Przyporządkowania kont środków trwałych

W tej aplikacji określane są konta (dla księgowań w księgowości finansowej), z którymi powinny być księgowane księgowania z księgowości środków trwałych. Odbywa się to poprzez przyporządkowanie kont. Proces ten można również nazwać wyszukiwaniem kont.

Przyporządkowania mogą być zapisywane na różnych poziomach. Dostępne są następujące poziomy:

  • Typ kwoty
  • Obszar amortyzacji
  • Grupa środków trwałych
  • Konto stanów magazynowych
  • Numer środka trwałego
  • Numer podrzędny środka trwałego

Typ kwoty musi być określony w każdym przypadku.

Definicje terminów

Przyporządkowanie konta – księgowanie środków trwałych. Przyporządkowanie konta jest rozumiane jako przypisanie księgowania środków trwałych do kont w księgowości finansowej.
Przyporządkowania kont mogą być zapisywane dla różnych typów kwot, takich jak amortyzacja netto lub odsetki. Można je również zapisywać na różnych poziomach, dzięki czemu mogą być ważne dla obszarów amortyzacji lub mogą być przypisane tylko do jednego konkretnego składnika środków trwałych.

Opis aplikacji

Przyporządkowania kont w księgowości środków trwałych są używane do znajdowania kont podczas generowania rekordów księgowania dla księgowości finansowej. Przyporządkowania kont są danymi podstawowymi, które są definiowane po raz pierwszy w momencie konfigurowania systemu przez użytkownika i konsultanta. Można je jednak później dowolnie rozszerzać i zmieniać.

Przyporządkowania kont mogą odpowiadać, na przykład, grupom środków trwałych (np. samochód). Mogą być ważne dla wszystkich obszarów amortyzacji lub mogą być przypisane tylko do jednego określonego obszaru amortyzacji.

Zmiany można rejestrować wcześniej, wprowadzając datę ważności dla każdego przyporządkowanego konta. W momencie księgowania przelewu do księgowości finansowej, system określa odpowiednie konta księgowe z ważnego przyporządkowania konta w każdym przypadku dla każdego typu kwoty. Typ kwoty identyfikuje typ kwoty w transakcji dotyczącej środków trwałych, np. amortyzacja, amortyzacja wartości bieżącej lub zysk wartości księgowej.

Warunkiem wstępnym zdefiniowania przyporządkowania konta jest utworzenie obszarów amortyzacji i kont księgowych jako rekordu głównego. Ponadto etykieta Użyteczne w AAC musi być aktywowana na używanych kontach księgowych.

Przykłady przyporządkowań kont

Aby zilustrować działanie przyporządkowań kont, należy zapoznać się z poniższymi przykładami. W przykładach odniesiono się również do bezpośredniej i pośredniej procedury amortyzacji, ponieważ należy ją uwzględnić w trakcie przypisywania kont.

Definiowanie przyporządkowań kont dla księgowania amortyzacji:

Wyróżnia się następujące klasy amortyzacji:

  • Normalna amortyzacja
  • Amortyzacja specjalna
  • Amortyzacja wartości bieżącej
  • Amortyzacja do swobodnego użytku

Dla tych klas amortyzacji można zdefiniować przyporządkowania kont w ramach podobnie nazwanych typów kwot (Normalna amortyzacjaAmortyzacja specjalna itp.) w każdym przypadku. Jeśli amortyzacja specjalna i amortyzacja wartości bieżącej mają być wykazywane na oddzielnych kontach w księgowości finansowej, należy wprowadzić różne konta kosztów w przyporządkowaniach kont. Przyporządkowane konta (w przypadku amortyzacji bezpośredniej), np. dla typu kwoty Normalna amortyzacja, można zdefiniować w następujący sposób:

  1. Na standardowym pasku narzędzi należy wybrać przycisk [Nowy], otwierając nowy wiersz w tabeli pozycji w aplikacji Przyporządkowania kont środków trwałych. Następnie należy wybrać wartość Normalna amortyzacja w tabeli pozycji w kolumnie Typ kwoty.
  2. Następnie należy wskazać poziom, którego ma dotyczyć to przyporządkowanie konta. Jeśli przyporządkowanie konta powinno być stosowane jednakowo do wszystkich obszarów amortyzacji (standardów rachunkowości) i wszystkich środków trwałych, wprowadź teraz konto kosztów w kolumnie Konto WN. Następnie, w momencie księgowania przelewu w księgowości finansowej, wszystkie kwoty amortyzacji zostaną zaksięgowane jako debet na tym koncie. Konta przeciwstawne są określane automatycznie, konta stanów magazynowych z środków trwałych, które mają być amortyzowane, są tutaj używane i księgowane jako kredyt.
  3. Można jednak dokonać rozróżnienia, na przykład według grupy środków trwałych. Jeśli na przykład kwoty amortyzacji środków trwałych z określonej grupy środków trwałych powinny zostać zaksięgowane na innym koncie kosztów, należy utworzyć nowe przyporządkowanie konta.
    • Na standardowym pasku menu należy wybrać przycisk [Nowy], otwierając ponownie nowy wiersz w tabeli pozycji.
    • Należy wybrać typ kwoty Normalna amortyzacja.
    • Następnie należy wprowadzić wymaganą grupę środków trwałych w kolumnie Grupa środków trwałych.
    • W kolumnie Konto WN należy wprowadzić inne konto kosztów, na które powinny zostać zaksięgowane kwoty amortyzacji dla środków trwałych z tej grup. Konto przeciwstawne zostanie określone automatycznie, jak opisano powyżej. W przypadku innych grup środków trwałych nadal obowiązuje przyporządkowanie konta określone w punktach 1 i 2.
  4. Ogólna zasada: W przypadku amortyzacji bezpośredniej informacje o przyporządkowaniu konta mogą być stosunkowo wąskie. Do księgowania amortyzacji wymagane są co najmniej 3 przyporządkowania kont (dla normalnej amortyzacji, dla specjalnej amortyzacji i dla amortyzacji wartości bieżącej).
    W przypadku amortyzacji pośredniej informacje o przyporządkowaniu konta są bardziej rozbudowane. Zazwyczaj każde konto stanów magazynowych ma przeciwstawne konto wyceny. W ten sposób przyporządkowanie konta powinno mieć miejsce dla każdego konta stanów magazynowych.
    Przyporządkowanie konta, na przykład dla typu kwoty Normalna amortyzacja dla wyposażenia fabrycznego i firmowego, można zdefiniować w następujący sposób:

    • Na standardowym pasku menu należy wybrać przycisk [Nowy], otwierając ponownie nowy wiersz w tabeli pozycji.
    • Należy wybrać typ kwoty Normalna amortyzacja.
    • Następnie w kolumnie Konto stanów magazynowych należy wprowadzić konto, które używane jest dla środków trwałych fabryki i wyposażenia firmy.
    • W kolumnie Konto WN należy zdefiniować konto kosztów dla amortyzacji.
    • W kolumnie Konto MA należy wprowadzić odpowiednie konto wyceny. Podczas przenoszenia księgowania do księgowości finansowej kwoty amortyzacji nie są księgowane na koncie stanów magazynowych, ale na koncie wyceny określonym w tym miejscu.

Definiowanie przyporządkowań kont dla rozdysponowania środków trwałych:

Uwaga
Rozdysponowanie środków trwałych może reprezentować złomowanie lub przychód ze sprzedaży środków trwałych. Różnice zostaną wyjaśnione później.

W pierwszym kroku należy określić procedurę księgowania dla rozdysponowania środków trwałych w aplikacji Konfiguracja (w funkcji Środki trwałe w polu Rodzaj wartości przekazu). W ten sposób można określić, które wartości mają zostać przeniesione wraz ze rozdysponowaniem środków trwałych do księgowości finansowej. Możliwe opcje tego pola to:

  • Brak
  • Bezpośrednie zaksięgowanie (wartość księgowa) — w przypadku rozdysponowania przeniesiona zostanie tylko pozostała wartość księgowa
  • Zaksięgowanie pośrednie (AK/HK i narosła amortyzacja) — w przypadku rozdysponowania przeniesione zostaną historyczne koszty nabycia oraz skumulowana amortyzacja

W przypadku amortyzacji pośredniej (w odniesieniu do kont kosztów) należy użyć rodzaju wartości przekazu Koszt nabycia i skumulowana amortyzacja. W przypadku amortyzacji bezpośredniej można dowolnie wybrać rodzaj przekazu. Jeśli to pole zostanie pozostawione puste, zostanie zastosowane księgowanie bezpośrednie. Zaleca się, aby nie zmieniać tego ustawienia w procedurze księgowania rozdysponowania środków trwałych podczas bieżących operacji.

Złomowanie

W przypadku złomowania konieczne jest przyporządkowanie do konta typu kwoty Wartość księgowa strata.

  • Na standardowym pasku narzędzi należy wybrać przycisk [Nowy], otwierając ponownie nowy wiersz w tabeli pozycji.
  • Należy wybrać typ kwoty Wartość księgowa strata.
  • Następnie w kolumnie Konto Wn należy wprowadzić konto księgowe dla straty z rozdysponowania środków trwałych.

Jeśli zastosowana zostanie amortyzacja pośrednia, konta kosztów zostaną automatycznie uwzględnione. Odpowiednie konto kosztów zostanie określone za pomocą konta stanów magazynowych, które jest zdefiniowane w ramach przyporządkowania konta do amortyzacji.

W przypadku złomowania nie jest wymagany dokument z księgowości finansowej. Złomowanie jest tworzone w środkach trwałych. Podczas przenoszenia księgowań do księgowości finansowej mają miejsce następujące księgowania:

  1. Konto stanów magazynowych jest księgowane (w przypadku bezpośredniego księgowania) z pozostałą wartością księgową (w momencie złomowania) w kredycie. W ten sposób wartość składnika środków trwałych w księgowości finansowej wynosi 0,00.
  2. Konto utraty wartości księgowej jest księgowane z pozostałą wartością księgową w debecie.
  3. Jeśli stosowana jest procedura amortyzacji pośredniej (a także księgowanie pośrednie zgodnie z konfiguracją), historyczne koszty nabycia i produkcji są księgowane w pozycji kredytu na koncie zapasów w księgowości finansowej, a skumulowana amortyzacja jest księgowana w pozycji debetu na koncie wyceny. Pozostała wartość księgowa jest również księgowana w debecie na koncie straty z rozdysponowania środków trwałych (przyporządkowanie konta dla Wartość księgowa strataKonto Wn).
Przychody ze sprzedaży środków trwałych

W przypadku przychodów ze sprzedaży środków trwałych konieczne jest przyporządkowanie kont Wartość księgowa zysk i Wartość księgowa strata. Wybór przyporządkowania konta do użycia i wybór między zyskiem a stratą wartości księgowej odbywa się automatycznie na podstawie porównania pozostałej wartości księgowej z kwotą przychodu w momencie sprzedaży.

  • Na standardowym pasku narzędzi należy wybrać przycisk [Nowy], otwierając ponownie nowy wiersz w tabeli pozycji.
  • Należy wybrać typ kwoty Wartość księgowa zysk.
  • Następnie w kolumnie Konto Wn należy wprowadzić konto księgowe dla zysku z rozdysponowania środków trwałych.
  • Jeśli nie jest jeszcze dostępne należy utworzyć przyporządkowanie konta do typu kosztu Wartość księgowa strata.

Po pierwsze, przychody powinny być rejestrowane w księgowości finansowej na koncie, którego pole Typ księgowania środków trwałych ma wartość Przychody ze sprzedaży. Jeśli to konto księgowe jest prawidłowo sklasyfikowane, czyli zaznaczone zostało pole Przekazanie do środków trwałych a pole Typ księgowania środków trwałych ma wartość Przychody ze sprzedaży, transakcja ta jest przenoszona do środków trwałych jako księgowanie przychodów ze sprzedaży. To księgowanie powinno być teraz przypisane do odpowiedniego składnika środków trwałych. W ten sposób dane podstawowe środków trwałych są usuwane w środkach trwałych. Podczas przenoszenia księgowań do Księgowości finansowej mają miejsce następujące księgowania:

  1. Konto stanów magazynowych jest księgowane (w przypadku księgowania bezpośredniego) z pozostałą wartością księgową (w momencie zbycia lub sprzedaży) w kredycie. W ten sposób wartość składnika w księgowości finansowej wynosi 0,00.
  2. Wybór konta zysku lub straty księgowej opiera się na porównaniu pozostałej wartości księgowej z kwotą przychodu. Odpowiednie konto jest księgowane w debecie z pozostałą wartością księgową.
  3. Jeśli stosowana jest procedura amortyzacji bezpośredniej, historyczne koszty nabycia i produkcji są księgowane na dobro konta zapasów w księgowości finansowej, a skumulowana amortyzacja jest księgowana na dobro konta wyceny. W zależności od tego, czy sprzedaż składnika aktywów jest zbyciem z zyskiem czy stratą, pozostała wartość księgowa jest księgowana na odpowiednim koncie w debecie.

Aby znaleźć przyporządkowanie konta księgowego, stosowana jest następująca kolejność postępowania: Najpierw program próbuje znaleźć przyporządkowanie konta obiektu na najniższym poziomie środka trwałego. Jeśli nic nie zostanie tam zapisane, sprawdzany jest następny wyższy poziom konta stanów magazynowych. Jeśli nic nie zostanie tam określone, sprawdzany jest poziom grupy środków trwałych, a następnie poziom obszaru amortyzacji. Zostało to zaprezentowane w poniższej tabeli:

Aplikacja Przyporządkowania kont środków trwałych składa się z nagłówka i obszaru roboczego.

Nagłówek

Nagłówek zawiera pola, które jednoznacznie identyfikują środki trwałe przyporządkowane do konta.

  • Typ kwoty — typ kwoty określa typ kwoty w ruchu środków trwałych. W tabeli wyświetlane są wszystkie typy przyporządkowań kosztów, które odpowiadają typowi kwoty.
    Można wybrać następujące wartości:

    • Normalna amortyzacja
    • Amortyzacja specjalna
    • Amortyzacja częściowa
    • Amortyzacja 4
    • Wartość księgowa zysk
    • Wartość księgowa strata
    • Odsetki
  • Obszar amortyzacjiw tym polu można wybrać obszar amortyzacji. Następnie w tabeli zostaną wyświetlone wszystkie kategorie przyporządkowań kont, które odpowiadają obszarowi amortyzacji.
  • Grupa środków trwałych — w tym polu można zdefiniować grupę środków trwałych. Następnie w tabeli wyświetlane są wszystkie kategorie przyporządkowań kosztów, które pasują do ustawionej grupy.
  • Konto stanów magazynowych — w tym miejscu należy wprowadzić wybrane konto stanów magazynowych. W tabeli wyświetlane są wszystkie kategorie przyporządkowań kosztów, które są zgodne z kontem stanów magazynowym.
  • Numer środka trwałego — w tym polu należy wpisać numer oraz numer podrzędny środka trwałego, który jednoznacznie identyfikuje środek trwały
  • Konto Ma — w tym miejscu należy wprowadzić konto Ma, które ma zostać wybrane. W tabeli wyświetlane są wszystkie przyporządkowania kosztów, które pasują do wybranego konta.
  • Konto Wn — w tym miejscu należy wprowadzić konto Wn, które ma zostać wybrane. W tabeli wyświetlane są wszystkie przyporządkowania kosztów, które pasują do wybranego konta.
  • Okres obowiązywania — wprowadzając okres obowiązywania, można wybrać przyporządkowania kont zgodnie z ich ważnością. W razie potrzeby należy wybrać okres, w którym przyporządkowanie konta powinno być ważne.

Obszar roboczy

Obszar roboczy wyświetla wszystkie przyporządkowania kont środków trwałych w tabeli, które spełniają kryteria wyszukiwania w nagłówku. Obszar roboczy zawiera edytowalną tabelę pozycji.

Tabela pozycji

Przyporządkowania kont są wyświetlane z następującymi kolumnami:

  • Typ kwoty — typ kwoty określa typ kwoty w ruchu środków trwałych. W tabeli wyświetlane są wszystkie typy przyporządkowań kosztów, które odpowiadają typowi kwoty.
    Można wybrać następujące wartości:

    • Normalna amortyzacja
    • Amortyzacja specjalna
    • Amortyzacja częściowa
    • Amortyzacja 4
    • Wartość księgowa zysk
    • Wartość księgowa strata
    • Odsetki
  • Obszar amortyzacjiw tym polu można wybrać obszar amortyzacji. Następnie w tabeli zostaną wyświetlone wszystkie kategorie przyporządkowań kont, które odpowiadają obszarowi amortyzacji.
  • Grupa środków trwałych — w tym polu można zdefiniować grupę środków trwałych. Następnie w tabeli wyświetlane są wszystkie kategorie przyporządkowań kosztów, które pasują do ustawionej grupy.
  • Konto stanów magazynowych — w tym miejscu należy wprowadzić wybrane konto stanów magazynowych. W tabeli wyświetlane są wszystkie kategorie przyporządkowań kosztów, które są zgodne z kontem stanów magazynowym.
  • Środek trwały — w tej kolumnie wyświetlany jest środek trwały
  • Numer podrzędny środka trwałego — w tej kolumnie można wybrać numery podrzędne środka trwałego, które mają zostać przetworzone. Jeżeli nie zostaną wybrane żadne numery podrzędne środków trwałych oznacza to, że każdy numer podrzędny środka trwałego zostanie przetworzony.
  • Konto Ma — w tym polu należy wprowadzić konto księgowe z księgowości finansowej, na które kwoty powinny zostać zaksięgowane w kredycie. Konto Ma powinno być zwykle określane tylko w przypadku stosowania amortyzacji pośredniej za pośrednictwem kont kosztów. W takim przypadku należy zdefiniować konta kosztów dla następujących kategorii kwot:
    • Normalna amortyzacja
    • Amortyzacja specjalna
    • Amortyzacja wartości bieżącej
  • Konto Wn — w tym polu należy wprowadzić konto księgowe z księgowości finansowej, na które kwoty powinny zostać zaksięgowane w debet. Obciążenie konta powinno być zawsze określone dla przyporządkowań kont następujących typów kwot:
    • Normalna amortyzacja
    • Amortyzacja specjalna
    • Amortyzacja wartości bieżącej
    • Wartość księgowa zysk
    • Wartość księgowa strata
  • Obowiązuje od — w tym miejscu wyświetlany jest początek okresu obowiązywania. Pole określa początek okresu objętego przyporządkowaniem kosztów
  • Obowiązuje do — w tym miejscu wyświetlany jest koniec okresu obowiązywania. Pole określa koniec okresu objętego przyporządkowaniem kosztów

Konfiguracja

Aplikacja Przyporządkowania kont środków trwałych nie wymaga dodatkowych ustawień w aplikacji Konfiguracja.

Należy jednak zauważyć, że w aplikacji Konfiguracja, w ustawieniach księgowania środków trwałych, należy zastosować wpisy dotyczące procedury księgowania w przypadku zbycia środków trwałych. Opis odpowiedniego pola Typ kwoty znajduje się w tym dokumencie.

Uprawnienia

Uprawnienia mogą zostać przypisane za pomocą ról uprawnień jak również poprzez przyporządkowanie organizacji. Szczegółowe informacje można znaleźć w artykule Uprawnienia.

Uprawnienia specjalne

Dla aplikacji Przyporządkowania kont środków trwałych nie ma dostępnych uprawnień specjalnych.

Przyporządkowania organizacji

Dla aplikacji Przyporządkowania kont środków trwałych nie są wymagane przyporządkowania organizacji.

Funkcje specjalne

Dla aplikacji Przyporządkowania kont środków trwałych nie są dostępne funkcje specjalne.

Uprawnienia dla partnerów biznesowych

Aplikacja Przyporządkowania kont środków trwałych nie jest udostępniana partnerom biznesowym.

Czy ten artykuł był pomocny?