Zmiany opisane w artykule dotyczą:
- usprawnień w obszarze faktur zaliczkowych
- integracji z KSeF
- automatycznego rozliczania odchyleń z produkcji
Korekta kursu walut na fakturze zakupu
Aktualnie istniejąca funkcja generowania korekt faktur zakupu została rozszerzona o możliwość korekty kursu walut dla zaksięgowanej faktury zakupu w walucie obcej.
Funkcja jest dostępna dla zaksięgowanej faktury pod przyciskiem [Wykonaj] w aplikacji Faktury zakupu po wywołaniu akcji [Utwórz fakturę korygującą do faktury zakupu (PL)].
W oknie dialogowym akcji dostępne jest pole Data kursu wymiany.
W tym polu należy wskazać datę kursu z którego zostanie pobrany odpowiedni kurs, zaznaczyć parametr Korekta kursu wymiany i wybrać przycisk [W tle].
System zmieni status korygowanej faktury, informując o zmianie kursu i przeliczeniu wartości w walucie głównej. Wartość faktury w walucie obcej nie ulegnie zmianie, zmienią się natomiast wartości przeliczone.
W aplikacji Faktury zakupu, na zakładce Kurs zostaną wyświetlone wartości po korekcie, a status faktury zostanie zaktualizowany.
Dodatkowo weryfikowana jest możliwość wykonania takiej operacji: w sytuacji, gdy korekta kursu nie będzie możliwa, na przykład z powodu zamkniętego okresu obrachunkowego zostanie wyświetlony odpowiedni komunikat.
W aplikacji Zlecenia przetwarzania można znaleźć informacje o działaniu aplikacji w tle: o jej statusie i o jej skutkach.
Wykonanie korekty kursu walut zmieni wartość stanu magazynowego, utworzy wpis w rejestrze VAT oraz w aplikacji Rozrachunki.
Numer dokumentu zewnętrznego faktury zakupu przekazywany do każdej linii księgowania CFE
W odpowiedzi na wymagania rynku polskiego udostępniona została funkcja, która automatycznie kopiuje numer dokumentu zewnętrznego faktury zakupu (z zakładki Ogólne, pola Numer i data dokumentu zewnętrznego) do nowych pozycji księgowania. Podczas tworzenia nowej pozycji księgowania numer dokumentu zewnętrznego jest automatycznie kopiowany z głównej linii do kolejnych linii księgowania bez możliwości jego edycji. W przypadku przekazywania faktur zakupu do Comarch Financials Enterprise, numer dokumentu zewnętrznego z faktury zakupu jest kopiowany do każdej nowo utworzonej pozycji księgowania.
Automatyczne rozliczanie odchyleń od cen ewidencyjnych dla wyprodukowanych artykułów
Wprowadzone zostało rozwiązanie umożliwiające automatyczne rozliczanie odchyleń dla rozchodowanych produktów gotowych we wskazanym okresie rozliczeniowym.
Na podstawie informacji zawartych w transakcjach magazynowych przeanalizowane zostaną transakcje rozchodowe dla artykułów pochodzących z produkcji w danym okresie rozliczeniowym. Uwzględnione zostaną produkty gotowe i półprodukty. Dla artykułów produkowanych, pozostających na magazynie pod koniec okresu rozliczeniowego system obliczy wartość zapasu, a następnie zostanie obliczony wskaźnik odchyleń przeciętnych, który pozwoli na ustalenie kwot odchyleń, które powinny zostać rozliczone w danym okresie. Wartości odchyleń zostaną rozdzielone na poszczególne artykuły produkowane. Na podstawie kluczy księgowania dla transakcji rozchodowych system zidentyfikuje konta przeciwstawne, na które należy przeksięgować obliczone kwoty odchyleń.
Konta te zostaną ustalone na podstawie przypisań kont do kluczy księgowania w aplikacji Przyporządkowanie konta według klucza transakcji.
Rozliczanie odchyleń od cen ewidencyjnych w aplikacji Konfiguracja
Aby móc korzystać z rozliczania odchyleń od cen ewidencyjnych, należy aktywować odpowiedzialną za to funkcję.
W tym celu, w aplikacji Konfiguracja została dodana podfunkcja – Rozliczenie odchyleń (w funkcji Rachunkowość – Polska)
Funkcja zawiera pola, które umożliwiają określenie kont odchyleń dla produktów gotowych i półproduktów oraz odpowiedników tych kont księgowych w kontrolingu: Rodzajów kosztów. Rozwiązanie wymaga stosowania kontrolingu, z którego pobierane są stany konta odchyleń.
Nowy typ w aplikacji Schematy numeracji
Aby możliwe było utworzenie schematu numeracji dla rozliczenia odchyleń z produkcji, dodano nowy typ w aplikacji Schematy numeracji – Rozliczenie odchyleń dla rozchodowanych produktów. Schemat o tym typie może zostać użyty w aplikacji Konfiguracja -> funkcja Rozliczenie odchyleń -> pole Schemat numeracji dla księgowań odchyleń. Ten schemat numeracji jest stosowany dla rodzaju transakcji w księgowości finansowej.
Aplikacja w tle do rozliczania odchyleń z produkcji
Dzięki aplikacji Rozliczenie odchyleń dla rozchodowanych produktów, bazującej na danych z zaksięgowanych odchyleń, zapasie wyprodukowanych artykułów w magazynie oraz transakcjach magazynowych dla wydań artykułów, obliczane są wskaźniki odchyleń przeciętnych dla jednostek kosztowych. Na podstawie tych wskaźników obliczane są wartości odchyleń przypadające na poszczególne jednostki kosztowe i rozdzielone na artykuły produkowane, rozchodowane we wskazanym okresie finansowym.
Zsumowane wartości według celu, w podziale na wymiary controlingowe zostaną przetransferowane do Księgowości finansowej (Comarch Financials Enterprise).
Nowe funkcje dotyczące faktur zaliczkowych zakupu
Faktury zaliczkowe oraz rozliczenia faktur zaliczkowych zostały rozszerzone o nowe i ulepszone funkcjonalności:
Wystawienie faktury zaliczkowej przed otrzymaniem zaliczki
Umożliwia to przeprowadzenie dwóch scenariuszy:
- W sytuacji, gdy zaliczka została otrzymana należy zaznaczyć parametr, by wygenerować fakturę zaliczkową. Zaznaczenie parametru wymaga uzupełnienia pola Rozrachunki.
- W sytuacji, gdy zaliczka nie została otrzymana, parametr należy zostawić odznaczony. Umożliwi on użytkownikowi wystawienie faktury zaliczkowej z terminem płatności.
Częściowe rozliczenie faktury zaliczkowej
Możliwe jest również częściowe rozliczenie faktury zaliczkowej na fakturach końcowych w przypadku dostaw realizowanych częściowo.
Generowanie faktury zaliczkowej ze zlecenia dostawy
Umożliwiono generowanie rozliczenia faktury zaliczkowej z poziomu aplikacji Zlecenia dostawy za pomocą nowej akcji [Wygeneruj i wydrukuj rozliczenie faktury zaliczkowej].
Nowe walidacje związane z fakturami zaliczkowymi
Dodano również nowe walidacje:
- Wymagane jest wygenerowanie potwierdzenia zamówienia sprzedaży, do którego wystawiana jest faktura zaliczkowa. Na podstawie potwierdzeń identyfikowana jest zmiana w zamówieniu sprzedaży w przypadku konieczności wystawienia korekty do faktury zaliczkowej.
Potwierdzenie zamówienia można wygenerować poprzez akcję [Utwórz i drukuj potwierdzenie zamówienia sprzedaży] pod przyciskiem [Wykonaj] dostępnym na standardowym pasku przycisku zamówienia sprzedaży.
Jeśli do zamówienia nie zostanie wygenerowane potwierdzenie, po wybraniu akcji [Wygeneruj i wydrukuj fakturę zaliczkową] zostanie wyświetlony odpowiedni komunikat.
- Zablokowano możliwość wystawienia korekty faktury do faktury zaliczkowej, która została rozliczona w fakturze końcowej. Korekta jest możliwa tylko na nierozliczoną kwotę faktury zaliczkowej.
Integracja z Krajowym Systemem eFaktur
W celu dostosowania systemu Comarch ERP Enterpise do najnowszych przepisów, wprowadzono następujące zmiany i pola związane z przysyłaniem faktur do KSeF:
Funkcja KSeF aplikacji Konfiguracja
W aplikacji Konfiguracja dodano nową funkcję KSeF, umożliwiającą aktywowanie KSeF dla organizacji i określenie daty obowiązku wysyłania faktur do KSeF Oznacza to, że jeśli firma działa na systemie przed obowiązkowym KSeFem, wprowadzenie w tym polu daty, od kiedy obowiązuje KFeS spowoduje, że między innymi dla faktury, które zostaną wystawione po tej dacie, wymagany będzie numer faktury w KSeF.
Pola dotyczące KSeF w aplikacjach typu Lista
Aby istniała możliwość wyświetlenia informacji o fakturach przesyłanych do KSeF, do listy faktur sprzedaży i rejestru VAT zostały dodane pola z numerem i datą faktury KSeF raz statusy eFaktury.
- Wartości dla pola Typ (gotówka, przelew, itd.) w aplikacji Formy płatności zostały dostosowane do wartości raportowanych do KSeF.
Dodatkowe zmiany
- Korekty faktur zakupu – akcja PL do generowania korekty faktury zakupu może obecnie użyć również rodzaju faktury korygującej z rodzaju faktury źródłowe
- Umożliwiono import wyciągów ze skróconymi numerami kont bankowych oraz skrócono długość tekstu księgowania do 65 znaków.