Ręczne przyporządkowywanie miejsc składowania

Przegląd tematu

Automatyczne określanie lokalizacji miejsc składowania do przyjęć magazynowych jest bardzo elastyczne i uwzględnia już wiele parametrów. Niemniej jednak, mogą wystąpić sytuacje, w których np. nie można znaleźć odpowiednich miejsc składowania. Aby użytkownik mógł ręcznie przyporządkować artykuły do miejsc składowania, dostępna jest akcja Przyporządkuj miejsca składowania. Ta akcja otwiera okno dialogowe, które opisano poniżej.

Akcja Przyporządkuj miejsca składowania jest dostępna w aplikacjach Przyjęcia towaru i Dyspozycje magazynowe.

Przyporządkowywanie miejsc składowania do dyspozycji magazynowych

Przyporządkowania miejsc składowania można tworzyć tylko dla pozycji dyspozycji magazynowych, dla których zdefiniowano ustrukturyzowany magazyn (bez strefy magazynowej, bez miejsc składowania).

Dopóki okno dialogowe przyporządkowywania miejsc składowania jest otwarte, użytkownik nie może zmienić dyspozycji magazynowej i nie może rozpocząć generowania zlecenia magazynowego dla dyspozycji magazynowej.

Jeśli dyspozycja magazynowa ma zostać usunięta, to najpierw wyświetlane jest ostrzeżenie o istnieniu przyporządkowań miejsc składowania. Po potwierdzeniu ostrzeżenia, przyporządkowania i rezerwacje są usuwane.

Jeśli istnieją przyporządkowania, wówczas magazyn, strefa magazynowa i miejsce składowania nie mogą zostać zmienione dla pozycji dyspozycji magazynowej. Ilość można zwiększyć, ale można ją zmniejszyć tylko do przypisanej ilość.

Przyporządkowywanie miejsc składowania do przyjęć towarów

Okno dialogowe przyporządkowywania miejsc składowania można otworzyć dla każdego nieanulowanego i aktualnego przyjęcia towaru. Tylko ilość częściowa pozycji przyjęć towaru, która nie została jeszcze zapakowana, może zostać przypisana do miejsc składowania.

Dopóki okno dialogowe przyporządkowywania miejsc składowania jest otwarte, użytkownik nie może zmienić przyjęcia towaru i nie może rozpocząć generowania zlecenia magazynowego dla przyjęcia towaru.

Jeśli przyjęcie towaru ma zostać usunięte lub anulowane, to najpierw wyświetlane jest ostrzeżenie o istnieniu przyporządkowań miejsc składowania. Podczas usuwania, anulowania lub reorganizacji, wszystkie przyporządkowania, w tym rezerwacje, są usuwane w tym samym czasie.

Import przyjęć towarów nie obsługuje importu przyporządkowań.

Definicje terminów

  • Specyfikacja — specyfikacja identyfikuje konkretny artykuł. Przykładowo, oprócz numeru artykułu, telewizor jest również identyfikowany przez cechę Numer seryjny, dzięki czemu jest unikalny. Obsługiwane są specyfikacje partii z datą przydatności, partii i numeru seryjnego.
  • Jednostki ładunkowe — jest to zgrupowanie artykułów w lub na odpowiednim środku załadunku, w celu ich przechowywania lub wysyłki. Jednostka ładunkowa może również zawierać inne jednostki ładunkowe.
  • Dyspozycje magazynowesłużą do rejestrowania kluczowych danych dla przesunięć magazynowych. Dane dyspozycje magazynowe są generowane na podstawie zleceń magazynowych, biorąc pod uwagę, np. strategie przyjęć i wydań magazynowych.
  • Zlecenie magazynowe — są to instrukcje dotyczące transportu zapasów artykułów. Zlecenie magazynowe określa, który produkt i w jakiej ilości ma zostać przetransportowany ze strefy magazynowej, z miejsca składowania lub magazynu do innej lokalizacji. Ręczne zlecenie magazynowe jest formułowane w postaci dyspozycji magazynowej.
  • Magazyn — jest to logicznie lub fizycznie zdefiniowany obszar, w którym składowane są zapasy towarów. Magazyn może być podzielony na strefy magazynowe i miejsca składowania, jeśli funkcja Zarządzanie miejscami składowania jest włączona w aplikacji Konfiguracja. Dokładna struktura magazynu jest definiowana przez organizację magazynu.
  • Miejsce składowania — jest to dokładna lokalizacja w magazynie, w której można składować artykuły. Miejsce składowania zawsze znajduje się w strefie magazynowej w magazynie i jest precyzyjnie określany na podstawie rzędu, poziomu i numeru miejsca składowania. Każde miejsce składowania ma swój rodzaj, który określa jego zastosowanie. Istnienie miejsc składowania jest warunkiem do zarządzania miejscami składowania.
  • Strefy magazynowe — jeśli w aplikacji Konfiguracja aktywowana jest funkcja Zarządzanie miejscami składowania, wówczas magazyn może być podzielony na strefy magazynowe. Magazyn może zawierać dowolną liczbę stref magazynowych.
  • Numery seryjne — jest to jeden z możliwych typów specyfikacji produktu. Zarządzanie numerami seryjnymi oznacza, że każdej jednostce artykułu na przestrzeni całego systemu przypisany jest numer seryjny, który jednoznacznie identyfikuje artykuł. W przeciwieństwie do partii z datą produkcji lub partii produkcyjnej, numer seryjny jest przypisywany dokładnie do jednego artykułu w 1. jednostce artykułu. Przydział numerów seryjnych dzieli się na Numery seryjne z ewidencją stanów magazynowych i Numery seryjne bez ewidencji stanów magazynowych.
  • Pole odkładcze — jest to podjednostka lokalizacji magazynowej. Jest to najmniejsza część składowa magazynu. Pole odkładcze może przyjąć dokładnie jedną jednostkę magazynową. Liczba pól odkładczych to maksymalna liczba jednostek magazynowych dozwolona dla lokalizacji magazynu.
  • Przyjęcie towaru — przychodząca dostawa jest rejestrowana w systemie wraz z artykułem, ilością i datą przyjęcia towaru w dokumencie przyjęcia towaru. Potwierdzenia przyjęcia towaru zawsze zawierają numer zamówienia.

Okno dialogowe Przyporządkowanie miejsc składowania

W oknie dialogowym Przyporządkowanie miejsc składowania, ilość, która ma zostać odłożona, może zostać przypisana do stref magazynowych, miejsc składowania lub punktów odkładczych dla każdej pozycji referencyjnej. Pozycje referencyjne są definiowane jako pozycja przyjęcia towaru, jednostka ładunkowa w przyjęciu towaru lub pozycja dyspozycji magazynowej typu Przyjęcie na magazyn.

Podczas tworzenia zleceń magazynowych, pozycje zleceń magazynowych są generowane bezpośrednio z określonych przyporządkowań. Serwer logistyki magazynowej wykorzystuje algorytm automatycznych przyjęć magazynowych do generowania pozycji zlecenia magazynowego dla nieprzypisanych ilości przychodzących.

Okno dialogowe jest podzielone na trzy obszary:

  • Struktura pozycji dokumentu (w lewej kolumnie)
  • Obszar wyświetlania (w górnym obszarze)
  • Obszar roboczy (w dolnym obszarze)

Zakładka Struktura pozycji dokumentu zawiera listę wszystkich pozycji referencyjnych (pozycje przyjęcia towaru, jednostki ładunkowe w przyjęciu towaru, pozycje dyspozycji magazynowej typu Przyjęcie na magazyn) wraz z informacjami o przypisaniu. Oprócz zakładki Struktura pozycji dokumentu dostępna jest zakładka Komunikaty, w której wyświetlane są wszelkie pojawiające się komunikaty.

Dane dla pozycji referencyjnej są wyświetlane w obszarze wyświetlania. Dane są przetwarzane indywidualnie dla każdej pozycji (przypisania są tworzone, zmieniane lub usuwane) i zapisywane. Przejście do innej pozycji referencyjnej jest zatem możliwe tylko wtedy, gdy zmienione przypisania zostały wcześniej zapisane lub zmiany zostały odrzucone. W tym celu dostępne są standardowe akcje na pasku przycisków nad obszarem wyświetlania. Podczas zamykania okna dialogowego wymagane jest potwierdzenie, jeśli dane zostały zmienione.

Obszar roboczy obejmuje sekcję Przyporządkowania miejsc składowania, która jest podzielona na nagłówek i tabelę przyporządkowań.

Struktura pozycji dokumentu

Pozycje referencyjne są wyświetlane na liście po lewej stronie okna dialogowego w zakładce Struktura pozycji dokumentu. Jednostki ładunkowe w przyjęciu towaru są wyświetlane na liście zgodnie z pozycjami przyjęcia towaru.

Pozycje dokumentu są wyświetlane z numerem pozycji, artykułem i otrzymaną ilością. Jednostki ładunkowe w przyjęciu towaru są wyświetlane tylko z numerem jednostki ładunkowej. Pozycje dyspozycji magazynowej z jednostkami ładunkowymi są wyświetlane z numerem pozycji i jednostką ładunkową.

Przyporządkowane strefy magazynowe/miejsca składowania, a także ilości i status są wyświetlane pod odpowiednią pozycją referencyjną.

Jeśli partie z datą przydatności lub partie produkcyjne zostały przypisane do pozycji przyjęcia towarów w aplikacji Przyjęcia towaru, wówczas specyfikacja (z odpowiednią otrzymaną ilością) jest wyświetlana najpierw pod tą pozycją, a następnie przyporządkowywana poniżej.

W tym obszarze nie są wyświetlane żadne pozycje dokumentów, których zasadniczo nie można przypisać, takie jak np. pozycja przyjęcia towaru bez zlecenia magazynowego, pozycja przyjęcia towaru z pozycją zestawu, pozycja przyjęcia towaru z pozycją usługi, pozycja dyspozycji magazynowej z dokładnym adresowaniem, w pełni zapakowana pozycja przyjęcia towaru itp.

Wybranie pozycji referencyjnej lub jej specyfikacji/przyporządkowania powoduje wyświetlenie danych pozycji referencyjnej w obszarze wyświetlania okna dialogowego.

Przycisk [Aktualizuj] i przycisk wyświetlania szczegółów [Przyporządkowania] są dostępne na pasku przycisków pod zakładką. Przypisania są wyświetlane tylko wtedy, gdy wybrany jest przycisk wyświetlania szczegółów [Przyporządkowania]. Poniżej przedstawione zostały opcje dostępne w zakładce Struktura pozycji dokumentu:

  • Pozycja — w tej kolumnie wyświetlany jest numer pozycji przyjęcia towaru lub dyspozycji magazynowej. Ze względu na to, że jednostki ładunkowe są tworzone w pozycjach przyjęcia towaru, nie jest dla nich wyświetlany numer pozycji.
  • Artykuł — w tej kolumnie wyświetlany jest artykuł lub jednostka ładunkowa
  • Ilość przyjęcia — w tej kolumnie wyświetlana jest ilość przyjęcia dla całej pozycji referencyjnej. Ilość nie jest wyświetlana dla jednostek ładunkowych

Wiersz danych specyfikacji (tylko przyjęcia towaru)

  • Specyfikacja — w tej kolumnie wyświetlana jest partia z data przydatności lub partia produkcyjna, zgodna z przyporządkowaniem specyfikacji przy  przyjęciu towaru
  • Ilość przyjęcia — w tej kolumnie wyświetlana jest ilość przyjęcia danej cechy

Wiersz dla przyporządkowań (przycisk [Przyporządkowania])

  • Miejsce składowania — w tej kolumnie wyświetlane jest miejsce składowania lub pole odkładcze dla przyporządkowania
  • Przyporządkowana ilość — w tej kolumnie wyświetlana jest przyporządkowana ilość artykułu lub odpowiedniej specyfikacji
  • Status — w kolumnie Status za pomocą ikony wyświetlane są informacje o statusie przyporządkowania zasobnika. Możliwe statusy to:
    • Przyporządkowanie utworzone
    • Częściowo utworzone zlecenie magazynowe
    • Utworzone zlecenie magazynowe

Status Przyporządkowanie utworzone jest przypisywany do nowego przyporządkowania miejsca składowania. Jeśli pozycja dyspozycji magazynowej została już utworzona dla przyporządkowania miejsca składowania, wówczas zostanie jej przypisany status Utworzono zlecenie magazynowe. Jeśli pozycja dyspozycji magazynowej została częściowo potwierdzona, a następnie uzupełniona lub ilość przydziału została zwiększona po całkowitym potwierdzeniu, wówczas status przydziału zostanie zmieniony na Częściowo utworzone zlecenie magazynowe.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w rozdziale Status i zmiany statusu.

Obszar wyświetlania

Dane pozycji przyjęcia towaru, pozycji dyspozycji magazynowej lub jednostki ładunkowej, a także informacje o już dokonanych przyporządkowaniach są wyświetlane w prawej górnej części okna dialogowego.

Jeśli partie z datą przydatności lub partie produkcyjne zostały przyporządkowane do pozycji przy przyjęciu towaru, to są one wyświetlane na liście specyfikacji. Przyporządkowania można dokonać dla każdej specyfikacji, która nie została jeszcze całkowicie przyporządkowana. Nowe przyporządkowanie jest tworzone dla cechy wybranej na liście.

Jeśli pełna ilość otrzymana dla pozycji przyjęcia towaru nie została przyporządkowana do partii z datą przydatności lub partii produkcyjnej w aplikacji Przyjęcia towarów, to można przypisać tylko tę ilość częściową.

Poszczególne numery seryjne nie są przypisywane bezpośrednio do artykułu zarządzanego poprzez numery seryjne. Numery seryjne są automatycznie przydzielane do poszczególnych pozycji zlecenia magazynowego podczas tworzenia zlecenia magazynowego.

Jeśli artykuł ze specyfikacją jest przyjmowany na magazyn wraz z dyspozycją magazynową, wówczas należy określić konkretną specyfikację dla tej pozycji. Dokładnie ta specyfikacja jest przypisywana w oknie dialogowym. Nie jest ona wyświetlana w tabeli, lecz w polu w obszarze wyświetlania.

W zależności od typu wyświetlanych danych, wyświetlane są różne pola.

Dane pozycji przyjęcia towaru

Dla pozycji przyjęcia towaru wyświetlane są następujące pola. Odpowiednie dane nie mogą być edytowane:

  • Pozycja przyjęcia towaru — wyświetlanie rodzaju przyjęcia towaru, numeru przyjęcia towaru i numeru pozycji przyjęcia towaru
  • Artykuł — artykuł pozycji przyjęcia towaru
  • EAN — numer EAN artykułu.
  • Klasyfikacja artykułów magazynowych 1 — klasyfikacja artykułów magazynowych 1
  • Magazyn — magazyn pozycji przyjęcia towaru
  • Właściciel zapasów — właściciel pozycji przyjęcia towaru
  • Ilość zlecenia magazynowego — ilość, dla której utworzono już zlecenie magazynowe
  • Ilość przyjęcia — pełna ilość pozycji zlecenia magazynowego
  • Ilość przyjmowana na magazyn — ilość, która może jeszcze zostać przyjęta na magazyn. Dla tej ilości nie utworzono jeszcze żadnych zleceń magazynowych i nie została ona jeszcze zapakowana.
  • Ilości zapakowane — ilości zapakowane w jednostkach ładunkowych
  • Przyporządkowana ilość w miejscu składowania — całkowita ilość wszystkich przyporządkowań
  • Ilość do przyporządowania — otwarta ilość, którą można jeszcze przydzielić

Poniżej wyświetlana jest tabela z następującymi kolumnami. Odpowiednich danych nie mogą być edytowane:

  • Specyfikacja — odpowiednia specyfikacja przypisana do pozycji przyjęcia towaru
  • Ilość przyjęcia — pełna ilość specyfikacji
  • Ilość zlecenia magazynowego — bieżąca ilość, dla której utworzono już zlecenie magazynowe
  • Ilości zapakowane — ilość specyfikacji zapakowana w jednostkach ładunkowych
  • Ilość przyjmowana na magazyn — ilość specyfikacji, którą można jeszcze przyjąć na magazyn. Dla tej ilości nie utworzono jeszcze żadnych zleceń magazynowych i nie została ona jeszcze zapakowana.
  • Przyporządkowana ilość miejsc składowania — całkowita ilość wszystkich przyporządkowań dla specyfikacji
  • Ilość do przyporządkowania — otwarta ilość specyfikacji, którą można jeszcze przyporządkować
Dane jednostki ładunkowej w przyjęciu towaru

Następujące pola są wyświetlane dla jednostki ładunkowej w przyjęciu towaru. Odpowiednie dane nie mogą być edytowane:

  • Przyjęcie towaru — rodzaj przyjęcia towaru, numer przyjęcia towaru
  • Jednostka ładunkowa — wyświetlany jest numer jednostki ładunkowej i nazwa środków załadunku
  • Magazyn — magazyn pozycji przyjęcia towaru
  • Właściciel zapasów — właściciel zapasów pozycji przyjęcia towaru
  • Przyporządkowane miejsce składowania — opcja Tak lub Nie wskazuje, czy jednostka ładunkowa jest przyporządkowana do magazynu
  • Utworzono zlecenie magazynowe — opcja Tak lub Nie wskazuje, czy dla jednostki ładunkowej zostało utworzone zlecenie magazynowe
Dane pozycji dyspozycji magazynowej z artykułem

Następujące pola są wyświetlane dla pozycji dyspozycji magazynowej z artykułem. Odpowiednie dane nie mogą być edytowane

  • Pozycja polecenia magazynowego — rodzaj dyspozycji magazynowej, numer dyspozycji magazynowej, numer pozycji dyspozycji magazynowej
  • Artykuł — artykuł pozycji dyspozycji magazynowej
  • EAN — numer EAN artykułu
  • Specyfikacja — możliwa specyfikacja pozycji dyspozycji magazynowej
  • Klasyfikacja artykułów magazynowych 1 — klasyfikacja artykułów magazynowych 1
  • Magazyn — magazyn pozycji dyspozycji magazynowej
  • Ilość przyjęcia — pełna ilość pozycji dyspozycji magazynowej
  • Właściciel zapasów — właściciel zapasów pozycji dyspozycji magazynowej
  • Ilość przyjmowana na magazyn — ilość, która może być jeszcze przyjęta na magazyn. Nie utworzono jeszcze żadnych zleceń magazynowych dla tej ilości i nie została ona jeszcze zapakowana.
  • Ilość zlecenia magazynowego — ilość, dla której utworzono już zlecenia magazynowe
  • Przyporządkowana ilość — całkowita ilość wszystkich przyporządkowań
  • Ilość do przyporządkowania — otwarta ilość, którą można jeszcze przyporządkować
Dane pozycji dyspozycji magazynowej z jednostką ładunkową

Następujące pola są wyświetlane dla pozycji dyspozycji magazynowej z jednostką ładunkową. Odpowiednie dane nie mogą być edytowane:

  • Pozycja polecenia magazynowego — rodzaj dyspozycji magazynowej, numer dyspozycji magazynowej, numer pozycji dyspozycji magazynowej
  • Jednostka ładunkowa — wyświetlany jest numer jednostki ładunkowej i nazwa środków załadunku
  • Magazyn — magazyn pozycji dyspozycji magazynowej
  • Właściciel zapasów — właściciel zapasów pozycji dyspozycji magazynowej
  • Przyporządkowane miejsce składowania — opcja Tak lub Nie wskazuje, czy jednostka ładunkowa jest przyporządkowana do magazynu
  • Utworzono zlecenie magazynowe — opcja Tak lub Nie wskazuje, czy dla jednostki ładunkowej zostało utworzone zlecenie magazynowe

Obszar roboczy

W obszarze roboczym znajduje się sekcja Przyporządkowania miejsc składowania. Zawiera ona obszar zapytań Filtr przyporządkowań i tabelę przyporządkowań.

Filtr przyporządkowań

Dane w tabeli przydziałów można sprawdzać za pomocą pól zapytań filtra przydziałów. Naciśnięcie klawisza Enter w jednym z pól zapytania powoduje wykonanie akcji [Aktualizuj]. Jeśli dane przyporządkowania nie zostały zapisane, wówczas zostanie otwarte okno dialogowe potwierdzenia.

  • Strefa magazynowa — w razie potrzeby należy wprowadzić w tym polu strefę magazynową jako cechę wyszukiwania. Wyświetlane są tylko przyporządkowania w tej strefie przechowywania.
  • Miejsce składowania — w razie potrzeby należy wprowadzić w tym polu miejsce składowania jako cechę wyszukiwania. Wyświetlane będą tylko przyporządkowania do tego miejsca składowania.
  • Typ miejsca składowania — w razie potrzeby należy wprowadzić w tym polu jeden lub więcej typów miejsc składowania. Wyświetlane będą tylko przyporządkowania do miejsc składowania tego typu.
  • Rodzaj miejsca składowania — w razie potrzeby należy wprowadzić w tym polu rodzaj miejsca składowania jako cechę wyszukiwania. Wyświetlane będą tylko przyporządkowania do miejsc składowania tego rodzaju.
  • Priorytet miejsca składowania — w razie potrzeby należy wprowadzić w tym polu priorytet miejsca składowania jako kryterium wyszukiwania. Wyświetlane będą tylko przyporządkowania do miejsc składowania z tym priorytetem.
  • Pokaż pełne miejsca składowania (pole wyboru) — po aktywowaniu tej funkcji wyświetlane są również miejsca składowania, które są pełne lub przepełnione
Tabela przyporządkowań

Wszystkie przyporządkowania dokonane przez użytkownika są wyświetlane w tabeli przyporządkowań. Przyporządkowania zawsze odnoszą się do pozycji referencyjnej otwartej w obszarze wyświetlania.

Nowe przyporządkowanie miejsc składowania można wprowadzać za pomocą akcji [Wyszukaj i dodaj strefy magazynowe], [Wyszukaj i dodaj miejsca składowania] lub [Zaproponuj puste miejsca składowania]. Ilość do przyporządkowania jest następnie wstępnie przypisywana z zerem.

Użytkownik może wprowadzać i zapisywać zarówno ilości dodatnie, jak i zerowe. Podczas zapisywania rezerwacji miejsc składowania, są one tworzone bezpośrednio dla zmienionych ilości do przyporządkowania.

  • Przykład:

Miejsce składowania ma zapas 20 kg artykułu i przychodzącą rezerwację 10 kg z innego procesu (przycisk [Wszystkie zapasy] jest aktywny).

  1. Pozycja referencyjna jest otwarta:
    • Zapas: 20 kg
    • Otwarte przyjęcie na magazyn: 10 kg
    • Ilość do przyporządkowania: 0 kg
  1. Wprowadzono i zapisano 3 kg jako ilość do przyporządkowania:
    • Zapas: 20 kg
    • Otwarte przyjęcie na magazyn: 13 kg
    • Ilość do przyporządkowania: 3 kg
  1. Ilość do przyporządkowania zwiększono do 5 kg i zapisano:
    • Zapas: 20 kg
    • Otwarte przyjęcie na magazyn: 15 kg
    • Ilość do przyporządkowania: 5 kg
  1. Zlecenie magazynowe jest utworzone i potwierdzone (przycisk [Wszystkie przyporządkowania] jest aktywny):
    • Zapas: 25 kg
    • Otwarte przyjęcie na magazyn: 10 kg
    • Ilość do przyporządkowania: 5 kg

Jeśli serwer logistyki magazynowej odrzuci zmianę danych rezerwacji, wówczas w zakładce Komunikaty zostaną wyświetlone komunikaty o błędach, a zapisywanie zostanie anulowane.

Jeśli serwer logistyki magazynowej nie jest aktywny, wówczas nie można zapisać żadnych zmian w przydziałach.

Poniżej znajduje się objaśnienie pól tabeli przyporządkowań:

  • Strefa magazynowa — w tej kolumnie wyświetlana jest strefa magazynowa. Strefę magazynową można zmienić, jeśli status przyporządkowania miejsca składowania to Przyporządkowanie utworzone.
  • Miejsce składowania — w tej kolumnie wyświetlane jest miejsce składowania i, w stosownych przypadkach, pole odkładcze. Miejsce składowania/pole odkłaczde można zmienić, jeśli status przyporządkowania miejsca składowania to Przyporządkowanie utworzone.
  • Rodzaj miejsca składowania — w tej kolumnie wyświetlany jest rodzaj miejsca składowania. Danych tych nie można zmienić.
  • Priorytet miejsca składowania — w tej kolumnie wyświetlany jest priorytet miejsca składowania. Danych nie można zmienić.
  • Specyfikacja — ta kolumna przedstawia specyfikację i jest widoczna tylko wtedy, gdy pozycja jest zarządzana w partiach z datą przydatności lub partiach produkcyjnych, a pozycja referencyjna jest pozycją przyjęcia towaru. Specyfikację można zmienić, jeśli status przyporządkowania miejsca składowania to Przyporządkowanie utworzone.
  • Stan magazynowy — w tej kolumnie wyświetlany jest stan magazynowy artykułu w strefie magazynowej/w miejscu składowania lub polu odkładczym. Danych nie można zmienić. Kolumna nie jest wyświetlana, jeśli pozycja referencyjna zawiera jednostkę ładunkową.
  • Otwarte przyjęcia na magazyn — w tej kolumnie wyświetlane są otwarte ilości towaru do przyjęcia na magazyn w strefie magazynowej/w miejscu składowania lub polu odkładczym. Danych nie można zmienić. Kolumna nie jest wyświetlana, jeśli pozycja referencyjna zawiera jednostkę ładunkową.
  • Przyporządkowana ilość — w tej kolumnie wyświetlana jest przyporządkowana ilość artykułu. Ilość może być zawsze zmieniona, ale nie może być mniejsza niż zero lub mniejsza niż ilość zamówienia magazynowego. Ta kolumna nie jest wyświetlana, jeśli pozycja referencyjna zawiera jednostkę ładunkową.
  • Przyporządkowana jednostka ładunkowa (pole wyboru) — jeśli pozycja jest zaznaczona za pomocą tego pola wyboru, to oznacza to, że jednostka ładunkowa jest przyporządkowana do miejsca składowania. Jeśli pole wyboru jest nieaktywne, wówczas przyporządkowanie to jest usuwane. Ta kolumna jest wyświetlana tylko wtedy, gdy pozycja referencyjna zawiera jednostkę ładunkową.
  • Liczba środków załadunku — w tej kolumnie wyświetlana jest liczba środków załadunku, z którymi nastąpi przyjęcie na magazyn. Danych tych nie można zmienić. Ilość ta jest określana automatycznie podczas zapisywania.
  • Środki załadunku — w tej kolumnie wyświetlany jest środek załadunku, za pomocą którego nastąpi przyjęcie na magazyn. Danych nie można zmienić. Środek załadunku jest określany automatycznie podczas zapisywania.
  • Status — w tej kolumnie wyświetlany jest status przyporządkowania. Możliwe statusy to:
    • Przyporządkowanie utworzone
    • Częściowo utworzone zlecenie magazynowe
    • Utworzone zlecenie magazynowe

Status Przyporządkowanie utworzone jest przypisywany do nowego przyporządkowania miejsca składowania. Jeśli pozycja dyspozycji magazynowej została już utworzona dla przyporządkowania miejsca składowania, wówczas zostanie jej przypisany status Utworzono zlecenie magazynowe. Jeśli pozycja dyspozycji magazynowej została częściowo potwierdzona, a następnie uzupełniona lub ilość przydziału została zwiększona po całkowitym potwierdzeniu, wówczas status przydziału zostanie zmieniony na Częściowo utworzone zlecenie magazynowe.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w rozdziale Status i zmiany statusu.

Akcje związane z aplikacją

Na pasku narzędzi tabeli przydziałów dostępne są następujące akcje związane z aplikacją:

  • [Wszystkie przyporządkowania]
  • [Wszystkie stany]
  • [Szukaj i dodaj strefy magazynowe]
  • [Szukaj i dodaj miejsca składowania]
  • [Proponuj puste miejsca składowania]
  • [Wstaw/Usuń znacznik usuwania]
Wszystkie przyporządkowania

W tabeli przyporządkowań wyświetlane są wszystkie przyporządkowania miejsc składowania dokonane przez użytkownika, dla których nie utworzono jeszcze żadnych pozycji dyspozycji magazynowych. Pozycje mają status Przyporządkowanie utworzone.

Przycisk [Wszystkie przyporządkowania] wyświetla również przyporządkowania miejsc składowania, dla których utworzono już pozycje dyspozycje magazynowych. Pozycje te mają status Częściowo utworzone zlecenie magazynowe lub Utworzone zlecenie magazynowe.

Uwaga
Przycisk [Wszystkie przyporządkowania] jest aktywny tylko wtedy, gdy istnieją przyporządkowania miejsc składowania, dla których utworzono już pozycje dyspozycji magazynowej.
Wszystkie stany

Przycisk [Wszystkie stany] wyświetla również wszystkie strefy magazynowe/miejsca składowania lub pola odkładcze, które mają zapas danego artykułu lub otwartą rezerwację.

Te nowe pozycje są sugestiami dla przyporządkowań miejsc składowania. Przypisane ilości są sugerowane z ilością 0. Po wprowadzeniu przyporządkowanej ilości większej niż zero i zapisaniu przyporządkowania, pozycja ta jest zapisywana jako nowe przyporządkowanie i jest wyświetlana, nawet jeśli przycisk nie jest aktywny. Jeśli nie zostanie wprowadzona żadna ilość, wówczas proponowana pozycja zostanie automatycznie usunięta z tabeli, gdy tylko przycisk zostanie dezaktywowany.

Jeśli pozycja referencyjna z jednostką ładunku jest otwarta, wówczas przycisk nie może zostać wybrany.

Szukaj i dodaj strefy magazynowe

Nowe pozycje można dodawać do tabeli za pomocą przycisku [Szukaj i dodaj strefy magazynowe]. Użytkownik może wybrać nieustrukturyzowaną strefę magazynową. Nowa pozycja jest zapisywana jako nowe przyporządkowanie po wprowadzeniu i zapisaniu ilości większej od zera.

Przypisania do stref magazynowania są również wymienione w tym dokumencie pod nazwą Przyporządkowania miejsc składowania, mimo że ilość jest przypisana do strefy magazynowania.

Uwaga
Dla cechy wyszukiwania Magazyn, sugerowana jest wartość aktualnej pozycji referencyjnej. Cechy wyszukiwania Magazyn nie można już zmienić.
Szukaj i dodaj miejsca składowania

Nowe pozycje można dodawać do tabeli za pomocą przycisku [Szukaj i dodaj miejsca składowania]. Użytkownik może wybrać miejsce składowania lub pole odkładcze. Nowa pozycja zostanie zapisana jako nowe przyporządkowanie po wprowadzeniu i zapisaniu ilości większej od zera.

Uwaga
Dla cech wyszukiwania Magazyn i Właściciel zapasów sugerowane są wartości bieżącej pozycji referencyjnej. Cechy wyszukiwania Magazyn nie można już zmienić. Domyślna wartość cechy wyszukiwania Właściciel zapasów oznacza, że sugerowane są tylko miejsca składowania, dla których pasuje właściciel magazynu. Sugerowane są również puste miejsca składowania, dla których zdefiniowano dynamiczne pochodzenie właściciela zapasów.
Proponuj puste miejsca składowania

Ta akcja otwiera okno dialogowe Proponuj puste miejsca składowania. W tym oknie dialogowym formułowane jest żądanie do serwera logistyki magazynu, aby utworzyć sugestie dotyczące magazynowania w pustych miejscach składowania. Żądanie brzmi następująco: W jaki sposób zapasy tego towaru w tym magazynie mogłyby zostać przyjęte do pustych miejsc składowania.

W oknie dialogowym można określić żądany rodzaj miejsca składowania i priorytet miejsca składowania, a także liczbę niezbędnych przyporządkowań. Działanie można ograniczyć do określonej strefy przechowywania.

Za pomocą przycisku [Proponuj puste miejsca składowania], artykuł, magazyn, właściciel zapasów i cztery parametry zapytania są przesyłane do odpowiedniego serwera logistyki magazynowej. Serwer logistyki magazynowej wykorzystuje standardową logikę odkładania w celu określenia pierwszych odpowiednich miejsc składowania i przesyła informacje z powrotem do użytkownika. Okno dialogowe jest następnie zamykane, a odpowiednia liczba artykułów z pustymi miejscami składowania jest dodawana do tabeli przyporządkowań.

Ilość, która nie została jeszcze przydzielona, jest równomiernie rozłożona na utworzone pozycje. Pojemność miejsca składowania nie jest brana pod uwagę przy rozdzielaniu ilości.

Szczegółowe informacje o polach:

  • Magazyn — w tym polu wyświetlany jest magazyn, w którym określane są puste miejsca składowania. Informacje te są wstępnie przypisane do bieżącej pozycji referencyjnej i nie można ich zmienić.
  • Strefa magazynowa — w tym polu można wprowadzić strefę magazynową, aby ograniczyć wyszukiwanie pustych miejsc składowania
  • Rodzaj miejsca składowania — w tym polu można wprowadzić rodzaj miejsca składowania, aby ograniczyć wyszukiwanie pustych miejsc składowania
  • Priorytet miejsca składowania — w tym polu można wprowadzić priorytet miejsca składowania, aby ograniczyć wyszukiwanie pustych miejsc składowania
  • Ilość miejsc — w tym polu można wprowadzić ilość miejsc składowania, dla których serwer logistyki magazynowej powinien sugerować puste miejsca składowania
Wstaw/Usuń znacznik usuwania

Ta akcja służy do przypisywania znacznika usuwania do danego przyporządkowania. Podczas zapisywania, takie przyporządkowanie jest usuwane wraz z rezerwacją miejsca składowania. Przyporządkowanie można usunąć tylko wtedy, gdy dla przydziału nie utworzono jeszcze żadnego zlecenia magazynowego lub ilość zlecenia magazynowych = 0.

Znacznik usuwania jest usuwany po ponownym uruchomieniu akcji.

Status i zmiany statusu

Przyporządkowania miejsc składowania mogą mieć statusy wymienione w tabeli.

Status 1 Status 2 Status 3
Przyporządkowanie utworzone
Częściowo utworzone zlecenie magazynowe
Utworzone zlecenie magazynowe
Przyporządkowanie utworzone

Nowe przyporządkowanie otrzymuje status Przyporządkowanie utworzone. W tym statusie można, w razie potrzeby, zmienić ilość przyporządkowań.

Po utworzeniu pozycji zlecenia magazynowego dla tego przyporządkowania, przyporządkowanie otrzymuje status Utworzone zlecenie magazynowe. Jeśli pozycja zlecenia magazynowego zostanie potwierdzona, to status nie ulegnie zmianie.

Częściowo utworzone zlecenie magazynowe

Jeśli częściowo potwierdzona pozycja zlecenia magazynowego zostanie skompletowana bez potwierdzenia, to status zmieni się na Częściowo utworzone zlecenie magazynowe. Dla takiego zlecenia można utworzyć kolejną pozycję zlecenia magazynowego. Status zmieni się wówczas z powrotem na Utworzone zlecenie magazynowe.

Przypisana ilość może zostać zwiększona zgodnie z wymaganiami w tym statusie, ale tylko zmniejszona do ilości zamówienia magazynowego. Następnie status zmienia się na Utworzono zlecenie magazynowe.

Utworzone zlecenie magazynowe

Po utworzeniu pozycji zlecenia magazynowego dla przyporządkowania, przyporządkowanie otrzymuje status Utworzono zlecenie magazynowe. Jeśli pozycja zlecenia magazynowego zostanie potwierdzona, to status nie ulega zmianie.

Jeśli częściowo potwierdzona pozycja zlecenia magazynowego zostanie ukończona bez potwierdzenia, to status zmieni się na Częściowo utworzone zlecenie magazynowe. Dla takiego zlecenia można utworzyć kolejną pozycję zlecenia magazynowego. Status zmieni się wówczas z powrotem na Utworzono zlecenie magazynowe. Gdy tylko ta druga pozycja zlecenia magazynowego zostanie potwierdzona, przyporządkowanie osiąga status końcowy (status Utworzone zlecenie magazynowe).

Jeśli cała przychodząca ilość nie została jeszcze przydzielona dla pozycji referencyjnej, ilość w tym przyporządkowaniu może zostać jeszcze zwiększona. Status przyporządkowania zmienia się wówczas z powrotem na Częściowo utworzone zlecenie magazynowe.

Przyporządkowana ilość może zostać zwiększona tylko w tym statusie, ale wszystkie pozycje zlecenia muszą zostać skompletowane. Gdy ilość zostanie zwiększona, status zmieni się na Częściowo utworzone zlecenie magazynowe.

Konfiguracja

Dla aplikacji Przyporządkuj miejsca składowania istotne są poniższe ustawienia w głównej funkcji Logistyki magazynowej, w aplikacji Konfiguracja:

  • Zarządzanie miejscami składowania — ta funkcja musi być aktywna, aby można było przyporządkować miejsca składowania
  • Specyfikacja — jeśli ta funkcja jest aktywna, wówczas można również tworzyć przyporządkowania miejsc składowania  dla artykułów zarządzanych poprzez specyfikację. Jeśli ta funkcja nie jest aktywna, to kolumny do wprowadzania specyfikacji nie są widoczne.

Jednostki biznesowe

Dla aplikacji Przyporządkuj miejsca składowania istotne są poniższe jednostki biznesowe, które są używane do np.:

  • Przypisywania uprawnień
  • Konfigurowania definicji aktywności
  • Importu lub eksportu danych

Przyporządkowywanie miejsc składowania

com.cisag.app.inventory.obj.StorageAssignment

Uprawnienia

Uprawnienia można przypisywać za pomocą aplikacji Role uprawnień, a także poprzez przyporządkowanie organizacji. Informacje dotyczące uprawnień można znaleźć w dokumentacji Uprawnienia.

Specjalne możliwości

Aplikacja Przyporządkuj miejsca składowania nie posiada żadnych specjalnych możliwości.

Przyporządkowanie organizacyjne

Przyporządkowanie organizacyjne nie jest wymagane dla aplikacji Przyporządkuj miejsca składowania.

Funkcje specjalne

W przypadku aplikacji Przyporządkuj miejsca składowania należy wziąć pod uwagę następujące funkcje specjalne:

Jeśli użytkownik chce przyporządkować miejsca składowania lub zmienić istniejące przyporządkowania w aplikacji Przyjęcia towaru, wówczas potrzebuje on uprawnień do zmiany jednostki biznesowej, zarówno dla jednostki biznesowej przyjęcia towarów, jak i jednostki biznesowej przyporządkowania miejsca składowania.

Dotyczy to również aplikacji Dyspozycje magazynowe.

Jednostka biznesowa dotycząca aplikacji Przyjęcia towaru:

com.cisag.app.purchasing.obj.ReceiptOfGoods

Jednostka biznesowa dotycząca aplikacji Dyspozycje magazynowe:

com.cisag.app.inventory.obj.WarehouseOrder

Uprawnienia dla partnerów biznesowych

Aplikacja Przyporządkuj miejsca składowania nie jest dostępna dla partnerów biznesowych.

Czy ten artykuł był pomocny?