Przydział specyfikacji

Kompletacja odnosi się do dostarczania zapasów artykułów do dalszych procesów, np. w sprzedaży lub produkcji. Jeśli artykuł, który ma zostać skompletowany lub dostarczony, posiada specyfikację, przed kompletacją artykułu należy dokonać przydziału specyfikacji. Przydział oznacza, że artykuł jest dostępny dokładnie w tej specyfikacji. Jeśli funkcja Rezerwacje została aktywowana, wówczas rezerwacje są również tworzone z przydziałem specyfikacji, w przeciwnym razie tworzone są rezerwacje specyfikacji. Przydział specyfikacji nie jest niezależną aplikacją i jest używany tylko jako proces w innych aplikacjach.

Niniejszy dokument opisuje zarówno ręczny, jak i automatyczny przydział specyfikacji. Użytkownik może również znaleźć informacje, np. w jakich procesach i pod jakimi warunkami może nastąpić przydział specyfikacji. Może on również przeczytać o kryteriach, według których istniejące specyfikacje są przydzielane do specyfikacji. Używane aplikacje i ich pola, działania i procedury są szczegółowo opisane w osobnej dokumentacji.

Definicje terminów

  • Specyfikacja — identyfikuje konkretny artykuł. Przykładowo, oprócz numeru artykułu, telewizor posiada również specyfikację Numer serii, dzięki czemu jest on unikalny. Specyfikacja obsługuje partię z datą przydatności, partię i numery serii.
  • Przydział specyfikacji — jeśli artykuł do kompletacji lub dostawy posiada specyfikację, wówczas można mu automatycznie przydzielić specyfikację podczas tworzenia jednostki dostawy. Przydział specyfikacji nie jest niezależną aplikacją; może być używane tylko jako proces w innej aplikacji. Jeśli specyfikacja jest już określona w pozycji zlecenia, nie następuje automatyczny przydział. W tym przypadku, jest on ręcznym przydziałem specyfikacji.
  • Rezerwacja specyfikacji — specyfikacja (partia z datą przydatności, partii lub numer serii z ewidencją stanów magazynowych) jest rezerwowana za pomocą rezerwacji specyfikacji. Przykładowo, jeśli dana partia z datą przydatności jest określona w zamówieniu sprzedaży, wówczas odpowiednie ilości artykułów są rezerwowane z rezerwacją specyfikacji, aby nie były już dostępne do dalszych wydań. Rezerwacja specyfikacji jest zawsze używana, jeśli funkcja Rezerwacje jest wyłączona lub jeśli inne ustawienia uniemożliwiają rezerwację w poszczególnych przypadkach, gdy funkcja jest aktywna. Obejmuje to np. ustawienie rezerwacji dla używanego magazynu.
  • Partia z datą przydatności — jest to możliwy typ specyfikacji artykułu. Zarządzanie poprzez partię z datą przydatności oznacza, że częściowy zapas artykułu można zidentyfikować za pomocą numeru owej partii. Termin przydatności jest zawsze przypisany do partii z datą przydatności. Stan magazynowy zapasów jest ewidencjonowany na poziomie artykułu i partii z datą przydatności.
  • Kompletacja — kompletacje są wykorzystywane do dostarczania artykułów, np. w celu dostawy do klientów lub do produkcji. Kompletacje obejmują wszystkie artykuły, które są dostarczane z magazynu.
  • Partie — jest to możliwy typ specyfikacji artykułu. Specyfikacja partii oznacza, że częściowy zapas artykułu można zidentyfikować za pomocą numeru partii. Stan magazynowy zapasów jest ewidencjonowany na poziomie artykułu i partii.
  • Status kontroli jakości — status kontroli jakości można zdefiniować dla poziomu magazynu i strefy magazynowej, a równolegle także dla poziomu specyfikacji. Zapasy mogą być analizowane i wykorzystywane zgodnie ze statusem kontroli jakości. Jeśli status kontroli jakości na poziomie magazynu i status kontroli jakości na poziomie specyfikacji pokrywają się, w każdym przypadku obowiązuje mniej korzystny status kontroli jakości.
  • Rezerwacja — rezerwacja stanowi powiązanie między źródłem zapotrzebowania a źródłem pokrycia zapotrzebowania. Rezerwacja jest możliwa tylko wtedy, gdy zarówno artykuł, jak i magazyn są takie same dla źródła zapotrzebowania i źródła pokrycia zapotrzebowania.
  • Numery serii — jest to możliwy typ specyfikacji artykułu. Zarządzanie poprzez numer serii oznacza, że każdej jednostce artykułu przypisany jest numer serii w całym systemie, który jednoznacznie identyfikuje artykuł. W przeciwieństwie do partii lub partii z datą przydatności, numer serii jest przyporządkowany dokładnie do jednego artykułu w pierwszej jednostce artykułu. Przyporządkowywanie numerów serii dzieli się na numery serii z ewidencją stanów magazynowych i numery serii bez ewidencji stanów magazynowych.

Ręczny przydział specyfikacji

Ręczny przydział specyfikacji odnosi się do przydziału specyfikacji do artykułu przez użytkownika. Ręczny przydział specyfikacji odbywa się poprzez określenie specyfikacji w pozycji zlecenia. Przydział ten trwale przypisuje specyfikację do zlecenia.

Przydział dotyczy również wszystkich kolejnych zleceń w łańcuchu dokumentów powiązanych. Jeśli np. określona specyfikacja zostanie określona podczas wprowadzania pozycji zamówienia sprzedaży, specyfikacja ta dotyczy również zlecenia dostawy, prowizji i dowolnego zlecenia magazynowego. W takim przypadku nie ma automatycznego przydziału specyfikacji podczas tworzenia kolejnych zleceń. Ręczny przydział specyfikacji w kolejnych zleceniach również nie jest dozwolony.

Specyfikację można przypisać ręcznie m. in. dla następujących typów zleceń:

  • Zamówienie sprzedaży
  • Zlecenie dostawy
  • Zlecenie produkcyjne
  • Kompletacja
  • Zlecenie magazynowe
  • Dyspozycja magazynowa
  • Zlecenie dystrybucji

Ręczny przydział specyfikacji w pozycji zlecenia dostawy jest możliwy tylko wtedy, gdy magazyn nie jest podzielone na miejsca składowania i nie ma kompletacji.

Jeśli proces polega na wydaniu magazynowym lub przesunięciu międzymagazynowym, wówczas ręczna alokacja skutkuje również rezerwacją wymaganej ilości specyfikacji w danej lokalizacji magazynowej. Jeśli funkcja Rezerwacje nie jest aktywowana, wówczas system utworzy rezerwację dla określonego typu specyfikacji.

Nadpisanie automatycznie przydzielonej specyfikacji pozycji zlecenia magazynowego jest również uważane za ręczny przydział specyfikacji. W takim przypadku istniejąca rezerwacja jest anulowana i tworzona jest rezerwacja dla nowo określonej specyfikacji.

Więcej informacji na temat rezerwacji można również znaleźć w dokumentacji Wprowadzenie: Rezerwacje i Rezerwacje specyfikacji.

Ręczny przydział specyfikacji w kompletacji

W przypadku ręcznego przydziału specyfikacji w kompletacji, użytkownik może potwierdzić większą ilość specyfikacji niż całkowita ilość artykułów do kompletacji. Dopóki zlecenie nie zostanie zrealizowane, jego zapotrzebowanie jest zwiększone. Sytuacja ta określana jest jako nadwyżka zapotrzebowania. Nadwyżkę zapotrzebowania można sprawdzić w aplikacji Zapytanie o dostępność, w widoku Pochodzenie. W kolumnie Otwarty widoczne są tam wszystkie indywidualne zapotrzebowania na pozycję zlecenia. Suma tych indywidualnych otwartych ilości pomniejszona o ilość do kompletacji stanowi nadwyżkę zapotrzebowania.

Poniższe przykłady służą do wyjaśnienia odpowiednich przypadków. Opisane efekty mogą również występować jednocześnie.

Przykład 1: Nadwyżka zapotrzebowania

Poniższy przykład pokazuje nadwyżkę zapotrzebowania, gdy funkcja Rezerwacje nie jest aktywna.

Uwaga
Przy potwierdzeniu, całkowite zapotrzebowanie może tylko wzrosnąć.

Sytuacja początkowa:

  • Kompletacja bez automatycznego przydziału specyfikacji została utworzona dla artykułu posiadającego partię.
  • Ilość: 100 kg
  • Dostępne są wystarczające zapasy.
  • Następujące ilości w kolumnie Otwarty reprezentują otwarte ilości wydania, które są wyświetlane w aplikacji Zapytanie o dostępność.
  1. Wygenerowana kompletacja:
Specyfikacja Otwarty
100 kg
  1. Zgłoszono 40 kg partii PARTIA1:
Specyfikacja Otwarty
60 kg
PARTIA1 40 kg
  1. Zgłoszono 80 kg partii PARTIA2:
Specyfikacja Otwarty Komentarz
0 kg 20 kg to nadwyżka zapotrzebowania ze względu na zawyżoną wartość PARTIA2.
PARTIA1 40 kg
PARTIA2 80 kg
  1. Ilość partii PARTIA2 została zmniejszona do 70 kg:
Specyfikacja Otwarty Komentarz
10 kg 20 kg pozostaje jako nadwyżka zapotrzebowania. Są one widoczne jako ilość otwarta zarówno na poziomie specyfikacji, jak i artykułu. W tym stanie zamówienie nie może zostać zrealizowane. Na poziomie specyfikacji nie mogą powstać żadne nadwyżki. W związku z tym, ilość specyfikacji musi zostać zmniejszona.
PARTIA1 40 kg
PARTIA2 70 kg
  1. Ilość partii PARTIA2 została zmniejszona do 60 kg:
Specyfikacja Otwarty Komentarz
20 kg 20 kg pozostaje jako nadwyżka zapotrzebowania. Są one wyświetlane jako ilość otwarta. Kompletacja może zostać zakończona w tym stanie.
PARTIA1 40 kg
PARTIA2 60 kg
  1. Kompletacja zakończona:
Specyfikacja Otwarty Komentarz
0 kg Wymóg nadwyżki został usunięty po zakończeniu prowizji.
PARTIA1 40 kg
PARTIA2 60 kg
Przykład 2: Nadwyżka zapotrzebowania z rezerwacją

Jeśli używana jest funkcja Rezerwacje, to tworzone są ilości potwierdzające rezerwacje. Nadwyżki zapotrzebowania są również rezerwowane, jeśli istnieje wystarczający zapas. Ta rezerwacja jest usuwana wraz z nadwyżką zapotrzebowania po zrealizowaniu kompletacji.

Sytuacja początkowa:

  • Kompletacja bez automatycznego przydziału specyfikacji została utworzona dla artykułu posiadającego partię.
  • Ilość: 100 kg
  • Dostępne są wystarczające zapasy.
  • Następujące ilości w kolumnie Otwarty reprezentują otwarte ilości, które są wyświetlane w aplikacji Zapytanie o dostępność.
  1. Kompletacja:
Specyfikacja Otwarty Zarezerwowany
100 kg 100 kg
  1. Zgłoszono 40 kg partii PARTIA1:
Specyfikacja Otwarty Zarezerwowany
60 kg 60 kg
PARTIA1 40 kg 40 kg
  1. Zgłoszono 80 kg partii PARTIA2:
Specyfikacja Otwarty Zarezerwowany Komentarz
0 kg 0 kg 20 kg powstało jako nadwyżka zapotrzebowania ze względu na zbyt wysoką wartość PARTIA2. Zapasy zostały również zarezerwowane dla nadwyżki zapotrzebowania, więc nie są dostępne do innych zastosowań.
PARTIA1 40 kg 40 kg
PARTIA2 80 kg 80 kg
  1. Ilość partii PARTIA2 została zmniejszona do 70 kg:
Specyfikacja Otwarty Zarezerwowany Komentarz
10 kg 10 kg 20 kg pozostaje jako nadwyżka zapotrzebowania. Są one widoczne jako ilość otwarta zarówno na poziomie specyfikacji, jak i artykułu. Zapasy zostały również zarezerwowane na nadwyżkę zapotrzebowania, więc nie są dostępne do innych zastosowań.Kompletacja nie może zostać zakończona w tym stanie. Nie może istnieć nadwyżka zapotrzebowania na poziomie specyfikacji. W związku z tym, ilość specyfikacji musi zostać zmniejszona.
PARTIA1 40 kg 40 kg
PARTIA2 70 kg 70 kg
  1. Ilość partii PARTIA2 zmniejszono do 60 kg:
Specyfikacja Otwarty Zarezerwowany Komentarz
20 kg 20 kg 20 kg pozostaje jako nadwyżka zapotrzebowania. Są one widoczne jako ilość otwarta na poziomie artykułu. Zapasy zostały również zarezerwowane na nadwyżkę zapotrzebowania, więc nie są dostępne do innych zastosowań. Kompletacja może zostać zrealizowana w tym stanie.
PARTIA1 40 kg 40 kg
PARTIA2 60 kg 60 kg
  1. Kompletacja zakończona:
Specyfikacja Otwarty Zarezerwowany Komentarz
0 kg 0 Nadwyżka zapotrzebowania została usunięte po zakończeniu kompletacji. Powiązana rezerwacja również zostanie usunięta.
PARTIA1 40 kg 40
PARTIA2 60 kg 60
Przykład 3: Nadwyżka zapotrzebowania bez rezerwacji

Jeśli w potwierdzeniu zostanie wprowadzona specyfikacja, która nie ma wystarczających dostępnych zapasów i dlatego nie może zostać zarezerwowana, to potwierdzenie zostanie zaakceptowane, ale taka kompletacja nie może zostać zrealizowana. W takim przypadku należy wprowadzić inną specyfikację lub dostosować ilość.

Uwaga
Przy potwierdzeniu, całkowita zarezerwowana ilość może zostać jedynie zwiększona.

Sytuacja początkowa:

  • Kompletacja bez automatycznego przydziału specyfikacji została utworzona dla artykułu posiadającego partię.
  • Ilość: 100 kg
  • Stan zapasów:
    • Dla partii PARTIA1 dostępne są wystarczające zapasy.
    • Dla partii PARTIA2 dostępny jest zapas 10 kg.
    • Dla partii PARTIA3 dostępny jest zapas 50 kg.
  • Następujące ilości w kolumnie Otwarty reprezentują otwarte ilości, które są wyświetlane w aplikacji Zapytanie o dostępność.
  1. Kompletacja:
Specyfikacja Otwarty Zarezerwowany
100 kg 100 kg
  1. Zgłoszono 40 kg partii PARTIA1:
Specyfikacja Otwarty Zarezerwowane
60 kg 60 kg
PARTIA1 40 kg 40 kg
  1. Zgłoszono 80 kg partii PARTIA2:
Specyfikacja Otwarty Zarezerwowany Komentarz
50 kg 50 kg Początkowo nadwyżka zapotrzebowania w wysokości 20 kg wynika z potwierdzenia 80 kg na poziomie specyfikacji.Ponadto, istnieje nadwyżka zapotrzebowania w oparciu o rezerwacje: Rezerwacje nie mogą zostać utracone z powodu potwierdzenia niewystarczających zapasów na poziomie specyfikacji. Z tego powodu 10 kg jest zarezerwowane na poziomie specyfikacji (PARTIA2) i 50 kg na poziomie artykułu. Skutkuje to otwartym zapotrzebowaniem w wysokości 50 kg na poziomie artykułu (patrz kolumna Otwarte). Skutkuje to całkowitą nadwyżką zapotrzebowania w wysokości 70 kg.
PARTIA1 40 kg 40 kg
PARTIA2 80 kg 10 kg
  1. Ilość partii PARTIA2 zmniejszono do 10 kg:
Specyfikacja Otwarty Zarezerwowany Komentarz
50 kg 50 kg Zmniejszając partię PARTIA2 do 10 kg, otwarta ilość na poziomie artykułu zostaje zwiększona o 70 kg do 120 kg. Z tego 50 kg jest już zarezerwowane, pozostawiając nadwyżkę zapotrzebowania w wysokości 70 kg. Te 70 kg jest natychmiast usuwane, aby nie były zarezerwowane.
PARTIA1 40 kg 40 kg
PARTIA2 10 kg 10 kg
  1. Zgłoszono 50 kg partii PARTIA3:
Specyfikacja Otwarty Zarezerwowany Komentarz
0 kg 0 kg Kompletacja może zostać zrealizowana w tym stanie.
PARTIA1 40 kg 40 kg
PARTIA2 10 kg 10 kg
PARTIA3 50 kg 50 kg
  1. Kompletacja zakończona:
Specyfikacja Otwarty Zarezerwowany
0 kg 0 kg
PARTIA1 40 kg 40 kg
PARTIA2 10 kg 10 kg
PARTIA3 50 kg 50 kg

Automatyczny przydział specyfikacji

Automatyczny przydział specyfikacji odnosi się do przydziału specyfikacji do artykułu w pozycji zlecenia przez system. System rezerwuje wymaganą ilość specyfikacji w odpowiedniej lokalizacji magazynowej i przypisuje ją do zlecenia.

Automatyczny przydział specyfikacji odbywa się w zależności od używanego typu zlecenia. W następujących typach zlecenia można określić, czy przydział specyfikacji powinien mieć miejsce podczas tworzenia odpowiedniego zlecenia:

  • Rodzaj zlecenia dostawy
  • Rodzaj kompletacji

Automatyczny przydział specyfikacji można zdefiniować w tych dwóch rodzajach zleceń poprzez odpowiedni wpis w polu wyboru Przydział specyfikacji. Możliwe wartości to

  • Tak

Aktywuje automatyczne przypisywanie atrybutów.

  • Tylko w magazynie nieustrukturyzowanym

Aktywuje automatyczny przydział specyfikacji tylko dla kompletacji lub dostaw z nieustrukturyzowanych lokalizacji magazynowych.

  • Nie

Wyłącza automatyczny przydział specyfikacji.

Pole w rodzaju zlecenia dostawy kontroluje przydział specyfikacji podczas tworzenia zleceń dostawy, niezależnie od tego, czy kompletacja jest tworzona, czy nie.

Pole w rodzaju kompletacji kontroluje tylko przydział specyfikacji podczas tworzenia kompletacji z produkcji. Przydział specyfikacji podczas tworzenia kompletacji z istniejącego zlecenia dostawy nie jest obsługiwane.

Jeśli automatyczny przydział specyfikacji jest wyłączony w obu rodzajach zleceń, przydział specyfikacji ma miejsce tylko wtedy, gdy zlecenia magazynowe są tworzone w podzielonych lokalizacjach magazynowych. W typie zlecenia magazynowego przypisanie specyfikacji jest zatem zawsze domyślnie aktywowane, nawet jeśli w aplikacji Rodzaje zleceń magazynowych nie jest wyświetlane odpowiednie pole wprowadzania. Jeśli magazyn, w którym odbywa się kompletacja, nie jest podzielony na miejsca składowania, w tym przypadku nie następuje automatyczny przydział specyfikacji.

Jeśli automatyczny przydział specyfikacji ma już miejsce w podzielonej lokalizacji magazynowej podczas tworzenia zlecenia kompletacji lub dostawy, wówczas przydziały specyfikacji są brane pod uwagę podczas tworzenia zleceń magazynowych. Ze względu na to, że tworzenie zleceń magazynowych uwzględnia również informacje istotne dla miejsca składowania, możliwe jest, że nie będzie można utworzyć żadnych zleceń magazynowych dla przydzielonej specyfikacji. Dzieje się tak np. wtedy, gdy podczas tworzenia zlecenia zostanie przydzielona specyfikacja, która znajduje się w strefie magazynowej wykluczonej przez zastosowane ograniczenie wydań magazynowych. Z tego powodu zaleca się użycie wartości Tylko dla magazynów niestrukturalnych zamiast Tak dla przydziału specyfikacji.

Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji Wprowadzenie: Rezerwacje i Rezerwacje specyfikacji.

Data FIFO

We wszystkich strategiach wydań magazynowych, zapasy artykułów są określane zgodnie z ich datą FIFO. FIFO oznacza założenie, że zapasy przyjęte jako pierwsze są również wydawane jako pierwsze.

Data FIFO jest sprawdzana codziennie dla każdego zapasu artykułu. Sposób obliczania daty FIFO zależy od tego, czy artykuł posiada specyfikację lub jakiego rodzaju specyfikację posiada:

  • W przypadku artykułów, które posiadają specyfikacji, data przyjęcia na magazyn jest używana jako data FIFO.

Data przyjęcia na magazyn wskazuje, kiedy został utworzony rekord zapasów. Kartoteka zapasów jest zazwyczaj tworzona wraz z pierwszym przyjęciem lub pierwszą rezerwacją miejsca składowania. W przypadku uzupełniania częściowych ilości specyfikacji, przyjęty na magazyn zapas przyjmuje datę przyjęcia na magazyn z zapasu już znajdującego się w magazynie. Jeśli środek załadunku zostanie uzupełniony o inny artykuł lub inną specyfikację, wówczas tworzony jest nowy rekord zapasów, a uzupełniony zapas otrzymuje własną datę przyjęcia na magazyn.

  • W przypadku artykułów, które posiadają partiami lub numery serii, data wprowadzenia specyfikacji jest używana jako data FIFO.
  • Termin przydatności partii jest używany dla artykułów posiadających partię z datą przydatności. Jeśli termin przydatności zostanie zmieniona dla określonej partii z datą przydatności w danych podstawowych specyfikacji, to daty FIFO w stanach magazynowych miejsc składowania zostaną dostosowane. Więcej informacji na temat czynników branych pod uwagę podczas przydziału specyfikacji do partii z datą przydatności można znaleźć w rozdziale Automatyczny przydział specyfikacji do partii z datą przydatności.

Jeśli dwie specyfikacje mają tę samą datę FIFO, o tym, która z nich zostanie określona jako pierwsza, decydują cechy zastosowanej strategii magazynowania, takie jak sortowanie wydań magazynowych. Jeśli wszystkie czynniki są takie same, wówczas specyfikacje są przydzielane w kolejności alfabetycznej.

W dokumentacji Wprowadzenie: Strategie magazynowania znajduje się opis wpływu strategii magazynowania na magazyny, które są podzielone na miejsca składowania.

Automatyczny przydział specyfikacji do partii

Automatyczny przydział specyfikacji dla artykułów, które posiadają partię, odbywa się zgodnie z datą wprowadzenia odpowiedniej partii.

Automatyczny przydział specyfikacji partii z datą przydatności

Automatyczny przydział specyfikacji dla artykułów, które posiadają partię z datą przydatności, opiera się na terminie przydatności danej partii.

Aby partia została uwzględniona w automatycznym przydziale specyfikacji, muszą być spełnione następujące warunki:

  • Niezarezerwowane zapasy z partii z datą przydatności są dostępne w magazynie.
  • Status kontroli jakości partia z datą przydatności ma wartość Zwolniony.
  • Data wstrzymania partii z datą przydatności już minęła.
  • Termin przydatności partii z datą przydatności nie została jeszcze osiągnięta.
  • Termin przydatności jest dłuższy niż pozostały okres przydatności (dotyczy tylko procesów sprzedaży).

Jeśli jeden z powyższych warunków nie ma zastosowania, specyfikacja nie jest przypisywana. Poniższa ilustracja przedstawia znaczenie daty wstrzymania, daty przydatności i pozostałego okresu przechowywania podczas automatycznego przydziału specyfikacji do partii z datą przydatności.

Podczas okresu wstrzymania (czerwony) automatyczny przydział specyfikacji nie jest zazwyczaj możliwe. Pozostały okres przydatności (żółty) jest przechowywany w danych podstawowych artykułu, ale może być również zdefiniowany indywidualnie dla klienta.

W kolejnych podrozdziałach wyjaśniono cechy partii z datą przydatności istotne dla automatycznego przydziału specyfikacji.

Okres wstrzymania

Okres wstrzymania to okres między przyjęciem na magazyn a terminem, w którym partia jest dostępna do wydania z magazynu. Podczas okresu wstrzymania mogą się odbywać np. kontrole jakości.

Podczas wprowadzania partii z datą przydatności, bieżąca data jest dodawana do okresu wstrzymania zapisanego w danych podstawowych artykułu i wyświetlana jako wartość domyślna.

Pozostały okres przydatności

Pozostały okres przydatności to okres, który musi być jeszcze dostępny do danej daty przydatności, aby partia z datą przydatności została uwzględniona w automatycznym przydziale specyfikacji.

Pozostały okres przydatności jest przechowywany w danych podstawowych artykułu, ale można go również zdefiniować indywidualnie dla klienta. Pozostały okres przydatności jest uwzględniany w procesach sprzedaży podczas automatycznego przydziału specyfikacji, który ma miejsce podczas tworzenia zleceń magazynowych. Pozostały okres przydatności nie jest uwzględniany w przypadku automatycznego przydziału specyfikacji, które nie ma miejsca w przypadku procesów sprzedaży, np. zleceń magazynowych z dystrybucji magazynowej.

Termin przydatności

Tylko partie z datą przydatności, które znajdują się w okresie od daty wstrzymania do terminu przydatności pomniejszonej o pozostały okres przydatności do procesów sprzedaży w dniu przydziału specyfikacji, są brane pod uwagę w automatycznym przydziale specyfikacji. Wszystkie inne partie z datą przydatności (przeterminowane lub nadal w okresie wstrzymania) nie są brane pod uwagę.

Poniższy przykład ilustruje znaczenie daty wstrzymania, terminu przydatności i pozostałego okresu przydatności podczas automatycznego przydziału specyfikacji do partii z datą przydatności. Przykład opiera się na partii z datą przydatności przypadającą na 5 grudnia i datą przydatności przypadającą na 13 grudnia. Pozostały okres przydatności wynosi 5 dni.

Data Data wstrzymania Pozostała data przydatności Termin przydatności Automatyczny przydział
1 grudnia Nie osiągnięto Nie osiągnięto Nie osiągnięto Niemożliwe
2 grudnia Nie osiągnięto Nie osiągnięto Nie osiągnięto Niemożliwe
3 grudnia Nie osiągnięto Nie osiągnięto Nie osiągnięto Niemożliwe
4 grudnia Nie osiągnięto Nie osiągnięto Nie osiągnięto Niemożliwe
5 grudnia Osiągnięto Nie osiągnięto Nie osiągnięto Możliwe
6 grudnia Osiągnięto Nie osiągnięto Nie osiągnięto Możliwe
7 grudnia Osiągnięto Nie osiągnięto Nie osiągnięto Możliwe
8 grudnia Osiągnięto Osiągnięto Nie osiągnięto Niemożliwe
9 grudnia Osiągnięto Osiągnięto Nie osiągnięto Niemożliwe
10 grudnia Osiągnięto Osiągnięto Nie osiągnięto Niemożliwe
11 grudnia Osiągnięto Osiągnięto Nie osiągnięto Niemożliwe
12 grudnia Osiągnięto Osiągnięto Nie osiągnięto Niemożliwe
13 grudnia Osiągnięto Osiągnięto Osiągnięto Niemożliwe
14 grudnia Osiągnięto Osiągnięto Osiągnięto Niemożliwe
15 grudnia Osiągnięto Osiągnięto Osiągnięto Niemożliwe
Uwaga
Na potrzeby obliczeń, Stan na dzień to dzień, w którym następuje przydział specyfikacji. Termin wysyłki lub data dostawy nie jest brana pod uwagę. Jeśli w powyższym przykładzie data dostawy 10 grudnia została uzgodniona z klientem i zapisana w zamówieniu sprzedaży, partia z datą przydatności może nadal zostać automatycznie przydzielona 6 grudnia, nawet jeśli pozostały okres przydatności, wynoszący 5 dni, między datą dostawy a datą przydatności nie może zostać spełniony.
Podział partii z datą przydatności

Jeśli w pozycji zlecenia nie określono żadnej specyfikacji, to używane są następujące dwie opcje automatycznego przydziału. To, która z nich zostanie użyta, zależy od ustawienia opcji Podział partii z datą przydatności w danych podstawowych artykułu.

  • Funkcja Podział partii z datą przydatności jest aktywna — całkowita ilość pozycji, która ma zostać poddana kompletacji, może być dostarczona z kilku różnych specyfikacji.
  • Funkcja Podział partii z datą przydatności jest nieaktywna — całkowita ilość pozycji, która ma zostać poddana kompletacji, musi pochodzić z jednej specyfikacji.

W przypadku magazynów, które nie są podzielone na miejsca składowania, automatyczny przydział specyfikacji można nadal zmieniać w aplikacji Kompletacja. Automatyczny przydział specyfikacji przez zlecenie magazynowe nie uwzględnia jednak tego, czy podział na partie z datą przydatności jest dozwolony. Jeśli podział na partie z datą przydatności nie jest dozwolony, wówczas system sprawdza, czy istnieje tylko jedna partia z datą przydatności na pozycję zlecenia dostawy, gdy zlecenie jest kompletowane. Jeśli tak nie jest, zlecenie nie może zostać zrealizowane. Jeśli w zleceniu magazynowym zgłoszono różne specyfikacje dla pozycji kompletacji, które prowadzą do podziału partii z datą przydatności dla pozycji zlecenia dostawy, kompletacja może wymagać anulowania i utworzenia nowej kompletacji.

Automatyczny przydział specyfikacji do numerów serii z ewidencją stanów magazynowych

Automatyczny przydział specyfikacji do artykułów, które posiadają numery serii z ewidencją stanów magazynowych, odbywa się zgodnie z datą wprowadzenia numeru serii. Najstarszy numer serii na środku załadunku określa datę FIFO całego środka załadunku. Z kolei w przypadku partii z datą przydatności i partii, data FIFO jest ustalana na podstawie specyfikacji na środku załadunku.

Numery serii z ewidencją stanów magazynowych są przypisywane do pozycji zlecenia magazynowego w zależności od ustawień w aplikacji Konfiguracja, funkcja Logistyka magazynowa. W polu Numery serii w zleceniu magazynowym możliwe są następujące ustawienia:

  • Nie przyporządkuj:

Numery serii określone przez logikę przyjęć lub wydań magazynowych nie są przydzielane do pozycji zlecenia magazynowego. Artykuł pojawia się w całkowitej ilości w pozycji zlecenia magazynowego. Numery serii muszą zostać dodane ręcznie do pozycji dyspozycji magazynowej w zleceniu magazynowym za pomocą osobnej akcji. Podczas potwierdzenia, dodane numery serii są zgłaszane z powrotem do dokumentu nadrzędnego.

  • Przyporządkuj:

Numery serii określone przez logikę przyjęć lub wydań magazynowych są przydzielane do pozycji zlecenia magazynowego. Pozycja zlecenia magazynowego otrzymuje ustalone numery serii jako wartości domyślne, które można zmienić ręcznie.

Podczas przyjęć magazynowych, metoda generowania specyfikacji w danych podstawowych artykułu ma pierwszeństwo przed ustawieniami w aplikacji Konfiguracja. Jeśli metoda generowania Automatycznie została zdefiniowana jako wartość domyślna dla specyfikacji w danych podstawowych artykułu, numery serii z ewidencją stanów magazynowych są zawsze przydzielane do zlecenia magazynowego. W przypadku artykułów posiadających numery serii w danych podstawowych artykułu, dozwolone jest tylko generowanie automatyczne. W związku z tym, numery serii z ewidencją stanów magazynowych są zawsze przypisywane do zleceń magazynowych.

Zazwyczaj zaleca się przydział numerów serii z ewidencją stanów magazynowych do zleceń magazynowych. Jeśli jednak numery serii są automatycznie generowane podczas potwierdzania za pomocą czytnika lub artykuły posiadające numery serii są przesuwane głównie w małych ilościach, wówczas ustawienie Nie przyporządkuj może być bardziej korzystne.

Czy ten artykuł był pomocny?