Płace i Kadry

Nowości

  1. Wskaźniki
    Konfiguracja/Program/Płace/Podstawa składek ZUS
    Wartości  obowiązujące od 01.01.2025:
    • roczna podstawa składek: 260 190 zł

    Konfiguracja/Program/Płace/Wynagrodzenia
    Wartości  obowiązujące od 01.01.2025:

    • dochód deklarowany (składki społeczne): 5 203,80 zł
    • maksymalna podstawa składki chorobowej dobrowolnej: 21 682,50 zł
    • minimalna podstawa składek ZUS dla oddelegowanych: 8 673 zł
    • wskaźnik waloryzacji zasiłków chorobowych: 100,20%
    • wskaźnik ekwiwalentu: 20,83

    Wartości obowiązujące od 01.02.2025:

    • wskaźnik ekwiwalentu: 20,75


    Konfiguracja/Program/Płace/Zasiłki

    Wartości obowiązujące od 01.01.2025:

    • maksymalna podstawa składek emerytalno-rentowych: 5 203,80 zł.


    Podstawa prawna
    :

    Obwieszczenie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 18 listopada 2024 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2025 r.

    Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 1) z dnia 10 grudnia 2024 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2025 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (MP 2024.1051)

  2. Deklaracje podatkowe. Umożliwiono wysyłkę deklaracji IFT-1/1R(17) na formularzu obowiązującym za rok 2024 do systemu e-Deklaracje.
  3. Deklaracje PFRON. Umożliwiono naliczenie deklaracji INF-D-P w wersji 10 za okres od lipca 2024 roku.
  4. Składka zdrowotna właściciela. Dostosowano program do zmian w wyliczaniu składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
    • opodatkowanie na zasadach ogólnych (skala podatkowa lub podatek liniowy) – dla wypłat właściciela liczonych za okres luty 2025 – styczeń 2026 minimalną podstawę składki zdrowotnej stanowi 75% minimalnego wynagrodzenia dla pracowników etatowych aktualnego na dzień 1 stycznia roku składkowego.
    • karta podatkowa – dla wypłat właściciela liczonych za okres styczeń 2025 – grudzień 2025 podstawę stanowi 75% minimalnego wynagrodzenia dla pracowników etatowych aktualnego na dzień 1 stycznia roku kalendarzowego.
    • Przychody i koszty ze sprzedaży środków trwałych, które nie powinny być uwzględnione w dochodzie ustalanym na potrzeby składki zdrowotnej w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych należy podać w kwotach właściciela w polu Zwiększenie/zmniejszenie dochodu pod składkę zdrowotną. W przypadku opodatkowania w formie ryczałtu należy pomniejszyć przychód wykazany w zestawieniu przychodów do wyliczenia składki zdrowotnej.

Zmiany

  1. Formularz wypłaty:
    • Na zakładce [Ogólne] osobno wykazywana jest kwota zaliczki podatku oraz składki zdrowotnej oraz usunięto informację o kosztach uzyskania przychodu.
    • Na zakładce [Podatki] dodano pole Przychód pomniejszony o diety – wykazywana kwota stanowi różnicę pomiędzy polami Suma opodatkowanych elementów oraz Pomniejszenie o diety,
    • Na zakładce [Ubezpieczenie] dodano pole Diety odliczone od podstawy składek ZUS dla pracowników rozliczanych zgodnie z pakietem mobilności.
  1. Urlop bezpłatny (111)/służba wojskowa. Zgodnie z informacjami zawartymi w kodeksie pracy (Kodeks Pracy art. 1552 §1 i §2) w definicji nieobecności został zaznaczony parametr Pomniejsza limit urlopu wypoczynkowego.
  2. Lista świąt. Dodano na listę świąt nowe święto 24.12 – Wigilia.
  3. Wydruki. Na wydrukach Zestawienie list płac, Zestawienie wypłat pracownika, Zestawienie wypłat pracownika z etatów powiązanych w sekcji Ogólne osobno wykazywana jest kwota zaliczki podatku oraz składki zdrowotnej. W sekcji Podatki dodano informację o pomniejszeniu o diety i kwocie przychodu po odjęciu diet, a w sekcji Ubezpieczenie  kwotę diet odliczonych od podstawy składek ZUS (pakiet mobilności).
  4. Wydruki (sPrint). Dodano wydruki sPrint: Umowa zlecenie i Umowa o dzieło.
  5. Współpraca z Comarch HRM. Wprowadzono zmiany w synchronizacji przeprowadzanej po zaktualizowaniu Comarch ERP Enterprise HR do nowej wersji. Po zmianach pełna synchronizacja będzie wymagana jedynie jeżeli będzie to konieczne ze względu na zmiany w strukturze danych.

Poprawino

  1. Podstawa wynagrodzenia za czas choroby.
    • Przy ustalania czy w danym miesiącu pracownik przepracował co najmniej połowę czasu pracy zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej było traktowane jako czas nieprzepracowany, a zgodnie z wyjaśnieniami ZUS powinno był uwzględniane jako czas pracy. Działanie poprawiono.
    • W przypadku zmiany sposobu rozliczania czasu pracy na Według zestawienia w podstawie zasiłku pomijany był miesiąc poprzedzający miesiąc tej zmiany. Działanie poprawiono.
  1. Składka na Fundusz Pracy. Przy zaznaczonym parametrze Nie naliczać FP dla podstawy poniżej minimalnej płacy dla pracownika zatrudnionego na cześć etatu niepotrzebnie naliczał się Fundusz Pracy jeśli wypłata była wypłacana z przesunięciem, a w miesiącu wypłaty pracownik miał nieobecność. Działanie poprawiono
  2. Wypłaty:
    • Przy zaznaczonym w konfiguracji firmy parametrze Podatek dla zleceniobiorców zaokrąglany łącznie dla wypłat z tą samą pozycją PIT, w przypadku wypłaty umów z różną pozycją na deklaracji PIT lub wypłaty umowy i zasiłku chorobowego jako oddzielne wypłaty sumaryczny podatek był wykazywany w pierwszej wypłacie. Działanie poprawiono.
    • W wypłacie etatowej naliczonej jako druga w danym miesiącu deklaracji po wypłacie umowy PIT-8A Odsetki od pożyczek nieprawidłowo naliczała się zaliczka podatku. Działanie poprawiono.
  1. Zajęcia komornicze. W sytuacji, gdy pracownik przekroczył próg podatkowy przy wyliczaniu zajęcia komorniczego uwzględniana była kwota wolna od potrąceń dla pierwszego progu podatkowego. Działanie poprawiono.
  2. Nadgodziny. Przy zaznaczonym parametrze Licz dopłaty do nadgodzin po przekroczeniu doby pracowniczej podczas rozliczania nadgodzin z zastosowaniem normy dobowej i średniotygodniowej w niektórych przypadkach niedogodziny nie pomniejszały dopłat do nadgodzin. Działanie poprawiono.
  3. PIT-11. Podczas seryjnego naliczania deklaracji PIT-11 w losowych przypadkach następowało zamknięcie lub zawieszenie programu. Działanie poprawiono.
  4. e-Teczka. 
    • W sytuacji, gdy pracownik miał odnotowany zapis historyczny o jeden dzień późniejszy niż data bieżąca z poziomu e-Teczki nie były widoczne dodane dokumenty. Działanie poprawiono.
    • Jeśli w konfiguracji programu zaznaczono zapis dokumentów w e-Teczce na dysk lokalny, a pracownik posiadał zapis historyczny o jeden dzień późniejszy niż data bieżąca nie można było dodać wydruku z programu do e-Teczki. Działanie poprawiono.
  1. Algorytm 12. Jeżeli w algorytmie 12 użyto funkcji AtrybutLiczba() gdzie zwracającej atrybut z czterema miejscami po przecinku program niepotrzebnie przed wykonaniem obliczeń (np. przemnożenie atrybutów) zaokrąglał ten atrybut do wartości do 2 miejsc po przecinku. Działanie poprawiono.
  2. Wydruki:
    • Zaliczka podatku na PIT – 4R wg progów. W przypadku pracowników rozliczanych zgodnie z pakietem mobilności na wydruku przy ustalaniu sumy wypłat oraz dochodu narastająco nie było uwzględnianie pomniejszenie o diety. Działanie poprawiono.
    • Jeżeli hasło dla wydruków posiadało powyżej 15 znaków, podczas zapisu formularza danych kadrowych program zamykał się. Działanie poprawiono.

Czy ten artykuł był pomocny?