Dostawcy

Wszystkie osoby i organizacje są w systemie reprezentowane jako partnerzy i wprowadzone tylko jednokrotnie – niezależnie od tego, czy występują jako klienci, dostawcy, czy pełnią inną rolę w procesach biznesowych. Dane partnera są przechowywane tylko w jednym miejscu. Jednocześnie partner może być wykorzystywany na różne sposoby w różnych procesach biznesowych.

Przykładem zastosowania może być wielopoziomowa struktura organizacyjna – od centrali przedsiębiorstwa aż po najmniejszy dział. Ponadto można odwzorować również inne struktury.

W niniejszym artykule opisano, jak zbudowana jest aplikacja Dostawcy. Użytkownik dowie się również m.in., jakie ustawienia można wprowadzać dla partnerów w roli Dostawca oraz jakie akcje można wykonywać.

Instrukcje dotyczące obsługi aplikacji Dostawcy, np. jak rejestrować lub edytować partnerów w roli Dostawca, znajdują się w artykule Instrukcje: Dostawcy.

Definicje terminów

Rola partnera

Tak jak między partnerami mogą istnieć różne relacje biznesowe, tak również w systemie ERP każdy partner może mieć przypisane różne role partnera. Przykładowo dostawca jest prowadzony w roli partnera Dostawca. Partner może pełnić wiele ról jednocześnie: partner w roli Dostawca może być również wprowadzony w roli Klient, jeśli nie tylko dostarcza towary, ale również dokonuje zakupów w organizacji użytkownika. Rola partnera określa rodzaj możliwych transakcji. Przykładowo zamówienie sprzedaży można utworzyć wyłącznie dla partnerów posiadających rolę Klient. Dla niektórych ról partnerów dodatkowo rozróżnia się tzw. zastosowania partnera – na przykład dostawca w zamówieniu zakupu może być wykorzystany jako partner dostawy.

Zastosowanie partnera

W ramach jednej roli partnera może on być wykorzystywany w dokumencie do różnych celów.
Przykładowo partner prowadzony jako dostawca może zostać użyty jako odbiorca zapytania ofertowego w dokumencie zapytania ofertowego zakupu.

Pseudopartner

Pseudopartner reprezentuje partnera, z którym istnieje jednorazowa relacja biznesowa.
Pseudopartner może być wykorzystywany w zamówieniach jako klient lub dostawca, dla którego nie są zapisane dane partnera w systemie – i nie ma potrzeby ich zapisywania. Informacje, które zazwyczaj wynikają z danych partnera i są automatycznie wstawiane do zamówienia, takie jak nazwa i adres, można w przypadku pseudopartnera dowolnie edytować w ramach danego zamówienia. Przy przekazywaniu danych do księgowości finansowej, razem z numerem pseudopartnera przekazywane są odpowiednie nazwy i adresy. Pseudopartner może być rejestrowany wyłącznie jako typ partnera Organizacja. Wymagane są jedynie identyfikator partnera oraz nazwa proforma.

Opis aplikacji

W aplikacji Dostawcy rejestrowane są dane partnera specyficzne dla danej roli, który jest wyświetlany w nagłówku aplikacji. Chodzi tutaj o partnera, któremu przypisywana jest rola Dostawca. Aplikacja oferuje kilka widoków. Następujące widoki zostały opisane w osobnych artykułach:

  • Podstawowe – artykuł Partner, widok Podstawowe
  • Rachunkowość – artykuł Partner, widok Rachunkowość
  • Relacje – artykuł Partner, widok Relacje
  • Marketing – artykuł Partner, widok Marketing

Poniżej opisany jest szczegółowo widok Dostawca.

Nagłówek

Nagłówek jest taki sam we wszystkich widokach i identyczny jak w aplikacji Partnerzy.
Opis ustawień, które można wprowadzić w tym obszarze, znajduje się w artykule Partnerzy.

Obszar roboczy: Widok Dostawca

W obszarze roboczym aplikacji, w widoku Dostawca, dostępne są następujące zakładki:

  • Zakładka Dane dostawcy
  • Zakładka Załączniki/Teksty
  • Zakładka Inne pola
  • Zakładka Osoba kontaktowa
  • Zakładka Statystyka
  • Zakładka Ostrzeżenia
  • Zakładka Szablony dokumentu końcowego
Zakładka Dane dostawcy

Na tej zakładce wprowadza się ogólne dane dostawcy.

  • Status – w tym polu można zarządzać statusem roli Dostawca. Wartość domyślna pochodzi z aplikacji Konfiguracja -> funkcja Partner -> pole Status. Może ona jednak zostać zmieniona ręcznie w tym polu. Automatycznie rola dostawcy otrzyma status Zablokowane, jeśli którykolwiek z przypisanych wystawców faktur nie jest kredytorem. Status może być przypisany zarówno na poziomie klienta, jak i organizacji.
    Odpowiedni poziom ustawienia blokady jest wskazywany przez ikonę blokady w nagłówku aplikacji. Więcej informacji można znaleźć w artykule Partnerzy. W ramach pola dostępne są następujące wartości:
    • Udostępnione – partnerzy z udostępnionymi danymi dostawcy mogą być wykorzystywani w powiązanych procesach biznesowych
    • Zablokowane – partnerzy z zablokowanymi danymi dostawcy nie mogą być wykorzystywani w procesach biznesowych. Przykładowo dla zablokowanego dostawcy nie można utworzyć zapytania ofertowego zakupu.
  • Zablokowane do – to pole jest dostępne do edycji tylko wtedy, gdy w polu Status wybrano wartość Zablokowane. W razie potrzeby można wprowadzić datę, do której rola Dostawca dla tego partnera ma pozostać zablokowana. Domyślnie wyświetlana jest maksymalna możliwa data, co jest równoznaczne z trwałą blokadą. Można zmienić tę datę na dowolną przyszłą datę. Po osiągnięciu tej daty rola partnera może być ponownie wykorzystywana w innych aplikacjach. Jeśli status dostawcy to Udostępnione, wyświetlana jest data położona w przyszłości. Jeśli status zostanie zmieniony z Zablokowane na Udostępnione, to ostatnio zapisane blokujące pole daty pozostanie zachowane aż do momentu zapisania danych.
  • Klasyfikacja 1 – w tym polu należy wskazać klasyfikację typu Klasyfikacja dostawcy 1. W razie potrzeby można dodać nowe klasyfikacje za pomocą menu kontekstowego. Na podstawie przypisania do klasyfikacji dane mogą być organizowane i strukturyzowane dla dowolnych analiz i zapytań. Klasyfikacje tworzone są w aplikacji Klasyfikacje.
  • Klasyfikacja ABC – w tym miejscu można wskazać klasyfikację ABC dostawcy. Wartość domyślna to A. Dostępne są następujące opcje:
    • A
    • B
    • C
  • Rodzaj terminu – w tym polu należy wskazać istniejący rodzaj terminu dla dostawcy. Przykładowe rodzaje terminów to: data, miesiąc, tydzień kalendarzowy. Wybór rodzaju terminu określa format daty docelowej w zamówieniu zakupu. Rodzaje terminów oraz ich zastosowania są definiowane w aplikacjach o tych samych nazwach.
  • Producent – w tym polu można przypisać producenta do aktualnie otwartego partnera. W tym celu należy wprowadzić identyfikator istniejącego partnera o typie Organizacja. Aby przypisać wielu producentów do danego partnera, należy użyć ikony rombu, znajdującej się przed polem. Po wybraniu ikony otwarte zostanie okno dialogowe, zawierające następujące kolumny:
    • Producent – w tym miejscu należy wprowadzić identyfikator partnera o typie Organizacja
    • Preferowane – w tej kolumnie można zaznaczyć jeden z wierszy, wskazując w ten sposób preferowanego producenta
  • Wymagane potwierdzenie – jeśli ten parametr zostanie aktywowany, zostanie przyjęty jako wartość domyślna w aplikacji Zamówienia zakupu i będzie tam decydować o tym, czy potwierdzenia zamówień lub zmian zamówień będą wymagane
  • Klasyfikacja 2-5 – w tych polach można wskazać klasyfikacje dostawcy. Na podstawie przypisania do klasyfikacji dane mogą być organizowane i strukturyzowane dla dowolnych analiz i zapytań. Klasyfikacje dostawcy tworzone są w aplikacji
  • Numer zewnętrzny – w tym polu można opcjonalnie wprowadzić oznaczenie dostawcy, które ten dostawca oczekuje na dokumentach, różniące się od identyfikatora partnera
  • Szablon zlecenia – wybór szablonu zlecenia dla dostawcy podzielony jest na dwa pola. W pierwszym polu należy wskazać rodzaj zamówienia zakupu, a w drugim dokładny numer zamówienia. Pozycje z wybranego zlecenia zostaną przejęte jako propozycja do nowego zamówienia zakupu w oknie dialogowym Wyszukaj i dodaj pozycje. Dzięki szablonowi zamówienia można przykładowo udostępnić dostawcy listę artykułów i w ten sposób ułatwić wprowadzanie zamówień oraz obsługiwać powtarzające się lub podobne zamówienia.
  • Pochodzenie okresu monitu potwierdzenia – to pole steruje działaniem pola Termin przypomnienia o potwierdzeniu zamówienia. Dostępne są następujące opcje:
    • Zgodnie z ustawieniami w konfiguracji – zastosowane zostaną ustawienia domyślne, zdefiniowane w aplikacji Konfiguracja
    • Brak – wybierając tą wartość, pole Termin przypomnienia o potwierdzeniu zamówienia będzie miało maksymalną wartość daty
    • Podaj okres monitu potwierdzenia – wybierając tą wartość, w polu Termin przypomnienia o potwierdzeniu zamówienia możliwe będzie wprowadzenie konkretnego terminu przypomnienia
  • Termin przypomnienia o potwierdzeniu zamówienia – jeśli w polu Pochodzenie okresu monitu potwierdzenia wybrano wartość Podaj okres monitu potwierdzenia to w tym polu można wprowadzić okres (w dniach roboczych), który będzie istotny dla przypomnienia o oczekującym potwierdzeniu zamówienia. a podstawie aktualnej daty oraz wskazanego terminu przypomnienia w dniach roboczych zostanie wyliczona wartość pola Potwierdzenie do w zamówieniu zakupu. To ustawienie ma zastosowanie w zamówieniu zakupu tylko wtedy, gdy zgodnie z konfiguracją w nagłówku zamówienia zakupu wymagane jest potwierdzenie.
Sekcja Dane dostawy

W tej sekcji przypisywane są dane dostawy do danego dostawcy. Dane te mogą być następnie przenoszone do dokumentów, które są tworzone lub rejestrowane dla tego dostawcy. Między innymi zostają one przejęte jako wartości domyślne do zamówień zakupu, w których ten dostawca został przypisany jako partner.

Sekcja składa się z następujących pól:

  • Partner dostawy – w tym polu należy wskazać partnera dostawy. Partner dostawy to w procesie zakupowym ten partner, który wysyła towar do odbiorcy dostawy. Do jednego dostawcy można przypisać wielu alternatywnych partnerów dostawy.
    Wybór partnera dostawy tworzy relację partnerską o tej samej nazwie między aktualnie otwartym partnerem a wybranym partnerem. Jako wartość domyślną system proponuje identyfikator partnera aktualnie otwartego jako partnera dostawy. Można dodać wielu partnerów dostawy za pomocą przycisku z symbolem rombu znajdującego się przed polem. Otwiera się wtedy tabela z następującymi kolumnami:
    • Partner dostawy – w tej kolumnie należy wprowadzić identyfikatory istniejących partnerów w roli dostawcy, którzy mają zostać przypisani jako potencjalni partnerzy dostawy do aktualnie otwartego partnera
    • Preferowane – w tej kolumnie można wskazać jeden wiersz, aby oznaczyć preferowanego partnera dostawy. Tak oznaczony partner zostanie przyjęty jako wartość domyślna w zamówieniu zakupu.
  • Spedytor – w tym polu należy wskazać spedytora. Można dodać wielu spedytorów za pomocą przycisku rombu, znajdującego się przed polem. Po wybraniu tego przycisku zostanie otwarte okno dialogowe z następującymi kolumnami:
    • Spedytor – w tej kolumnie należy wprowadzić identyfikatory istniejących partnerów o roli spedytora, którzy mają zostać przypisani do aktualnie otwartego partnera
    • Preferowane – w tej kolumnie można wskazać jeden wiersz, aby oznaczyć preferowanego spedytora. Tak oznaczony partner zostanie przyjęty jako wartość domyślna w zamówieniu zakupu.
  • Warunki dostawy – w tym polu należy wskazać istniejący warunek dostawy. Warunki dostawy opisują uzgodnienia między kupującym a sprzedającym.
    Określają one np. sposób dostawy i miejsce spełnienia świadczenia, takie jak dostawa bezpośrednia lub odbiór osobisty. W przypadku warunku dostawy w postaci INCOTERM, należy podać odniesienie do lokalizacji. Skrót INCO oznacza International Commercial Term. INCOTERMS zawierają międzynarodowe, ustandaryzowane zasady dotyczące handlu i transportu. Wybrany warunek dostawy zostanie przejęty jako wartość domyślna do dokumentów zakupowych.
  • Warunki wysyłki – w tym polu należy wprowadzić istniejący warunek wysyłki. Warunek wysyłki to uzgodnienie między kupującym a sprzedającym, które może również stanowić część umowy. Zawiera szczegółowe informacje określające sposób wysyłki towaru. Warunek wysyłki może zostać ustalony niezależnie od warunku dostawy.
    Wybrany warunek wysyłki zostanie przejęty jako wartość domyślna do dokumentów zakupowych.
  • Ograniczenia dot. dostawy – w tym polu należy wybrać ograniczenie dostawy, które ma być przejęte jako wartość domyślna do dokumentów zakupowych. Do wyboru dostępne są następujące ograniczenia:
    • Brak
    • Dostawa całości zamówienia
    • Dostawa całości pozycji
  • Zwrot dla pozycji zrealizowanej ręcznie – jeśli dostawa dla pozycji zamówienia zakupu lub pozycji zlecenia dystrybucji została ręcznie oznaczona jako zrealizowana, to za pomocą poniższych ustawień można kontrolować skutki zwrotów towaru:
    • Zgodnie z ustawieniami w konfiguracji – zastosowane zostaje ustawienie Zwrot dla pozycji zrealizowanej ręcznie, zdefiniowane w aplikacji Konfiguracja dla organizacji zakupowej
    • Anulowanie realizacji – jeśli wybrana zostanie ta wartość, to oznaczenie ręcznego zakończenia dostawy zostaje usunięte. Anulowana ilość zostaje ustawiona na 0. Status dostawy jest ponownie określany na podstawie całkowitej i dostarczonej ilości; pozostałe statusy i wartości są aktualizowane w razie potrzeby. Jeśli powstanie nowa otwarta ilość dostawy, zostaną również utworzone odpowiednie wpisy dostępności i ewentualnie dane rezerwacyjne.
Uwaga
Jeśli oznaczenie realizacji zostanie cofnięte dla jakiegokolwiek komponentu zestawu, to dla całego zestawu również zostanie ono cofnięte.
  • Z zachowaniem realizacji i dostawą – jeśli zostanie wybrana ta wartość, to oznaczenie ręcznego zakończenia dostawy zostaje zachowane. Anulowana ilość nie ulega zmianie. Dla statusu dostawy i otwartej ilości dostawy istotna jest całkowita ilość pomniejszona o ilość anulowaną. W razie potrzeby mogą zostać utworzone wpisy dostępności i dane rezerwacyjne.
  • Z zachowaniem realizacji i bez dostawy – jeśli zostanie wybrana ta wartość, to to oznaczenie ręcznego zakończenia dostawy zostaje zachowane. Ilość anulowana zostaje ponownie obliczona jako różnica między całkowitą a dostarczoną ilością. Status dostawy będzie zawsze wskazywał na kompletne dostarczenie towaru. Nie ma wtedy otwartej ilości dostawy, a wpisy dostępności oraz dane rezerwacyjne nie istnieją lub mają wartość ilościową równą 0.
Uwaga
Jeżeli przy tym ustawieniu zostaną zwrócone komponenty zestawu, który był oznaczony jako ręcznie zakończony, i przez to dostarczone ilości nie będą już pasowały do oryginalnej struktury zestawu, to dla całego zestawu automatycznie zostanie zastosowane ustawienie Anulowanie realizacji.
Sekcja Dane faktury

W tej sekcji wprowadzane są dane dotyczące faktur dostawcy. Dane te są — w razie potrzeby — przenoszone do dokumentów, które są tworzone dla tego dostawcy.
Na przykład są one przejmowane jako wartości domyślne do zamówień zakupu, w których dany dostawca został przypisany jako partner.

Poszczególne pola opisane są poniżej:

  • Wystawca faktury – w tym polu przypisywany jest wystawca faktury danego dostawcy. Domyślną wartością jest aktualnie otwarty partner. Można przypisać wielu różnych wystawców faktur do dostawcy za pomocą przycisku z symbolem rombu. Po wybraniu tego przycisku otwarte zostanie okno dialogowe z tabelą zawierającą następujące kolumny:
    • Wystawca faktury – w tej kolumnie należy wskazać identyfikator istniejącego partnera w roli Dostawca, który ma zostać przypisany jako możliwy wystawca faktury do aktualnie otwartego partnera
    • Preferowane – w tej kolumnie można oznaczyć jeden z wpisów jako preferowanego wystawcę faktury. Tak oznaczony partner zostanie przyjęty jako wartość domyślna, np. w zamówieniu zakupu.
    • Obowiązuje od – w tej kolumnie wskazywana jest data początkowa, od której przypisanie partnera jest ważne
    • Obowiązuje do – w tej kolumnie wskazywana jest data końcowa, do której przypisanie partnera jest ważne
Uwaga
System sprawdza, czy partner wpisany w tej tabeli został utworzony jako Wystawca faktury. Jeśli użytkownik dodaje partnera, który sam jest wystawcą faktur, a zakładka Rachunkowość nie została jeszcze uzupełniona i zapisana, pojawi się ostrzeżenie, które można potwierdzić.
Uwaga
Rola Dostawca otrzyma status Zablokowane z powodu brakujących danych księgowych. Ta blokada zostanie automatycznie usunięta, gdy brakujące dane zostaną w pełni uzupełnione. Jest ona niezależna od ręcznej blokady ustawionej w polu Status.
  • Lista cenników – w tym polu należy wprowadzić identyfikator listy cenników lub wybrać go z listy wartości pomocniczych tego pola. Lista cenników może zawierać wiele cenników, których kolejność ustalana jest na podstawie przypisanych priorytetów.
    Same cenniki zawierają właściwe definicje cen zakupu.
  • Data ustalenia ceny – w tym polu można opcjonalnie wprowadzić datę ustalenia ceny dla dostawcy, która mieści się w okresie obowiązywania listy cenników
  • Klasyfikacja cen – w tym polu należy przypisać istniejącą klasyfikację cenową dostawcy. Klasyfikacja cen dostawcy służy do grupowania partnerów, dla których mają obowiązywać takie same ustalenia dotyczące cen zakupu.
  • Klasyfikacja premii – w tym polu można przypisać klasyfikację premiową dla dostawcy. Klasyfikacja premiowa służy do tego, aby umowy premiowe dla dostawców, których premie mają być obliczane według tych samych zasad, były ustalane nie na poziomie pojedynczego dostawcy, lecz na podstawie klasyfikacji premii.
    Klasyfikację tę wprowadza się za pomocą aplikacji Klasyfikacje.
  • Zastosuj metodę not uznaniowych dostawcy – jeśli ten parametr zostanie aktywowany, możliwe jest rozliczanie z tym dostawcą w ramach procedury not kredytowych
Uwaga
Procedura not kredytowych nie jest dozwolona dla pseudopartnerów.
  • Rodzaj faktury zakupu – w tym polu należy wskazać rodzaj faktury zakupu, który będzie wykorzystywany w procedurze noty kredytowej
  • Schemat numeracji dla dokumentów zewnętrznych – w tym polu należy przypisać schemat numeracji, na podstawie którego będzie generowany zewnętrzny numer dokumentu dla procedury noty kredytowej
  • Osobna faktura dla dostawy nadwyżkowej – w tym polu można określić, jak system będzie postępował z ewentualnymi nadwyżkami dostawy w ramach procedury noty kredytowej. Dostępne są następujące wartości:
    • Zgodnie z ustawieniami konfiguracji – wykorzystana zostanie wartość zdefiniowana w aplikacji Konfiguracja dla organizacji zakupowej
    • Brak – przy tym ustawieniu nie zostanie wygenerowana osobna faktura w przypadku dostawy nadwyżkowej
    • Oddzielnie dla każdej innej pozycji przyjęcia towaru – dla każdej nadwyżkowej pozycji zostanie utworzona osobna faktura
    • Łącznie dla każdego dokumentu przyjęcia towaru – wszystkie nadwyżkowe i jeszcze nie zafakturowane pozycje zostaną ujęte w jednej fakturze zakupu
  • Faktura dostawy nadwyżkowej – w tym polu możliwe jest przypisanie rodzaju faktury zakupu dla nadwyżek dostawy w ramach procedury noty kredytowej

Uwaga
Wyświetlany rodzaj faktury ma znaczenie tylko wtedy, gdy w polu Osobna faktura dla dostawy nadwyżkowej została wybrana jedna z następujących wartości:

  • Oddzielnie dla każdej innej pozycji przyjęcia towaru
  • Łącznie dla każdego dokumentu przyjęcia towaru
Sekcja Dane produkcyjne

Dane produkcyjne są wykorzystywane w produkcji zewnętrznej do określenia dostępnych mocy przerobowych dostawcy, aby możliwe było obliczenie czasu przejścia (przetwarzania) dla operacji produkcyjnych wykonywanych na zewnątrz.

  • Wprowadzanie danych produkcji obcej – ten parametr należy aktywować, aby móc wprowadzić specjalne dane dotyczące zdolności produkcyjnych dla danego dostawcy. W przeciwnym razie zostaną wykorzystane wartości domyślne z aplikacji Konfiguracja. Domyślnie parametr jest dezaktywowany.
  • Rodzaj kalendarza firmowego – w tym miejscu należy wprowadzić istniejący kalendarz firmowy. Na jego podstawie określa się, które dni kalendarzowe są uznawane za dni robocze u wykonawcy zewnętrznego.
  • Początek pracy – w tym miejscu należy wprowadzić godzinę w przedziale od 0:00 do 23:59. Wartość ta określa godzinę rozpoczęcia pracy wykonawcy zewnętrznego w dniu roboczym.
Uwaga
System sprawdza, czy początek pracy oraz dzienna zdolność produkcyjna nie przekraczają 24 godzin.
  • Dzienna wydajność – w tym miejscu należy wprowadzić zdolność produkcyjną wykonawcy zewnętrznego jako jednostkę czasu w sekundach, minutach lub godzinach.
Uwaga
System sprawdza, czy początek pracy oraz dzienna zdolność produkcyjna nie przekraczają 24 godzin.
Sekcja Dane wysyłki

W tej sekcji wprowadza się dane dotyczące wysyłki dostawcy w kontekście roli partnera dostawy. Sekcja składa się z następujących pól:

  • Magazyn – w razie potrzeby można wprowadzić w tym polu lokalizację magazynową, którą partner dostawy będzie zaopatrywał jako lokalizację preferowaną
  • Lokalizacja – w tym polu należy wprowadzić lokalizację, której dotyczą pozostałe pola w tej sekcji. W środowisku jednofirmowym system automatycznie wpisuje jednostkę nadrzędną.
  • Wybór trasy – w tym polu należy wskazać sposób, w jaki ma być określana trasa dla partnera dostawy. Trasy są zarządzane w zależności od lokalizacji w aplikacji Trasy i mogą być typu Regularne lub Na żądanie. Dostępne są następujące wartości:
    • Automatycznie
    • Ręcznie
    • Brak
  • Trasa – w tym polu należy wprowadzić identyfikator trasy lub wybrać go za pomocą pomocy uzupełniania wartości. Trasa jest zależna od lokalizacji. Można wprowadzić trasę tylko wtedy, gdy spełniony jest jeden z poniższych warunków: w polu Wybór trasy wybrano wartość Ręcznie i trasa jest typu Na żądanie lub trasa ma typ Regularne i zawiera partnera dostawy jako jedno z miejsc docelowych. Trasy wprowadzane są w aplikacji Trasy. Aby można było wprowadzić trasę, funkcja wysyłki musi zostać aktywowana w aplikacji
Sekcja Dane statystyczne
  • Włączenie/Wyłączenie – za pomocą tego ustawienia można kontrolować, czy dane (faktury zakupu) będą uwzględniane w statystyce dostawców systemu OLTP
    • Włączenie – dane dostawcy zostaną uwzględnione w statystyce OLTP
    • Wykluczenie – dane dostawcy nie zostaną uwzględnione w statystyce OLTP
    • Dziedziczenie – system pobierze wartość z bezpośrednio nadrzędnego węzła hierarchii statystyki dostawców lub z przypisanego wpisu w aplikacji Konfiguracja. Jeśli wartość węzła nadrzędnego (jeśli istnieje) to włączenie lub wykluczenie, system zatrzymuje wyszukiwanie. W przeciwnym razie pobierana jest wartość z pola Ustawienie klasyfikacji statystyki dostawców w aplikacji Konfiguracja.
  • Klasyfikacja – w tym polu należy przypisać hierarchię klasyfikacji statystyki dostawców.
Zakładka Załączniki/Teksty

Na zakładce Załączniki/Teksty można dodawać teksty, bloki tekstowe oraz załączniki plików. Na zapisane teksty i załączniki wskazuje ikona notatki, która znajduje się na zakładce Załączniki/Teksty. Dodatkowe informacje dotyczące tekstów, załączników oraz ich zastosowania można znaleźć w artykule Teksty.

Zakładka Inne pola

Na tej zakładce można w razie potrzeby zdefiniować pola użytkownika w celu rejestrowania informacji dodatkowych. Pola użytkownika odnoszą się zasadniczo do obiektu biznesowego i dlatego muszą być definiowane niezależnie w każdym z widoków. Wprowadzone wartości w polach użytkownika obowiązują dla aktualnie otwartego partnera.

Więcej informacji znajduje się w artykule Pola zdefiniowane przez użytkownika.

Zakładka Osoba kontaktowa

Na tej zakładce rejestruje się osoby kontaktowe dla klasyfikacji Zakup. Dalsze osoby kontaktowe można zapisać w widoku Podstawowe partnera (klasyfikacja Ogólne) oraz w roli klienta (klasyfikacja Sprzedaż) przypisanej do tego partnera. Sposób rejestrowania i zapisywania osób kontaktowych partnera opisano w artykule Osoby kontaktowe.

Zakładka Statystyka

Na tej zakładce można wyświetlić statystyki zakupowe dotyczące otwartego dostawcy. Za pomocą tzw. statystyk OLTP dla dostawców można analizować obroty zrealizowane z danym dostawcą. Sposób obliczania kosztów zakupu zależy od typu statystyki zdefiniowanego w aplikacji Konfiguracja.

  • Jeśli ustawiono typ statystyki Wartość zakupu, wówczas koszty zakupu są pobierane z pozycji faktur zakupu i przypisywane do powodującego artykułu.
  • W przypadku typu statystyki Koszty zakupu, koszty zakupu są obliczane na podstawie odpowiednich pozycji zamówień zakupu i przypisywane do danego artykułu.

Statystyki OLTP dostawców bazują na zaksięgowanych pozycjach faktur zakupu. Wyświetlane wartości odpowiadają stanowi z momentu ostatniej aktualizacji statystyk zakupowych OLTP za pomocą aplikacji działającej w tle Aktualizacja faktów statystyki.

Dalsze informacje dotyczące statystyk OLTP dla dostawców można znaleźć w artykule OLTP: Statystyki zakupu.

Zakładka składa się z następujących pól:

  • Poziom agregacji – w tym polu można wyświetli poziom agregacji dla wyświetlanych poniżej statystyk OLTP dostawców. Przy wyborze wartości Dostawca, statystyki OLTP dostawców mogą być przedstawione jako wykres słupkowy dla całego roku kalendarzowego. Istnieje również możliwość porównania wartości z bieżącego roku kalendarzowego z wartościami z poprzedniego roku. Można jednocześnie wyświetlić dwie wielkości odniesienia, np. wartość zakupów i koszty zakupu. Przy poziomach agregacji Dostawca + Artykuł oraz Dostawca + Klasyfikacja statystyczna artykułów, możliwe jest wyświetlenie tylko jednej wielkości odniesienia dla konkretnego miesiąca kalendarzowego, w formie wykresu kołowego lub diagramu Pareto. Po zmianie poziomu agregacji statystyki OLTP zostają automatycznie zaktualizowane zgodnie z ustawionymi parametrami. Jeśli wcześniej zmieniono wartości w innych polach, może być konieczne ręczne kliknięcie przycisku [Aktualizuj] w obszarze roboczym, aby wyświetlić nowe wartości dla wybranego poziomu agregacji.
  • Miesiąc – dla poziomów agregacji Dostawca + Artykuł lub Dostawca + Klasyfikacja statystyczna artykułów w tym polu należy wprowadzić miesiąc kalendarzowy, dla którego mają zostać wyświetlone statystyki OLTP dostawców. Jeśli wcześniej nie zmieniono wartości w tym polu, system zaproponuję domyślną wartość Aktualny miesiąc. W przypadku poziomu agregacji Dostawca, pole nie będzie brane pod uwagę a jego edycja będzie zablokowana. Po zmianie wartości w polu Miesiąc należy wybrać przycisk [Aktualizuj] w obszarze roboczym, aby wyświetlić dane statystyczne dla nowego miesiąca kalendarzowego.
  • Wartość 1 – w tym polu należy wprowadzić wielkość odniesienia, która ma zostać wyświetlona w statystykach OLTP dostawców. Wartość zakupu odpowiada wartościom netto pozycji faktur zakupu. Sposób obliczania kosztów zakupu zależy od typu statystyki ustawionego w aplikacji Konfiguracja. Jeśli skonfigurowany jest typ statystyki Wartość zakupu, koszty zakupu są pobierane z pozycji faktur zakupu i przypisywane do odpowiedzialnego artykułu. W przypadku typu statystyki Koszty zakupu, koszty zakupu są obliczane na podstawie odpowiednich pozycji zamówień zakupu i przypisywane do danego artykułu. Szczegóły dotyczące sposobu obliczania wielkości odniesienia można znaleźć w artykule OLTP: Statystyki zakupu. Po zmianie wartości w polu Wartość 1 należy wybrać przycisk [Aktualizuj] w obszarze roboczym, aby wyświetlić statystyki zgodnie z nową wartością odniesienia.
  • Rok 1 – w tym polu należy wprowadzić rok odniesienia, dla którego mają zostać wyświetlone statystyki OLTP dostawców. Można wybrać jeden z następujących lat: Aktualny rok, Poprzedni rok, Przedostatni rok. Po zmianie wartości w tym polu należy wybrać przycisk [Aktualizuj] w obszarze roboczym, aby wyświetlić dane dla nowego roku odniesienia.
  • Wartość 2 – w przypadku poziomu agregacji Dostawca istnieje możliwość wyświetlenia dodatkowej wielkości odniesienia. Dzięki temu można np. łatwo śledzić stosunek wartości zakupu do kosztów zakupu w ciągu roku kalendarzowego. Możliwe do wyboru opcje to te same wielkości odniesienia, co w polu Wartość 1. Każda wielkość odniesienia przedstawiana jest w osobnej kolumnie lub kolorze. Po zmianie wartości w polu Wartość 2 należy wybrać przycisk [Aktualizuj] w obszarze roboczym, aby wyświetlić dane dla nowej wielkości odniesienia.
  • Rok 2 – w przypadku poziomu agregacji Dostawca istnieje możliwość wyświetlenia dodatkowego roku odniesienia. Umożliwia to np. łatwe porównanie rozwoju wartości zakupu względem roku poprzedniego. Możliwe do wyboru opcje to te same lata odniesienia, co w polu Rok 1. Po zmianie wartości w tym polu należy wybrać przycisk [Aktualizuj] w obszarze roboczym, aby wyświetlić dane dla nowego roku odniesienia.

Tabela statystyki i diagram

Zgodnie z wybranymi cechami określającymi strukturę statystyki, w tabeli znajdującej się na zakładce Statystyka wyświetlane są dostępne dane. Generowanie statystyki następuje na żądanie za pomocą przycisku [Aktualizuj] znajdującego się w nagłówku tabeli i diagramu.

Dane statystyczne są prezentowane obok tabeli w formie wykresu. W nagłówku wykresu można wybrać formę prezentacji danych. W zależności od wybranego poziomu agregacji, dostępne są następujące typy wykresów:

  • Dwuwymiarowy wykres słupkowy
  • Trójwymiarowy wykres słupkowy
  • Wykres kołowy
  • Wykres Pareto
Zakładka Ostrzeżenia

Na zakładce Ostrzeżenia można przypisać otwartym danym podstawowym indywidualne ostrzeżenia, które zostały wcześniej zdefiniowane w aplikacji Indywidualne komunikaty.

Więcej informacji można znaleźć w artykule Indywidualne komunikaty.

Zakładka Szablony dokumentu końcowego

W tej tabeli można skonfigurować ustawienia dla szablonów dokumentów końcowych, które są istotne dla partnera w roli Dostawca. Dla każdego typu dokumentu dowodowego można określić ustawienia w osobnym wierszu. Możliwe jest również zdefiniowanie wielu ważnych ustawień dla jednego typu dokumentu końcowego.

Uwaga
Należy pamiętać, że przypisanie szablonów dokumentów końcowych w tabeli nie podlega wersjonowaniu. Oznacza to, że wszelkie zmiany będą miały wpływ na wszystkie wersje partnera w roli Dostawca.

Więcej informacji na temat sposobów definiowania ustawień wydruku w innych aplikacjach można znaleźć w osobnym dokumencie dotyczącym wydruku dokumentów końcowych, a także w instrukcji obsługi w rozdziale Wydruk dokumentów końcowych. Tam opisano również, jakie inne ustawienia systemowe i użytkownika mają wpływ na wydruk dokumentów oraz w jakich przypadkach które ustawienia są stosowane.

  • Typ dokumentu – w tym polu należy wybrać typ dokumentu z modułu Zakup, dla którego mają obowiązywać ustawienia z tego wiersza. Jeśli użytkownik wprowadza nowego partnera i otwiera aplikację, znajdzie kilka dokumentów wyświetlanych z aplikacji Konfiguracja. Wartości w kolumnach Typ dokumentu i Medium nie mogą być edytowane. Wierszy tych nie można również usunąć. Dla tych wierszy pojawia się podpowiedź w postaci opisu źródła danych konfiguracji. Jeżeli wpisy w takim wierszu zostaną zmienione, zostanie utworzony rekord specyficzny dla partnera. Jeśli istnieją inne wyświetlane rekordy z aplikacji Konfiguracja, dotyczące zmienionego typu dokumentu, one również zostaną automatycznie zapisane jako dane specyficzne dla partnera. Dostępne są następujące typy dokumentów:
    • Potwierdzenie kontraktu
    • Zapytanie
    • Zamówienie
    • Monit potwierdzenia
    • Przypomnienie o dostawie
    • Dokument zwrotu towaru
    • Faktura zakupu
    • Zgłoszenie wydania towaru z magazynu konsygnacyjnego
    • Pokwitowanie odbioru
    • Zapytanie dystrybucyjne
  • Medium – w tej kolumnie należy wybrać medium, za pomocą którego typ dokumentu ma zostać wydany. Medium przypisane do danego typu dokumentu jest predefiniowane i powiązane z odpowiednim typem dokumentu. Jeśli użytkownik chce użyć innego medium dla danego typu dokumentu, może dokonać zmiany za pomocą kolumny Szablon dokumentu. Dostępne są następujące nośniki wyjściowe:
    • Drukarka
    • E-mail
    • Fax
  • Szablon dokumentu – w tej kolumnie należy wybrać szablon dokumentu dla typu dokumentu z tego wiersza oraz dla wybranego medium. Szablony dokumentów określają m.in., który raport zostanie użyty do wygenerowania dokumentu oraz gdzie – w przypadku aktywnego zarządzania dokumentami – dokumenty mają być archiwizowane.
  • Adres odbiorcy – w razie potrzeby w tym polu można wprowadzić adres odbiorcy. Jeśli jako adres odbiorcy wybrano E-Mail lub Fax, wymagane jest podanie danych komunikacyjnych dla danego medium w danych podstawowych partnera. Ustawienia dotyczące tego, jakie adresy odbiorców są dostępne w systemie, konfiguruje się w aplikacji Sposoby komunikacji. Tam można również zmienić kolejność dostępnych do wyboru adresów.
  • Preferowane – za pomocą tej funkcji można określić, która forma wydruku dla danego typu dokumentu ma być traktowana jako preferowana. Należy aktywować tą funkcję, jeśli np. dla tego samego typu dokumentu wybrano różne media wyjściowe.
Uwaga
Oprócz wyświetlanych ustawień pochodzących z aplikacji Konfiguracja dla typów dokumentów, można również dodać dodatkowe ustawienia.

Działania związane z aplikacją

W aplikacji Dostawcy dostępne są następujące akcje:

  • [Zastosuj dane dla wybranej organizacji] – za pomocą tej akcji można przejąć dane dla wybranej organizacji. Dane są przejmowane z najbliższej nadrzędnej organizacji, w której możliwa jest ich edycja. Edycja danych w wybranej organizacji nie jest możliwa.
  • [Zastosuj opracowanie danych dla wybranej organizacji] – za pomocą tej akcji możliwe jest przejęcie edycji danych dla wybranej organizacji. Edycja danych dla tej organizacji staje się wtedy możliwa.

Więcej informacji na temat tych akcji można znaleźć w artykule Partnerzy.

Konfiguracja

Dla aplikacji Dostawcy istotne są następujące ustawienia, zdefiniowane dla funkcji Podstawowe -> podfunkcji Partner w aplikacji Konfiguracja.

  • Status – w tym polu użytkownik określa, czy nowo wprowadzeni i utworzeni partnerzy mają domyślnie otrzymywać status Udostępnione czy Zablokowane
Uwaga
Ustawienie wartości domyślnej statusu w tym polu dotyczy wszystkich widoków aplikacji Partnerzy.
  • Dostawcy – w tym polu należy wprowadzić schemat numeracji, jeśli podczas tworzenia nowego partnera w aplikacji Dostawcy ma być automatycznie generowany numer partnera. Jeśli nie zostanie przypisany żaden schemat numeracji, numer partnera będzie musiał zostać wprowadzony ręcznie.

Jednostki biznesowe

Dla aplikacji Dostawcy istotna jest następująca jednostka biznesowa, wykorzystywana przykładowo do:

  • Nadawania uprawnień
  • Definiowania działań
  • Importowania i eksportowania danych

Dostawcy:

com.cisag.app.purchasing.obj.Supplier

Jednostka należy do następującej grupy jednostek biznesowych:

com.cisag.app.purchasing.MasterData

Uprawnienia

Uprawnienia mogą być nadawane zarówno za pomocą ról uprawnień, jak i przez przypisanie do organizacji. Szczegółowy opis koncepcji uprawnień znajduje się w artykule Uprawnienia.

Specjalne możliwości

Aplikacja Dostawcy nie posiada specjalnych możliwości.

Przypisania organizacyjne

Aby użytkownik mógł korzystać z aplikacji Dostawcy, musi być przypisany do organizacji, która należy do jednej z poniższych struktur organizacyjnych:

  • Zakup

Funkcje specjalne

Funkcje specjalne związane z aplikacją zostały opisane w artykule Partnerzy.

W środowisku jednofirmowym nie występujące funkcje specjalne.

Uprawnienia dla partnerów biznesowych

Aplikacja Dostawcy jest udostępniana partnerom biznesowym typu Dostawca.

 

Czy ten artykuł był pomocny?