Automatyczna instalacja aktualizacji oprogramowania (insrfr)

Wprowadzenie

W celu zainstalowania automatycznej aktualizacji oprogramowania oraz języka w systemie należy użyć narzędzia insrfr. Aktualizacje oprogramowania można importować odpowiednio wcześniej. Jeśli podczas instalacji wystąpią konflikty, wygenerowane zostanie zadanie konfliktu.

Grupa docelowa

  • Administratorzy systemu

Wymagania wstępne

Znajomość aktualizacji oprogramowania w Comarch ERP Enterprise.

Opis

Instalacja aktualizacji oprogramowania i aktualizacji językowych może zostać przeprowadzona natychmiast lub zostać zaplanowana. Po upływie ustalonej daty rozpoczyna się instalacja. Do czasu zakończenia instalacji nie można korzystać z systemu.

Polecenia

Poniżej znajduje się polecenie zawierające wszystkie możliwe parametry:

insrfr [-system:<id>][-installType:<vs>][-codeClass:<str>][-downtimeStart:<timeStamp>]

[-continue]

[-languages]

[-changeRelease:<str>]

[-force:<boolean>]

[-importFromOldRelease]

[-addCommand:<str>]

[-cancel]

[-info]

[-reschedule]

Parametry

Parametry polecenia zostały wyjaśnione w poniższej tabeli. Parametry w nawiasach kwadratowych są opcjonalne, podczas gdy pozostałe są obowiązkowe. Gwiazdka (*) może być określona jako symbol zastępczy dla niektórych parametrów, aby móc wyświetlić wszystkie możliwe wartości. Nie wszystkie parametry mogą być określone wielokrotnie, tylko te z następującym dodatkiem do zmiennych parametrów są dozwolone do wielokrotnego określenia: <str-1> … <str-n>.

Parametr Opis
[-system:<id>] Należy wprowadzić nazwę systemu, w którym ma zostać przeprowadzona instalacja aktualizacji oprogramowania. Jeśli parametr, nie zostanie określony, wybrany zostanie bieżący system.
[-installType:<vs>] Należy wybrać kolejność instalacji kodu systemu i aplikacji.

  • 2 – pozwala na równoległą instalację kodu systemu i aplikacji. W przypadku instalacji równoległej jak najwięcej kroków roboczych jest wykonywanych podczas bieżącej pracy systemu. Oznacza to, że system pozostaje dostępny dla użytkowników tak długo, jak to jest możliwe. Zalecana jest instalacja równoległa.
  • 3 – instalacja odbywa się sekwencyjnie dla kodu systemu i aplikacji. W przypadku instalacji sekwencyjnej najpierw instalowany jest kod systemu, a następnie kod aplikacji. Instalacja sekwencyjna może być konieczna w wyjątkowych przypadkach w przypadku szczególnie krytycznych zmian w kodzie systemu.
[-codeClass:<str>] Kod systemu i aplikacji mogą być instalowane oddzielnie. Gdy parametr został ustawiony jako:

  • APP nastąpi aktualizacja oprogramowania z obszaru aplikacji
  • SYS nastąpi aktualizacja oprogramowania z obszaru systemu
[-downtimeStart:<timeStamp>] Rozpoczęcie instalacji. Wszelkie istniejące aktualizacje oprogramowania są importowane z wyprzedzeniem w celu przygotowania.
[-continue] Kontynuuje instalacje, nawet jeśli została ona anulowana.
[-languages] Ten parametr służy do instalowania aktualizacji językowych. Można zainstalować tylko te języki, na które posiadana jest licencja.
[-changeRelease:<str>]
[-force:<boolean>]
[-importFromOldRelease] Importuje i instaluje aktualizacje oprogramowania ze starszych wersji. Podczas importu może pojawić się komunikat informujący o imporcie kodu ze starszej wersji i konieczności użycia opcji: – importFromOldRelease.
[-addCommand:<str>] Wykonuje określone polecenia po zakończeniu instalacji. Na przykład można zaplanować wykonanie aktualizacji danych, podając wrkdatupd -execute:4.
[-cancel] Parametr pozwala na anulowanie zaplanowanej instalacji. Warunkiem wstępnym jest to, że instalacja jeszcze się nie rozpoczęła.
[-info] Ten parametr umożliwia uzyskanie określonych informacji: Czy instalacja jest planowana, a jeśli tak, to na kiedy? Czy planowana instalacja może zostać odroczona? Czy wystąpił błąd?
[-reschedule] Jeśli zaplanowano instalację na późniejszą datę, można użyć tego parametru, aby przesunąć czas instalacji. Wymaga to określenia parametru-downtimeStart.

Warunkiem wstępnym jest to, że instalacja jeszcze się nie rozpoczęła.

Skrypt

Aktualizacje oprogramowania można również zainstalować w poszczególnych krokach (zalecanym jest zapoznanie się z dokumentacją opisującą narzędzia: imprfr i upgaps). Narzędzie insrfr generuje skrypt (install.scl), który zawiera poszczególne kroki wymagane do instalacji. Skrypt ten jest przechowywany w systemie plików w folderze serwera wiadomości na początku instalacji i jest wykonywany przez system poprzez sekwencyjne przetwarzanie kroków. Przed każdym krokiem system sprawdza, czy poprzedni krok został pomyślnie wykonany. Jeśli tak, wykonywany jest następny krok; jeśli nie, przetwarzanie skryptu jest anulowane.

Po utworzeniu skryptu sprawdzane są wybrane aktualizacje oprogramowania, aby sprawdzić, czy wymagają one ponownego uruchomienia serwera. W razie potrzeby skrypt ten ponownie uruchamia serwer, a następnie restartuje go w odpowiednim punkcie skryptu.

Jeśli podczas instalacji wystąpi błąd, system anuluje wykonywanie skryptu. W takim przypadku konieczna jest analiza i ewentualnie ręczna interwencja administratora.

Uwaga
Podczas instalacji system nie powinien być używany, gdyż w razie potrzeby zostanie ponownie uruchomiony bez ostrzeżenia. Wszystkie inne obecne skrypty „scl” zostaną zignorowane podczas instalacji.

Krytyczne aktualizacje oprogramowania

Krytyczne aktualizacje oprogramowania mogą wystąpić podczas zmiany wersji i muszą być instalowane indywidualnie. W przypadku zmian wersji można przechowywać wszystkie aktualizacje oprogramowania w folderze refreshes/import i uruchomić narzędzie insrfr (tylko raz). Jeśli dołączone są krytyczne aktualizacje oprogramowania, są one rozpoznawane i w takim przypadku generowany jest skrypt, który skutecznie wykonuje kilka instalacji jedna po drugiej.

Czy ten artykuł był pomocny?