Koszty transportu to koszty ponoszone w związku z transportem towarów. Są one wykorzystywane w sprzedaży, aby umożliwić klientom partycypację w tych kosztach w całości lub w części. O kosztach transportu decydują różne czynniki. W zależności od różnych kryteriów, takich jak rodzaj transportu, waga, objętość lub liczba paczek, istnieją różne metody obliczania w zależności od firmy transportowej. Aplikacja Koszty transportu służy do definiowania kryteriów kosztów transportu, tak aby możliwe było ich obliczenie.
Niniejszy dokument opisuje sposób mapowania kosztów transportu w systemie oraz strukturę aplikacji o tej samej nazwie. Informuje, w jaki sposób koszty transportu są powiązane z innymi aplikacjami i podmiotami biznesowymi oraz w jaki sposób są one zintegrowane z procesami biznesowymi.
Dokumentacja symulacji kosztów transportu wyjaśnia, jak symulować obliczanie kosztów transportu w określonym czasie lub w określonych warunkach.
Definicje terminów
Koszty transportu
Koszty transportu to koszty poniesione w związku z dostawą zamówionych towarów transportem z jednej lokalizacji do miejsca przeznaczenia. Koszty transportu mogą być obliczane zgodnie z definicjami przechowywanymi w aplikacji Koszty transportu i fakturowane na klienta.
Wartość zamówienia
Wartość zamówienia to wartość zamówienia po obliczeniu wszystkich rabatów i dopłat oraz przed opodatkowaniem. Wartość zamówienia jest sumą wszystkich kwot brutto pozycji zamówienia.
Waga brutto
Waga brutto to waga produktu wraz z wagą opakowania.
Objętość brutto
Objętość brutto to objętość produktu wraz z objętością opakowania.
Klasyfikacja kosztów transportu
Klasyfikacja kosztów transportu to dowolnie konfigurowalna struktura klasyfikacji, do której można przypisać klientów (odbiorców dostaw), do których powinny mieć zastosowanie podobne obliczenia kosztów transportu. Przypisując ich do klasyfikacji kosztów transportu, można uniknąć wysiłku związanego z określaniem kosztów transportu dla każdego klienta z osobna.
Poziomy kosztów transportu
Koszty transportu mogą być definiowane na różnych poziomach. Poziom określa, do kogo lub do czego odnosi się definicja kosztów transportu. Możliwe poziomy kosztów transportu to:
- Podstawowy
- Spedytor
- Klient
- Klasyfikacja kosztów transportu
- Spedytor + Klient
- Spedytor + Klasyfikacja kosztów transportu
Aplikacja Koszty transportu ma kilka widoków dla różnych poziomów kosztów transportu.
Typ progu
Typ progu określa wartość, do której odnosi się skala definicji kosztu transportu. Dostępne typy progu to:
- Waga
- Objętość
- Jednostka opakowania
- Wartość
W zależności od typu progu, tylko niektóre wartości są zdefiniowane dla definicji kosztów transportu. Typ progu jest definiowany, gdy definicja kosztu przesyłki jest wprowadzana za pomocą odpowiedniej akcji (np. [Nowa definicja według objętości]) i nie można jej później zmienić.
Klienci
Klienci to partnerzy, którzy kupują towary i/lub usługi od własnej firmy.
Spedytor
Spedytor organizuje wysyłkę towarów. Zleca on firmie transport (działalność spedycyjną) lub sam wykonuje transport. Spedytor jest zatem również przewoźnikiem lub spedytorem. Spedytor jest specjalnym partnerem wykorzystywanym w funkcji partnera dostawcy.
Jednostka opakowania
Jednostki magazynowe mogą być łączone w jednostki opakowaniowe w celu utworzenia innych jednostek, takich jak kartony lub palety. Musi istnieć możliwość przekształcenia jednostki opakowaniowej w jedną z jednostek magazynowych przy użyciu współczynnika konwersji.
W celu obliczenia kosztów transportu jedna z tych jednostek opakowaniowych jest zdefiniowana
w danych podstawowych pozycji jako jednostka opakowaniowa
istotna dla kosztów transportu.
Opis aplikacji
Aplikacja Koszty transportu służy do rejestrowania i przetwarzania kosztów transportu dla określonych kryteriów. Koszty transportu można wprowadzać na różnych poziomach. Za pomocą pola widoku na standardowym pasku narzędzi można wybrać następujące poziomy kosztów transportu:
- Ogólne – na tym poziomie kosztów transportu można wprowadzać i edytować koszty transportu, które mają zastosowanie do warunku wysyłki.
- Spedytor – na tym poziomie kosztów transportu można wprowadzać i edytować koszty transportu, które mają zastosowanie do warunków wysyłki i spedytora.
- Klient – na tym poziomie kosztów transportu można wprowadzać i edytować koszty transportu, które mają zastosowanie do warunków wysyłki i klienta.
- Klasyfikacja kosztów transportu – na tym poziomie kosztów transportu można wprowadzać i edytować koszty transportu, które mają zastosowanie do stanu wysyłki i klasyfikacji kosztów transportu klienta.
- Spedytor + klient – na tym poziomie kosztów transportu można wprowadzać i edytować koszty transportu, które mają zastosowanie do warunków wysyłki , spedytora i klienta.
- Spedytor + klasyfikacja kosztów transportu – na tym poziomie kosztów transportu można wprowadzać i edytować koszty transportu, które mają zastosowanie do warunków wysyłki , spedytora i klasyfikacji kosztów transportu klienta.
We wszystkich widokach aplikacja jest podzielona na nagłówek i obszar roboczy. Obszar roboczy jest podzielony na tabelę elementów i edytor elementów. W zależności od wybranego widoku w nagłówku i obszarze roboczym wyświetlane są różne pola.
Nagłówek
W nagłówku można użyć pól zapytania, aby ograniczyć koszty transportu, które mają być wyświetlane w obszarze roboczym. W zależności od wybranego widoku obszar zapytań składa się z różnych pól identyfikacji i zapytań.
- Warunki wysyłki – to pole jest polem zapytania w widoku Ogólne. We wszystkich innych widokach pole to jest polem identyfikacyjnym. Warunek wysyłki jest głównym kryterium obliczania kosztów transportu. należy wprowadzić istniejący warunek wysyłki w tym polu lub wybrać go za pomocą pomocy uzupełniania wartości, aby ograniczyć wyświetlanie kosztów transportu w tabeli pozycji do tego warunku wysyłki.
- Kwoty i wartości zawierają podatki – aktywacja tego parametru powoduje wprowadzenie kwot i wartości kosztów transportu z uwzględnieniem podatku VAT. Powiązane pola i kolumny zmieniają nazwę na przykład na Kwota z podatkiem.Wskazówka
Pole jest widoczne tylko wtedy, gdy podfunkcja Ceny dla klientów końcowych została aktywowana dla co najmniej jednej organizacji w funkcji Sprzedaż w aplikacji Konfiguracja. - Spedytor – to pole jest widoczne tylko w widokach Spedytor, Spedytor + klient i Spedytor + klasyfikacja kosztów transportu. W widoku Spedytor pole to jest polem zapytania; w pozostałych dwóch widokach jest to pole identyfikacyjne. W tym polu należy wprowadzić spedytora, którego koszty transportu mają być wyświetlane w tabeli. Dozwoleni są wszyscy partnerzy z funkcją sprzedawcy, którzy są oznaczeni jako spedytorzy.
- Klient – to pole zapytania jest widoczne tylko w widokach Klient i Spedytor + klient. W tym polu należy wprowadzić klienta, którego koszty transportu mają być wyświetlane w tabeli. Dozwoleni są wszyscy partnerzy z rolą klienta .
- Klasyfikacja – to pole zapytania jest widoczne tylko w widokach Klasyfikacja kosztów transportu i Spedytor + klasyfikacja kosztów transportu. W tym polu należy wprowadzić węzeł klasyfikacji kosztów transportu klienta, dla którego istniejące koszty transportu mają być wyświetlane w tabeli.
- Organizacja logistyczna – to pole wyświetla organizację logistyki magazynowej, dla której przetwarzane są dane. Wyświetlana organizacja różni się od bieżącej organizacji użytkownika, jeśli koszty transportu są przetwarzane przez wyświetlaną organizację. W obszarze roboczym wyświetlane są tylko koszty transportu przypisane do tej organizacji logistyki magazynowej.
Obszar roboczy
W obszarze roboczym można przeglądać i edytować istniejące koszty transportu oraz wprowadzać nowe koszty transportu.
Tabela pozycji
Tabela pozycji wyświetla wszystkie istniejące koszty transportu, które odpowiadają kryteriom zapytania określonej w obszarze zapytania. Dla każdej definicji kosztu transportu wyświetlany jest jeden wiersz z następującymi kolumnami:
Typ progu – w tym polu wyświetlana jest ikona typu wagi, dla którego wprowadzono definicję kosztu transportu. Możliwe są następujące typy wag:
- Ilość jednostek opakowań
- Waga
- Objętość
- Wartość zamówienia
Typ progu jest definiowany podczas wprowadzania w edytorze pozycji i nie można go później zmienić.
- Warunek wysyłki – kolumna ta jest widoczna tylko w widoku Podstawowe. W innych widokach warunek wysyłki jest wyświetlany w polu identyfikacyjnym o tej samej nazwie w nagłówku. W tej kolumnie należy wprowadzić warunek wysyłki , do którego powinny mieć zastosowanie koszty transportu. Warunek wysyłki jest głównym kryterium obliczania kosztów transportu. Warunku wysyłki nie można zmienić po zapisaniu kosztów transportu.
- Spedytor – kolumna ta jest widoczna tylko w widoku Spedytor. W widokach Spedytor + klient i Spedytor + klasyfikacja kosztów transportu warunek wysyłki jest wyświetlany w polu identyfikacyjnym o tej samej nazwie w nagłówku. W polu należy wprowadzić spedytora, którego powinny dotyczyć koszty transportu. Dozwoleni są wszyscy partnerzy z rolą sprzedawcy, którzy są oznaczeni jako spedytor. Nie można już zmienić spedytora dla zapisanych kosztów transportu.
- Klient – ta kolumna jest widoczna tylko w widokach Klient i Spedytor + klient. Należy wprowadzić klienta, którego mają dotyczyć koszty transportu. Klienta nie można już zmienić po zapisaniu kosztów transportu.
- Klasyfikacja – kolumna ta jest widoczna tylko w widokach Klasyfikacja kosztów transportu i Spedytor + klasyfikacja kosztów transportu. Pozwala wprowadzić węzeł klasyfikacji kosztów transportu klienta, do którego mają mieć zastosowanie koszty transportu. Klasyfikacji nie można już zmienić dla zapisanych kosztów transportu.
- Próg – w tej kolumnie należy wprowadzić wartość, od której obowiązują koszty transportu. Jednostka wagi zależy od typu wagi i jest predefiniowana przez system. Możliwe są jednostki systemowe dla wagi i objętości, jedna z walut lokalnych oraz – bez jednostki – liczba jednostek opakowania.WskazówkaW ustawieniach użytkownika można określić, która z możliwych walut lokalnych ma być wyświetlana.
- Wartość – pozwala wprowadzić kwotę kosztów transportu. Kolumna składa się z dwóch pól. Pierwsze pole zawiera kwotę jako wartość liczbową. Drugie pole zawiera jedną z walut lokalnych i nie można go zmienić.WskazówkaW ustawieniach użytkownika można określić, która z możliwych walut lokalnych ma być wyświetlana. Jeśli parametr Kwoty i wartości zawierają podatki, zostanie aktywowany, możliwe będzie wprowadzenie kwot i wartości kosztów transportu zawierające podatek VAT. Powiązane pola i kolumny zmieniają nazwę na przykład na Kwota z podatkiem.
- Artykuł rozliczeniowy – w tej kolumnie należy wprowadzić artykuł rozliczeniowy, z którym koszty transportu są wyświetlane na fakturze sprzedaży. Jeśli artykuł rozliczeniowy nie zostanie wprowadzony system użyje standardowego artykułu rozliczeniowego zapisanego w aplikacji Konfiguracja.
- Obowiązuje od – w tej kolumnie należy wprowadzić czas, od którego obowiązują koszty transportu.
- Obowiązuje do – w tej kolumnie należy wprowadzić czas, do którego obowiązują koszty transportu.
Edytor pozycji
Nowe koszty transportu wprowadza się w edytorze pozycji. Można również edytować istniejące koszty transportu. Dostępne są różne akcje specyficzne dla aplikacji.
- [Nowa definicja według wagi] (ustawienie domyślne dla edytora pozycji) – otwiera edytor pozycji do wprowadzania kosztów transportu zależnych od wagi i opróżnia pola edytora pozycji lub wypełnia je wartościami domyślnymi.
- [Nowa definicja według objętości] – otwiera edytor pozycji do wprowadzania kosztów transportu zależnych od objętości i opróżnia pola edytora pozycji lub wypełnia je wartościami domyślnymi.
- [Nowa definicja według jednostki opakowania] – otwiera edytor pozycji do wprowadzania kosztów transportu zależnych od liczby jednostek opakowania i opróżnia pola edytora pozycji lub wypełnia je wartościami domyślnymi. wypełnia je wartościami domyślnymi.
- [Nowa definicja według wartości] – otwiera edytor pozycji do wprowadzania kosztów transportu zależnych od wartości zamówienia i opróżnia pola edytora pozycji lub wypełnia je wartościami domyślnymi. wypełnia je wartościami domyślnymi.
W zależności od wybranej akcji i poziomu kosztów transportu, w edytorze pozycji wyświetlane są różne pola:
- Warunek wysyłki – to pole jest widoczne tylko w widoku Ogólne. Warunek wysyłki jest głównym kryterium obliczania kosztów transportu. W polu należy wprowadzić istniejący warunek wysyłki.
- Spedytor – to pole jest widoczne tylko w widoku Spedytor. W tym polu należy wprowadzić spedytora, którego powinny dotyczyć koszty transportu. Dozwoleni są wszyscy partnerzy z funkcją sprzedawcy, którzy są oznaczeni jako spedytor. Nie można już zmienić spedytora dla zapisanych kosztów transportu.
- Klient – to pole jest widoczne tylko w widokach Klient i Spedytor + klient. W tym polu należy wprowadzić klienta, którego mają dotyczyć koszty transportu. Dozwoleni są wszyscy partnerzy z funkcją klienta. Nie można już zmienić klienta dla zapisanych kosztów transportu.
- Klasyfikacja – to pole jest widoczne tylko w widokach Klasyfikacja kosztów transportu i Spedytor + klasyfikacja kosztów transportu. W tym polu należy wprowadzić węzeł klasyfikacji kosztów transportu, do którego mają mieć zastosowanie koszty transportu. Klasyfikacji nie można już zmienić dla zapisanych kosztów transportu.
- Waga – w tym polu należy wprowadzić wagę, od której mają być naliczane koszty transportu.WskazówkaJednostką jest zawsze jednostka systemowa wagi. Nie można jej zmienić.
- Objętość – w tym polu należy wprowadzić objętość, od którego mają być naliczane koszty transportu.WskazówkaJednostką objętości jest zawsze jednostka systemowa. Nie można jej zmienić.
- Liczba jednostek opakowania – w tym polu należy wprowadzić liczbę jednostek opakowania, od których mają być naliczane koszty transportu.
- Wartość – w tym polu należy wprowadzić wartość zamówienia w walucie lokalnej, od której mają być naliczane koszty transportu. WskazówkaW ustawieniach użytkownika można określić, która z możliwych walut lokalnych ma być wyświetlana. Jeśli parametr Kwoty i wartości zawierają podatki zostanie aktywowany można będzie wprowadzić kwoty i wartości kosztów transportu zawierające podatek VAT. Powiązane pola i kolumny zmieniają nazwę na przykład na Wartość z podatkiem.
- Kwota – w tym polu można wprowadzić kwotę kosztów transportu w jednej z lokalnych walut. WskazówkaW ustawieniach użytkownika można określić, która z możliwych walut lokalnych ma być wyświetlana. Jeśli parametr Kwoty i wartości zawierają podatki zostanie aktywowany można będzie wprowadzić kwoty i wartości kosztów transportu zawierające podatek VAT. Powiązane pola i kolumny zmieniają nazwę na przykład na Wartość z podatkiem.
- Artykuł rozliczeniowy – w tym polu należy wprowadzić artykuł rozliczeniowy, z którym koszty transportu będą wyświetlane na fakturze sprzedaży. Jeśli artykuł rozliczeniowy nie zostanie wprowadzony, system użyje standardowego artykułu rozliczeniowego zapisanego w aplikacji Konfiguracja.WskazówkaW ustawieniach użytkownika można określić, która z możliwych walut lokalnych ma być wyświetlana.
- Okres ważności– to pole jest dwuczęściowe. W pierwszym polu należy wprowadzić datę, od której mają obowiązywać koszty transportu. System zaproponuje bieżącą datę. Okres ważności tych samych definicji nie może się pokrywać. W drugim polu należy wprowadzić datę, do której mają obowiązywać koszty transportu. System proponuje datę 31.12.9999. Okres ważności identycznych definicji nie może się pokrywać.
Konfiguracja
Spośród ustawień dla struktury Logistyka magazynowa w aplikacji Konfiguracja, następujące ustawienia w funkcji Koszty transportu są istotne dla aplikacji Koszty transportu.
W tabeli definiuje się używane poziomy kosztów transportu. Dla każdego poziomu kosztów transportu wyświetlany jest jeden wiersz z następującymi kolumnami:
- Poziom kosztów transportu – w tej kolumnie wyświetlane są wszystkie poziomy kosztów transportu. Dostępne są następujące poziomy kosztów transportu:
- Ogólne
- Spedytor
- Klient
- Klasyfikacja kosztów transportu
- Spedytor + klient
- Spedytor + klasyfikacja kosztów transportu
- Priorytet – w aplikacji Koszty transportu wyświetlane są tylko widoki poziomów kosztów transportu, dla których nie ustawiono priorytetu 0.
Jednostki biznesowe
Następująca jednostka biznesowa com.cisag.app.sales.obj.FreightCostDefinition jest istotna dla aplikacji Koszty transportu, która jest używana na przykład do
- nadawania uprawnień,
- konfigurowanie definicji aktywności,
- importu lub eksportu danych.
Jednostka biznesowa należy do następującej grupy podmiotów gospodarczych:
com.cisag.app.sales.Master1Data
Uprawnienia
Uprawnienia można przypisywać zarówno przy użyciu ról uprawnień, jak i poprzez przypisanie organizacji. O koncepcji autoryzacji można przeczytać w dokumentacji technicznej Role uprawnień.
Specjalne możliwości
Dla aplikacji Koszty transportu nie istnieją specjalne możliwości.
Przypisanie organizacji
Jeśli funkcja Uprawnienia do treści jest aktywna w aplikacji Konfiguracja, użytkownik może korzystać z aplikacji Koszty transportu tylko wtedy, gdy został przypisany do organizacji w danych podstawowych partnera, która jest zintegrowana z co najmniej jedną z następujących struktur organizacyjnych:
- Logistyka magazynowa
Specjalne funkcje
Dla aplikacji Koszty transportu nie istnieją specjalne funkcje.
Uprawnienia dla partnerów biznesowych
Aplikacja Koszty transportu nie jest udostępniana partnerom biznesowym.