Intrastat poprawka z 09.2022

Uwaga
Udostępniona zmiana jest dostępna dla poniższych wersji systemu:

  • 6.0.0 z zainstalowaną poprawką CIS600PB-Fix05 i aplikacją Intrastat w wersji 20.14:6.0.0
  • 6.1.0 z zainstalowaną poprawką CIS610PB-Fix04 i aplikacją Intrastat w wersji 25.8:6.1.0
  • 6.2.0 z zainstalowaną poprawką CIS620PB-Fix03 i aplikacją Intrastat w wersji 35.7:6.2.0

Zmiany w aplikacji Intrastat: Propozycje deklaracji

Rozdzielenie walidacji na podstawową i szczegółową

Aby usprawnić korzystanie z aplikacji Intrastat: Propozycje deklaracji podczas weryfikacji deklaracji, pod przyciskiem [Dostępne czynności] w aplikacji Intrastat: Propozycje deklaracji została dodana funkcja Uruchom szczegółową walidację, umożliwiająca walidację w tle.

Funkcja Uruchom szczegółową walidację

Funkcja jest niedostępna dla deklaracji o statusie Zarchiwizowane.

Opcja ta uruchamia aplikację w tle Szczegółowa walidacja deklaracji Intrastat, która kompleksowo weryfikuje dane wprowadzone w deklaracji: pozwala sprawdzić i wyświetlić informacje o każdym błędzie i jego lokalizacji w propozycji deklaracji.

W aplikacji Intrastat: Propozycje deklaracji dostępny jest parametr Pomijaj aktualizację statusu poprawnych wpisów, który umożliwia przeprowadzenie walidacji bez sprawdzania wpisów, które za pomocą akcji Zaznacz jako „Sprawdzone” w edytorze pozycji zostały uznane za poprawne. Odznaczony parametr powoduje aktualizację statusu dla wszystkich wpisów i tym samym dla wpisów, dla których zostały wygenerowane i oznaczone jako sprawdzone ostrzeżenia, wyświetlą się one ponownie.

Wyniki weryfikacji są prezentowane w formie tabeli w aplikacji Zlecenia przetwarzania po zaznaczeniu zlecenia lewym przyciskiem myszy, a następnie przycisku [Rejestr komunikatów], znajdującego się w obszarze roboczym.

Błędy i ostrzeżenia widoczne są w osobnych wierszach w odniesieniu do konkretnej pozycji deklaracji.

Aplikacja Uruchom szczegółową walidację

Po weryfikacji deklaracji możliwe jest filtrowanie pozycji deklaracji w aplikacji Intrastat: Propozycje deklaracji w oknie filtra pozycji za pomocą nowego pola Status weryfikacji.

Szczegółowa walidacja jest przeprowadzana automatycznie także podczas akcji [Utwórz plik dla oprogramowania zewnętrznego] oraz [Ustaw status na Zgłoszono].

Przykład
Uruchomiono aplikację Szczegółowa walidacja deklaracji dla danej deklaracji. W aplikacji Zlecenia przetwarzania po wybraniu zlecenia walidacji lewym przyciskiem myszy, a następnie przycisku Rejestr komunikatów zostanie wyświetlona lista błędów/strzeżeń i informacji. Widoczny jest wiersz z błędem informujący, że dla konkretnej wersji deklaracji dla konkretnej pozycji wymagana jest weryfikacja, a poniżej informacja, że wybrany kod CN nie odpowiada kodowi CN podanemu w danych konfiguracyjnych artykułu, co oznacza, że w deklaracji znajduje się błąd dotyczący niezgodności kodu CN dla artykułu.

Aplikacja Intrastat: Propozycje deklaracji pozwala na wyszukanie pozycji z błędami za pomocą filtra pozycji, w którym są one porządkowane są m.in. za pomocą numeru podanego w rejestrze komunikatów (pole Pozycja) lub za pomocą statusu weryfikacji (pole Status weryfikacji). Umożliwia on wyszukanie wszystkich pozycji dla których wygenerowane zostały błędy i ostrzeżenia, co pozwala na szybką korektę wpisów.

Podstawowa weryfikacja deklaracji, umożliwiająca walidację m.in. długości wprowadzanych znaków, ich formatu oraz pól obowiązkowych, przeprowadzana będzie po wybraniu przycisków [Weryfikuj] (na pasku przycisków w nagłówku i edytorze pozycji), [Zapisz], [Przetwarzaj deklaracje bezkosztowe], [Przelicz ponownie propozycję deklaracji wg atrybutów] (pasek przycisków w nagłówku) oraz [Wyszukaj i dodaj pozycję zgłoszenia] (filtr pozycji deklaracji w obszarze roboczym) w aplikacji Intrastat: Propozycje deklaracji.

Wyniki weryfikacji prezentowane będą na liście pozycji deklaracji w formie

  • czerwonej ikony wykrzyknika informującej o braku wymaganych danych na propozycji deklaracji w sytuacji, gdy nie są uzupełnione obowiązkowe pola lub format nie jest zgodny z przewidywanym (zamiast daty wprowadzono tekst)
  • pomarańczowej ikony, która stanowi ostrzeżenie w sytuacji, gdy np. dane nie są zgodne (Kod CN nadany na karcie artykułu w aplikacji Artykuły nie jest zgodny z kodem CN dodanym na zakładce Artykuł).

W przypadku przycisków [Weryfikuj] i [Zastosuj] w edytorze pozycji przeprowadzana będzie standardowa weryfikacja, której wyniki zostaną zaprezentowane w oknie dokowanym aplikacji.

Nowy sposób zmiany statusu deklaracji na Zgłoszone

W celu ograniczenia czasu zmiany statusu deklaracji na Zgłoszone akcja będzie możliwa do przeprowadzenia za pomocą aplikacji w tle dostępnej pod przyciskiem Ustaw status na „Zgłoszone”.

Aplikacja Ustaw status na Zgłoszone

Jednocześnie podczas działania aplikacji przeprowadzona zostanie weryfikacja szczegółowa, opisana w rozdziale Rozdzielenie walidacji na podstawową i szczegółową.

Nowe pole w filtrze pozycji

W filtrze pozycji deklaracji zostało dodane pole Status weryfikacji. Umożliwia ono filtrowanie pozycji deklaracji według błędów i ostrzeżeń, które zostały dla niej wygenerowane podczas weryfikacji. Dzięki temu rozwiązaniu można wyświetlić wyłącznie pozycje z błędami, co skraca czas ich korekty.

Pole Status weryfikacji w filtrze pozycji

Nowe pola w aplikacji Intrastat: Generowanie propozycji deklaracji

W celu ograniczenia czasu generowanych deklaracji, w aplikacji Intrastat: Generowanie propozycji deklaracji dodany został parametr Ograniczenie zakresu generowanej deklaracji.

Nowe pola w aplikacji Intrastat: Generowanie propozycji deklaracji

Po zaznaczeniu parametru pojawiają się dwa pola obowiązkowe: Rok i Miesiąc, umożliwiające ograniczenie generowania deklaracji w żądanym okresie czasu.

W polu Rok wartość należy wprowadzić ręcznie, natomiast w polu Miesiąc dostępna jest predefiniowana lista wartości.

Ograniczenie liczby wyświetlanych pozycji na deklaracji Intrastat

W aplikacji Konfiguracja -> Funkcje -> Intrastat zostało dodane nowe pole: Liczba wyświetlanych pozycji.

Nowe pole w aplikacji Konfiguracja

Pole umożliwia ograniczenie pozycji wyświetlanych na propozycji deklaracji do wprowadzonej wartości, co zwiększa wydajność systemu w trakcie procesu przetwarzania deklaracji. Dopuszczalne jest wprowadzenie wartości w zakresie od 1 do 1000. Wartość domyślna: 500.

Jeśli deklaracja zawiera więcej wpisów niż maksymalna liczba pozycji, wciąż można je filtrować w aplikacji Intrastat: Propozycje deklaracji i wyświetlić np. wszystkie wpisy z błędami i ostrzeżeniami, co umożliwia szybsze ich poprawienie.

Czy ten artykuł był pomocny?