientowi. W tym przypadku proces ten może rozpocząć się od powiadomienia o zwrocie klienta, aby dokument Zwrot od klienta mógł zostać utworzony przed zwrotem lub w momencie odbioru towaru. Zazwyczaj zwracane towary nie mogą być odsprzedawane jako nowe. Dlatego przy odbiorze towarów przeprowadzana jest kontrola jakości, w której ponownie wysłane produkty można sklasyfikować jako produkty drugiego wyboru lub złom.
Nota kredytowa dla zwrotu
Zamówienia sprzedaży typu Nota kredytowa zwrotu są używane do kredytowania zwrotów klientów. Dostawy zwrotne nie są możliwe w przypadku tego typu zamówienia. Zlecenia kredytowe są zawsze generowane automatycznie. Nota kredytowa wynika z faktury sprzedaży wygenerowanej dla tego typu zamówienia.
Zlecenie odbioru
Zlecenie odbioru to zlecenie dostawy typu Dostawa zewnętrzna, za pomocą którego towary są odbierane od klienta, na przykład w ramach zwrotu od klienta.
Towary mogą zostać odebrane przez firmę klienta lub przez dostawcę.
Wyświetlanie i przetwarzanie zwrotów w listach
Zwroty klientów mogą być również wyświetlane w aplikacji Lista: Zwroty od klientów. Można tam zweryfikować wszystkie lub wybrane wybrane zwroty klientów wraz z ich pozycjami i statusem.
Poniższe opcje przetwarzania są również dostępne:
- Wyszukiwanie i wybór zwrotów klientów do masowego przetwarzania
- Wyświetlenie łańcucha dokumentów powiązanych dla wybranego zwrotu klienta
- Przejście do aplikacji Zwroty od klientów w celu dalszego przetwarzania
- Tworzenie lub zmiana zamówień not kredytowych
- Uwzględnianie kolejnych ilości dostaw w pierwotnym zamówieniu
Opis aplikacji
Aplikacja Zwroty od klientów służy do rejestrowania zwrotów od klientów i definiowania dalszych działań dotyczących zwróconych artykułów. Zasadniczo aplikacja służy do zarządzania zapowiedzianymi zwrotami klientów w systemie. Jeśli artykuły zostaną zwrócone nieoczekiwanie, mogą być również zarejestrowane później lub istniejący zwrot może zostać dodany.
Aplikacja Zwroty od klientów składa się z nagłówka i obszaru roboczego.
Nagłówek
Nagłówek zawiera pola, które jednoznacznie identyfikują zwrot klienta. Dalsze dane znajdują się w następujących zakładkach:
- Zakładka Ogólne
- Zakładka Przyjęcie
- Zakładka Odbiorca zwrotu
- Zakładka Dane odbioru
- Zakładka Warunki odbioru
- Zakładka Nota kredytowa
- Zakładka Wymiana towaru
- Zakładka Organizacja sprzedaży
- Zakładka Wydruk dokumentu
- Zakładka Teksty
- Zakładka Załączniki/Teksty
Pola identyfikacji:
- Numer – unikalny identyfikator zwrotu klienta. Składa się on z rodzaju zwrotu klienta w pierwszym polu i numeru zwrotu klienta w drugim polu.
- Rodzaj zwrotu klienta – pozwala wybrać rodzaj zwrotu klienta dla zwrotu klienta który ma zostać otwarty lub utworzony. Po zapisaniu nowego zwrotu klienta nie można już zmienić rodzaju zwrotu klienta.
- Numer zwrotu klienta – numer zwrotu klienta jest generowany automatycznie przez system na podstawie schematu numeracji zdefiniowanego w rodzaju zwrotu klienta. Nie można go wprowadzić ręcznie. W razie potrzeby można otworzyć istniejący zwrot wprowadzając w tym polu jego numer.
- Status – wyświetlane są informacje o statusie zwrotu klienta:
- Ogólny status
- W opracowaniu
- Zwolnione
- Zablokowane
- Zrealizowane
- Nieprawidłowe
- Reorganizacja rozpoczęta
- Status odbioru
- Brak odbioru w trakcie realizacji
- Odbiór w trakcie realizacji
- Status przyjęcia
- Nieprzyjęte
- Przyjęte częściowo
- Przyjęte w całości
- Status działania
- Działania niezrealizowane
- Działania zrealizowane częściowo
- Działania zrealizowane w całości
- Status anulowania
- Anulowane
- Nie anulowane
- Ogólny status
- Klient – w polu Klient wpisywany jest identyfikator partnera z rolą klienta. Więcej informacji na temat roli Klient można znaleźć w artykule Partnerzy, widok Klient.
Jeśli zwrot klienta został wygenerowany z dokumentu już istniejącego w systemie, na przykład z zlecenia dostawy, wówczas zamawiający jest klientem.
Można również przenieść domyślne wartości i ustawienia specyficzne dla klienta wybierając przyciski [Weryfikuj] lub [Zapisz].
Zakładka Ogólne
Zakładka Ogólne w nagłówku zwrotu klienta zawiera informacje o zaangażowanych partnerach i inne dane ogólne.
Dostępne pola:
- Nazwa i Adres (w każdym przypadku klient) – pola są wypełniane automatycznie przez system. Dane pochodzą z głównych danych partnera określonego jako klienta.
- Osoba kontaktowa – pozwala wybrać osobę kontaktową u klienta. Pole jest uzupełniane na podstawie danych podstawowych partnera.
Więcej szczegółowych informacji na temat funkcjonalności tego pola i możliwych procedur można znaleźć w dokumencie Pole: Osoba kontaktowa.
- Data utworzenia – data, w której zwrot od klienta został zarejestrowany. System automatycznie wprowadza bieżącą datę, która odnosi się do strefy czasowej powiązanej organizacji sprzedaży. Datę można edytować na potrzeby analiz i statystyk.
- Odniesienie – pole pozwala zdefiniować domyślną wartość dla wprowadzanych pozycji zwrotu klienta. Wartości do wyboru są zdefiniowane w rodzaju zwrotu klienta jako dozwolone odniesienia.
Jeśli tylko jedna wartość została zdefiniowana jako dozwolone odniesienie w typie zwrotu klienta
Można wybrać następujące wartości:
- (brak) – nie ustawiono wartości domyślnej
- Dokument dostawy WZ
- Faktura z transakcją magazynową
- Zamówienie sprzedaży
- Artykuł
Określona wartość jest brana pod uwagę jako wartość domyślna podczas wprowadzania pozycji zwrotu klienta w polu Odniesienie w edytorze pozycji.
- Odniesienie do dokumentu – pozwala zdefiniować wartość domyślną dla wprowadzanych pozycji zwrotów od klientów. Pole jest podzielone na dwie części: pierwsza zawiera rodzaj dokumentu, a drugie numer dokumentu. Można przypisać tylko dokumenty, które można wyprowadzić z:
- ustawionego numeru referencyjnego (np. „dowód dostawy”),
- powiązanej organizacji sprzedaży
Jeśli zwrot od klienta został wygenerowany z istniejącego dokumentu, system proponuje w tych polach dokument, na podstawie którego utworzono zwrot klienta.
Jeśli w polu Odniesienie wskazano wartość (brak) lub Artykuł, pole Odniesienie do dokumentu jest nieedytowalne.
Wybrana wartość domyślna jest wyświetlana w edytorze pozycji. W zależności od wybranego rodzaju dokumentu pola Pozycja dowodu dostawy, Pozycja faktury lub Pozycja zamówienia są wypełniane wartością domyślną.
- Przedstawiciel – partner upoważniony do otrzymywania prowizji.
Do zwrotu klienta można przypisać maksymalnie trzech przedstawicieli, dla których parametr Przedstawiciel jest aktywna w danych podstawowych.
Jeśli dany partner jest pseudopartnerem, przedstawiciel może być dowolnie przypisany.
W przeciwnym razie system wyświetli przedstawiciela przypisanego w danych podstawowych klienta jako wartość domyślną.
W dowolnym momencie można zastąpić wartość domyślną i wybrać innych uprawnionych przedstawicieli. Powiązana organizacja sprzedaży jest zawsze brana pod uwagę.
Jeśli bieżący użytkownik jest wewnętrznym lub zewnętrznym przedstawicielem, pola nie można zmienić. Ponadto przedstawiciel może otwierać tylko te zwroty klientów, w których został określony jako przedstawiciel.
- Odpowiedzialny pracownik – w tym polu można wybrać pracownika wewnętrznego jako osobę kontaktową. Musi on zostać wprowadzony jako partner z rolą Pracownik i typem Wewnętrzny i tym samym być przypisany do własnej firmy.
Określanie wartości domyślnej:
System sprawdza, czy bieżący użytkownik, który aktualnie przetwarza zwrot klienta, jest przypisany do pracownika wewnętrznego. Istotna jest tutaj aktualnie używana baza danych OLTP, ponieważ dane podstawowe pracowników są również przechowywane w tej bazie danych.
Jeśli pracownik wewnętrzny, do którego przypisany jest bieżący użytkownik, istnieje w aktualnie używanej bazie danych OLTP, wówczas ten pracownik jest wyświetlany jako wartość domyślna w tym polu.
Zakładka Przyjęcie
Na zakładce Przyjęcie w nagłówku zwrotu klienta znajdują się ustawienia, za pomocą których można zdefiniować lokalizację magazynu odbioru dla pozycji zwrotu klienta. Te wartości domyślne odnoszą się do odbioru zwróconych przedmiotów.
- Pochodzenie magazynu przyjęcia towaru – pole służy do definiowania wartości domyślnej dla pochodzenia magazynu przyjęcia towaru, która jest zdefiniowana w pozycji zwrotu klienta. Do wyboru są następujące wartości:
- Ręcznie – w przypadku wybrania tej wartości, zwracane towary są oczekiwane w magazynie przyjęcia wprowadzonym dla pozycji w polu Magazyn przyjęcia. Można wprowadzić domyślną wartość dla magazynu przyjęcia w nagłówku, na zakładce Przyjęcie w polu Magazyn przyjęcia.
- Magazyn wydania – w przypadku wybrania tej wartości zwrot jest oczekiwany w magazynie z którego produkty zostały dostarczone do klienta. Wynika to z określonego numeru referencyjnego dokumentu dla pozycji. Jeśli nie można określić magazynu wydania, należy wybrać ustawienie Ręcznie dla pozycji.
Wartość proponowana w tym polu pochodzi z powiązanego rodzaju zwrotu klienta.
- Magazyn przyjęcia – magazyn do którego mają zostać dostarczone zwracane produkty. Magazyn przyjęcia określony w tym polu służy jako wartość domyślna dla pozycji zwrotu klienta. Jest on używany w pozycji zwrotów od klientów, jeśli:
- dla pozycji określono ustawienie Ręczne dla pochodzenia magazynu przyjęcia towaru
oraz - dla dostawy towarów wybrano ustawienie Przez klienta lub Odbiór od klienta.
- dla pozycji określono ustawienie Ręczne dla pochodzenia magazynu przyjęcia towaru
Wartość sugerowana w tym polu pochodzi z powiązanego rodzaju zwrotu klienta. Jeśli w rodzaju zwrotu klienta brakuje wartości, jest ona pobierana z aplikacji Konfiguracja, funkcja Zwroty od klientów.
- Dostarczenie towaru – pole służy do określenia, czy produkty zostały dostarczone w sposób oczekiwany czy nieoczekiwany oraz czy produkty zostały dostarczone przez klienta czy od niego odebrane. Do wyboru są następujące ustawienia:
- Przez klienta – to ustawienie jest zwykle używane, jeśli klient zapowiedział zwrot. W takim przypadku zwrot od klienta jest rejestrowany przed otrzymaniem towarów i często ma odniesienie do dokumentu. To ustawienie jest istotne dla późniejszego ręcznego lub automatycznego przypisania pozycji przyjęcia towaru do pozycji zwrotu klienta.
- Nie przez klienta – to ustawienie jest używane, jeśli towary zostały zwrócone przez klienta bez wcześniejszego powiadomienia. W tym przypadku istnieje już potwierdzenie przyjęcia towaru, ale nie odniesienie do pozycji dostawy. To ustawienie ma znaczenie dla ręcznego lub automatycznego przypisania pozycji dostawy.
- Odbiór u klienta – jeśli towary mają zostać odebrane od klienta, zostanie wygenerowane powiadomienie o zwrocie od klienta.
- Odbiór u klienta przez dostawcę – ustawienie to jest wykorzystywane w przypadku, gdy towar ma być zwrócony bezpośrednio do dostawcy i dostawca odbiera towar od klienta. W takim przypadku odbiorcą zwrotu musi być dostawca.
Zdefiniowane ustawienie jest wartością domyślną dla pozycji zwrotu klienta, które mają zostać wprowadzone.
- Pochodzenie odbiorcy zwrotu od klienta – pole pozwala określić, które dane są używane do określenia odbiorcy zwrotu klienta. Dostępne są następujące opcje:
- Magazyn – odbiorcą zwrotu jest magazyn odbierającego wprowadzony w nagłówku. W tym przypadku wyświetlane są dane odbiorcy zwrotnego są wyświetlane w zakładce Odbiorca zwrotu.
- Dostawca – jeśli zwrot klienta ma odniesienie do zamówienia sprzedaży z integracją z zaopatrzeniem Zewnętrzna dostawa bezpośrednia, wówczas partner dostawy powiązanej pozycji zamówienia jest używany jako odbiorca zwrotu w pozycjach zwrotu.
Jeśli dla pozycji zamówienia sprzedaży nie ma powiązania zamówienia Zewnętrzna dostawa bezpośrednia, wartość Dostawca może być użyta dla pozycji zwrotu klienta.
- Pozycja zlecenia – jeśli zwrot od klienta ma odniesienie do zamówienia sprzedaży z integracją z zaopatrzeniem o typie Zewnętrzna dostawa bezpośrednia, wówczas odbiorcą zwrotu w pozycjach zwrotu jest partner dostawy zamówienia.
Jeśli dla pozycji zamówienia sprzedaży nie ma integracji z zaopatrzeniem o typie Zewnętrzna dostawa bezpośrednia, jako odbiorca zwrotu używana jest lokalizacja magazynu odbierającego.
Wartość proponowana w tym polu pochodzi z powiązanego rodzaju zwrotu klienta. Zdefiniowane ustawienie jest wartością domyślną dla pozycji zwrotu klienta, które mają zostać wprowadzone.
- Potwierdzenie przyjęcia towaru – potwierdzenie przyjęcia towaru typu Zwrot od klienta można wprowadzić w tym polu jako wartość domyślną dla pozycji zwrotu od klienta.
Ta wartość jest używana podczas przypisywania pozycji przyjęcia towaru.
Warunkiem wstępnym jest zdefiniowanie referencji zwrotu Zwrot od klienta w powiązanym rodzaju przyjęcia towaru. Przyjęcia towarów typu Zwrot od klienta i ustawieniem Zamówienie sprzedaży jako odniesienie do zwrotu nie może być użyte.
Jeśli zwrot od klienta jest generowany z przyjęcia towaru, numer przyjęcia jest automatycznie uzupełniany w tym polu przez system.
Zakładka Odbiorca zwrotu
Na zakładce Odbiorca zwrotu w nagłówku zwrotu znajdują się dane lokalizacji, do której należy magazyn odbiorcy.
- Odbiorca zwrotu – w polu wyświetlany jest identyfikator partnera lokalizacji, do której należy magazyn zwrotu. Danych nie można wprowadzić ręcznie, są one określane automatycznie na podstawie magazynu przyjęcia. Jeśli magazyn zostanie zmieniony, dane w tym polu zostaną odpowiednio zaktualizowane wraz z nazwą i adresem.
Jeśli w nagłówku zwrotu klienta nie określono lokalizacji magazynu lub jeśli nie wprowadzono żadnej wartości w polu Pochodzenie magazynu przyjęcia towaru, odbiorca zwrotu jest zawsze określany na podstawie nagłówka.
Jeśli nie wskazano Magazynu przyjęcia, pole nie jest używane.
- Nazwa i Adres (w każdym przypadku klient) – pola są wypełniane automatycznie przez system. Dane pochodzą z głównych danych partnera określonego jako klienta. Jeśli adres magazynu jest inny, zostanie on użyty
Jeśli w nagłówku zwrotu klienta nie określono lokalizacji magazynu przyjęcia lub jeśli pole Pochodzenie odbiorca zwrotu od klienta nie ma określonej wartości Magazyn pole nie jest używane.
- Osoba kontaktowa – dla wyświetlanego odbiorcy zwrotu może zostać dowolnie wybrana osoba kontaktowa. W ten sposób kontakt handlowy z głównych danych partnera partnera jest wyświetlany jako wartość domyślna.
Wybrane lub wprowadzone dane osoby kontaktowej są sugerowane w pozycji zwrotnej klienta.
Szczegóły dotyczące funkcjonalności tego pola i instrukcji można znaleźć w dokumencie Pole osoba kontaktowa.
Jeśli w nagłówku zwrotu klienta nie określono lokalizacji magazynu przyjęcia lub jeśli pole Pochodzenie odbiorcy zwrotu klienta nie zawiera wartości Magazyn, pole nie jest wykorzystywane.
- Pochodzenie docelowego właściciela zapasów – w tym polu określa się skąd ma być pobrany docelowy właściciel zapasów.
Docelowy właściciel zapasów powinien być właścicielem zwróconej pozycji. Domyślna wartość tego pola pochodzi z rodzaju zwrotu klienta.
W razie potrzeby można wybrać jedno z następujących źródeł dla docelowego właściciela zapasów:
- Z dokumentu pierwotnego
- Firma organizacji sprzedaży
- Firma odbiorcy zwrotu
- Ręcznie
Jeśli zostanie wybrane ustawienie Ręcznie, wówczas można ręcznie zdefiniować docelowego właściciela magazynu w polu Docelowy właściciel zapasów.
W przypadku wybrania ustawienia Firma organizacji sprzedaży stałą wartością jest firma organizacji sprzedaży. Firma organizacji sprzedaży jest używana jako wartość stała, a wartość ta jest wyświetlana w celach informacyjnych.
W przeciwnym razie pole nie jest używane.
To ustawienie jest używane jako ustawienie domyślne dla nowych pozycji podstawowych.
Podczas definiowania ustawienia należy pamiętać, że wartość Z dokumentu źródłowego nie może być używana w połączeniu z odniesieniem Artykuł.
- Docelowy właściciel zapasów – docelowy właściciel zapasów powinien być właścicielem zwróconej pozycji.
Docelowy właściciel zapasów określony w tym polu jest używany i wyświetlany w nagłówku zwrotów klientów tylko wtedy, gdy wybrana jest następująca opcja Pochodzenie docelowego właściciela zapasów jest ustawiona na wartość Ręcznie lub Firma organizacji sprzedaży.
Jeśli w polu Pochodzenie docelowego właściciela zapasów ustawiono wartość Ręcznie, pole to jest polem obowiązkowym. Ustawieniem domyślnym jest firma organizacji sprzedaży.
Zakładka Dane odbioru
Na zakładce Dane odbioru w nagłówku zwrotu klienta znajdują się dane partnera, od którego mają zostać odebrane zwracane artykuły.
- Partner – pole służy do wprowadzania identyfikatora partnera, od którego mają zostać odebrane artykuły.
Jeśli partner zostanie wprowadzony lub edytowany, pola Nazwa i Adres zostaną automatycznie wypełnione przez system danymi głównymi partnera.
Można pominąć identyfikację partnera i wprowadzić tylko nazwę i adres.
Pozwala to na odbiór z lokalizacji, które nie są zapisane w systemie.
Jeśli w nagłówku brakuje wartości domyślnej, odbiorca dostawy jest sugerowany dla pozycji, jeśli można to jednoznacznie określić na podstawie referencji zdefiniowanej dla pozycji.
odniesienie zdefiniowane dla artykułu.
- Nazwa i Adres – pola są automatycznie wypełniane przez system danymi głównymi partnera, jeśli jego identyfikator został wprowadzony w polu Partner.
Można pominąć identyfikację partnera i wprowadzić tylko nazwę i adres.
Pozwala to na odbiór z lokalizacji, które nie są zapisane w systemie.
Zarejestrowane dane są kopiowane do pozycji, dla których w polu Dostawa towaru ustawiono Odbiór od klienta.
- Osoba kontaktowa – w polu można wpisać osobę kontaktową, od której ma zostać odebrany towar. Osobę kontaktową można dowolnie wybrać i zmienić. Jeśli w polu Partner wprowadzono identyfikator partnera, wówczas jako wartość domyślna wyświetlana jest osoba kontaktowa ds. sprzedaży z głównych danych partnera.
Wprowadzone dane są kopiowane do pozycji, dla których w polu Dostawa towaru ustawiono opcję Odbiór od klienta.
Dalsze szczegóły dotyczące funkcjonalności tego pola i instrukcji można znaleźć w dokumencie Pole: Osoba kontaktowa.
Zakładka Warunki odbioru
Na zakładce Warunki odbioru na podstawie zwrotów klientów definiuje się rodzaj zlecenia dostawy dla odbioru i warunki dostawy.
- Rodzaj zlecenia dostawy dla odbioru – rodzaj zlecenia dostawy typu Dostawa zewnętrzna, za pomocą którego mają być generowane zlecenia dostawy do odbioru zwrotów od klienta. Te zlecenia dostawy są określane jako zlecenia odbioru.
- Warunek dostawy dla odbioru – pole pozwala wprowadzić warunek dostawy z metodą dostawy Odbiór, który jest używany dla zleceń dostawy w celu odbioru zwrotów od klienta.
Jeśli jest to warunek dostawy z Incoterms , w drugiej części pola można wprowadzić numer referencyjny lokalizacji.
- Warunek wysyłki dla odbioru – pole pozwala wprowadzić warunek wysyłki, który będzie używany dla zleceń dostawy w celu odbioru zwrotów od klienta.
- Spedytor do odbioru – identyfikator partnera spedytora, który będzie używany do zleceń dostawy w celu odbioru zwrotów od klienta.
- Data odbioru – pozwala wprowadzić datę, w której towary mają zostać odebrane. Podczas tworzenia zleceń odbioru można wybrać grupowanie pozycji na podstawie daty odbioru. W takim przypadku data odbioru jest używana jako data dokumentu zlecenia odbioru.
Zakładka Nota kredytowa
Na zakładce Nota kredytowa w nagłówku zwrotów klientów można zdefiniować domyślną wartość kredytowania zwróconych pozycji.
Pola:
- Rodzaj zamówienia noty kredytowej – jeśli nota kredytowa ma zostać wygenerowana dla zwróconych pozycji, zlecenie noty kredytowej jest najpierw generowane na podstawie odpowiednich pozycji zwrotu klienta. Po przetworzeniu zamówienia generowana jest faktura sprzedaży, która jest notą kredytową. Wartość domyślna dla tego pola pochodzi z powiązanego rodzaju zwrotu klienta.
Zakładka Wymiana towaru
Pola:
- Rodzaj zamówienia wymiany towaru – zamówienie sprzedaży o typie Zamówienie wymiany towaru musi zostać utworzone, aby można było zrealizować wymianę towaru dla zwróconych pozycji. Po przetworzeniu zamówienia sprzedaży generowane są niezbędne dostawy i faktury.
Wartość domyślna dla tego pola pochodzi z powiązanego rodzaju zwrotu klienta. - Nota kredytowa dot. wymiany towaru – w tym polu definiuje się, które reguły mają zastosowanie podczas fakturowania wymiany towaru. Ustawienie ma wpływ tylko na pozycje z płatnymi dostawami zastępczymi. Można wybrać jedno z następujących ustawień:
- Niezależna nota kredytowa – w przypadku tego ustawienia pozycja noty kredytowej wymiany towaru może zostać zafakturowana, jeśli żadna powiązana płatna pozycja wymiany towaru nie została jeszcze zafakturowana, a także nie jest uwzględniona w bieżącej fakturze sprzedaży.
- Nota uznaniowa dla pierwszej faktury – w przypadku tego ustawienia nota kredytowa wymiany towaru jest naliczana tylko wtedy, gdy bieżąca faktura zawiera powiązaną płatną wymianę towaru lub co najmniej jedna z tych pozycji została już w całości zafakturowana.
Jeśli pierwsza faktura zostanie anulowana, pozycja noty kredytowej pojawi się na następnej odpowiedniej fakturze.
Wartość domyślna pochodzi z powiązanego rodzaju zwrotu klienta.
- Pochodzenie magazynu wymiany towaru – w tym polu można określić źródło, za pomocą którego ma zostać określony magazyn wymiany towaru. Można wybrać jedną z następujących opcji:
- Magazyn wydania
- Zlecenie wymiany towaru
Jeśli wybrano wartość Zlecenie wymiany towaru, magazyn nagłówka i pozycji są określane tak samo jak w przypadku zamówienia sprzedaży. Jeśli ustawiona jest opcja Magazyn wydania, obowiązują następujące zasady:
- Nagłówek – w tym przypadku zwykle przyjmowana jest wartość domyślna dla magazynu nowo utworzonego zlecenia wymiany towaru.
Wartość domyślna dla magazynu nowo utworzonego zlecenia wymiany towaru jest zwykle pobierana z oryginalnego zamówienia sprzedaży. Jeśli magazyn w nagłówku oryginalnego zamówienia jest pusty (np. w przypadku zewnętrznej dostawy bezpośredniej), magazyn jest określany w następujący sposób:
- z pozycji dostawy (pozycja dokumentu dostawy lub faktury z transakcją magazynową
lub
- z pozycji zamówienia pierwszej odpowiedniej pozycji zwrotu.
- Pozycja – wartość pozycji dla magazynu nowo utworzonej pozycji wymiany towaru jest ustalana zgodnie z ustawieniami Odniesienia (zakładka Ogólne) w następujący sposób:
- Odniesienie Faktura z transakcją magazynową – pozycja faktury
- Odniesienie Dokument dostawy WZ – pozycja dokumentu dostawy
- Odniesienie Zamówienie sprzedaży – pozycja zamówienia
Ponadto dla pozycji w polu Wstępna alokacja magazynu ustawiony jest wpis Brak wstępnej alokacji.
W razie potrzeby wartości domyślne w nagłówku można zmienić.
Wartość domyślna pochodzi z powiązanego rodzaju zwrotu klienta.
- Pochodzenie właściciela zapasów dla wymiany towaru – w tym polu można określić źródło, za pomocą którego ma zostać określony właściciel zapasów wymiany towaru. Można jedno z następujących źródeł:
- Oryginalna pozycja zamówienia sprzedaży
- Zlecenie wymiany towaru
Jeśli wybrano opcję Zlecenie wymiany towaru, ustawienia dotyczące właściciela zapasów w nagłówku i pozycji są określane w taki sam sposób, jak w przypadku rodzaju zamówienia sprzedaży.
Jeśli ustawiona jest wartość Oryginalna pozycja zamówienia sprzedaży obowiązują następujące zasady:
- Nagłówek – wartość domyślna Pochodzenie właściciela zapasów dla wymiany towaru w tym przypadku wynika z wartości domyślnej oryginalnego zamówienia sprzedaży.
- Pozycja – dla pozycji nowo utworzonej wymiany towaru w tym przypadku, wartością domyślną jest zawsze wartość z oryginalnej pozycji zamówienia sprzedaży. Ustawienie dla Pochodzenie właściciela zapasów dla wymiany towaru jest określane automatycznie podczas tworzenia dokumentu. Ustawienie dla opcji Zezwalaj na wielu właścicieli zapasów jest dezaktywowane lub niedozwolone.
W razie potrzeby wartości domyślne dla pochodzenia właściciela zapasów, właściciela zapasów lub funkcji Zezwalaj na wielu właścicieli zapasów można zmienić w nagłówku lub pozycji wymiany towaru.
Wartość domyślna pochodzi z powiązanego rodzaju zwrotu klienta.
Zakładka Organizacja sprzedaży
Na zakładce Organizacja sprzedaży w nagłówku zwrotów klientów znajdują się dane odpowiedzialnej organizacji sprzedaży, która przetwarza zwrot klienta.
Pola:
- Organizacja sprzedaży – organizacja:
- odpowiedzialna za przetwarzanie zwrotu klienta,
- w imieniu której generowana jest nota kredytowa za towary zwrócone przez klienta,
- która przetworzyła pierwotne zamówienie sprzedaży.
Służy to do określenia zarówno odpowiednich dokumentów dostawy i zamówień sprzedaży, jak i ewentualnych potwierdzeń odbioru towarów.
W polu prezentowany jest identyfikator partnera. Nazwa i dane adresowe są automatycznie kopiowane do zwrotu klienta w momencie tworzenia dokumentu zwrotu.
Organizacja sprzedaży musi zostać wybrana wcześniej nie można jej później zmienić. W środowisku jednofirmowym bez uprawnień związanych z treścią jest to zawsze klient.
Organizacja sprzedaży jest również odpowiednią organizacją dla uprawnień.
- Nazwa i Adres – pola są automatycznie wypełniane przez system. Dane są pobierane z danych głównych partnera wybranego w polu Organizacja sprzedaży.
- Osoba kontaktowa – osoba kontaktowa odpowiedzialnej organizacji sprzedaży, do której wprowadzono zwrot klienta, może zostać wybrana lub edytowana w tym polu
- Firma – w tym polu wyświetlana jest firma należąca do organizacji sprzedaży w ramach której przeprowadzane są rozliczenia.
Zakładka Wydruk dokumentu
Niektóre ustawienia dotyczące wydruku dokumentu Dokument zwrotu są wyświetlane w tabeli w zakładce Wydruk dokumentu. Wyświetlane ustawienia pochodzą z szablonu dokumentu.
Szablony dokumentu są tworzone w aplikacji Konfiguracja w głównej funkcji Sprzedaż, podfunkcji Dokumenty. To ustawienie można zmienić indywidualnie dla każdego klienta w głównych danych partnera klienta.
Więcej informacji na temat ustawień wydruku można znaleźć w dokumencie Instrukcja obsługi. W dokumencie tym opisano również inne aplikacje, system i ustawienia użytkownika odgrywają rolę w wydruku dokumentu oraz kiedy jakie ustawienia mają zastosowanie.
Poniższe ustawienia można wyświetlić pod określonymi nagłówkami kolumn i zmienić je w razie potrzeby.
Kolumny:
- Typ dokumentu – wyświetlany jest typ dokumentu, dla którego prezentowane są ustawienia wydruku. W przypadku zwrotów od klientów w tej kolumnie wyświetlane są Dokument zwrotu i Potwierdzenie odbioru.
- Medium – wyświetlane jest medium wydruku, z pomocą którego dokument odbioru jest drukowany zgodnie z szablonem.
Dostępne są następujące nośniki wydruku:
- Drukarka (wyjście do pliku także jest dostępne),
- E-mail,
- Faks.
Jeśli istnieje kilka szablonów dokumentów dla Dokumentu zwrotu i są one przechowywane w głównych danych klienta lub w aplikacji Konfiguracja dla kilku nośników wydruku, można wybrać nośnik wyjściowy.
- Dane kontaktowe – system określa łącze komunikacyjne dla nośnika wydruku Faks i E-mail (numer faksu lub adres e-mail) i prezentuje je w tej kolumnie.
Można wprowadzić kilku odbiorców wiadomości e-mail oddzielając adresy e-mail przecinkiem i spacją.
Zakładka Teksty
Na zakładce tej można wprowadzić dodatkowe teksty dla zwrotu klienta. Teksty służą wyłącznie celom informacyjnym i nie mają żadnego dalszego wpływu na procesy.
Jeśli na zakładce Teksty wyświetlana jest ikona kartki papieru, jest to odniesienie do istniejących tekstów.
Więcej szczegółów można znaleźć w artykule Teksty.
Zakładka Załączniki/teksty
Teksty dokumentów, elementy tekstowe i załączniki mogą być przechowywane na tej zakładce. Zapisane teksty i załączniki do plików są oznaczone ikoną notatki.
Opis tabeli można znaleźć w artykule Teksty.
Obszar roboczy
Obszar roboczy aplikacji Zwroty od klientów składa się z tabeli pozycji i edytora pozycji.
Tabela pozycji
W tabeli pozycji znajdują się kolumny:
- Pozycja – numer pozycji służy do precyzyjnej identyfikacji poszczególnych pozycji zwrotów klientów.
Numer pozycji może być również wykorzystywany do łączenia poszczególnych pozycji w różnych dokumentach za pośrednictwem odniesienia do dokumentu.
Numer pozycji jest generowany automatycznie przez system na podstawie schematu numeracji zdefiniowanego w używanym rodzaju zwrotu klienta. Numer pozycji można również przypisać ręcznie w edytorze pozycji. Gdy tylko pozycja zostanie przeniesiona do tabeli pozycji, numer artykułu nie może już zostać zmieniony.
- Notatka i Załącznik – jeśli w kolumnach wyświetlana jest ikona notatki, oznacza to, że jest to odniesienie do istniejących tekstów pozycji lub plików.
- Odniesienie do pozycji – w tej kolumnie wyświetlana jest pozycja dokumentu, do którego odnosi się pozycja zwrotu klienta. Ponieważ odniesienie może dotyczyć różnych rodzajów dokumentów, zgodnie z wybranym typem odniesienia wyświetlany jest jeden z następujących elementów:
- Pozycja dowodu dostawy
- Pozycja faktury sprzedaży
- Pozycja zamówienia sprzedaży
Jeśli pozycja zwrotu od klienta odnosi się do artykułu, komórka pozostaje pusta.
- Pozycja zamówienia – w tej kolumnie wyświetlana jest pozycja zamówienia sprzedaży.
Jeśli pozycja zwrotu od klienta odnosi się do artykułu, komórka pozostaje pusta.
- Artykuł – w tej kolumnie wyświetlana jest odpowiednia pozycja wraz z jej identyfikacją i opisem.
Identyfikator pozycji można zmienić w kolumnie, jeśli pozycja odnosi się do artykułu i nie przypisano do niej jeszcze żadnych pozycji dokumentu. We wszystkich innych przypadkach artykuł pochodzi z pozycji dokumentu, do której odnosi się pozycja zwrotu klienta.
- Powód zwrotu – w tej kolumnie wyświetlany jest powód zwrotu. Kolumna jest edytowana.
- Ilość zwrotu – w tej kolumnie wyświetlana jest ilość zwrotu. Kolumnę można edytować. Zwracana przez klienta pozycja, która została już zakończona, może zostać może zostać przywrócona do statusu Częściowo odebrane, jeśli ilość zostanie zwiększona.
- Ilość otrzymana – ilość otrzymanych pozycji zwrotu
- Zaksięgowana ilość przyjęcia – w tej kolumnie wyświetlana jest zarezerwowana ilość otrzymana.
- Status – kolumna zawiera informacje o statusie pozycji zwrotu klienta.
Edytor pozycji
Edytor pozycji służy do wprowadzania pozycji zwrotu klienta wraz ze wszystkimi szczegółami.
Edytor pozycji składa się z paska przycisków i następujących zakładek:
- Zakładka Ogólne
- Zakładka Tekst uzasadnienia zwrotu
- Zakładka Przyjęcie
- Zakładka Odbiorca zwrotu
- Zakładka Dane odbioru
- Zakładka Warunki odbioru
- Zakładka Środki
- Zakładka Nota kredytowa
- Zakładka Wymiana towaru
- Zakładka Działanie ręczne
- Zakładka Teksty
- Zakładka Załączniki/teksty
Pasek przycisków
Pasek przycisków zawiera standardowe przyciski oraz akcje, których objaśnienia znajdują się w podręczniku użytkownika. Pasek narzędzi zawiera również następujące elementy:
- Pozycja – w tym polu można ręcznie przypisać numer pozycji. Po przeniesieniu pozycji do tabeli pozycji nie można już zmienić jej numeru.
Pozycje są automatycznie sortowane przez system na podstawie swojego numeru. Użytkownik nie może zmienić tego sortowania. Na sortowanie można wpływać tylko poprzez ręczne przypisanie numerów pozycji.
Wynik: Nowy element zostanie posortowany na liście na żądanej pozycji pomiędzy istniejącymi pozycjami.
Akcje dostępne pod przyciskiem [Akcje] zostały opisane w rozdziale Akcje związane z aplikacją.
- [Zmień nazwę pseudoartykułu]
- [Zwolnij] i [Zablokuj]
(więcej informacji w rozdziale: Zmiana statusu ogólnego: Zwalnianie lub blokowanie nagłówka dokumentu lub pozycji)
- [Anuluj] i [Cofnij anulowanie]
(więcej informacji w rozdziale: Działanie przycisku akcji dla pozycji: [Anuluj] lub [Cofnij anulowanie])
Zakładka Ogólne
Pola:
- Odniesienie – w polu należy wybrać, czy zwrot od klienta odnosi się do dokumentu. Dostępnych jest kilka typów dokumentów. Jeśli nie jest znany żaden dokument, jako odniesienie ustawiana jest wartość Artykuł.
Wartości, które można wybrać w polu Odniesienie, wynikają z nagłówka dokumentu zwrotu klienta. Można wybrać następujące odniesienie:
- Dokument dostawy WZ
- Faktura z transakcją magazynową
- Zamówienie sprzedaży
- Artykuł
W zależności od dokonanego wyboru, dostępne są odpowiednie pola:
- Pozycja dokumentu dostawy
- Pozycja faktury
- Pozycja zamówienia
- Artykuł
- Pozycja dokumentu dostawy – jeśli w polu Odniesienie wybrano pozycję Dokument dostawy WZ, tym trzyczęściowym polu można wprowadzić pozycję dokumentu dostawy. Można użyć tylko tych pozycji dokumentu dostawy, które spełniają następujące warunki:
- Zlecenie dostawy dla dokumentu dostawy nie ma znacznika usuwania.
- Zlecenie dostawy ma status Dostarczone, Częściowo zafakturowane lub Zafakturowane.
- Organizacja sprzedaży zlecenia dostawy i zwrotu klienta są zgodne.
- Zleceniodawca zlecenia dostawy i zwrotu klienta są zgodne.
- Pozycja dokumentu dostawy jest oparta na pozycji zamówienia klienta z dodatnią ilością całkowitą.
W przypadku, gdy zwrot od klienta dotyczy towaru, który dostawca dostarczył bezpośrednio do klienta, można również wprowadzić dokument dostawy przesyłki dostawy bezpośredniej.
Jeśli odniesienie Dokument dostawy WZ jest ustawione w nagłówku, a dokument dostawy został również wybrany jako Odniesienie do dokumentu, wówczas dokument dostawy jest sugerowany dla tego pola.
- Pozycja faktury – jeśli w polu Odniesienie została wybrana wartość Faktura z transakcją magazynową, w polu można wprowadzić pozycję faktury sprzedaży używając w kolejnych polach: rodzaju faktury, numeru faktury i numeru pozycji faktury sprzedaży. Można użyć tylko tych pozycji faktury, dla których można określić następujące warunki:
- Faktura sprzedaży nie ma znacznika usuwania.
- Faktura sprzedaży ma status Nieanulowana.
- Organizacja sprzedaży pozycji faktury i zwrotu klienta są zgodne.
- Zleceniodawca pozycji faktury i zwrotu klienta są zgodne.
- Pozycja faktury jest oparta na pozycji zamówienia klienta z dodatnią ilością całkowitą.
- Pozycja faktury jest pozycją z transakcją magazynową.
Jeśli odniesienie Faktura z transakcją magazynową jest ustawione w nagłówku (pole Odniesienie), i odpowiednia faktura została również wskazana w polu Odniesienie do dokumentu, wówczas faktura ta jest sugerowana dla tego trzyczęściowego pola i należy wybrać tylko numer pozycji.
Jeśli w polu Pozycja dokumentu dostawy wskazano dokument posiadający odniesienie do faktury, jej numer jest automatycznie pobierany do pola Pozycja faktury.
Dla dodatkowej pozycji z dokumentu dostawy, która nie jest oznaczona jako Do rozliczenia, to pole jest zawsze puste i nieaktywne.
- Pozycja zamówienia – jeśli w polu Odniesienie wybrano pozycję Zamówienie sprzedaży, w tym trzyczęściowym polu można wprowadzić pozycję zamówienia sprzedaży. Można użyć tylko pozycji zamówienia, które spełniają warunki:
- Zamówienie sprzedaży nie posiada znacznika usuwania.
- Organizacja sprzedaży zamówienia sprzedaży i zwrotu klienta są zgodne.
- Zamówienie sprzedaży jest typu Zamówienie klienta.
- W powiązanym rodzaju zamówienia sprzedaży aktywowana jest funkcja Wykorzystanie magazynu.
- Pozycja zamówienia ma dodatnią ilość.
Można również utworzyć pozycję zamówienia sprzedaży z integracją z zaopatrzeniem Zewnętrzna dostawa bezpośrednia, jeśli zwrot od klienta odnosi się do towarów, które dostawca dostarczył bezpośrednio do klienta.
Jeśli odniesienie Zamówienie sprzedaży jest ustawione w nagłówku (pole Odniesienie), odpowiednie zamówienie sprzedaży można wskazać w polu Pozycja zamówienia.
Jeśli w polu Odniesienie wybrano wartość Artykuł, pole to nie jest używane.
W przypadku dodatkowej pozycji z dokumentu dostawy pole to zawiera tylko nagłówek zamówienia sprzedaży.
- Artykuł – jeśli wybrano wartość Artykuł w polu Odniesienie, w tym polu można wprowadzić artykuł sprzedaży. Wybranych artykułów nie można anulować za pomocą tego odniesienia.
Dla pseudoartykułu można również wprowadzić indywidualny opis artykułu. Jeśli w pseudoartykule indywidualny opis artykułu istnieje już w pozycji zamówienia, jest on sugerowany.
- Specyfikacja – jeśli wybrana pozycja zamówienia sprzedaży zawiera specyfikacje, są one wyświetlana w tym polu. W innym przypadku pole nie jest używane.
Gdy towary są odbierane, tylko specyfikacja określona w tym polu może być użyta.
W przeciwnym razie pole nie jest używane.
- Pozycja zamówienia ma inne zwroty (pole wyboru) – parametr określa, czy istnieją dla tej samej pozycji zamówienia sprzedaży inne pozycje zwrotów klientów.
- Ilość odniesienia – w tym polu, w zależności od ustawienia w polu Odniesienie, wyświetlana jest ilość pozycji dokumentu, do której istnieje odniesienie.
W zależności od ustawienia w polu Odniesienie, używana jest następująca ilość:
- Ilość pozycji dokumentu dostawy
- Ilość pozycji faktury
- Całkowita ilość pozycji zamówienia sprzedaży
Jeśli pozycja dokumentu odniesienia nie może być użyta, ponieważ np. organizacje sprzedaży nie są zgodne lub jeśli jako odniesienie ustawiono Artykuł, pole pozostaje puste.
- Ilość zamówienia – w polu Ilość zamówienia wyświetlana jest ilość przywoływanej pozycji zamówienia sprzedaży pomniejszona o anulowane ilości. Anulowane ilości wynikają albo z ręcznego zakończenia dostawy, albo z anulowania pozycji.
Jeśli pozycja zamówienia sprzedaży określona bezpośrednio pośrednio nie może być użyta, np. ponieważ organizacje sprzedaży nie są zgodne lub odniesieniem jest wartość Artykuł pole pozostaje puste.
W przypadku dodatkowej pozycji dokumentu dostawy pole to jest zawsze puste i nieaktywne.
- Maksymalna ilość zwrotu – jeśli istnieje powiązana pozycja zamówienia sprzedaży, jej maksymalna ilość zwrotna jest wyświetlana w tym polu.
Jeśli nie można użyć odpowiedniej pozycji dokumentu, ponieważ organizacje sprzedaży nie są zgodne lub jeśli jako odniesienie ustawiono Artykuł, wówczas pole pozostaje puste.
Jeśli chodzi o możliwe do wykorzystania dokumenty, należy zwrócić uwagę na opisy pól, w których znajdują się odniesienia do pozycji.
Opis obliczania tej ilości można znaleźć w rozdziale Sprawdzanie i obliczanie maksymalnej ilości zwrotów.
- Zwrócona ilość – w polu należy wpisać ilość jednostek danego artykułu (np. sztuk), która ma zostać odebrana.
System sprawdza, czy ilość ta przekracza maksymalną ilość zwrotu.
Jeśli jako odniesienie używana jest wartość Artykuł, wówczas maksymalna ilość zwrotu nie może zostać określona, więc kontrola jest pomijana.
Należy się zapoznać także z rozdziałem Sprawdzanie i obliczanie maksymalnej ilości zwrotów, w którym opisano obliczanie maksymalnej ilości zwrotu.
- Powód zwrotu – w polu można wybrać powód zwrotu. Powody zwrotu są klasyfikacjami typu Klasyfikacja powodów zwrotów od klientów. Oprócz powodu zwrotu można wprowadzić dowolny tekst. Służy do tego zakładka Tekst uzasadnienia zwrotu.
Zawsze można wprowadzić powód zwrotu klienta. To, czy będzie to wymagane można określić w rodzaju zwrotu klienta w aplikacji Rodzaje zwrotów od klientów. To, czy wymagany jest tekst uzasadnienia zwrotu określane jest w typie klasyfikacji Klasyfikacja powodów zwrotów od klientów
- Preferowane działanie – w polu Preferowane działanie klient może wybrać działanie, którego oczekuje od sprzedającego w ramach procesu zwrotu.
Możliwe działania są zdefiniowane w typie Klasyfikacji powodów zwrotów od klientów.
Wybrane działanie służy jako wartość domyślna dla działania, które ma być użyte w przypisaniach przyjęcia towaru.
- Dostarczenie towaru – pole Dostarczenie towaru służy do określenia, czy towary zostały dostarczone w sposób oczekiwany czy nieoczekiwany oraz czy artykuły zostały dostarczone przez klienta czy zostały od niego odebrane. Do wyboru są następujące ustawienia:
- Oczekiwane, przez klienta – to ustawienie jest zwykle używane, jeśli klient zapowiedział zwrot. W takim przypadku zwrot od klienta jest rejestrowany przed otrzymaniem towarów i często ma odniesienie do dokumentu. To ustawienie jest istotne dla późniejszego ręcznego lub automatycznego przypisania pozycji przyjęcia towaru do pozycji zwrotu klienta.
- Nieoczekiwane, przez klienta – to ustawienie jest używane, jeśli towary zostały zwrócone przez klienta bez wcześniejszego powiadomienia. Dokument przyjęcia już istnieje, ale nie odniesienie do pozycji dostawy. To ustawienie jest istotne w przypadku ręcznego lub automatycznego przypisania pozycji dostawy.
- Odbiór od klienta – jeśli towary mają zostać odebrane od klienta, wówczas zostało wydane powiadomienie o zwrocie od klienta.
- Odbiór od klienta przez dostawcę – to ustawienie jest używane, jeśli towary mają zostać zwrócone bezpośrednio do dostawcy, a dostawca odbierze towary od klienta. W takim przypadku odbiorca musi być dostawcą. Wartość domyślna pochodzi z podstawy zwrotu klienta.
Jeśli dla zwrotu od klienta nie wprowadzono żadnych pozycji, dokument zwrotu zostanie wystawiony tylko wtedy, gdy w nagłówku, w polu Dostarczenie towaru ustawiona jest opcja Oczekiwana, przez klienta.
- Pochodzenie odbiorcy zwrotu od klienta – pole służy do określenia danych, na podstawie których określany jest odbiorca pozycji zwrotu klienta.
Dostępne są następujące opcje:
- Magazyn – odbiorcą zwrotu jest magazyn wprowadzony w pozycji.
- Dostawca – jeśli zwrot klienta ma odniesienie do zamówienia sprzedaży z integracją z zaopatrzeniem Zewnętrzna dostawa bezpośrednia, partner dostawy powiązanej pozycji zamówienia jest używany jako odbiorca zwrotu.
Jeśli dla pozycji zamówienia sprzedaży nie ma integracji z zaopatrzeniem Zewnętrzna dostawa bezpośrednia , wartość Dostawca nie może być użyta dla pozycji zwrotu klienta.
- Pozycja zamówienia – jeśli zwrot od klienta ma odniesienie do zamówienia sprzedaży z integracją z zaopatrzeniem Zewnętrzna dostawa bezpośrednia, wówczas odbiorcą zwrotu jest partner dostawy powiązanej pozycji zamówienia jest używany jako odbiorca zwrotu.
Jeśli nie ma odniesienia do zamówienia sprzedaży z integracją z zaopatrzeniem Zewnętrzna dostawa bezpośrednia odbiorcą zwrotu jest magazyn odbioru.
Wartość domyślna pochodzi z nagłówka zwrotu klienta.
Dane odbiorcy zwrotu określone przy użyciu ustawienia w tym polu są wyświetlane na zakładce Odbiorca zwrotu.
Zakładka Tekst uzasadnienia zwrotu
Pola:
- Szablon tekstu uzasadnienia zwrotu – w polu Szablon tekstu powodu zwrotu wyświetlany jest tekst, który został wprowadzony dla powodu zwrotu w klasyfikacji zwrotów klienta. Pole służy jako szablon do wprowadzania wyjaśnienia dla wybranej przyczyny zwrotu w polu Tekst uzasadnienia zwrotu.
Szablon może również zawierać notatki lub pytania. - Tekst przyczyny zwrotu – jako uzupełnienie przyczyny zwrotu można wprowadzić tekst w tym polu. Pole może być używane do wprowadzania tekstu, który wyjaśnia błąd bardziej szczegółowo.
W klasyfikacji zwrotów klientów określa się, czy tekst jest wymagany. Jeśli tak, musi różnić się on od szablonu tekstu przyczyny zwrotu.
Zakładka Przyjęcie
Pola:
- Pochodzenie magazynu przyjęcia towaru – tego pola można użyć do określenia pochodzenia magazynu przyjęcia towaru. Wartość domyślna pochodzi z nagłówka zwrotu klienta.
Do wyboru są następujące wartości:
- Ręcznie – w przypadku wybrania tej opcji przychodzące towary zostaną przyjęte w magazynie wskazanym w polu Magazyn przyjęcia.
- Magazyn wydania – w przypadku wybrania tej opcji odbiór jest oczekiwany w magazynie, z którego produkty zostały dostarczone do klienta.
Magazyn przyjęcia wynika z magazynu wydania pozycji powiązanej.
W zależności od ustawienia dostarczenia towarów należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
Jeśli w polu Dostarczenie towaru wybrano opcję Nieoczekiwane, przez klienta, pola Pochodzenie magazynu przyjęcia towaru i i Magazyn przyjęcia nie są używane.
- Magazyn przyjęcia – magazyn przyjęcia towaru to lokalizacja, do której mają zostać dostarczone zwracane elementy. Należy wybrać istniejący magazyn jako magazyn przyjęcia zwracanych pozycji.
Wartość domyślna jest używana na podstawie zwrotu klienta, jeśli wybrano ustawienie Ręcznie dla pochodzenia magazynu przyjęcia.
Ustawienie Ręcznie dla pochodzenia magazynu przyjęcia jest zdefiniowane dla pozycji.
Jeśli odbiorca zwrotu jest określany zgodnie z ustawieniem w polu Pochodzenie odbiorcy zwrotu dla klienta na podstawie magazynu, należy określić magazyn przyjęcia.
W zależności od ustawienia dostarczenia towarów należy pamiętać o następujących kwestiach: Jeśli w polu Dostarczenie towaru wybrano wartość Nieoczekiwane, przez klienta, pola Pochodzenie magazynu przejęcia towaru i Magazyn przyjęcia towaru nie są używane.
Jeśli w polu Pochodzenie magazynu przyjęcia towaru wybrano Magazyn wydania, magazyn przyjęcia wynika z magazynu wydania powiązanej pozycji. Jest to albo magazyn pozycji dokumentu dostawy, pozycji faktury lub pozycji zamówienia. W tym przypadku pole nie jest edytowalne.
Nie można określić lokalizacji magazynu przyjęcia dla składników zestawu. Lokalizacja magazynu wynika z pozycji podstawowej zestawu.
- Ilość przyjęcia – całkowita ilość otrzymana dla pozycji zwrotu klienta. Ilość ta wynika z przypisanych pozycji przyjęcia i ich statusu. Możliwe opcje to:
- Pozycja przyjęcia towaru jest przypisywana za pomocą listy dostępnej w tej samej zakładce.
Jeśli przyjęcie towaru zostało zaksięgowane, to dla określenia całkowitej otrzymanej ilości nie jest brana przydzielona ilość, ale zaksięgowana ilość przyjęcia.
Zaksięgowana ilość otrzymana może być na przykład anulowana lub częściowo anulowana z przydzielonej ilości.
- Przydzielenie pozycji zlecenia dostawy odbywa się automatycznie poprzez utworzenie zleceń odbioru.
Jeśli zamówienie dostawy zostało zrealizowane, nie jest już istotna całkowita otrzymana ilość, ale zaksięgowana ilość. Zaksięgowana otrzymana ilość może różnić się od przydzielonej ilości, np. z powodu anulowania.
- Przypisanie bezpośredniego odbioru odbywa się za pomocą akcji [Wprowadź bezpośredni odbiór od dostawcy].
- Zaksięgowana ilość przyjęcia – pole wyświetla całkowitą zaksięgowaną ilość przyjęcia dla pozycji zwrotu klienta. Ilość ta wynika z przypisanych i zaksięgowanych pozycji przyjęcia, które mogą powstać w następujący sposób:
- Pozycja przyjęcia towaru jest przypisywana za pośrednictwem listy dostępnej w tej samej zakładce.
- Pozycja zlecenia dostawy jest przydzielana automatycznie poprzez generowanie zleceń odbioru.
- Przypisanie bezpośredniego odbioru odbywa się za pomocą akcji [Wprowadź bezpośredni odbiór od dostawcy]
Zaksięgowana ilość przychodząca jest istotna dla dalszego przetwarzania pozycji zwrotu klienta. Może się ona różnić od przypisanej ilości, np. z powodu anulowania lub częściowego anulowania.
Jeśli odbiorca zwrotu jest dostawcą zgodnie z ustawieniem w polu Pochodzenie magazynu przyjęcia zwrotu, tj. zwrot jest dokonywany w ramach zewnętrznej wysyłki bezpośredniej, wówczas zaksięgowana ilość przyjęcia wpływa na zafakturowaną ilość pozycji zamówienia, ponieważ oczekuje się, że dostawca wystawi za to notę kredytową.
Zaksięgowana ilość przyjęcia nie ma jednak wpływu na dostarczoną ilość pozycji zamówienia zakupu. Zaksięgowana ilość przyjęcia nie ma również wpływu na powiązaną pozycję zamówienia sprzedaży. Ponadto nota kredytowa i zamienne zamówienia dostawy są wykorzystywane jako część zwrotu od klienta.
Lista przypisanych pozycji przyjęcia
Określenie „przyjęcie” w pozycji zwrotu od klienta oznacza zarówno odbioru towarów w firmie klienta, dostawę towarów przez klienta lub odbiór towarów od klienta, jak również bezpośredni odbiór od dostawcy. W zależności od odbiorcy zwrotu i dostawy towarów, lista służy różnym celom:
- W przypadku przyjęcia towaru we własnej firmie, tj. jeśli odbiorcą zwrotu jest magazyn przyjęcia, wówczas lista na zakładce Przyjęcia służy do przypisania pozycji przyjęcia towaru do pozycji zwrotu klienta. Do pozycji zwrotu klienta można przypisać kilka pozycji przyjęcia towaru z odpowiednimi ilościami.
- Jeśli towary zostały odebrane od klienta przez własną firmę lub dostawcę, lista pokazuje przypisania pozycji zamówienia dostawy do pozycji zwrotu klienta. Przypisania te są tworzone poprzez generowanie zleceń dostawy do odbioru, zleceń odbioru (więcej informacji w rozdziale Generowanie zleceń odbioru).
- W przypadku zwrotu od klienta bezpośrednio do dostawcy, na liście wyświetlany jest odbiór zwrotu przez dostawcę. Takie przyjęcie można przypisać za pomocą akcji [Wprowadź bezpośredni odbiór od dostawcy] (więcej informacji w rozdziale Wprowadzanie bezpośredniego przyjęcia u dostawcy). Dla każdego zarejestrowanego przyjęcia dodawany jest nowy wiersz.
Kolumny:
- Pozycja przyjęcia towaru – w kolumnie wyświetlany jest identyfikator przypisanej pozycji przyjęcia lub zlecenie dostawy.
W przypadku dodania nowej pozycji przyjęcia towaru do listy, należy wprowadzić identyfikator pozycji przyjęcia towaru, która nie została jeszcze zaksięgowana, bezpośrednio na liście. W razie potrzeby można użyć przycisku [Pomoc uzupełniania wartości].
Jeśli przyjęcie towaru zostało już określone w nagłówku zwrotu klienta, wówczas odpowiedni identyfikator jest używany jako wartość domyślna.
Jeśli pozycja zwrotu klienta zawiera już artykuł bezpośrednio lub pośrednio w pozycji zwrotu klienta, a sugerowane przyjęcie towaru wyraźnie zawiera ten artykuł z jeszcze nieprzypisanym numerem artykułu, zostanie przypisana wartość domyślna.
Ilość, podpowiadana jest pozycja przyjęcia oraz przypisana do niej ilość.
Jeśli zaksięgowane przyjęcie towaru było już zawarte w przechowywanej alokacji przyjęcia towaru, nie można już zmienić pól identyfikujących przypisaną pozycję przyjęcia towarów.
- Status – status przypisanej pozycji przyjęcia towaru lub zlecenia dostawy jest wyświetlany w kolumnie Status.
- Magazyn – w kolumnie wyświetlany jest magazyn z przypisanej pozycji przyjęcia towaru.
- Ilość z przyjęcia towaru – w kolumnie wyświetlana jest ilość przyjęcia z przypisanej pozycji przyjęcia towaru lub dostarczona/potwierdzona ilość pozycji zlecenia dostawy.
- Przyporządkowana ilość przyjęcia – w zależności od rodzaju przyjęcia, kolumna ta ma różne znaczenie:
- W przypadku przydziału pozycji przyjęcia towaru, ilość przyjęcia jest rejestrowana w kolumnie Przyporządkowana ilość przyjęcia.
Kolumna Ilość z przyjęcia towaru rejestruje otrzymaną ilość, która ma zostać przypisana do pozycji zwrotu klienta. Może to być pełna lub częściowa ilość pozycji przyjęcia towaru. Dopóki pozycja przyjęcia towaru nie zostanie zaksięgowana, przypisana ilość przyjęcia może zostać zmieniona.
Po zaksięgowaniu pozycji przyjęcia towaru wyświetlana jest tylko przypisana ilość.
- W przypadku przydziału pozycji przyjęcia towaru, ilość przyjęcia jest rejestrowana w kolumnie Przyporządkowana ilość przyjęcia.
W sumie wartości dla zaksięgowanych przyjęć towarów nie mogą się zmienić w porównaniu do zapisanego stanu zmiany.
- W przypadku automatycznie wyświetlanego przypisania pozycji zamówienia odbioru, ilość pozycji zlecenia dostawy, która ma zostać dostarczona, jest wyświetlana w kolumnie.
- W przypadku zwrotu przez klienta bezpośrednio do dostawcy, w kolumnie Przyporządkowana ilość przyjęcia wyświetlana jest ilość przyjęcia, która została odebrana jako nowa ilość podczas wykonywania akcji [Wprowadź bezpośredni odbiór od dostawcy].
Suma ilości przyjętych jest wyświetlana w polu Ilość przyjęta pozycji.
Należy pamiętać, że dla zaksięgowanego przyjęcia towaru i zrealizowanego zlecenia dostawy nie jest istotna ilość przypisana, ale ilość zaksięgowana.
Zaksięgowana ilość może różnić się z powodu anulowania lub częściowego anulowania przyjęcia towaru, jak również z powodu anulowania zlecenia dostawy lub anulowania przyjęcia bezpośredniego.
- Przycisk [Pokaż dodatkowe dane/Zmień dane] – część kolumny Przyporządkowana ilość przyjęcia. Za pomocą przycisku otwierane jest okno dialogowe w którym można edytować dane dotyczące przydzielonej ilości przyjmowanego artykułu.
Ponadto w przypadku pozycji zarządzanych w jednostkach równoległych można wprowadzić przypisaną ilość przyjęcia na jednostkę równoległą.
Opis okna dialogowego można znaleźć w rozdziale Okno dialogowe dla przycisku [Pokaż dodatkowe dane/ Zmień dane].
- Zaksięgowana ilość przyjęcia – w zależności od rodzaju przyjęcia, kolumna ta ma różne znaczenie:
- W przypadku przypisania pozycji przyjęcia, w kolumnie Zaksięgowana ilość przyjęcia wyświetlana jest odpowiednia zaksięgowana ilość przypisanej pozycji przyjęcia.
Kolumna ta jest automatycznie aktualizowana po zaksięgowaniu i anulowaniu przyjęcia towaru. - W przypadku automatycznie wyświetlanego przypisania pozycji zlecenia odbioru, dostarczona/potwierdzona ilość pozycji zlecenia dostawy jest wyświetlana w kolumnie Zaksięgowana ilość przyjęcia. Kolumna ta jest automatycznie aktualizowana po zakończeniu i anulowaniu przyjęcia towaru.
- W przypadku zwrotu towaru przez klienta bezpośrednio do dostawcy, kolumna Zaksięgowana ilość przyjęcia pokazuje całkowitą ilość aktualnie przydzieloną. Kolumna jest automatycznie aktualizowana po anulowaniu bezpośrednio wprowadzonych przyjęć.
- W przypadku przypisania pozycji przyjęcia, w kolumnie Zaksięgowana ilość przyjęcia wyświetlana jest odpowiednia zaksięgowana ilość przypisanej pozycji przyjęcia.
Suma zaksięgowanych ilości przyjęcia znajduje się w kolumnie Zaksięgowana ilość przyjęcia pozycji.
- Działanie – w kolumnie Działanie można wykonać działanie w celu dalszego przetwarzania przypisanej ilości przyjętej dla pozycji zwrotu klienta.
Jeśli w rodzaju zwrotu klienta określono, że działanie ma zostać przyjęte jako wartość domyślna dla przypisanych pozycji przyjętych, działanie jest wyświetlane w tej kolumnie.
W przeciwieństwie do wybranego działania, wszystkie akcje dostępne w systemie są zawsze dostępne do wyboru. Można wybrać następujące działania:
- (brak) – żadne działanie nie zostało wybrane. W przeciwieństwie do ustawienia Brak działania, które informuje o rezygnacji z wyboru działania, zaznaczona opcja (brak) przedstawia brak działania do wskazania i dalszego procesowania.
- Nota kredytowa – wskazuje, że preferowanym działaniem jest wystawienie klientowi noty kredytowej na daną ilość. Więcej informacji na temat powiązanej akcji można znaleźć w rozdziale Tworzenie lub zmiana zamówień not kredytowych.
- Brak działania – wskazuje brak działania do wykonania w przypadku tego zwrotu
- Bezpłatna wymiana towaru – określa, że preferowaną akcją dla zwrotu jest bezpłatne dostarczenie klientowi zamiennik oryginalnego produktu. W tym celu generowane jest zamówienie wymiany towaru.
Więcej informacji na temat powiązanej akcji można znaleźć w w rozdziale Tworzenie lub zmiana zamówień wymiany towaru. - Płatna wymiana towaru – określa, że preferowaną akcją dla zwrotu jest płatne dostarczenie klientowi zamiennik oryginalnego produktu. W tym celu tworzone jest zamówienie wymiany zwrotnej.
Więcej informacji na temat powiązanej akcji można znaleźć w w rozdziale Tworzenie lub zmiana zamówień wymiany towaru. - Działanie ręczne – ustawienia można użyć jako działania zastępczego dla tych działań, które nie są dostępne w polu wyboru
- Dostawa uzupełniająca – działanie wskazuje na ponowną dostawę danej ilości towaru do klienta
Więcej informacji na temat powiązanej akcji można znaleźć w w rozdziale Uwzględnianie brakujących ilości dostawy.
Działania nie można użyć, jeśli odbiorcą zwrotu jest dostawca.
Wartość w polu jest brana także pod uwagę, gdy przyjęcie towaru jest księgowane lub anulowane, a odpowiednie ilości i inne wpisy są aktualizowane.
Działanie może być również zmienione dla przyjęć towarów, które zostały już zaksięgowane i jest brane pod uwagę tak, jakby poprzednie działanie zostało anulowane.
Jeśli nie jest to możliwe, podczas zapisywania lub wykonywania odpowiedniej akcji wyświetlane są odpowiednie komunikaty.
Jeśli przyjęcie towaru zostało zaksięgowane, a w kolumnie Zaksięgowana ilość w wierszu przydziału przyjęcia nie są wyświetlane odpowiednie ilości, wówczas jako działanie używana jest wartość (brak).
Należy się zapoznać również z następującymi rozdziałami:
Okno dialogowe dla przycisku [Pokaż dodatkowe dane/ Zmień dane]
Za pomocą przycisku można otworzyć okno dialogowe z dodatkowymi danymi dotyczącymi przyjmowanej pozycji. Można również użyć okna dialogowego dla
W oknie dialogowym przypisania pozycji przyjęcia towaru można również przypisać dla pozycji ilości, które są zarządzane w jednostkach równoległych.
Pola:
- Pozycja przyjęcia towaru – w tym polu wyświetlana jest pozycja przyjęcia towaru, dla której otwarto okno dialogowe.
- Ilość z przyjęcia towaru – ilość pozycji przyjęcia towaru.
- Ilość 2 gatunku – w tym polu wyświetlana jest ilość 2 gatunku, wprowadzoną dla pozycji przyjęcia towaru.
- Ilość odrzutu – ilość odrzutu, zarejestrowana dla pozycji przyjęcia towaru.
- Przyporządkowana ilość przyjęcia – ilość, która została odjęta od ilości otrzymanej pozycji zwrotu od klienta. Dopóki przyjęcie towaru nie zostanie zaksięgowane, ilość ta może zostać zmieniona.
- Zaksięgowana ilość przyjęcia – odpowiednia zaksięgowana ilość przypisanej pozycji przyjęcia. Ilość wyświetlana w tym polu jest identyczna z ilością wprowadzoną w polu Zaksięgowana ilość przyjęcia na liście przyporządkowanych pozycji przyjęcia.
Ilości w równoległych jednostkach ładunkowych
- Pochodzenie – dodatkowe ilości magazynowe– za pomocą pola można określić, w przypadku przypisywania pozycji przyjęcia towaru, czy ilości równoległych jednostek magazynowych zwróconej pozycji mają być edytowane, czy też mają zostać zaakceptowane w niezmienionej postaci.
Jeśli dana pozycja jest zarządzana w magazynach równoległych, można wybrać między następującymi ustawieniami:
- Automatycznie – ilości równoległych jednostek magazynowych są przyjmowane tak, jak zostały już wprowadzone w przyjęciu towaru. Ilość jest obliczana proporcjonalnie do przypisanej ilości przyjęcia. Ilości równoległych jednostek są tylko wyświetlane, nie podlegają edycji.
- Ręcznie – ilości równoległych jednostek magazynowych są sugerowane, ponieważ zostały już wprowadzone w przyjęciu towaru. Ilość jest obliczana proporcjonalnie do przypisanej ilości przyjęcia. Ilości można edytować.
W przypadku przydziałów pozycji zamówienia dostawy nie można ręcznie wprowadzać ilości w równoległych jednostkach magazynowych, ale są one automatycznie pobierane z potwierdzenia zlecenia dostawy.
Kolumny:
- Ilość z przyjęcia towaru dla wierszy:
- Magazyn równoległy 1
- Magazyn równoległy 2
- Magazyn równoległy 3
- Magazyn równoległy 4
Kolumna Ilość z przyjęcia towaru dla wierszy zawiera ilości otrzymane z określonej pozycji wejściowej dla każdej równoległej jednostki magazynowej. Ilość jest obliczana proporcjonalnie do ilości odebranej.
Jeśli w polu Pochodzenie dodatkowych ilości magazynowych ustawiono opcję Ręcznie, ilość dodatkowych ilości równoległej jednostki magazynowej jest określana automatycznie.
W razie potrzeby można użyć akcji [Aktualizuj] w sekcji Ilości w równoległych jednostkach ładunkowych aby ponownie obliczyć ilości w magazynach równoległych przy użyciu aktualnych danych.
- Przyporządkowana ilość przyjęcia dla wierszy:
- Magazyn równoległy 1
- Magazyn równoległy 2
- Magazyn równoległy 3
- Magazyn równoległy 4
Kolumna zawiera przyporządkowane ilości przyjęcia, które są obliczane na podstawie ilości wejściowej i odpowiadającej jej przyporządkowanej ilości przyjęcia na równoległą jednostkę magazynowania.
Przyporządkowane ilości wejściowe można zmienić w równoległych jednostkach magazynowych od 2 do 4, jeśli w polu Pochodzenie równoległych jednostek magazynowych wybrano opcję Ręcznie.
Pierwszą równoległą jednostkę magazynową można zmienić za pomocą przycisku [Aktualizuj] lub wtedy, gdy jednostka przyporządkowanej ilości przyjęcia nie może zostać zamieniona z pierwszą równoległą jednostką magazynową wprowadzoną w przyjęciu towaru.
Oznacza to, że nie można zmienić równoległej jednostki magazynowej, która może zostać automatycznie przekonwertowana na jednostkę przyporzadkowanej ilości przyjęcia.
Więcej informacji w rozdziale Akcja [Aktualizacja] w sekcji Ilości w magazynach równoległych.
- Zaksięgowana ilość przyjęcia dla wierszy:
- Magazyn równoległy 1
- Magazyn równoległy 2
- Magazyn równoległy 3
- Magazyn równoległy 4
W kolumnie Zaksięgowana ilość przyjęcia ilości przyjęcia są wyświetlane tak, jak zostały faktycznie zaksięgowane w przyjęciu towaru dla każdej równoległej jednostki magazynowej lub zostały potwierdzone w zleceniu dostawy.
Akcja [Aktualizuj] w sekcji Ilości w magazynach równoległych:
Za pomocą akcji [Aktualizuj], która znajduje się w wierszu nagłówka Ilości w magazynach równoległych, można zaktualizować przyporządkowane ilości przyjęte w magazynach równoległych. Ilości te są aktualizowane z uwzględnieniem ilości przyporządkowanej w pozycji wejściowej na jednostkę magazynową.
Obliczenia są oparte na ilości wprowadzonej w polu Przyporządkowana ilość przyjęcia, które znajduje się nad tym nagłówkiem.
Pasek przycisków tabeli na zakładce Przyjęcie
Akcje na pasku narzędziowym listy mogą służyć do dodawania i edycji pozycji przyjęcia. Przyporządkowania pozycji zlecenia dostawy i bezpośrednich odbiorów u dostawcy nie można dodać ręcznie.
- [Przyporządkowanie pozycji przyjęcia towaru] – akcja może być użyta do przypisania otrzymanej ilości pozycji przyjęcia towaru do pozycji zwrotu klienta, dla której ma zostać wykonana określona akcja. Pozycja przyjęcia towaru może wystąpić kilka razy, dzięki czemu można wybrać różne działania dla ilości częściowych.
System sprawdza we wszystkich wierszach, czy przyporządkowna ilość przyjęcia odpowiada maksymalnej ilości przyjęcia pozycji przyjęcia towaru. Warunkiem wstępnym jest, aby artykuł w pozycji zwrotu klienta odpowiadał artykułowi w pozycji przyjęcia towaru.
- [Podziel aktualny wiersz] – za pomocą akcji można zduplikować wiersz z przyporządkowaną pozycją przyjęcia, podzielić ilości przyjęcia, które mają zostać przyporzadkowane i zdefiniować różne działania w tym zakresie. Tę samą pozycję wejściową można podzielić na kilka wierszy.
Po wykonaniu akcji otwierane jest okno dialogowe zawierające pola:
- Przyporządkowana ilość przyjęcia – przypisana ilość przyjęcia, która ma zostać podzielona.
- Zaksięgowana ilość przyjęcia – zaksięgowana ilość, która została:
- zaksięgowana w przyjęciu towaru lub
- potwierdzona w zleceniu odbioru lub
- potwierdzona jako ilość otrzymana bezpośrednio od dostawcy
Pierwszy wiersz
- Przyporządkowana ilość przyjęcia – w tym polu należy wprowadzić ilość, którą ,ma zostać przeniesiona do wybranego wiersza. Ilość musi być większa od zera i mniejsza niż ilość już przydzielona, aby mogła zostać mogła zostać podzielona.
- Zaksięgowana ilość przyjęcia – to pole wyświetla zaksięgowaną ilość przyjęcia wynikającą ze zmienionej przyporzadkowanej ilości. Jeśli, na przykład, przyjęcie towarów zostało częściowo anulowane, a zaksięgowana ilość przyjęcia nie odpowiada już przyporządkowanej ilości przyjęcia, należy wprowadzić w tym polu ilość, która ma zostać przyporzadkowana do wybranego wiersza z zaksięgowanej ilości przyjęcia. Zaksięgowana ilość przyjęcia dla drugiego wiersza zostanie odpowiednio obliczona.
- Działanie – w tym polu należy wybrać działanie, które ma zostać zdefiniowane dla pierwszego wiersza.
Drugi wiersz
- Przyporządkowana ilość przyjęcia – w tym polu wyświetlana jest pozostała ilość przyjęcia przyporządkowana do zduplikowanego wiersza pozycji przyjęcia. Pozostała ilość jest obliczana na podstawie pierwotnej przyporządkowanej ilości przyjęcia minus nowa przyporządkowana ilość przyjęcia pierwszego wiersza.
- Zaksięgowana ilość przyjęcia – w tym polu wyświetlana jest pozostała zaksięgowana ilość przyjęcia, która ma zostać przyporządkowana do zduplikowanego wiersza pozycji przyjęcia.
Pozostała ilość wynika z pierwotnej zaksięgowanej ilości przyjęcia pomniejszonej o zaksięgowaną ilość przyjęcia, która została przydzielona do pierwszego wiersza. - Działanie – w polu należy wybrać działanie, które ma zostać zastosowanego dla drugiego wiersza. Działanie w drugim wierszu musi się różnić od działania w pierwszym wierszu.
- [Podsumuj takie same wiersze] – za pomocą akcji można złączyć kilka wierszy w jeden. Aby akcja została pomyślnie wykonana, wiersze muszą mieć następujące cechy wspólne:
- odniesienie do tej samej pozycji przyjęcia towaru lub zlecenia dostawy
- ta sama akcja jest zdefiniowana dla pozycji
Po pomyślnym wykonaniu akcji pozostaje jeden wiersz, w którym przyporządkowana ilość przyjęcia jest zwiększana zgodnie z połączonymi wierszami. Pozostałe wiersze, których to dotyczy, zostają oznaczone znacznikiem usuwania, ich przyporządkowana ilość przyjęcia zostaje ustawiona na zero.
- Wstawianie/usuwanie znacznika usuwania – za pomocą akcji można wstawić znacznik usuwania dla pozycji z przydziałami przyjęcia towarów lub usunąć istniejący. Pomijane są wiersze, w których nie można już zmienić przyporządkowania do przyjęcia towaru.
Po zapisaniu zwrotu klienta przydziały do pozycji przyjęcia towarów oznaczone do usunięcia są usuwane.
Przypisania do bezpośrednich przyjęć od dostawcy można usunąć za pomocą opcji [Anuluj bezpośrednie przyjęcie towaru u dostawcy], która jest dostępna na standardowym pasku przycisków pod przyciskiem [Edytuj status].
Skutki przyporządkowania pozycji przyjęcia
Po zapisaniu przyporządkowanych pozycji przyjęcia towarów aktualizowane są następujące elementy:
- Przyporządkowanie zamówienia w przyjęciu towaru
W przypadku przyjęcia zwrotów od klientów, które mogą mieć tylko odniesienie do dokumentu zwrotu, nie jest możliwe bezpośrednie poporządkowanie zamówień. Zamówienia przypisywane są wyłącznie za pośrednictwem dokumentu zwrotu w aplikacji Zwroty od klientów. Przypisane w ten sposób pozycje zamówienia wyświetlane są w potwierdzeniu przyjęcia towaru.
Jeżeli zwrot od klienta odnosi się tylko do artykułu bez dokumentu, kolumny z informacjami o przypisanych pozycjach zamówienia pozostają puste w potwierdzeniu przyjęcia towaru. Jedynie kolumna Ilość przyjęcia zostaje wypełniona.
W odniesieniu do kolumny Ilość przychodząca należy pamiętać, że ilość zarejestrowana w zwrocie od klienta przypisana jest do pozycji przyjęcia towaru. W przypadku wielokrotnego wprowadzenia tego samego odniesienia dla jednej lub różnych pozycji zwrotu, w pozycji przyjęcia towaru wyświetlana jest łączna otrzymana ilość.
W przypadku zwrotów od klientów możliwe jest podsumowanie tych samych wielu pozycji przyjęcia towaru dla pozycji zwrotu. W tym celu należy skorzystać z akcji Podsumuj te same wiersze.
- Zapisy w łańcuchu dokumentów
Po zapisaniu zwrotu od klienta odpowiednie pozycje łańcucha dokumentów zostają zaktualizowane.
Zakładka Odbiorca zwrotu
Na zakładce Odbiorca zwrotu w edytorze pozycji zwrotu klienta znajdują się dane odbiorcy zwrotu, które zostały wprowadzone w pozycji zwrotu klienta. Odbiorcą zwrotu może być lokalizacja, do której należy magazyn odbierający, lub – w przypadku zwrotu towarów dostarczonych w ramach zewnętrznej wysyłki drop shipping – partner dostawy powiązany z pozycją zamówienia sprzedaży.
Pola w szczegółach:
-
Odbiorca zwrotu – wyświetlany jest identyfikator partnera odbiorcy zwrotu zgodnie z ustawieniem w polu Pochodzenie docelowego właściciela zapasów.
-
Nazwa i Adres – Pola Nazwa i Adres wypełniane są automatycznie przez system. Dane są pobierane z partnera wyświetlanego w polu Odbiorca zwrotu. Jeśli inny adres jest przechowywany w magazynie przyjęcia, to ten adres jest używany. Jeżeli zwrot od klienta odnosi się do zewnętrznej przesyłki drop shipping, a odbiorcą zwrotu jest dostawca, wówczas wyświetlane są dane partnera dostawy powiązanej pozycji zamówienia.
Osoba kontaktowa dla wyświetlanego odbiorcy zwrotu może zostać wybrana, zmieniona lub dowolnie wprowadzona w polu Osoba kontaktowa. W ten sposób kontakt handlowy z danych podstawowych partnera jest wyświetlany jako domyślny..
Jeśli zwrot od klienta odnosi się do zewnętrznej przesyłki drop shipping, a odbiorcą zwrotu jest dostawca, wyświetlana jest odpowiednia osoba kontaktowa partnera dostawy odpowiedniej pozycji zamówienia.
Szczegóły dotyczące tego pola oraz instrukcje można znaleźć w dokumencie Pole Osoba kontaktowa.
- Pochodzenie docelowego właściciela zapasów – w tym polu można określić źródło, z którego pomocą docelowy właściciel ma zostać określony.
Docelowy właściciel towaru powinien być właścicielem zwróconego towaru.
W razie potrzeby należy wybrać jedno z następujących źródeł dla docelowego właściciela zapasów:
-
Z dokumentu źródłowego – w przypadku wybrania ustawienia Z dokumentu źródłowego właściciel zapasu pozycji zamówienia sprzedaży jest używany jako wartość stała (tylko do podglądu).
-
Firma organizacji sprzedaży – w przypadku wybrania ustawienia Firma organizacji sprzedaży wartością stałą jest firma organizacji sprzedaży (tylko do podglądu). Firma organizacji sprzedaży jest używana jako wartość stała (tylko do podglądu).
Wartość ta jest ustawiana automatycznie, jeśli odbiorca zwrotu jest określany na podstawie dostawcy.
-
Firma odbiorcy zwrotu – w przypadku wybrania ustawienia Firma odbiorcy zwrotu, firma odbiorcy zwrotu jest używana jako stała wartość dla firmy odbiorcy zwrotu (tylko do podglądu).
-
Ręcznie – w przypadku wybrania ustawienia Ręcznie, należy ręcznie określić docelowego właściciela magazynu w polu Docelowy właściciel zapasów.
-
Ustaw pozycję (tylko dla elementów zestawu) – docelowy właściciel zapasów ustawionej pozycji – jest używany jako wartość stała (tylko do podglądu).
Podczas definiowania ustawienia, w którym zapis Z oryginalnego dokumentu nie może być używany w połączeniu z odniesieniem, nie można użyć odniesienia typu Artykuł.
Jeśli pierwotnie przypisana pozycja zamówienia sprzedaży nie obsługuje właściciela zapasów złożonych, wpis Ustaw pozycję jest zawsze używany dla przypisanych komponentów w pozycji zwrotnej (tylko do wyświetlania). Dotyczy to również elementów zestawu w pozycji zwrotnej.
- Docelowy właściciel zapasów – docelowy właściciel zapasów powinien odpowiadać właścicielowi przypisanemu do zwracanej pozycji. Wartość wyświetlana w polu Docelowy właściciel zapasów jest określana na podstawie ustawienia Pochodzenie docelowego właściciela zapasów i może być edytowalna tylko wtedy, gdy źródło pochodzenia zostało ustawione na Ręczne.
Jeśli jako źródło ustawiono Ręczne, użytkownik może ręcznie wskazać właściciela zapasów.
Domyślna wartość tego pola może pochodzić z ustawienia Pochodzenie docelowego właściciela zapasów, zdefiniowanej pozycji podstawowej lub przypisanej pozycji podstawowej dla komponentów.
Podanie docelowego właściciela zapasów jest wymagane do zaksięgowania zwróconego towaru w dokumencie przyjęcia zapasów.
Jeśli przyjęcie zapasów jest przypisywane ręcznie i w pozycji przyjęcia wskazano właściciela zapasów, musi on być zgodny z właścicielem przypisanym do pozycji zwrotnej.
Jeśli potwierdzenie przyjęcia zostało utworzone na podstawie zwrotu od klienta lub przypisane ręcznie, a w pozycji nie wskazano właściciela zapasów, system używa właściciela z pozycji zwrotu.
Jeśli w pozycji dokumentu przyjęcia nie podano właściciela zapasów, wartość ta pochodzi z pozycji zwrotnej.
W przypadku gdy zwrot od klienta został wygenerowany na podstawie dokumentu przyjęcia, właściciel zapasów jest przenoszony z pozycji dokumentu przyjęcia.
Zakładka Dane odbioru
Zakładka Dane odbioru w edytorze pozycji zawiera dane lokalizacji, z której mają zostać odebrane artykuły. Można określić partnera lub – alternatywnie – tylko nazwę i adres, aby wskazać lokalizacje, które nie są zapisane w systemie.
Dane te są wykorzystywane wyłącznie wtedy, gdy w polu Dostawa towaru ustawiono wartość Odbiór od klienta.
Wartości domyślne pochodzą z danych źródłowych zwrotu klienta. Szczegółowy opis pól znajduje się na zakładce Dane odbioru.
Zakładka Warunki odbioru
Na zakładce Warunki odbioru można zdefiniować warunki dostawy obowiązujące dla zleceń odbioru. Pola są dostępne tylko wtedy, gdy w polu Dostawa towaru wybrano ustawienie Odbiór od klienta lub Odbiór od klienta przez dostawcę.
Wartości domyślne pochodzą z danych źródłowych zwrotu klienta. Szczegółowy opis pól znajduje się na zakładce Warunki odbioru.
Dostępne pola:
- Warunek dostawy do odbioru – określa warunek dostawy z metodą Odbiór, który ma zastosowanie przy tworzeniu zleceń odbioru zwrotów od klienta.
Jeśli nie wprowadzono warunku dostawy, pozycja nie będzie uwzględniana w zleceniach odbioru.
Jeśli wybrano warunek typu INCO term, w drugiej części pola należy podać numer referencyjny lokalizacji.
- Data odbioru – pozwala wprowadzić datę planowanego odbioru towaru. Wartość ta jest wymagana, jeśli w polu Dostawa towaru wybrano Odbiór od klienta lub Odbiór od klienta przez dostawcę.
Podczas generowania zleceń odbioru zwroty mogą być grupowane według daty odbioru, która wtedy staje się datą dokumentu zlecenia.
Zakładka Środki
Zakładka Środki zawiera tabelę z informacjami dotyczącymi ilości oraz statusów dla każdej z zastosowanych jednostek miary. Tabela jest tylko do odczytu – dane są generowane na podstawie przypisanych pozycji przyjęcia towarów i powiązanych jednostek miary.
Kolumny tabeli:
- Działanie – zawiera listę działań przypisanych do pozycji przyjęcia towaru, np.:
-
(puste)
-
Nota kredytowa
-
Brak działania
-
Bezpłatna wymiana towaru
-
Płatna wymiana towaru
-
Działanie ręczne
-
Dostawa uzupełniająca
-
Lista służy jako zadanie do przetworzenia i odzwierciedla bieżący status pozycji zwrotu.
Przykład: jeśli dla pozycji przyjęcia zmieniono działanie z Dostawa uzupełniająca na Działanie ręczne, nadal należy użyć funkcji Uwzględnij ilości kolejnej dostawy, by zaktualizować zamówienie sprzedaży.
- Ilość przyjęcia – suma przypisanych ilości przyjęcia. Po zaksięgowaniu przyjęcia towaru brana pod uwagę jest już tylko ilość zaksięgowana.
- Zaksięgowana ilość przyjęcia– pokazuje zaksięgowaną ilość towaru z dokumentu przyjęcia.
- Uwzględniona ilość – suma ilości uwzględnionych dla danego działania. Różnica między zaksięgowaną a uwzględnioną ilością może oznaczać konieczność wykonania dalszych czynności.
- Status – wyświetlane są m.in. następujące statusy:
- Status przyjęcia
-
Przyjęcie niezaksięgowane
-
Przyjęcie częściowe
-
Przyjęcie pełne
-
-
Status zakończenia
-
Niezakończone
-
Ukończone
-
Aby zadanie uznać za zakończone, wartości w kolumnach Ilość przyjęcia, Zaksięgowana ilość przyjęcia i Uwzględniona ilość muszą być zgodne.
Zakładka Nota kredytowa
Zakładka Nota kredytowa prezentuje listę pozycji przyjęcia towaru, dla których ma zostać wystawiona nota kredytowa.
Jeśli zamówienia not uznaniowych zostały już utworzone, system wyświetla ostatnie uwzględnione pozycje oraz ilości przypisane do każdego wiersza. Pokazywane są także pozycje, których akcja została zmieniona z Nota kredytowa na inne działanie.
Kolumny:
- Pozycja przyjęcia towaru – lista pozycji, dla których przypisano działanie Nota kredytowa.
- Ilość z noty kredytowej – ilość przypisana do dokumentu noty kredytowej. Liczy się ilość zaksięgowana lub potwierdzona.
- Zaksięgowana ilość noty kredytowej – ilość zaksięgowana w dokumencie przyjęcia towaru, potwierdzona lub dodana jako bezpośredni odbiór.
- Pozycja zamówienia noty kredytowej – wyświetla powiązaną pozycję zlecenia noty kredytowej.
- Status (pozycja zamówienia noty kredytowej) – aktualny status pozycji w zamówieniu noty kredytowej.
- Uwzględniona pozycja dokumentu dostawy – pokazuje pozycję dokumentu dostawy, do której odnosi się zwrot klienta.
- Status (uwzględniona pozycja dokumentu dostawy) – status pozycji dowodu dostawy.
- Zrealizowane – informacja, czy działanie noty kredytowej zostało zakończone.
Warunki zakończenia:-
Zaksięgowane przyjęcie towaru lub dostawa
-
Zgodność ilości zaksięgowanej i uwzględnionej
-
Spójność numerów referencyjnych dokumentów
-
- Magazyn – lokalizacja, do której przypisana jest pozycja. Dane pochodzą z dokumentu przyjęcia.
- Właściciel zapasów – wyświetla właściciela przypisanego do pozycji. Informacja pobierana z dokumentu przyjęcia.
- Uwzględniona ilość z noty uznaniowej – ilość, która została wzięta pod uwagę przy ostatnim wykonaniu akcji [Utwórz lub zmień zlecenia wystawienia noty kredytowej].
- Uwzględniona pozycja zamówienia – pozycja dokumentu zamówienia, uwzględniona w akcji noty kredytowej.
- Status (uwzględniona pozycja zamówienia) – status pozycji dokumentu zamówienia.
- Uwzględniona pozycja faktury – wyświetla powiązaną pozycję faktury, uwzględnioną przy tworzeniu noty kredytowej.
- Status (Uwzględniona pozycja faktury) – aktualny status pozycji faktury.
Zakładka Wymiana towaru
Pozycje, dla których ma zostać zrealizowana wymiana towaru, są widoczne w zakładce Wymiana towaru. Dla każdej odpowiedniej pozycji wejściowej wyświetlany jest wiersz, w którym przypisane ilości dla bezpłatnych i odpłatnych wymian towaru są podsumowane.
Dla jednej pozycji wejściowej może istnieć wiele pozycji wymian towaru. Z tego względu w widoku listy prezentowane są tylko dane z pierwszej linii wymiany towaru w kolumnach:
-
Typ
-
Artykuł wymiany
-
Ilość wymiany
-
Pozycja zamówienia wymiany towaru
-
Status pozycji zamówienia wymiany towaru
-
Uwzględniona ilość wymiany
-
Uwzględniony artykuł wymiany
Jeśli zamówienia dostawy zastępczej zostały już utworzone, wyświetlana jest odpowiednia ilość oraz ostatnio uwzględnione pozycje dokumentów.
Dane te są również dostępne dla komponentów zestawu. Nie można jednak przypisywać wymian towaru bezpośrednio do komponentów – wynikają one zawsze z pozycji głównej zestawu. W przypadku komponentów możliwe jest także wyświetlenie ilości zużytej według miary oraz pozycji zamówienia noty kredytowej wymiany towaru.
Opis wybranych kolumn:
-
Oryginalny artykuł – identyfikator artykułu zwróconego zgodnie z pozycją zwrotu klienta.
-
Ilość przyjęcia – ilość z przypisanej pozycji przyjęcia towaru. Wartość aktualizowana jest automatycznie po zaksięgowaniu lub anulowaniu przyjęcia, a także po realizacji lub anulowaniu zamówienia dostawy.
WskazówkaW przypadku pozycji podstawowej z ustawionym artykułem, ilość przyjęcia nie jest wyświetlana. -
Pozycja przyjęcia – pokazuje pozycję, dla której w zakładce Paragon przypisano akcję Bezpłatna dostawa zastępcza lub Odpłatna dostawa zastępcza.
WskazówkaJeśli zmieniono działanie na inne, a dokument uzupełniający nie został jeszcze utworzony, poprzednie ustawienie pozostaje widoczne w zakładce Dostawa zastępcza, z oznaczeniem Zakończone i znacznikiem usuwania. Kolumna Artykuł wymiany dostawy pozostaje wtedy pusta. -
Status – pokazuje status pozycji przyjęcia towaru lub pozycji zlecenia dostawy.
-
Zarezerwowana ilość przyjęcia – ilość zaksięgowana w ramach zlecenia przyjęcia towaru. Obejmuje również ilości z przyjęć bezpośrednich oraz zleceń odbioru.
WskazówkaDla tej samej pozycji paragonu mogą być ustawione różne środki, dlatego ilość w tej kolumnie może różnić się od wartości zaksięgowanej na zakładce Odbiór. -
Zastąpiona ilość przyjęcia – pokazuje ilość zastąpioną przez przypisaną ilość pozycji wejściowej. Nie musi odpowiadać przypisanej ilości – istotna jest ilość zaksięgowana.
W zależności od ustawienia pola Pochodzenie ilości (w oknie Szczegóły dostawy zastępczej), kolumna ta może być edytowalna. Jeśli ustawiono Ręcznie, edycja jest możliwa; w przeciwnym razie wartość jest ustalana automatycznie.
-
Typ – pokazuje typ wymiany towaru (domyślnie wybrany na zakładce Towary przychodzące, kolumna Miara). Możliwe wartości:
-
Bezpłatna
-
Odpłatna
Jeśli używany jest tylko jeden typ, wyświetlana jest odpowiednia wartość. W przypadku obu typów – domyślnie prezentowany jest typ Odpłatna.
Dalsze informacje można przeglądać i edytować w oknie Szczegóły wymiany towaru, otwieranym za pomocą przycisku z ikoną diamentu przy polu Artykuł wymiany.
-
- Ilość noty kredytowej – w tej kolumnie wyświetlana jest ilość, która ma zostać uznana z przypisanej pozycji przyjęcia towaru. Należy pamiętać, że istotna jest nie przypisana ilość, lecz ilość zaksięgowana. Kolumna jest automatycznie aktualizowana podczas księgowania i anulowania przyjęcia towaru, dostawy, anulowania zlecenia odbioru oraz podczas wprowadzania i anulowania bezpośrednich przyjęć.
- Pozycja zamówienia noty kredytowej – ta kolumna pokazuje pozycję zamówienia noty kredytowej, w której została zaksięgowana dana ilość.
- Status (pozycja zamówienia noty kredytowej) – w tej kolumnie widoczny jest status danej pozycji zamówienia noty kredytowej.
- Uwzględniona ilość noty kredytowej – kolumna zawiera ilość uwzględnioną przy ostatnim wykonaniu akcji [Utwórz lub zmień zlecenia wystawienia noty kredytowej] albo [Utwórz lub zmień zlecenia wymiany towaru]
- Zrealizowano – tutaj widoczna jest informacja, czy wymiana towaru (bezpłatna lub płatna) została zrealizowana dla każdej przypisanej pozycji przyjęcia towaru. Wiersz zostaje uznany za zrealizowany, jeśli wszystkie bezpłatne i płatne dostawy w tym wierszu są zakończone lub niewykorzystane.
Więcej informacji znajduje się w rozdziale: Okno dialogowe Szczegóły wymiany towaru.
- Artykuł zastępczy – w tej kolumnie wyświetlany jest identyfikator artykułu, na który ma zostać wymieniony zwrócony artykuł.
W przypadku zmiany oryginalnej pozycji zwracanego artykułu, artykuł zastępczy zostaje automatycznie dostosowany. W polu Pochodzenie ilości ustawiana jest wartość Zgodnie z zaksięgowanymi ilościami przyjęcia towaru. Dla przypisanych komponentów dane nie są aktualizowane automatycznie.
- Pseudoartykuł – w przypadku, gdy zmieniona pozycja oryginalnego artykułu zwrotnego jest pseudoartykułem, aktualizowany jest również jego opis.
Jeżeli zmieniany jest wyłącznie opis pseudoartykułu oryginalnej pozycji, zostaje on przeniesiony do artykułu zastępczego tylko wtedy, gdy opis poprzedniego artykułu zastępczego był zgodny z opisem artykułu oryginalnego.
W przypadku, gdy pseudoartykuł zastępczy oraz jego opis różnią się od pseudoartykułu oryginalnego, opis nie jest aktualizowany automatycznie.
Z kolei, jeśli pseudoartykuł zastępczy zostanie ponownie zmieniony na pseudoartykuł oryginalny, jego opis również zostaje przejęty.
Zobacz także: Zmiana opisu pseudoartykułu.
- Artykuł wariantowy – w przypadku, gdy artykuł zastępczy jest artykułem wariantowym, możliwe jest wybranie alternatywnego wariantu.
Zobacz także: Artykuł wariantowy.
- Artykuły konfigurowalne – jeśli artykuł wymiany odpowiada konfigurowalnemu artykułowi oryginalnemu i istnieje odniesienie do pozycji zamówienia, konfiguracja zostaje skopiowana do artykułu zastępczego.
Zobacz także: Konfiguracja artykułu.
W przypadku braku pozycji zamówienia lub braku odpowiedniej pozycji, jako ilość konfiguracyjna wykorzystywana jest zawsze jednostka bazowa pozycji.
Odbiorca zwrotny, obowiązujący w momencie zmiany pozycji, zostaje przypisany jako organizacja logistyki magazynowej.
Przycisk w formie diamentu, umieszczony przed polem Pozycja wymiany, otwiera okno dialogowe zawierające szczegóły wymiany towaru. Oprócz danych wyświetlanych automatycznie, możliwe jest wprowadzenie dodatkowych informacji.
Zobacz także: Okno dialogowe Szczegóły wymiany towaru
- Ilość wymiany – w kolumnie wyświetlana jest ilość przeznaczona do wymiany. Należy pamiętać, że nie zawsze jest to ilość przyjęcia, lecz ilość zaksięgowana.
W zależności od ustawienia w polu Pochodzenie ilości (dostępnym w oknie dialogowym Szczegóły wymiany towaru), pole Ilość wymiany może być edytowalne. Jeśli ustawiona jest opcja Ręcznie, możliwa jest modyfikacja wartości. W przeciwnym razie ilość jest określana i wyświetlana automatycznie.
- Pozycja zlecenia wymiany towaru– w tej kolumnie wyświetlana jest pozycja zlecenia wymiany towaru, która zawiera pozycję i uwzględnioną ilość wymiany.
- Status (pozycja zlecenia wymiany towaru) – w tej kolumnie wyświetlany jest status pozycji zlecenia wymiany towaru.
- Uwzględniona ilość wymiany – w tej kolumnie wyświetlana jest ilość, która została użyta podczas ostatniego wykonania akcji [Utwórz lub zmień zlecenie wymiany towaru].
- Artykuł wymiany – w tej kolumnie wyświetlana jest identyfikacja artykułu, który został użyty podczas ostatniej akcji [Utwórz lub zmień zlecenie wymiany towaru].
W kolumnie Artykuł wymiany przed identyfikatorem artykułu znajduje się diamentowy przycisk. Ten przycisk wyświetla szczegóły wymiany towaru w osobnym oknie dialogowym.
Jeśli na przykład wymagane są bezpłatne i płatne wymiany towaru, diament jest wypełniony.
Okno dialogowe Szczegóły wymiany towaru
Szczegółowe informacje o polach w oknie dialogowym:
- Oryginalny artykuł – w tym polu wyświetlana jest identyfikacja artykułu, który został zwrócony zgodnie z pozycją zwrotu klienta
- Status płatnej wymiany towaru – tym polu wyświetlany jest status typu wymiany towaru Płatna wymiana towaru. Mogą być wyświetlane następujące statusy:
-
Nieużywane
-
Niezrealizowane
-
Zakończone
-
Patrz także rozdział Status płatnej wymiany towaru.
- Pozycja przyjęcia i status – w tym polu wyświetlana jest pozycja przyjęcia, dla której w zakładce Przyjęcie jest lub było zdefiniowane działanie Bezpłatna wymiana towaru lub Płatna wymiana towaru. Powiązany status jest wyświetlany obok pozycji.
- Status bezpłatnej wymiany towaru – w tym polu wyświetlany jest status wymiany towaru typu Bezpłatna wymiana towaru.
- Nieaktywne
- Niezrealizowane
- Zakończone
Patrz także rozdział Status bezpłatnej wymiany towaru.
Sekcja Pozycje dokumentu
-
Aktualne
-
Uwzględnione
W sekcji Pozycje dokumentu wyświetlana jest pozycja aktualnie przypisana do pozycji zwrotu klienta, dla następujących pozycji dokumentu:
-
Pozycja dowodu dostawy
-
Pozycja faktury
-
Pozycja zamówienia
Obok odpowiedniej pozycji wyświetlany jest powiązany status.
Sekcja Ilości przyjęcia
-
Płatna wymiana towaru
-
Bezpłatna wymiana towaru
W tych wierszach wyświetlane są następujące ilości dla płatnej i bezpłatnej wymiany towaru:
-
Ilość przyjęcia – wyświetlana jest suma odpowiednich ilości przyjęcia z przypisanej pozycji przyjęcia. Dane te są zawsze aktualizowane, gdy zmieniają się działania związane z bieżącą pozycją zwrotu, lub gdy:
-
zaksięgowane zostaje przyjęcie towaru, lub zostaje ono całkowicie bądź częściowo anulowane,
-
zlecenie odbioru zostaje potwierdzone lub anulowane,
-
zarejestrowano lub anulowano bezpośredni odbiór u dostawcy.
-
-
Zarejestrowana ilość przyjęcia – wyświetlana jest suma odpowiednich zarejestrowanych ilości przyjęcia z przypisanej pozycji przyjęcia. Dane te są aktualizowane zawsze, gdy zmieniają się działania bieżącej pozycji zwrotu, lub gdy:
-
przyjęcie towaru zostało zaksięgowane lub całkowicie/ częściowo anulowane,
-
zlecenie odbioru zostaje potwierdzone lub anulowane,
-
zarejestrowano lub anulowano bezpośrednie przyjęcie od dostawcy.
-
-
Uwzględniona ilość – wyświetlana jest ilość, która została uwzględniona podczas ostatniego wykonania akcji [Utwórz lub zmień zlecenie wymiany towaru].
Sekcja Nota kredytowa wymiany towaru
-
Ilość noty kredytowej – w tym polu wyświetlana jest ilość, która ma zostać uznana z przyjętej ilości pozycji przyjęcia. Należy przy tym pamiętać, że niekoniecznie istotna jest przypisana ilość, lecz istotna jest zaksięgowana ilość.
Ilość ta odpowiada ilości przyjęcia dla wiersza Płatna wymiana towaru w sekcji Ilości przyjęcia.
Dane te są zawsze aktualizowane, gdy działanie bieżącej pozycji zwrotu zostanie zmienione lub:
-
przyjęcie towaru zostanie zaksięgowane lub całkowicie bądź częściowo anulowane,
-
zlecenie odbioru zostanie potwierdzone lub anulowane,
-
bezpośredni odbiór u dostawcy zostanie zarejestrowany lub anulowany.
-
- Pozycja noty kredytowej i status – w tym polu wyświetlana jest pozycja zlecenia noty kredytowej, która zawiera zaksięgowaną ilość noty kredytowej.
WskazówkaPonieważ do jednej pozycji przyjęcia może być przypisanych kilka pozycji zlecenia noty kredytowej, wyświetlana jest ostatnia powiązana pozycja zlecenia noty kredytowej. Wartości historyczne są dostępne tylko w łańcuchu dokumentów.
Dane te są zawsze aktualizowane, gdy wykonana została akcja [Utwórz lub zmień zlecenie wymiany towaru].
- Zarezerwowana ilość noty kredytowej – w tym polu wyświetlana jest ilość noty kredytowej, która została zaksięgowana za pośrednictwem dokumentu przyjęcia towaru, potwierdzona poprzez zlecenie odbioru lub zarejestrowana jako bezpośredni odbiór u dostawcy.
Ilość ta odpowiada zaksięgowanej ilości przychodzącej dla wiersza Płatna wymiana towaru w sekcji Ilości przyjęcia.
Dane te są zawsze aktualizowane, gdy działanie bieżącej pozycji zwrotu zostanie zmienione lub:
-
przyjęcie towaru zostanie zaksięgowane lub całkowicie bądź częściowo anulowane,
-
zlecenie odbioru zostanie potwierdzone lub anulowane,
-
bezpośredni odbiór u dostawcy zostanie zarejestrowany lub anulowany.
-
- Uwzględniona ilość noty kredytowej – w tym polu wyświetlana jest ilość, która została uwzględniona podczas ostatniego wykonania akcji [Utwórz lub zmień zlecenie wymiany towaru].
Ilość ta odpowiada uwzględnionej ilości dla wiersza Płatna wymiana towaru w sekcji Ilości przyjęcia.
Sekcja Wymiana towaru
-
Pochodzenie ilości – w tym polu można wybrać następujące ustawienia dotyczące pochodzenia ilości do wymiany:
-
Zgodnie z zaksięgowanymi ilościami przyjęcia – przy użyciu tego ustawienia odpowiednie ilości są automatycznie porównywane z przypisaniami przyjęcia. W liście z wierszami dla wymiany towaru nie można modyfikować ilości ani dodawać nowych wierszy. Ilość płatnej oraz bezpłatnej wymiany zawsze wynika z zaksięgowanej ilości przyjęcia.
Jeżeli artykuł wymienny różni się od oryginalnego, jednostka ilości zwrotu oryginalnego artykułu musi być prowadzona jako jednostka sprzedaży dla tego artykułu, a odpowiednia jednostka miary przy tej samej wartości ilościowej musi stanowić porównywalny zamiennik (np. szt.).
Dla komponentów zestawów zawsze ustawione jest Zgodnie z zaksięgowanymi ilościami przychodzącymi, a wiersze wymiany towaru nie mogą być edytowane.
Podczas przełączania z ustawienia Ręcznie na Zgodnie z zaksięgowanymi ilościami przychodzącymi, wszystkie ręcznie wprowadzone wiersze automatycznie otrzymują znacznik usunięcia.
-
Ręcznie – za pomocą tego ustawienia można ręcznie dodawać wiersze na liście wierszy wymiany towaru oraz zmieniać ilości i typ wymiany towaru. Pole Ilość przyjęcia artykułu wymiany jest dostępne do wprowadzenia.
WskazówkaNależy pamiętać, że typ w dwóch pierwszych wierszach jest z góry określony, nie może zostać zmieniony ani usunięty.
Jeśli dla ilości wymiany podano 0, oznacza to, że wymiana nie jest potrzebna lub nie jest już wymagana.Ręczne lub automatyczne ustawienie znacznika usunięcia dla dodatkowych wierszy jest możliwe tylko wtedy, gdy nie mają one przypisanej pozycji wymiany towaru lub gdy pozycja wymiany towaru została anulowana. Ilość zostanie ustawiona na 0.
-
- Ilość przyjęcia artykułu wymiany – obejmuje ilość, która ma zostać zastąpiona ilościami pozycji zgodnie z listą Lista wymiany towaru. Na podstawie tej ilości można sprawdzić, czy wymiana towaru może zostać zrealizowana dla bieżącego przychodzącego zamówienia.
W zależności od ustawienia pola Pochodzenie ilości występują następujące skutki:
-
Jeżeli dla pola Pochodzenie ilości zdefiniowano wartość Zgodnie z zaksięgowanymi ilościami przychodzącymi, wówczas Ilość przyjęcia artykułu wymiany zawsze przyjmuje wartość Zaksięgowana ilość przychodząca. Obejmuje to zarówno płatne, jak i bezpłatne wymiany towaru.
-
Jeżeli dla Pochodzenia ilości ustawiono Ręcznie, ilość można wprowadzić wraz z jednostką, a jej wartość nie jest już automatycznie zmieniana. W przypadku różnych jednostek miary porównania dokonywane są w najbardziej odpowiedniej jednostce.
Lista wymiany towaru
Na tej liście pierwsze dwa wiersze są zawsze obecne i nie można ich usunąć ręcznie. Pierwszy wiersz ma zawsze typ Płatna, a drugi typ Bezpłatna. Wyjątek stanowią zestawy komponentów – w ich przypadku lista wymiany towaru jest zawsze pusta i nieedytowalna.
- Typ – w tej kolumnie wyświetlany jest typ wymiany towaru, który można wybrać w zakładce Przyjęcie, kolumna Działanie. Dostępne są następujące typy:
-
Płatna
-
Bezpłatna
Jeśli w polu Pochodzenie ilości ustawiono Ręcznie, można bezpośrednio na liście dodawać kolejne wiersze i określać Typ.
Jeżeli Ilość przyjęciama być zastąpiona wyłącznie bezpłatnie, sugerowanym typem jest Bezpłatna, w przeciwnym razie domyślną wartością jest Płatna.
- Artykuł wymienny – w tej kolumnie wyświetlana jest identyfikacja artykułu, na który ma zostać wymieniony zwrócony artykuł. Artykuł ten można zmienić, o ile wiersz nie posiada znacznika usuwania. Można używać pozycji sprzedaży zatwierdzonych dla organizacji sprzedaży oraz zamawiającego jako artykułów zamiennych.
Jeśli w polu Pochodzenie ilości ustawiono Ręcznie, można wprowadzić 0 lub dodatnią wartość ilości, wraz z jednostką miary.
- Statusy w szczegółach:
-
Nieużywane – status ten jest wyświetlany, jeśli bezpłatna wymiana towaru nie jest używana.
-
Niezrealizowane – status jest wyświetlany, jeśli bezpłatna wymiana towaru została rozpoczęta, ale nie została zakończona.
Użycie nie odnosi się do środka ustawionego w zakładce Przyjęcia, lecz do danych zawartych w szczegółach wymiany towaru (zobacz również rozdział Szczegóły wymiany towaru).
Status Niezrealizowane pojawia się, jeśli spełniony jest co najmniej jeden z poniższych warunków:
-
Działanie Bezpłatna wymiana towaru został ustawiony dla pozycji przyjęcia.
-
Uwzględniona ilość dla Bezpłatnej wymiany towaru ma wartość dodatnią.
-
Istnieje co najmniej jedna linia wymiany towaru z typem Bezpłatna, bez znacznika usunięcia, dla której ilość jest różna od 0, lub zamówienie wymiany towaru zostało już wygenerowane.
-
-
-
Zakończone – status jest wyświetlany, jeśli bezpłatna wymiana towaru została w pełni zrealizowana.
Użycie odnosi się do danych w szczegółach wymiany towaru, a nie do wartości w zakładce Przyjęcie (zobacz również rozdział Szczegóły wymiany towaru).Status Zakończone jest wyświetlany, jeśli spełnione są wszystkie poniższe warunki:
-
Dane Pozycja dowodu dostawy, Pozycja faktury i Pozycja zamówienia są identyczne w wierszach Aktualne i Uwzględnione.
WskazówkaTen warunek ma znaczenie tylko wtedy, gdy istnieje co najmniej jedna nieanulowana pozycja wymiany towaru z typem Bezpłatna.-
Dane Ilość przyjęcia, Zarezerwowana ilość przyjęciaoraz Uwzględniona ilość przychodząca muszą być takie same dla linii Płatne i Bezpłatne.
-
Całkowita Uwzględniona ilość przyjęcia (Płatne i Bezpłatne) musi być równa wartości Zastąpiona ilość przyjęcia, z uwzględnieniem ewentualnej konwersji jednostek.
WskazówkaJeżeli stosowane są zarówno bezpłatne, jak i płatne wymiany towaru, powyższy warunek dotyczy obu środków.-
Dla każdej linii wymiany towaru z typem Bezpłatna, ilość w polach Ilość wymiany oraz Uwzględniona ilość wymiany musi być taka sama.
Jeśli ilość jest większa od zera, Pozycja wymiany towaru oraz Rozważana pozycja wymiany towaru, włącznie z opisami pseudo pozycji i konfiguracją artykułu, również muszą być identyczne.
-
Zakładka Działanie ręczne
Zakładka Działanie ręczne służy do wprowadzania danych istotnych wyłącznie dla działania Działanie ręczne. Umożliwia to określenie ręcznie uwzględnionej ilości oraz wprowadzenie dodatkowego opisu tekstowego dla tego działania.
- Ilość uwzględniona ręcznie – jeśli dla przypisanej pozycji przyjęcia zostało zdefiniowane działanie Ręczne, można podejmować indywidualne działania, które nie są śledzone przez system. System nie sprawdza, czy i kiedy działanie zostało zakończone. Aby ocenić, czy działanie ręczne wymaga zakończenia, suma wszystkich przypisanych pozycji przyjęcia z działaniem Ręczne jest porównywana z ilością wprowadzoną w tym polu. W tym polu należy wprowadzić ilość, która została już ręcznie uwzględniona. Ilość ta jest widoczna jako Ilość uwzględniona w tabeli zakładki Działania, gdzie sumowane są ilości odebrane i zaksięgowane dla każdego działania. Działanie ręczne jest zakończone, gdy ilość w tym polu odpowiada ilości przypisanej i zaksięgowanej.
- Tekst dla działania ręcznego – pole tekstowe służy do wprowadzenia opisu dla działania ręcznego. Tekst ma wyłącznie charakter informacyjny i nie podlega tłumaczeniu.
Zakładka Teksty
W tej zakładce można wprowadzać dodatkowe teksty dotyczące pozycji zwrotu klienta. Teksty te mają charakter wyłącznie informacyjny i nie wywołują żadnych skutków w systemie. Jeśli w zakładce Teksty wyświetlana jest ikona, oznacza to, że istnieją już wprowadzone teksty. Więcej informacji znajduje się w dokumentacji Teksty.
Zakładka Załączniki/ Teksty
W zakładce Załączniki/ teksty można przechowywać teksty dokumentów, moduły tekstowe oraz pliki związane z pozycją zwrotu klienta. Zapisane teksty i załączniki są oznaczone ikoną notatki, widoczną w tej zakładce. Opis tabeli znajduje się w dokumentacji Teksty.
Cecha specjalna: Zestawy artykułów
Jeżeli dla pozycji zwrotu klienta zostanie określona lub bezpośrednio powiązana pozycja zamówienia sprzedaży z zestawem artykułów, to ta pozycja zwrotu klienta jest traktowana inaczej niż pozostałe pozycje. Różnice te dotyczą zasadniczo następujących kwestii:
- Pozycja bazowa – pozycja bazowa zawiera zestaw artykułów.
- Pozycje szczegółowe – pozycje szczegółowe zawierają listę części powiązaną z zestawem.
W przypadku pozycji zwrotu klienta z set-artykułem i odniesieniem do pozycji zamówienia sprzedaży odpowiednie pozycje szczegółowe są generowane zgodnie z pozycją zamówienia sprzedaży.
Z pozycji zamówienia sprzedaży przejmowane są istniejące odniesienia do odpowiedniego dowodu dostawy lub faktury.
Odniesienie oraz Pozycja zamówienia wynikają z pozycji bazowej.
Artykuł oraz Wariant wynikają z odpowiadającej pozycji szczegółowej zamówienia sprzedaży.
Ustawienia i dane dla następujących pól wynikają z pozycji bazowej i nie mogą być zmieniane:
-
Powód zwrotu oraz Tekst powodu zwrotu
-
Żądane działanie
-
Dostawa towaru
-
Pochodzenie miejsca przyjęcia oraz Miejsce przyjęcia
-
Wszystkie pola pod zakładką Odbiorca zwrotu
-
Wszystkie pola pod zakładką Dane odbioru
-
Tekst dla działania ręcznego
Jeśli zmienia się ilość zwrotu w pozycji bazowej, ilość zwrotu komponentów jest ponownie obliczana zgodnie ze strukturą pozycji zamówienia oraz proporcjonalną ilością.
Jeżeli zmienia się referencyjna pozycja zamówienia sprzedaży będąca podstawą zwrotu zestawu, istniejące pozycje szczegółowe zostają usunięte, a w razie potrzeby generowane są nowe
Przypisanie do przyjęcia
Tylko do pozycji bazowej z zestawem przypisywane jest przyjęcie. Należy przy tym pamiętać, że nie ma odniesienia do żadnej konkretnej pozycji. W związku z tym w łańcuchu dokumentów pozycji bazowej wyświetlany jest wyłącznie dokument przyjęcia towaru lub zlecenie odbioru wraz z ich statusem podstawowym.
Pozycje szczegółowe, wynikające z pozycji bazowej, otrzymują to samo przypisanie przyjęcia. Tylko w pozycjach szczegółowych może zostać dodatkowo przypisana konkretna pozycja przyjęcia. System automatycznie proponuje odpowiednią pozycję przyjęcia do przypisania dla pozycji szczegółowej zwrotu klienta. Ilość dla pozycji szczegółowej jest przypisywana automatycznie, proporcjonalnie do ilości z pozycji bazowej. Działanie dla przypisanej pozycji przyjęcia w pozycji szczegółowej również wynika z pozycji bazowej i nie może być zmienione.
Jeśli pozycja szczegółowa zawiera artykuł z równoległymi jednostkami magazynowymi, dane te można wyświetlić i edytować za pomocą przycisku [Pokaż dodatkowe dane] (znajdującego się przed kolumną Przypisana ilość przyjęcia). Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku przypisana ilość nie może być edytowana – jest ona zawsze wyliczana proporcjonalnie na podstawie ilości pozycji bazowej. W przypadku zmiany ilości w pozycji bazowej, wszystkie ręcznie wprowadzone ilości równoległe są automatycznie przeliczane proporcjonalnie.
Dla pozycji szczegółowych nie można wykonywać następujących akcji dostępnych na pasku narzędzi listy przypisania przyjęć:
-
[Przyporządkowanie pozycji przyjęcia towaru]
-
[Podziel aktualny wiersz]
-
[Podsumuj takie same wiersze]
-
[Ustaw/usuń znacznik usuwania]
Powyższe akcje dostępne są wyłącznie dla pozycji bazowej. Wykonanie którejkolwiek z nich wpływa automatycznie na pozycje szczegółowe, np. ustawienie znacznika usunięcia dla przypisania przyjęcia towaru w pozycji bazowej powoduje nadanie tego samego znacznika także pozycjom szczegółowym.
Dla pozycji bazowej brakuje następujących danych, ponieważ dla zestawów nie są przechowywane żadne dane o magazynowaniu:
-
Magazyn
-
Ilość przyjęcia
-
Szczegółowe dane dotyczące przypisanej ilości w kontekście równoległych jednostek magazynowych
Akcje przetwarzania statusu
Poniższe akcje związane z przetwarzaniem statusu są dostępne wyłącznie dla pozycji bazowych:
-
[Wprowadź bezpośrednie przyjęcie u dostawcy]
-
[Anuluj bezpośrednie przyjęcie u dostawcy]
-
[Zrealizuj przyjęcie ręcznie]
-
[Anulowanie ręcznej realizacji przyjęcia]
-
[Anuluj pozycje]
-
[Cofnij anulowanie pozycji]
Statusy pozycji szczegółowych są automatycznie ustawiane zgodnie ze statusem pozycji bazowej.
Zlecenie noty kredytowej
Jeśli dla zestawu zostaje wygenerowane zlecenie noty kredytowej, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:
-
Zlecenie noty kredytowej zawiera pozycję bazową dla zestawu oraz odpowiadające jej pozycje szczegółowe dla komponentów pochodzących z listy części.
-
Magazyn oraz Właściciel zapasu dla pozycji bazowej wynikają z pierwszej pozycji szczegółowej w zwrocie klienta, ponieważ dla zestawu nie są przechowywane dane logistyki magazynowej.
-
Dla pozycji szczegółowych Odbiorca dostawy oraz Magazyn nie są pobierane ze zwrotu klienta, lecz są identyczne z danymi z pozycji bazowej zlecenia noty kredytowej.
-
Struktura handlowej listy części jest przejmowana z referencyjnego zamówienia sprzedaży i nie może być zmieniona – nawet w przypadku list o zmiennym składzie.
-
Ustawienie sposobu wyznaczania ceny (poprzez set-artykuł lub poprzez komponenty) pochodzi z zamówienia sprzedaży i nie jest określane na podstawie bieżącej listy części.
-
Dla set-artykułu nie jest przypisywany koszt towarów – jest on wyznaczany na podstawie komponentów.
Jeśli zlecenie noty kredytowej zostało utworzone, jest ono widoczne w zakładce Nota kredytowa w edytorze pozycji aplikacji. Dla pozycji bazowej z zestawem – w przeciwieństwie do innych pozycji – nie jest tworzona pozycja przyjęcia, lecz przypisywany jest jedynie nagłówek. W związku z tym na liście zleceń not kredytowych nie jest wyświetlana żadna pozycja, a co za tym idzie, również status podstawowy zlecenia. Kolumny Magazyn i Właściciel zapasu pozostają puste.
Zlecenie wymiany towaru
Jeśli artykuł wymienny w bezpłatnej wymianie towaru jest zestawem, to niezależnie od wartości zapisanych w handlowej liście części system zapewnia, że pozycja zestawu będzie miała znaczenie cenowe.
W przypadku ponownego wykorzystania pozycji obowiązuje zasada: istniejącą pozycję z zestawem można ponownie wykorzystać tylko wtedy, gdy poprzednia pozycja nie została anulowana. Gwarantuje to, że nowo utworzona pozycja będzie zawierała aktualną strukturę zestawu.
Przyjęcie towaru
Jeśli w zwrocie klienta z zestawem zastosowano akcję [Utwórz przyjęcie towaru ze zwrotu klienta], to dla pozycji bazowej z zestawem nie jest tworzona pozycja przyjęcia towaru, ponieważ nie istnieją dla niej dane logistyki magazynowej. W pozycji zwrotu klienta przyjęcie towaru jest przypisywane automatycznie, bez odniesienia do konkretnej pozycji.
Dla wszystkich komponentów z powiązanej handlowej listy części tworzone są pozycje przyjęcia towaru. W pozycjach szczegółowych zwrotu klienta przypisania te są dokonywane automatycznie.
Działania podejmowane w wyniku zwrotu od klienta i ich skutki
Jeśli artykuł został zwrócony, można zastosować różne działania, określające dalszy sposób postępowania z przypisaną ilością przyjęcia.
Dostępne są następujące działania: (Puste), Nota kredytowa, Brak działania, Bezpłatna wymiana towaru, Płatna wymiana towaru, Działanie ręczne, Dostawa uzupełniająca
- (Puste) – ustawienie oznacza brak wybranego działania. Jeśli pozostaje wartość (Puste), status działania przypisanej pozycji nie zmieni się automatycznie na Zakończone. Ustawienia (Puste) i Brak działania różnią się pod tym względem.
- Nota kredytowa – ustawienie pozwala przyznać klientowi notę kredytową dla danej ilości. Aby nota kredytowa została wystawiona, należy wykonać działanie [Utwórz lub zmień zamówienia not kredytowych]. Za pomocą tego działania można utworzyć nowe zamówienia not kredytowych lub zmieniać istniejące na podstawie danych w zakładce Nota kredytowa w edytorze pozycji.
Warunki, takie jak ceny, są przejmowane zgodnie z oryginalną pozycją dokumentu. W przypadku odniesienia Pozycja warunki wynikają z zastosowanego typu zamówienia. Wartości domyślne są określane tak, jakby nowe zamówienie sprzedaży zostało utworzone bez odniesienia do poprzedniej dostawy.
Ponadto Uwzględniona ilość w tabeli zakładki Działania jest aktualizowana do uwzględnionej ilości i Zaksięgowanej ilości przyjęcia. Równocześnie aktualizowane są dane w zakładce Nota kredytowa w edytorze pozycji.
- Brak działania – ustawienie Brak działania nie skutkuje żadną czynnością i nie powoduje żadnych dalszych efektów.
Uwzględniona ilość w tabeli zakładki Działania zawsze odpowiada Zaksięgowanej ilości przyjęcia. To działanie jest automatycznie zakończone, jeśli Przypisana ilość przyjęcia zgadza się z Zaksięgowaną ilością przyjęcia.
- Bezpłatna wymiana towaru – ustawienie Bezpłatna wymiana towaru, umożliwia, aby dana ilość została ponownie dostarczona klientowi bez dodatkowych kosztów za pomocą nowego zamówienia sprzedaży typu Zlecenie wymiany towaru i jednej lub więcej pozycji zamówienia.
W wymianie towaru mogą zostać użyte także inne artykuły i ilości. Aby realizacja wymiany towaru była możliwa, należy wykonać działanie [Utwórz lub zmień zlecenia wymiany towaru].
Uwzględniona ilość w tabeli działań jest aktualizowana równocześnie z Zaksięgowaną ilością przyjęcia. Aktualizowane są także dane w zakładce Wymiana towaru w edytorze pozycji.
- Płatna wymiana towaru – ustawienie Płatna wymiana towaru, umożliwia, aby dana ilość została ponownie dostarczona klientowi na jego koszt za pomocą nowego zamówienia sprzedaży typu Zlecenie wymiany towaru i jednej lub więcej pozycji zamówienia sprzedaży. W wymianie towaru można użyć również innych artykułów i ilości.
Oryginalna ilość zwróconej pozycji jest uznawana, a nowe artykuły zamienne są rozliczane według zasad wyznaczania cen.
Aby wymiana towaru została zrealizowana, należy wykonać akcję [Utwórz lub zmień zlecenie wymiany towaru]. Uwzględniona ilość w tabeli działań jest aktualizowana równocześnie z Zaksięgowaną ilością przyjęcia. Aktualizowane są także dane w zakładce Wymiana towaru.
- Działanie ręczne – ustawienie Działanie ręczne może być użyte jako symbol zastępczy dla wszystkich działań, które nie są dostępne osobno.
W przypadku wybrania tego działania należy zwrócić uwagę na pole Ilość uwzględniana ręcznie w zakładce Działanie ręczne. Wprowadzona ilość jest całkowitą ręcznie uwzględnioną ilością dla pozycji zwrotu klienta. Jest ona także zapisana jako Uwzględniona ilość w tabeli zakładki Działania.
- Dostawa uzupełniająca – ustawienie pozwala, by ponownie dostarczyć klientowi artykuł poprzez oryginalną pozycję zamówienia sprzedaży.
To ustawienie może być użyte tylko wtedy, gdy pozycja zwrotu klienta odnosi się bezpośrednio lub pośrednio do pozycji zamówienia sprzedaży.
Aby realizacja dostawy była możliwa, należy wykonać akcję [Uwzględnij ilości magazynowe dodatkowej dostawy]. Akcja ta powoduje aktualizację pozycji zamówienia sprzedaży poprzez zmniejszenie lub zwiększenie ilości, zgodnie z ilością, która ma zostać dostarczona ponownie, na przykład po anulowaniu przyjęcia towaru.
Uwzględniona ilość w tabeli działań jest aktualizowana razem z Zaksięgowaną ilością przyjęcia.
Akcje związane z aplikacją
Akcje [Weryfikuj], [Zapisz], [Usuń] dotyczące przetwarzania dokumentów oraz interakcji między tabelą pozycji a edytorem pozycji zostały opisane w dokumencie Ogólne akcje dotyczące przetwarzania dokumentów.
Poniżej opisano konkretne akcje związane z aplikacją:
Akcja [Nowy]
Do wprowadzenia lub utworzenia nowego zwrotu klienta można wykorzystać różne akcje:
Aby utworzyć nowy zwrot klienta, należy skorzystać z akcji [Nowy] na standardowym pasku przycisków. Przed jej wykonaniem trzeba wybrać:
-
Organizację sprzedaży w polu wyboru na pasku narzędzi przepływu pracy
-
Rodzaj zwrotu klienta w pierwszym polu identyfikacji
Więcej informacji na temat tej akcji można znaleźć w dokumencie Ogólne działania związane z przetwarzaniem dokumentów.
Akcja umożliwia zduplikowanie otwartego dokumentu zwrotu klienta w aplikacji. Organizacja sprzedaży wybrana na pasku narzędzi przepływu pracy jest używana również dla nowego dokumentu.
Kopiowane są dane:
-
Rodzaj zwrotu
-
Zamawiający (identyfikacja, nazwa, adres, do wiadomości)
-
Data utworzenia
-
Numer odniesienia
-
Odniesienie do dokumentu
-
Odpowiedzialny pracownik
-
Przedstawiciel (jeśli przypisany do organizacji)
-
Magazyn źródłowy i miejsce przyjęcia
-
Odbiór towaru
-
Rodzaj zamówienia noty kredytowej
-
Nazwa i adres organizacji sprzedaży (jeśli tożsama w dokumencie źródłowym i docelowym)
-
Dane odbiorcy zwrotu
-
Dane odbioru
-
Warunki odbioru
-
Wydruk dokumentu
-
Teksty
Pozostałe dane i ustawienia, takie jak status otwarcia, są tworzone tak samo jak dla nowego dokumentu.
Generowanie zwrotu od klienta dla dokumentu dostawy
Akcja umożliwia utworzenie zwrotu klienta na podstawie istniejącego dokumentu dostawy. Generuje to automatycznie wiele informacji, których nie trzeba ponownie wprowadzać.
Po uruchomieniu akcji otwierane jest okno dialogowe wyboru dokumentu bazowego.
Dostępne pola:
-
Odniesienie – wybór rodzaju dokumentu: dowód dostawy, faktura z transakcją magazynową lub zamówienie sprzedaży
-
Odniesienie do dokumentu – identyfikator dokumentu: rodzaj i numer
-
Rodzaj zwrotu klienta – wybór odpowiedniego rodzaju zwrotu zgodnie z referencją i uprawnieniami organizacji sprzedaży
-
Zamawiający– automatycznie wybrany na podstawie dokumentu odniesienia
-
Organizacja sprzedaży – automatycznie wybrana na podstawie dokumentu odniesienia
-
Firma – powiązana z organizacją sprzedaży
-
Przedstawiciel – określony na podstawie danych głównych
Opcje zastosowania pozycji
-
Przejmij tylko nagłówek – możliwość przesłania tylko danych podstawowych bez pozycji
-
Przejmij pozycję za pomocą edytora – każda pozycja przechodzi przez edytor pozycji w celu indywidualnej edycji
Pola dodatkowe
-
Powód zwrotu – domyślna wartość dla wszystkich przesyłanych pozycji
-
Preferowane działanie – domyślne działanie dla przesyłanych pozycji
-
Szablon tekstu uzasadnienia zwrotu – automatycznie przypisany po wyborze powodu
-
Tekst uzasadnienia zwrotu – ręcznie edytowalny tekst, jeśli wymagany przez powód zwrotu
Akcja [Weryfikuj]
Po wprowadzeniu danych można użyć akcji Sprawdź na pasku narzędzi, aby sprawdzić poprawność danych. Błędy są wyświetlane w formie komunikatów dla odpowiednich pól.
Po poprawnym zatwierdzeniu nowy zwrot klienta jest tworzony, a dane są automatycznie dostosowywane:
-
Pole Dostawa towaru jest ustawiane na Oczekiwany, przez klienta.
-
Maksymalna ilość zwrotu na pozycję jest weryfikowana.
-
Jeśli spełnione są określone warunki, akcja Dostawa uzupełniająca może zostać automatycznie zamieniona na Bezpłatna wymiana towaru lub Płatna wymiana towaru.
Generowanie zwrotu od klienta dla przyjęcia towaru
Akcja umożliwia utworzenie zwrotu klienta na podstawie istniejącego przyjęcia towaru. Wiele danych jest automatycznie przejmowanych.
Po wykonaniu akcji otwiera się okno dialogowe, w którym należy wybrać dokument przyjęcia towaru.
Dostępne pola:
-
Przyjęcie towaru – rodzaj i numer przyjęcia towaru
-
Rodzaj zwrotu klienta – wybór odpowiedniego typu zwrotu zgodnie z przyjęciem
-
Zamawiający – określony na podstawie przyjęcia towaru
-
Organizacja sprzedaży – określona na podstawie przyjęcia towaru
-
Firma – przypisana do organizacji sprzedaży
-
Przedstawiciel – przypisany na podstawie danych głównych klienta
Opcje zastosowania pozycji
-
Przejmij tylko nagłówek – możliwość przesłania tylko danych podstawowych bez pozycji
-
Przejmij pozycję za pomocą edytora – każda pozycja przechodzi przez edytor pozycji w celu indywidualnej edycji
Pola dodatkowe
-
Powód zwrotu – domyślna wartość dla wszystkich przesyłanych pozycji
-
Preferowane działanie – domyślne działanie dla przesyłanych pozycji
-
Szablon tekstu uzasadnienia zwrotu – automatycznie przypisany po wyborze powodu
-
Tekst uzasadnienia zwrotu – ręcznie edytowalny tekst, jeśli wymagany przez powód zwrotu
Efekty wykonania akcji
-
Nowy zwrot klienta jest tworzony zgodnie z wprowadzonymi danymi
-
Dostosowywane są ustawienia takie jak Oczekiwany, przez klienta oraz akcja Dostawa uzupełniająca tam, gdzie jest to wymagane
Akcje przetwarzania statusu
Akcje przetwarzania statusu umożliwiają aktualizację stanów przetwarzania pozycji lub dokumentu zwrotu klienta. W zależności od ustawień można przeprowadzać następujące akcje:
-
[Wprowadź bezpośrednie przyjęcie towaru u dostawcy]
Za pomocą akcji można przypisać przyjęcie do pozycji zwrotu, które są wysyłane bezpośrednio do dostawcy, i zgłosić odbiór towaru. Dostawca potwierdza otrzymaną ilość.
Po uruchomieniu akcji otwiera się okno dialogowe, w którym należy wprowadzić otrzymaną ilość dla każdej pozycji zwrotu. Ilość otwarta do zwrotu jest proponowana jako wartość domyślna.
W przypadku pozycji zarządzanych w jednostkach równoległych możliwe jest także wprowadzenie ilości dla jednostki równoległej.
Za pomocą pola wyboru na końcu wiersza można wskazać, czy przyjęcie ma być przypisane.
W przypadku różnych odbiorców zwrotu należy w pierwszym polu okna dialogowego wybrać odpowiedniego odbiorcę.
Warunki wstępne:
-
Zwrot nie jest wysyłany do własnego magazynu firmy, ale bezpośrednio do dostawcy
-
Status przyjęcia pozycji bazowej zwrotu nie jest Całkowicie odebrany
Efekty:
-
Ilości są przypisywane jako przyjęte i zaksięgowane
-
Ilość zaksięgowanego przyjęcia może być później anulowana za pomocą akcji [Anuluj bezpośrednie przyjęcie od dostawcy]
-
Status przyjęcia pozycji zwrotu i dokumentu bazowego jest aktualizowany
-
[Anuluj bezpośrednie przyjęcie towaru u dostawcy]
Za pomocą akcji można zmniejszyć zaksięgowaną ilość przyjęcia i w ten sposób częściowo lub całkowicie anulować odbiór.
Po uruchomieniu akcji otwiera się okno dialogowe, w którym można wprowadzić ilość do anulowania dla każdej pozycji zwrotu. Domyślnie ustawiona jest ilość odpowiadająca wcześniej zaksięgowanej ilości przyjęcia.
Dla jednostek równoległych istnieje możliwość wprowadzenia osobnej ilości.
Warunki wstępne:
-
Wprowadzono bezpośrednie przyjęcie od dostawcy
-
Status odbioru pozycji zwrotu to Częściowo odebrany lub Całkowicie odebrany
Efekty:
-
Zakładka Przyjęcie aktualizuje zaksięgowaną ilość przyjęcia
-
Nawet po całkowitym anulowaniu, linia przyjęcia pozostaje w tabeli dla celów historycznych
-
Status odbioru pozycji zwrotu i bazy jest aktualizowany
-
[Zrealizuj przyjęcie ręcznie]
Za pomocą akcji można ustawić status przyjęcia pozycji zwrotu jako Całkowicie odebrany (zrealizowany ręcznie).
Przykładowe zastosowanie:
-
częściowe przyjęcie zostało zrealizowane
-
brakująca ilość nie jest już oczekiwana
-
pierwotna ilość zwrotu powinna pozostać bez zmian
Warunki wstępne:
-
Użytkownik jest pracownikiem wewnętrznym lub przedstawicielem
-
Zwrot klienta może być przetworzony
-
Pozycja zwrotu nie jest pozycją szczegółową zestawu
-
Status przyjęcia nie jest Całkowicie odebrany
Efekty:
-
Status przyjęcia zmienia się na Całkowicie odebrany (zrealizowany ręcznie)
-
Wszystkie składniki zestawu również otrzymują ten status
-
Pola takie jak Ilość zwrotu i Przypisana ilość przyjęcia nie mogą być później zmieniane
-
Różnica między ilością zwrotu a ilością przyjęcia jest rejestrowana jako anulowana
-
[Anulowanie ręcznej realizacji przyjęcia]
Za pomocą akcji można anulować ręczne zakończenie przyjęcia pozycji zwrotu.
Akcja ta jest przydatna, jeśli mimo ręcznego zakończenia przyjęcia pojawiła się dostawa brakujących towarów.
Warunki wstępne:
-
Użytkownik jest pracownikiem wewnętrznym lub przedstawicielem
-
Zwrot klienta może zostać przetworzony
-
Pozycja zwrotu klienta nie została anulowana
-
Pozycja zwrotu klienta ma status Całkowicie odebrany (zrealizowany ręcznie)
-
Pozycja zwrotu klienta jest pozycją podstawową (nie składnikiem zestawu)
Efekty:
-
Status odbioru pozycji zwrotu zostaje cofnięty z Całkowicie odebrany (zrealizowany ręcznie)
-
Pozycja zwrotu może ponownie zostać normalnie przetworzona
-
[Anuluj pozycję]
Za pomocą akcji można zmienić status pozycji zwrotu klienta na Anulowany.
Akcję stosuje się w przypadku zapowiedzianych zwrotów, które:
-
nie zostały przyjęte
-
nie są już oczekiwane
-
powinny zostać wycofane bez zmiany ilości zwrotu
Warunki wstępne:
-
Użytkownik jest pracownikiem wewnętrznym lub przedstawicielem
-
Zwrot klienta może zostać przetworzony
-
Pozycja zwrotu klienta nie ma statusu Anulowany
-
Dla pozycji zwrotu klienta nie jest przetwarzane żadne pobranie
-
Pozycja zwrotu klienta ma status przyjęcia Nie odebrano i nie jest zrealizowana ręcznie
-
Pozycja została już zapisana (nie jest w trybie nowego wprowadzenia)
-
Wszystkie przypisania przyjęcia zostały anulowane (ilość przyjęcia = 0)
-
Dla pozycji zwrotu nie są wykonywane inne działania
-
Pozycja jest pozycją podstawową (nie składnikiem zestawu)
Efekty:
-
Pozycja zwrotu klienta otrzymuje status Anulowany
-
Składniki zestawu otrzymują automatycznie również status Anulowany
-
Jeśli wszystkie pozycje zwrotu są anulowane, cały zwrot otrzymuje status Anulowany
-
Dane pozycji anulowanej pozostają widoczne, ale nie można ich już zmieniać
-
[Cofnij anulowanie pozycji]
Za pomocą akcji można przywrócić anulowaną pozycję zwrotu klienta.
Akcję stosuje się w przypadku pozycji, dla których otrzymano jednak towar, mimo wcześniejszego anulowania.
Warunki wstępne:
-
Użytkownik jest pracownikiem wewnętrznym lub przedstawicielem
-
Zwrot klienta może zostać przetworzony
-
Pozycja zwrotu klienta ma status Anulowany
-
Pozycja jest pozycją podstawową (nie składnikiem zestawu)
Efekty:
-
Status pozycji zmienia się z Anulowany na Nie anulowany
-
Pozycja wraca do normalnego procesu przetwarzania zwrotu
Akcje te dostępne są wyłącznie dla pozycji podstawowych (nie szczegółowych).
Statusy pozycji szczegółowych są automatycznie synchronizowane ze statusem pozycji podstawowej.
Zmiana statusu ogólnego: Nagłówek dokumentu lub pozycje
Za pomocą przycisku [Akcje] można ręcznie zmieniać status ogólny całego zwrotu klienta lub jego pojedynczych pozycji.
Dostępne działania to:
-
[Zwolnij]
-
[Blokuj]
-
[Zwolnij pozycje]
-
[Zablokuj pozycje]
Opis tych działań oraz instrukcję ich wykonania można znaleźć w dokumentacji Akcje: Zwalnianie, blokowanie i uzupełnianie dokumentu lub pozycji.
Akcje dla nagłówka i pozycji
Przyciski dla nagłówka i pozycji umożliwiają:
-
Tworzenie dokumentów powiązanych
-
Modyfikację przydziału pozycji przyjęcia
-
Wykonywanie działań ręcznych
-
Anulowanie lub cofnięcie anulowania dokumentów
Dostępne są akcje:
- [Zmień nazwę pseudoartykułu]
Za pomocą akcji można dla pozycji pseudoartykułu wprowadzić inny opis niż wynikający z danych podstawowych artykułu.
Akcja jest dostępna zarówno w edytorze pozycji, jak i pod przyciskiem [Akcje] na pasku przycisków.
Więcej informacji na temat tej akcji znajduje się w dokumentacji Akcja: Zmiana opisu pseudoartykułu.
Akcje dla nagłówka
Akcje dotyczące bazy umożliwiają:
-
Zmianę danych podstawowych dokumentu
-
Zmianę organizacji sprzedaży lub danych klienta
-
Uzupełnienie informacji o odbiorze i dostawie towaru
-
Drukowanie dokumentu zwrotu
-
Tworzenie lub zmiana zamówień not kredytowych
-
Uwzględnienie kolejnych ilości dostawy
-
Tworzenie lub zmiana zamówień wymiany towaru
-
Tworzenie zamówień odbioru
Dostępne akcje:
- [Usuń przyporządkowanie przyjęcia towaru]
Za pomocą akcji można usunąć wszystkie przypisania przyjęcia do pozycji zwrotu klienta.
Jeżeli przypisanie do przyjęcia istnieje również w bazie zwrotu klienta, zostanie ono również usunięte.
Jeśli ma zostać usunięte tylko jedno przypisanie, należy ręcznie ustawić znacznik usuwania w zakładce Przyjęcie w edytorze pozycji.
Po wybraniu akcji otwiera się okno dialogowe, w którym należy podać:
-
Rodzaj przyjęcia
-
Numer przyjęcia
Po wprowadzeniu identyfikatora odpowiednie przypisania zostaną usunięte.
- [Wydrukuj dokument zwrotu]
Dokument zwrotu może być wystawiony zarówno dla zwrotów klientów z pozycjami, jak i bez pozycji.
Dla zwrotu bez pozycji wymagane jest:
-
Ustawienie Oczekiwany przez klienta w polu Dostawa towarów
-
Wprowadzenie odbiorcy zwrotu (nazwa i adres)
-
Wybranie nośnika wyjścia dokumentu
-
Wprowadzenie danych komunikacyjnych dla wysyłki e-mail lub faksu, jeśli nie są one dostępne w danych podstawowych klienta
Dla zwrotu z pozycjami wymagane jest:
-
Status przyjęcia zwrotu: Nie odebrano lub Częściowo odebrano
-
Istnieją pozycje z takim statusem
-
Ustawienie Oczekiwany, przez klienta w polu Dostawa towarów dla pozycji podstawowych
W wyniku akcji zostaje wydrukowany dokument zwrotu, skierowany do odbiorcy wskazanego w nagłówku zwrotu klienta.
- [Utwórz lub zmień zlecenia wystawienia noty kredytowej]
Za pomocą akcji tworzy się lub aktualizuje zamówienia sprzedaży typu Nota kredytowa zwrotu lub Zlecenie wymiany towaru.
Zamówienia te służą jako podstawa do dalszego przetwarzania zwrotu klienta.
Warunki wstępne:
-
W zakładce Nota kredytowa w bazie zwrotu klienta jest określony rodzaj zamówienia noty uznaniowej
-
Zwrot klienta zawiera pozycje o statusie Zwolniony
-
Wartości Zaksięgowana ilość noty uznaniowej i Uwzględniona ilość noty uznaniowej różnią się albo zmieniono odniesienia do dokumentów (dowód dostawy, zamówienie sprzedaży, faktura)
Efekty:
-
Tworzone lub aktualizowane jest zamówienie noty kredytowej zgodnie z przypisanym typem
-
Zamówienia są generowane dla każdego oryginalnego zamówienia sprzedaży
-
Dla pozycji przywołujących Artykuł tworzone są odpowiednie pozycje w zamówieniu
-
Przejęte zostają odpowiednie warunki cenowe, jak w oryginalnym zamówieniu
Specjalne funkcje:
-
Dla zwrotu do dostawcy dane magazynowe są ustawiane automatycznie
-
Dla zwrotu typu Zlecenie wymiany towaru stosowane są osobne zasady dotyczące dostaw i fakturowania
- [Utwórz lub zmień zamówienia wymiany towaru]
Akcja służy do tworzenia lub aktualizacji zamówień sprzedaży typu Zlecenie wymiany towaru. Takie zamówienia sprzedaży stanowią podstawę dla dokumentów uzupełniających.
Do wykonania tej akcji wymagane są:
-
w zakładce Wymiana towaru w bazie zwrotu klienta musi być określony typ zamówienia wymiany towaru,
-
zwrot klienta musi zawierać pozycje o statusie Zwolniony,
-
dla zwolnionych pozycji zwrotu klienta wymiana towaru została już zaksięgowana albo
-
wymagane są zmiany w pozycjach utworzonych w zamówieniach wymiany.
Po wykonaniu akcji tworzone jest zamówienie wymiany:
-
zgodnie z typem zamówienia wymiany ustawionym w chwili tworzenia,
-
dla każdego oryginalnego zamówienia sprzedaży,
-
dla wszystkich pozycji zwrotu klienta z referencją Artykuł.
Jeśli istnieje odniesienie do dokumentu, dla nagłowka i pozycji zamówienia wymiany przyjmowane są domyślne warunki z oryginalnego zamówienia sprzedaży. Możliwe jest również wprowadzenie pozycji rozliczeniowych z ilością 0. Dokumenty uzupełniające są generowane z zamówienia sprzedaży.
Akcja musi zostać ponownie wykonana, jeżeli odpowiednia pozycja zwrotu klienta została zmieniona w wyniku:
-
anulowania,
-
częściowego anulowania,
-
zmiany działania,
-
zmiany odniesienia,
-
zmiany danych dotyczących wymiany towaru.
Jeśli wygenerowanego zamówienia nie można zmienić, system wyświetla odpowiednie ostrzeżenia lub komunikaty o błędach. Ostrzeżenia mogą być automatycznie zatwierdzane.
- [Uwzględnij ilości magazynowe dodatkowej dostawy]
Za pomocą akcji można przenieść wszystkie kolejne ilości wynikające ze zwrotu do odpowiedniego zamówienia sprzedaży.
Efekty:
-
Dostarczona ilość w zamówieniu sprzedaży jest aktualizowana w oparciu o ilości faktycznie przyjęte
-
Jeśli ilość została zmniejszona, umożliwia to przygotowanie kolejnej dostawy do klienta
Warunki wstępne:
-
Pozycje zwrotu klienta mają status Zwolniony
- [Generuj lub zmień zamówienia wymiany towaru]
Za pomocą akcji tworzy się lub aktualizuje zamówienia sprzedaży typu Zlecenie wymiany towaru.
Warunki wstępne:
-
W zakładce Wymiana towaru określono typ zamówienia wymiany
-
Zwrot klienta zawiera pozycje o statusie Zwolniony
-
Dla zwolnionej pozycji zwrotu jest przypisana ilość przyjęta albo wymagane są zmiany w istniejącym zamówieniu wymiany
Efekty:
-
Tworzony lub zmieniany jest odpowiedni dokument sprzedaży
-
Uwzględniane są dane z oryginalnego zamówienia (np. dane partnera, warunki dostawy, ceny)
-
Tworzone są nowe linie sprzedaży na podstawie danych z pozycji wymiany towaru w zwrocie
Specjalne zasady:
-
Jeśli aktywne jest ustawienie Nota kredytowa przy pierwszej fakturze, pierwsza faktura za dostawę wymiany i nota uznaniowa są ze sobą powiązane
-
Płatne i bezpłatne wymiany są odpowiednio rozdzielane według typu dostawy
- [Generuj zlecenie odbioru]
Za pomocą akcji można tworzyć zlecenia dostawy typu Dostawa zewnętrzna w celu odbioru towarów, które mają zostać zwrócone.
Wymagania wstępne
Akcja jest dostępna tylko wtedy, gdy istnieją pozycje zwrotu, dla których w polu Dostawa towarów zdefiniowano odbiór.
Ustawienia
Po wykonaniu akcji otwiera się okno dialogowe, w którym oprócz daty dokumentu dla zlecenia dostawy można ustawić:
- Dla dostaw do – w tym polu można określić, dla jakich typów dostaw zewnętrznych mają być generowane zlecenia odbioru. Dostępne są opcje:
-
Wszystkie — uwzględniane są wszystkie przesyłki zwrotne klientów, które spełniają pozostałe wymagania
-
Do lokalizacji wewnętrznej przez odbiór — uwzględniane są pozycje zwrotów klientów, dla których odbiorcą zwrotu jest magazyn towarów przychodzących
-
Do dostawcy przez odbiór — uwzględniane są pozycje zwrotne klienta, dla których odbiorcą zwrotu jest dostawca, a w dostawie towarów zdefiniowano Pobranie od klienta
-
Do dostawcy przez odbiór dostawcy — uwzględniane są pozycje zwrotu klienta, dla których odbiorcą zwrotu jest dostawca, a w dostawie towarów zdefiniowano Pobranie od klienta przez dostawcę
-
- Grupowanie według terminu odbioru – można określić, czy podczas tworzenia zlecenia dostawy pozycje będą grupowane dodatkowo według daty odbioru.
- Uwzględniaj tylko otwarte ilości przyjęcia – za pomocą tej funkcji można zdecydować, czy przy określaniu ilości do zamówienia dostawy należy odjąć już odebraną ilość:
-
jeśli opcja jest aktywna, odebrana ilość zostaje odjęta od całkowitej ilości
-
jeśli opcja jest nieaktywna, uwzględniana jest całkowita ilość pomniejszona jedynie o anulowaną ilość
-
Efekty
Zlecenia dostawy typu Dostawa zewnętrzna są tworzone zgodnie z ustawieniami. Rodzaj zlecenia dostawy wynika z ustawienia w nagłówku zwrotów klienta w polu Rodzaj zlecenia dostawy do odbioru.
Pozycje zwrotów klientów są grupowane w zamówienia dostawy według:
-
partnera dostawy
-
odbiorcy dostawy
-
warunków dostawy
-
warunków wysyłki
-
spedytora
-
daty odbioru (jeśli wybrano grupowanie)
Podczas tworzenia zlecenia dostawy uwzględniane są tylko te pozycje, które nie zostały anulowane i których status odbioru to Brak odbioru w toku.
Uwzględnione pozycje zwrotne klienta otrzymują status odbioru Odbiór w toku. Ilość do zamówienia dostawy wynika z całkowitej ilości pozycji zwrotu klienta, pomniejszonej o anulowaną ilość i — w zależności od ustawień — o ilość już odebraną.
Jeśli dostawca został zdefiniowany jako odbiorca zwrotu, wygenerowana pozycja zamówienia dostawy zostaje przypisana do pozycji zwrotnej jako dostawa przychodząca. Tworzony jest wiersz przypisania na liście w zakładce Odbiór.
Zarezerwowana ilość przychodząca oraz status przychodzący pozycji zwrotów klienta są aktualizowane dopiero po zakończeniu realizacji zlecenia odbioru.
Akcje dla pozycji
Dostępne akcje:
-
Anulowanie pojedyncze pozycje dokumentu zwrotu
-
Przywrócenie uprzednio anulowane pozycje
Po anulowaniu pozycji zmienia się jej status, a związane działania, takie jak tworzenie przyjęcia towaru czy wymiany towaru, są przerywane lub modyfikowane.
Wyszukiwanie i dodawanie pozycji
System pozwala na wyszukiwanie istniejących pozycji w bazie danych w celu:
-
Przypisania do nowego dokumentu
-
Przenoszenia pozycji przy edycji zwrotu klienta
Dodawanie pozycji może być wykonywane ręcznie lub automatycznie za pomocą edytora pozycji.
Akcja jest na pasku narzędzi tabeli pozycji. Jej ogólny opis znajduje się w dokumentacji Akcja: Wyszukaj i dodaj pozycje.
W przypadku zwrotów od klientów należy pamiętać, że jako źródło wyszukiwania pozycji mogą być używane tylko następujące dokumenty:
-
dowód dostawy / pozycje
-
faktura z transakcją magazynową / pozycje
-
zamówienie sprzedaży / pozycje
-
dowód przyjęcia towaru / pozycje
W przypadku pozycji pochodzących z paragonu domyślnym ustawieniem dla pola Dostawa towaru jest Nieoczekiwane, przez klienta.
Dla pozycji pochodzących z innych dokumentów sugerowane jest ustawienie Oczekiwane, przez klienta.
Dostosowywana jest również akcja Dostawa uzupełniająca, która ma zostać przyjęta, jeśli spełnione są następujące warunki:
-
nowa pozycja pochodzi z pozycji przyjęcia towaru lub z dodatkowej pozycji dowodu dostawy, przez co brak jest odniesienia do pozycji zamówienia sprzedaży
-
w zależności od przyczyny zwrotu można ustawić Bezpłatną wymiana towaru lub Płatną wymiana towaru
Jeśli te warunki są spełnione i dla pozycji ustawiono Dostawę uzupełniającą, zostanie ona automatycznie zmieniona na Bezpłatną wymianę towaru, jeśli jest dostępna zgodnie z przyczyną zwrotu. W przeciwnym razie zostanie ustawiona Płatna wymiana towaru.
W innych przypadkach ustawienie Dostawa uzupełniająca pozostaje bez zmian.
Efekty wykonania poszczególnych akcji
Każda akcja aktualizuje odpowiednie statusy dokumentów, przypisane ilości, powiązania z dokumentami bazowymi oraz dane pozycji.
System automatycznie pilnuje spójności danych pomiędzy dokumentami powiązanymi.
Pobieranie danych na dokument
Dane dla zamówienia sprzedaży z wymianą towaru
Proces wyszukiwania istniejącego zamówienia:
-
System najpierw wyszukuje zamówienie, które ma ustawiony rodzaj zamówienia wymiany zgodny z nagłówkiem zwrotu klienta oraz odniesienie do tego samego oryginalnego zamówienia lub brak odniesienia.
-
Jeśli istnieje odpowiednie zamówienie, jego dane są aktualizowane.
-
Jeśli nie, tworzone jest nowe zamówienie sprzedaży.
Z bazy zwrotu klienta do nowego zamówienia przenoszone są:
-
odpowiedzialny pracownik,
-
przedstawiciele handlowi (1–3).
Z oryginalnego zamówienia pobierane są:
-
dane dotyczące dostawy (adres dostawy, odbiorca faktury, partner płatności),
-
spedytor,
-
trasa (jeśli możliwe, zgodnie z magazynem odbiorcy),
-
warunki dostawy i wysyłki,
-
port lotniczy, typ transakcji, rodzaj transportu, procedura statystyczna,
-
pochodzenie rabatu i ustawienia dotyczące rabatów,
-
klasyfikacja i struktura cen,
-
waluta,
-
data odniesienia ceny,
-
czas kalkulacji,
-
wykorzystanie partnera,
-
sposób wyświetlania ceny (brutto/netto).
Jeśli Pochodzenie rabatu w oryginalnym zamówieniu to Ręczne, podstawowe rabaty (1–4) są także przejmowane.
Jeśli w nagłówku zwrotu klienta wpisano Pochodzenie magazynu zamówienia wymiany jako Magazyn źródłowego zamówienia sprzedaży, magazyn jest przenoszony z oryginalnej pozycji lub z pozycji dostawy lub faktury.
Dane pozycji zamówienia sprzedaży dla wymiany towaru
Dane i ustawienia przenoszone są zgodnie z:
-
artykułem wymiany,
-
cechą i konfiguracją artykułu,
-
całkowitą ilością wymienianą,
-
w przypadku bezpłatnej wymiany: ilością fakturowaną = ilość zastępcza.
Jeżeli artykuł zastępczy to zestaw, niezależnie od wartości handlowej komponentów, istotna cenowo jest cała pozycja zestawu.
Dodatkowo dla pozycji przenoszone są:
-
dane odbiorcy dostawy zgodnie z odpowiednim dokumentem (dowód dostawy, faktura materiałowa, zamówienie sprzedaży),
-
spedytor i trasa,
-
warunki dostawy i wysyłki,
-
port lotniczy, typ transakcji, rodzaj transportu, procedura statystyczna,
-
magazyn,
-
właściciel zapasów.
Ceny dla wymiany towaru
Ceny dla płatnych wymian są wyprowadzane z aktualnych danych podstawowych i normalnych zasad wyceny w zamówieniu wymiany.
Łańcuch dokumentów
-
Tworzony jest wpis łańcucha dokumentów dla pozycji zwrotu klienta i odpowiadającej jej pozycji zamówienia sprzedaży.
-
Tworzony jest również wpis łańcucha dokumentów dla odpowiadającej pozycji przyjęcia towaru.
W przypadku odniesienia do oryginalnej pozycji zamówienia sprzedaży, otrzymuje ona zapis w łańcuchu dokumentów na poziomie Pozycja i Nagłówek dla pozycji zamówienia sprzedaży wymiany towaru.
Jeżeli ustawiono odniesienie dokument dostawy i przywołano pozycję zamówienia dostawy, pozycja ta otrzymuje wpis w łańcuchu dokumentów dla pozycji zamówienia sprzedaży wymiany towaru na poziomie Pozycja i Nagłówek.
Jeśli ustawiono odniesienie Dowód dostawy oraz określono pozycję faktury lub jeśli ustawiono odniesienie Faktura z transakcją magazynową i podano pozycję faktury, tworzony jest zapis w łańcuchu dokumentów na poziomie Pozycja i Nagłówek dla pozycji zamówienia sprzedaży wymiany towaru.
Warunki wstępne zmiany istniejących pozycji zamówienia sprzedaży dla wymiany towaru:
-
Zamówienie sprzedaży dla wymiany towaru nie posiada znacznika usuwania.
-
Rodzaj zamówienia wymiany towaru w bazie zwrotów klienta odpowiada rodzajowi zamówienia sprzedaży dla wymiany towaru.
-
Istniejąca pozycja może zostać ponownie użyta, jeżeli:
-
aktualnie przypisana pozycja zastępcza odpowiada ostatniej uwzględnionej pozycji zastępczej,
-
opis pseudoartykułu, jeśli istnieje, jest zgodny,
-
konfiguracja artykułu jest zgodna,
-
typ wymiany towaru (bezpłatna / płatna) jest zgodny,
-
dane pozycji zamówienia, pozycji dokumentu dostawy i pozycji faktury są zgodne.
-
W odniesieniu do zestawów:
-
Istniejący artykuł typu zestaw może zostać ponownie użyty tylko wtedy, gdy poprzednia pozycja nie została anulowana. Gwarantuje to, że nowo utworzona pozycja zachowa aktualną strukturę zestawu.
-
Istniejąca pozycja dla płatnej wymiany towaru może zostać ponownie użyta tylko wtedy, gdy poprzednia pozycja nie została anulowana. Zapewnia to prawidłowe przeniesienie danych cenowych, ponieważ w przypadku anulowania ceny są usuwane.
Zmiana danych i ustawień pozycji zamówienia sprzedaży
Jeżeli pozycja zamówienia sprzedaży może być ponownie wykorzystana w wymianie towaru, wówczas Całkowita ilość jest ustawiana na nową Ilość zastępczą.
Jeśli pozycja wymiany towaru nie może być ponownie użyta lub odpowiednia ilość została zmieniona na 0, podejmowana jest próba anulowania poprzedniej pozycji dostawy zastępczej. W takim przypadku pozycja ta nie może być ani dostarczona, ani zafakturowana.
Podczas anulowania pozycji zamówienia sprzedaży dla wymiany towaru system usuwa w szczególności dane dotyczące ceny i rabatów. Jeśli zachodzi potrzeba, po anulowaniu tworzy się nową pozycję.
Status i zmiany statusu
Zwrot klienta oraz pozycja zwrotu klienta mogą mieć różne statusy. Wyjaśnienia dotyczące statusów znajdują się w poniższych sekcjach:
Status pozycji zwrotu klienta
Pozycja zwrotu klienta może mieć następujące statusy:
- Status ogólny:
- W opracowaniu – status przypisywany nowej pozycji na podstawie ustawień otwarcia zdefiniowanych w typie zwrotu klienta. Status można zmieniać wyłącznie poprzez akcje Zwolnij lub Zablokuj.
- Zwolnione – status przydzielany pozycji, jeżeli nie występują inne statusy. Oznacza, że pozycja nie jest ani przetwarzana, ani zablokowana, ani zakończona.
- Zablokowane – status ustawiany po wykonaniu akcji Zablokuj dla pozycji lub całego zwrotu klienta. Można go zmienić wyłącznie poprzez akcję Zwolnij.
- Zrealizowane – status przypisywany, gdy spełnione są wszystkie z poniższych warunków:
-
pozycja została całkowicie odebrana,
-
przyjęcie towaru zostało całkowicie zaksięgowane,
-
działania zostały zakończone w całości.
- Status odbioru:
- Brak odbioru w trakcie realizacji – przyznawany, gdy:
-
w dostawie towarów nie ustawiono Odbioru od klienta ani Odbioru od klienta przez dostawcę,
-
zamówienie odbioru zostało już zrealizowane lub nie zostało w ogóle utworzone.
-
- Odbiór w trakcie realizacji – ustawiany, jeżeli:
- Brak odbioru w trakcie realizacji – przyznawany, gdy:
-
dla pozycji wygenerowano zlecenie odbioru, które nie zostało jeszcze zrealizowane,
-
pozycja nie została zakończona ręcznie ani anulowana.
- Status przyjęcia:
- Nie odebrano – status przydzielany, gdy:
-
odbiór nie został zakończony ręcznie ani anulowany,
-
brak otrzymanej ilości,
-
ilość zwrotu nie jest dodatnia.
-
- Nie odebrano – status przydzielany, gdy:
- Częściowo odebrane – używany, gdy:
-
odbiór nie został zakończony ręcznie ani anulowany,
-
otrzymano ilość inną niż zero,
-
otrzymana ilość różni się od ilości zwracanej.
-
- Całkowicie odebrane – status przypisywany, jeżeli:
-
pozycja została anulowana,
-
odbiór zakończono ręcznie,
-
otrzymana ilość odpowiada ilości zwrotu.
-
- Status zaksięgowania przyjęcia:
- Nie zaksięgowano przyjęcia – używany, gdy:
-
pozycja nie została anulowana,
-
zaksięgowana ilość przychodząca wynosi zero,
-
paragon nie został zakończony ręcznie.
-
- Przyjęcie zaksięgowano częściowo – używany, gdy:
-
pozycja nie została anulowana,
-
istnieje przypisanie w skrzynce odbiorczej,
-
zaksięgowana ilość różni się od ilości otrzymanej.
-
- Przyjęcie zaksięgowano w całości – używany, gdy:
-
pozycja została anulowana,
-
zaksięgowana ilość przychodząca odpowiada ilości otrzymanej.
-
- Nie zaksięgowano przyjęcia – używany, gdy:
- Status działania:
- Działania niezrealizowane – przyznawany, gdy:
-
pozycja nie została anulowana,
-
brak przypisanych działań lub nie wszystkie działania zostały zakończone.
- Działania zrealizowane częściowo – ustawiany, gdy:
-
pozycja nie została anulowana,
-
istnieją przypisane działania, ale nie wszystkie zostały zakończone.
-
- Działania zrealizowane – pzydzielany, gdy:
-
pozycja została anulowana,
-
wszystkie działania przypisane do pozycji zostały zakończone.
-
- Status anulowania
- Nie anulowano – status utrzymywany, dopóki nie zostanie wykonana akcja [Anuluj pozycje].
- Anulowany – przyznawany po wykonaniu akcji [Anuluj pozycje].
Status oznaczany niebieską ramką wokół ikon statusu.
Status zwrotu od klienta
Zwrot klienta może mieć następujące statusy:
- Status ogólny:
- W opracowaniu – przydzielany na podstawie ustawień otwarcia typu zwrotu klienta. Może być zmieniony wyłącznie akcjami [Zwolnij] lub [Blokuj].
- Zwolnione – status ustawiany, gdy zwrot klienta:
-
nie jest przetwarzany,
-
nie jest zablokowany,
-
nie został zakończony,
-
nie jest nieprawidłowy,
-
nie rozpoczęto reorganizacji.
-
- Zablokowane – przyznawany, gdy wykonano akcję [Blokuj].
- Zrealizowane – status nadawany, gdy zwrot klienta:
-
został całkowicie odebrany,
-
przyjęcie zostało w całości zaksięgowane,
-
działania zostały zakończone.
-
- Nieprawidłowe – przydzielany, gdy akcja [Zwolnij] lub [Blokuj] nie mogła zostać w pełni wykonana.
- Reorganizacja rozpoczęta – ustawiany, gdy rozpoczęto reorganizację zakończonego zwrotu klienta, ale nie została jeszcze zakończona.
- Status odbioru:
- Brak odbioru w trakcie realizacji– nadawany, gdy zwrot klienta nie zawiera pozycji lub wszystkie pozycje mają status Brak odbioru w trakcie realizacji.
- Odbiór w trakcie realizacji – przydzielany, jeżeli co najmniej jedna pozycja ma status Odbiór w trakcie realizacji.
- Nie odebrano – status ustawiany, jeśli:
-
zwrot klienta nie został anulowany,
-
brak pozycji lub wszystkie mają status Nie odebrano.
- Częściowo odebrane – ustawiany, gdy zwrot klienta:
-
nie został anulowany,
-
zawiera pozycje o różnych statusach odbioru.
-
- Całkowicie odebrane – przyznawany, jeśli:
-
zwrot klienta został anulowany,
-
wszystkie pozycje mają status Całkowicie odebrany.
-
- Status zaksięgowania przyjęcia:
- Przyjęcie niezaksięgowane – nadawany, gdy:
-
zwrot klienta nie został anulowany,
-
brak pozycji lub wszystkie mają status Przyjęcie niezaksięgowane.
-
- Przyjęcie częściowo zaksięgowane – status przydzielany, gdy zwrot klienta:
-
nie został anulowany,
-
zawiera pozycje o różnych statusach zaksięgowania odbioru.
-
- Przyjęcie zaksięgowane w całości – przyznawany, gdy:
-
zwrot klienta został anulowany,
-
wszystkie pozycje są zaksięgowane.
-
- Przyjęcie niezaksięgowane – nadawany, gdy:
- Status działania:
- Działania niezrealizowane – status przypisywany, gdy:
-
zwrot klienta nie został anulowany,
-
brak działań lub nie wszystkie działania zostały zakończone.
-
- Działania częściowo zrealizowane – ustawiany, jeśli część działań w zwrocie klienta pozostaje niezakończona.
- Działania zrealizowane – przydzielany, gdy:
-
zwrot klienta został anulowany,
-
wszystkie działania zostały zakończone.
-
- Działania niezrealizowane – status przypisywany, gdy:
- Status anulowania:
- Nie anulowano – zwrot klienta pozostaje nieanulowany, jeśli istnieje co najmniej jedna nieanulowana pozycja.
- Anulowany – status nadawany, gdy wszystkie pozycje zwrotu klienta zostały anulowane. Oznaczany niebieską ramką wokół ikon statusu.
Obliczanie maksymalnej ilości zwrotu dla odniesienia Zamówienie sprzedaży
Jeżeli dla pozycji zwrotu klienta używane jest odniesienie Zamówienie sprzedaży i wskazana jest tylko jedna pozycja zamówienia, maksymalna ilość zwrotu jest ustalana w następujący sposób:
Najpierw określana jest dostarczona ilość referencyjna, poprzez zsumowanie wszystkich odpowiednich, nieanulowanych ilości dostarczonych na podstawie dowodów dostawy lub faktur z transakcją magazynową.
Od tej ilości odejmowane są ilości zwrotów już zarejestrowane w innych pozycjach zwrotu klienta, które odnoszą się do tej samej pozycji zamówienia sprzedaży.
Następnie odejmowane są ilości wynikające z przyjęcia towarów, które mają odniesienie do zwrotu zamówienie sprzedaży i zostały przypisane do tej samej pozycji zamówienia.
Pozostała w ten sposób ilość stanowi maksymalną ilość zwrotu dla danej pozycji zwrotu klienta.
Jeśli obliczona maksymalna ilość wynosi zero, nie można utworzyć pozycji zwrotu klienta dla tej pozycji zamówienia sprzedaży.
Obliczanie maksymalnej ilości zwrotu dla odniesienia Dowód dostawy lub Faktura z transakcją magazynową
Jeśli dla pozycji zwrotu klienta określono jedno z następujących odniesień:
-
Dowód dostawy (pozycja dowodu dostawy)
-
Faktura z transakcją magazynową (pozycja faktury)
maksymalna ilość zwrotu obliczana jest według tej samej zasady.
W obu przypadkach pozycja dostawy zawiera dostarczoną ilość referencyjną.
Od tej ilości odejmowane są kolejno:
-
Ilości zwrotów z innych pozycji zwrotu klienta, które bezpośrednio odnoszą się do tej samej pozycji dostawy.
-
Ilości zwrotów z pozycji zwrotu klienta, które posiadają odniesienie zamówienie sprzedaży, ale nie są przypisane do żadnej innej pozycji dostawy.
-
Ilości wynikające z przyjęcia towarów z odniesieniem zamówienie sprzedaży, które odnoszą się do tej samej pozycji zamówienia sprzedaży.
Przy obliczaniu przyjmuje się, że najpierw odejmowane są ilości zwrotów bezpośrednio przypisane do odpowiedniej pozycji dostawy.
W dalszej kolejności odejmowane są ilości zwrotów, które posiadają odniesienie do zamówienia sprzedaży, ale brak dla nich przypisania do pozycji dostawy.
W przypadku, gdy ilość zwrotu z innych pozycji zwrotu klienta z odniesieniem zamówienie sprzedaży nie może zostać przypisana do innej pozycji dostawy, uznaje się, że zmniejsza ona dostępną ilość dla bieżącej pozycji dostawy.
Przyjęcia towarów z odniesieniem zwrotnym zamówienie sprzedaży traktowane są analogicznie jak pozycje zwrotu klienta odnoszące się bezpośrednio do zamówienia sprzedaży, a ich ilość również odpowiednio zmniejsza dostępną ilość zwrotu.
Pozostała po tych operacjach ilość stanowi maksymalną ilość zwrotu dla pozycji zwrotu klienta.
Jeśli wynikowa maksymalna ilość wynosi zero, nie można utworzyć pozycji zwrotu klienta dla danej pozycji dostawy.
Konfiguracja
Poniższe ustawienia w funkcji głównej Sprzedaż, podfunkcji Zwroty od klientów są istotne dla aplikacji Zwroty od klientów.
Funkcja: Zwroty od klientów
Aby aplikacja Zwroty od klientów mogła być używana, funkcja ta musi być aktywowana dla klienta.
- Pole Magazyn przyjęcia – jeśli w rodzaju zwrotu klienta nie wprowadzono magazynu przyjęcia jako wartości domyślnej dla zwrotów klienta opartych na tym rodzaju zwrotu, magazyn przyjęcia wprowadzony w tym polu zostanie użyty jako wartość domyślna.
Dla każdej organizacji sprzedaży można zdefiniować jeden magazyn przyjęcia.
Jednostki biznesowe
Jednostka biznesowa com.cisag.app.sales.customerreturn.obj.CustomerReturn
wykorzystywana jest przez aplikację między innymi w celu:
- Przyporządkowywania uprawnień
- Definiowania działań
- Importu i eksportu danych
Jednostka ta należy do grupy jednostek biznesowych com.cisag.app.sales.OrderData.
Uprawnienia
Uprawnienia mogą zostać przypisane za pomocą ról uprawnień jak również poprzez przyporządkowanie organizacji. Szczegółowe informacje można znaleźć w artykule Uprawnienia.
Uprawnienia specjalne
Nie ma specjalnych uprawnień dla aplikacji Zwroty od klientów.
Przyporządkowania organizacji
Jeśli w aplikacji Konfiguracja, dla funkcji Podstawowe aktywowano parametr Uprawnienia do treści, aplikacja Zwroty od klientów będzie dostępna dla użytkownika wyłącznie w przypadku, gdy w danych podstawowych partnera przyporządkowano organizację powiązaną z co najmniej jedną z następujących struktur organizacyjnych:
- Sprzedaż
Funkcje specjalne
Nie ma specjalnych funkcji dla aplikacji Zwroty od klientów.
Uprawnienia dla partnerów biznesowych
Aplikacja Zwroty od klientów jest dostępna dla następujących typów partnerów biznesowych:
- Klienci
- Przedstawiciele