Faktury kosztów dodatkowych

Przegląd tematów

Rejestrowanie otrzymanych faktur kończy faktyczny proces zakupu. Na podstawie zamówienia dostawca został poproszony o wykonanie usługi, tj. dostarczenie zamówionych dóbr materialnych lub niematerialnych. Z reguły towary są następnie dostarczane, a przyjęcie towarów jest rejestrowane w magazynie. Po otrzymaniu towarów przez spółkę są one dodawane do zapasów.

Po otrzymaniu towarów, zwykle otrzymywana jest faktura zakupu od dostawcy, która zawiera listę płatności do zapłaty za dostarczone towary. Faktura zakupu może być również otrzymana przed przyjęciem towarów.

Dodatkowe faktury mogą być również otrzymywane od tego samego lub innego dostawcy w związku z tą samą dostawą lub zamówieniem. Taka oddzielna faktura zawiera wówczas dodatkowe koszty, na przykład koszty transportu towarów, koszty ubezpieczenia lub koszty celne. Zamiast faktury kosztów dodatkowych, dodatkowe koszty mogą być również wymienione jako pozycje na fakturze zakupu za dostarczone towary.

Aplikacja Faktury zakupu służy do wprowadzania, sprawdzania i księgowania faktur zakupu oraz przekazywania informacji do działu księgowości finansowej w celu opłacenia faktury. System sprawdza, czy wymienione opłaty za dostarczone produkty lub dodatkowe koszty do podziału są również zgodne z wcześniejszą transakcją biznesową, tj. zamówieniem lub przyjęciem towaru. Dane z faktury zakupu mogą być następnie wykorzystane w rachunkowości finansowej, rachunku kosztów i kontroli zamówień.

Niniejszy dokument opisuje strukturę aplikacji w widoku Faktura kosztów dodatkowych. Szczegółowo opisano obszary aplikacji i pola wprowadzania danych. Wyjaśniono między innymi, co oznacza każde pole, jakie wartości lub dane można wprowadzić oraz skąd pochodzą automatycznie wyświetlane wartości domyślne i ustawienia standardowe. Opisane są również okna dialogowe, za pomocą których można przypisać pozycje przyjęcia towarów lub pozycje zamówienia.

Czynności, których można użyć do przetworzenia faktury kosztów dodatkowych oraz instrukcje dotyczące obsługi faktur kosztów dodatkowych można znaleźć w dokumencie Instrukcja: Faktura kosztów dodatkowych.

Rodzaje faktur zakupu są częścią identyfikacji faktur zakupu i zawierają ustawienia oraz wartości domyślne. Zostały one opisane w dokumentacji Rodzaje faktur zakupu.

Przegląd różnych procesów biznesowych i ich związek z fakturami zakupu i fakturami kosztów dodatkowych opisano w dokumencie Wprowadzenie: Faktury zakupu.

Widok Faktura zakupu aplikacji Faktury zakupu został opisany w dokumencie Faktury zakupu.

Widok Faktura zakupu bez odniesienia do dokumentów powiązanych aplikacji Faktury zakupu został opisany w dokumencie Faktury zakupu bez odniesienia do dokumentów powiązanych.

Definicje terminów

Faktura zakupu

Faktura zakupu zawiera listę kwot do zapłaty za pozycje dostarczone lub pozostające do dostarczenia. Faktura zakupu jest dokumentem zewnętrznym, który może być również notą uznaniową.

Faktura kosztów dodatkowych

Faktury kosztów dodatkowych to oddzielne faktury od dostawcy za dodatkowe koszty, które są ponoszone podczas dostawy, ale nie są bezpośrednio wliczone w cenę zakupu poszczególnych pozycji. Mogą to być na przykład koszty transportu, ubezpieczenia lub cła. Faktura kosztów dodatkowych odnosi się do dostawy. Nie musi ona jednak pochodzić od tego samego dostawcy, co dostawa.

Opis aplikacji

Rodzaje faktur zakupu służą do identyfikacji faktur zakupu. W szczególności typ faktury jest zdefiniowany w ramach rodzaju faktury zakupu, który powinien mieć zastosowanie do wszystkich faktur korzystających z tego typu faktury zakupu.

Zawierają one również ustawienia i wartości domyślne dla faktur zakupu, dla których są używane. Rodzaje faktur zakupu zawierają dodatkowe informacje, które są istotne dla zapytań i raportów.

Faktury kosztów dodatkowych to oddzielne faktury od dostawcy za dodatkowe koszty, które są ponoszone podczas dostawy, ale nie są bezpośrednio uwzględnione w cenie zakupu poszczególnych pozycji. W przeciwieństwie do faktury zakupu za dostawy, fakturowana jest pozycja typu artykuł rozliczeniowy, która nie jest uwzględniona w rzeczywistym zamówieniu lub powiązanym zamówieniu zakupu. Mogą to być na przykład koszty frachtu, ubezpieczenia lub cła.

Alternatywnie, dodatkowe koszty mogą zostać uwzględnione w fakturze zakupu za dostarczone produkty. Zakłada to, że wystawca faktury zakupu i kosztów dodatkowych jest identyczny.

Jeśli koszty dodatkowe są fakturowane w oddzielnej fakturze kosztów dodatkowych, należy wprowadzić je w widoku Faktura kosztów dodatkowych w aplikacji Faktury zakupu. Podmiot wystawiający fakturę może być inny dla dodatkowej faktury kosztowej.

W obu przypadkach dodatkowe koszty są przypisywane do istniejących pozycji faktury, tj. są rozdzielane na przypisane pozycje zamówienia. Użytkownik może określić podstawę, na której system oblicza podział. Dopuszczalny jest podział według ilości, wartości, wagi, objętości lub innego czynnika, który należy zarejestrować ręcznie. W ten sposób dodatkowe koszty mogą być rozdzielane według przyczyny. Po zaksięgowaniu dodatkowej faktury kosztowej system uruchamia księgowanie korekty, jeśli dokonano odpowiednich ustawień. Jeśli ostateczna wycena ma nastąpić wraz z przyjęciem towaru, a wycena zapasów nie jest aktywowana w kluczu księgowania dla księgowania dodatkowych kosztów, nie jest generowane księgowanie korygujące.

Faktury kosztów dodatkowych mogą być wprowadzane zarówno dla przyjęć towarów z procesu zakupu, jak i przyjęć towarów z procesu dystrybucji. W przypadku dowodów zakupu należy użyć typu faktury Faktura kosztów dodatkowych. W przypadku przyjęć dystrybucyjnych należy użyć typu faktury Faktura kosztów dodatkowych związanych z dystrybucją. Ten typ faktury jest dostępny tylko w systemach wielofirmowych.

Istnieją również faktury zakupu typu Faktura zakupu bez odniesienia do dokumentów powiązanych. Są to niezależne faktury, które nie odnoszą się ani do zamówienia w systemie, ani do przyjęcia towarów, ale są zwykle przekazywane do księgowości finansowej.

Nagłówek

Nagłówek aplikacji zawiera pola, które jednoznacznie identyfikują oddzielną kalkulację kosztów dodatkowych i podstawę kalkulacji kosztów dodatkowych. Zawiera on wszystkie istotne informacje dotyczące faktury zakupu w następujących zakładkach:

  • Zakładka Ogólne
  • Zakładka Podatki
  • Zakładka Kurs
  • Zakładka Adres
  • Zakładka Organizacja zakupu
  • Zakładka Wydruk dokumentu

Zawartość pól i zakładek została szczegółowo opisana poniżej.

Wartości domyślne

W niektórych polach zarówno nagłówka, jak i poszczególnych pozycji wyświetlane są dane, które zostały pobrane jako wartości domyślne z danych podstawowych innych obszarów i zazwyczaj można je zmienić. Pola te są wymienione i opisane indywidualnie poniżej. Podano również możliwe źródła wartości domyślnych.

Pola identyfikacji

Rodzaj faktury zakupu i numer faktury zakupu służą do identyfikacji faktur kosztów dodatkowych. Oprócz tej identyfikacji wyświetlany jest również status faktury kosztów dodatkowych i wystawca faktury zakupu.

  • Numer faktury przychodzącej – unikalny identyfikator faktury kosztów dodatkowych jest wyświetlany w tym polu. Składa się on z dwóch wpisów: rodzaju faktury zakupu w pierwszym polu wprowadzania i numeru faktury w drugim polu wprowadzania. Użyty rodzaj faktury zakupu wraz z numerem faktury służy do identyfikacji faktury zakupu.
    • Rodzaj faktury zakupu – w tym polu należy wskazać rodzaj faktury zakupu dla dodatkowej faktury kosztowej, która ma zostać utworzona lub edytowana. Rodzaj faktury zakupu określa również typ faktury. Określa on również widok, w którym faktura może być przetwarzana. Rodzaj faktury zakupu musi być typu Faktura kosztów dodatkowych lub Faktura kosztów dodatkowych związana z dystrybucją w zależności od tego, czy użytkownik chce przypisać zamówienia zakupu czy dystrybucji.
    • Numer faktury zakupu – numer faktury jest generowany automatycznie przez system na podstawie schematu numeracji zdefiniowanego w rodzaju faktury zakupu. Nie można go przypisać ręcznie. W razie potrzeby dodatkowe faktury kosztowe mogą korzystać z tego samego schematu numeracji co faktury innych typów. W razie potrzeby należy wprowadzić numer faktury kosztów dodatkowych, która ma zostać edytowana.
  • Status – wyświetlane są informacje o statusie tej dodatkowej faktury kosztowej. Więcej informacji na temat statusu znajduje się w dokumentacji Wprowadzenie: Faktury zakupu.
  • Wystawca faktury – osoba wystawiająca fakturę jest odpowiedzialna za wystawienie faktury kosztów dodatkowych, które mają zostać zafakturowane i, w razie potrzeby, za ich śledzenie. Jest on przypisany w tym polu poprzez identyfikator partnera. Tylko partnerzy z rolą Dostawca mogą być uważani za wystawców faktur.
  • Numer księgowania – to pole zawiera numer księgowania po zaksięgowaniu faktury kosztów dodatkowych.
Zakładka Ogólne

Zakładka Ogólne zawiera wszystkie istotne informacje o fakturze zakupu, takie jak wystawca faktury, numer i data faktury, kwota brutto i informacje o płatności.

  • Numer i data dokumentu zewnętrznego – pole wyświetla identyfikator faktury określony przez dostawcę. Składa się z dwóch wpisów: numeru faktury w pierwszym polu wprowadzania i daty otrzymania faktury w drugim polu wprowadzania. Numer faktury dowodu dostawy i datę faktury dowodu dostawy należy wprowadzić ręcznie, ponieważ są one specyficzne dla faktury. W tym polu należy wprowadzić identyfikator i datę widniejące na dokumencie zewnętrznym.
  • Data wpływu – data otrzymania faktury kosztów dodatkowych. System automatycznie ustawia datę wprowadzenia jako wartość domyślną. Można ją zmienić, jeśli na przykład data otrzymania różni się od daty wprowadzenia.
  • Wartość netto przed rabatem – w tym polu należy wprowadzić kwotę brutto dodatkowej faktury kosztowej określoną w dokumencie zewnętrznym. Jako waluta proponowana jest waluta zapisana u dostawcy. Dopóki nie wprowadzono żadnych pozycji, walutę można zmienić. W tym celu można wybrać istniejącą walutę z ważnym kursem wymiany w walucie wiodącej.
  • Warunki płatności – pole wskazuje warunki płatności, które mają zastosowanie do płatności faktury: Warunki płatności mogą obejmować terminy i stawki procentowe przyznawania rabatów. Jeśli odbiorca faktury (zwykle organizacja zakupu) dotrzyma jednego z określonych terminów płatności, może odliczyć procentową stawkę rabatu gotówkowego zapisaną dla tego przedziału od kwoty faktury. Warunki płatności są pobierane jako wartości domyślne z danych podstawowych płatnika zaraz po jego wprowadzeniu i zapisaniu. Możliwe jest wskazanie innych warunków płatności.
  • Data realizacji usługi – w tym polu należy wprowadzić datę wykonania usługi. Data usługi jest używana do określenia klucza podatkowego w pozycjach.
  • Forma płatności – forma płatności wskazuje, w jaki sposób faktura ma zostać zapłacona, np. poleceniem zapłaty lub za pobraniem. Forma płatności jest pobierana jako wartość domyślna z danych podstawowych wystawcy faktury zaraz po jej wprowadzeniu i zapisaniu. Można wybrać inną formę płatności.
  • Numer ESR – jeśli w aplikacji konfiguracja w sekcji specyficznej dla kraju zdefiniowano ustawienia dla Szwajcarii, wyświetlane jest pole Numer ESR. Przypisywany jest w nim numer referencyjny dowodu płatności.
  • Blokada zapłaty – blokada zapłaty jest informacją dla działu księgowości finansowej, aby na razie wstrzymać opłacenie faktury zakupu. Informacja o tym, czy blokada płatności jest ustawiona w ten sposób, czy nie, jest przekazywana do interfejsu księgowości finansowej. Ten wybór może być pobierany z rodzaju faktury zakupu jako wartość domyślna.
  • Obsługujący – w tym polu można wybrać pracownika wewnętrznego jako osobę kontaktową w firmie. Pracownik musi być wpisany jako partner wewnętrzny w roli Pracownik i tym samym przypisany do firmy. Określenie wartości domyślnej polega na weryfikacji przez system, czy bieżący użytkownik wprowadzający fakturę kosztów dodatkowych jest przypisany do pracownika. Istotna jest tutaj aktualnie używana baza danych. System zarządza wszystkimi danymi podstawowymi i transakcyjnymi dla aplikacji biznesowych dla każdej firmy w bazie danych przetwarzania transakcji online (OLTP). Pracownicy firmy są również rejestrowani jako dane podstawowe w tej bazie danych OLTP. Jeśli system znajdzie pracownika w aktualnie używanej bazie danych OLTP, do którego przypisany jest bieżący użytkownik, pracownik ten jest wyświetlany jako wartość domyślna w tym polu.
  • Firma – to pole ma znaczenie tylko wtedy, gdy użytkownik pracuje w systemie wielofirmowym. Pole zawiera firmę wybranej organizacji zakupowej w odniesieniu do czasu wprowadzenia faktury zakupu. Nie można jej zmienić.
  • Rejestr podatkowy – jeśli w aplikacji konfiguracja w sekcji specyficznej dla kraju zdefiniowano ustawienia dla Włoch, wyświetlane jest pole Rejestr podatkowy. Należy przypisać w nim obowiązujący rejestr podatkowy.
  • Data księgowania – w tym polu wyświetlana jest data określona podczas przekazywania faktury kosztów dodatkowych do działu księgowości finansowej.
Uwaga
W razie potrzeby można wprowadzić tekst księgowania w tym polu tekstowym. Tekst jest przesyłany do działu księgowości finansowej w momencie dokonywania księgowania.
Zakładka Podatki

W zakładce Podatki warunki obliczania podatków i różne obliczone wartości są wyświetlane w tabeli. Istnieje wiersz dla każdego klucza podatkowego używanego w rozliczaniu kosztów dodatkowych. Każdy klucz podatkowy jest wymieniony osobno według dodatnich i ujemnych kwot pozycji. Jeśli kalkulacja kosztów dodatkowych wykorzystuje więcej niż jeden klucz podatkowy, poniżej wierszy dla poszczególnych kluczy podatkowych wyświetlany jest kolejny wiersz, który zawiera sumy wartości poszczególnych kluczy podatkowych wymienionych powyżej.

Jeśli specjalne funkcje kraju dla Szwajcarii i zaokrąglanie do 5 centów są aktywowane w aplikacji Konfiguracja, kwota netto w wierszu sumy jest zaokrąglana. Kwoty netto na klucz podatkowy nie są jednak zaokrąglane, więc suma kwot netto nie musi być dokładna w każdym przypadku.

Przycisk [Edytuj/nie edytuj danych podatkowych] kontroluje możliwość zmiany kwot podatku wyświetlanych w tabeli. Jeśli przycisk jest aktywny, sumy poszczególnych stawek podatkowych z pozycji w wierszach mogą zostać zmienione. Dotyczy to również sytuacji, gdy istnieje tylko jeden wiersz, tj. faktura zawiera tylko pozycje z tym samym kluczem podatkowym. Kwoty podatku w fakturze zakupu można zmienić tylko w tym punkcie nagłówka faktury zakupu. Zmiany wartości obliczonych przez system nie są rejestrowane dla każdej pozycji faktury zakupu, ale w rekordzie sumy w nagłówku faktury zakupu w polu Kwota podatku. Jeśli po wprowadzeniu zmiany na fakturze zakupu pojawi się więcej niż jedna stawka podatku i zostanie wywołana akcja Weryfikuj lub Zapisz, wiersz sumy zostanie ponownie obliczony.

  • Kod podatkowy – wszystkie kody podatkowe występujące w pozycjach są wyświetlane wiersz po wierszu. Każdy klucz podatkowy jest wyświetlany oddzielnie dla dodatnich i ujemnych kwot pozycji. Klucza podatkowego nie można już zmienić w tabeli. Więcej informacji znajduje się w rozdziale Edytor pozycji, Pole Kod podatkowy.
  • Rodzaj składnika podatku – w tym polu wyświetlany jest określony rodzaj składnika podatku.
  • Wartość netto po rabacie – kwota netto jest obliczana i wyświetlana w wierszu jako suma kwot netto tych pozycji faktury, do których ma zastosowanie klucz podatkowy zgodnie z pierwszą kolumną. Dodatnie i ujemne kwoty pozycji są wyświetlane oddzielnie, nawet jeśli klucz podatkowy jest taki sam. Jeśli w fakturze kosztów dodatkowych zastosowano kilka kluczy podatkowych, suma kwot netto jest obliczana w ostatnim wierszu przy użyciu wszystkich kluczy podatkowych wyświetlonych powyżej.
  • Kwota podatku – kwota podatku jest obliczana i wyświetlana w każdym wierszu jako suma kwot podatku tych pozycji faktury, do których ma zastosowanie klucz podatkowy zgodnie z pierwszą kolumną. Kwota podatku jest obliczana na podstawie klucza podatkowego ze zdefiniowaną tam stawką podatku. Dodatnie i ujemne kwoty podatku są wyświetlane osobno, nawet jeśli klucz podatkowy jest taki sam. Jeśli w aplikacji Konfiguracja aktywowane są specjalne funkcje kraju dla Szwajcarii i zaokrąglanie do 5 centów, kwota podatku jest zaokrąglana. Za pomocą przycisku [Edytuj/nie edytuj danych podatkowych] można ustawić, czy kwoty podatku wyświetlane w wierszach tabeli mogą być zmieniane. Jeśli przycisk jest aktywny, można zmienić sumy poszczególnych stawek podatkowych z pozycji w wierszach. Zmiana kwot podatku w dodatkowej fakturze kosztowej jest możliwa tylko w tym momencie w nagłówku faktur zakupu. Jeśli po dokonaniu zmiany w fakturze dodatkowej pojawi się więcej niż jedna stawka podatku i zostanie wywołana akcja Weryfikuj lub Zapisz, wiersz sumy zostanie ponownie obliczony. Jeśli w fakturze kosztów dodatkowych użyto kilku kluczy podatkowych, suma kwot podatku jest obliczana w ostatnim wierszu przy użyciu wszystkich wyświetlonych kluczy podatkowych.
  • Wartość netto przed rabatem – kwota brutto jest obliczana i wyświetlana w każdym wierszu jako suma kwot brutto tych pozycji faktury, do których ma zastosowanie klucz podatkowy zgodnie z pierwszą kolumną. Dodatnie i ujemne kwoty brutto są wyświetlane oddzielnie, nawet jeśli klucz podatkowy jest taki sam. Kwota brutto wynika z kwoty netto powiększonej o kwotę podatku. Jeśli w fakturze kosztów dodatkowych zastosowano kilka kluczy podatkowych, suma wartości brutto jest obliczana w ostatnim wierszu przy użyciu wszystkich kluczy podatkowych wyświetlonych powyżej. Przed zaksięgowaniem faktury kosztów dodatkowych kwota brutto obliczona dla całej faktury kosztów dodatkowych musi być równa kwocie brutto wprowadzonej ręcznie w sekcji Ogólne. Jeśli używanych jest kilka kodów podatkowych, jest to kwota brutto w wierszu sumy. System sprawdza, czy obie kwoty brutto są takie same. W razie potrzeby pojawia się komunikat o błędzie.
Zakładka Kurs

Kursy wymiany walut i data waluty są wyświetlane w zakładce Kurs.

  • Kurs – kurs wymiany jest kursem konwersji waluty użytej w rozliczeniu kosztów dodatkowych na walutę wiodącą. Używana waluta jest pobierana od wystawcy faktury i może być zmieniana dla każdego obliczenia kosztu dodatkowego. Jeśli waluta różni się od waluty wiodącej, kurs wymiany można zmienić indywidualnie dla każdego obliczenia kosztu dodatkowego, jeśli jest to wymagane, np. do codziennie aktualizowanych wartości. Ustawienia przeliczania walut w ramach zamówień są zdefiniowane w funkcji Zakup aplikacji Konfiguracja.
    • Jeśli w fakturze kosztów dodatkowych używana jest waluta wiodąca, wyświetlana jest wartość 1.
    • Jeśli w fakturze kosztów dodatkowych używana jest waluta inna niż waluta wiodąca, wyświetlany jest kurs wymiany waluty dokumentu na walutę wiodącą. Kurs wymiany określonej waluty w dacie dokumentu zewnętrznego jest wyświetlany jako wartość domyślna, ponieważ wynika z zapisanego wykorzystania kursu wymiany i typu kursu wymiany. Kursy wymiany są wprowadzane w aplikacji o tej samej nazwie.
Uwaga
Jeśli kurs wymiany zostanie zmieniony ręcznie, a zmiana spowoduje odchylenie o więcej niż 5%, zostanie wyświetlone ostrzeżenie.
  • Data waluty – data waluty określa datę wejścia w życie warunku płatności zdefiniowanego w nagłówku faktury zakupu. Jeśli nie określono daty waluty, data waluty jest określana w momencie zaksięgowania faktury zakupu na podstawie dat waluty warunków płatności. Jeśli można określić datę waluty, jest ona przekazywana do interfejsu rachunkowości finansowej. Jeśli pole w fakturze zakupu jest puste, data dokumentu zewnętrznego jest przesyłana do interfejsu rachunkowości finansowej jako data wartości.
Zakładka Adres

Zakładka Adres zawiera nazwę i dane adresowe strony wystawiającej fakturę.

  • Nazwa
  • Adresy

Nazwa i dane adresowe wystawcy faktury są wyświetlane w takiej postaci, w jakiej zostały wprowadzone w danych podstawowych przypisanego wystawcy faktury. Można zmienić te dane tylko dla pseudopartnerów.

Zakładka Organizacja zakupu

Zakładka Organizacja zakupu jest istotna tylko dla systemów z uprawnieniami merytorycznymi. Zawiera ona nazwę i dane adresowe organizacji zakupu.

Zakładka składa się z następujących pól:

  • Organizacja zakupu
  • Nazwa
  • Adresy

Organizacji zakupu nie można zmienić.

Dane identyfikacyjne oraz nazwa i adres odbiorcy faktury są wyświetlane w takiej postaci, w jakiej zostały wprowadzone w danych podstawowych przypisanego odbiorcy faktury. Danych tych nie można zmienić.

Obszar roboczy

Obszar roboczy zawiera pozycje. Zawierają one wszystkie istotne informacje o zafakturowanych kosztach dodatkowych, tj. o poszczególnych pozycjach faktury za koszty dodatkowe otrzymanej od wystawcy faktury, takie jak dane artykułu, kwoty netto i odniesienia do pozycji zamówienia lub dodatkowe odniesienie do pozycji przyjęcia towaru, jeśli alokacja została dokonana za pośrednictwem przyjęcia towarów.

Tabela pozycji faktury i edytor pozycji

Informacje o pozycjach są wyświetlane zarówno w tabeli pozycji, jak i w edytorze pozycji. Edytor pozycji służy przede wszystkim do ręcznego wprowadzania poszczególnych pozycji. Niektóre dane pozycji faktury są tam tylko wyświetlane i mogą być zmieniane lub dodawane tylko w razie potrzeby.

Po przeniesieniu pozycji faktury do tabeli pozycji odpowiednie pola są wypełniane tymi samymi danymi, co pola w edytorze pozycji. Tabela pozycji zawiera przegląd wszystkich pozycji faktury. Przypisanie do pozycji zamówienia lub przyjęcia towaru, a tym samym podział dodatkowych kosztów, odbywa się za pomocą działań w tabeli pozycji.

Uwaga
Comarch ERP Enterprise obsługuje masowe wprowadzanie pozycji. W edytorze pozycji można użyć specjalnego sterowania klawiaturą dla aplikacji dokumentów, aby wprowadzić dane pozycji, w tym wiele pozycji, za pomocą bloku numerycznego na klawiaturze, jeśli jest to wymagane (użyj klawiszy plus i minus zamiast klawisza tabulacji). Opisano to w instrukcji obsługi w sekcji Sterowanie klawiaturą.

Poniżej opisano kolumny tabeli pozycji i pola edytora pozycji. Możliwe wartości domyślne dla pól i opcje edycji są wyjaśnione dla każdego pola.

Saldo dla kwoty brutto

Poniżej tabeli pozycji, na standardowym pasku narzędzi edytora pozycji, saldo dla kwoty brutto jest obliczane i wyświetlane przez system po prawej stronie. Saldo jest oparte na ręcznie wprowadzonej wartości brutto całej faktury, wprowadzonej wcześniej przez użytkownika w polu Wartość netto przed rabatem w zakładce Ogólne nagłówka aplikacji. Od tej wartości brutto odejmowana jest suma kwot netto zarejestrowanych pozycji faktury plus podatki należne za pozycje faktury. Saldo jest wartością kontrolną i służy do sprawdzenia, czy liczby w dokumencie zewnętrznym są zgodne z liczbami wprowadzonymi do systemu. Pokazuje również, która (częściowa) kwota faktury musi jeszcze zostać rozdzielona na istniejące pozycje zamówienia. Saldo musi być zerowe, aby można było zaksięgować fakturę kosztów dodatkowych.

Tabela pozycji

Poszczególne pozycje faktury są wymienione w tabeli pozycji. Lista jest posortowana według pozycji faktury i zawiera co najmniej jeden wiersz na pozycję faktury z najważniejszymi danymi dla tej pozycji faktury.

Dane przypisanych pozycji zamówienia są wyświetlane w jednym lub kilku wierszach bezpośrednio pod wierszem dla każdej pozycji faktury. Jeśli do pozycji faktury przypisanych jest kilka pozycji zamówienia, wiersze z danymi przypisanej pozycji zamówienia są w razie potrzeby powtarzane, raz dla każdej przypisanej pozycji zamówienia.

Tabela pozycji zawiera kilka pól, w których można edytować dane:

  • Wartość netto po rabacie (pozycji kosztów dodatkowych)
  • Podział
  • Wartość netto po rabacie (pozycji faktury)

W tych polach użytkownik wprowadza kwoty dla pozycji, która jest fakturowana z dodatkową pozycją faktury kosztowej i rozdziela kwotę na przypisane pozycje zamówienia. Jeśli suma kwot netto przypisanych pozycji zamówienia różni się od kwoty netto dodatkowej pozycji faktury kosztowej, różne kwoty są wyróżnione kolorem (czerwonym).

Tabela pozycji: Pozycje faktury kosztów dodatkowych

Poniższe dane są wyświetlane dla każdej pozycji faktury kosztów dodatkowych pod określonymi nagłówkami kolumn:

  • Pozycja – w tej kolumnie wyświetlany jest numer w celu jednoznacznej identyfikacji pozycji. Nie można go już zmienić. Podczas ręcznego wprowadzania pozycji faktury zakupu można go wprowadzić ręcznie, jeśli to konieczne. Więcej informacji znajduje się w opisie tego pola w rozdziale Edytor pozycji.
  • Artykuł – wyświetlany jest artykuł dla pozycji faktury. Pozycja jest wprowadzana ręcznie w edytorze pozycji i nie można jej już zmienić w tabeli. Więcej informacji znajduje się w opisie tego pola w rozdziale Edytor pozycji.
  • Kod podatkowy – wyświetlany jest przypisany kod podatkowy. Nie można go już zmienić w tabeli pozycji. Kod podatkowy jest wprowadzany ręcznie w edytorze pozycji lub określany automatycznie przez system. Jeśli kod podatkowy nadal wymaga zmiany, można to zrobić tylko w edytorze pozycji. Zmiany można dokonać tylko w przypadku faktur zakupu, które nie zostały jeszcze zaksięgowane.
  • Kwota razem pozycji powiązanych – do celów kontrolnych i przeglądowych suma aktualnie przypisanych pozycji zamówienia jest obliczana i wyświetlana w polu Kwota razem pozycji powiązanych. Rozdzielonej kwoty nie można zmienić w tabeli.
  • Wartość netto po rabacie (kalkulacji kosztów dodatkowych) – w tej kolumnie można w razie potrzeby zmienić kwotę netto zafakturowaną dla tej pozycji faktury kosztów dodatkowych. Można ją również zmienić w polu Wartość netto po rabacie w edytorze pozycji. Fakturę kosztów dodatkowych można zakończyć tylko wtedy, gdy suma kwot netto przypisanych pozycji zamówienia jest równa obliczonej kwocie netto tej pozycji faktury kosztów dodatkowych.
Tabela pozycji: Dane rachunku kosztów

Dane rachunku kosztów mogą być wyświetlane pod danymi pozycji faktury kosztów dodatkowych. W tym celu należy aktywować funkcję Controlling w aplikacji Konfiguracja. Ponadto należy wprowadzić odpowiednie dane księgowania kosztów, aby wyświetlić jeden lub więcej wierszy z danymi dotyczącymi rachunku kosztów.

Następujące dane rachunku kosztów są wyświetlane pod określonymi nagłówkami kolumn. Jeśli dla pozycji faktury przechowywane są dystrybucje do kilku centrów kosztów lub jednostek kosztowych, wyświetlanych jest kilka wierszy.

  • Centrum kosztów – należy wybrać centrum kosztów obszaru lub działu, dla którego dana pozycja została zakupiona, lub odpowiednią częściową ilość pozycji, dla których poniesiono dodatkowe koszty w tym wierszu. Centrum kosztów jest przenoszone do księgowości finansowej podczas przesyłania faktur. Następnie może być wykorzystywane do różnych analiz w ramach rachunku kosztów.
  • Jednostka kosztowa – należy wybrać odpowiednią jednostkę kosztową, np. pozycję, grupę lub hierarchię pozycji lub projekt. Jednostka kosztowa jest przesyłana do interfejsu rachunkowości finansowej podczas przesyłania faktur. Można go następnie wykorzystać do różnych analiz w ramach rozliczania kosztów.
  • Ilość – pole nie pełni żadnej funkcji w przypadku faktur kosztów dodatkowych.
  • Kwota kosztów – należy wprowadzić częściową kwotę netto pozycji faktury, która ma zostać przypisana do centrum kosztów lub jednostki kosztowej w tym wierszu. Suma kwot kosztów z linii księgowania kosztów nie może przekraczać kwoty netto pozycji faktury.
Tabela pozycji: Przyporządkowanie zlecenia

Dane i ilości przypisanych pozycji zamówienia są wyświetlane pod danymi każdej pozycji. Jeśli pozycja faktury zakupu została przypisana do pozycji zamówienia za pośrednictwem pozycji przyjęcia towaru, wyświetlane są również niektóre dane pozycji przyjęcia towaru.

Dane te pochodzą głównie z zamówienia lub zarejestrowanego przyjęcia towaru. Nie można ich zmienić, z wyjątkiem zafakturowanych ilości i kwot. W razie potrzeby można zmienić dane w odpowiedniej aplikacji.

Następujące dane przypisanej pozycji zamówienia są wyświetlane pod określonymi nagłówkami kolumn. Jeśli do pozycji faktury przypisanych jest kilka pozycji zamówienia, wyświetlanych jest kilka wierszy, po jednym wierszu dla każdej przypisanej pozycji zamówienia.

  • Pozycja zlecenia – odniesienie dokumentu do określonej pozycji zamówienia jest wyświetlane pod nagłówkiem Pozycja zlecenia. Odniesienie do dokumentu jest generowane przez system i nie można go zmienić. Składa się z rodzaju i numeru zamówienia oraz numeru pozycji zamówienia. Referencje dokumentu do pozycji zamówienia mogą pochodzić z pozycji przyjęcia towaru, do której te pozycje zamówienia zostały przypisane w przyjęciu. Pozycja zamówienia, która została już przypisana do pozycji faktury kosztów dodatkowych, może zostać usunięta z dodatkowej kalkulacji kosztów. Aby to zrobić, należy ją zaznaczyć, a następnie wybrać przycisk [Usuń] w menu nagłówka. Alternatywnie można wywołać menu kontekstowe w tym wierszu za pomocą prawego przycisku myszy, które również zawiera pozycję [Usuń]. Przy następnym zapisie przypisana pozycja zamówienia zostanie usunięta.
  • Artykuł – wyświetlany jest zamówiony artykuł zgodnie z przypisaną pozycją zamówienia. Po wykonaniu akcji Ponownie rozłóż koszty dodatkowe w polu Podział wyświetlany jest procentowy podział, z jakim kwota netto pozycji faktury kosztów dodatkowych została rozdzielona na przypisane pozycje zamówienia. Używany w tym celu klucz podziału jest wcześniej wprowadzany w polu Podział w edytorze pozycji. Użytkownik może ręcznie zmienić procentowy podział sugerowany przez system. Alternatywnie, użytkownik może również zmienić bezwzględną kwotę, która ma zostać przypisana do tej pozycji faktury w kolumnie Wartość netto po rabacie. Może również zmienić klucz podziału w edytorze pozycji, a następnie ponownie uruchomić akcję Ponownie rozłóż koszty dodatkowe w tabeli pozycji.
  • Wartość netto po rabacie – w tej kolumnie można w razie potrzeby edytować kwotę netto przypisaną do tej pozycji zamówienia. Po wykonaniu akcji Ponownie rozłóż koszty dodatkowe wyświetlana jest (częściowa) kwota netto przypisana do tej pozycji zamówienia. W tym celu system rozdzielił kwotę netto pozycji faktury kosztów dodatkowych na wszystkie przypisane pozycje zlecenia zgodnie z zarejestrowanym kluczem podziału. Używany klucz podziału jest wcześniej wprowadzany w polu Podział w edytorze pozycji. Użytkownik może ręcznie zmienić podział zaproponowany przez system, zmieniając kwotę bezwzględną, która ma zostać przypisana do tej pozycji zamówienia. Suma rozdzielonych kwot netto musi być jednak równa kwocie netto pozycji faktury kosztów dodatkowych, aby faktura kosztów dodatkowych mogła zostać zaksięgowana. Alternatywnie można również wprowadzić wartość procentową w kolumnie Podział. Może również zmienić klucz podziału w edytorze pozycji, a następnie ponownie wywołać akcję Ponownie rozłóż koszty dodatkowe w tabeli pozycji.
Edytor pozycji

Wskaźnik Saldo jest obliczany i wyświetlany przez system po prawej stronie paska narzędzi edytora pozycji. Saldo odnosi się do danych w tabeli pozycji.

Jeśli pole wyboru Weryfikuj przy zatwierdzaniu jest aktywne, system sprawdza, czy wszystkie obowiązkowe pola zostały wprowadzone i czy wszystkie wprowadzone dane są autoryzowane, gdy pozycja faktury jest przenoszona do tabeli pozycji. W przeciwnym razie jest to sprawdzane podczas zapisywania faktury kosztów dodatkowych.

Uwaga
Comarch ERP Enterprise wspiera masowe wprowadzanie pozycji. W edytorze pozycji można użyć specjalnego sterowania klawiaturą dla aplikacji dokumentów, aby wprowadzić dane pozycji, w tym wiele pozycji, za pomocą bloku numerycznego na klawiaturze, jeśli jest to wymagane (należy użyć klawiszy plus i minus zamiast klawisza tabulacji). Opisano to w instrukcji obsługi w sekcji Sterowanie klawiaturą.

W edytorze pozycji wyświetlane są następujące pola pozycji faktury kosztów dodatkowych:

  • Pozycja – numer pozycji służy do precyzyjnej identyfikacji poszczególnych pozycji. Numer pozycji jest generowany automatycznie przez system na podstawie schematu numeracji zdefiniowanego w używanym rodzaju dokumentu. Numer pozycji można zmienić ręcznie w nagłówku edytora pozycji podczas jej pierwszego wprowadzania. Po przeniesieniu pozycji do tabeli nie można już zmienić numeru pozycji.
  • Pozycja dokumentu zewnętrznego – w razie potrzeby należy wprowadzić odpowiedni numer pozycji faktury kosztów dodatkowych, który pojawia się na dokumencie zewnętrznym jako informacja dodatkowa. Pozycję dokumentu zewnętrznego można edytować tylko w edytorze pozycji.
  • Artykuł – w fakturze kosztów dodatkowych dla każdej pozycji rozliczeniowej używana jest jedna pozycja rozliczeniowa jako pozycja fakturowana. Dozwolona jest tylko jedna pozycja typu pozycji rozliczeniowej; inne typy pozycji nie mogą być używane. Można wprowadzić jedną pozycję rozliczeniową na artykuł. Po przeniesieniu pozycji do tabeli pozycji i jej zapisaniu nie można już zmienić artykułu. Warunkiem wstępnym użyteczności jest to, że dane zamówienia zostały wprowadzone do danych podstawowych artykułu, a status użytkowania danych zamówienia artykułu to Udostępnione. Zastąpiony status nie jest brany pod uwagę przy obliczaniu dodatkowych kosztów, ponieważ faktury mogą być nadal wystawiane na podstawie wcześniejszych dostaw, nawet po zastąpieniu artykułu.
  • Całkowita ilość – to pole jest nieaktywne w przypadku faktury kosztów dodatkowych. Artykułom rozliczeniowym nie przypisuje się ilości.
  • Wartość netto po rabacie – należy wprowadzić kwotę netto dla artykułu zafakturowanego w tej pozycji. Używana waluta to waluta określona w polu kwoty brutto w nagłówku faktury kosztów dodatkowych. Można dowiedzieć się, jakie waluty można tam wprowadzić w opisie pola Kwota netto przed rabatem. Po przeniesieniu pozycji do tabeli pozycji, kwota netto może zostać zmieniona zarówno w tabeli pozycji pod kwotą netto, jak i w edytorze pozycji. Waluta nie może już zostać zmieniona.
  • Kod podatkowy – kod podatkowy może być wprowadzony ręcznie w tym polu lub określony automatycznie przez system. Jeśli to pole pozostawione zostanie puste podczas ręcznego wprowadzania pozycji, kod podatkowy zostanie określony automatycznie na podstawie daty usługi. Jeśli nie wprowadzono daty usługi, używana jest bieżąca data. Ustalony kod podatkowy można zmienić ręcznie. Zasady, zgodnie z którymi kod podatkowy jest automatycznie określany przez system, można znaleźć w dokumentacji dotyczącej alokacji podatków.
  • Podział – w tym polu można zdefiniować klucz dystrybucji, który będzie używany do dystrybucji wprowadzonej pozycji do przypisanych pozycji zamówienia. Można wybrać pomiędzy następującymi sposobami podziału:
    • (brak)
    • Ilość
    • Wartość
    • Waga
    • Objętość
    • Inny czynnik – w przypadku wyboru tego klucza dystrybucji, podział pomiędzy poszczególne pozycje należy wprowadzić ręcznie dla każdej przypisanej pozycji.
  • Pochodzenie konta – konto jest określane na podstawie pochodzenia konta. Możliwe są następujące ustawienia:
    • Z przyporządkowania kont – jeśli wybrano tą wartość, pole Konto jest polem wyświetlania i pokazuje konto, które zostało automatycznie określone na podstawie przypisania konta. Jeśli pozycja zamówienia została już przypisana do pozycji faktury kosztów dodatkowych, pochodzenie konta można zmienić tylko na Z rachunku kosztów dodatkowych.
    • Z rachunku kosztów dodatkowych – jeśli wybrano tą wartość, pole Konto jest pustym polem wprowadzania, w którym należy wprowadzić konto. Konto można zmienić do momentu zaksięgowania. Pochodzenia konta nie można już zmienić, jeśli do pozycji została przypisana pozycja dokumentu.
Uwaga
Jeśli dla pochodzenia konta w klasyfikacji konta pozycji wybrano wartość domyślną Zgodnie z pozycją dokumentu, można dowolnie wybierać między pochodzeniem konta Z przyporządkowania kont i Z rachunku kosztów dodatkowych.
  • Konto – w zależności od ustawienia pochodzenia konta, konto jest wyświetlane lub musi zostać wprowadzone.
  • Podstawa obliczenia skonta – to pole zawiera wartość, która jest istotna dla obliczenia rabatu gotówkowego. Jeśli przycisk przełączania [Edytuj/Nie edytuj podstawy naliczania skonta] jest aktywny, kwotę można wprowadzić dowolnie. W przeciwnym razie wartość jest określana automatycznie na podstawie przypisanych pozycji zamówienia. Status tego przycisku jest zapisywany dla każdej pozycji. Pole to nie jest wyświetlane w przypadku faktury typu Faktura kosztów dodatkowych związanych z dystrybucją. W takim przypadku podstawa obliczania rabatu odpowiada kwocie netto.

Działania związane z widokiem

Okno dialogowe: Powiąż ręcznie zaznaczoną pozycję z pozycją przyjęcia towaru

Po wybraniu akcji Powiąż ręcznie zaznaczoną pozycję z pozycją przyjęcia towaru otworzy się okno dialogowe. W tym oknie dialogowym można wyszukać zaksięgowane pozycje przyjęcia towaru. Pozycje zamówienia przypisane do pozycji przyjęcia towaru można z kolei wybrać do przypisania do pozycji faktury kosztów dodatkowych.

Okno dialogowe składa się z nagłówka z kilkoma polami wejściowymi dla charakterystyki wyszukiwania oraz obszaru roboczego, w którym wyświetlany jest wynik wyszukiwania.

Nagłówek: Funkcje wyszukiwania

W nagłówku aplikacji można użyć funkcji wyszukiwania, aby wpłynąć na listę wyników przyjęć towarów. System określa wszystkie pozycje przyjęcia towarów, które odpowiadają wprowadzonym cechom wyszukiwania.

Znaczenie danych wyjaśniono w dokumentacji aplikacji Przyjęcia towarów. Więcej informacji znajduje się w dokumentacji Przyjęcia towarów w procesie zakupu.

  • Spedytor – w razie potrzeby należy wybrać wymaganego spedytora poprzez identyfikację jego partnera. Można wybrać partnerów, którzy są oznaczeni jako spedytorzy w swoich danych podstawowych.
  • Partner dostawy – w razie potrzeby należy wybrać wymaganego partnera dostawy, używając jego identyfikatora partnera.
  • Dostawca – w razie potrzeby należy wybrać wymaganego dostawcę, używając jego identyfikatora partnera.
  • Status fakturowania – w razie potrzeby należy wybrać wymagany status fakturowania jako cechę wyszukiwania. Można wybrać jeden, kilka lub wszystkie z poniższych statusów jako cechy wyszukiwania:
    • (wszystkie)
    • Niezafakturowane
    • Częściowo zafakturowane
    • Zafakturowane w całości
  • Numer dowodu dostawy – w razie potrzeby należy wprowadzić wymagany numer dowodu dostawy, który został wprowadzony w potwierdzeniu przyjęcia towarów.
  • Data dokumentu dostawy – w razie potrzeby należy wprowadzić datę wymaganego dowodu dostawy zewnętrznego dokumentu (dowodu dostawy).
  • Rodzaj – jeśli jest to wymagane, należy wybrać rodzaju wymaganego dowodu dostawy jako cechę wyszukiwania
  • Numer – jeśli jest to wymagane, należy wybrać numer wymaganego dowodu dostawy jako cechę wyszukiwania.
  • Artykuł – w razie potrzeby należy wybrać identyfikator wymaganego artykułu.
  • Opis – w razie potrzeby należy wprowadzić krótki opis wymaganego artykułu.
  • Numer artykułu dostawcy – w razie potrzeby należy wprowadzić numer artykułu dostawcy dla wymaganego artykułu.
  • Nazwa artykułu u dostawcy – w razie potrzeby należy wprowadzić opis artykułu dostawcy dla wymaganego artykułu.
  • Data utworzenia – jeśli jest to wymagane, należy wprowadzić datę otrzymania szukanych towarów jako kryterium wyszukiwania. Dowolna data jest wyświetlana jako wartość domyślna.
  • Magazyn – w razie potrzeby, jako kryterium wyszukiwania należy wprowadzić identyfikator magazynu, do którego dostarczono artykuły.
  • Waga brutto – w razie potrzeby należy wprowadzić wagę brutto dostarczonej ilości pozycji przyjęcia towaru jako kryterium wyszukiwania.
  • Objętość brutto – w razie potrzeby należy wprowadzić objętość brutto dostarczonej ilości pozycji przyjęcia towaru jako kryterium wyszukiwania.
  • Wartość – w razie potrzeby należy wprowadzić wartość dostarczonej ilości pozycji przyjęcia towaru jako kryterium wyszukiwania.
  • Wystawca faktury – w razie potrzeby należy wskazać wymaganego wystawcę faktury, za pomocą identyfikatora partnera. W dodatkowym rozliczaniu kosztów wystawca faktury pozycji nie musi być taki sam jak wystawca faktury wprowadzony w pozycji zamówienia (zawarta w przypisanej pozycji przyjęcia towaru).
  • Rodzaj zamówienia zakupu – jeśli to wymagane, należy wprowadzić rodzaj zamówienia zakupu, który jest zawarty w wymaganym przyjęciu towaru.
  • Zamówienie zakupu – w razie potrzeby należy wprowadzić numer zamówienia znajdującego się w wyszukiwanym przyjęciu towaru.

Po wprowadzeniu parametrów wyszukiwania, należy aktywować wyszukiwanie, wybierając przycisk [Start]. System określi teraz wszystkie pozycje przyjęcia towarów które spełniają kryteria wyszukiwania. Wyszukiwanie może być powtarzane tak często, jak jest to wymagane, np. w celu zmniejszenia liczby znalezionych pozycji poprzez dodanie dodatkowych kryteriów wyszukiwania.

Obszar roboczy: Dane pozycji przyjęcia towaru

W wyniku wyszukiwania wyświetlane są wszystkie pozycje przyjęć towaru, które odpowiadają charakterystyce wyszukiwania. Jeśli system nie może określić żadnych pozycji przyjęcia towarów pasujących do wyszukiwanych cech, wyświetlany jest komunikat. Znalezione pozycje przyjęcia towarów są sortowane przez system według następujących cech i wyświetlane na liście:

  1. Data dowodu dostawy w porządku malejącym
  2. Numer dowodu dostawy dostawcy w porządku malejącym
  3. Numer pozycji dowodu dostawy

Dla każdego przyjęcia towaru zawierającego pasujące pozycje wyświetlane są niektóre dane podstawy przyjęcia towaru. Poniżej wyświetlane są dane pozycji tego przyjęcia towaru, jedna pod drugą, wraz z danymi przypisanych pozycji zamówienia.

Za pomocą przycisku [Informacja o artykule dostawcy] można wyświetlić dodatkowy wiersz dla każdej wyświetlanej pozycji przyjęcia towaru. Wiersz ten pojawia się, jeśli wprowadzono dane specyficzne dla dostawy (numer artykułu dostawcy i opis).

Widoków Waga i Objętość należy użyć, aby kontrolować, czy waga lub objętość znalezionych pozycji jest wyświetlana na liście.

Wyświetlane są następujące dane podstawy przyjęcia towarów dla znalezionych pozycji przyjęcia towarów. Nie można ich edytować.

  • Nr i data dokumentu zewnętrznego – numer dowodu dostawy zgodnie z dokumentem zewnętrznym jest wyświetlany tak, jak został wprowadzony w potwierdzeniu przyjęcia towaru
  • Data dokumentu dostawy – wyświetlana jest data dowodu dostawy zgodnie z dokumentem zewnętrznym, wprowadzona w potwierdzeniu przyjęcia towaru.
  • Partner dostawy – w tym polu wyświetlany jest partner dostawy zgodnie z zarejestrowanym potwierdzeniem przyjęcia towaru. Partner dostawy jest odpowiedzialny za dostawę lub wysyłkę zamówionych pozycji.
  • Status – wyświetlany jest status potwierdzenia przyjęcia towaru.
  • Przyjęcie towaru – rodzaj i numer przyjęcia towaru precyzyjnie identyfikujące dane przyjęcie.
  • Data przyjęcia towaru – data przyjęcia towaru to data zarejestrowania przyjęcia towaru. Jest ona wyświetlana zgodnie z nagłówkiem przyjęcia towarów.
  • Spedytor – spedytor wskazany na przyjęciu towaru jest wyświetlany zgodnie z danymi wprowadzonymi w przyjęciu towarów

Następujące dane pozycji przyjęcia towaru są wyświetlane w wierszu pod określonymi nagłówkami kolumn, poniżej danych odpowiedniej podstawy przyjęcia towarów. Wiersz może być wyświetlany kilka razy, raz dla każdej pozycji przyjęcia.

  • Pozycja – numer pozycji przyjęcia towaru dokładnie ją identyfikujący.
  • Pozycja dokumentu dostawy – numer pozycji dokumentu zewnętrznego (dowodu dostawy) jest wyświetlany, jeśli został wprowadzony w potwierdzeniu przyjęcia towaru.
  • Artykuł – dostarczony artykuł zgodnie z pozycją przyjęcia towaru jest wyświetlany z numerem artykułu i opisem.
  • Waga/objętość – waga lub objętość dostarczonych artykułów zgodnie z potwierdzeniem przyjęcia towaru jest wyświetlana, jeśli do pozycji potwierdzenia przyjęcia towaru przypisanych jest kilka pozycji zamówienia. Możesz użyć listy rozwijanej w nagłówku listy artykułów, aby przełączyć się z wyświetlania wagi na wyświetlanie objętości.
  • Dostarczona ilość – ilość dostarczona zgodnie z przyjęciem towaru dla pozycji przyjęcia towaru wyświetlanej w tej kolumnie jest określana i wyświetlana, jeśli do pozycji przyjęcia towaru przypisanych jest kilka pozycji zamówienia.
  • Wartość – wartość jest wyświetlana tylko dla pozycji zamówienia, a nie w wierszu z danymi pozycji przyjęcia towaru.
  • Status – wyświetlany jest status pozycji przyjęcia towaru.

Następujące dane specyficzne dla dostawcy dla pozycji są wyświetlane w wierszu poniżej danych dla powiązanej pozycji przyjęcia towaru, jeśli ma to zastosowanie. Ponadto wiersz jest wyświetlany za pomocą przycisku [Informacja o artykule dostawcy], jeśli dla artykułu w pozycji przyjęcia towaru wprowadzono dane specyficzne dla dostawcy (numer artykułu dostawcy i opis).

  • Numer artykułu dostawcy – numer artykułu dostawcy dla artykułu w tej pozycji jest wyświetlany, jeśli został wprowadzony w danych dostawcy artykułu dla tego dostawcy. Może zostać wyświetlony dodatkowy wiersz z informacjami o artykule dostawcy.
  • Nazwa artykułu u dostawcy – opis artykułu dostawcy dla artykułu w tej pozycji jest wyświetlany, jeśli został wprowadzony w danych zamówienia artykułu dla tego dostawcy.

Może zostać wyświetlony dodatkowy wiersz z informacjami o artykule dostawcy.

Dane pozycji zamówienia, które zostały przypisane do pozycji przyjęcia towaru znalezionych w przyjęciu towaru, są wyświetlane poniżej danych pozycji przyjęcia towaru, ewentualnie dla kilku pozycji zamówienia.

Poza polem wyboru na końcu wiersza dla każdej pozycji zamówienia, dane nie mogą być zmieniane. Można zaznaczyć pozycje zamówienia za pomocą pola wyboru, aby przypisać je do pozycji faktury. Można także zaznaczyć wszystkie znalezione pozycje do przypisania jednocześnie, korzystając z pola wyboru w nagłówku listy.

Znaczenie danych wyjaśniono w dokumentacji aplikacji Przyjęcia towarów. Więcej informacji znajduje się w dokumentacji Przyjęcia towarów z procesu zakupu.

Następujące dane są wyświetlane dla każdej pozycji zamówienia w określonych nagłówkach kolumn:

  • Pozycja zlecenia – rodzaj i numer zamówienia oraz numer pozycji precyzyjnie identyfikują pozycję zamówienia, która została przypisana do wyświetlanej pozycji przyjęcia towaru.
  • Dostawca – wyświetlany jest dostawca zgodnie z pozycją zamówienia.
  • Magazyn – wyświetlony jest magazyn, do którego dostarczono towary.
  • Waga/Objętość – wyświetlana jest waga lub objętość dostarczonych artykułów zgodnie z pozycją zamówienia. Można użyć listy rozwijanej w nagłówku listy pozycji, aby przełączyć się z wyświetlania wagi na wyświetlanie objętości.
  • Dostarczona ilość – ilość dostarczona zgodnie z zamówieniem dla wyświetlanej pozycji zamówienia jest określana i wyświetlana.
  • Wartość – kwota netto ilości już dostarczonej zgodnie z zamówieniem dla pozycji zamówienia wyświetlanej w tej kolumnie jest określana i wyświetlana przez system jako wartość.
  • Wybór – pole wyboru na końcu wiersza z danymi pozycji zamówienia jest jedynym edytowalnym polem na liście. Można go użyć, aby wybrać tę pozycję zamówienia. Następnie można zatwierdzić wybór, aby przypisać pozycję zamówienia do pozycji faktury. Jeśli do pozycji przyjęcia towaru w aplikacji Przyjęcia towarów przypisano kilka pozycji zamówienia, wyświetlanych jest kilka pól wyboru, po jednym polu wyboru dla każdej pozycji zamówienia w celu wybrania tej pozycji zamówienia.
Akcje: Zastosuj wszystkie/Przejmij pojedynczo

Przyciski [Zastosuj wszystkie] i [Przejmij pojedynczo] są dostępne w oknie dialogowym wyboru pozycji przyjęcia towaru. Akcja wywołana za pomocą tego przycisku służy do przypisania wcześniej wybranych pozycji zamówienia do pozycji faktury.

Efekty

Wybrane pozycje zamówienia są przypisywane do już wprowadzonych pozycji faktur kosztów dodatkowych. System generuje odniesienia do dokumentów między pozycjami zamówienia a wcześniej wybraną fakturą kosztów dodatkowych. Dane przypisanych pozycji zamówienia są wyświetlane w tabeli pozycji i nadal można je dodawać.

Uwaga
Kolejnym krokiem przetwarzania jest rozdzielenie kwoty pozycji faktury kosztów dodatkowych na przypisane pozycje zamówienia za pomocą akcji Ponownie rozłóż koszty dodatkowe.
Okno dialogowe: Powiąż ręcznie zaznaczoną pozycję z pozycją zamówienia

Akcja Powiąż ręcznie zaznaczoną pozycję z pozycją zamówienia nie jest dostępna dla faktur kosztów dodatkowych typu Faktura kosztów dodatkowych związanych z dystrybucją. Po wybraniu akcji otworzy się okno dialogowe. W tym oknie dialogowym można wyszukać zarejestrowane pozycje zamówienia. Poszczególne pozycje zamówienia można następnie przypisać do pozycji faktury.

Okno dialogowe składa się z nagłówka z kilkoma polami wejściowymi dla funkcji wyszukiwania oraz obszaru roboczego, w którym wyświetlany jest wynik wyszukiwania.

Nagłówek: Charakterystyka wyszukiwania

W nagłówku aplikacji można użyć charakterystyki wyszukiwania, aby ograniczyć zamówienia, w których system ma wyszukiwać pozycje. Następnie system określa i wyświetla wszystkie pozycje zamówienia, które spełniają wprowadzone cechy wyszukiwania.

  • Spedytor – w razie potrzeby należy wybrać wymaganego spedytora poprzez identyfikację jego partnera. Można wybrać partnerów, którzy są oznaczeni jako spedytorzy w swoich danych podstawowych.
  • Partner dostawy – w razie potrzeby należy wybrać wymaganego partnera dostawy, używając jego identyfikatora partnera.
  • Dostawca – w razie potrzeby należy wybrać wymaganego dostawcę, używając jego identyfikatora partnera.
  • Termin dostawy – jeśli to konieczne, należy wprowadzić datę zamówienia pozycji na podstawie zamówienia zakupu.
  • Rodzaj – jeśli jest to wymagane, należy wybrać rodzaju wymaganego zamówienia zakupu jako cechę wyszukiwania
  • Numer – jeśli jest to wymagane, należy wybrać numer wymaganego zamówienia zakupu jako cechę wyszukiwania.
  • Artykuł – w razie potrzeby należy wybrać identyfikator wymaganego artykułu.
  • Opis – w razie potrzeby należy wprowadzić krótki opis wymaganego artykułu.
  • Numer artykułu dostawcy – w razie potrzeby należy wprowadzić numer artykułu dostawcy dla wymaganego artykułu.
  • Nazwa artykułu u dostawcy – w razie potrzeby należy wprowadzić opis artykułu dostawcy dla wymaganego artykułu.
  • Magazyn – w razie potrzeby, jako kryterium wyszukiwania należy wprowadzić identyfikator magazynu, do którego dostarczono artykuły.
  • Waga brutto – w razie potrzeby należy wprowadzić wagę brutto pozycji zamówienia zakupu jako kryterium wyszukiwania.
  • Objętość brutto – w razie potrzeby należy wprowadzić objętość brutto pozycji zamówienia zakupu jako kryterium wyszukiwania.
  • Wartość – w razie potrzeby należy wprowadzić wartość pozycji zamówienia zakupu jako kryterium wyszukiwania.
  • Wystawca faktury – w razie potrzeby należy wskazać wymaganego wystawcę faktury, za pomocą identyfikatora partnera. W dodatkowym rozliczaniu kosztów wystawca faktury pozycji nie musi być taki sam jak wystawca faktury wprowadzony w pozycji zamówienia.
  • Status ogólny – w razie potrzeby należy wybrać status wyszukiwanych zamówień. Można wybrać jeden, kilka lub wszystkie z poniższych statusów jako cechy wyszukiwania. Wszystkie statusy są wybrane jako wartości domyślne. Mogą one jednak zostać zmienione. Pole umożliwia wybór następujących wartości:
    • (wszystkie)
    • Ogólny status
      • W opracowaniu
      • Zwolnione
      • Zablokowane
      • Zrealizowane
    • Status dostawy
      • Niedostarczone
      • Dostarczone częściowo
      • Dostarczono w całości
    • Status fakturowania
      • Niezafakturowane
      • Częściowo zafakturowane
      • Zafakturowane w całości

Po wprowadzeniu kryteriów wyszukiwania, należy aktywować wyszukiwanie wybierając przycisk [Start]. System określi teraz wszystkie pozycje zamówienia, które spełniają kryteria wyszukiwania. Wyszukiwanie można powtarzać tak często, jak jest to wymagane, np. w celu zmniejszenia liczby znalezionych pozycji poprzez dodanie dodatkowych funkcji wyszukiwania.

Obszar roboczy: Dane pozycji zamówienia

W rezultacie wszystkie pozycje zamówienia pasujące do wyszukiwanych cech są wyświetlane na liście, każda pojedyncza pozycja zamówienia w kilku wierszach jeden pod drugim. Lista jest sortowana według numeru artykułu, a następnie według daty dostawy zgodnie z zamówieniem. Jeśli system nie może określić żadnych pozycji zamówienia, które pasują do wyszukiwanych cech, wyświetlany jest komunikat.

Przycisk [Informacja o artykule dostawcy] może wyświetlać dodatkowy wiersz dla każdej wyświetlanej pozycji zamówienia. Wiersz ten pojawia się, jeśli wprowadzono dane specyficzne dla dostawcy (numer artykułu dostawcy i opis).

Widoków Waga i Objętość należy użyć, aby określić, czy na liście ma być wyświetlana waga czy objętość znalezionych pozycji.

Dane znalezionych pozycji zamówienia są wyświetlane w kilku wierszach poniżej siebie. Poza polem wyboru na końcu wierszy, dane nie mogą być zmieniane. Można zaznaczyć pozycje zamówienia za pomocą pola wyboru, aby przypisać je do już wprowadzonej pozycji faktury kosztów dodatkowych. Alternatywnie można użyć meta pola wyboru w nagłówku listy, aby zaznaczyć wszystkie znalezione pozycje zamówienia do przypisania jednocześnie.

Następujące dane są wyświetlane w pierwszym wierszu dla każdej pozycji zamówienia pod określonymi nagłówkami kolumn:

  • Pozycja zlecenia – rodzaj i numer zamówienia zakupu oraz numer pozycji, jednoznacznie identyfikujące pozycję zamówienia
  • Artykuł – artykuł z pozycji zamówienia jest identyfikowany przez numer artykułu.
  • Termin dostawy – wyświetlana jest data dostawy tej pozycji zamówienia.
  • Magazyn – wyświetlana jest lokalizacja magazynu odbiorczego zgodnie z pozycją zamówienia.
  • Status – wyświetlany jest status pozycji zamówienia.
  • Wybór – pole wyboru na końcu pozycji listy jest jedynym edytowalnym elementem na liście. Można go użyć, aby wybrać tę pozycję zamówienia. Użytkownik może następnie użyć przycisków [Zastosuj wszystkie] lub [Przejmij pojedynczo], aby przypisać pozycję zamówienia do ręcznie wprowadzonej pozycji faktury.

Następujące dane specyficzne dla dostawcy artykułu są wyświetlane w wierszu poniżej danych powiązanej pozycji zamówienia. Wiersz ten jest wyświetlany za pomocą przycisku [Informacja o artykule dostawcy], jeśli dane dotyczące dostawcy (numer artykułu dostawcy i opis) zostały wprowadzone dla artykułu w pozycji zamówienia.

  • Numer artykułu dostawcy – numer artykułu dostawcy dla artykułu w tej pozycji zamówienia jest wyświetlany, jeśli został wprowadzony w danych dostawcy artykułu dla tego dostawcy. Może również zostać wyświetlony dodatkowy wiersz z informacjami o artykule dostawcy.
  • Nazwa artykułu u dostawcy – opis artykułu dostawcy dla artykułu w tej pozycji zamówienia jest wyświetlany, jeśli został wprowadzony w danych dostawcy artykułu dla tego dostawcy. Może również zostać wyświetlony dodatkowy wiersz z informacjami o artykule dostawcy.

Następujące dane są wyświetlane w kolejnym wierszu dla każdej pozycji zamówienia pod określonymi nagłówkami kolumn:

  • Partner dostawy – partner dostawy zgodnie z pozycją zamówienia jest wyświetlany jako partner dostawy.
  • Dostawca – wyświetlany jest dostawca zgodnie z zamówieniem.
  • Waga/Objętość – jeśli wybrano widok Waga, wyświetlana jest waga brutto ilości zamówionej zgodnie z tą pozycją zamówienia. Jeśli wybrano widok Objętość, wyświetlana jest objętość brutto.
  • Ilość – wyświetlana jest ilość towaru dostarczonego zgodnie z pozycją zamówienia.
  • Wartość – w kolumnie wyświetlana jest kwota netto za dostarczoną ilość tej pozycji zamówienia określona przez system.
Akcje: Zastosuj wszystkie/Przejmij pojedynczo

Przyciski [Zastosuj wszystkie] i [Przejmij pojedynczo] są dostępne w oknie dialogowym wyboru pozycji zamówienia zakupu. Akcja wywołana za pomocą tego przycisku służy do przypisania wcześniej wybranych pozycji zamówienia do pozycji faktury.

Efekty

Wybrane pozycje zamówienia są przypisywane do już wprowadzonych pozycji faktur kosztów dodatkowych. System generuje odniesienia do dokumentów między pozycjami zamówienia a wcześniej wybraną fakturą kosztów dodatkowych. Dane przypisanych pozycji zamówienia są wyświetlane w tabeli pozycji i nadal można je dodawać.

Uwaga
Kolejnym krokiem przetwarzania jest rozdzielenie kwoty pozycji faktury kosztów dodatkowych na przypisane pozycje zamówienia za pomocą akcji Ponownie rozłóż koszty dodatkowe.

Konfiguracja

Niezbędne ustawienia konfiguracyjne dla aplikacji Faktury zakupu, widoku Faktura kosztów dodatkowych można znaleźć w dokumentacji Wprowadzenie: Faktury zakupu.

Jednostki biznesowe

Informacje o jednostkach biznesowych dla aplikacji Faktury zakupu, widoku Faktura kosztów dodatkowych można znaleźć w dokumentacji Wprowadzenie: Faktury zakupu.

Uprawnienia

Informacje o uprawnieniach dla aplikacji Faktury zakupu, widoku Faktura kosztów dodatkowych można znaleźć w dokumentacji Wprowadzenie: Faktury zakupu.

Czy ten artykuł był pomocny?