Wypłaty w obcej walucie

W programie jest możliwość  naliczania wypłat w walucie innej niż PLN dla pracowników/zleceniobiorców wykonujących pracę w Polsce.

Na formularzu danych pracownika na zakładce [Etat] obok pola Stawka znajduje się pole Waluta rozliczenia, w którym należy wskazać walutę, w której będzie naliczana wypłata. Domyślnie podpowiada się waluta PLN.

Zmianę waluty pracownika należy odnotować poprzez aktualizacje zapisu .

Użytkownik ma możliwość zmiany/aktualizacji waluty dla zaznaczonych pracowników za pomocą seryjnej zmiany wartości pola dostępnej w module Płace i Kadry Plus. Na liście pracowników w kolumnie Waluta rozliczenia wyświetlana jest waluta wynagrodzenia.

Wskazówka
Jeżeli  na formularzu danych pracownika jest ustawiona waluta inna niż PLN to nieaktywne staje się pole najniższe wynagrodzenie.

Jeśli wynagrodzenie z tytułu umowy cywilnoprawnej jest rozliczane w obcej walucie, informację o walucie należy wprowadzić na formularzu umowy na zakładce [Ogólne] obok wartości umowy lub stawki za godzinę.

Na liście umów cywilnoprawnych pracownika w kolumnie Waluta rozliczenia wyświetlana jest waluta umowy.

Dodatkowe elementy wynagrodzenia.  W module Płace i Kadry  Plus na formularzu typu wypłaty, dostępnym z poziomu (Start/Konfiguracja/ Firma/ Płace/ Typy wypłat) na zakładce [Ogólne] w sekcji Waluta w wypłacie  powinna być ustawiona opcja dowolna waluta. 

Na formularzu dodatku, przypisanym na liście dodatków pracownika znajduje się pole Waluta w wypłacie, w którym należy wskazać walutę rozliczenia dodatku. Domyślnie podpowiada się waluta ustawiona w kartotece pracownika.

Typ wypłaty przypięty na liście dodatków pracownika w kadrach ze wskazaną walutą inną niż PLN, będzie się automatycznie wyliczał tylko w wypłatach naliczanych na listach płac z zaznaczonym parametrem Lista w obcej walucie i wskazaną tą samą walutą rozliczenia.

Jeśli dodatek jest dodawany bezpośrednio w wypłacie to przyjmowana  jest waluta ustawiona na liście płac.

Oznaczenie waluty w standardowych typach wypłat. Rozliczenia nieobecności innych niż zwolnienie chorobowe są naliczane w walucie ustawionej u pracownika. Taki sam sposób naliczenia jest stosowany dla standardowych elementów związanych z rozliczeniem czasu pracy, czyli wynagrodzenia powyżej/poniżej normy oraz dopłat do nadgodzin i dopłat za pracę w nocy.

Uwaga
Po zmianie waluty pracownika, nie należy rozliczać jego zaległych nieobecności oraz pozostałych elementów wynagrodzenia w na liście płac z opcją Mies. wstecz. Nierozliczone składniki z poprzedniego miesiąca należy naliczyć na kolejnej liście płac o rodzaju etat za poprzedni okres z ustawioną taką samą walutą co pierwotna wypłata (data wypłaty oraz miesiąc deklaracji powinny być zgodne z rzeczywistą datą wypłaty).

Listy płac. Na formularzu listy płac o rodzaju ‘Etat’, ‘Umowa’, ‘Inne’ , ‘Zaliczka brutto’, ‘Zaliczka’,  należy  zaznaczyć parametr Lista w obcej walucie. Po jego zaznaczeniu uaktywnia się sekcja: Waluta z dodatkowymi polami, w których należy ustawić:

  • Walutę rozliczenia– walutę, w której ma być naliczone wynagrodzenie,
  • Datę kursu– domyślnie podstawiana jest data o jeden dzień wcześniejsza niż data wypłaty wpisanej na formularzu listy płac np. jeżeli data wypłaty ustawiona jest na 2024-08-31, to data kursu będzie 2024-08-30, z możliwością ręcznej edycji przez operatora.
  • Typ kursu– domyślnie podpowiadany jest Średni kurs NBP z opcją zmiany na inny. W sytuacji, gdy nie ma ustalonego kursu danej waluty na podaną datę, wówczas program proponuje kurs ręczny i umożliwia jego wprowadzenie.

W przypadku listy płac korygującej do listy walutowej ustawienie jest dziedziczone z listy podstawowej, ale z możliwością zmiany typu kursu. Waluta rozliczenia nie podlega edycji.

Po wybraniu w oknie Wypłaty pracowników listy płac w obcej walucie wyświetlana jest lista pracowników, którzy w okresie Od-Do ustawionym dla listy płac mają co najmniej jeden zapis historyczny z wprowadzoną walutą listy.

Wypłaty. Na zakładce [Ogólne] kwota netto wypłaty i suma płatności są wykazywane w przeliczeniu na PLN. Dla wszystkich pozycji w grupie Kwota do wypłaty: Razem, w tym ROR oraz Kasa(gotówka) jest wyświetlany symbol waluty PLN (ponieważ jest to wartość płatności po przeliczeniu na PLN).

Na zakładce [Elementy wypłaty] w kolumnie Waluta jest widoczna informacja o walucie, w jakiej jest wyliczany dany składnik wypłaty. Dodatkowo po wejściu do formularza elementu wypłaty przy polu z wartością jest widoczna informacja o wartości dodatku przeliczonej na PLN. Przeliczanie elementów wypłaty w walucie obcej jest realizowane według określonego kursu waluty rozliczenia ustawionego dla listy płac, na której jest naliczona wypłata.

Na zakładce [Podatki] oraz [Ubezpieczenie] znajdują się kwoty podatku, składek ZUS oraz składek PPK wyliczone w PLN.

W wypłatach naliczonych w obcej walucie dostępna jest zakładka [Waluty], w której wyświetlane są informacje o:

  • walucie przyjętej do rozliczeń w danej wypłacie pobranej z listy płac: symbol waluty, typ kursu, data kursu i zastosowany przelicznik,
  • sumie elementów wyliczonych w walucie: wartość brutto, składki ZUS, zaliczka podatku,
  • kwocie do wypłaty: kwota ROR i Kasa (gotówka).

 

Wydruki. Z poziomu programu można wydrukować kwitek wypłaty dedykowany dla wypłat walutowych. Wydruk zawiera informacje o kwotach wypłacanych w walucie. Wydruk kwitka wypłaty jest dostępny z poziomu okna Wypłaty pracowników (po wybraniu listy płac z zaznaczonym parametrem Lista w obcej walucie) oraz z formularza wypłaty.

Dodatkowe. Umożliwiono import/eksport waluty rozliczenia z/do arkusza Excel oraz za pomocą Comarch ERP Migrator .

Czy ten artykuł był pomocny?