Kody rozliczeń międzyokresowych są wymagane do określenia warunków obszarowych, takich jak konta rozliczeń międzyokresowych, które mają być używane do podobnych księgowań międzyokresowych. Każde księgowania na tym koncie można odnieść do jednego z kodów rozliczenia międzyokresowego. Zwykle dzieje się to po zaksięgowaniu dokumentu księgowego. Odniesienie do lub przyporządkowanie kodu rozliczenia międzyokresowego powoduje automatyczne utworzenie księgowań międzyokresowych.
Niniejszy dokument opisuje aplikację Kody rozliczenia międzyokresowego. Instrukcje użycia aplikacji Kod rozliczenia międzyokresowego odpowiadają ogólnym instrukcjom dla prostych aplikacji jednostek biznesowych, które można znaleźć w dokumencie Ogólna instrukcja obsługi dla prostych aplikacji jednostek biznesowych.
Opis aplikacji
Aplikacja ta służy do wprowadzania i edytowania kodów rozliczeń międzyokresowych. Kod rozliczenia międzyokresowego pozwala zdefiniować wszystkie funkcje kontrolne wymagane do księgowania międzyokresowego, takie jak konta księgowe, które mają być stosowane do księgowania w ciągu roku i przekraczając rok. W zależności od rodzaju kodu rozliczenia międzyokresowego, może on być użyty do rozliczeń międzyokresowych z automatycznym generowaniem ustawienia lub rozliczeń międzyokresowych dla ręcznie zaksięgowanego ustawienia.
Okres rozliczenia międzyokresowego jest określany na podstawie liczby miesięcy. Początek okresu można również opóźnić, określając miesiące. Ponadto, użytkownik może zdecydować o sposobie tworzenia wartości raty (jako równą lub różną co miesiąc), kiedy tworzone jest księgowanie z datą (pierwszego lub ostatniego dnia okresu lub miesiąc) i czy pozostała kwota jest rozliczona z pierwszą stawką lub czy należy dodać ostatnią ratę.
Ze względu na różne standardy księgowania może być konieczne, aby mogą nie być dokonywane we wszystkich standardach księgowania. Z tego powodu możliwe jest dokonanie rozliczenia we wszystkich standardach księgowania lub tylko w jednym standardzie księgowania.
Aplikacja Kod rozliczeń międzyokresowych składa się z nagłówka i obszaru roboczego.
Nagłówek
W nagłówku aplikacji należy wprowadzić identyfikator kodu rozliczenia międzyokresowego i jego nazwę.
Poniżej znajduje się szczegółowy opis pól:
- Kod rozliczenia międzyokresowego — w tym polu należy wprowadzić dowolnie wybrany identyfikator dla kodu rozliczenia międzyokresowego, który będzie tworzony lub edytowany. Może to być np. skrót lub kolejny numer.
- Oznaczenie — oznaczenie służy jako dodatkowy identyfikator dla danego kodu. Użytkownik wprowadza wyróżniające, zapadające w pamięć i prawdopodobnie unikalne oznaczenia dla kodu. To samo oznaczenie może występować dla kilku kodów. Oznaczenie może być wprowadzone w kilku językach.
Obszar roboczy
Obszar roboczy aplikacji składa się z zakładek Ogólne i Teksty informacyjne.
Zakładka Ogólne
Na tej zakładce, do kodu rozliczenia międzyokresowego przypisywany jest typ rozliczenia międzyokresowego i określny jest, np. czy rozliczenia powinny być księgowane tylko w Controllingu.
Poniżej znajduje się szczegółowy opis pól:
- Typ rozliczenia międzyokresowego — w tym polu należy wprowadzić typ rozliczenia międzyokresowego dla wyświetlanego kodu rozliczenia międzyokresowego. Aby to zrobić, użytkownik wybiera jedną z następujących opcji:
- Rozliczenie międzyokresowe z automatycznym generowaniem ustawienia — ta opcja określa zarówno ustawienie rozliczenia międzyokresowego, jak i jego księgowanie z datą powinno zostać utworzone jako automatyczne dla podstawowego dokumentu księgowego (np. faktury)
- Rozliczenie międzyokresowe dla ręcznie zaksięgowanego ustawienia (np. rezerwa) — ta opcja pozwala określić, czy księgowanie z datą dla dokumentu księgowego, który został już ręcznie wprowadzony do systemu są dokonywane automatycznie. Ta opcja pozwala rozliczać dokument księgowy z mocą wsteczną jeżeli został on pominięty podczas księgowania.
- Konto śródrocznych rozliczeń międzyokresowych — w tym polu użytkownik wprowadza konto księgowe, które może być wykorzystywane do śródrocznych rozliczeń międzyokresowych. Raty rozliczenia międzyokresowego, które mają zostać zrealizowane w ciągu roku ich ujęcia, są księgowane na koncie określonym w tym polu dla śródrocznych rozliczeń międzyokresowych.
- Konto ponadrocznych rozliczeń międzyokresowych — w tym polu użytkownik wprowadza konto księgowe, które będzie używane dla wieloletnich rozliczeń międzyokresowych. Raty, które nie zostały zrealizowane w ciągu roku ich ujęcia, są księgowane na koncie wprowadzonym w tym polu dla ponadrocznych rozliczeń międzyokresowych.
- Opóźnienie początku w miesiącach — liczba miesięcy w tym polu służy do określenia początku okresu księgowania rozliczenia z daną datą. Wartości ujemne są dozwolone, jeśli początek księgowania powinien nastąpić przed ustawieniem rozliczenia międzyokresowego.
- Czas wykonania w liczbie miesięcy — w tym polu można określić czas trwania rozliczenia międzyokresowego, podając liczbę miesięcy.
- Raty co — w tym polu można określić okres, w którym powinno nastąpić rozliczenie międzyokresowe. Aby to zrobić, użytkownik wybiera jedno z następujących opcji:
- Miesiąc kalendarzowy
- Okres księgowy
Opcje Okresy księgowy ma wpływ tylko na zakresu okresu księgowania, który różni się od zakresu miesiąca kalendarzowego. Tak jest w przypadku pracy z 13 okresami cząstkowymi w ciągu okresu obrachunkowego. Jeśli użytkownik korzysta z 13 okresów cząstkowych, należy wybrać opcję Okres księgowy, aby można było utworzyć księgowanie międzyokresowe dla każdego z 13 okresów. Niemniej jednak, księgowania rozliczeń międzyokresowych można tworzyć tylko dla okresów, dla których skonfigurowano okresy obrachunkowe.
- Księguj z datą — w tym polu określa się dzień, w którym księgowanie powinno zostać utworzone. Aby to zrobić, użytkownik wybiera jedną z następujących opcji:
- W pierwszym dniu okresu
- W ostatnim dniu okresu
- Wartości raty — w tym polu można zdefiniować, w jaki sposób określane są wartości dla rozliczeń międzyokresowych. W tym celu należy wybrać jedno z następujących ustawień:
- Równe co miesiąc
- Różne co miesiąc
W przypadku określenia Równe co miesiąc, kwota księgowania jest tworzona bez miejsc po przecinku. To znaczy, że miejsca po przecinku z księgowania są odcinane i publikowane jako pozostałe w pierwszym lub ostatnim księgowaniu.
- Zaokrąglenia w — określenie kwot księgowania w rozliczeniu międzyokresowym jest zazwyczaj przeprowadzane poprzez podzielenie całkowitej kwoty księgowania przez liczbę okresów lub miesięcy do księgowania rozliczenia. Jeśli w wyniku tego dzielenia powstanie reszta, może ona zostać zaksięgowana w pierwszej lub ostatniej racie jako dopłata do rzeczywistej kwoty księgowania. W przypadku ręcznego określenia kwoty początkowej w oknie dialogowym księgowania, reszta jest określana przez podzielenie całkowitej kwoty rozliczenia międzyokresowego pozostałej po odjęciu kwoty początkowej przez liczbę okresów lub miesięcy pomniejszoną o jeden. W tym polu określa się zaokrąglenia, z jakim mają być księgowane reszty. W tym celu należy wybrać jedno z następujących ustawień:
- Pierwsza rata
- Ostatnia rata
- Księgowanie w poprzednim roku — w tym polu można określić, w jaki sposób wartości dla poprzedniego roku mają być księgowane. Aby to zrobić należy wybrać jedno z następujących ustawień:
- Nie zezwalaj — w przypadku tego wyboru, księgowanie w poprzednim roku nie jest dozwolone
- W okresie rozliczenia — w przypadku tego wyboru, księgowanie w poprzednim roku jest dozwolone tylko w odpowiednim okresie rozliczenia
- W oryginalnym okresie — przy tym wyborze, księgowanie w poprzednim roku jest dozwolone tylko w odpowiednich okresach pierwotnych
- Rodzaj dokumentu księgowego — w tym polu użytkownik wprowadza rodzaj dokumentu księgowego, który ma zostać zastosowany do rozliczeń międzyokresowych.
- Rozl. międzyokresowe we wsz. standardach księgow. (pole wyboru) — za pomocą tego pola można kontrolować, czy rozliczenia międzyokresowe powinny być tworzone we wszystkich standardach księgowania
- Standard księgowania — jeśli rozliczenia międzyokresowe powinny być księgowane we wszystkich standardach, użytkownik wprowadza tutaj standard księgowania, który powinien zostać użyty
- Czas wykonania modyfikowalny (pole wyboru) — to pole służy do kontrolowania, czy termin rozliczenia dla rozliczenia międzyokresowego może zostać zmieniony. Oznacza, że jeśli pole jest aktywowane, zarówno datę początkową, jak i datę końcową można określić ręcznie na poziomie dokumentu księgowego i może to wpłynąć na czas wykonania. Ręcznie określona data końcowa zastępuje ustawienie w polu Czas wykonania w liczbie miesięcy.
Zakładka Teksty informacyjne
W tej zakładce można wprowadzić dodatkowe teksty dla rozliczenia międzyokresowego. Mają one charakter czysto informacyjny jako notatki dotyczące danych podstawowych dla autora lub użytkownika. Teksty można wprowadzać w kilku językach. Dozwolone języki można wybrać nad tabelą za pomocą pola wyboru Język.
Poniżej znajduje się szczegółowy opis pól:
- Numer — każdy wpis tekstowy zawiera kolejny numer dla wyróżniającej identyfikacji. Ten numer jest sugerowany automatycznie podczas tworzenia nowego wpisu tekstowego, ale można go zmienić ręcznie. W trybie automatycznym wartość liczbowa jest zawsze zwiększana w trybie dziesiątkowym z odniesieniem do ostatniego automatycznie lub ręcznie przypisanego numeru sekwencyjnego.
- Grupa tekstów — grupa tekstów oznacza zdefiniowaną przez użytkownika klasyfikację cech dla tekstów, które mogą być ustrukturyzowane w oparciu o przyporządkowanie do grupy tekstów. Dla każdego wpisu tekstowego należy określić grupę tekstów.
- Automatyczne wyświetlanie — to pole określa, czy tekst wprowadzony dla obiektu danych zostanie wyświetlony automatycznie. Następnie tekst jest wyświetlany w danych podstawowych utrzymania przypisanego obiektu danych. Tworząc nowy tekst, wartość jest sugerowana na podstawie ustawienia pola o tej samej w ramach grupy tekstowej, ale może być zmienione. Możliwe wartości:
- Nie wyświetlaj
- Zawsze wyświetlaj
- Typ wiadomości — to pole określa typ wiadomości, która ma być używana do automatycznego wyświetlania tekstu:
- Informacja
- Ostrzeżenie
- Tekst — w tym polu użytkownik wprowadza tekst
Konfiguracja
Aplikacja Kod rozliczenia międzyokresowego nie wymaga żadnych dodatkowych ustawień w aplikacji Konfiguracja.
Jednostki biznesowe
Poniższa jednostka biznesowa jest istotna dla aplikacji Kod rozliczenia międzyokresowego, która jest używana np. do
- Przyporządkowywania uprawnień
- Definicji działań
- Importu lub eksportu danych
Klucz rozliczenia międzyokresowego
com.sem.ext.app.fin.financialaccounting.deferments.obj.DefermentCode
Jednostka biznesowa jest częścią następującej grupy jednostek biznesowych:
com.sem.ext.app.fin.financialaccounting.
Uprawnienia
Uprawnienia mogą zostać przyporządkowane za pomocą ról uprawnień jak również poprzez przyporządkowanie organizacji. Szczegółowe informacje można znaleźć w artykule Uprawnienia.
Uprawnienia specjalne
Aplikacja Kod rozliczenia międzyokresowego nie posiada żadnych uprawnień specjalnych.
Przyporządkowania organizacyjne
Jeśli funkcja Uprawnienia do treści została aktywowana w aplikacji Konfiguracja, użytkownik może korzystać z aplikacji Kod rozliczenia międzyokresowego tylko wtedy, gdy przypisano mu organizację w danych podstawowych partnera, która jest zintegrowana z co najmniej jedną z następujących struktur organizacyjnych:
- Księgowość finansowa
Funkcje specjalne
Aplikacja Kod rozliczenia międzyokresowego nie posiada żadnych funkcji specjalnych.
Uprawnienia dla partnerów biznesowych
Aplikacja Kod rozliczenia międzyokresowego nie jest dostępna dla partnerów biznesowych.