Dyspozycje magazynowe

Dyspozycje magazynowe służą m. in. do planowania ręcznie sterowanych przesunięć magazynowych. Służą one do generowania zleceń magazynowych, które są wykorzystywane do dokumentowania przesunięć magazynowych.

Niniejsza dokumentacja opisuje sposób mapowania dyspozycji magazynowych w systemie oraz strukturę aplikacji o tej samej nazwie. Dodatkowo, wyjaśnione zostanie, w jaki sposób dyspozycja magazynowa może odnosić się do innych aplikacji i jednostek biznesowych oraz w jaki sposób jest ona zintegrowana z procesami biznesowymi.

Rola rodzajów dyspozycji magazynowych i sposób ich rejestrowania lub generowania zostały opisane w dokumentacji Rodzaje dyspozycji magazynowych.

Instrukcje dotyczące obsługi dyspozycji magazynowych, np. jak zarejestrować dyspozycję magazynową, można znaleźć w dokumentacji Instrukcje: Dyspozycje magazynowe.

Definicje pojęć

  • Specyfikacja — identyfikuje konkretny artykuł. Przykładowo, oprócz numeru artykułu, telewizor jest również identyfikowany poprzez specyfikację Numer seryjny, dzięki czemu jest unikalny. Specyfikacja obejmuje szarżę produkcyjną, partię i numer seryjny.
  • Konsygnacja —  w przypadku konsygnacji, towary dostawcy są udostępniane bezpośrednio klientowi w magazynie konsygnacyjnym. Transakcja i przeniesienie własności mają miejsce tylko wtedy, gdy towary opuszczają magazyn konsygnacyjny, tj. gdy towary są zużywane lub odsprzedawane przez klienta lub gdy towary są przenoszone z magazynu konsygnacyjnego do własnego magazynu klienta. Takie przeniesienie własności określane jest jako wydanie towaru z magazynu konsygnacyjnego. Klient informuje dostawcę o wydaniu konsygnacyjnym przesyłki w uzgodnionych odstępach czasu za pomocą zgłoszenia wydania towaru z magazynu konsygnacyjnego. Faktury są wystawiane na podstawie powiadomień o wydaniu. Po stronie zakupu, ten rodzaj transakcji jest określany jako konsygnacja dostawcy, a po stronie sprzedaży jako konsygnacja klienta.
  • Jednostki ładunkowe — jest to zgrupowanie artykułów w lub na odpowiednim środku załadunku, w celu ich przechowywania lub wysyłki. Jednostka ładunkowa może również zawierać inne jednostki ładunkowe.
  • Dyspozycja magazynowa — służy do rejestrowania kluczowych danych dla przesunięć magazynowych. Dane dyspozycje magazynowe są generowane na podstawie zleceń magazynowych, biorąc pod uwagę, np. strategie przyjęć i wydań magazynowych.
  • Zlecenie magazynowe —  są to instrukcje dotyczące transportu zapasów artykułów. Zlecenie magazynowe określa, który produkt i w jakiej ilości ma zostać przetransportowany ze strefy magazynowej, z miejsca składowania lub magazynu do innej lokalizacji. Ręczne zlecenie magazynowe jest formułowane w postaci dyspozycji magazynowej.
  • Magazyn —  jest to logicznie lub fizycznie zdefiniowany obszar, w którym składowane są zapasy towarów. Magazyn może być podzielony na strefy magazynowe i miejsca składowania, jeśli funkcja Zarządzanie miejscami składowania jest włączona w aplikacji Konfiguracja. Dokładna struktura magazynu jest definiowana przez organizację magazynu.
  • Miejsce składowania — jest to dokładna lokalizacja w magazynie, w której można składować artykuły. Miejsce składowania zawsze znajduje się w strefie magazynowej w magazynie i jest precyzyjnie określany na podstawie rzędu, poziomu i numeru miejsca składowania. Każde miejsce składowania ma swój rodzaj, który określa jego zastosowanie. Istnienie miejsc składowania jest warunkiem do zarządzania miejscami składowania.
  • Strefy magazynowe — jeśli w aplikacji Konfiguracja aktywowana jest funkcja Zarządzanie miejscami składowania, wówczas magazyn może być podzielony na strefy magazynowe. Magazyn może zawierać dowolną liczbę stref magazynowych.
  • Numery seryjne — jest to jeden z możliwych typów specyfikacji produktu. Zarządzanie numerami seryjnymi oznacza, że każdej jednostce artykułu na przestrzeni całego systemu przypisany jest numer seryjny, który jednoznacznie identyfikuje artykuł. W przeciwieństwie do partii z datą produkcji lub partii produkcyjnej, numer seryjny jest przypisywany dokładnie do jednego artykułu w 1. jednostce artykułu. Przydział numerów seryjnych dzieli się na Numery seryjne z ewidencją stanów magazynowych i Numery seryjne bez ewidencji stanów magazynowych.
  • Pole odkładcze — jest to podjednostka lokalizacji magazynowej. Jest to najmniejsza część składowa magazynu. Pole odkładcze może przyjąć dokładnie jedną jednostkę magazynową. Liczba pól odkładczych to maksymalna liczba jednostek magazynowych dozwolona dla lokalizacji magazynu.

Opis aplikacji

Przesunięcia zapasów w magazynach są odwzorowywane przez zlecenia magazynowe, które są generowane np. przez przyjęcia towarów lub przesyłki. Aby przesuwać zapasy niezależnie od tych procesów, użytkownik może wprowadzać dyspozycje magazynowe i generować na ich podstawie zlecenia magazynowe (należy użyć widoku Ręczne przesunięcia magazynowe).

Ponadto, dyspozycje magazynowe mogą być generowane podczas kompletacji wielopoziomowej (należy użyć widoku Pobranie do kompletacji) lub jako część dostawy konsygnacyjnej w celu przeniesienia zapasów konsygnacyjnych do zapasów własnych (należy użyć widoku Przeniesienie zapasu konsygnacyjnego do zapasów własnych). Dyspozycje magazynowe mogą być również generowane z aplikacji typu lista, tj. Lista: Stany magazynowe i Lista: Stan magazynowy miejsc składowania.

Aplikacji Dyspozycje magazynowe można używać do wprowadzania dyspozycji magazynowych dla ręcznych przesunięć magazynowych i przetwarzania dyspozycji magazynowych.

Aplikacja składa się z nagłówka i obszaru roboczego. Dostępne są również widoki opisane w poniższych sekcjach:

  • Widok Ręczne przesunięcia magazynowe
  • Widok Zapas specjalny
  • Widok Pobranie dla kompletacji
  • Widok Przeniesienie zapasu konsygnacyjnego do zapasów własnych
Widok Ręczne przesunięcie magazynowe

W tym widoku wyświetlana jest dyspozycja magazynowa z użyciem opcji Ręczne przesunięcie magazynowe. Ten typ dyspozycji magazynowej służy do rejestrowania planowanych przesunięć magazynowych. Zapasy mogą być przesuwane w obrębie magazynu lub między różnymi magazynami.

Widok Zapas specjalny

W tym widoku wyświetlana jest dyspozycja magazynowa z użyciem opcji Zapas specjalny. Ten typ dyspozycji magazynowej służy do wprowadzania planowanych przesunięć magazynowych dla zapasów oznaczonych jako specjalne. Zapasem specjalnym może być np. zapas przeznaczony do dostawy zwrotnej do dostawców.

Widok Pobranie do kompletacji

W tym widoku wyświetlane jest dyspozycja magazynowa z użyciem opcji Pobranie do kompletacji. Ten typ dyspozycji magazynowej jest generowany podczas kompletacji wielopoziomowej i jest powiązany z kompletacjami. Nie można go wprowadzić ręcznie, jak również zmienić. Użytkownik może jednak utworzyć nowe zlecenie magazynowe lub usunąć dyspozycję magazynową w całości lub pozycja po pozycji.

Widok Przeniesienie zapasu konsygnacyjnego do zapasów własnych

W tym widoku wyświetlana jest dyspozycja magazynowa z użyciem Przeniesienie zapasu konsygnacyjnego do zapasów własnych. Ten typ dyspozycji magazynowej jest wprowadzany przez użytkownika i służy do ręcznego przesuwania danej ilości zapasów z magazynu konsygnacyjnego do magazynu własnego w ramach dostawy konsygnacyjnej.

Widok aplikacji Dyspozycje magazynowe

Nagłówek

Nagłówek zawiera pola, które jednoznacznie identyfikują dyspozycję magazynową, a także inne ogólnie ważne dane. Poniżej znajduje się szczegółowy opis pól:

  • Numer — unikalny identyfikator dyspozycji magazynowej jest wyświetlany w polu Numer. Składa się on z dwóch wpisów: rodzaju dyspozycji magazynowej w pierwszym polu wyszukiwania oraz numeru dyspozycji magazynowej w drugim polu wyszukiwania. Użyty rodzaj dyspozycji magazynowej wraz z numerem dyspozycji magazynowej służy do identyfikacji dyspozycji magazynowej. W przypadku nowych dyspozycji magazynowych, numer dyspozycji magazynowej jest generowany automatycznie przez system na podstawie schematu numeracji, zdefiniowanego w rodzaju dyspozycji magazynowej. Nie można go przypisać ręcznie.
  • Status — status dyspozycji magazynowej jest wyświetlany za pomocą ikon bezpośrednio obok pola Numer. Wyświetlane mogą być następujące statusy:
    • W opracowaniu
    • Zwolnione
    • Zrealizowane

Status dyspozycji magazynowej podsumowuje status poszczególnych pozycji.

Nowa dyspozycja magazynowa otrzymuje status zapisany w rodzaju dyspozycji magazynowej jako Status otwarcia. Zlecenie magazynowe można utworzyć tylko dla zwolnionej dyspozycji magazynowej.

Status Zrealizowane jest przypisywany do dyspozycji magazynowej jako całości, gdy tylko wszystkie pozycje dyspozycji magazynowej mają status Zrealizowane.

Pozycję dyspozycji magazynowej uznaje się za zrealizowaną, gdy potwierdzona ilość z powiązanych zleceń magazynowych jest równa lub przekracza ilość pozycji dyspozycji magazynowej. Zlecenia magazynowe dotyczące przyjęcia zwrotnego wydanych lub przeniesionych artykułów nie są brane pod uwagę.

Więcej informacji na temat statusu można znaleźć w rozdziale Status i zmiany statusu.

  • Data rejestracji — po wprowadzeniu dyspozycji magazynowej, bieżąca data jest przenoszona do pola Data rejestracji. Daty tej nie można zmienić. W obliczeniach dostępności data wprowadzenia jest zawsze używana jako data dostępności dla dyspozycji magazynowych. Data rejestracji dyspozycji magazynowej nie ma jednak wpływu na datę wprowadzenia zlecenia magazynowego, wygenerowanego na podstawie dyspozycji magazynowej.
  • Typ — typ dyspozycji magazynowej jest zdefiniowany w używanym rodzaju dyspozycji magazynowej i jest wyświetlany w tym polu
  • Organizacja logistyki magazynowej — organizacja, dla której wprowadzono zapotrzebowanie magazynowe, jest wyświetlana w polu Organizacja logistyki magazynowej. Jest to organizacja logistyki magazynowej wybrana na pasku tytułu w momencie wprowadzania dyspozycji magazynowej, tj. w momencie wykonania akcji [Nowy] lub [Duplikuj]. Nie można zmienić wyświetlanej organizacji.
  • Właściciel zapasów — jest to prawny właściciel zapasu artykułu. Ta specyfikacja określa, czyje artykuły są transportowane. Podczas wprowadzania dyspozycji magazynowej sugerowana jest firma, do której należy organizacja logistyki magazynowej wybrana na pasku tytułu. W przypadku dyspozycji magazynowych, dotyczących przeniesienia zapasów konsygnacyjnych do zapasów własnych, w tym polu należy wprowadzić docelowego właściciela zapasów, tj. własną firmę.
  • Pierwotny właściciel zapasów —  to pole jest dostępne tylko dla dyspozycji magazynowych z użyciem widoku Przekształcenie zapasu konsygnacyjnego na zapas własny. W przypadku dyspozycji magazynowych, dotyczących przeniesienia zapasów konsygnacyjnych do zapasów własnych, w tym polu należy wprowadzić poprzedniego właściciela zapasów konsygnacyjnych, tj. dostawcę.
  • Tekst — w tym polu można wprowadzić tekst opisujący np. powód zgłoszenia dyspozycji magazynowej
  • Pracownik odpowiedzialny — w razie potrzeby należy wprowadzić identyfikator partnera z rolą Pracownik i przypisać odpowiedzialnego pracownika do dyspozycji magazynowej

Obszar roboczy

Pozycje dyspozycji magazynowej są wyświetlane w tabeli pozycji. Poszczególne pozycje wprowadza się za pomocą edytora pozycji.

Tabela pozycji

W razie potrzeby, część danych wprowadzonych w edytorze pozycji jest wyświetlana w tabeli pozycji. Nie wszystkie dane można edytować w tabeli. W związku z tym, użytkownik powinien zapoznać się z objaśnieniami dotyczącymi poszczególnych pól w rozdziale Edytor pozycji.

Pasek przycisków tabeli

Na pasku przycisków tabeli znajdują się akcje wyszukiwania numerów i identyfikatorów pozycji w tabeli pozycji. Użytkownik może również przypisać znacznik usuwania do elementów. Więcej informacji na temat tych akcji można znaleźć w dokumentacji:

  • Ogólne akcje przetwarzania dokumentów
  • Instrukcja obsługi

Przycisk [Wyszukaj i dodaj pozycje] jest również widoczny na pasku przycisków tabeli. Przycisk ten jest dostępny do dalszego indywidualnego programowania i nie jest aktywny w wersjach dostarczanych przez Comarch.

Obok niego znajduje się przycisk [Numery seryjne], za pomocą którego można wyświetlać i ukrywać szczegóły numerów seryjnych w tabeli.

Pozostałe przyciski na pasku przycisków tabeli odnoszą się do możliwości dostosowania tabeli. Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji Interfejs z możliwością dostosowania.

Kolumny tabeli

Poniżej znajduje się szczegółowy opis kolumn tabeli w aplikacji Dyspozycje magazynowe:

  • Numer pozycji — w tej kolumnie wyświetlany jest numer pozycji dyspozycji magazynowej. Numer pozycji służy do precyzyjnej identyfikacji poszczególnych pozycji dyspozycji magazynowej i jest generowany automatycznie na podstawie używanego zakresu numerów.
  • Artykuł — w tej kolumnie wyświetlany jest artykuł magazynowy, która ma zostać przetransportowana. Do pozycji dyspozycji magazynowej można przypisać artykuł lub jednostkę ładunkową. Jeśli do pozycji przypisana jest jednostka ładunkowa, wówczas kolumna Artykuł jest pusta. Dopóki pozycja nie zostanie zapisana, można zmienić identyfikator pozycji w tabeli.
  • Specyfikacja —  jeśli pozycja jest ewidencjonowana poprzez specyfikację Partia z datą przydatności lub Partia, wówczas specyfikacja jest wyświetlana w kolumnie Specyfikacja, w zależności od typu dyspozycji magazynowej. W przypadku typu specyfikacji Numer seryjny, przypisane numery seryjne są wyświetlane w osobnych wierszach. Dopóki pozycja nie zostanie zapisana, można zmienić specyfikację typu Partia z datą przydatności i Partia. Przyporządkowania numerów seryjnych można zmieniać za pomocą edytora pozycji. Można je również edytować do momentu utworzenia zlecenia magazynowego. W przypadku dyspozycji magazynowej typu Przyjęcie na magazyn należy wprowadzić istniejącą specyfikację. Wyjątkiem są numery seryjne bez ewidencji stanów magazynowych. Nie można ich wprowadzić w dyspozycji magazynowej, ani dla Przyjęcie na magazyn, ani dla Wydanie z magazynu lub Przesunięcia magazynowego. Można pominąć specyfikację dla dyspozycji magazynowej typu Wydanie z magazynu lub Przesunięcie magazynowe. W takim przypadku, przyporządkowanie specyfikacji odbywa się automatycznie podczas tworzenia zleceń magazynowych. Jeśli specyfikacja zostanie wprowadzona, wówczas zostanie ona użyta w zleceniu magazynowym. Przyporządkowanie specyfikacji jest używane do rezerwowania pozycji dla określonej specyfikacji, gdy dyspozycja magazynowa jest zwalniana. Wraz z wydaniem określane są również dane dostępności wymagane dla dyspozycji magazynowej, na poziomie pozycji lub specyfikacji, w zależności od tego, czy specyfikacja została wprowadzona w dyspozycji magazynowej.
Uwaga
Dostępną specyfikację wprowadza się w aplikacji Specyfikacja. Specyfikacja może być również generowana automatycznie, w zależności od metody otwarcia zapisanej w danych podstawowych pozycji, np. podczas księgowania przyjęcia towaru.
  • Jednostka ładunkowa — w tej kolumnie wyświetlana jest jednostka ładunkowa, która ma być transportowana. Do pozycji dyspozycji magazynowej można przyporządkować artykuł lub jednostkę ładunkową. Jeśli do pozycji przyporządkowany jest artykuł, wówczas kolumna Jednostka ładunkowa jest pusta.
Uwaga
Dla jednostek ładunkowych, które nie są pojedynczymi pozycjami, nie są generowane żadne dane wymagań. Dane wymagań nie są generowane, nawet jeśli rezerwacja jest aktywna dla artykułów w jednostce ładunkowej.
  • Ilość — w tej kolumnie wyświetlana jest ilość do przetransportowania. Ilość można zmienić, o ile nie ma żadnych zleceń magazynowych dla dyspozycji magazynowego o statusie Zwolnione lub istnieją tylko zlecenia magazynowe, które zostały zrealizowane bez potwierdzenia. Użytkownik może również zmniejszyć ilość, jednak tylko w zakresie, w jakim ilość zlecenia magazynowego nie jest przekroczona. Przykładowo, częściowo zrealizowane zlecenia magazynowe mogą otrzymać status Zrealizowane, jeśli cała żądana ilość nie może zostać wydana z magazynu. Jeśli pozycja dyspozycji magazynowej ma przyporządkowany numer seryjny, wówczas nie można zmienić ilości. Ilość jest automatycznie zmieniana zgodnie z liczbą przypisanych numerów seryjnych.
  • Ilość transportowana — w tej kolumnie wyświetlana jest potwierdzona ilość
  • Magazyn/strefa magazynowa/miejsce składowania — w tej kolumnie wyświetlane jest magazyn oraz, w niektórych przypadkach, strefa magazynowa, miejsca składowania i pola odkładcze. W przypadku dyspozycji magazynowej typu Wydanie z magazynu, wyświetlane są lokalizacja magazynu, strefa magazynowa i miejsce składowania, z którego mają zostać wydane zapasy artykułu. W przypadku dyspozycji magazynowej typu Przyjęcie na magazyn lub Przesunięcie magazynowe, wyświetlane są lokalizacja magazynowa, strefa magazynowa i miejsce składowania, do którego ma trafić towar.
  • Magazyn źródłowy/strefa magazynowa/miejsce składowania — w tej kolumnie wyświetlany jest magazyn oraz, w danych przypadkach, strefa magazynowa, miejsce składowania i pole odkładcze, z których ma zostać odjęty zapas artykułu w przypadku dyspozycji dotyczących przesunięć magazynowych. Kolumna jest pusta w przypadku dyspozycji magazynowych typu Przyjęcie na magazyn i Wydanie z magazynu.
  • Z jednostką ładunkową — proces transportu może zostać przeprowadzony z użyciem środków załadunku lub bez nich. Specyfikacja jest brana pod uwagę tylko w przypadku wprowadzenia magazynu, zarządzanego poprzez miejsca składowania, lub miejsca składowania, którego typ miejsca składowania przewiduje użycie środków załadunku. W przypadku miejsc blokowych, funkcja ta jest zawsze aktywowana automatycznie i nie można jej dezaktywować. Jeśli nie wprowadzono miejsca składowania, wówczas system decyduje, czy należy użyć środków załadunku na podstawie specyfikacji przyjęć lub wydań magazynowych. W takim przypadku, ustawienie tej funkcji jest ignorowane. Jeśli wprowadzono miejsce składowania i nie można w nim składować żadnych innych środków załadunku, wówczas w odpowiednim zleceniu magazynowym sugerowane jest składowanie bez środków załadunku. Alternatywnie, miejsce składowania można zmienić w zleceniu magazynowym. Jeśli do pozycji dyspozycji magazynowej przypisano jednostkę ładunkową, wówczas nie można zmienić ustawienia funkcji Z jednostką ładunkową, ponieważ proces transportu zawsze odbywa się przy użyciu środków załadunku jednostki ładunkowej.
  • Środki załadunku — w tej kolumnie wyświetlany jest środek załadunku, który ma zostać użyty, lub który można wprowadzić. Podczas przyjęć magazynowych, zapas artykułu jest składowany na określonym środku załadunku. W przypadku wydań magazynowych lub przesunięć magazynowych, uwzględniane są tylko zapasy artykułów z wprowadzonymi środkami załadunku. W przypadku dyspozycji magazynowej typu Przesunięcie magazynowe, specyfikacja dotyczy zarówno źródłowego, jak i docelowego miejsca składowania. Jeśli wprowadzone lub określone miejsce składowania należy do rodzaju miejsca składowania, które nie przewiduje użycia środków załadunku, wówczas specyfikacja nie jest brana pod uwagę. Jeśli określona liczba środków załadunku została osiągnięta dla miejsca składowania, wówczas wpis w odpowiednim zleceniu magazynowym nie jest brany pod uwagę i żadne środki załadunku nie są dodawane. Jeśli środek załadunku nie zostanie wprowadzony, wówczas zapasy zostaną przyjęte przy użyciu preferowanego środka załadunku, zapisanego w danych podstawowych artykułu. W przypadku wydawania zapasów bez określania środków załadunku, zapasy artykułów, które mają zostać uwzględnione, są brane pod uwagę niezależnie od środków załadunku. Jeśli do pozycji dyspozycji magazynowej przypisano jednostkę ładunkową, wówczas kolumna Środki załadunku zawiera środek załadunku jednostki ładunkowej. Po utworzeniu zlecenia magazynowego nie można już zmienić tego wpisu.
  • Zapas specjalny — ta kolumna pokazuje, czy dyspozycja magazynowa dotyczy zapasów specjalnych. W przypadku przesunięć magazynowych, użytkownik może określić, czy przesunięte zapasy powinny być oznaczone jako zapasy specjalne.
  • Źródłowy zapas specjalny — ta kolumna pokazuje, czy dyspozycja magazynowa dla przesunięcia magazynowego dotyczy zapasu specjalnego ze źródła. Użytkownik może określić, czy źródłowy zapas, który ma zostać przeniesiony, powinien być oznaczony jako zapas specjalny.
  • Status rezerwacji — tej kolumnie wyświetlany jest status rezerwacji wychodzącej. Wyświetlane mogą być następujące statusy:
    • Nie zarezerwowano
    • Częściowo zarezerwowane
    • Całkowicie zarezerwowane

Kolumna jest widoczna tylko wtedy, gdy funkcja Rezerwacje jest aktywna na poziomie klienta w aplikacji Konfiguracja. Status jest wyświetlany tylko wtedy, gdy wprowadzone dyspozycja magazynowe jest typu Wydanie z magazynu lub Przesunięcie magazynowe. W przypadku przesunięcia magazynowego, status rezerwacji odnosi się do magazynu źródłowego. Statusy rezerwacji mogą być wyświetlane tylko dla magazynów źródłowych, dla których funkcja Rezerwacje jest aktywna w danych lokalizacji magazynowej.

  • Status — w tej kolumnie wyświetlany jest status pozycji dyspozycji magazynowej. Wyświetlane mogą być następujące statusy:
    • W opracowaniu
    • Zwolnione
    • Zakończone
    • Ilość zarezerwowana niedostępna

Więcej informacji na temat statusów można znaleźć w rozdziale Status i zmiany statusu.

Edytor pozycji

Dane dla pozycji dyspozycji magazynowej wprowadza się w edytorze pozycji. W edytorze pozycji można również wyświetlać i edytować istniejące pozycje dyspozycji magazynowej, znajdujące się już w tabeli pozycji.

Pozycje dyspozycji magazynowej można wprowadzać dla przesunięć magazynowych zarówno artykułów, jak i jednostek ładunkowych. W tym celu dostępne są kategorie pozycji Pozycja artykułu i Pozycja jednostki ładunkowej. Kategoria otwartej pozycji jest wyświetlana z ikoną na pasku przycisków edytora pozycji. Podczas wprowadzania nowej pozycji, dostępne są następujące przyciski:

  • [Utwórz nową pozycję artykułu] — ten przycisk służy do przygotowania edytora pozycji do wprowadzenia pozycji. Pola pozycji artykułów zostały opisane w rozdziale Edytor artykułów: Pozycje artykułów.
  • [Utwórz nową pozycję jednostki ładunkowej] — ten przycisk służy do przygotowania edytora pozycji do wprowadzenia pozycji jednostki ładunkowej. Pola pozycji jednostki ładunkowej zostały opisane w rozdziale Edytor pozycji: Pozycje jednostek ładunkowych.
Uwaga
Pozycję jednostki ładunkowej można wprowadzić tylko dla magazynów, które nie są zarządzane poprzez miejsca składowania.

Ponadto, pasek przycisków zawiera kilka standardowych akcji, które zostały wyjaśnione w instrukcji obsługi.

Edytor pozycji: Pozycje artykułów

Przycisk [Utwórz nową pozycję artykułu] na pasku przycisków edytora artykułów służy do wprowadzania pozycji artykułów. Wprowadzane dane są uporządkowane w zakładkach opisanych w poniższych sekcjach:

  • Zakładka Ogólne
  • Zakładka Przyporządkowanie numeru seryjnego
Zakładka Ogólne

Poniżej znajduje się szczegółowy opis pól, znajdujących się w zakładce Ogólne:

  • Artykuł — w tym polu należy wprowadzić artykuł magazynowy, który ma być transportowany. Użytkownik może użyć wszystkich artykułów magazynowych o statusie Zwolnione oraz o następujących typach materiałów:
    • Artykuł magazynowy
    • Środki załadunku
    • Wariant artykułu
    • Środki produkcyjne

System sprawdza przydatność artykułu podczas jego przenoszenia. Po zapisaniu pozycji dyspozycji magazynowej, nie można jej już zmienić. Jeśli dyspozycja magazynowa zostanie zapisana ze statusem otwarcia W opracowaniu, to zwykle nie są generowane dalsze dane dotyczące dostępności i rezerwacji. Tylko zapasy o określonych cechach artykułu są rezerwowane, jeśli funkcja rezerwacji jest wyłączona w aplikacji Konfiguracja. W razie potrzeby, użytkownik może znaleźć więcej informacji w dokumentacji Rezerwacje specyfikacji. Zapisanie dyspozycji magazynowych ze statusem otwarcia Zwolnione zmienia dostępność wszystkich pozycji zawartych w dyspozycji magazynowej. Jednocześnie, wszystkie pozycje zawarte w dyspozycji magazynowej są zarezerwowane, jeśli funkcja konfiguracji Rezerwacje jest odpowiednio ustawiona, a dyspozycja magazynowa obsługuje przyjęcie lub wydanie zapasów. Jeśli miejsca składowania zostały wprowadzone, wówczas są one zawsze rezerwowane po zwolnieniu dyspozycji magazynowej. W razie potrzeby, użytkownik może znaleźć więcej informacji w dokumentacji Rezerwacje miejsc składowania. Jeśli dyspozycja magazynowa dotyczy zmiany właściciela w ramach procesu konsygnacji, wówczas rezerwacja jest zawsze dokonywana w momencie zwolnienia dyspozycji magazynowej. W przypadku dyspozycji magazynowej typu Przesunięcie magazynowe w ramach magazynu, nie są generowane dane dostępności ani nie jest przeprowadzana rezerwacja pozycji lub specyfikacji.

Uwaga
Rezerwacje są dokonywane tylko wtedy, gdy funkcja Rezerwacje jest aktywowana dla danej organizacji logistyki magazynowej w aplikacji Konfiguracja. Rezerwacje dla miejsc składowania i specyfikacji są niezależne od tego, jeśli zostały określone.
  • Specyfikacja — jeśli artykuł jest ewidencjonowany poprzez specyfikację, wówczas można wprowadzić specyfikację w polu Specyfikacja. W przypadku specyfikacji typu Numer seryjny i ilości większej niż 1, należy przypisać kilka numerów seryjnych w zakładce Przyporządkowania numerów seryjnych. W przypadku dyspozycji magazynowej typu Przyjęcie na magazyn, użytkownik wprowadza istniejącą specyfikację. Wyjątkiem są numery seryjne bez ewidencjonowania stanów magazynowych — nie można ich wprowadzić w dyspozycji magazynowej. W przypadku dyspozycji magazynowej typu Wydanie z magazynu lub Przesunięcie magazynowe, użytkownik może pominąć specyfikację. W takim przypadku specyfikacja jest przypisywana automatycznie podczas tworzenia zleceń magazynowych. Jeśli specyfikacja zostanie wprowadzona, wówczas będzie ona użyty w zleceniu magazynowym. Przypisanie specyfikacji służy do zarezerwowania pozycji dla określonej specyfikacji, gdy zlecenie magazynowe jest zwalniane. Wraz ze zwolnieniem, określane są również dane dostępności wymagane dla dyspozycji magazynowej, na poziomie artykułu lub specyfikacji, w zależności od tego, czy specyfikacja została określona w dyspozycji magazynowej. Po zapisaniu pozycji dyspozycji magazynowej nie można już zmieniać przyporządkowania partii z datą przydatności lub partii. W przypadku pozycji ewidencjonowanych poprzez numery seryjne, użytkownik może edytować przyporządkowania numerów seryjnych do momentu utworzenia zlecenia magazynowego.
Uwaga
Dostępne specyfikacje wprowadza się w aplikacji Specyfikacja. Specyfikacje mogą być również generowane automatycznie, w zależności od metody otwarcia zapisanej w danych podstawowych artykułu, np. podczas księgowania przyjęcia towaru.
  • Ilość — w tym polu należy wprowadzić ilość transportowanego artykułu. W tym wypadku musi istnieć możliwość przeliczenia ilości na pierwszą jednostkę artykułu. Jeśli artykuł jest zarządzany poprzez kilka jednostek artykułu, wówczas musi istnieć możliwość przeliczenia określonej jednostki na pierwszą komercyjną jednostkę artykułu, jeśli pierwsza jednostka artykułu nie jest komercyjna. Jeśli jednostka miary nie zostanie określona, wówczas automatycznie zostanie użyta pierwsza jednostka artykułu lub pierwsza komercyjna jednostka artykułu. Określona ilość nie może być ujemna, aby można było wygenerować zlecenie magazynowe. Jeśli do pozycji dyspozycji magazynowej przyporządkowano numery seryjne, wówczas nie można zmienić ilości. Ilość jest automatycznie zmieniana zgodnie z liczbą przyporządkowanych numerów seryjnych. Dopóki nie ma zleceń magazynowych dla dyspozycji magazynowych o statusie Zwolnione lub istnieją tylko zlecenia magazynowe, które zostały zrealizowane bez potwierdzenia, użytkownik może zmienić ilość. Może on również zmniejszyć ilość, jednak tylko w zakresie, w jakim ilość zlecenia magazynowego nie jest przekroczona. Przykładowo, częściowo zrealizowanym zleceniom magazynowym można nadać status Zrealizowane, jeśli cała żądana ilość nie może zostać wydana z magazynu. Określona ilość ma bezpośredni wpływ na poziom dostępności i wszelkie istniejące rezerwacje. Jeśli ilość istniejącego zlecenia magazynowego zostanie zmieniona, wówczas powiązane dane dostępności i rezerwacji zostaną odpowiednio dostosowane.
  • Obowiązujące jednostki — to pole służy do definiowania, w jaki sposób jednostka transportowanej ilości jest brana pod uwagę podczas tworzenia żądania magazynowego. Możliwe wartości to:
    • Zawarta w strukturze opakowań — ilość może zostać wydana z magazynu w jednostce wprowadzonej w dyspozycji magazynowej lub w jednostce opakowaniowej, która zawiera żądaną jednostkę, zgodnie ze strukturą opakowania artykułu
    • Nieobowiązująca — ilość może zostać wydana z magazynu w dowolnej jednostce, którą można przekształcić w 1. jednostkę artykułu.

W przypadku magazynów zwykłych, ustawienie to określa również jednostki, w których można dokonać potwierdzenia w zleceniu magazynowym.

Uwaga
Ustawienie jest wstępnie skonfigurowane przy użyciu danych podstawowych pozycji i można je zmienić tylko wtedy, gdy spełnione są następujące warunki:

  • Dyspozycja magazynowa nie ma widoku Pobranie do kompletacji
  • Dyspozycja magazynowa ma typ Wydanie z magazynu lub Przesunięcie magazynowe.

Nie ma otwartych pozycji zlecenia magazynowego dla pozycji dyspozycji magazynowych.

  • Z wyposażeniem do załadunku (pole wyboru) — proces transportu może odbywać się z lub bez środków załadunku. Specyfikacja jest brana pod uwagę tylko wtedy, gdy wprowadzono miejsce składowania, którego rodzaj przewiduje użycie środków załadunku. W przypadku miejsc blokowych, funkcja ta jest zawsze aktywowana automatycznie i nie można jej dezaktywować. Jeśli nie wprowadzono miejsca składowania, wówczas ustawienia przyjęć i wydań magazynowych określają, czy mają być używane środki załadowcze. W takim przypadku ustawienie tej funkcji jest ignorowane.
  • Środki załadunku — w tym polu można wprowadzić środki załadunku, które mają być używane, jeśli miejsce składowania przewiduje użycie środków załadunku. Podczas przyjęcia na magazyn, towar jest składowany na odpowiednim środku załadunku. W przypadku wydań z magazynu lub przesunięć magazynowych, uwzględniane są tylko zapasy artykułów z wprowadzonymi środkami załadunku. W przypadku dyspozycji magazynowej typu Przesunięcie magazynowe wpis dotyczy zarówno źródłowego, jak i docelowego miejsca składowania. Jeśli nie zostanie wprowadzony środek załadunku, zapas zostanie odłożony do preferowanego środka załadunku, zapisanego w danych podstawowych artykułu. W przypadku wydawania zapasów bez określania środków załadunku, zapasy artykułów, które mają zostać uwzględnione, są rozpatrywane niezależnie od środków załadunku. Jeśli wprowadzone lub określone miejsce składowania należy do rodzaju miejsca składowania, który nie przewiduje użycia środków załadunku, wówczas wpis jest ignorowany.
  • Magazyn/strefa magazynowa/miejsce składowania — dane w tych polach należy uwzględnić w zależności od typu dyspozycji magazynowej:
    • Wydanie z magazynu — w przypadku dyspozycji magazynowej typu Wydanie z magazynu, w tym polu należy wprowadzić magazyn oraz, w niektórych przypadkach, strefę magazynową i miejsce składowania z polem odkładczym lub bez niego, z którego mają zostać wydane zapasy artykułu
    • Przyjęcie na magazyn/Przesunięcie magazynowe — w przypadku dyspozycji magazynowej typu Przyjęcie na magazyn lub Przesunięcie magazynowe, w tym polu należy wprowadzić magazyn oraz, w niektórych przypadkach, strefę magazynową i miejsce składowania z polem odkładczym lub bez niego, z którego mają zostać przyjęte zapasy artykułu
    • Zmiana wartości — w przypadku dyspozycji magazynowej typu Zmiana wartości, w tym polu należy wprowadzić magazyn zwykły lub zwykłą strefę magazynową w celu przyjęcia zapasu artykułu

Jeśli nie zostanie wprowadzona ani strefa magazynowania, ani miejsce składowania, wówczas podczas tworzenia zleceń magazynowych zostanie użyta strategia magazynowania w celu określenia odpowiednich miejsc składowania do przyjęcia lub odpowiednich zapasów artykułów do wydania. W przypadku wprowadzenia miejsca składowania, jest ono używany w zleceniu magazynowym. Po wprowadzeniu miejsca składowania, dokonywana jest również rezerwacja pojemnika magazynowego. W przypadku wprowadzenia miejsca składowania należy również wprowadzić strefę magazynową.

  • Magazyn źródłowy/strefa/miejsce — dane w tych polach są istotne tylko w przypadku dyspozycji magazynowych typu Przesunięcie magazynowe. Użytkownik wprowadza magazyn oraz, w niektórych przypadkach, strefę magazynową i miejsce składowania z polem dokładczym lub bez niego, z którego ma zostać wydany zapas artykułu. Jeśli nie zostanie wprowadzona źródłowa strefa magazynowa lub źródłowe miejsce składowania, wówczas odpowiednie zapasy artykułów do przesunięcia magazynowego są określane przy użyciu strategii magazynowej podczas tworzenia zleceń magazynowych. Jeśli zostanie wprowadzony źródłowe miejsce składowania, w zleceniu magazynowym zostanie użyte dokładnie to źródłowe miejsce składowania. Ten wpis powoduje również rezerwację miejsca składowania w określonym źródłowym miejscu składowania. W przypadku wprowadzenia źródłowego miejsca składowania należy również wprowadzić źródłową strefę magazynową.
Zakładka Przyporządkowania numerów seryjnych

W tej zakładce można wprowadzić numery seryjne pozycji, które mają zostać przeniesione w tabeli. Numery seryjne można wprowadzać tylko wtedy, gdy artykuł jest zarządzany poprzez numery seryjne za pomocą ewidencji stanów magazynowych. Jeśli przyporządkowanie numerów seryjnych jest niedozwolone, np. ze względu na to, że artykuł odnosi się do otwartego zlecenia magazynowego lub został już skompletowany, nie można już zmienić numerów seryjnych.

Uwaga
W przypadku przyporządkowania numerów seryjnych nie jest konieczne określanie ilości. Ilość jest obliczana automatycznie na podstawie liczby przypisanych numerów seryjnych.

Na pasku przycisków tabeli dostępne są następujące przyciski, służące do przyporządkowywania numerów seryjnych:

  • [Nowy] — ten przycisk służy do dodawania nowego, pustego wiersza do tabeli
  • [Wyszukaj i dodaj numery seryjne] — wybranie tego przycisku powoduje otwarcie okna dialogowego, w którym można wyszukać numery seryjne i wybrać je do przeniesienia. Numery seryjne do przeniesienia zostaną dodane do tabeli w odpowiedniej liczbie wierszy.
  • [Wstaw/usuń znacznik usuwania] — za pomocą tego przycisku można wstawić lub usunąć znacznik usuwania dla wybranych przyporządkowań numerów seryjnych. Przyporządkowanie oznaczone do usunięcia jest usuwane tylko po zapisaniu dyspozycji magazynowej.

Zakładka Przyporządkowania numerów seryjnych zawiera poniższą kolumnę w tabeli:

  • Numer seryjny — w tej kolumnie wyświetlany jest numer seryjny przyporządkowany do pozycji
Edytor pozycji: Pozycje jednostki ładunkowej

Przycisk [Utwórz nową pozycję jednostki ładunkowej] na pasku przycisków edytora pozycji służy do wprowadzania pozycji jednostek ładunkowych. Wprowadzane dane znajdują się w zakładce Ogólne.

Uwaga
Nie można wprowadzać jednostek ładunkowych dla dyspozycji magazynowych dotyczących przekształcenia zapasów konsygnacyjnych na zapas własny.

Poniżej znajduje się opis szczegółowy opis pól, pojawiających się dla Edytor pozycji: Pozycje jednostki ładunkowej: 

  • Jednostka ładunkowa — w tym polu należy wprowadzić jednostkę ładunkową, która ma zostać przetransportowana. System sprawdza użyteczność jednostki ładunkowej. Dla jednostek ładunkowych przyjmuje się wartość jeden (1). Po zapisaniu pozycji dyspozycji magazynowej nie można już zmienić jednostki ładunkowej. Dostępne jednostki ładunkowe są generowane np. przez pakowanie w ramach przyjęć towarów i zleceń dostawy. Należy pamiętać, że jednostki ładunkowe można przenosić tylko wtedy, gdy są przechowywane w miejscach składowania lub mają zostać tam odłożone.
  • Magazyn/strefa magazynowa /miejsce składowania — dane w tych polach zależą od typu dyspozycji magazynowej:
    • Wydanie z magazynu — po pierwszym sprawdzeniu pozycji jednostki ładunkowej w edytorze pozycji, pole to pokazuje, gdzie jednostka ładunkowa jest obecnie przechowywana
    • Przesunięcie magazynowe — jeśli dyspozycja magazynowa ma przypisany typ Przesunięcie magazynowe, a jednostka ładunkowa ma status Wprowadzona, należy wprowadzić ustrukturyzowany magazyn, strefę magazynową i miejsce składowania jako miejsce docelowe.
    • Przyjęcie na magazyn— jeśli dyspozycja magazynowa ma przypisany typ Przyjęcie na magazyn, należy określić lokalizację przechowywania jako miejsce docelowe odłożenia.

Jeśli nie zostanie określona ani strefa magazynowa, ani miejsce składowania, wówczas strategia magazynowania zostanie użyta do określenia odpowiednich miejsc składowania do przyjęcia podczas tworzenia zleceń magazynowych. Jeśli miejsce składowania zostanie określone, wówczas zostanie ono użyte w zleceniu magazynowym. W przypadku określenia miejsca składowania, dokonywana jest również rezerwacja miejsca składowania.

Uwaga
W przypadku określenia pojemnika należy również określić strefę przechowywania.
Uwaga
Jednostki ładunkowe nie mogą być używane w ponownej wycenie.
  • Magazyn źródłowy/strefa/miejsce — te pola są dostępne tylko wtedy, gdy dyspozycja magazynowa dotyczy przeniesienia magazynowego. W takim przypadku, po pierwszym sprawdzeniu wprowadzonej pozycji jednostki ładunkowej, system określa, gdzie jednostka ładunkowa jest obecnie przechowywana i automatycznie wprowadza informacje określone w tych polach.
Uwaga
Jeśli jednostka ładunkowa ma status Wprowadzona i nie przypisano do niej magazynu, wówczas można zmienić dane źródłowe. Należy zwrócić uwagę na szczególny przypadek, że jeśli jednostka ładunkowa jest pusta i przeprowadzane jest przeniesienie magazynowe, lecz wymagane do tego zapasy są również dostępne w tym samym magazynie.

W przypadku określenia magazynu źródłowego należy również określić źródłową strefę magazynową.

Akcje związane z aplikacją

W aplikacji Dyspozycje magazynowe dostępne są następujące akcje związane z aplikacją:

  • Akcja [Zwolnij]
  • Akcja [Zwolnij pozycję]
  • Akcja [Zwolnij i utwórz zlecenie magazynowe]
  • Akcja [Utwórz zlecenie magazynowe]
  • Akcja [Przyporządkuj miejsca składowania]
  • Akcja [Zrealizuj ręcznie operację transportu]
  • Akcja [Anulowanie ręcznej realizacji transportu]

Akcja [Zwolnij]

Akcja [Zwolnij] pod przyciskiem [Wybierz akcję], znajdującym się na standardowym pasku przycisków, służy do zwolnienia zarówno dyspozycji magazynowej, jak i jej pozycji.

Zwolnienie na poziomie pozycji wymaga różnych kontroli, które z kolei zależą od typu dyspozycji magazynowej. Przykładowo, jeśli nie można utworzyć rezerwacji miejsca składowania dla przyjętego towaru, wówczas dana pozycja pozostaje w statusie W opracowaniu.

Akcja może być wykonywana wielokrotnie.

Akcja [Zwolnij pozycje]

Akcji [Zwolnij pozycje] pod przyciskiem [Wybierz akcję], znajdującym się na standardowym pasku przycisków, można użyć, aby zwolnić bazę i, opcjonalnie, wszystkie lub wybrane pozycje.

Zwolnienie na poziomie pozycji wymaga sprawdzenia. Przykładowo, jeśli nie można utworzyć rezerwacji miejsca składowania lub numer seryjny nie został przyporządkowany, wówczas dana pozycja pozostaje w statusie W opracowaniu.

Akcja może być wykonywana wielokrotnie.

Akcja [Zwolnij i utwórz zlecenie magazynowe]

Akcja [Zwolnij i utwórz zlecenie magazynowe] pod przyciskiem [Wybierz akcję], znajdującym się na standardowym pasku przycisków, służy do zwolnienia zarówno dyspozycji magazynowej, jak i jej pozycji oraz do utworzenia zlecenia magazynowego dla zwolnionych pozycji.

Zwolnienie na poziomie pozycji wymaga sprawdzenia. Przykładowo, jeśli nie można utworzyć rezerwacji miejsca składowania lub numer seryjny nie został przyporządkowany, wówczas dana pozycja pozostaje w statusie W opracowaniu i nie jest uwzględniana w zleceniu magazynowym.

Akcja może być wykonywana wielokrotnie, jeżeli pozycje mają status W opracowaniu.

Akcja [Utwórz zlecenie magazynowe]

Akcja [Utwórz zlecenie magazynowe] może zostać użyta do utworzenia zlecenia magazynowego z wydanej dyspozycji magazynowej. Zlecenia magazynowe to instrukcje dotyczące transportu zapasów artykułów. Zlecenie magazynowe zawiera informacje o tym, który towar i w jakiej ilości ma zostać przetransportowany ze strefy magazynowej, z miejsca składowania lub z magazynu do innej lokalizacji.

Akcja [Przyporządkuj miejsca składowania]

Akcji [Przyporządkuj miejsca składowania] można użyć do ręcznego przyporządkowania pozycji, które mają być przechowywane w miejscach składowania dla zwolnionych dyspozycji magazynowych przed automatycznym wygenerowaniem zleceń magazynowych. Spowoduje to otwarcie okna dialogowego Przyporządkuj miejsca składowania, które zostało opisane w dokumentacji Ręczne przyporządkowywanie miejsc składowania.

Podczas tworzenia zlecenia magazynowego, tworzone są pozycje zlecenia magazynowego dla ręcznych przyporządkowań miejsc składowania z określonymi danymi. System określa i przyporządkowuje odpowiednie miejsca składowania dla nieprzypisanych ilości.

Usunięcie pozycji dyspozycji magazynowej powoduje również usunięcie przyporządkowanych do niej miejsc składowania.

Ta akcja jest dostępna tylko w przypadku korzystania z funkcji Zarządzanie miejscami składowania. Niezbędny jest również magazyn, która jest zarządzany poprzez miejsca składowania.

Akcja [Zrealizuj ręcznie operację transportu]

Status dyspozycji magazynowej i jej otwartych pozycji można zmienić za pomocą akcji [Zrealizuj ręcznie operację transportu] dostępnej pod przyciskiem [Edytuj status], znajdującym się na standardowym pasku przycisków. Za pomocą tej akcji, użytkownik może ręcznie oznaczyć wszystkie pozycje jako Zrealizowane, których ilości nie zostały całkowicie przetransportowane, a tym samym wykluczyć operację transportu, która nadal musi zostać przeprowadzona.

Ze względu na to, że wszystkie otwarte pozycje są przetwarzane za pomocą tej akcji, wynik wpływa również na dyspozycję magazynową jako całość, a ogólny status dyspozycji magazynowej zmienia się na Zrealizowane ręcznie. Warunkiem wstępnym wykonania tej akcji jest status Zwolnione dla dyspozycji magazynowej, ilości pozycji są nadal do przetransportowania i nie ma otwartego zlecenia magazynowego.

Jeśli status pozycji został ręcznie zmieniony na Zrealizowane, wówczas odpowiednia ikona statusu pozycji jest oznaczona niebieską ramką. Jeśli pozycja została zrealizowana ręcznie, wówczas ręcznie zrealizowana ilość jest wyświetlana w podpowiedzi statusu pozycji.

Należy pamiętać, że ta akcja przypisuje status końcowy dla dyspozycji magazynowej z widokiem Pobranie do kompletacji. Akcja [Anulowanie ręcznej realizacji transportu] nie może zostać wykonana w celu zresetowania poprzedniego statusu.

Uwaga
Należy pamiętać o następujących kwestiach w przypadku kompletacji wielozamówieniowej (wielopoziomowej): gdy tworzona jest dyspozycja magazynowa (należy wybrać widok Pobranie do kompletacji) w ramach kompletacji międzyzamówieniowej, status tworzenia zlecenia magazynowego danej pozycji kompletacji zmienia się na Zlecenie magazynowe całkowicie utworzone. Ręczna realizacja zlecenia magazynowego i wynikające z tego brakujące ilości artykułów nie mają wpływu na status tworzenia zlecenia magazynowego w kompletacji. W razie potrzeby możliwe jest wprowadzenie ręcznej dyspozycji magazynowej na brakujące ilości artykułów.

Akcja [Anulowanie ręcznej realizacji transportu]

Status dyspozycji magazynowej i jej ręcznie uzupełnionych pozycji można zmienić za pomocą akcji [Anulowanie ręcznej realizacji transportu] pod przyciskiem [Edytuj status], znajdującym się na standardowym pasku przycisków. Za pomocą tej akcji można edytować wszystkie pozycje oznaczone statusem Zrealizowane ręcznie, a tym samym włączyć proces transportu, który nadal musi zostać przeprowadzony. Ze względu na to, że pozycje z otwartą ilością transportową istnieją ponownie, wynik wpływa również na dyspozycję magazynową jako całość, a ogólny status dyspozycji magazynowej zmienia się w razie potrzeby na Zwolnione. Warunkiem wstępnym wykonania tej akcji jest oznaczenie pozycji jako Zrealizowane ręcznie.

Jeśli status pozycji został zresetowany za pomocą tej akcji, niebieska ramka dla odpowiedniej ikony statusu pozycji zostanie usunięta.

Tej akcji nie można wykonać dla dyspozycji magazynowej z widokiem Pobranie do kompletacji.

Uwaga
Należy zwrócić uwagę na następujące kwestie w przypadku kompletacji wielozamówieniowej (wielopoziomowej): w przypadku anulowania ręcznego realizacji dyspozycji magazynowej z użyciem Pobranie do kompletacji, anulowanie nie ma wpływu na powiązane pozycje kompletacji zamówienia.

Status i zmiany statusu

Informacje o statusie dyspozycji magazynowej stanowią dodatkowy element informacyjny. Za jego pomocą można uzyskać szybki przegląd bieżącego statusu przetwarzania dyspozycji magazynowej i poszczególnych pozycji dyspozycji magazynowej.

Statusy są zarządzane zarówno na poziomie całej dyspozycji magazynowej (status podstawowy), jak i poszczególnych pozycji dyspozycji magazynowej (status pozycji).

Status podstawowy

Status zamówienia magazynowego podsumowuje statusy poszczególnych pozycji. Poniżej znajduje się szczegółowy opis statusów podstawowych:

  • W opracowaniu — nowo utworzona lub wprowadzona dyspozycja magazynowa otrzymuje status W opracowaniu, jeśli określa to status otwarcia w używanym rodzaju dyspozycji magazynowej. Dyspozycje magazynowe ze statusem W opracowaniu mogą być zmieniane w razie potrzeby. Akcje [Zwolnij] i [Zwolnij pozycje] zmieniają status na Zwolnione. Zwolnionej dyspozycji magazynowej nie można zresetować do statusu W opracowaniu.
  • Zwolnione — nowo utworzona lub wprowadzona dyspozycja magazynowa otrzymuje status Zwolnione, jeśli określa to status otwarcia w używanym rodzaju dyspozycji magazynowej. Alternatywnie, status jest przypisywany przez akcję [Zwolnij] i [Zwolnij pozycje].
  • Zrealizowane — jeśli pozycje dyspozycji magazynowej zostały wprowadzone i wszystkie pozycje mają status Zrealizowane, wówczas zamówienie magazynowe automatycznie otrzymuje status Zrealizowane
  • Zrealizowane ręcznie — w przypadku akcji [Zrealizuj ręcznie operację transportu], wszystkie pozycje, których ilości nie zostały całkowicie przetransportowane, są oznaczane jako Zrealizowane ręcznie. Dyspozycji magazynowej przypisywany jest również status Zrealizowane ręcznie. Status ten jest oznaczony niebieską ramką wokół ikony statusu.

Status pozycji

Status pozycji dyspozycji magazynowej jest określany na podstawie ilości potwierdzeń dla powiązanych zleceń magazynowych. Pozycja dyspozycji magazynowej jest kompletna, gdy ilość potwierdzona z powiązanych zleceń magazynowych jest równa lub przekracza ilość pozycji dyspozycji magazynowej. Nie uwzględnia to tych zleceń magazynowych, które powstają w wyniku strategii kompletacji (dezaktywowana kompletacja przedziałów), w celu przyjęcia zwrotnego do magazynu artykułu lub jednostki ładunkowej, która została wydana lub przeniesiona.

Uwaga
Należy pamiętać, że status pozycji dyspozycji magazynowej zmienia się tylko wtedy, gdy wygenerowane na jego podstawie zlecenie magazynowe zostanie potwierdzone.
Uwaga
Dla dyspozycji magazynowej typu Przesunięcie magazynowe można wygenerować kilka zleceń magazynowych (od 1 do n), które odwzorowują procesy częściowe (przesunięcia magazynowe między magazynami oraz w obrębie źródłowych i/lub docelowych magazynów). Podczas potwierdzania, ilości są zgłaszane z powrotem do dyspozycji magazynowej tylko z tych zleceń magazynowych, które opisują wyłącznie przesunięcie zapasów między różnymi magazynami. W przypadku przesunięcia magazynowego w obrębie magazynu, zgłoszona ilość jest aktualizowana albo za pomocą zlecenia magazynowego, które wykonuje księgowanie przesunięcia z miejsca składowania do strefy przyjęcia towaru, albo za pomocą zlecenia magazynowego, w której obecna jest nieustrukturyzowana strefa magazynowa, odpowiadająca specyfikacji pozycji dyspozycji magazynowej.

Dla pozycji mogą być wyświetlane następujące statusy:

  • Status ogólny
  • Status rezerwacji
Status ogólny

Poniżej znajdują się szczegółowe opisy statusów ogólnych:

  • W opracowaniu — nowo utworzona lub wprowadzona dyspozycja magazynowa otrzymuje status W opracowaniu, jeśli określa to status otwarcia w używanym rodzaju dyspozycji magazynowej. Akcje [Zwolnij] i [Zwolnij pozycje] zmieniają status na Zwolnione.
  • Zwolnionenowo utworzona lub wprowadzona dyspozycja magazynowa otrzymuje status Zwolnione, jeśli określa to status otwarcia w używanym rodzaju dyspozycji magazynowej. Alternatywnie, status jest przypisywany przez akcję [Zwolnij] i [Zwolnij pozycje].
  • Zrealizowane — gdy tylko ilość zgłoszona w zleceniach magazynowych odpowiada ilości pozycji dyspozycji magazynowej, pozycja dyspozycji magazynowej otrzymuje status Zrealizowane.
  • Zrealizowane ręcznie — w przypadku akcji [Zrealizuj ręcznie operację transportu], wszystkie pozycje, których ilości nie zostały całkowicie przetransportowane, są oznaczane jako Zrealizowane ręcznie. Dyspozycji magazynowej przypisywany jest również status Zrealizowane ręcznie. Status ten jest oznaczony niebieską ramką wokół ikony statusu.
  • Zarezerwowana ilość niedostępna — status ten jest ustawiany po zamknięciu pozycji arkusza inwentaryzacyjnego, jeśli dla pozycji dyspozycji magazynowej określono strefę magazynową lub miejsce składowania, dla której ilość jest zmniejszona przez inwentaryzację w takim stopniu, że wymagana ilość dla otwartych transakcji i dokumentów nie jest już pokryta. Jeśli zlecenie magazynowe istnieje dla pozycji dyspozycji magazynowej o tym statusie, system sprawdza, czy wystarczająca ilość jest dostępna, gdy zamówienie magazynowe jest potwierdzane. Jeśli ilość jest dostępna, wówczas status jest anulowany. Pozycja dyspozycji magazynowej o tym statusie, dla której nie istnieje zlecenie magazynowe, może zostać jedynie usunięta.
Status rezerwacji

Jeśli funkcja Rezerwacje jest aktywna w aplikacji Konfiguracja, wyświetlany jest również status rezerwacji dla dyspozycji magazynowych typu Wydanie z magazynu i Przesunięcie magazynowe.

W podpowiedzi statusu rezerwacji można podać następujące informacje:

  • Wydanie z ilością wydania
  • Status rezerwacji
  • Planowane przyjęcie z ilością przyjęcia

Więcej informacji na temat rezerwacji można znaleźć w dokumentacji Wprowadzenie: Rezerwacje.

Poniżej znajduje się szczegółowy opis statusów rezerwacji:

  • Brak wyświetlania —  jeśli rezerwacja nie jest możliwa ze względu na specyfikacje, np. dla wprowadzonego magazynu lub artykułu, nie jest wyświetlana żadna ikona statusu
  • Nie zarezerwowane — status jest wyświetlany, jeśli pozycja może być zarezerwowana we wprowadzonym magazynie, ale nie ma ilości, którą można zarezerwować
  • Całkowicie zarezerwowane — status jest wyświetlany, jeśli można zarezerwować całą ilość pozycji dyspozycji magazynowej
  • Częściowo zarezerwowane — status jest wyświetlany, jeśli ilość pozycji dyspozycji magazynowej może być zarezerwowana tylko częściowo

Dla tego statusu mogą być również wyświetlane następujące informacje:

  • Planowane przyjęcie — ta dodatkowa ikona jest wyświetlana, jeśli wydanie jest zarezerwowane z planowanym przyjęciem

Konfiguracja

Dla aplikacji Dyspozycje magazynowe istotne są poniższe funkcje w aplikacji Konfiguracja:

  • Zarządzanie miejscami składowania —  ta funkcja musi być aktywna, aby móc przetwarzać dyspozycje magazynowe dla magazynów zarządzanych poprzez miejsca składowania oraz korzystać z środków załadunku i jednostek załadowczych.
  • Specyfikacja — jeśli ta funkcja jest aktywna, wówczas można również używać artykułów ewidencjonowanych poprzez specyfikację. Jeśli ta funkcja nie jest aktywna, to pola do wprowadzania specyfikacji nie są widoczne.
  • Rezerwacje — jeśli ta funkcja jest aktywna, wówczas dane rezerwacji są generowane dla wszystkich artykułów i specyfikacji zawartych w dyspozycji magazynowej podczas zapisywania dyspozycji magazynowej. Dodatkowo, pole do wyświetlania statusu rezerwacji jest widoczne dla dyspozycji magazynowych typu Wydanie z magazynu i Przesunięcie magazynowe. Jeśli ta funkcja nie jest aktywna, wówczas rezerwacje wychodzące są generowane tylko dla artykułów ewidencjonowanych poprzez specyfikację, jeśli artykuł posiada specyfikację.
  • Logistyka magazynowa, podfunkcja: Stany magazynowe — jeśli funkcja Ewidencja stanów w jednostkach logistycznych jest aktywna, pole do definiowania odpowiedzialności jednostki jest również oferowane w edytorze pozycji.

Jednostki biznesowe

Dla aplikacji Dyspozycje magazynowe istotne są następujące jednostki biznesowe, która jest używana do np.:

  • Przypisywania uprawnień
  • Konfigurowania definicji działań
  • Importu lub eksportu danych

Dyspozycja magazynowa

com.cisag.app.inventory.obj.WarehouseOrder

Przyporządkowywanie miejsc składowania

com.cisag.app.inventory.obj.StorageAssignment

Pozycje dyspozycji magazynowych

com.cisag.app.inventory.obj.WarehouseOrderDetail

Podmioty biznesowe należą do następującej grupy podmiotów biznesowych:

Warehouse Document Data

com.cisag.app.inventory.OrderData

Uprawnienia

Uprawnienia można przypisywać za pomocą aplikacji Role uprawnień, a także poprzez przyporządkowanie organizacji. informacje dotyczące uprawnień można znaleźć w dokumentacji technicznej Uprawnienia.

Specjalne możliwości

Aplikacja Dyspozycje magazynowe nie posiada żadnych specjalnych możliwości.

Przyporządkowywanie organizacji

Struktury organizacyjne służą do kontrolowania, które dane są widoczne, możliwe do wykorzystania lub edycji. W tym celu należy aktywować funkcję Uprawnienia związane z treścią w aplikacji Konfiguracja.

Jeśli funkcja Uprawnienia związane z treścią jest aktywowana w aplikacji Konfiguracja, aplikacja ta jest wyświetlana użytkownikowi tylko wtedy, gdy przyporządkowano jej organizację w danych podstawowych partnera, która jest zintegrowana z co najmniej jedną z następujących struktur organizacyjnych:

  • Logistyka magazynowa

Aby dana osoba mogła wysyłać zapytania dotyczące dyspozycji magazynowych, jedna z przypisanych jej organizacji musi być wprowadzona w tabeli Uprawnienia w aplikacji Rodzaje dyspozycji magazynowych.

Więcej informacji na temat tabeli Uprawnienia oraz kompleksowy przegląd uprawnień związanych z treścią można znaleźć w dokumentacji Uprawnienia związane z treścią.

Funkcje specjalne

Aplikacja Dyspozycje magazynowe nie posiada żadnych funkcji specjalnych.

Uprawnienia dla partnerów biznesowych

Aplikacja Dyspozycje magazynowe nie jest dostępna dla partnerów biznesowych.

Czy ten artykuł był pomocny?