Generowanie arkusza inwentaryzacyjnego

Użytkownik może skorzystać z akcji [Utwórz arkusz inwentaryzacyjny], aby utworzyć arkusze inwentaryzacyjne dla wybranych pozycji.

Arkusze inwentaryzacyjne mogą być generowane tylko dla nieukończonej inwentaryzacji. Pozycje, które nie pasują do kryterium są ignorowane.

Przykładowo, jeśli istnieje otwarta pozycja arkusza inwentaryzacyjnego o takich samych kryteriach jak wybrany zapas, wówczas utworzona zostanie pozycja informacyjna, jeśli aktywowano odpowiednią funkcję.

Wygenerowany arkusz inwentaryzacyjny zawiera zapasy wybranego artykułu lub miejsca składowania, zgodnie z innymi kryteriami generowania arkusza inwentaryzacyjnego. Przykładowo, jeśli wybrano tylko jeden z kilku stanów magazynowych artykułów w miejscu składowania, na arkuszu inwentaryzacyjnym zostaną wygenerowane pozycje dla wszystkich stanów magazynowych w miejscu składowania.

Akcja [Utwórz arkusz inwentaryzacyjny] jest dostępna w następujących przykładowych aplikacjach:

  • Lista: Stany magazynowe
  • Lista: Stan magazynowy miejsc składowania
  • Lista: Aktualne wartości zapasów
  • Lista: Dane transakcji
  • Lista: Arkusze inwentaryzacyjne/Pozycje
  • Lista: Artykuły magazynowe
  • Lista: Miejsca składowania

Ta akcja powoduje otwarcie okna dialogowego opisanego w sekcji Okno dialogowe: Generuj arkusze inwentaryzacyjne.

Informacje na temat ustawień dotyczących aspektów takich jak konfiguracja, jednostki biznesowe i uprawnienia można znaleźć w dokumentacji odpowiedniej aplikacji.

Okno dialogowe: Generuj arkusze inwentaryzacyjne

W oknie dialogowym Generuj arkusze inwentaryzacyjne użytkownik wprowadza parametry wymagane do wygenerowania arkuszy inwentaryzacyjnych. Następnie można zdecydować, czy arkusze inwentaryzacyjne mają być generowane w tle, czy natychmiast.

Poniżej znajduje się opis pól, znajdujących się w oknie dialogowym:

  • Zakres zliczania — użytkownik ustawia parametr Zakres zliczania, aby określić, czy artykuły lub miejsca składowania powinny być używane do kontrolowania zakresu arkuszu inwentaryzacyjnego podczas tworzenia arkusza inwentaryzacyjnego. użytkownik wybiera jedną z następujących pozycji:
    • Miejsce składowania lub artykuł — jeśli stan magazynowy artykułu odnosi się do miejsca składowania, wówczas miejsce składowania jest używane do generowania arkuszy inwentaryzacyjnych. Jeśli nie ma odniesienia do miejsca składowania, wówczas używany jest artykuł.
    • Artykuł — wybrane artykuły są używane jako kryterium tworzenia dla generowanych arkuszy inwentaryzacyjnych. Przykładowo, jeśli w miejscu składowania znajdują się różne artykuły, to arkusz inwentaryzacyjny związany z artykułem, który ma zostać wygenerowany, nadal zawiera tylko wybrane artykuły.
    • Miejsca składowania — wybrane miejsca składowania są używane jako kryterium tworzenia dla generowanych arkuszy inwentaryzacyjnych. Przykładowo, jeśli w miejscu składowania znajdują się różne artykuły, wówczas arkusz inwentaryzacyjny, który ma zostać wygenerowany, obejmuje wszystkie artykuły w miejscu magazynowym. Jeśli zapas artykułu nie ma odniesienia do miejsca składowania, wówczas arkusz inwentaryzacyjny odnoszący się do miejsca składowania, który ma zostać wygenerowany, obejmuje wszystkie miejsca składowania w magazynie lub w strefie magazynowej, w której znajduje się artykuł.W aplikacjach typu Lista, w których można wyszukiwać tylko artykuły, zakres zliczania jest wstępnie ustawiony z wpisem Artykuł. Użytkownik nie może zmienić tego wyboru. Dotyczy to np. aplikacji Lista: Stany magazynowe.
Uwaga
Wybór nie ma nic wspólnego z tym, czy generowany jest arkusz inwentaryzacyjny z odniesieniem do artykułu czy miejsca składowania.
  • Inwentaryzacja — użytkownik wybiera niezakończoną inwentaryzację, dla której ma zostać wygenerowany arkusz inwentaryzacyjny. W tym celu dostępne są dwa pola: w pierwszym polu należy wprowadzić rodzaje, a w drugim numer inwentaryzacji.
  • Relacja właściciela zapasów — określa, czy system powinien przenieść wybrane pozycje (artykuły lub miejsca składowania) na arkusz inwentaryzacyjny dla właściciela zapasów, nawet jeśli mają one odniesienie do innego właściciela zapasów. Użytkownik wybiera jedną z następujących pozycji:
    • Weryfikuj — należy zastosować tę opcję, aby określić, że wybrana pozycja musi mieć odniesienie do właściciela określonego zasobu. Jeśli wybrana pozycja ma odniesienie do właściciela innego niż właściciel zapasów lub nie ma odniesienia do właściciela zapasów, wówczas pozycja nie zostanie uwzględniona na arkuszu inwentaryzacyjnym.
    • Bez weryfikacji — należy zastosować te opcję, aby określić, że wybrane pozycje nie są sprawdzane pod kątem ich relacji z właścicielem zapasów. Jeśli pozycja ma odniesienie do właściciela innego niż właściciel zapasów lub nie ma odniesienia do właściciela magazynu, dane pozycji są dodawane do arkusza inwentaryzacyjnego, który ma zostać wygenerowany, aby można je było policzyć dla właściciela zapasów.
Uwaga
Miejsce składowania z pochodzeniem właściciela zapasu typu Dynamiczne nie są przypisane do stałego właściciela zapasu. W takim przypadku, właściciel zapasu jest określany na podstawie danych zapasu przechowywanego w miejscu składowania lub na podstawie otwartych danych przyjęcia magazynowego. Jeśli miejsce składowania jest puste i nie ma otwartych danych przyjęcia magazynowego, wówczas miejsce składowania może zostać uwzględnione na arkuszu inwentaryzacyjnym dowolnego właściciela zapasów.
  • Odniesienie do magazynu — określa, czy system powinien sprawdzać wybrane pozycje (artykuły lub miejsca składowania) w odniesieniu do relacji magazynu. Użytkownik wybiera jedną z następujących pozycji:
    • Weryfikacja — należy zastosować tę opcję, aby określić, że wybrana pozycja musi mieć odniesienie do magazynu w lokalizacji określonej inwentaryzacji. Jeśli pozycja ma odniesienie do magazynu lub nie ma odniesienia do magazynu, który nie należy do lokalizacji inwentaryzacji, pozycja nie jest uwzględniana na arkuszu inwentaryzacyjnym.
    • Bez weryfikacji — należy zastosować tę opcję, aby określić, że wybrana pozycja nie jest sprawdzana pod kątem relacji z magazynem. Pozycja jest zawsze dodawana do arkusza inwentaryzacyjnego do wygenerowania z magazynem określonym w polu Magazyn.Jeśli magazyn jest podzielony na miejsca składowania, można również wprowadzić strefę magazynową. Tej opcji należy użyć np. wtedy, gdy wybrane dane nie mają odniesienia do właściciela zapasów.To pole jest istotne tylko w przypadku wykonywania akcji w aplikacjach typu Lista, w których można wyszukiwać pozycje w odniesieniu do magazynu.
Uwaga
Jeśli wybrano zakres zliczania Miejsce składowania, pole jest wstępnie przypisane do opcji Weryfikuj i nie można go edytować, ponieważ nie należy uwzględniać miejsc składowania danego magazynu w innym magazynie.
  • Magazyn — w tym polu należy wprowadzić magazyn, dla którego ma zostać wygenerowany arkusz inwentaryzacyjny. Pole jest dostępne do wprowadzenia, jeśli w polu Odniesienie do magazynu wybrano opcję Bez weryfikacji.
  • Strefa magazynowa — jeśli w polu Magazyn wprowadzono magazyn podzielony na miejsca składowania, można również wprowadzić strefę magazynową, dla której ma zostać wygenerowany arkusz inwentaryzacyjny. Jeśli pole pozostanie puste, wówczas arkusze inwentaryzacyjne zostaną wygenerowane dla wszystkich stref magazynowych w magazynie.
  • Pochodzenie pracownika odpowiedzialnego — w tym polu należy wybrać miejsce, z którego system powinien uzyskać identyfikator pracownika odpowiedzialnego, aby zasugerować go do wygenerowania arkusza inwentaryzacyjnego. Użytkownik wybiera jedną z następujących pozycji:
    • Na podstawie inwentaryzacji — pracownik odpowiedzialny za inwentaryzację będzie również odpowiedzialny za generowanie arkuszy inwentaryzacyjnych
    • Zgodnie z magazynem — pracownik odpowiedzialny za dany magazyn będzie również odpowiedzialny za wygenerowanie arkuszy inwentaryzacyjnych. Jeśli dotyczy to kilku magazynów, wówczas tylko jeden z nich jest wyświetlany. W razie potrzeby należy podzielić arkusze inwentaryzacyjne tak, aby każdy arkusz inwentaryzacyjny, który ma zostać wygenerowany, zawierała tylko pozycje dla magazynów, za które odpowiedzialny jest ten sam pracownik.
    • Ręcznie — jeśli wybrana zostanie ta opcja, wówczas użytkownik może wprowadzić identyfikator pracownika odpowiedzialnego w polu Pracownik odpowiedzialny.
  • Obsługujący — w tym polu należy wprowadzić identyfikator pracownika, który ma zostać zaproponowany jako obsługujący pracownik w generowanych arkuszach inwentaryzacyjnych. To pole jest dostępne do wprowadzania, jeśli w polu Pochodzenie pracownika odpowiedzialnego wybrano opcję Ręcznie.
  • Oznaczenie — oznaczenie służy jako dodatkowy identyfikator. Może składać się z dowolnie wybranego tekstu. Użytkownik wprowadza wyróżniającą i, jeśli to możliwe, jednoznaczną nazwę, aby ułatwić wyszukiwanie. Wprowadzona nazwa jest używana identycznie dla wszystkich generowanych arkuszy inwentaryzacyjnych. W razie potrzeby, użytkownik może zmienić oznaczenia w aplikacji Arkusze inwentaryzacyjne.
Uwaga
W przypadku używania znaków specjalnych należy pamiętać, że ze względów technicznych są one konwertowane na następujące symbole zastępcze w wyszukiwanym ciągu znaków:

    • Gwiazdka (*) na podkreślenie (_)
    • Znak zapytania (?) na znak procentu (%)

Użycie podkreślenia w funkcji wyszukiwania spowoduje wyszukiwanie nie tylko podkreślenia, ale dowolnego znaku. Znak procentu jest oceniany w ten sam sposób, co następnie odpowiada żadnemu, jednemu lub większej liczbie znaków. Należy zatem w miarę możliwości unikać stosowania podkreśleń i znaków procentu w ciągach znaków, ponieważ mogą zostać znalezione inne i więcej obiektów niż zamierzano.

  • Podział arkuszy według magazynów (pole wyboru) — należy zastosować tę funkcję, aby określić, czy dla każdego magazynu ma być generowany osobny arkusz inwentaryzacyjny.Jeśli ta funkcja jest aktywna, to dla każdego magazynu generowany jest nowy arkusz inwentaryzacyjny, a odpowiedni pracownik odpowiedzialny za magazyn może być pracownikiem odpowiedzialnym za wygenerowanie arkuszy inwentaryzacyjnych. W tym celu należy sprawdzić opcję Zgodnie z magazynem w polu Pochodzenie pracownika odpowiedzialnego.Jeśli ta funkcja jest nieaktywna, na generowanych arkuszach inwentaryzacyjnych może znajdować się kilka magazynów. Należy pamiętać, że na jeden arkusz inwentaryzacyjny można zaproponować tylko jednego pracownika odpowiedzialnego.
  • Utwórz pozycje informacyjne (pole wyboru) — pozycje informacyjne nie mogą być edytowane, ale informują, że identyczny, otwarta pozycja informacyjna już istnieje na innym arkuszu inwentaryzacyjnym. W przypadku aktywacji tej funkcji, pozycje informacyjne są generowane zgodnie z zapotrzebowaniem. Jeśli ta funkcja jest nieaktywna, wówczas żadne pozycje informacyjne nie są generowane.
  • Automatyczne zatwierdzanie ostrzeżeń (pole wyboru) — należy zastosować tę funkcję, aby określić, czy ostrzeżenia pojawiające się podczas wykonywania akcji powinny być zatwierdzane automatycznie. Jeśli funkcja jest aktywna, akcja zostanie pomyślnie wykonana, nawet jeśli pojawią się ostrzeżenia. Jeśli funkcja jest nieaktywna, akcja zostanie anulowana w przypadku wystąpienia ostrzeżeń.

Czy ten artykuł był pomocny?