Obiekt deweloperski: Data description

Wprowadzenie

Aplikacja Obiekty deweloperskie pozwala na rejestrowanie i przeglądanie obiektów deweloperskich różnych typów. Niniejszy artykuł opisuje typ Data description, który dzieli się na Column i LDT. Chociaż mają one te same właściwości, mają różne poziomy odniesienia.

Opis

W opisie danych rozróżnia się dwa typy obiektów deweloperskich:

  • Data Description (LDT)tworzy jednostkę z logicznym typem danych (identyczna przestrzeń nazw i nazwa obiektu programistycznego). Opisuje zachowanie logicznych typów danych w interfejsie użytkownika.Używając logicznych typów danych typu Logiczny, hierarchia dziedziczenia jest wyraźnie mapowana na powiązane opisy danych. W tym celu należy zdefiniować opis danych LDT dla logicznych typów danych. To następnie określa, czy wartości są rozwiązywane poprzez dziedziczenie, czy jawnie określone.
  • Data Description (Column) jest przypisana do określonej ścieżki atrybutu Business Object, Part lub Extension, a także opisuje zachowanie w interfejsie użytkownika. Może dziedziczyć z opisu danych LDT, który należy do logicznego typu danych atrybutu. Ścieżka do atrybutu może zostać przeniesiona do elementów wizualnych. Służy to do rozwiązywania i wyświetlania kolumny opisu danych. Jeśli dla atrybutu nie zdefiniowano kolumny opisu danych, używany jest opis danych LDT logicznego typu danych atrybutu.Nazwa obiektu deweloperskiego Data Description (Column) składa się z następujących elementów:

    <Busisness Object Namespace>.<Business Object Name>:<Attribute Name>.

    Przykład
    com.cisag.app.obj.BusinessObject:description

    Jeśli dla atrybutu obiektu biznesowego istnieją oba typy opisu danych, pierwszeństwo ma kolumna opisu danych.

Zakładka Edytor składa się z kilku podzakładek:

Podzakłada Atrybuty

Na zakładce atrybuty dostępne są poniższe pola:

Logiczny typ danych (pole dostępne dla obiektu deweloperskiego o typie Data Description (LDT)) – specyfikacja powiązanego logicznego typu danych (przestrzeń nazw i nazwa obiektu deweloperskiego). Logiczny typ danych można wprowadzić tylko w przypadku utworzenia nowego obiektu. Jeśli przypisanie (opis danych LDT – logiczny typ danych) jest prawidłowe, a opis danych został zapisany po raz pierwszy, określony logiczny typ danych nie może zostać zmieniony. Opis danych jest zawarty na liście wykazów zastosowania logicznego typu danych.

Obiekt docelowy (pole dostępne dla obiektu deweloperskiego o typie Data Description (Column)) –  specyfikacja powiązanego Business Object, Part lub Extension. Jeśli przypisanie (kolumna opisu danych – obiekt biznesowy) jest prawidłowe, a opis danych został zapisany po raz pierwszy, określony obiekt biznesowy nie może zostać zmieniony.

Ścieżka atrybutu (pole dostępne dla obiektu deweloperskiego o typie Data Description (Column)) – wybór kolumny, do której odnosi się opis danych. Pomoc uzupełnienia wartości pokazuje tylko prawidłowe atrybuty z określonego obiektu docelowego. Jeśli przypisanie (atrybut opisu danych – atrybut obiektu biznesowego) jest prawidłowe, a opis danych został zapisany po raz pierwszy, określonego atrybutu nie można już zmienić. Opis danych jest zawarty na liście wykazów zastosowania obiektu biznesowego (na poziomie atrybutu).

Pola dostępne w sekcji Etykieta i Tooltip:

Ustawienie etykiety – określa, czy etykieta jest pobierana z dziedziczenia (opcja: Z dziedziczenia), czy jawnie określona (opcja: Niestandardowe). W przypadku wybrania opcji Z dziedziczenia, dziedziczenie powiązanych logicznych typów danych jest rozwiązywane, a wartość jest określana na podstawie powiązanego opisu danych.

Etykieta – nazwa wyświetlana dla pola w interfejsie użytkownika. Pole umożliwia wprowadzenie wartości jeśli w polu Ustawienie etykiety wybrano opcje Niestandardowe. Długość pola jest ograniczona do 50 znaków i może zostać przetłumaczona.

Ustawienie Pełna etykieta – określa, czy etykieta jest pobierana z dziedziczenia (opcja: Z dziedziczenia), czy jawnie określona (opcja: Niestandardowe). W przypadku wybrania opcji Z dziedziczenia, dziedziczenie powiązanych logicznych typów danych jest rozwiązywane, a wartość jest określana na podstawie powiązanego opisu danych.

Pełna etykieta – to etykieta wyświetlana dla pola w interfejsie użytkownika konfigurowalnych list. Pole umożliwia wprowadzenie wartości jeśli w polu Ustawienie Pełna etykieta wybrano opcje Niestandardowe. Długość pola jest ograniczona do 50 znaków i może zostać przetłumaczona.

Ustawienie krótka etykiety – określa, czy etykieta jest pobierana z dziedziczenia (opcja: Z dziedziczenia), czy jawnie określona (opcja: Niestandardowe). W przypadku wybrania opcji Z dziedziczenia, dziedziczenie powiązanych logicznych typów danych jest rozwiązywane, a wartość jest określana na podstawie powiązanego opisu danych.

Krótka etykieta – to alternatywny krótki opis etykiety, który jest używany, jeśli w interfejsie nie ma wystarczającej ilości miejsca. Pole umożliwia wprowadzenie wartości jeśli w polu Ustawienie Krótka etykieta wybrano opcje Niestandardowe. Długość pola jest ograniczona do 50 znaków i może zostać przetłumaczona.

Ustawienie Tooltip – pole definiuje, czy etykietka narzędzia jest pobierana z dziedziczenia (opcja: Z dziedziczenia), czy jawnie określona (opcja: Niestandardowe). W przypadku wybrania opcji Z dziedziczenia, dziedziczenie powiązanych logicznych typów danych jest rozwiązywane, a wartość jest określana na podstawie powiązanego opisu danych.

Tooltip – to tekst, który pojawia się po najechaniu kursorem myszy na pole w interfejsie użytkownika przez krótką chwilę. Pole umożliwia wprowadzenie wartości jeśli w polu Ustawienie Krótka etykieta wybrano opcje Niestandardowe. Długość pola jest ograniczona do 256 znaków i może zostać przetłumaczona.

Pola dostępne w sekcji Obszar wartości i pomoc do wartości:

Pomoc wyszukiwania wartości – specyfikacja definicji wyszukiwania (artykuł: Obiekty deweloperskie: OQL Search) z pełnymi nazwami obiektów programistycznych.

zaprogramowane w Javie.

Edytowalne (pole wyboru) – po zaznaczeniu parametru, pole umożliwia wprowadzanie danych w interfejsie użytkownika.

Ukryte (pole wyboru) – po zaznaczeniu parametru, pole jest ukrywane w interfejsie.

Zakres wartości – definiuje zakres wartości w zależności od logicznego typu danych.

  • Brak – brak właściwości zdefiniowanych przez użytkownika.
  • Niestandardowe – właściwości zdefiniowane przez użytkownika w zależności od logicznego typu danych.
  • Z dziedziczenia – właściwości zdefiniowane przez użytkownika są rozwiązywane na podstawie dziedziczenia.

Pole obowiązkowe (pole wyboru) – po zaznaczeniu parametru, dane pole w interfejsie użytkownika jest polem obowiązkowym. W przypadku gdy parametr jest odznaczony, w prawym górnym rogu pojawi się odpowiednie oznaczenie i nie będzie sprawdzane, czy pole zostało uzupełnione. Musi to być

Podczas tworzenia nowego DataDescription dla logicznego typu danych typu logiczny, atrybuty Tooltip, typ zawartości, wyrównanie poziome, wyrównanie pionowe i zakres wartości są ustawione domyślnie Z dziedziczenia.

Definicja zakresu wartości

Typ danych Valueset

Sortowanie i elementy wyświetlane w interfejsie można zdefiniować dla zestawów wartości.

Ustawienie elementów wartości – definicja właściwości:

  • Rosnąco według wyświetlania – sortowanie według oznaczenia A-Z.
  • Malejąco według wyświetlania – sortowanie według oznaczenia Z-A.
  • Rosnąco według stałej – sortowanie według stałej 1-….
  • Malejąco według stałej – sortowanie według stałej …-1.
  • Niestandardowe – zdefiniowane przez użytkownika – dodawanie i usuwanie elementów lub przenoszenie elementów w obrębie listy. Przy tym ustawieniu sortowanie nie jest możliwe.

Dla ustawienia Niestandardowego (zdefiniowanego przez użytkownika) dostępne są następujące funkcje:

  • Nowy – dodawanie elementów zestawu wartości, których nie ma na liście.
  • Usuwanie – usuwanie elementów zestawu wartości z listy; nie są one wyświetlane w interfejsie.
  • Przejdź na pierwszą pozycję na liście – przenosi element na początek listy.
  • Przesuń w górę – przenosi element o jeden element wyżej na liście.
  • Przesuń w dół -przenosi element o jeden element w dół listy.
  • Na koniec – przenosi element na koniec listy.
Typy danych Decimal, double, float
  • Maksymalna liczba miejsc dziesiętnych – maksymalna liczba miejsc dziesiętnych, które można wprowadzić.
  • Minimalna liczba miejsc dziesiętnych – minimalna liczba miejsc dziesiętnych, które można wprowadzić.

Wszystkie inne typy danych

  • Długość danych – maksymalna liczba znaków, które można wprowadzić.

Podzakładka Klasy

Podzakładka składa się z kilku sekcji:

Sekcja Klasy factory

Dostępne pola:

Edytor – edytory są używane przez konfigurowalne interfejsy do wizualizacji i edycji atrybutów DataView. Edytory są predefiniowane dla wszystkich pierwotnych typów danych i części specjalnych.

Należy wprowadzić nazwę klasy implementującej interfejs com.cisag.pgm.gui.EditorFactory lub com.cisag.pgm.gui.FieldFactory.

Renderer – renderery są używane przez konfigurowalne listy do wizualizacji danych na liście wyników. Renderery są predefiniowane dla wszystkich pierwotnych typów danych i części specjalnych. Renderery są obowiązkowe dla atrybutów wirtualnych. Należy wprowadzić nazwę klasy implementującej interfejs com.cisag.pgm.gui.RendererFactory.

Formatter – formattery (java.text.Format) konwertują typ danych na reprezentację tekstową i odwrotnie. Mogą być one również używane jako alternatywa dla rendererów dla konfigurowalnych list. FilterExpressionEditors mogą również delegować parsowanie i formatowanie do formatters. Należy podać nazwę klasy implementującej interfejs com.cisag.pgm.gui.FormatFactory.

FilterExpression – filterExpressionEditors są używane przez konfigurowalne listy do edycji wyrażeń filtrów. Odpowiednie edytory FilterExpressionEditors są predefiniowane dla wszystkich pierwotnych typów danych i części specjalnych. Edytory FilterExpressionEditors są obowiązkowe dla atrybutów wirtualnych. Należy wprowadzić nazwę klasy implementującej interfejs com.cisag.pgm.search.gui.FilterExpressionEditorFactory.

DataDescriptionFilter – filtr DataDescriptionFilter może być używany do modyfikowania niektórych właściwości DataDescription w czasie wykonywania. Taki filtr może na przykład „wyszukać” w aplikacji Konfiguracja, a następnie ustawić DataDescription na Ukryty. Należy podać nazwę klasy implementującej interfejs com.cisag.pgm.datatype.DataDescriptionFilter.

Sekcja Przedstawienie

Dostępne pola:

Maksymalna szerokość pola – liczba widocznych kolumn (znaków) pola w interfejsie. Wartości tej nie należy mylić z maksymalną liczbą znaków, np. dla ciągów znaków. 0 jest wartością domyślną. Wewnętrznie jest ona ustawiona na 10 kolumn. Wartość ta nie jest brana pod uwagę w standardowym układzie.

Typ zawartości – wybrany typ zawartości ma wpływ na wyświetlanie pola i funkcjonalność w interfejsie użytkownika:

  • Domyślny
  • E-mail – otwiera lokalnego klienta poczty e-mail z adresem wyświetlanym w polu.
  • Hasło – wprowadzona wartość jest chroniona, prezentowane są symbole ***
  • Identyfikacja – należy wprowadzić wielkie litery i cyfry. Małe litery są automatycznie konwertowane na wielkie.
  • Identyfikacja z przestrzeniami
  • Ikona – nie zaimplementowano
  • Kilka wierszy tekstu
  • Numer telefonu
  • URL – otwiera link wyświetlony w polu w nowej przeglądarce.
  • Z dziedziczenia – typ zawartości jest zdefiniowany w obiekcie bazowym.

Wyrównanie w poziomie – pole określa sposób poziomego wyrównania zawartości pola w interfejsie użytkownika:

  • Na lewo – wyrównanie do lewej
  • Środek – wyśrodkowanie
  • Do prawej – wyrównanie do prawej
  • Z dziedziczenia – ustawienie pobrane z obiektu bazowego
  • Domyślny – zależy od logicznego typu danych (przykład: liczby wyrównane do prawej, ciągi znaków wyrównane do lewej)

Format wpisu – pole nie jest jeszcze obsługiwane

Orientacja pionowa– pole określa sposób pionowego wyrównania zawartości pola w interfejsie użytkownika:

  • Do góry – wyrównanie do górnego marginesu
  • Środek – wyśrodkowanie
  • Na dół – wyrównanie do dolnego marginesu
  • Z dziedziczenia – ustawienie pobrane z obiektu bazowego
  • Domyślny – zależy od logicznego typu danych

Format wydruku – używany w polach com.cisag.pgm.gui.TimeField i com.cisag.pgm.gui.TimePointField, gdy wyprowadzany jest określony format daty. W tym celu zdefiniowane są następujące stałe:

  • TIMESTAMP Pattern: dd.MM.yyyy HH:mm:ss:SSS (znacznik czasu z milisekundami)
  • DATE_TIME Pattern: dd.MM.yyyy HH:mm:ss (znacznik czasu bez milisekund)
  • DATE Pattern: dd.MM.yyyy (data)
  • CALENDAR_WEEK Pattern: yyyy/ww (tydzień kalendarzowy)
  • MONTH Pattern: MM.yyyy (miesiąc)
  • QUARTER Pattern: q/yyyy (kwartał)
  • YEAR Pattern: yyyy (rok)

Czy ten artykuł był pomocny?