Lista: Arkusze inwentaryzacyjne/Pozycje

Aplikacja Lista: Arkusze inwentaryzacyjne/Pozycje służy do wyszukiwania arkuszy inwentaryzacyjnych za pomocą informacji o pozycjach, takich jak artykuł lub status. Za pomocą tej aplikacji użytkownik może przeglądać zarejestrowane pozycje arkusza inwentaryzacyjnego, ilości docelowe i ilości zliczone, a także odchylenia procentowe i wartościowe, a tym samym zidentyfikować różnice inwentaryzacyjne. Ponadto, z poziomu aplikacji może on wykonać dalsze działania dla jednej lub kilku pozycji, takie jak wygenerowanie arkuszy inwentaryzacyjnej.

Główny ogólny opis aplikacji typu Lista, który obejmuje zwykłą obsługę zapytania i obszaru roboczego, można znaleźć w dokumentacji Listy. Informacje na temat konfiguracji i uprawnień można znaleźć w dokumentacji Arkusze inwentaryzacyjne. Tematy, które odnoszą się konkretnie do aplikacji Lista: Arkusze inwentaryzacyjne/Pozycje zostały omówione poniżej.

Opis aplikacji

Użytkownik może użyć aplikacji Lista: Arkusze inwentaryzacyjne/Pozycje, aby przeglądać wszystkie lub wybrane pozycje arkusza inwentaryzacyjnego i zidentyfikować różnice inwentaryzacyjne. Dostępne są również dalsze opcje edycji:

  • Przejście poprzez identyfikator do aplikacji Inwentaryzacje
  • Przejście poprzez identyfikator do aplikacji Arkusze inwentaryzacyjne w celu dalszego przetwarzania pozycji
  • Wykonywanie działań związanych z aplikacją

Aplikacja składa się z nagłówka i obszaru roboczego.

Nagłówek

W nagłówku znajdują się pola wyszukiwania. Najważniejsze pola wyszukiwania są dostępne od początku pracy z aplikacją, jednak liczba pól i ich rozmieszczenie mogą się różnić.

Nagłówek jest zapisywany dla każdego widoku. Użytkownik może określić, które pola wyszukiwania będą wyświetlane. W tym celu, użytkownik wybiera żądane pola wyszukiwania z listy pól. Opis pól wyszukiwania można zazwyczaj znaleźć w pomocy bezpośredniej.

Ogólny opis nagłówka można znaleźć w dokumentacji Listy.

Poniżej wymieniono niektóre pola wyszukiwania, których nie można znaleźć w aplikacjach Rodzaje inwentaryzacji, Inwentaryzacje lub Arkusze inwentaryzacyjne:

  • Różnica ilościowa (bez znaku +/-) — użytkownik wprowadza różnicę między ilością docelową a ilością zgłoszoną jako kryterium wyszukiwania
  • Różnica wartościowa (bez znaku +/-) — użytkownik wprowadza różnicę wartościową, wynikającą z ceny szacunkowej i różnicy między ilością docelową a ilością zaraportowaną jako kryterium wyszukiwania
  • Różnica ilościowa (w %, bez znaku +/-) — użytkownik wprowadza wartość procentową dla różnicy ilościowej jako kryterium wyszukiwania. Wpis jest oceniany w następujący sposób: Niezależnie od znaku, odchylenie odpowiadające kryterium wyszukiwania jest wyświetlane na liście wyników.
Przykład
Jako charakterystykę zapytania wpisuje się „>5” (więcej niż 5%). Lista wyników zwraca zarówno te pozycje, których wartości odbiegają od wartości docelowej o więcej niż 5% zarówno w zakresie dodatnim, jak i ujemnym, tj. wszystko powyżej +5% i wszystko poniżej ‑5%.
  • Różnica ilościowa (w %) — użytkownik wprowadza wartość procentową dla różnicy ilościowego jako kryterium wyszukiwania ze znakiem, jeśli jest to wymagane. Wpis jest oceniany w następujący sposób: W zależności od użytego znaku, różnica odpowiadająca kryterium wyszukiwania jest wyświetlana na liście wyników.
Przykład
Jako kryterium wyszukiwania wprowadza się >5 (więcej niż 5%). Lista wyników zwróci te pozycje, których wartości odbiegają od wartości docelowej o więcej niż 5% w zakresie dodatnim. W przypadku wprowadzenia >-5 (więcej niż -5%) jako kryterium zapytania, lista wyników zwróci te pozycje, których wartości odbiegają od wartości docelowej o więcej niż -5% w zakresie ujemnym, tj. -6%, -7% itd.
Wyszukiwanie szczegółowe Raportowanie

Oprócz wyszukiwania głównego z kryterium wyszukiwania w nagłówku, dostępne jest wyszukiwanie szczegółowe Raportowanie. Wyszukiwanie szczegółowe można połączyć z wyszukiwaniem głównym, tak aby zarówno kryterium wyszukiwania z nagłówka, jak i kryterium wyszukiwania z wyszukiwania szczegółowego były oceniane jako połączenie AND. W wierszu sekcji wyszukiwania szczegółowego dostępne jest pole wyboru umożliwiające łączenie. Aby móc wyświetlić odpowiednie wyniki w obszarze roboczym, należy zaznaczyć pole wyboru Raportowanie. Jeśli przycisk ten zostanie aktywowany, w obszarze roboczym pojawi się kolejny wiersz nagłówka z odpowiednimi szczegółowymi informacjami.

Obszar roboczy

W obszarze roboczym dostępna jest tabela, w której wyświetlane są następujące pozycje arkusza inwentaryzacyjnego. Użytkownik może samodzielnie określić jakie parametry będą wyświetlane. W aplikacji Lista: Arkusze inwetaryzacyjne/Pozycje, użytkownik może wyświetlać informacje na różne sposoby, a także utworzyć kilka widoków.

Poniżej opisano niektóre kolumny specjalne:

  • Różnica ilościowa — ta kolumna pokazuje różnicę między ilością docelową a ilością zaraportowaną
  • Różnica wartościowa — ta kolumna pokazuje różnicę w wartości wynikającą z ceny szacunkowej i różnicy między ilością docelową a ilością zaraportowaną. Po otwarciu arkusza inwentaryzacyjnego określana jest cena pozycji listy inwentaryzacyjnej. To, która cena zostanie użyta, zależy od ustawienia ceny szacunkowej w inwentaryzacji. Jeśli cena szacunkowa jest zdefiniowana na podstawie danych podstawowych artykułu (cena rozliczeniowa od 1 do 5 lub cena inwentaryzacyjna), jest ona określana na podstawie daty spisu arkusza inwentaryzacyjnego. Cena nie jest wtedy ponownie ustalana. Po zaraportowaniu pozycji na arkuszu inwentaryzacyjnym, różnica wartościowa jest obliczana na podstawie tej ceny i różnicy między ilością docelową a ilością zaraportowaną.
  • Różnica ilościowa (w %) — w tej kolumnie wyświetlana jest wartość procentowa różnicy ilościowej

Akcje związane z aplikacją

W aplikacji Lista: Arkusze inwentaryzacyjne/Pozycje można korzystać z czynności opisanych w poniższych sekcjach:

  • Otwieranie pozycji
  • Usuwanie blokad inwentaryzacji
  • Wstawianie znacznika weryfikacji przy przekraczaniu wartości progowych
  • Wstawianie znacznika weryfikacji
  • Usuwanie znacznika weryfikacji
  • Odrzucanie weryfikacji
  • Przekształcanie w pozycję informacyjną
  • Zamykanie pozycji
  • Tworzenie arkusza inwentaryzacyjnego
  • Przyporządkowywanie do arkusza inwentaryzacyjnego
Otwieranie pozycji

Użytkownik może skorzystać z akcji [Otwórz pozycje] pod przyciskiem [Wybierz akcję] na standardowym pasku przycisków, aby otworzyć jedną lub więcej pozycji arkusza inwentaryzacyjnego na jednym lub więcej arkuszu inwentaryzacyjnym. Wykonanie akcji powoduje zablokowanie zapasów do weryfikacji. Artykuły arkusza inwentaryzacyjnego dla artykułów lub miejsca składowania dla arkuszy inwentaryzacyjnych dla miejsc składowania, do których odnosi się pozycja arkusza inwentaryzacyjnego, są blokowane. Ponadto, ilości docelowe są określane ponownie.

Uwaga
W przypadku magazynów strukturalnych, wszystkie procesy logistyki magazynowej z rezerwacjami miejsc składowania powinny zostać zakończone przed otwarciem. Są to otwarte zlecenia magazynowe, niezrealizowane dyspozycje magazynowe i otwarte przyporządkowania miejsc składowania.
Uwaga
Należy pamiętać, że ta akcja ma wpływ tylko na zapisane arkusze inwentaryzacyjne. Jeśli w tym samym czas ów arkusz inwentaryzacyjny jest edytowany, wszelkie niezapisane zmiany zostaną odrzucone.

Wybranie tej akcji powoduje otwarcie okna dialogowego, w którym można zdefiniować następujące parametry wykonania akcji oprócz ogólnego zapytania do bazy danych (w razie potrzeby, użytkownik może sprawdzić dokumentację Listy):

  • Automatyczne zatwierdzanie ostrzeżeń (pole wyboru) — ta funkcja pozwala określić, czy ostrzeżenia pojawiające się podczas wykonywania akcji powinny być zatwierdzane automatycznie. Jeśli funkcja jest aktywna, akcja zostanie pomyślnie wykonana, nawet jeśli pojawią się ostrzeżenia. Jeśli funkcja jest nieaktywna, akcja zostanie anulowana w przypadku wystąpienia ostrzeżeń.
Usuwanie blokad inwentaryzacji

Akcja [Usuń blokady inwentaryzacji] usuwa blokady inwentaryzacji dla wybranego artykułu arkusza inwentaryzacyjnego dla artykułów lub dla wybranego miejsca składowania arkusza inwentaryzacyjnego dla miejsc składowania, zwalniając w ten sposób arkusz lub miejsca składowania dla innych procesów logistyki magazynowej. Akcja może zostać wykonana dla wybranej pozycji i uwzględnia również te pozycje na arkuszu inwentaryzacyjnym, które odnoszą się do tego samego artykułu lub miejsca składowania.

Jeśli akcja zostanie wykonana, to wybrane i, w stosownych przypadkach, automatycznie zaznaczone pozycje zostaną zresetowane do statusu Utworzone, przy czym ilości już zaraportowane dla artykułu i miejsca składowania zostaną usunięte, a blokady inwentaryzacji zostaną zniesione.

Pozycje, które zostały zresetowane do statusu Utworzone, mogą zostać ponownie otwarte. Docelowe ilości są ponownie obliczane po ponownym otwarciu pozycji. Jeśli docelowa ilość artykułu uległa zmianie od czasu jego ostatniego otwarcia, sugerowane jest ponowne sprawdzenie zapasów artykułu, ponieważ istniejące wyniki mogą nie być już aktualne i mogą potencjalnie prowadzić do nieprawidłowych zapasów.

Jeśli użytkownik nie chce sprawdzać zapasów danych pozycji, zalecane jest ich usunięcie. W takim przypadku system uzna, że zapasy artykułów lub zapasy w miejscu składowania nie zostały zinwentaryzowane.

Uwaga
Należy pamiętać, że ta akcja ma wpływ tylko na zapisane arkusze inwentaryzacyjne. Jeśli w tym samym czas ów arkusz inwentaryzacyjny jest edytowany, wszelkie niezapisane zmiany zostaną odrzucone.

Wybranie tej akcji powoduje otwarcie okna dialogowego, w którym można zdefiniować następujące parametry wykonania akcji oprócz ogólnego zapytania do bazy danych (w razie potrzeby, użytkownik może sprawdzić dokumentację Listy):

  • Automatyczne zatwierdzanie ostrzeżeń (pole wyboru) — ta funkcja pozwala określić, czy ostrzeżenia pojawiające się podczas wykonywania akcji powinny być zatwierdzane automatycznie. Jeśli funkcja jest aktywna, akcja zostanie pomyślnie wykonana, nawet jeśli pojawią się ostrzeżenia. Jeśli funkcja jest nieaktywna, akcja zostanie anulowana w przypadku wystąpienia ostrzeżeń.
Wstawianie znacznika weryfikacji przy przekraczaniu wartości progowej

Za pomocą akcji [Wstaw znacznik weryfikacji przy przekraczaniu wartości progowej], do artykułu przypisywany jest znacznik weryfikacji tylko w przypadku przekroczenia wartości progowej. Najpierw system podsumowuje wartości wybranych pozycji z identycznymi cechami właściciela zapasów, lokalizacji i artykułu. Następnie system określa, czy pozycje muszą zostać sprawdzone na podstawie określonych progów ilości lub wartości.

Jeśli suma różnic przekracza zdefiniowane wartości progowe, wszystkie wybrane pozycje z odpowiednim artykułem są oznaczane do weryfikacji. Warunkiem wstępnym jest potwierdzenie ilości dla danego artykułu. W celu jak najdokładniejszego porównania, różnice od wybranych pozycji bez raportowania nie są brane pod uwagę.

W aplikacjach Inwentaryzacje i Arkusze inwentaryzacyjne można zainicjować sprawdzenie pozycji arkusza inwentaryzacyjnego ze znacznikiem usuwania.

Użytkownik może skorzystać z akcji [Usuń znacznik weryfikacji], aby ponownie usunąć znacznik weryfikacji.

Wybranie tej akcji powoduje otwarcie okna dialogowego, w którym można zdefiniować następujące parametry wykonania akcji oprócz ogólnego zapytania do bazy danych (w razie potrzeby, użytkownik może sprawdzić dokumentację Listy).

Poniżej znajduje się szczegółowy opis pól w sekcji Parametry okna dialogowego:

  • Typ wartości progowej — użytkownik określa typ wartości progowej, dla której chciałby rejestrować wartości progowe. Do wyboru są następujące typy progów:
    • Procentowa rozbieżność ilościowa — w przypadku tego wyboru, suma procentowych różnic ilościowych w pierwszej jednostce artykułu jest obliczana dla każdego artykułu i porównywana z wartością progową
    • Procentowa rozbieżność wartościowa — w przypadku tego wyboru, suma procentowych różnic wartościowych jest obliczana dla każdego artykułu i porównywana z wartością progową
    • Bezwzględna rozbieżność wartości — przy tym wyborze, suma rozbieżności wartości bez znaku w walucie bazowej właściciela zapasów jest obliczana dla każdego artykułu i porównywana z wartościami progowymi
  • Uwzględnij rozbieżności ilości docelowej 0 (pole wyboru) — jeśli w polu Typ wartości progowej wybrano wpis Procentowa rozbieżność ilościowa lub wpis Procentowa rozbieżność wartościowa, użytkownik może użyć tej funkcji, aby określić, czy ilości docelowe, które system określił jako zero, ale dla których zgłoszono ilość zapasów, powinny być również brane pod uwagę jako przekroczenie wartości progowej
  • Wartość progowa dla rozbieżności ilościowej w % — jeśli w polu Typ wartości progowej wybrano opcję Procentowa rozbieżność ilościowa, w tym polu można wprowadzić odpowiednią wartość progową rozbieżności ilościowej w procentach bez znaku. Wprowadzona wartość jest wykorzystywana przez system do określenia, czy powinien on ustawić znacznik weryfikacji dla wybranych pozycji arkusza inwentaryzacyjnego. Jeśli różnica między sumą zgłoszonych ilości a sumą ilości docelowych dla artykułu jest wyższa niż zarejestrowana wartość progowa, system oznacza wszystkie wybrane pozycje dla tego artykułu do weryfikacji. Jeśli użytkownik wprowadzi wartość progową 0%, wybrane pozycje otrzymają znacznik weryfikacji wszelkich różnic ilościowych.
  • Wartość progowa dla rozbieżności wartości (w %, bez znaku) — jeśli w polu Typ wartości progowej wybrano opcję Procentowa rozbieżność wartościowa, w tym polu można wprowadzić odpowiednią wartość progową rozbieżności wartościowej w procentach bez znaku. Wprowadzona wartość jest wykorzystywana przez system do określenia, czy powinien on ustawić znacznik weryfikacji dla wybranych pozycji arkusza inwentaryzacyjnego. Jeśli różnica między sumą zgłoszonych ilości a sumą ilości docelowych dla artykułu jest wyższa niż zarejestrowana wartość progowa, system oznacza wszystkie wybrane pozycje dla tego artykułu do weryfikacji. Jeśli użytkownik wprowadzi wartość progową 0%, wybrane pozycje otrzymają znacznik weryfikacji wszelkich różnic wartościowych.
  • Wartość progowa dla bezwzględnych rozbieżności wartości (w walucie wiodącej właściciela zapasów, bez znaku) — jeśli w polu Typ wartości progowej wybrano pozycję Bezwzględna rozbieżność wartości, w tym polu można wprowadzić odpowiednią wartość progową dla różnicy wartości bez znaku. Wprowadzona wartość jest wykorzystywana przez system do określenia, czy powinien on ustawić znacznik weryfikacji dla wybranych pozycji arkusza inwentaryzacyjnego. Wartość jest porównywana w walucie wiodącej danego właściciela zapasów. Jeśli różnica wartości między sumą ilości zgłoszonych a sumą ilości docelowych dla pozycji przekracza wprowadzoną wartość progową, system oznacza wszystkie wybrane pozycje dla tej pozycji do weryfikacji. W przypadku wprowadzenia wartości progowej równej 0, wybrane pozycje otrzymają wskaźnik wyboru dla każdej różnicy ilościowej opartej na wartości.
  • Automatyczne zatwierdzanie ostrzeżeń (pole wyboru) — ta funkcja pozwala określić, czy ostrzeżenia pojawiające się podczas wykonywania akcji powinny być zatwierdzane automatycznie. Jeśli funkcja jest aktywna, akcja zostanie pomyślnie wykonana, nawet jeśli pojawią się ostrzeżenia. Jeśli funkcja jest nieaktywna, akcja zostanie anulowana w przypadku wystąpienia ostrzeżeń.
Wstawianie znacznika weryfikacji

Za pomocą akcji [Wstaw znacznik weryfikacji], użytkownik może przypisać znacznik weryfikacji dla wybranych pozycji. Jeśli pozycja na arkuszu inwentaryzacyjnym jest oznaczona do weryfikacji, jest ona weryfikowana, gdy wykonywana jest akcja [Weryfikuj pozycje].

Wybranie tej akcji powoduje otwarcie okna dialogowego, w którym można zdefiniować następujące parametry wykonania akcji oprócz ogólnego zapytania do bazy danych (w razie potrzeby, użytkownik może sprawdzić dokumentację Listy):

  • Automatyczne zatwierdzanie ostrzeżeń (pole wyboru) — ta funkcja pozwala określić, czy ostrzeżenia pojawiające się podczas wykonywania akcji powinny być zatwierdzane automatycznie. Jeśli funkcja jest aktywna, akcja zostanie pomyślnie wykonana, nawet jeśli pojawią się ostrzeżenia. Jeśli funkcja jest nieaktywna, akcja zostanie anulowana w przypadku wystąpienia ostrzeżeń.
Usuwanie znacznika weryfikacji

Użytkownik może skorzystać z akcji [Usuń znacznik weryfikacji], aby usunąć znacznik dla wybranych pozycji. Jeśli znacznik weryfikacji jest ustawiony, pozycja arkusza inwentaryzacyjnego jest brana pod uwagę podczas inicjowania weryfikacji.

Wybranie tej akcji powoduje otwarcie okna dialogowego, w którym można zdefiniować następujące parametry wykonania akcji oprócz ogólnego zapytania do bazy danych (w razie potrzeby, użytkownik może sprawdzić dokumentację Listy):

  • Automatyczne zatwierdzanie ostrzeżeń (pole wyboru) — ta funkcja pozwala określić, czy ostrzeżenia pojawiające się podczas wykonywania akcji powinny być zatwierdzane automatycznie. Jeśli funkcja jest aktywna, akcja zostanie pomyślnie wykonana, nawet jeśli pojawią się ostrzeżenia. Jeśli funkcja jest nieaktywna, akcja zostanie anulowana w przypadku wystąpienia ostrzeżeń.
Odrzucanie weryfikacji

Akcja [Odrzuć weryfikację] anuluje zainicjowaną weryfikację dla wybranych pozycji. Status pozycji arkusza inwentaryzacyjnego, która ma zostać sprawdzony, zostanie zresetowany z Otwarte do Zaraportowane, a poprzednia ilość zgłoszenia zostanie ponownie wyświetlona. Akcję można wykonać tylko dla pozycji arkusza inwentaryzacyjnego, które mają status Otwarte i dla których została zainicjowana weryfikacja.

Jeśli arkusz inwentaryzacyjny nie zawiera żadnych pozycji o statusie Utworzone lub Otwarte, po wykonaniu tej akcji, arkusz inwentaryzacyjny zmienia status na Zaraportowane.

Uwaga
Zainicjowane weryfikacje pozycji arkusza inwentaryzacyjnego, odnoszące się do jednostek ładunkowych, nie mogą zostać anulowane. Takie pozycje nie są uwzględnione w tej akcji.

Wybranie tej akcji powoduje otwarcie okna dialogowego, w którym można zdefiniować następujące parametry wykonania akcji oprócz ogólnego zapytania do bazy danych (w razie potrzeby, użytkownik może sprawdzić dokumentację Listy):

  • Automatyczne zatwierdzanie ostrzeżeń (pole wyboru) — ta funkcja pozwala określić, czy ostrzeżenia pojawiające się podczas wykonywania akcji powinny być zatwierdzane automatycznie. Jeśli funkcja jest aktywna, akcja zostanie pomyślnie wykonana, nawet jeśli pojawią się ostrzeżenia. Jeśli funkcja jest nieaktywna, akcja zostanie anulowana w przypadku wystąpienia ostrzeżeń.
Przekształcenie w pozycje informacyjną

Za pomocą akcji [Przekształć w pozycję informacyjną], użytkownik może przekonwertować wybrane pozycje arkusza inwentaryzacyjnego na pozycje informacyjne. Warunkiem wstępnym przekształcenia jest to, że pozycja nie ma jeszcze statusu Zamknięte.

Podczas przekształcenia usuwane są wszelkie istniejące blokady inwentaryzacji dla artykułów i miejsc składowania. Pozycje informacyjne nie mogą być przetwarzane i nie są brane pod uwagę podczas zamykania. Można zatem użyć tej akcji, aby zamknąć pozycje bez raportowania.

Wybranie tej akcji powoduje otwarcie okna dialogowego, w którym można zdefiniować następujące parametry wykonania akcji oprócz ogólnego zapytania do bazy danych (w razie potrzeby, użytkownik może sprawdzić dokumentację Listy):

  • Automatyczne zatwierdzanie ostrzeżeń (pole wyboru) — ta funkcja pozwala określić, czy ostrzeżenia pojawiające się podczas wykonywania akcji powinny być zatwierdzane automatycznie. Jeśli funkcja jest aktywna, akcja zostanie pomyślnie wykonana, nawet jeśli pojawią się ostrzeżenia. Jeśli funkcja jest nieaktywna, akcja zostanie anulowana w przypadku wystąpienia ostrzeżeń.
Zamykanie pozycji

Użytkownik może skorzystać z akcji [Zakończ pozycje] pod przyciskiem [Wybierz akcję] na standardowym pasku przycisków, aby zakończyć jedną lub więcej pozycję arkusza inwentaryzacyjnego na jednym lub więcej arkuszu inwentaryzacyjnym. Warunkiem wstępnym zamknięcia jest zgłoszenie ilości dla pozycji, która ma zostać zamknięta. Pozycje informacyjne lub pozycje arkusza inwentaryzacyjnego, które zostały już zakończone, nie są istotne i dlatego są wyłączone z tego wymogu.

Transakcje magazynowe są generowane dla każdej pozycji arkusza inwentaryzacyjnego w procesie zamykania, który służy do zatwierdzania różnic między ilościami docelowymi i zgłoszonymi. Po utworzeniu tych transakcji magazynowych, blokady inwentaryzacji są usuwane, aby można było ponownie aktywować przetwarzanie dla transakcji magazynowych utworzonych w międzyczasie, które zostały oznaczone jako błędne księgowania z powodu blokady.

Uwaga
Należy pamiętać, że ta akcja ma wpływ tylko na zapisane arkusze inwentaryzacyjne. Jeśli arkusz inwentaryzacyjny jest edytowany w tym samym czasie, wszelkie niezapisane zmiany zostaną odrzucone.
Uwaga
Należy pamiętać, że podczas inwentaryzacji dla typu materiału Środki produkcyjne dokonywane są tylko korekty ilościowe, a nie korekty wartościowe.

Wybranie tej akcji powoduje otwarcie okna dialogowego, w którym można zdefiniować następujące parametry wykonania akcji oprócz ogólnego zapytania do bazy danych (w razie potrzeby, użytkownik może sprawdzić dokumentację Listy):

  • Automatyczne zatwierdzanie ostrzeżeń (pole wyboru) — ta funkcja pozwala określić, czy ostrzeżenia pojawiające się podczas wykonywania akcji powinny być zatwierdzane automatycznie. Jeśli funkcja jest aktywna, akcja zostanie pomyślnie wykonana, nawet jeśli pojawią się ostrzeżenia. Jeśli funkcja jest nieaktywna, akcja zostanie anulowana w przypadku wystąpienia ostrzeżeń.
Tworzenie arkusza inwentaryzacyjnego

Użytkownik może użyć akcji [Utwórz arkusz inwentaryzacyjny], aby utworzyć arkusz inwentaryzacyjny dla wybranych obiektów.

Arkusze inwentaryzacyjne mogą być generowane tylko dla nieukończonej inwentaryzacji. Obiekty, które nie pasują do kryterium inwentaryzacji są ignorowane.

Przykładowo, jeśli istnieje otwarta pozycja arkusza inwentaryzacyjnego o takich samych kryteriach jak wybrany zapas, wówczas zostanie utworzona pozycja informacyjna, jeżeli aktywowano odpowiednią funkcję.

Wygenerowany arkusz inwentaryzacyjny zawiera zapasy wybranego artykułu lub miejsca składowania zgodnie z innymi kryterium generowania arkusza inwentaryzacyjnego. Przykładowo, jeśli wybrano tylko jeden z kilku zapasów artykułów w miejscu składowania, na arkuszu inwentaryzacyjnym zostaną wygenerowane pozycje dla wszystkich zapasów artykułów w miejscu składowania.

Więcej informacji na temat tej akcji można znaleźć w dokumentacji Generowanie arkusza inwentaryzacyjnego.

Przyporządkowywanie do arkusza inwentaryzacyjnego

Użytkownik może skorzystać z akcji [Przyporządkuj do arkusza inwentaryzacyjnego], aby przyporządkować wybrane pozycje arkusza inwentaryzacyjnego do innego arkusza inwentaryzacyjnego. Użytkownik może przypisać pozycje do istniejącego arkusza inwentaryzacyjnego lub utworzyć nowy arkusz inwentaryzacyjny.

Pozycja może zostać przyporządkowana do inwentaryzacji lub arkusza inwentaryzacyjnego pod następującymi warunkami:

  • Element jest oznaczony statusem Utworzone
  • Pozycja i inwentaryzacja lub arkusz inwentaryzacyjny są zgodne pod względem lokalizacji, właściciela zapasów, typu materiału i typu zliczania
  • Inwentaryzacja lub arkusz inwentaryzacyjny nie zostały zamknięte

Artykuł na arkuszu inwentaryzacyjnym dla artykułów lub miejsce składowania na arkuszu inwentaryzacyjnym dla miejsc składowania można przyporządkować tylko w całości. Jeśli wybrana zostanie pozycja, przyporządkowane zostaną wszystkie pozycje dla artykułu lub miejsca składowania.

Ze względu na nowe przyporządkowanie, arkusza inwentaryzacyjnego mogą zostać przeniesione do nowego statusu.

Arkusze inwentaryzacyjne, które nie zawierają już żadnych pozycji po wykonaniu akcji, są automatycznie usuwane.

Wybranie tej akcji powoduje otwarcie okna dialogowego, w którym można zdefiniować następujące parametry wykonania akcji oprócz ogólnego zapytania do bazy danych (w razie potrzeby, użytkownik może sprawdzić dokumentację Listy):

  • Przyporządkowanie — określa, czy ma zostać użyty istniejący arkusz inwentaryzacyjny lub czy będzie utworzony nowy arkusz. Do wyboru są następujące opcje:
    • Nowe arkusze inwentaryzacyjne
    • Istniejące arkusze inwentaryzacyjne
  • Inwentaryzacja — użytkownik wprowadza rodzaj i numer inwentaryzacji, do której mają zostać przyporządkowane pozycje. Inwentaryzacja nie może być zakończona. Numeracja pozycji na docelowym arkuszu inwentaryzacyjnym może różnić się od numeracji na źródłowym arkuszu inwentaryzacyjnym.
  • Arkusz inwentaryzacyjny — użytkownik wprowadza identyfikator arkusza inwentaryzacyjnego, do którego mają zostać przyporządkowane pozycje. Pozycję można przyporządkować do arkusza pod następującymi warunkami:
    • Pozycja jest oznaczony statusem Utworzone
    • Pozycja i arkusz inwentaryzacyjny są zgodne pod względem lokalizacji, właściciela zapasów, typu materiału i typu zliczania
    • Arkusz inwentaryzacyjny nie został zamknięty

To pole jest gotowe do wprowadzenia tylko wtedy, gdy wybrane pozycje listy wyboru zapasów są przypisane do istniejącej listy wyboru zapasów.

  • Pochodzenie pracownika odpowiedzialnego — w tym polu należy wybrać miejsce, w którym system powinien uzyskać identyfikator pracownika odpowiedzialnego w celu zaproponowania go do nowego arkusza inwentaryzacyjnego. Użytkownik wybiera jeden z następujących wpisów:
    • Na podstawie inwentaryzacji — pracownik odpowiedzialny za inwentaryzację będzie również odpowiedzialny za generowanie arkuszy inwentaryzacyjnych
    • Zgodnie z magazynem — pracownik odpowiedzialny za dany magazyn będzie również odpowiedzialny za wygenerowanie arkuszy inwentaryzacyjnych. Jeśli dotyczy to kilku magazynów, tylko jeden z nich jest używany do określenia pracownika.W razie potrzeby należy podzielić arkusze inwentaryzacyjne tak, aby każdy arkusz, który ma zostać wygenerowany, zawierały tylko pozycje dla magazynów, za które odpowiedzialny jest ten sam pracownik.
    • Ręcznie — po wybraniu tej opcji, w polu Obsługujący należy wprowadzić identyfikator pracownika odpowiedzialnego

      To pole jest dostępne do wprowadzenia wartości tylko wtedy, gdy tworzony jest nowy arkusz inwentaryzacyjny.

  • Obsługujący — w tym polu należy wprowadzić identyfikator pracownika, który ma zostać zaproponowany jako pracownik odpowiedzialny na generowanych listach wyboru inwentarza. Pole to jest dostępne do wprowadzenia wartości, gdy generowany jest nowy arkusz inwentaryzacyjny, a w polu Pochodzenie pracownika odpowiedzialnego wybrano opcję Ręcznie.
  • Oznaczenie — oznaczenie służy jako dodatkowy identyfikator. Może ono składać się z dowolnie wybranego tekstu. Użytkownik wprowadza wyróżniającą, jeśli to możliwe, jednoznaczną nazwę, aby ułatwić wyszukiwanie. Wprowadzona nazwa jest używana identycznie dla wszystkich generowanych arkuszy inwentaryzacyjnych. W razie potrzeby, użytkownik zmienia oznaczenia w aplikacji Arkusze inwentaryzacyjne. To pole jest dostępne do wprowadzenia wartości tylko wtedy, gdy tworzona jest nowa lista wyboru zapasów.
Uwaga
W przypadku używania znaków specjalnych należy pamiętać, że ze względów technicznych są one konwertowane na następujące symbole zastępcze w wyszukiwanym ciągu znaków:

  • Gwiazdka (*) na podkreślenie (_)
  • Znak zapytania (?) na znak procentu (%)

Użycie podkreślenia w funkcji wyszukiwania spowoduje wyszukiwanie nie tylko podkreślenia, ale dowolnego znaku. Znak procentu jest oceniany w ten sam sposób, co następnie odpowiada żadnemu, jednemu lub większej liczbie znaków. Należy zatem w miarę możliwości unikać stosowania podkreśleń i znaków procentu w ciągach znaków, ponieważ mogą zostać znalezione inne i więcej obiektów niż zamierzano.

  • Automatyczne zatwierdzanie ostrzeżeń (pole wyboru) — ta funkcja pozwala określić, czy ostrzeżenia pojawiające się podczas wykonywania akcji powinny być zatwierdzane automatycznie. Jeśli funkcja jest aktywna, akcja zostanie pomyślnie wykonana, nawet jeśli pojawią się ostrzeżenia. Jeśli funkcja jest nieaktywna, akcja zostanie anulowana w przypadku wystąpienia ostrzeżeń.

Jednostki biznesowe

Następujące jednostki biznesowe są istotne dla aplikacji Lista: Arkusze inwentaryzacyjne/Pozycje, która jest używana do np.:

  • Przyporządkowywanie uprawnień
  • Definicji działań
  • Importu lub eksport danych

Inwentaryzacja

com.cisag.app.inventory.physical.obj.PhysicalInventory

Rodzaj inwentaryzacji

com.cisag.app.inventory.physical.obj.PhysicalInventoryType

Listy inwentaryzacyjne

com.cisag.app.inventory.physical.obj.PhysicalInventoryCountList

Czy ten artykuł był pomocny?