Inwentaryzacja to rejestracja ilości i wartości aktywów i pasywów przedsiębiorstwa. Inwentaryzacja jest zwykle przeprowadzana w ustalonym dniu bilansowym lub jako inwentaryzacja ciągła w drodze spisu z natury.
W tym dokumencie opisano, jaką rolę odgrywają rodzaje inwentaryzacji w przetwarzaniu inwentaryzacji oraz sposób ich wprowadzania lub tworzenia. Użytkownik może zapoznać się z informacjami na temat domyślnych wartości i ustawień dla inwentaryzacji w rodzajach inwentaryzacji oraz ich wpływu na przetwarzanie i dalsze przetwarzanie inwentaryzacji.
Instrukcje dotyczące korzystania z aplikacji można znaleźć w dokumentacji Instrukcje: Rodzaje inwentaryzacji.
Definicje terminów
- Różnice inwentaryzacyjne — są to różnice między ilościami docelowymi określonymi dla inwentaryzacji a rzeczywistymi ilościami zapasów zarejestrowanymi przez inwentaryzację. Różnice w zapasach mogą być spowodowane np. zmniejszeniem się zapasów, kradzieżą lub nieprawidłowymi księgowaniami. Wszelkie różnice inwentaryzacyjne zgłoszone po zatwierdzeniu inwentaryzacji prowadzą do transakcji korekty i, w razie potrzeby, do ponownej wyceny zapasów.
- Właściciel zapasów — jest to firma, do której należą zapasy. Właściciel zapasów jest wykorzystywany w procesach logistyki magazynowej, np. do inwentaryzacji lub wyceny zapasów. W przypadku niektórych procesów biznesowych, konieczne może być określenie właściciela zapasów w celu ustalenia, czyje zapasy są wykorzystywane lub uwzględniane w procesie.
- Plik błędnych księgowań — zapisuje nieprawidłowe transakcje magazynowe. Nieprawidłowe transakcje magazynowe mogą wystąpić podczas automatycznego generowania transakcji. Transakcja pozostaje w pliku błędnych księgowań do momentu jego skorygowania i przeprowadzenia ręcznej transakcji. Plik błędnych księgowań musi być pusta przed zamknięciem okresu księgowego.
- Klucz transakcji — jest on używany do opisania transakcji magazynowej. Klucz transakcji zawiera m. in. informacje o rodzaju przeprowadzanej transakcji, takiej jak przychód, rozchód, przesunięcie, przeszacowanie lub korekta. Klucz transakcji wskazuje również, czy transakcja jest transakcją główną czy drugorzędną.
- Inwentaryzacja — jest to rejestracja ilości i wartości aktywów i pasywów firmy. Inwentaryzacja jest przeprowadzana w określonym momencie poprzez fizyczny spis z natury. Proces ten służy do rejestrowania istniejących zapasów poprzez liczenie, mierzenie, ważenie lub szacowanie i porównywanie ich z zapasami księgowymi. Inwentaryzację można przeprowadzić zgodnie z różnymi procedurami inwentaryzacji, takimi jak inwentaryzacja na dzień bilansowy, inwentaryzacja ciągła lub inwentaryzacja metodą prób losowych.
- Arkusze inwentaryzacyjne — poszczególne pozycje inwentaryzacji można podsumować na arkuszach inwentaryzacyjnych według różnych kryteriów. Podczas tworzenia inwentaryzacji, arkusze inwentaryzacyjne są często generowane zgodnie z warunkami organizacyjnymi w celu wsparcia fizycznej rejestracji zapasów.
- Serwer logistyki magazynowej — jest on odpowiedzialny za aktualizację ilości zapasów i średniej ruchomej ceny dla przypisanych do niego magazynów. W przypadku magazynów, które są podzielone na miejsca składowania, serwer logistyki magazynu wykonuje dodatkowe zadania, takie jak rezerwacje miejsc składowania i zapasów oraz odpisywanie różnic inwentaryzacyjnych. Zlecenie przetwarzania jest generowane po uruchomieniu serwera logistyki magazynowej. Jeśli magazyn jest podzielony na miejsca składowania, wówczas dane związane z zarządzaniem miejscami składowania są przechowywane w pamięci głównej w celu zminimalizowania czasu dostępu.
- Organizacja magazynowa — określa strukturę magazynu lub strefy magazynowej. Korzystając z organizacji magazynowej, użytkownik może mapować struktury magazynowe, takie jak magazyny proste, magazyny wysokiego składowania i magazyny blokowe.
- Magazyn — jest to logicznie lub fizycznie zdefiniowany obszar, w którym składowane są zapasy towarów. Magazyn jest zawsze przypisany do lokalizacji. Magazyn może być podzielony na strefy magazynowe i miejsca składowania, jeśli funkcja Zarządzanie miejscami składowania jest włączona w aplikacji Konfiguracja. Dokładna struktura magazynu jest definiowana przez organizację magazynu.
Opis aplikacji
Rodzaje inwentaryzacji służą do identyfikacji inwentaryzacji. Zawierają one również wartości domyślne i ustawienia dla inwentaryzacji, dla których są używane. W porównaniu do większości aplikacji, aplikacja Rodzaje inwentaryzacji nie jest podzielona na nagłówek i obszar roboczy, jednak posiada pola wpisu.
Pola wpisu
Wpis w polu Rodzaj jednoznacznie identyfikuje rodzaj inwentaryzacji. Dodatkowo wprowadzany jest Opis dla rodzaju inwentaryzacji. W innych polach rodzaju inwentaryzacji wprowadzane lub wybierane są dane, które powinny mieć zastosowanie do wszystkich inwentaryzacji korzystających z tego rodzaju. Przykładowo, rodzaje inwentaryzacji zawierają schematu numeracji dla inwentaryzacji i arkusza inwentaryzacyjnego.
Niektóre dane zdefiniowane w rodzaju są automatycznie przyjmowane jako wartości domyślne we wszystkich nowych inwentaryzacjach tego rodzaju. Inne dane rodzaju inwentaryzacji są ustawieniami dla kontroli oraz obliczeń systemowych i z reguły nie mogą być już zmieniane w inwentaryzacji.
Poniżej znajduje się szczegółowy opis pól w aplikacji Rodzaje inwentaryzacji:
- Rodzaj — w tym polu wprowadzany jest unikalny identyfikator rodzaju inwentaryzacji. Identyfikator ten może składać się z cyfr, liter lub kombinacji cyfr i liter. Użytkownik może go dowolnie wybierać. Identyfikator rodzaju jest używany w celu użycia właściwego rodzaju inwentaryzacji w innych aplikacjach i zapytaniach, np. w celu przypisania właściwego rodzaju do inwentaryzacji, a tym samym przyjęcia pewnych domyślnych wartości i ustawień.
- Oznaczenie — oznaczenie służy jako dodatkowa funkcja identyfikacyjna. Może składać się z dowolnie wybranego tekstu. Użytkownik wprowadza wyróżniającą i, jeśli to możliwe, jednoznaczną nazwę, aby ułatwić wyszukiwanie.
- Gwiazdka (*) na podkreślenie (_)
- Znak zapytania (?) na znak procentu (%)
Użycie podkreślenia w funkcji wyszukiwania spowoduje wyszukiwanie nie tylko podkreślenia, ale dowolnego znaku. Znak procentu jest oceniany w ten sam sposób, co następnie odpowiada żadnemu, jednemu lub większej liczbie znaków. Należy zatem w miarę możliwości unikać stosowania podkreśleń i znaków procentu w ciągach znaków, ponieważ mogą zostać znalezione inne i więcej obiektów niż zamierzano
- Metoda inwentaryzacji — za pomocą metody inwentaryzacji definiowane jest, która metoda ma być używana podczas tworzenia inwentaryzacji tego rodzaju .Użytkownik wybiera jedną z poniższych metod:
- Inwentaryzacja na dzień bilansowy — inwentaryzacja na dzień bilansowy opisuje efektywną inwentaryzację, zgodnie z którą istniejące zapasy są fizycznie rejestrowane na miejscu w określonym dniu bilansowym
- Inwentaryzacja ciągła — inwentaryzacja ciągła opisuje inwentaryzację, zgodnie z którą zapasy są fizycznie rejestrowane i uzgadniane co najmniej raz w ciągu roku obrotowego. Fizyczna rejestracja i uzgodnienie nie muszą mieć miejsca w dniu bilansowego. Żadne zapasy nie są już rejestrowane i uzgadniane w dniu bilansowym, z wyjątkiem tych, które nie zostały jeszcze uwzględnione w trakcie roku obrotowego.
- Porównanie stanów magazynowych — metoda inwentaryzacji Porównanie stanów magazynowych opisuje metodę, zgodnie z którą zapasy są fizycznie rejestrowane i uzgadniane, np. po zmniejszeniu lub utracie, ale nie są następnie oznaczane jako zinwentaryzowane. Zapasy muszą być zatem nadal inwentaryzowane w ciągu roku obrotowego przy użyciu inwentaryzacji na dzień bilansowy lub inwentaryzacji ciągłej. Ze względu na to, że w tej metodzie inwentaryzacji zapasy nie są oznaczone jako zinwentaryzowane, pojedyncze specyfikacje i częściowe zapasy w miejscach składowania mogą być również rejestrowane i uzgadniane.
- Typ materiału — w tym polu określa się typ materiału artykułu, dla którego przeznaczone są inwentaryzacje tego rodzaju. Do wyboru są następujące pozycje:
- Artykuły magazynowe
- Środki produkcyjne — w przypadku środków produkcyjnych, użytkownik można dokonywać transakcji korygujących dla ilości zapasów przy użyciu inwentaryzacji, ale nie dla wartości zapasów.
Jeśli inwentaryzacje z danym rodzajem już istnieją, użytkownik nie może zmienić dla nich typu materiału.
Podczas generowania arkuszy inwentaryzacyjnych związanych z artykułami sugerowane są tylko artykuły odpowiedniego typu materiału; podczas generowania arkuszy inwentaryzacyjnych związanych z miejscami składowania sugerowane są tylko miejsca składowania odpowiedniego typu materiału. Typ materiału jest również brany pod uwagę podczas ręcznego wprowadzania i dodawania pozycji listy zliczania.
- Schemat numeracji inwentaryzacji — w tym polu określa się, który schemat numeracji powinien być używany do generowania inwentaryzacji. Należy wybrać schemat numeracji typu Inwentaryzacje.
- Status nowych dokumentów — status nowych dokumentów służy do definiowania statusu dla nowych inwentaryzacji tego rodzaju. Do wyboru są następujące pozycje:
- Utworzone
- Otwarte
- Schemat numeracji arkuszy inwentaryzacyjnych — w tym polu określa się, który schemat numeracji ma być używany do generowania arkuszy inwentaryzacyjnych. Należy wybrać schemat numeracji typu Arkusze inwentaryzacyjne.
- Status otwarcia dla arkuszy inwentaryzacyjnych — status otwarcia służy do definiowania statusu dla nowych arkuszy inwentaryzacyjnych dla inwentaryzacji tego rodzaju. Do wyboru są następujące pozycje:
- Utworzone
- Otwarte
Jeśli arkusz inwentaryzacji ma status Utworzone, wówczas można ją edytować tylko po ręcznej zmianie jej statusu na Otwarte.
Sekcja Spis z natury:
- Typ zgłoszenia — w tym polu określa się, w jaki sposób system ma uwzględniać zgłoszenie zliczonych ilości. Użytkownik wybiera jedną z następujących pozycji:·
- Raportowanie sumujące — raportowanie sumujące dodaje ilość wprowadzoną przez użytkownika do ilości już zapisanej dla pozycji arkusza
- Raportowanie pojedyncze — raportowanie pojedyncze zawsze zastępuje ilość już zapisaną
- Pokaż ilości systemowe (pole wyboru) — jeśli ta funkcja zostanie aktywowana, ilości systemowe będą sugerowane na arkuszu inwentaryzacyjnym
- Wymagane pojedyncze raportowanie (pole wyboru) — ilości systemowe mogą zostać zasugerowane na arkuszu inwentaryzacyjnym (patrz funkcja Pokaż ilości systemowe). Jeśli nie zostaną zmienione, muszą zostać potwierdzone na arkuszu inwentaryzacyjnym za pomocą pól wyboru. Jeśli funkcja Wymagane pojedyncze raportowanie jest aktywna, każdy wiersz musi zostać potwierdzony indywidualnie. Jeśli funkcja ta jest nieaktywna, można użyć meta pola wyboru do potwierdzenia wszystkich wierszy na arkuszu inwentaryzacyjnym.
Sekcja Zakończenie:
- Klucz transakcji — w tym polu należy wprowadzić klucz transakcji, który ma być używany do transakcji korekt podczas zamykania inwentaryzacji. Każda pozycja inwentaryzacji, u której wykazano różnicę w stanie magazynowym, wywołuje transakcję magazynową podczas zamykania. Może to być transakcja korekty lub transakcja przesunięcia magazynowego. Bezpośrednie transakcje korekt są generowane w następujących przypadkach:
- Korekta zapasów w magazynie niestrukturalnym
- Korekta stanu magazynowego (przychód lub rozchód) numeru serii lub jednostki ładunkowejProces Korekta musi być zdefiniowana dla używanego klucza transakcji.
- Klucz przesunięcia magazynowego — w tym polu należy wprowadzić klucz transakcji, który ma być używany do transakcji przesunięcia magazynowego podczas zamykania inwentaryzacji. Każda pozycja inwentaryzacji, u której wykazano różnicę w stanie magazynowym, powoduje transakcję magazynową podczas zamykania. Może to być transakcja korekty lub księgowanie przesunięcia magazynowego. Przesunięcia magazynowe są generowane w następujących przypadkach:
- Przesunięcie magazynowe wykazanej różnicy stanów magazynowych w magazynie strukturalnym do strefy różnicy stanów
- Przesunięcie magazynowe numeru serii lub jednostki ładunkowejDla klucza transakcji używanego w tym celu należy zdefiniować transakcję Przesunięcie – Przychód.
- Klucz transakcji korekty — w przypadku inwentaryzacji na dzień bilansowy, wszystkie zmiany ilości są wyceniane przy użyciu średniej ważonej ceny. W celu skompensowania różnicy w wartości w porównaniu z ceną inwentaryzacyjną dla rzeczywistych przychodów, transakcje korekty wartości są generowane z określonym kluczem transakcji korekty po zakończeniu inwentaryzacji na dzień bilansowy. Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji Inwentaryzacje.
- Typ ceny szacunkowej — w tym polu wprowadza się cenę szacunkową, która ma zostać użyta dla inwentaryzacji. Cena wyceny jest używana podczas zamykania inwentaryzacji w celu aktualizacji wyceny stanów magazynowych wynikającej z różnic inwentaryzacyjnych. Użytkownik wybiera jedną z następujących pozycji:
- Cena rozliczeniowa 1
- Cena rozliczeniowa 2
- Cena rozliczeniowa 3
- Cena rozliczeniowa 4
- Cena rozliczeniowa 5
- Cena inwentaryzacyjna
- Cena średnia
Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji Wycena stanów magazynowych.
Konfiguracja
W aplikacji Konfiguracja nie trzeba definiować żadnych ustawień dla aplikacji Rodzaje inwentaryzacji.
Jednostki biznesowe
Następująca jednostka biznesowa jest istotna dla aplikacji Rodzaje inwentaryzacji, która jest używana do np.:
- Przyporządkowywania uprawnień
- Definiowania działań
- Importu lub eksportu danych
Rodzaj inwentaryzacji
com.cisag.app.inventory.physical.obj.PhysicalInventoryType
Uprawnienia
Uprawnienia mogą zostać przyporządkowane za pomocą ról uprawnień jak również poprzez przyporządkowanie organizacji. Szczegółowe informacje można znaleźć w artykule Uprawnienia.
Uprawnienia specjalne
Aplikacja Rodzaje inwentaryzacji nie posiada żadnych uprawnień specjalnych.
Przyporządkowania organizacyjne
Jeśli funkcja Uprawnienia do treści została aktywowana w aplikacji Konfiguracja, użytkownik może wyświetlić aplikację Rodzaje inwentaryzacji tylko wtedy, gdy organizacja powiązana z co najmniej jedną z poniższych struktur została przypisana do niej w danych podstawowych partnera:
- Logistyka magazynowa
Aplikacja Rodzaje inwentaryzacji nie zawiera tabeli Uprawnienia. Więcej informacji na temat uprawnień do treści można znaleźć w dokumentacji Uprawnienia do treści.
Funkcje specjalne
Aplikacja Rodzaje inwentaryzacji nie posiada żadnych funkcji specjalnych.
Uprawnienia dla partnerów biznesowych
Aplikacja Rodzaje inwentaryzacji nie jest dostępna dla partnerów biznesowych.