Niniejszy dokument wyjaśnia organizacje magazynowe obsługiwane przez system Comarch ERP Enterprise. Używane aplikacje i powiązane z nimi pola, działania i procedury zostały szczegółowo opisane w osobnych dokumentach.
Definicje terminów
- Właściciel zapasów — właściciel zapasów jest prawnym posiadaczem określonych zapasów magazynowych. Dla każdego magazynu można określić właściciela zapasów. Właściciel zapasów jest wymagany w wielu procesach zarządzania zapasami, np. do inwentaryzacji i wyceny zapasów.
- Magazyn blokowy — jest to organizacja magazynu, w której strefa magazynowa jest podzielona na rzędy i miejsca. Magazyn blokowy jest zwykle podzielony na przestrzenie blokowe za pomocą linii narysowanych na podłodze.
- Magazyn zwykły — jest to organizacja magazynowa, w której magazyn lub strefa magazynowa nie są dalej podzielone na rzędy, poziomy i miejsca. Zarządzanie miejscami składowania nie jest zatem możliwe w przypadku magazynu prostego.
- Magazyn wysokiego składowania — jest to organizacja magazynu, w której strefa magazynu jest podzielona na rzędy, poziomy i lokalizacje. Opcjonalnie rzędy mogą być pogrupowane w alejki magazynowe, a poszczególne lokalizacje magazynowe mogą być dalej podzielone na gniazda.
- Alejki magazynowe — jest to grupa rzędów strefy magazynowej, do których można uzyskać dostęp z tego samego obszaru fizycznego. Alejki magazynowe odgrywają ważną rolę w sortowaniu miejsc składowania do przyjmowania i wydawania z magazynu.
- Organizacja magazynowa — określa strukturę magazynu lub strefy magazynowej. Korzystając z organizacji magazynowej, użytkownik może mapować struktury magazynowe, takie jak magazyny proste, magazyny wysokiego składowania i magazyny blokowe.
- Magazyn — jest to logicznie lub fizycznie zdefiniowany obszar, w którym składowane są zapasy towarów. Magazyn jest zawsze przypisany do lokalizacji. Magazyn może być podzielony na strefy magazynowe i miejsca składowania, jeśli funkcja Zarządzanie miejscami składowania jest włączona w aplikacji Konfiguracja. Dokładna struktura magazynu jest definiowana przez organizację magazynu.
- Miejsce składowania — jest to dokładne miejsce w magazynie, w którym można przechowywać produkty. Miejsce składowania w magazynie zawsze znajduje się w strefie magazynowej i jest precyzyjnie określane na podstawie rzędu, poziomu i numeru miejsca składowania. Każde miejsce składowania ma przypisany rodzaj miejsca składowania, który określa jego przeznaczenie. Dostępność miejsc składowania ma zasadnicze znaczenie dla zarządzania miejscami składowania.
- Strefy magazynowe — jeśli w aplikacji Konfiguracja aktywowana jest funkcja Zarządzanie miejscami składowania, wówczas magazyn można podzielić na strefy magazynowe. Magazyn może mieć dowolną liczbę stref magazynowych.
- Pole odkładcze –– jest to podjednostka lokalizacji magazynowej. Jest to najmniejsza część składowa magazynu. Pole odkładcze może przyjąć dokładnie jedną jednostkę magazynową. Liczba pól odkładczych to maksymalna liczba jednostek magazynowych dozwolona dla lokalizacji magazynu.
Magazyny i strefy magazynowe
System rozróżnia magazyny fizyczne i wirtualne. Magazyn fizyczny odpowiada fizycznie lub logicznie zdefiniowanemu obszarowi, w którym składowane są zapasy towarów. Magazyn wirtualny jest używany na przykład jako magazyn tranzytowy dla zleceń dystrybucji.
Jeśli w aplikacji Konfiguracja aktywowana jest funkcja Zarządzania miejscami składowania, wówczas magazyn można podzielić na strefy magazynowe i miejsca składowania. Taki magazyn jest określany jako ustrukturyzowany lub zarządzany przez miejsca składowania. Jeśli magazyn nie ma żadnych stref magazynowych ani miejsc składowania, wówczas jest to magazyn prosty. Zarządzanie miejscami składowania nie jest możliwe w magazynach prostych.
Magazyn podzielony jest na strefy magazynowe. Każda strefa magazynowa reprezentuje logiczny obszar, w którym można składować zapasy artykułów z własnymi strategiami magazynowymi. Każda strefa magazynowa ma organizację magazynu, która opisuje strukturę strefy magazynowej pod względem poziomów struktury rzędów, poziomów i miejsc przechowywania. Organizacja magazynu podzielonego magazynu jest zatem określona przez organizację magazynu jego stref magazynowych.
Następujące organizacje magazynu strefy magazynowej, które są możliwe w systemie, wynikają z przypisania poziomu struktury:
- Magazyn zwykły — strefa magazynowa organizacji magazynowej Magazyn zwykły jest również nazywana prostą strefą magazynową. Nie posiada ona żadnych dodatkowych podziałów, a tym samym żadnych miejsc składowania.
- Magazyn wysokiego składowania — strefa magazynowa organizacji magazynowej Magazyn wysokiego składowania jest podzielona na rzędy, poziomy i lokalizacje.
- Magazyn blokowy — strefa magazynowa organizacji magazynowej Magazyn blokowy jest podzielona na rzędy i lokalizacje, ale nie ma poziomów.
- Tylko miejsca — strefa magazynowa organizacji magazynowej Tylko miejsca jest podzielona na miejsca, ale nie ma rzędów ani poziomów.
Ponadto, do każdej strefy magazynowej przypisane jest zastosowanie. Strefy magazynowe o różnym zastosowaniu są wykorzystywane do różnych celów i podlegają różnym kontrolom w systemie. Możliwe są następujące sposoby wykorzystania strefy magazynowej:
- Przyjęcia towarów — ustrukturyzowany magazyn musi mieć dokładnie jedną niepodzieloną strefę magazynową o zastosowaniu Przyjęcia towarów. Po zaksięgowaniu przyjęcia towarów, przyjęcie ma miejsce w strefie przyjęcia towarów.
- Wydawanie towarów — ustrukturyzowany magazyn musi mieć dokładnie jedną niepodzieloną strefę magazynową o wykorzystaniu Wydawanie towarów. Podczas kompletacji zapasy, które mają zostać pobrane, są transportowane do strefy wydawania towarów. Lokalizacje rezerw i kompletacji, a także strefy magazynowe bez struktury mogą być brane pod uwagę jako źródło. Wraz z wydaniem dokumentu dostawy, wydanie odbywa się ze strefy wydania towaru.
- Kompletacja zamówień — ustrukturyzowany magazyn może mieć dowolną liczbę stref kompletacji. Strefa kompletacji może mieć tylko miejsca kompletacji.
- Rezerwa — ustrukturyzowany magazyn może mieć dowolną liczbę stref rezerwowych. Strefa rezerwowa może mieć tylko miejsca rezerwowe, tj. miejsca składowania typu Miejsce składowania ze środkami załadunku, Miejsce składowania bez środków załadunku, Miejsce blokowe ze środkami załadunku lub Stałe miejsce bez środków załadunku.
- Nieokreślone — strefa magazynowa bez określonego zastosowania może mieć zarówno miejsca rezerwowe, jak i miejsca kompletacji. Jeśli strefa magazynowa ma miejsca kompletacji z definicją uzupełnienia dla artykułu, reguła wydawania z magazynu uwzględnia zapasy w miejscach kompletacji przed zapasami w miejscach rezerwowych w tej samej strefie magazynowej.
- Różnice inwentaryzacyjne — ustrukturyzowany magazyn musi mieć dokładnie jedną niepodzieloną strefę magazynową o zastosowaniu Różnice inwentaryzacyjne. Ta strefa magazynowa jest używana tylko w celu zminimalizowania liczby istotnych dla wyceny księgowań inwentaryzacyjnych do zliczania inwentaryzacji. Odchylenia od inwentaryzacji docelowej skutkują neutralną pod względem wyceny relokacją do strefy różnic w inwentaryzacji. Po zakończeniu liczenia inwentaryzacji dla każdej pozycji i identyfikatora pozostają tylko ilości różnic międzymagazynowych. Ujemna ilość różnicy jest odejmowana z magazynu po zamknięciu inwentaryzacji; dodatnia ilość jest księgowana. W ten sposób odchylenia od inwentaryzacji docelowej, które wynikają z przechowywania w niewłaściwym miejscu w magazynie, pozostają neutralne pod względem wyceny.
Strefa różnic inwentaryzacyjnych jest również wykorzystywana, oprócz księgowania transferowego różnic inwentaryzacyjnych wykonanych w międzyczasie, do księgowania nieprawidłowych księgowań inwentaryzacyjnych.
Poniższy rysunek przedstawia przykładową strukturę magazynu z podziałem na miejsca składowania:
Magazyn ma dwie strefy magazynowe o zastosowaniu Rezerwa z organizacją magazynu Magazyn wysokiego składowania lub Magazyn blokowy. Ponadto, magazyn posiada strefę magazynową o zastosowaniu Kompletacja zamówień z organizacją magazynu Tylko miejsca.
Jeśli organizacja magazynowa przewiduje wykorzystanie rzędów w strefie magazynowej, wówczas można je zgrupować w alejki magazynowe. Alejka magazynowa reprezentuje liczbę rzędów strefy magazynu, które mogą być obsługiwane razem (np. z tej samej fizycznej alejki w magazynie). Można używać alejek magazynowych, aby np. sortować miejsca składowania w określonej kolejności do przyjmowania i wydawania z magazynu. Niemniej jednak, alejki magazynowe nie stanowią części adresu miejsca składowania.
Miejsca składowania
Każde miejsce składowania ma przypisany rodzaj miejsca składowania. Miejsce składowania otrzymuje swoje właściwości wraz z przyporządkowaniem. Właściwości te obejmują np. rodzaj miejsca składowania, klasyfikację ABC i definicję pojemności magazynowej różnych środków załadunku. W przypadku miejsc stałych i miejsc kompletacji, pojemność magazynowa jest definiowana bezpośrednio w miejscu składowania.
Miejsce składowania jest adresowane zgodnie z jego przynależnością do magazynu i strefy magazynowej, a także poziomami struktury. Wszystkie poziomy struktury muszą być alfanumeryczne. Rząd i miejsce mają trzy znaki, a poziom ma dwa znaki. Poziomy struktury muszą być tworzone w następującej kolejności: wiersz, poziom i lokalizacja.
Przykładowy adres miejsca składowania w strefie magazynowej Magazyn wysokiego składowania to 300-RES-004-02-002.
Pole odkładcze
Pole odkładcze to dodatkowa klasyfikacja miejsca składowania. Jest to najmniejszy element magazynu, który może przyjąć dokładnie jeden środek załadunku. W związku z tym, rzeczywista liczba pól odkładczych odpowiada maksymalnej liczbie środków załadunku określonych dla rodzaju miejsca składowania. (W przypadku miejsc stałych i miejsc kompletacji, pola odkładcze można zdefiniować bezpośrednio dla miejsca składowania). Ze względu na fakt, że wartość ta zależy od używanego środka załadunku, liczba pól odkładczych jest obliczana nie wcześniej niż przy pierwszym wykorzystaniu miejsc. Tak więc, miejsca składowania bez zapasów lub rezerwacji nie mają żadnych pól odkładczych. Jeśli miejsce składowania ma przypisany środek załadunku, tylko ten środek załadunku może zostać odłożony do innych pól odkładczych tego samego miejsca składowania. Mieszanie różnych środków załadunku w miejscach składowania jest zatem niedozwolone. Zmiana maksymalnej liczby środków załadunku lub usunięcie środków załadunku dla danego rodzaju miejsca składowania ma wpływ tylko na przyszłe przyjęcia do pustego miejsca. Zmiana nie ma wpływu na liczbę pól odkładczego dla istniejących zapasów.
Jeśli miejsce składowania ma więcej niż jedno pole odkładcze, numer pola odkładczego może być użyty jako adres. Długość numeru pola odkładczego zależy od pojemności miejsc składowania. Jeśli maksymalna liczba środków załadunku jest mniejsza niż dziesięć, to numer pola odkładczego składa się z jednego znaku. Jeśli miejsce składowania może pomieścić od 10 do 99 jednostek pamięci, numer pola odkładczego składa się z dwóch znaków. Tylko w przypadku miejsc stałych i miejsc kompletacji możliwe jest określenie alfanumerycznych szczegółów pola odkładczego , składających się z maksymalnie trzech znaków.
Przykładowy adres pola odkładczego z maksymalnie 10 jednostkami pamięci to 300-RES-004-02-002/02.
Przykładem adresu pola odkładczego w stałej lokalizacji jest 300-RES-021-002/A30.
Jeśli numer pola odkładczego nie zostanie określony, przywoływane jest pierwsze pole odkładcze (1 lub 01).
Wyjątek stanowią miejsca składowania, dla których stosowana jest strategia przyjęć magazynowych składowania blokowego. W takich miejscach składowania, poszczególne środki załadunku i pola odkładcze również nie mogą być adresowane indywidualnie.
Właściciel zapasów
Właściciel zapasów jest prawnym właścicielem zapasów przedmiotów. Zapasy pozycji dla dowolnej liczby właścicieli zapasów mogą być przechowywane w magazynie. Jeśli magazyn jest podzielony na miejsca składowania, każde miejsce składowania może być przypisane do jednego właściciela zapasów. Właściciel zapasów, w zależności od ustawienia parametru Pochodzenie właściciela zapasów, jest przejmowany przez strefę magazynową, określoną bezpośrednio w miejscu składowania lub określony zgodnie z rezerwacjami lub przyjęciami w miejscach składowania.
Właścicielem zapasów jest zazwyczaj organizacja należąca do grupy przedsiębiorstw. Właścicielami zapasów mogą być jednak również klienci zewnętrzni. Jeśli zapasy artykułów w ustrukturyzowanym magazynie są zarządzane przez klientów zewnętrznych (Zapasy zarządzane przez dostawcę), miejsca składowania, w których przechowywane są zapasy, muszą być przypisane do odpowiedniego klienta jako właściciela zapasów.
Zarówno w zarządzaniu zapasami, jak i w wycenie zapasów, zapasy są wykazywane w różny sposób dla właściciela zapasów. Niemniej jednak, w wycenie zapasów wycena zapasów jest przeprowadzana tylko dla właścicieli zapasów, którzy stanowią organizacje we własnej grupy przedsiębiorstw. Do obliczenia dostępności brani są pod uwagę tylko właściciele zapasów, którzy należą do tej samej grupy przedsiębiorstw, ponieważ system jest świadomy planowanych przyjęć i wydań tylko dla tych właścicieli zapasów.
Jeśli w środowisku wielofirmowym zapasy zostaną przeniesione do innej organizacji, należącej do grupy przedsiębiorstw, spowoduje to wewnętrzne rozliczenie między obiema organizacjami.