Panel System: Kolejka przetwarzania

Wprowadzenie

Artykuł zawiera informacje na temat aplikacji Panel System dla typu Kolejka przetwarzania. Ogólne informacje wprowadzające na temat aplikacji Panel System można znaleźć w dokumentacji Panel System.

Kolejka przetwarzania reprezentuje jednostkę logiczną przypisaną do serwera aplikacji. Jeśli kolejka przetwarzania zostanie utworzona, zmieniona lub usunięta, zmiana ta nie będzie widoczna do momentu ponownego uruchomienia przypisanego serwera aplikacji. Jeśli przypisanie serwera aplikacji, na którym ma zostać wykonana kolejka przetwarzania, ulegnie zmianie, zmiana ta nie będzie aktywna do momentu ponownego uruchomienia starego i nowego serwera aplikacji. Dodatkowo nie jest zalecane przypisywanie więcej niż jednej kolejki przetwarzania do serwera aplikacji, ponieważ ma to taki sam efekt, jak zwiększenie liczby równoległych wątków.

Rozproszone kolejki przetwarzania mogą być aktywne na kilku serwerach aplikacji za pomocą konfiguracji workerów. Ponieważ zwiększa to przepustowość, a także dostępność, zaleca się korzystanie z rozproszonych kolejek przetwarzania. Aby uzyskać szczegółowe informacje i odpowiednie instrukcje, zalecanym jest zapoznanie się z artykułem Wysoka dostępność (Standby, Failover).

Obszar roboczy

W tym widoku możliwe jest przeglądanie lub zarządzanie kolejkami przetwarzania zapisanymi w bazie konfiguracyjnej. Kolejki te są wymagane do realizacji określonych zadań przy użyciu aplikacji wsadowych w systemie. Ich zadaniem jest ograniczenie liczby równolegle uruchamianych procesów działających w tle, aby zapobiec przeciążeniu procesora serwera aplikacji. Widok został podzielony na kilka zakładek.

Zakładka Edytor

Zakładka Edytor składa się z kilku podzakładek:

Pozakładka Ogólne

Na podzakładce dostępne są ogólne ustawienia kolejek przetwarzania. Dostępne pola:

GUID kolejki przetwarzania – identyfikator GUID kolejki przetwarzania

Rozproszenie – przetwarzanie powiązanych zadań batchowych może być rozproszone między kilka serwerów aplikacji – po wybraniu opcji Tak. W przypadku wybrania opcji Nie przetwarzanie powiązanych zadań batchowych odbywa się na serwerze aplikacji przypisanym do kolejki przetwarzania.

Serwer aplikacji – serwer aplikacji, na którym przetwarzana jest kolejka. W przypadku określenia serwera aplikacji, zadania wsadowe będą przetwarzane wyłącznie na tym serwerze. Można również skonfigurować liczbę wątków działających równolegle na tym serwerze w polu Liczba wątków. Aby wykonywać zadania wsadowe z kolejki przetwarzania, serwer aplikacji musi być uruchomiony.

W przypadku przypisania kilku kolejek do serwera aplikacji, efekt będzie podobny do zwiększenia liczby wątków. W przypadku komputerów z dwoma procesorami nie zaleca się przekraczania łącznej liczby 5 wątków dla serwera aplikacji. Zbyt wiele wątków lub kolejek przetwarzania może przeciążyć serwer, zmniejszając przepustowość.

Jeśli w polu Rozproszenie ustawiono opcję Tak, pole to nie ma zastosowania i nie można wprowadzać danych. W przypadku kolejek rozproszonych konfiguracja pracowników odbywa się na podzakładce Worker, gdzie przypisuje się kolejkę do Workerów.

Liczba wątków – liczba wątków dostępnych dla kolejki przetwarzania. Określa liczbę zadań wsadowych, które mogą być wykonywane równocześnie. Jeśli kolejka jest rozproszona, pole to nie ma znaczenia i nie można wprowadzać wartości.

Uwaga
Dla kolejek rozproszonych liczba wątków na serwer aplikacji konfigurowana jest na podzakładce Worker w sekcji Serwer aplikacji.

Aby uzyskać zalecenia dotyczące wyboru tego ustawienia, należy zapoznać się z artykułem Panel System rozdział Wątki.

Korzystanie z kolejek przetwarzania rozproszonego zapewnia następujące korzyści:

  • wątki są konfigurowane przez ustawienie workera serwera aplikacji. Dzięki temu można od razu zobaczyć, jaka liczba zasobów procesora została ponownie przydzielona do przetwarzania dialogowego i wsadowego.
  • jeśli workerzy są skonfigurowani dla wielu serwerów aplikacji dla kolejki przetwarzania, może to zwiększyć przepustowość i umożliwić innemu serwerowi aplikacji przejęcie przetwarzania zadań wsadowych w przypadku awarii pierwszego serwera aplikacji.
Podzakładka Worker

Podzakładka prezentuje wykorzystanie kolejki przetwarzania dla workerów serwera aplikacji. Informacje te pozwalają na przykład ocenić, w jaki sposób zmiana kolejki przetwarzania wpływa na przetwarzanie zadań wsadowych lub obciążenie procesora serwera aplikacji.

W sekcji Zapytanie o workerów możesz ograniczyć wyświetlanie do jednej kolejki przetwarzania. Po wybranie przycisku [Odśwież] na standardowym pasku narzędzi, wyświetlone zostanie zaktualizowana lista, zgodnie z zadanymi kryteriami.

Dostępne pola w sekcji Zapytanie o workerów:

  • Serwer aplikacji – pozwala określić serwer aplikacji, dla którego mają być wyświetlane informacje o użyciu. Można także określić wiele serwerów aplikacji, oddzielając je przecinkiem i spacją.
  • Worker – pozwala określić identyfikator Workera, według którego mają być ograniczane użycia. Jeśli pole pozostanie puste lub wpisana zostanie wartość 0 wybrani zostaną wszyscy workerzy.

W sekcji Workers wyświetlane są użycia kolejki przetwarzania dla workerów serwera aplikacji. Dostępne opcje nad listą:

  • Sortuj – zmienia kolejność sortowania użyć.
  • Wstaw z wyszukiwania – pozwala na dodanie jednego/kilku serwerów aplikacji i przypisanie ich do bieżącej kolejki przetwarzania do workerów wybranych serwerów aplikacji.
  • Usuń przypisanie – pozwala na usunięcie wyświetlanej kolejki przetwarzania z workerami serwerów aplikacji wybranych w tabeli.

Dostępne kolumny:

Serwer aplikacji, który przypisał workerów korzystających z bieżącej kolejki przetwarzania.

Worker – identyfikacja workera. Wyświetlani są workerzy korzystający z bieżącej kolejki przetwarzania.

Zakładka Status

Na zakładce Status prezentowane są ogólne informacje o bieżącym stanie kolejki przetwarzania i workerów. Informacje statystyczne dotyczące operacji przetwarzania są wyświetlane w sekcji Przetwarzanie w tle. Dostępne pola:

Zlecenie przetwarzania w opracowaniu – liczba zadań w tle, których bieżący status to W toku.

Worker – łączna liczba workerów.

Bezczynny worker – Liczba workerów znajdujących się w bezczynności.

Aktywne workery – liczba aktywnych workerów

Pod nagłówkiem Zapytanie o workery w czasie wykonania można ograniczyć wyświetlanie informacji o workerach w czasie wykonania. Po naciśnięciu przycisku [Aktualizuj] na standardowym pasku narzędzi, wyświetlanie danych zostanie zaktualizowane z uwzględnieniem pól zapytania:

Worker – identyfikatora workera. Jeśli pole pozostanie puste, zostaną wyświetlone wszystkie dostępne workery.

Status –  status workera. Domyślna opcja: Wszystkie.

Użytkownik – identyfikator użytkownika, dla którego mają zostać wyświetlone informacje o workerach. Aby wyszukać kilku użytkowników należy oddzielić ich identyfikatory przecinkiem i spacją.

Wykonawczy serwer aplikacji – nazwa serwera aplikacji. Aby wyszukać kilka serwerów aplikacji należy oddzielić ich identyfikatory przecinkiem i spacją.

Pod nagłówkiem Workery w czasie wykonania wyświetlane są workery w czasie wykonania. Przycisk [Sortuj] – zmienia kolejność sortowania. Na liście dostępne są poniższe kolumny:

Worker – nazwa workera

Zlecenie przetwarzania – nazwa zlecenia przetwarzania

Wykonawczy serwer aplikacji – serwer aplikacji, na którym działa aplikacja w tle dla danego zlecenia przetwarzania. Serwer aplikacyjny jest wyświetlany tylko dla aktywnych zleceń przetwarzania.

Aplikacja w tle – aplikacja w tle, która jest uruchamiana w ramach zlecenia przetwarzania.

Opis zadania wsadowego.

Wykonujący serwer aplikacji

Serwer aplikacji, na którym działa aplikacja wsadowa dla zadania wsadowego. Serwer aplikacji jest wyświetlany tylko dla aktywnych zadań wsadowych.

Baza danych OLTP – baza, na której działa lub działała aplikacja w tle dla zlecenia przetwarzania.

Użytkownik – użytkownik, w kontekście którego realizowane jest zlecenie przetwarzania.

Przyporządkowanie – wykorzystanie workera do kolejki przetwarzania w zależności od przetwarzanego zlecenia. Możliwe wartości to:

  • Brak – jest nieaktywny
  • Ten – worker przetwarza zadanie wsadowe dla wyświetlanej kolejki przetwarzania.
  • Inne – worker przetwarza zadanie wsadowe dla innej kolejki przetwarzania.

Status – status workera. Możliwe wartości to:

  • Nowy
  • Gotowy
  • Wyszukiwanie
  • Oczekujący
  • Rozpoczęcie przetwarzania
  • Wykonywanie
  • Koniec przetwarzania

Akcje związane z aplikacją

Dla typu Kolejka przetwarzania dostępna jest akcja:

Weryfikuj wszystkie

Przycisku należy użyć, aby sprawdzić wszystkie obiekty wybranego typu. Jeśli otwarto i zmieniono obiekt, w pierwszej kolejności należy zapisać zmiany. Po naciśnięciu przycisku zostanie otwarty pierwszy obiekt, dla którego kontrola generuje ostrzeżenia lub błędy. Są one wyświetlane w oknie Komunikaty w obszarze nawigacji. Aby sprawdzić wszystkie obiekty wszystkich typów, należy użyć polecenia chkcnf.

Czy ten artykuł był pomocny?