Ta aplikacja oferuje centralny przegląd sald środków trwałych, w tym powiązane przeglądy wartości rocznych, sald całkowitych itp. aż do rozgałęzienia na poszczególne dokumenty.
Jako ważne informacje, aplikacja zawiera łączne kwoty wydań, wpływów, już dokonanych odpisów amortyzacyjnych, pozostałych wartości księgowych, specyfikacji ilościowych i wielu innych istotnych wartości środków trwałych dla obszarów amortyzacji, poszczególnych środków trwałych, okresowych księgowań, niektórych okresów księgowania itp.
W ten sposób aplikacja staje się centralną aplikacją do szybkiego informowania o aktualnych wartościach środków trwałych. Na przykład, wyświetlając otwarte procesy, można szybko uzyskać przegląd dokumentów dla środków trwałych, które nadal wymagają edycji.
Aplikacja składa się z następujących widoków:
- Widok Salda
- Widok Salda wg zakresu amortyzacji
- Widok Wartości okresowe
- Widok Wartości roczne
- Widok Obroty środków trwałych
Aplikacja zawiera 5 podrzędnych elementów list, które pozwalają na różne punkty widzenia i punkty centralne w rozpatrywaniu środków trwałych. W związku z tym aplikacja różni się od ustawień aplikacji typu lista tym, że nie zawiera pozostałych aplikacji odpowiedniego modułu w rozwijanej liście widoku aplikacji, ale tylko te podrzędne listy.
Po lewej stronie, obok widoku list, dostępny jest wybór widoku, w którym można wybrać żądane grupowanie na liście elementów, w zależności od wybranego widoku. Zostanie ona wyświetlona w pierwszym polu listy pozycji.
Opis aplikacji
W aplikacji możliwe są dwa zasadniczo identyczne procesy z różnymi kryteriami wprowadzania. Podczas gdy różne widoki usuwają kryteria wyboru wprowadzone w każdym przypadku i wypełniają pola na podstawie wstępnych przyporządkowań, akcje – inaczej o tych samych nazwach – zachowują wprowadzone wartości wyboru. Następnie jest on również przełączany do widoku o tej samej nazwie, jednak wprowadzone wartości są zachowywane.
Aplikacja Lista: Środki trwałe składa się z nagłówka i obszaru roboczego. Nagłówek zawiera różne pola, w zależności od wybranego widoku/akcji.
Nagłówek
Pola zapytań są umieszczane w nagłówku. Najważniejsze pola zapytań są obecne, jednak liczba pól zapytań i ich rozmieszczenie mogą się różnić.
Nagłówek ma zakres dla różnych widoków obszaru roboczego. W zależności od wybranego widoku (np. Salda, Wartości roczne itp.) wyświetlane są maksymalnie trzy dodatkowe zakładki, w których można wprowadzić dodatkowe dane do zapytania.
Można je również wywołać za pomocą przycisku akcji. W widoku Obrót środków trwałych wyświetlane są wszystkie trzy zakładki. Dwie zakładki (Dane podstawowe środków trwałych, Klasyfikacje) są wyświetlane w widoku Salda. W przypadku innych widoków nie ma dodatkowych zakładek do identyfikacji.
Poniżej wymieniono wszystkie ważne pola zapytań widoku standardowego. Szczegółowy opis pól:
- Obszar amortyzacji — w tym miejscu można wprowadzić unikatowy identyfikator obszaru amortyzacji.
Środki trwałe pozwalają na zdefiniowanie dowolnej liczby obszarów amortyzacji. Dla każdego obszaru amortyzacji można zastosować własne metody wyceny i amortyzacji. W ten sposób środki trwałe mogą być wyceniane zgodnie z różnymi wymogami prawnymi i biznesowymi. - Waluta — w tym miejscu można wybrać walutę podstawową jako kryterium wyszukiwania
- Środek trwały — w tym miejscu można wprowadzić identyfikator środka trwałego jako kryterium wyszukiwania
- Grupa środków trwałych — w tym miejscu można wprowadzić identyfikator grupy środków trwałych jako kryterium wyszukiwania. Grupy środków trwałych są używane do klasyfikacji i oceny środków trwałych. Aby uprościć obsługę środków trwałych, wiele podstawowych informacji można wprowadzić jako wartości domyślne w grupie środków trwałych. Wartości te są wykorzystywane podczas tworzenia nowych środków trwałych.
- Konto stanów magazynowych — w tym miejscu należy wprowadzić konto stanów magazynowych (lub konta magazynowe), dla którego mają być wyświetlane dane
- Okres od/do — w tym miejscu można określić okres, w którym mają zostać wyświetlone dane
- Rodzaj kosztów stanów magazynowych — w tym miejscu można wskazać rodzaj kosztów stanów magazynowych jako kryterium wyszukiwania.
Możliwe wartości:- Bez klasy kosztów
- Zmienne koszty ogólne
- Stałe koszty ogólne
- Zmienne koszty jednostkowe
- Stałe koszty jednostkowe
- Typ — w tym miejscu można wskazać tym środka trwałego.
Możliwe wartości:- Aktualne dane
- Planowane dane
- Dane symulacyjne
- Lokalizacja — w tym miejscu można wybrać lokalizacje jako kryterium wyszukiwania
- Wymiar opcjonalny — w tym miejscu określa się, czy typ wymiaru (liczba od 1 do 20) jest inicjowany za pomocą wprowadzonego tutaj wymiaru opcjonalnego.
- Znaczenie w funkcjach wyszukiwania — jeśli analizowane mają być tylko dane z określonym wymiarem, należy wprowadzić wymiar w tym miejscu (dotyczy to wymiarów od 1 do 20). Brak wskazania oznacza, że ocena jest niezależna od odpowiedniego wymiaru.
- Znaczenie w danych transakcji — zaksięgowane z tym opcjonalnym wymiarem
Zakładka Wprowadzanie danych
Ta zakładka jest wyświetlana w widoku Obrót środków trwałych. Zawiera głównie informacje o szczegółach księgowania środka trwałego.
- Dokument środków trwałych — w tym miejscu można wybrać numery identyfikacyjne dokumentów, które mają zostać wyświetlone w oknie roboczym
- Dokument przyjęcia — w tym miejscu można wybrać numery identyfikacyjne dokumentów przyjęcia, które mają zostać wyświetlone w obszarze roboczym
- Data dokumentu — tutaj można wprowadzić datę dokumentu, dla której mają być wyświetlane dane
- Data operacji — tutaj można wprowadzić datę operacji, dla której mają być wyświetlane dane
- Typ transakcji — w tym miejscu można wybrać typ transakcji jako kryterium wyszukiwania
- Rodzaj transakcji — w tym miejscu można wybrać rodzaj transakcji jako kryterium wyszukiwania
- Tekst księgowania — w tym miejscu można wybrać tekst księgowania, bądź jego część, jako kryterium wyszukiwania
- Stornowanie — możliwe jest wybranie kodu stornowania, dla którego mają zostać wyświetlone dane w obszarze roboczym.
Możliwe wartości:- (wszystkie)
- Stornowanie
- Brak storno
Zakładka Dane podstawowe środków trwałych
Ta zakładka jest wyświetlana w widoku Salda i Obrót środków trwałych. Zawiera następujące pola:
- Typ środka trwałego — w tym miejscu można wybrać typ środka trwałego, który ma zostać wyświetlony w obszarze roboczym.
- (wszystkie)
- Inne środki trwałe — wartości pochodzą wyłącznie z transakcji zaksięgowanych dla środków trwałych, które mają nieaktywne kody dla LVA, W budowie i Planowane
- Środek niskocenny — wartości pochodzą wyłącznie z transakcji zaksięgowanych dla środków trwałych z aktywnym kodem LVA, które są zadeklarowane jako niskocenne
- Środki trwałe w budowie — wartości pochodzą wyłącznie z transakcji zaksięgowanych dla środków trwałych z aktywnym kodem W budowie
- Planowane środki trwałe — wartości pochodzą wyłącznie z transakcji zaksięgowanych dla środków trwałych z aktywnym kodem Planowane
- Zbiór środków niskocennych — wartości pochodzą wyłącznie z transakcji zaksięgowanych dla środków trwałych oznaczonych jako zbiór środków niskocennych
- Kategoria środka trwałego — w tym miejscu można wybrać kategorię środka trwałego, z dostępnych opcji:
- (wszystkie)
- Aktywa
- Leasing — przez aktywa leasingowe rozumie się tutaj aktywa, które nie są własnością firmy. Dlatego nie są one wykazywane, na przykład w raportach z krótkiej analizy aktywów
- Pasywa — pasywami można zarządzać na przykład z dotacji, które zostały wypłacone przez instytucje państwowe dla zakładu
- Osoba odpowiedzialna za środek trwały — jako kryterium wyszukiwania można wskazać pracownika odpowiedzialnego za środek trwały
- Data nabycia — jako kryterium wyszukiwania można wprowadzić datę nabycia
- Producent — w ramach klasyfikacji definiowane i oceniane są indywidualne cechy środków trwałych. Zdefiniowana tutaj klasyfikacja jest używana jako domyślna w nowej instalacji systemu.
- Wierzyciel — jeśli salda mają być wyświetlane tylko dla środków trwałych z określonym wierzycielem, należy wprowadzić go tutaj.
- Grupa główna środków trwałych — w tym miejscu należy wybrać główną grupę środków trwałych, dla której mają być wyświetlane dane
Zakładka Klasyfikacje
Ta zakładka jest wyświetlana w widoku Salda i Obrót środków trwałych. Zawiera następujące pola:
- Klasyfikacja 1-5 — w ramach klasyfikacji definiowane i oceniane są indywidualne cechy środków trwałych. Wprowadzona tutaj klasyfikacja jest używana jako domyślna podczas tworzenia środka trwałego.
- Znaczenie w funkcjach wyszukiwania — jeśli analizowane mają być tylko dane z określoną klasyfikacją, należy wprowadzić klasyfikację w tym miejscu (dotyczy to klasyfikacji od 1 do 5). Brak wskazanej klasyfikacji oznacza, że ocena jest niezależna od odpowiedniej klasyfikacji.
Obszar roboczy
Obszar roboczy zawiera więcej tabel o różnej strukturze dla różnych wybranych widoków lub akcji. Użytkownik może określić, które informacje będą wyświetlane, wybierając różne widoki lub działania zgodnie z celami.
Możliwe widoki:
- Widok Salda
- Widok Salda wg zakresu amortyzacji
- Widok Wartości okresowe
- Widok Wartości roczne
- Widok Obroty środków trwałych
Przycisk Suma
W przypadku widoku Salda i Saldo według zakresu amortyzacji przycisk [Suma] jest dostępny nad tabelą. Kliknięcie przycisku spowoduje wyświetlenie wiersza sumy poniżej ostatniego wiersza tabeli. Wiersz ten zawiera sumę rekordów już załadowanych do aplikacji. To, które sumy są wyświetlane w wierszu, zależy od wybranego widoku i widoku pozycji.
Widok Salda
Widok został opracowany w celu uzyskania przeglądu danych w ramach środków trwałych dla zdefiniowanego okresu księgowania.
Do wyboru są różne widoki pozycji:
- Widok pozycji Domyślny
- Widok pozycji Amortyzacja
- Widok pozycji Likwidacje
- Widok pozycji Dalsze informacje
W przypadku widoku Salda możliwe są różne grupy, które są wyświetlane na liście pozycji. Wyboru można dokonać za pomocą pola widoku po lewej stronie, obok widoku aplikacji. Dokonany wybór jest następnie wyświetlany w pierwszym polu listy pozycji. Pozostałe kolumny zawierają powiązane wartości.
Możliwe są grupy:
- Grupa środków trwałych
- Konto zapasów
- Wymiar opcjonalny
- Rodzaj kosztu stanów magazynowych
- Środek trwały
Widok pozycji Domyślny
- Środek trwały — w odniesieniu do środków trwałych zbierane są wszystkie wspólne słowa kluczowe. W ten sposób zagwarantowane jest przyporządkowanie sald do poszczególnych ruchów lub do danych środków trwałych.
- Wartość księgowa na początku okresu obrachunkowego — w tej kolumnie wyświetlona jest bieżąca wartość księgowa dla środka trwałego
- Przychód — w tej kolumnie wyświetlana jest wartość przychodu dla środka trwałego
- Likwidacja — w tej kolumnie wyświetlana jest wartość likwidacji
- Przeksięgowanie — w tej kolumnie wyświetlane są wykonane przeksięgowania dla danego środka trwałego
- Amortyzacja łączna — w tej kolumnie wyświetlane są całkowite koszty amortyzacji
- Wartość księgowa — w tej kolumnie wyświetlana jest wartość księgowa wybranego środka trwałego
- Koszty nabycia skumulowane — w tej kolumnie wyświetlane są koszty nabycia dla wybranej pozycji
- Amortyzacja skumulowana — w tej kolumnie wyświetlana jest skumulowana amortyzacja dla wybranej pozycji
Widok pozycji Amortyzacja
W tym widoku pozycji niektóre nagłówki kolumn zawierają opisy przypisanych klas amortyzacji i aprecjacji. Ze względu na fakt, że opisy klas różnią się w zależności od instalacji, w niniejszym dokumencie przedstawiono podstawowe nazwy pól dla tych stałych domyślnych klas i ich znaczenie, zamiast opisów przypisanych przez użytkownika.
- Środek trwały — w tym miejscu zapisany jest identyfikator środka trwałego
- Normalne anulowanie odpisu — w tej kolumnie wyświetlane jest normalne anulowanie odpisu dla wybranego środka trwałego
- Specjalne anulowanie odpisu — w tej kolumnie wyświetlane jest specjalne anulowanie odpisu dla wybranego środka trwałego
- Wartość bieżąca anulowania odpisu — w tej kolumnie wyświetlana jest wartość bieżąca anulowania odpisu dla wybranego środka trwałego
- Anulowanie odpisu łącznie — w tym miejscu wyświetlane są całkowite koszty anulowanych odpisów
- Normalna amortyzacja — w tym miejscu wyświetlana jest normalna amortyzacja dla wybranego środka trwałego
- Specjalna amortyzacja — w tym miejscu wyświetlana jest specjalna amortyzacja dla wybranego środka trwałego
- Wartość bieżąca amortyzacji — w tym miejscu wyświetlana jest wartość bieżąca amortyzacji dla wybranego środka trwałego
- Amortyzacja łączna — w tej kolumnie wyświetlane są całkowite koszty amortyzacji
Widok pozycji Likwidacje
- Środek trwały — w odniesieniu do środków trwałych zbierane są wszystkie wspólne słowa kluczowe. W ten sposób zagwarantowane jest przyporządkowanie sald do poszczególnych ruchów lub do danych środków trwałych.
- Wartość księgowa na początku okresu obrachunkowego — w tej kolumnie wyświetlona jest bieżąca wartość księgowa dla środka trwałego
- Likwidacja — w tym miejscu wyświetlana jest wartość księgowa likwidacji w roku obrachunkowym, który obejmuje ten okres
- Przychody ze sprzedaży — w tej kolumnie jest kwota przychodów ze sprzedaży w roku obrachunkowym
- Skumulowany przychód ze sprzedaży — w tej kolumnie jest suma kwot przychodów ze sprzedaży w danym okresie
- Koszty nabycia rozchód — w tym miejscu wyświetlana jest wartość kosztów nabycia rozchodu w danym okresie
- Anulowanie odpisu łącznie rozchód — w tym miejscu widoczne jest łączne anulowanie odpisu rozchodu
- Amortyzacja łącznie rozchód — w tym miejscu widoczna jest łączna amortyzacja rozchodu
- Wartość księgowa — w tej kolumnie wyświetlana jest wartość księgowa wybranego środka trwałego
Widok pozycji Dalsze informacje
- Środek trwały — w odniesieniu do środków trwałych zbierane są wszystkie wspólne słowa kluczowe. W ten sposób zagwarantowane jest przyporządkowanie sald do poszczególnych ruchów lub do danych środków trwałych.
- Rezerwy — w tym miejscu wyświetlane są rezerwy danego okresu obrachunkowego
- Odsetki — w tym miejscu wyświetlane są odsetki danego okresu obrachunkowego
- Skumulowane odsetki — w tym miejscu wyświetlane są skumulowane odsetki danego okresu obrachunkowego
- Koszty napraw — w tej kolumnie wyświetlane są koszty napraw danego okresu obrachunkowego
- Koszty napraw skumulowane — w tym miejscu wyświetlane są skumulowane koszty napraw danego okresu obrachunkowego
- Rezerwa z wyceny — w tej kolumnie widoczna jest rezerwa wyceny w roku obrotowym
Widok Salda według zakresu amortyzacji
Ten widok został zintegrowany w celu uzyskania przeglądu danych środków trwałych na rok podatkowy w formie skumulowanej. Każdy rok jest wyświetlany tylko raz i zawiera sumy wybranych danych.
Możliwe widoki pozycji:
- Widok pozycji Domyślny
- Widok pozycji Amortyzacja
- Widok pozycji Likwidacje
- Widok pozycji Dalsze informacje
Obecnie tylko widok Sumy środków trwałych jest dostępny jako dla widoku Salda według zakresu amortyzacji.
Widok pozycji Domyślny
- Obszar amortyzacji — w tym miejscu należy wprowadzić identyfikator obszaru amortyzacji. Środki trwałe pozwalają na zdefiniowanie dowolnej liczby obszarów amortyzacji. Dla każdego obszaru amortyzacji można zastosować własne metody wyceny i amortyzacji. W ten sposób środki trwałe mogą być oceniane według różnych wymogów prawnych i biznesowych.
- Wartość księgowa na początku okresu obrachunkowego — w tej kolumnie wyświetlona jest bieżąca wartość księgowa dla obszaru amortyzacji
- Przychód — w tej kolumnie wyświetlana jest wartość przychodu
- Likwidacja — w tej kolumnie wyświetlana jest wartość likwidacji
- Przeksięgowanie — w tej kolumnie wyświetlane są wykonane przeksięgowania
- Amortyzacja łączna — w tej kolumnie wyświetlane są całkowite koszty amortyzacji
- Wartość księgowa — w tej kolumnie wyświetlana jest wartość księgowa
- Koszty nabycia skumulowane — w tej kolumnie wyświetlane są koszty nabycia dla wybranej pozycji
- Amortyzacja skumulowana — w tej kolumnie wyświetlana jest skumulowana amortyzacja dla wybranej pozycji
Widok pozycji Amortyzacja
- Obszar amortyzacji — w tym miejscu należy wprowadzić identyfikator obszaru amortyzacji. Środki trwałe pozwalają na zdefiniowanie dowolnej liczby obszarów amortyzacji. Dla każdego obszaru amortyzacji można zastosować własne metody wyceny i amortyzacji. W ten sposób środki trwałe mogą być oceniane według różnych wymogów prawnych i biznesowych.
- Normalne anulowanie odpisu — w tej kolumnie wyświetlane jest normalne anulowanie odpisu dla wybranego środka trwałego
- Specjalne anulowanie odpisu — w tej kolumnie wyświetlane jest specjalne anulowanie odpisu dla wybranego środka trwałego
- Wartość bieżąca anulowania odpisu — w tej kolumnie wyświetlana jest wartość bieżąca anulowania odpisu dla wybranego środka trwałego
- Anulowanie odpisu łącznie — w tym miejscu wyświetlane są całkowite koszty anulowanych odpisów
- Normalna amortyzacja — w tym miejscu wyświetlana jest normalna amortyzacja dla wybranego środka trwałego
- Specjalna amortyzacja — w tym miejscu wyświetlana jest specjalna amortyzacja dla wybranego środka trwałego
- Wartość bieżąca amortyzacji — w tym miejscu wyświetlana jest wartość bieżąca amortyzacji dla wybranego środka trwałego
- Amortyzacja łączna — w tej kolumnie wyświetlane są całkowite koszty amortyzacji
Widok pozycji Likwidacje
- Obszar amortyzacji — w tym miejscu należy wprowadzić identyfikator obszaru amortyzacji. Środki trwałe pozwalają na zdefiniowanie dowolnej liczby obszarów amortyzacji. Dla każdego obszaru amortyzacji można zastosować własne metody wyceny i amortyzacji. W ten sposób środki trwałe mogą być oceniane według różnych wymogów prawnych i biznesowych.
- Wartość księgowa na początku okresu obrachunkowego — w tej kolumnie wyświetlona jest bieżąca wartość księgowa dla środka trwałego
- Likwidacja — w tym miejscu wyświetlana jest wartość księgowa likwidacji w roku obrachunkowym, który obejmuje ten okres
- Przychody ze sprzedaży — w tej kolumnie jest kwota przychodów ze sprzedaży w roku obrachunkowym
- Skumulowany przychód ze sprzedaży — w tej kolumnie jest suma kwot przychodów ze sprzedaży w danym okresie
- Koszty nabycia rozchód — w tym miejscu wyświetlana jest wartość kosztów nabycia rozchodu w danym okresie
- Anulowanie odpisu łącznie rozchód — w tym miejscu widoczne jest łączne anulowanie odpisu rozchodu
- Amortyzacja łącznie rozchód — w tym miejscu widoczna jest łączna amortyzacja rozchodu
- Wartość księgowa — w tej kolumnie wyświetlana jest wartość księgowa wybranego środka trwałego
Widok pozycji Dalsze informacje
- Obszar amortyzacji — w tym miejscu należy wprowadzić identyfikator obszaru amortyzacji. Środki trwałe pozwalają na zdefiniowanie dowolnej liczby obszarów amortyzacji. Dla każdego obszaru amortyzacji można zastosować własne metody wyceny i amortyzacji. W ten sposób środki trwałe mogą być oceniane według różnych wymogów prawnych i biznesowych.
- Rezerwy — w tym miejscu wyświetlane są rezerwy danego okresu obrachunkowego
- Odsetki — w tym miejscu wyświetlane są odsetki danego okresu obrachunkowego
- Skumulowane odsetki — w tym miejscu wyświetlane są skumulowane odsetki danego okresu obrachunkowego
- Koszty napraw — w tej kolumnie wyświetlane są koszty napraw danego okresu obrachunkowego
- Koszty napraw skumulowane — w tym miejscu wyświetlane są skumulowane koszty napraw danego okresu obrachunkowego
- Rezerwa z wyceny — w tej kolumnie widoczna jest rezerwa wyceny w roku obrotowym
Widok Wartości okresowe
Ten widok został zintegrowany w celu uzyskania przeglądu danych środków trwałych dla okresów księgowania roku obrotowego w formie skumulowanej. Rok obrotowy jest zawsze wyświetlany ze wszystkimi okresami.
- Widok pozycji Domyślny
- Widok pozycji Amortyzacja
- Widok pozycji Likwidacje
- Widok pozycji Przeksięgowanie
- Widok pozycji Dalsze informacje
- Widok pozycji Ilości
Obecnie tylko widok Sumy środków trwałych jest dostępny jako grupowanie dla widoku Wartości okresowe.
Widok pozycji Domyślny
- Okres księgowy — identyfikacja okresu księgowania
- Koszty nabycia przychód — w tym miejscu wyświetlane są całkowite koszty nabycia z przychodu
- Likwidacja — w tym miejscu wyświetlana jest wartość księgowa likwidacji w roku obrachunkowym, który obejmuje ten okres
- Przeksięgowanie — w tej kolumnie wyświetlane są wykonane przeksięgowania
- Anulowanie odpisu łącznie — w tym miejscu wyświetlane są całkowite koszty anulowanych odpisów
- Amortyzacja łączna — w tej kolumnie wyświetlane są całkowite koszty amortyzacji
- Rezerwy — w tym miejscu wyświetlane są rezerwy danego okresu obrachunkowego
- Wartość księgowa — w tej kolumnie wyświetlana jest wartość księgowa
Widok pozycji Amortyzacja
- Okres księgowy — identyfikacja okresu księgowania
- Normalne anulowanie odpisu — w tej kolumnie wyświetlane jest normalne anulowanie odpisu dla wybranego środka trwałego
- Specjalne anulowanie odpisu — w tej kolumnie wyświetlane jest specjalne anulowanie odpisu dla wybranego środka trwałego
- Wartość bieżąca anulowania odpisu — w tej kolumnie wyświetlana jest wartość bieżąca anulowania odpisu dla wybranego środka trwałego
- Anulowanie odpisu łącznie — w tym miejscu wyświetlane są całkowite koszty anulowanych odpisów
- Normalna amortyzacja — w tym miejscu wyświetlana jest normalna amortyzacja dla wybranego środka trwałego
- Specjalna amortyzacja — w tym miejscu wyświetlana jest specjalna amortyzacja dla wybranego środka trwałego
- Wartość bieżąca amortyzacji — w tym miejscu wyświetlana jest wartość bieżąca amortyzacji dla wybranego środka trwałego
- Amortyzacja łączna — w tej kolumnie wyświetlane są całkowite koszty amortyzacji
Widok pozycji Likwidacje
- Okres księgowy — identyfikacja okresu księgowania
- Likwidacja — w tym miejscu wyświetlana jest wartość księgowa likwidacji w roku obrachunkowym, który obejmuje ten okres
- Koszty nabycia rozchód — w tym miejscu wyświetlana jest wartość kosztów nabycia rozchodu w danym okresie
- Anulowanie odpisu łącznie rozchód — w tym miejscu widoczne jest łączne anulowanie odpisu rozchodu
- Amortyzacja łącznie rozchód — w tym miejscu widoczna jest łączna amortyzacja rozchodu
- Odsetki likwidacja — odsetki od likwidacji w danym okresie
- Koszty napraw rozchód — koszty napraw rozchodu w danym okresie
- Przychody ze sprzedaży — w tej kolumnie jest kwota przychodów ze sprzedaży w roku obrachunkowym
Widok pozycji Przeksięgowanie
- Okres księgowy — identyfikacja okresu księgowania
- Przeksięgowanie — w tej kolumnie wyświetlane są wykonane przeksięgowania wartości księgowej
- Koszty nabycia przeksięgowanie — w tym miejscu wyświetlone są przeksięgowania kosztów nabycia
- Anulowanie odpisu łącznie przeksięgowanie — w tym miejscu wyświetlone są przeksięgowania łącznego anulowanie odpisów
- Amortyzacja łączna przeksięgowanie — w tym miejscu wyświetlone są przeksięgowania łącznej amortyzacji
- Odsetki przeksięgowanie — w tej kolumnie wyświetlone są przeksięgowania odsetek w danym okresie
- Koszty napraw przeksięgowanie — w tej kolumnie wyświetlane są przeksięgowania kosztów napraw w danym okresie
Widok pozycji Dalsze informacje
- Okres księgowy — identyfikacja okresu księgowania
- Odsetki — w tym miejscu wyświetlane są odsetki danego okresu obrachunkowego
- Odsetki likwidacje — odsetki od likwidacji w danym okresie
- Odsetki przeksięgowanie — w tej kolumnie wyświetlone są przeksięgowania odsetek w danym okresie
- Koszty napraw — w tym miejscu wyświetlone są koszty napraw w danym okresie
- Koszty napraw rozchód — koszty napraw rozchodu w danym okresie
- Koszty napraw przeksięgowanie — w tej kolumnie wyświetlane są przeksięgowania kosztów napraw w danym okresie
- Kapitał z aktualizacji wyceny — w tym miejscu wyświetlony jest kapitał z aktualizacji wyceny
Widok pozycji Ilości
- Okres księgowy — identyfikacja okresu księgowania
- Ilość świadczeń— w tej kolumnie wyświetlone są ilości świadczeń w danym okresie
- Likwidacja ilości świadczeń — w tej kolumnie wyświetlone są ilości świadczeń dla likwidacji w danym okresie
- Przeksięgowana ilość świadczeń — w tej kolumnie wyświetlone są ilości świadczeń dla przeksięgowań w danym okresie
Widok Wartości roczne
Ten widok został zintegrowany w celu uzyskania przeglądu danych w ramach środków trwałych na rok podatkowy w formie skumulowanej. Każdy rok jest wyświetlany tylko raz i zawiera sumy wybranych danych.
Obecnie tylko widok Sumy środków trwałych jest dostępny dla widoku Wartości roczne.
Widok pozycji Domyślny
- Od okresu obrachunkowego — w tej kolumnie wyświetlona jest identyfikacja i opis roku podatkowego
- Koszty nabycie początek okresu obrachunkowego — w tym miejscu wyświetlone są koszty nabycia na początku okresu obrachunkowego
- Amortyzacja łącznie początek okresu obrachunkowego — w tym miejscu wyświetlona jest całkowita amortyzacja pomniejszona o wzrost wartości na początku roku podatkowego
- Przychód — w tej kolumnie wyświetlana jest wartość przychodu podczas roku obrachunkowego
- Likwidacje — w tym miejscu wyświetlana jest wartość księgowa likwidacji w roku obrachunkowym, który obejmuje ten okres
- Przeksięgowanie — w tej kolumnie wyświetlane są wykonane przeksięgowania
- Anulowanie odpisu łącznie — w tym miejscu wyświetlane są całkowite koszty anulowanych odpisów
- Amortyzacja łączna — w tej kolumnie wyświetlane są całkowite koszty amortyzacji
- Wartość księgowa — w tej kolumnie wyświetlana jest wartość księgowa
Widok pozycji Amortyzacja
- Od okresu obrachunkowego — w tej kolumnie wyświetlona jest identyfikacja i opis roku podatkowego
- Normalne anulowanie odpisu — w tej kolumnie wyświetlane jest normalne anulowanie odpisu dla wybranego środka trwałego
- Specjalne anulowanie odpisu — w tej kolumnie wyświetlane jest specjalne anulowanie odpisu dla wybranego środka trwałego
- Wartość bieżąca anulowania odpisu — w tej kolumnie wyświetlana jest wartość bieżąca anulowania odpisu dla wybranego środka trwałego
- Anulowanie odpisu łącznie — w tym miejscu wyświetlane są całkowite koszty anulowanych odpisów
- Normalna amortyzacja — w tym miejscu wyświetlana jest normalna amortyzacja dla wybranego środka trwałego
- Specjalna amortyzacja — w tym miejscu wyświetlana jest specjalna amortyzacja dla wybranego środka trwałego
- Wartość bieżąca amortyzacji — w tym miejscu wyświetlana jest wartość bieżąca amortyzacji dla wybranego środka trwałego
- Amortyzacja łączna — w tej kolumnie wyświetlane są całkowite koszty amortyzacji
- Kapitał z aktualizacji wyceny – w tej kolumnie zapisany jest kapitał z aktualizacji wyceny w bieżącym roku obrotowym
Widok pozycji Dalsze informacje
- Od okresu obrachunkowego — w tej kolumnie wyświetlona jest identyfikacja i opis roku podatkowego
- Rezerwy — w tym miejscu wyświetlane są rezerwy danego okresu obrachunkowego
- Przychody ze sprzedaży — w tej kolumnie jest kwota przychodów ze sprzedaży w roku obrachunkowym
- Odsetki — w tym miejscu wyświetlane są odsetki danego okresu obrachunkowego
- Koszty napraw — w tej kolumnie wyświetlane są koszty napraw danego okresu obrachunkowego
- Ilość świadczenia— tej kolumnie wyświetlone są ilości świadczeń w danym okresie
Widok Obroty środków trwałych
- Widok pozycji Domyślny
- Widok pozycji Anulowanie odpisu
- Widok pozycji Amortyzacja
- Widok pozycji Likwidacja
- Widok pozycji Dalsze wartości
- Widok pozycji Dalsze informacje
- Widok pozycji Informacje dotyczące księgowania
Obecnie tylko grupa Ruchy środków trwałych jest dostępny dla widoku Obroty środków trwałych.
Widok pozycji Domyślny
- Środek trwały — w tym miejscu zapisany jest identyfikator środka trwałego
- Rodzaj transakcji — w tej kolumnie widoczny jest rodzaj transakcji środka trwałego
- Dokument środków trwałych — w tej kolumnie widoczny jest numer dokumentu środka trwałego. Podczas otwierania nowego dokumentu środków trwałych numer ten jest przypisywany automatycznie.
- Okres księgowy — w tym miejscu widnieje identyfikator okresu księgowego
- Data operacji — w tej kolumnie znajduje się data operacji dotycząca środka trwałego
- Stornowanie — w tej kolumnie znajduje się kod identyfikujący stornowanie
- Koszty nabycia — w tej kolumnie znajdują się koszty nabycia
- Anulowanie odpisu — w tym miejscu widnieje anulowanie odpisu
- Amortyzacja — w tej kolumnie znajduje się dotychczasowa wartość amortyzacji
- Wartość księgowa — w tej kolumnie wyświetlana jest wartość księgowa
Widok pozycji Anulowanie odpisu
- Środek trwały — w tym miejscu zapisany jest identyfikator środka trwałego
- Rodzaj transakcji — w tej kolumnie widoczny jest rodzaj transakcji środka trwałego
- Dokument środków trwałych — w tej kolumnie widoczny jest numer dokumentu środka trwałego. Podczas otwierania nowego dokumentu środków trwałych numer ten jest przypisywany automatycznie.
- Okres księgowy — w tym miejscu widnieje identyfikator okresu księgowego
- Data operacji — w tej kolumnie znajduje się data operacji dotycząca środka trwałego
- Stornowanie — w tej kolumnie znajduje się kod identyfikujący stornowanie
- Normalne anulowanie odpisu — w tej kolumnie wyświetlana jest normalna ocena anulowania odpisu
- Specjalne anulowanie odpisu — w tej kolumnie wyświetlana jest ocena specjalna anulowania odpisu
- Wartość bieżąca anulowania odpisu — w tej kolumnie wyświetlana jest ocena wartości bieżącej anulowania odpisu
Widok pozycji Amortyzacja
- Środek trwały — w tym miejscu zapisany jest identyfikator środka trwałego
- Rodzaj transakcji — w tej kolumnie widoczny jest rodzaj transakcji środka trwałego
- Dokument środków trwałych — w tej kolumnie widoczny jest numer dokumentu środka trwałego. Podczas otwierania nowego dokumentu środków trwałych numer ten jest przypisywany automatycznie.
- Okres księgowy — w tym miejscu widnieje identyfikator okresu księgowego
- Data operacji — w tej kolumnie znajduje się data operacji dotycząca środka trwałego
- Stornowanie — w tej kolumnie znajduje się kod identyfikujący stornowanie
- Normalne anulowanie amortyzacji — w tej kolumnie wyświetlana jest normalna amortyzacja
- Specjalne anulowanie amortyzacji — w tej kolumnie wyświetlana jest specjalna amortyzacja
- Wartość bieżąca amortyzacji — w tej kolumnie wyświetlana jest wartość bieżąca amortyzacji
Widok pozycji Likwidacje
- Środek trwały — w tym miejscu zapisany jest identyfikator środka trwałego
- Rodzaj transakcji — w tej kolumnie widoczny jest rodzaj transakcji środka trwałego
- Dokument środków trwałych — w tej kolumnie widoczny jest numer dokumentu środka trwałego. Podczas otwierania nowego dokumentu środków trwałych numer ten jest przypisywany automatycznie.
- Okres księgowy — w tym miejscu widnieje identyfikator okresu księgowego
- Koszty nabycia — w tej kolumnie znajdują się koszty nabycia
- Anulowanie odpisu — w tym miejscu widnieje anulowanie odpisu
- Amortyzacja — w tej kolumnie znajduje się dotychczasowa wartość amortyzacji
- Wartość księgowa — w tej kolumnie wyświetlana jest wartość księgowa
- Przychody ze sprzedaży — w tej kolumnie jest kwota przychodów ze sprzedaży w roku obrachunkowym
- Zysk — w tej kolumnie wyświetlany jest zysk dla danego środka trwałego
Widok pozycji Dalsze wartości
- Środek trwały — w tym miejscu zapisany jest identyfikator środka trwałego
- Rodzaj transakcji — w tej kolumnie widoczny jest rodzaj transakcji środka trwałego
- Dokument środków trwałych — w tej kolumnie widoczny jest numer dokumentu środka trwałego. Podczas otwierania nowego dokumentu środków trwałych numer ten jest przypisywany automatycznie.
- Okres księgowy — w tym miejscu widnieje identyfikator okresu księgowego
- Data operacji — w tej kolumnie znajduje się data operacji dotycząca środka trwałego
- Stornowanie — w tej kolumnie znajduje się kod identyfikujący stornowanie
- Odsetki — w tym miejscu wyświetlane są odsetki danego okresu obrachunkowego
- Koszty napraw — w tej kolumnie wyświetlane są koszty napraw danego okresu obrachunkowego
- Ilość świadczenia — w tej kolumnie wyświetlone są ilości świadczeń w danym okresie
- Rezerwa wyceny — w tej kolumnie widoczna jest rezerwa wyceny w roku obrotowym
Widok pozycji Dalsze informacje
- Środek trwały — w tym miejscu zapisany jest identyfikator środka trwałego
- Rodzaj transakcji — w tej kolumnie widoczny jest rodzaj transakcji środka trwałego
- Dokument środków trwałych — w tej kolumnie widoczny jest numer dokumentu środka trwałego. Podczas otwierania nowego dokumentu środków trwałych numer ten jest przypisywany automatycznie.
- Okres księgowy — w tym miejscu widnieje identyfikator okresu księgowego
- Data operacji — w tej kolumnie znajduje się data operacji dotycząca środka trwałego
- Stornowanie — w tej kolumnie znajduje się kod identyfikujący stornowanie
- Obrót środków trwałych — w tym miejscu znajduje się numer obrotu środków trwałych
- Data dokumentu — w tym miejscu znajduje się data dokumentu dotycząca obrotu środka trwałego
- Dokument przyjęcia — w tym miejscu znajduje się data dokumentu przyjęcia dotycząca obrotu środka trwałego
- Rezerwy — w tej kolumnie widoczna jest rezerwa wyceny w roku obrotowym
Widok pozycji Informacje dotyczące księgowania
- Środek trwały — w tym miejscu zapisany jest identyfikator środka trwałego
- Rodzaj transakcji — w tej kolumnie widoczny jest rodzaj transakcji środka trwałego
- Dokument środków trwałych — w tej kolumnie widoczny jest numer dokumentu środka trwałego. Podczas otwierania nowego dokumentu środków trwałych numer ten jest przypisywany automatycznie.
- Okres księgowy — w tym miejscu widnieje identyfikator okresu księgowego
- Data operacji — w tej kolumnie znajduje się data operacji dotycząca środka trwałego
- Stornowanie — w tej kolumnie znajduje się kod identyfikujący stornowanie
- Obrót środków trwałych — w tym miejscu znajduje się numer obrotu środków trwałych
- Data dokumentu — w tym miejscu znajduje się data dokumentu dotycząca obrotu środka trwałego
- Dokument przyjęcia — w tym miejscu znajduje się data dokumentu przyjęcia dotycząca obrotu środka trwałego
- Rezerwy — w tej kolumnie widoczna jest rezerwa wyceny w roku obrotowym
Działania związane z aplikacją
W tej aplikacji można wykonać dwa zasadniczo identyczne procesy z różnymi kryteriami wejściowymi. Podczas gdy różne widoki usuwają kryteria wyboru wprowadzone w każdym przypadku i wypełniają pola na podstawie wstępnych przyporządkowań, akcje – o tych samych nazwach – zachowują wprowadzone wartości wyboru. Następnie następuje przełączenie do widoku o tej samej nazwie, jednak wprowadzone wartości zostają zachowane.
Konfiguracja
Aplikacja Lista: Środki trwałe nie wymaga dodatkowych ustawień w aplikacji Konfiguracja.
Uprawnienia
Uprawnienia mogą zostać przypisane za pomocą ról uprawnień jak również poprzez przyporządkowanie organizacji. Szczegółowe informacje można znaleźć w artykule Uprawnienia.
Uprawnienia specjalne
Dla aplikacji Lista: Środki trwałe nie ma dostępnych uprawnień specjalnych.
Przyporządkowania organizacji
Aplikacja Lista: Środki trwałe będzie dostępna dla użytkownika wyłącznie w przypadku, gdy w danych podstawowych partnera przyporządkowano organizację powiązaną z co najmniej jedną z następujących struktur organizacyjnych:
- Rachunkowość
Funkcje specjalne
Dla aplikacji Lista: Środki trwałe nie są dostępne funkcje specjalne.
Uprawnienia dla partnerów biznesowych
Aplikacja Lista: Środki trwałe nie jest udostępniana partnerom biznesowym.