Profile wyksięgowania

Profile wyksięgowania służą do automatycznego wyksięgowania różnic w płatnościach od dłużników i wierzycieli. Limity dla automatycznych wyksięgowań można ustawić w profilu wyksięgowania.

W celu dokonania automatycznych wyksięgowań, użytkownik wprowadza profil wyksięgowania dla dłużników i wierzycieli w aplikacji Konfiguracja. Jest on używany dla wszystkich partnerów którzy nie są przypisani do innego profilu wyksięgowania w danych podstawowych partnera.

Podczas księgowania płatności drobne różnice, które mieszczą się w zdefiniowanych limitach wyksięgowania w ramach zdefiniowanego profilu wyksięgowania, zarówno pod względem kwoty, jak i wartości procentowej, mogą być automatycznie odpisywane.

Automatyczne wyksięgowania mogą być dokonywane zarówno dla niedopłat, jak i nadpłat. W tym celu użytkownik powinien utworzyć oddzielny typ potrącenia w aplikacji Rodzaje potrąceń. Użytkownik przypisuje konta, które powinny być używane do automatycznego wyksięgowania do tego rodzaju potrącenia. Szczegółowe informacje można znaleźć w artykule Rodzaje potrąceń.

Użytkownik używa profilu odliczenia, który jest przypisany do dłużnika lub wierzyciela bezpośrednio lub poprzez Konfiguracja, aby określić, jaki typ odliczenia jest dozwolony dla automatycznych wyksięgowań dla dłużnika lub wierzyciela. Szczegółowe informacje można znaleźć w artykule Profile potrąceń.

Niniejszy dokument opisuje aplikację Profile wyksięgowania. Procedury aplikacji profili wyksięgowań są takie same jak ogólne procedury dla prostych aplikacji podmiotów biznesowych, które można znaleźć w artykule Ogólna instrukcja obsługi prostych aplikacji jednostek biznesowych.

Opis aplikacji

Ta aplikacja służy do tworzenia i edytowania profili wyksięgowania w księgowości finansowej. W profilu wyksięgowania użytkownik używa wartości procentowych i kwotowych, aby ustawić limity, do których powinny być dokonywane automatyczne wyksięgowania w przypadku niedopłat i nadpłat.

Aplikacja Profile wyksięgowania składa się z nagłówka i obszaru roboczego.

Nagłówek

W nagłówku aplikacji użytkownik wprowadza identyfikator profilu wyksięgowania i powiązane oznaczenie.

  • Profil wyksięgowania — tutaj użytkownik wprowadza dowolny identyfikator profilu wyksięgowania,  np. skrót lub kolejny numer
  • Oznaczenie — to dodatkowa nazwa obiektu. Znaczące opisy ułatwiają użytkownikowi wyszukiwanie. Opis może być dowolnie wybrany i może być niejednoznaczny, tzn. kilka obiektów może mieć ten sam opis. Zaleca się przypisanie różnych opisów w każdym przypadku.

Obszar roboczy

W obszarze roboczym aplikacji użytkownik może zdefiniować wartości procentowe i kwoty dla niedopłat i nadpłat jako limit, do którego różnice w płatnościach i pozostałe kwoty rozrachunków powinny być automatycznie rozliczane.

Sekcja Wyksięguj różnicę płatności (płatność)

W tej sekcji użytkownik definiuje wartości graniczne dla wyksięgowania drobnych różnic w płatnościach.

  • Niedopłata do stawki procentowej — w celu automatycznych wyksięgowań dla niedopłat, użytkownik wprowadza tutaj wartość procentową, do której automatyczne wyksięgowania powinny być dokonywane
  • Niedopłata do kwoty — w celu skorzystania z automatycznych wyksięgowań niedopłat, użytkownik wprowadza kwotę, do wysokości której mają być dokonywane automatyczne wyksięgowania. Jeśli nie określono wartości procentowej ani kwoty niedopłaty, nie będą dokonywane automatyczne wyksięgowania niedopłat. Jeśli określono tylko wartość procentową, tylko ona określa, czy ma być dokonywany automatyczne wyksięgowanie. Jeśli określono tylko kwotę, tylko ona określa, czy jest ona automatycznie wyksięgowana. Jeśli określono zarówno wartość procentową, jak i kwotę, oba warunki muszą być spełnione, aby zostało wykonane automatyczne wyksięgowanie w przypadku niedopłaty.
  • Nadpłata do stawki procentowej — w celu skorzystania z automatycznych wyksięgowań w przypadku nadpłat, użytkownik wprowadza tutaj wartość procentową, do której mają być dokonywane automatyczne wyksięgowania.
  • Nadpłata do kwoty — w celu skorzystania z automatycznych wyksięgowań nadpłat, użytkownik wprowadza kwotę, do wysokości której mają być dokonywane automatyczne wyksięgowania. Jeśli nie określono wartości procentowej ani kwoty nadpłat, nie będą dokonywane automatyczne wyksięgowania nadpłat. Jeśli określono tylko wartość procentową, tylko wartość procentowa określa, czy ma być dokonywany automatyczne wyksięgowanie. Jeśli określono tylko kwotę, tylko ona określa, czy jest ona automatycznie wyksięgowana. Jeśli określono zarówno wartość procentową, jak i kwotę, oba warunki muszą być spełnione, aby dokonać automatycznego wyksięgowania w przypadku nadpłaty.
  • Niższa kwota przedpłaty do stawki procentowej — w celu skorzystania z automatycznego wyksięgowania niedopłat w przypadku przedpłat, użytkownik wprowadza wartość procentową, do której mają być dokonywane automatyczne wyksięgowania.
  • Niższa kwota przedpłaty do kwoty — w celu skorzystania z automatycznych wyksięgowań z tytułu niedopłat w przypadku zaliczek, użytkownik wprowadza kwotę do wysokości której mają być dokonywane automatyczne wyksięgowania. Jeśli nie określono procentu ani kwoty niedopłat, nie są dokonywane automatyczne wyksięgowania z tytułu niedopłat. Jeśli określono tylko wartość procentową, tylko wartość procentowa określa, czy zostanie wykonane automatyczne wyksięgowanie. Jeśli jest określona tylko kwota, tylko ona decyduje o tym, czy jest automatycznie wyksięgowana. Jeśli określono zarówno wartość procentową i kwotę , oba warunki muszą być spełnione, aby automatyczne wyksięgowanie zostało wykonane w przypadku niedopłaty.
Sekcja Wyksięguj pozostałe kwoty rozrachunku (płatność/rozliczenie rozrachunku)

W tej sekcji użytkownik definiuje wartości graniczne w celu automatycznego wyksięgowania pozostałych kwot rozrachunków, które powstały w ramach płatności i rozliczenia.

  • Niedopłata rozrachunków do wartości procentowej — w celu skorzystania z automatycznych wyksięgowań dla niedopłat rozrachunków , użytkownik wprowadza tutaj wartość procentową, do której powinny być dokonywane automatyczne wyksięgowania w ramach płatności i rozliczeń rozrachunków.
  • Niedopłata rozrachunków do kwoty — w celu skorzystania z automatycznych wyksięgowań dla niedopłat rozrachunków, użytkownik wprowadza kwotę, do której pozostałe kwoty rozrachunków powinny być automatycznie wyksięgowane w ramach płatności i rozliczeń rozrachunków. Jeśli ani procent ani kwota niedopłat rozrachunków, nie zostały wprowadzone, nie będą dokonywane automatyczne wyksięgowania pozostałych kwot rozrachunków w przypadku niedopłat. Jeśli tylko wartość procentowa została wprowadzona, to tylko wartość procentowa określa, czy dokonywane jest automatyczne wyksięgowanie pozostałych kwot rozrachunków. Jeśli określona jest tylko kwota, tylko ona określa, czy jest automatycznie wyksięgowana. Jeśli określono zarówno wartość procentowąi kwotę, oba warunki muszą być spełnione, aby pozostałe kwoty rozrachunków były automatycznie odpisywane w przypadku niedopłaty.
  • Nadpłata rozrachunków do wartości procentowej —  w celu skorzystania z automatycznych wyksięgowań dla nadpłat rozrachunków , użytkownik wprowadza tutaj wartość procentową, do której automatyczne wyksięgowania pozostałych kwot rozrachunków powinny być dokonywane w ramach płatności i rozliczeń rozrachunków.
  • Nadpłata rozrachunku do kwoty — w celu skorzystania automatycznych wyksięgowań dla nadpłat rozrachunków, użytkownik wprowadza kwotę, do której automatyczne wyksięgowania pozostałych kwot rozrachunków powinny być dokonywane w ramach płatności i rozliczeń. Jeśli nie określono ani wartości procentowej, ani kwoty nadpłat, w ramach płatności i rozliczeń rozrachunków, nie są dokonywane automatyczne wyksięgowania pozostałych kwot rozrachunków w przypadku nadpłat. Jeśli określono tylko wartość procentową, tylko wartość procentowa określa, czy wykonywane jest automatyczne wyksięgowane pozostałych kwot rozrachunków. Jeśli określona jest tylko kwota, tylko ona określa, czy jest ona automatycznie wyksięgowana. Jeśli określono zarówno wartość procentową, jak i kwotę, oba warunki muszą zostać spełnione, aby pozostałe kwoty rozrachunków zostały automatycznie wyksięgowane w przypadku nadpłaty.
  • Przedpłata rozrachunków niedopłaty do stawki procentowej — w celu skorzystania z automatycznego wyksięgowania niedopłat rozrachunków w przypadku przedpłat, użytkownik wprowadza tutaj wartość procentową, do której automatyczne wyksięgowanie będzie możliwe.
  • Przedpłata rozrachunku niedopłaty do kwoty —  w celu skorzystania z automatycznych wyksięgowań niedopłat rozrachunków w przypadku zaliczek, użytkownik wprowadza tutaj kwotę, do wysokości której powinny być dokonywane automatyczne wyksięgowania pozostałych kwot rozrachunków w kontekście zaliczek. Jeśli ani stawka procentu ani kwota niedopłat rozrachunku nie zostały wprowadzone, automatyczne wyksięgowania niedopłat nie są dokonywane. Jeśli określono tylko wartość procentową, tylko wartość procentowa określa, czy są dokonywane automatyczne wyksięgowania. Jeśli określona jest tylko, tylko ona decyduje o tym, czy jest automatycznie wyksięgowana. Jeśli określono zarówno wartość procentową i kwotę, oba warunki muszą być spełnione, aby pozostałe kwoty rozrachunków były automatycznie wyksięgowane w przypadku niedopłaty.
  • Przedpłata rozrachunku nadpłaty do stawki procentowej — w celu skorzystania z automatycznych wyksięgowań nadpłat rozrachunków w przypadku przedpłat, użytkownik wprowadza tutaj wartość procentową, do której mają być dokonywane automatyczne wyksięgowania.
  • Przedpłata rozrachunku nadpłaty do kwoty —  w celu skorzystania z automatycznych wyksięgowań nadpłat rozrachunków w przypadku zaliczek, użytkownik wprowadza kwotę, do której mają być dokonywane automatyczne wyksięgowania nadpłat rozrachunków w kontekście zaliczek. Jeśli nie określono ani procentu, ani kwoty nadpłat rozrachunków, nie są dokonywane automatyczne wyksięgowania nadpłat rozrachunków. Jeśli określono tylko wartość procentową, tylko wartość procentowa określa, czy zostanie dokonane automatyczne wyksięgowanie. Jeśli określono tylko kwotę, tylko ona decyduje o tym, czy zostanie ona automatycznie wyksięgowana. Jeśli określono zarówno wartość procentową, jak i kwotę, oba warunki muszą być spełnione aby pozostałe kwoty rozrachunków zostały automatycznie wyksięgowane w przypadku nadpłaty.

Konfiguracja

Użytkownik nie musi wprowadzać żadnych ustawień dla aplikacji Profile wyksięgowania w aplikacji Konfiguracja.

W celu skorzystania z automatycznych wyksięgowań dla płatności dłużnika i wierzyciela, użytkownik może zdefiniować profil wyksięgowań dla dłużników i profil wyksięgowań dla wierzycieli w aplikacji Konfiguracja w funkcji Księgowość finansowa. Pola wejściowe można znaleźć w podfunkcji Wartości domyślne w zakładce Księgowanie. Te profile odpisów są używane dla dłużników lub wierzycieli, dla których nie określono osobnego profilu odpisu w głównym rejestrze partnerów.

Jednostki biznesowe

Następujące podmioty gospodarcze są istotne dla aplikacji Profile wyksięgowania, których używa się na przykład do:

  • Przypisywania uprawnień
  • Konfiguracji definicje działań
  • Importu lub eksportu danych

Profile wyksięgowania

com.sem.ext.app.fin.financialaccounting.obj.WriteOffProfile

Jednostka biznesowa jest częścią następującej grupy jednostek biznesowych:

com.sem.ext.app.fin.financialaccounting.MasterData

Uprawnienia

Uprawnienia mogą być przypisywane za pomocą ról uprawnień, a także poprzez przypisanie organizacji. Więcej informacji na temat koncepcji autoryzacji można znaleźć w artykule Autoryzacje.

Uprawnienia specjalne

Nie ma specjalnych możliwości dla aplikacji Profile wyksięgowania.

Przyporządkowania organizacyjne

Jeśli funkcja Uprawnienia oparte na treści jest aktywna w aplikacji Konfiguracja użytkownik może korzystać z aplikacji Profile wyksięgowania tylko wtedy, gdy organizacja powiązana z co najmniej jedną z poniższych struktur organizacyjnych została przypisana do niej w danych podstawowych partnera:

  • Księgowość finansowa

Funkcje specjalne

Nie ma specjalnych funkcji dla aplikacji Profile wyksięgowania.

Uprawnienia dla partnerów biznesowych

Aplikacja Profile wyksięgowania nie jest dostępna dla partnerów biznesowych.

Czy ten artykuł był pomocny?