Obliczanie wartości zapasów

Niniejsza dokumentacja opisuje, w jaki sposób są przeprowadzane wyceny zapasów w systemie oraz jak działa aplikacja Obliczanie wartości zapasów. W dokumentacji Wycena stanów magazynowych można znaleźć informacje o procedurach wyceny oraz skutkach obliczeń. Użytkownik może tam również sprawdzić, które procesy mogą prowadzić do przeszacowania stanów magazynowych artykułów, a także jaki mają wpływ na inne procesy i aplikacje.

Instrukcje dotyczące korzystania z aplikacji Obliczanie wartości zapasów można znaleźć w dokumentacji Instrukcje: Obliczanie wartości zapasów.

Definicje terminów

  • Wycena stanów magazynowych — jest to ciągłe obliczanie odpowiedniej wartości dla stanów magazynowych artykułów dostępnych w magazynie, wyrażonej w jednostkach pieniężnych (walutach lokalnych firmy). Wszystkie transakcje magazynowe przeprowadzane w Comarch ERP Enterprise, które prowadzą do zmian w ilości lub wartości artykułu objętego zarządzaniem zapasami, są dokumentowane w różnych procedurach wyceny. Gdy transakcje magazynowe są przetwarzane przy użyciu serwera logistyki magazynowej, stany magazynowe są aktualizowane i wyceniane przy użyciu metody średniej ważonej ceny. Okresowe wyceny stanów magazynowych, takie jak FIFO (pierwsze przyszło/pierwsze wyszło) lub LIFO (ostatnie przyszło/pierwsze wyszło), można konsekwentnie określać dopiero po zakończeniu okresu księgowego.
  • Właściciel zapasów — jest to prawny właścicielem zapasów artykuł. Właściciela zapasów można zdefiniować dla każdego miejsca składowania. Jest on używany w wielu procesach logistyki magazynowej, takich jak inwentaryzacja i wycena zapasów. W przypadku niektórych procesów biznesowych może być konieczne określenie właściciela zapasów w celu ustalenia, czyje zapasy są wykorzystywane lub uwzględniane w procesie.
  • Zarządzanie zapasami — jest to aktualizacja bieżących stanów magazynowych. Aktualizacja ta jest dokonywana przez serwer logistyki magazynowej po transakcji magazynowej z przesunięciem ilościowym. Zarządzanie zapasami odbywa się na najniższym poziomie strukturalnym magazynu i artykułu lub specyfikacji. Jeśli artykuł ma kilka równoległych jednostek magazynowych, ilości są przechowywane w przeliczeniu na jednostkę. Ilości zapasów mogą mieć również różne właściwości, tj. podział na różne statusy kontroli jakości.
  • Okresy księgowe — to ograniczenia czasowe lub okresy w ramach roku obrachunkowego. Wszystkie transakcje, takie jak np. transakcje magazynowe, muszą być przypisane do okresu księgowego.
  • FIFO — metoda wyceny FIFO (First In, First Out) jest metodą kolejności zużycia i metodą fiskalnej (podatkowej) wyceny stanów magazynowych. FIFO oznacza założenie, że zapasy nabyte jako pierwsze są również zużywane jako pierwsze. Obliczenie wartości stanów magazynowych opiera się zatem na ostatnio przyjętych przychodach.
  • Średnia ważona ceny — metoda wyceny według średniej ważonej jest szczególną formą metody średniej ważonej. Należy do grupy metod upraszczających wycenę i jest metodą wyceny stosowaną do wyceny stanów magazynowych zgodnie z prawem handlowym. Średnia ważona ceny jest obliczana poprzez podzielenie wartości stanów magazynowych przez ich ilość. Jest ona tworzona na nowo dla każdej transakcji magazynowej, która reprezentuje przychód i pozostaje w takiej formie do następnego przychodu w celu wyceny tymczasowego rozchodu.
  • LIFO — metoda wyceny LIFO (Last In, First Out) jest metodą kolejności zużycia i metodą fiskalnej (podatkowej) wyceny zapasów. LIFO oznacza założenie, że ostatnio nabyte zapasy są zużywane w pierwszej kolejności. Obliczenie wartości stanów magazynowych opiera się zatem na dodatkach otrzymanych w pierwszej kolejności.

Opis aplikacji

Za pomocą aplikacji Obliczanie wartości zapasów, użytkownik może obliczyć wartości zapasów artykułów magazynowych objętych zarządzaniem zapasami dla jednego lub kilku okresów księgowych. Obliczenia mogą być przeprowadzane przy użyciu różnych metod, takich jak LIFO lub FIFO, i w zależności od ustawień w aplikacji Konfiguracja, mogą być przeprowadzane dla każdej firmy na poziomie Artykuł lub na poziomie Artykuł/magazyn.

Jeśli to możliwe, wartości zapasów powinny być obliczane w tle i poza normalnym trybem pracy, ponieważ w przeciwnym razie może to mieć wpływ na czas odpowiedzi na żądania innych użytkowników. Z pomocą akcji [Obliczanie wartości zapasów], użytkownik może utworzyć sterowane czasowo zadanie przetwarzania, które np. powoduje, że wartości zapasów dla bieżącego okresu księgowego są ponownie obliczane każdej nocy. Opis sposobu konfigurowania zleceń przetwarzania można znaleźć w instrukcji obsługi.

Aplikacja Obliczanie wartości zapasów składa się z obszaru roboczego.

Obszar roboczy

Poniżej znajduje się szczegółowy opis pól, znajdujących się w obszarze roboczym aplikacji Obliczanie wartości zapasów:

  • Do okresu księgowego — w tym polu określa się okres księgowy, do którego mają być obliczane wartości zapasów.Jeśli okres księgowy jest już zamknięty, wówczas obliczenia dla alternatywnej metody wyceny są ostateczne, a wartości zapasów nie można już później ponownie obliczyć. Jeśli jednak wybrany okres księgowy jest nadal otwarty, to obliczenia można powtarzać tak często, jak jest to konieczne.
  • Metody wyceny — opcjonalnie dostępnych jest kilka metod wyceny, zgodnie z którymi można wycenić zapasy artykułów. W tym celu należy wybrać jeden lub więcej z poniższych wpisów:
    • FIFO
    • LIFO
    • Roczne LIFO: Średnie ważone ceny i wartości
    • Roczne LIFO: Średnie ważone ceny
    • Roczne LIFO: Wartości

W przypadku alternatywnej procedury wyceny Roczne LIFO, określane są tylko ceny, tylko wartości lub ceny i wartości łącznie. Procedura ta pozwala na wysoki stopień elastyczności w strukturze rocznej wyceny LIFO, ponieważ najpierw ustalane są średnie ważone ceny, sprawdzane i ewentualnie korygowane, a następnie obliczane są rzeczywiste roczne wartości LIFO za pomocą oddzielnego połączenia.

Data transakcji magazynowej, a nie czas przetwarzania przez serwer logistyki magazynowej (jak w przypadku ciągłej średniej ważonej ceny) jest decydująca dla obliczenia okresowej średniej ważonej ceny. W związku z tym, transakcja magazynowa z datą wsteczną może prowadzić do innych średnich ważonych cen niż w przypadku ściśle chronologicznie rejestrowanych transakcji magazynowych.

Uwaga
Średnia ważona ceny jest aktualizowana podczas transakcji magazynowej. W przypadku innych metod wyceny, takich jak FIFO i LIFO, wartości mogą najpierw zostać określone za pomocą aplikacji Obliczanie wartości zapasów.

Akcje związane z aplikacją: [Obliczanie wartości zapasów]

Z akcją [Obliczanie wartości zapasów] wybrane metody wyceny są obliczane do wybranego okresu księgowego. Przeprowadzane są obliczenia, które mogą zająć dużo czasu. Z tego powodu zalecane jest obliczanie wartości zapasów w tle.

Wymagania wstępne

Należy pamiętać, że wycena zapasów przeprowadzona dla zamkniętego okresu nie może zostać odwrócona (np. zamknięty okres nie może być już otwarty).

  • Użytkownik powinien upewnić się, że wszystkie transakcje magazynowe i wszelkie korekty zostały już wprowadzone przed zamknięciem poprzedniego okresu.
  • Wartości zapasów są zawsze obliczane bez luk. Oznacza to, że obliczenia są również przeprowadzane dla wszystkich poprzednich okresów księgowych w roku obrotowym, które są otwarte lub dla których nie przeprowadzono jeszcze ostatecznego obliczenia wartości zapasów.
  • Obliczenie ustalonych procedur kolejności zużycia (FIFO, LIFO, roczne LIFO) musi być przeprowadzone co najmniej raz w roku obrotowym w trakcie zamknięcia roku obrotowego dla każdej alternatywnej procedury wyceny. W tym przypadku, wystarczy jedno wywołanie dla ostatniego okresu zakończonego roku obrotowego.

Obliczenia/wpływ

Opis obliczeń i skutków dla każdej metody wyceny można znaleźć w dokumentacji Wycena stanów magazynowych.

Konfiguracja

W przypadku aplikacji Obliczanie wartości zapasów, niezbędne są następujące ustawienia w funkcji Rachunkowość, podfunkcja Oszacowanie w aplikacji Konfiguracja:

  • Poziom oszacowania — w tym polu określa się poziom wyceny, który ma mieć zastosowanie do wyceny zapasów. Do wyboru są następujące pozycje:
    • Artykuł
    • Artykuł/magazyn

Wybrany poziom wyceny kontroluje poziom, tj. poziom szczegółowości, na którym zapasy mają zostać wycenione. Wszystkie przesunięcia magazynowe, które prowadzą do zmian w ilości lub wartości artykułu objętego zarządzaniem zapasami, są dokumentowane dla wybranej metody wyceny na poziomie wyceny, ustawionym dla każdego przypadku.

Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji Konfiguracja: Rachunkowość.

Jednostki biznesowe

Dla aplikacji Obliczanie wartości zapasów istotna jest następująca jednostka biznesowa, której można użyć np. do

  • Przyporządkowywanie uprawnień
  • Konfigurowanie definicji działań
  • Import lub eksport danych

Okresowe wartości zapasów dla metody wyceny

com.cisag.app.inventory.obj.InventoryValuePeriodSummary

Jednostka biznesowa należy do następującej grupy jednostek biznesowych:

Magazyn – Dane dowodu

com.cisag.app.inventory.OrderData

Uprawnienia

Uprawnienia można przyporządkowywać zarówno przy użyciu ról autoryzacji, jak i poprzez przyporządkowanie organizacji. Koncepcję uprawnień można znaleźć w dokumentacji Uprawnienia.

Uprawnienia specjalne

Aplikacja Obliczanie wartości zapasów nie posiada żadnych uprawnień specjalnych.

Przyporządkowania organizacyjne

Przyporządkowania organizacyjne służą do kontrolowania, które dane są widoczne, możliwe do wykorzystania lub edycji. W tym celu należy aktywować funkcję Uprawnienia do treści w aplikacji Konfiguracja.

Jeśli funkcja Uprawnienia do treści jest aktywna w aplikacji Konfiguracja, to aplikacja Obliczanie wartości zapasów jest wyświetlana użytkownikowi tylko wtedy, gdy przyporządkowano mu organizację w danych podstawowych partnera, która jest zawarta w co najmniej jednej z następujących struktur organizacyjnych:

  • Organizacja główna
  • Rachunkowość

Funkcje specjalne

Aplikacja Obliczanie wartości zapasów nie posiada żadnych funkcji specjalnych.

Uprawnienia dla partnerów biznesowych

Aplikacja Obliczanie wartości zapasów nie jest dostępna dla partnerów biznesowych.

Czy ten artykuł był pomocny?