Raport: Dane importu z błędami

Aplikacja Raport: Dane importu z błędami jest używana, aby wyświetlić w raporcie księgowania, które z powodu błędnych danych nie mogą zostać zaksięgowane w systemie księgowości finansowej i dlatego nie są przekazywane do przetwarzania w tle. Błędne dane importowe powstają już podczas importu obcych dokumentów do odpowiedniego interfejsu. Dzięki tej aplikacji można kontrolować i wyświetlać wszystkie błędne rekordy danych. Aplikacja ta zawiera również powiązane komunikaty o błędach, które powstały podczas przejęcia danych.

Za pomocą tej aplikacji wyświetlane są dane importu z błędami. Błędne dane importowe można również przeglądać za pomocą aplikacji Lista: Przebiegi księgowania – Księgowość finansowa, za pomocą akcji [Przeniesione przebiegi księgowań], przy wybranym statusie księgowania Błędny.

Ten dokument zawiera informacje o parametrach, za pomocą których użytkownik określa, co ma zawierać dokument raportu do wyprowadzenia. Zawarte są tu również informacje o wyniku wydruku. Możliwe ustawienia wydruku w tej aplikacji odpowiadają możliwościom ustawień w oknie dialogowym dla dowolnej funkcji wyprowadzania. Opis możliwych ustawień wydruku znajduje się w instrukcji obsługi.

Instrukcja obsługi dla aplikacji została opisana w artykule Instrukcje: Raport: Dokumenty raportu.

Definicje terminów

Dokument raportu — wyjście raportu do urządzenia wyjściowego, takiego jak drukarka, lub do pliku, tworzy dokument raportu lub dokument końcowy. Dokument raportu zawiera listę obiektów, np. listę adresów. Dokument końcowy zawsze zawiera obiekt, np. zamówienie sprzedaży. Dokumenty mogą być archiwizowane lub wysyłane do partnera, np. pocztą elektroniczną.

Dane importu z błędami — aby zaimportować dane do księgowości finansowej z innych aplikacji, np. z systemów zewnętrznych, do Comarch Financials Enterprise, dane są udostępniane w interfejsie do przejęcia. Już na tym wczesnym etapie mogą pojawić się błędy, które są następnie wyświetlane w aplikacji Raport: Dane importu z błędami. Takie błędne dokumenty wraz z odpowiednimi komunikatami o błędach można wyświetlić za pomocą tej aplikacji w celach kontrolnych.

Rozróżnienie między Błędnymi księgowaniami zleceń przetwarzania a Dane importu z błędami

Aplikacja Raport: Dane importu z błędami odnosi się do danych księgowych pochodzących z systemów zewnętrznych (czyli spoza systemu Comarch ERP Enterprise), które zostały przygotowane w interfejsie, lecz z powodu błędów danych nie mogą zostać zaimportowane. Dane te w ogóle nie trafiają do księgowań zleceń przetwarzania i mogą zostać wyprowadzone w formie raportu.

Aplikacja Raport: Błędne księgowania zleceń przetwarzania odnosi się do danych, które w ramach księgowań automatycznych, np. w przebiegach księgowań, księgowaniach z obszaru płatności (lub poleceń zapłaty), naliczania odsetek, nowej wyceny walut itp., nie mogły zostać zrealizowane z powodu błędnych danych i dlatego są wyprowadzane w formie raportu. Może to oczywiście dotyczyć również danych importu, które przeszły pierwszy etap interfejsu, ale z powodu błędów danych nie mogą zostać zaksięgowane.

Opis aplikacji

Aplikacja służy do drukowania wszystkich nieprawidłowych danych importu w jednym raporcie.

Aplikacja pozwala wybrać nieprawidłowe wpisy do zaimportowania według różnych kryteriów wyboru. Użytkownik może określić stronę tytułową i sortowanie stron.

Sekcja Parametry, definicja raportu

Na tym rejestrze, poprzez podanie różnych parametrów, użytkownik zawęża merytorycznie żądany wybór do odpowiednich błędnych danych importowych.

Za pomocą parametrów użytkownik określa kryteria wyszukiwania, a tym samym wynik wydruku. Parametry służą zatem do wyboru rekordów danych.

Poniżej znajdują się objaśnienia parametrów:

  • Tytuł raportu — parametr Tytuł zawiera tytuł dokumentu raportu. Jako wartość domyślną podaje się zazwyczaj nazwę raportu, na którym opiera się dokument. Tytuł można określić indywidualnie. Użytkownik wprowadza żądany tytuł lub zmień wartość domyślną.
  • Numer przebiegu księgowania — tutaj użytkownik określa numery przebiegów księgowania, których dane mają zostać uwzględnione. Brak wartości oznacza, że zostaną uwzględnione dane ze wszystkich przebiegów.
  • Jednostka organizacyjna — tutaj użytkownik określa jednostki organizacyjne, które mają być analizowane. Brak wartości oznacza, że zostaną uwzględnione wszystkie jednostki.
  • Nr rekordu — tutaj użytkownik określa numery rekordów, które mają zostać przetworzone. Brak wartości oznacza, że analizowane będą wszystkie rekordy.
  • Numer dokumentu — tutaj użytkownik określa numery dokumentów do przetworzenia. Brak wartości oznacza, że analizowane będą wszystkie dokumenty.
  • Data dokumentu — tutaj użytkownik podaje daty dokumentów do przetworzenia. Brak wartości oznacza, że analizowane będą wszystkie dokumenty niezależnie od daty.
  • Waluta dokumentu — tutaj użytkownik określa waluty dokumentów, które mają zostać przetworzone. Brak wartości oznacza, że wszystkie dane będą uwzględnione niezależnie od przypisanej waluty.
  • Data wygenerowania — tutaj użytkownik podaje daty wygenerowania danych do przetworzenia. Brak wartości oznacza, że analizowane będą wszystkie dane niezależnie od daty wygenerowania.
  • Z błędami przy tworzeniu obiektu (pole wyboru) — parametr określa, czy błędy występujące podczas tworzenia obiektów mają być również uwzględnione w raporcie
  • Sortowanie stron wg przebiegu księgowania (pole wyboru) — parametr określa, czy dla każdego przebiegu księgowania ma być rozpoczęta nowa strona
  • Drukuj stronę tytułową (pole wyboru) — parametr określa, czy na początku raportu zostanie wydrukowana strona tytułowa zawierająca zastosowane kryteria wyboru

Wynik wydruku

Na stronach tytułowych drukowane są kryteria wyboru zastosowane w poniższym raporcie, aby zapewnić jednoznaczną identyfikację i ocenę danych wyjściowych. Raport zawiera następujące sekcje:

Nagłówek

W nagłówkach drukowane są następujące informacje:

  • Błędne dane importu księgowość finansowa — ogólna nazwa raportu
  • Comarch ERP Enterprise — nazwa produktu oprogramowania
Nagłówki kolumn

Jako objaśnienie dla wyprowadzonych danych w nagłówkach kolumn dwuwierszowych znajdują się następujące pola:

Wiersz 1

Poniżej opisano wartości kolumn wyświetlane w pierwszym wierszu dla błędnych danych importu:

  • Proces księgowania — numer przebiegu księgowania zawierającego błędne dane
  • Organizacja — powiązana jednostka organizacyjna dla tego dokumentu
  • Numer dokumentu — numer dokumentu identyfikujący dokument w ramach przebiegu księgowania
  • Nr rekordu — numer rekordu identyfikujący dany zestaw danych w przebiegu księgowania
  • Data dokumentu — data dokumentu źródłowego
  • Waluta — waluta dokumentu
  • Pochodzenie — źródło dokumentu, np. księga środków trwałych itp.
  • Tekst dokumentu — tekst dokumentu jako dodatkowa informacja identyfikacyjna
Wiersz 2

Poniżej opisano wartości kolumn wyświetlane w drugim wierszu dla błędnych danych importu:

  • Kod podatkowy — kod podatkowy przypisany do dokumentu
  • Okres — okres księgowy, w którym dokument został utworzony
  • Rodzaj transakcji — rodzaj dokumentu przypisanego do danego wiersza
  • Konto — skrót oznaczenia konta księgowego i numer konta dokumentu. Możliwe wartości:
    • 1 — dłużnik
    • 2 — wierzyciel
    • 3 — konto księgi głównej
  • Kwota — kwota księgowania z informacją, czy jest to księgowanie należności lub zobowiązań (Wn/Ma)
  • Kwota podatku — kwota podatku również z oznaczeniem typu księgowania w skrócie

Dla każdego numeru dokumentu oraz numeru rekordu i podrekordu w poniższym wierszu (lub wierszach) wyświetlane są odpowiadające komunikaty błędów, które doprowadziły do odrzucenia przetwarzania w tle.

Stopka

Stopka zawiera dane dotyczące firmy, stron oraz wydruku raportu:

  • Nazwa firmy — po lewej stronie drukowana jest nazwa jednostki organizacyjnej
  • Bieżący numer strony — na środku drukowana jest aktualna numeracja strony; w nawiasie widoczna jest całkowita liczba stron raportu
  • Użytkownik i dane czasowe — po prawej stronie drukowane są dane użytkownika oraz data i godzina wygenerowania raportu

Konfiguracja

Aplikacja Raport: Dane importu z błędami nie wymaga żadnych konkretnych ustawień w aplikacji Konfiguracja.

Raport

Poniższy raport dotyczy aplikacji  Raport: Dane importu z błędami:

Raport: Dane importu z błędami

com.sem.ext.app.fin.reporting.ui.IncorrectImportInterfacesFACReportOutput

Uprawnienia

Uprawnienia mogą zostać przypisane za pomocą ról uprawnień, jak również poprzez przyporządkowanie organizacji. Szczegółowe informacje można znaleźć w artykule Uprawnienia.

Uprawnienia specjalne

Dla aplikacji Raport: Dane importu z błędami nie są dostępne uprawnienia specjalne.

Przyporządkowania organizacyjne

Przyporządkowania organizacyjne służą do kontrolowania, które dane mogą być przeglądane, używane lub edytowane. W tym celu należy aktywować funkcję Uprawnienia do treści w aplikacji Konfiguracja.

Aby aplikacja Raport: Dane importu z błędami była wyświetlana dla danego użytkownika w menu użytkownika, musi on być przypisany do organizacji, która jest połączona z jednym z następujących obszarów organizacyjnych:

  • Rachunkowość

Funkcje specjalne

Dla aplikacji Raport: Dane importu z błędami nie są dostępne funkcje specjalne.

Uprawnienia dla partnerów biznesowych

Aplikacja Raport: Dane importu z błędami nie jest dostępna dla partnerów biznesowych.

Czy ten artykuł był pomocny?