Rodzaje dyspozycji magazynowych

Rodzaje dyspozycji magazynowych służą do identyfikacji dyspozycji magazynowych oraz definiowania ich typu. Dodatkowo, zawierają one również ustawienia i wartości domyślne dla dyspozycji magazynowych.

Niniejsza dokumentacja opisuje sposób mapowania rodzajów dyspozycji magazynowych w systemie oraz strukturę aplikacji o tej samej nazwie. Wyjaśnione zostało, w jaki sposób rodzaj dyspozycji magazynowej odnosi się do innych aplikacji i obiektów biznesowych, a także w jaki sposób jest zintegrowany z procesami biznesowymi.

Instrukcje obsługi aplikacji Rodzaje dyspozycji magazynowych, dotyczące np. wprowadzania lub edycji rodzajów dyspozycji magazynowych, można znaleźć w dokumentacji Instrukcje: Rodzaje dyspozycji magazynowych.

Definicje pojęć

  • Dyspozycja magazynowa — służy do rejestrowania kluczowych danych dla przesunięć magazynowych. Dane dyspozycje magazynowe są generowane na podstawie zleceń magazynowych, biorąc pod uwagę, np. strategie przyjęć i wydań magazynowych.

Opis aplikacji

Rodzaje dyspozycji magazynowych, wraz z numerem dyspozycji magazynowej, służą do identyfikowania dyspozycji magazynowych. Określają one również rodzaj dyspozycji magazynowej i proces, dla którego jest on używany. Rodzaje dyspozycji magazynowych służą do definiowania wartości domyślnych dla dyspozycji magazynowych. W związku z tym można m. in. określić, który zakres numerów powinien być używany dla dyspozycji magazynowych.

Za pomocą aplikacji Rodzaje dyspozycji magazynowych można wprowadzać lub edytować rodzaje dyspozycji magazynowych.

Aplikacja Rodzaje dyspozycji magazynowych nie jest podzielona na nagłówek i obszar roboczy — składa się ona jedynie z obszaru roboczego z polami wyszukiwania.

Widok aplikacji Rodzaje dyspozycji magazynowych

Pola wyszukiwania

Poniżej opisano dostępne pola wyszukiwania dla aplikacji Rodzaje dyspozycji magazynowych:

  • Rodzaj — w tym polu wprowadzany jest unikatowy identyfikator rodzaju dyspozycji magazynowej. Identyfikator rodzaju dyspozycji magazynowej jest używany w celu zapewnienia unikalności w bazie danych. W tym polu należy wprowadzić identyfikator, który może składać się z maksymalnie trzech cyfr, liter lub kombinacji cyfr i liter i może być dowolnie wybrany przy pierwszym wprowadzeniu. Jeśli zakres numerów do wprowadzania rodzajów dyspozycji magazynowych jest zapisany w aplikacji Konfiguracja, wówczas identyfikator jest proponowany przez system. Po pierwszym zapisaniu rodzaju dyspozycji magazynowej, użytkownik nie może już zmienić identyfikatora.
  • Oznaczenie — oznaczenie służy jako dodatkowa funkcja wyszukiwania. Może ono składać się z dowolnie wybranego tekstu. Użytkownik powinien wprowadzić, jeśli to możliwe, jednoznaczne oznaczenie, aby ułatwić wyszukiwanie.
    Uwaga
    W przypadku używania znaków specjalnych należy pamiętać, że z przyczyn technicznych są one konwertowane na następujące symbole zastępcze w wyszukiwanym ciągu znaków:
      • Gwiazdka (*) na podkreślenie (_)
      • Znak zapytania (?) na znak procentu (%)

    Użycie podkreślenia w funkcji wyszukiwania spowoduje wyszukiwanie nie tylko podkreślenia, ale również dowolnego znaku. Znak procentu jest rozpoznawany w ten sam sposób, gdyż odpowiada on żadnemu, jednemu lub większej liczbie znaków. Należy zatem w miarę możliwości unikać używania podkreśleń i znaków procentu w ciągach znaków, ponieważ mogą zostać znalezione inne lub więcej obiektów niż zamierzano.

  • Typ — w tym polu definiuje się typ dyspozycji magazynowych, które są wprowadzane wraz z rodzajem dyspozycji magazynowej. Należy wybrać jedną z następujących opcji:
    • Wydanie z magazynu
    • Przyjęcie na magazyn
    • Przesunięcie międzymagazynowe
    • Zmiana wartości

Wybrany typ musi być zgodny z transakcją użytego klucza księgowania. Jeśli w polu Klucz księgowania wprowadzono klucz księgowania z procesu Przyjęcie, należy wybrać typ Przyjęcie na magazyn. Jeśli klucz księgowania pochodzi z transakcji Wydanie, jako typ należy wybrać Wydanie z magazynu. Jeśli klucz księgowania pochodzi z transakcji Przeksięgowanie przyjęcia, należy wybrać Przesunięcie międzymagazynowe, a dla Zmiana wartości przyjęcia należy wybrać typ Zmiana wartości.

  • Zastosowanie — w tym polu definiuje się cel, w jakim wykorzystywane są dyspozycje magazynowe utworzone przy użyciu tego rodzaju dyspozycji magazynowej. Należy wybrać jedną z następujących opcji:
    • Ręczne przesunięcie międzymagazynowe — dyspozycja magazynowa jest wprowadzana przez użytkownika w celu przesunięcia ilości zapasów do magazynu
    • Zapas specjalny — dyspozycja magazynowa jest wprowadzana przez użytkownika w celu przesunięcia zapasów specjalnych do magazynu. Zapasy specjalne nie mogą być przesuwane z dyspozycjami magazynowymi typu Zmiana wartości
    • Pobranie do kompletacji — dyspozycja magazynowa jest generowana przez system podczas kompletacji wielostopniowej w celu pobrania wymaganej ilości towaru do wysyłki
    • Przekształcenie zapasu konsyg. na zapas własny — dyspozycja magazynowa jest wprowadzana przez użytkownika w celu przesunięcia ilości zapasów konsygnacyjnych do zapasów własnych i wygenerowania wydania konsygnacyjnego
  • Schemat numeracji — w tym polu należy wprowadzić schemat numeracji typu Dyspozycja magazynowa, którego system używa do automatycznego generowania numerów dla nowych dyspozycji magazynowych zgodnie z określonym wzorcem. Więcej informacji dotyczących schematów numeracji można znaleźć w dokumentacji Schematy numeracji. 
  • Status nowych dokumentów — status nowych dokumentów definiuje ogólny status dla nowych dyspozycji magazynowych tego typu. Do wyboru są następujące statusy:
    • W opracowaniu — jeśli dyspozycja magazynowa ma status W opracowaniu, wówczas nie można utworzyć żadnego dokumentu uzupełniającego. Status musi najpierw zostać zmieniony na Zwolnione.
    • Zwolnione — dokumenty uzupełniające mogą być również generowane automatycznie w statusie Zwolnione. Zwolnionych zamówień magazynowych nie można ustawić na status W opracowaniu.
  • Rodzaj zlecenia magazynowego — w tym polu należy wprowadzić typ zlecenia magazynowego, który będzie używany podczas tworzenia zlecenia magazynowego na podstawie dyspozycji magazynowej
  • Klucz księgowania — w tym polu należy wprowadzić klucz księgowania. Klucz księgowania jest używany do transakcji magazynowych, które są generowane po potwierdzeniu zlecenia magazynowego, utworzonego na podstawie dyspozycji magazynowej. Klucz księgowania musi pochodzić z procesu Przychód, Wydanie, Przesunięcie – przychód lub Przeszacowanie – przychód i umożliwiać przesunięcie ilości.
  • Automatyczne tworzenie zleceń magazynowych — za pomocą tej funkcji można określić, że w przypadku automatycznie tworzonych dyspozycji magazynowych, np. w procesie przyjęcia towarów, odpowiednie zlecenia magazynowe są również generowane automatycznie. Funkcję tę można aktywować tylko wtedy, gdy Status nowego dokumentu jest ustawiony na Zwolnione.

Konfiguracja

W aplikacji Konfiguracja, funkcji Logistyka magazynowa, podfunkcji Schematy numeracji są istotne dla aplikacji Rodzaje dyspozycji magazynowych:

  • Schematy numeracji dla rodzajów dyspozycji — podczas wprowadzania nowego rodzaju dyspozycji magazynowej, system proponuje identyfikator na podstawie schematu numeracji zapisanego w tym polu.

Jednostki biznesowe

Dla aplikacji Rodzaje dyspozycji magazynowych istotna jest następująca jednostka biznesowa, która jest używana do np.:

  • Przypisywania uprawnień
  • Konfigurowania definicji działań
  • Importu lub eksportu danych

Rodzaj dyspozycji magazynowej

com.cisag.app.inventory.obj.WarehouseOrderType

Jednostka biznesowa należy do następującej grupy jednostek biznesowych:

Warehouse Document Data

com.cisag.app.inventory.OrderData

Uprawnienia

Uprawnienia można przypisywać za pomocą aplikacji Role uprawnień, a także poprzez przyporządkowanie organizacyjne. Informacje dotyczące uprawnień można znaleźć w dokumentacji Uprawnienia.

Specjalne możliwości

Aplikacja Rodzaje dyspozycji magazynowych nie posiada żadnych specjalnych możliwości.

Przyporządkowania organizacyjne

Jeśli funkcja Uprawnienia związane z treścią jest aktywowana w aplikacji Konfiguracja, aplikacja Rodzaje dyspozycji magazynowych jest wyświetlana użytkownikowi tylko wtedy, gdy przyporządkowano mu organizację w danych podstawowych partnera, która jest zintegrowana z co najmniej jedną z następujących struktur organizacyjnych:

  • Logistyka magazynowa

Aplikacja Rodzaje dyspozycji magazynowych zawiera tabelę Uprawnienia. Aby użytkownik mógł korzystać z rodzaju dyspozycji magazynowej, musi być on przypisany do co najmniej jednej organizacji w głównych danych partnera, która została wprowadzona w tabeli Uprawnienia rodzaju dyspozycji magazynowej.

Uwaga
Tabela jest widoczna tylko wtedy, gdy użytkownikowi przypisano funkcję Wyświetl uprawnienia dla powiązanej jednostki biznesowej za pośrednictwem aplikacji Role uprawnień. Aby móc edytować uprawnienia związane z treścią, użytkownik musi mieć również dostępną opcję Zmień uprawnienia.

Musi on mieć również przypisane ogólne możliwości otwierania odpowiedniej aplikacji oraz otwierania i edytowania odpowiedniej jednostki biznesowej.

Więcej informacji na temat tabeli Uprawnienia oraz kompleksowy przegląd uprawnień związanych z treścią można znaleźć w dokumentacji Uprawnienia do treści.

Funkcje specjalne

Aplikacja Rodzaje dyspozycji magazynowych nie posiada żadnych funkcji specjalnych.

Uprawnienia dla partnerów biznesowych

Aplikacja Rodzaje dyspozycji magazynowych nie jest dostępna dla partnerów biznesowych.

Czy ten artykuł był pomocny?