Formularz osoby współpracującej

Analogicznie jak dla właściciela, osobę współpracującą należy dodać z poziomu listy właścicieli. Formularz składa się z  siedmiu zakładek. [Etat], [Ubezpieczenie (etat)] oraz [Inne informacje] powinny być uzupełniono następująco:

Etat – analogicznie jak przy właścicielu należy uzupełnić:

Datę zatrudnienia (najlepiej zgodną ze zgłoszenie do ubezpieczeń).

Rodzaj zatrudnienia – wybrać Osoba współpracująca,

Podstawa składek społecznychnależy wybrać jedną z trzech poniższych opcji:

  • Dochód deklarowany – podstawę składek społecznych będzie stanowiła kwota będąca 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego obowiązująca w miesiącu, za który jest naliczana wypłata. Jest to opcja domyślna podczas wprowadzania właściciela.
  • Preferencyjny ZUS – podstawę składek społecznych będzie stanowiła kwota będąca 30% najniższego wynagrodzenia dla etatu obowiązująca w miesiącu, za który jest naliczana wypłata.
  • Inna kwota – podstawę składek społecznych będzie stanowiła kwota wpisana przez Użytkownika. Tę opcję należy wybrać np. w przypadku korzystania z Małego ZUS Plus.Podczas konwersji baz danych z wersji wcześniejszych, jeżeli w bazie konwertowanej zaznaczony był parametr Dochód deklarowany domyślnie zaznaczana będzie ta sama opcja. Gdy parametr nie był zaznaczony to podczas konwersji ustawiona będzie opcja Inna kwota.

Podst. zdrow.mnożnik – powinien zostać bez zmian 1.00,

Indywidualny procent wypadkowej – powinien być zaznaczony i uzupełniony analogicznie jak dla właściciela tylko wówczas, gdy osoba współpracująca rozlicza się z właścicielem na indywidualnej DRA.

Ubezpieczenie (etat) – W przypadku osoby współpracującej po uzupełnieniu daty zatrudnienia automatycznie uzupełniana jest na zakładce [Ubezpieczenie (etat)] informacja o ubezpieczeniach – kod tytułu ubezpieczenia 0511 oraz daty zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego zgodne z datą zatrudnienia.

Inne informacje –  w przypadku osób współpracujących zgłoszonych do ubezpieczenia składka na FGŚP powinna być naliczana jedynie, gdy ta osoba jest dodatkowo zatrudniona na podstawie umowy o pracy. Podczas dodawania osoby współpracującej, dla której ustawiono kod tytułu ubezpieczenia 0511xx lub 0545xx,w momencie zapisu formularza danych kadrowych w polu Nie naliczać składek na FGŚP automatycznie jest ustawiana data zwolnienia z opłacania składek na FGŚP zgodna z pierwszym dniem miesiąca zatrudnienia. Konwersja bazy danych do wersji 2018.0 powoduje zmianę daty, od kiedy przysługuje zwolnienie z opłacania składek na FGŚP dla osób współpracujących na datę zgodną z pierwszym dniem miesiąca z daty zatrudnienia, jeśli data zapisana wcześniej jest późniejsza niż data zatrudnienia. Przy powyższym ustawieniu parametru Nie naliczać składek na FGŚP składka nie będzie naliczana. Jeśli osoba współpracująca ma zawartą umowę o pracę i w związku z tym powinna mieć naliczaną składkę na FGŚP należy zmienić ustawiony okres zwolnienia z FGŚP na datę osiągnięcia 55/60 lat.

Czy ten artykuł był pomocny?