Rodzaje zleceń magazynowych służą do identyfikacji zleceń magazynowych. Zawierają one również ustawienia i wartości domyślne dla zleceń magazynowych.
Niniejsza dokumentacja opisuje sposób mapowania rodzajów zleceń magazynowych w systemie oraz strukturę aplikacji o tej samej nazwie. Użytkownik może dowiedzieć się, jakie relacje może mieć rodzaj zlecenia magazynowego z innymi aplikacjami i jednostkami biznesowymi oraz w jaki sposób jest on zintegrowany z procesami biznesowymi.
Instrukcje dotyczące obsługi rodzajów zleceń magazynowych, np. jak wprowadzać lub edytować rodzaje zleceń magazynowych, można znaleźć w dokumentacji Instrukcje: Rodzaje zleceń magazynowych.
Definicje terminów
- Ograniczenia uzupełniania — termin ten odnosi się do cechy, ograniczającej przechowywanie elementów w miejscu składowania lub polu odkładczym, w którym artykuły są już przechowywane. Taką cechą jest na przykład Artykuł (uzupełnianie według artykułu), Partia z datą przydatności/Partia (uzupełnianie według cechy), a nawet Termin przydatności partii z datą przydatności/ Data produkcji partii.
- Ograniczenia dotyczące wydań z magazynu — termin ten opisuje i zawiera warunki wydawania artykułów, magazynowanych w miejscach składowania. Ograniczenie dotyczące wydań z magazynu może być wykorzystane np. do zdefiniowania kolejności, w jakiej poszczególne strefy magazynowe mają być brane pod uwagę podczas wydań z magazynu. Włączenie lub wyłączenie niektórych jednostek artykułów może być również zdefiniowane jako ograniczenie dotyczące wydań z magazynu.
- Sortowanie wydań magazynowych — termin określa kolejność, w jakiej alejki, rzędy, poziomy i miejsca strefy magazynowej są brane pod uwagę podczas wydań magazynowych. Sortowanie wydań magazynowych może być stosowane np. w celu uzyskania odkładania zorientowanego na przekrój magazynu lub alejki.
- Strategie wydań magazynowych — termin obejmuje różne cechy, które są wykorzystywane do określania sposobu wydawania z magazynów zarządzanych poprzez miejsca składowania. Pod uwagę brany jest okres składowania artykułu, a następnie jest on usuwany zgodnie ze zdefiniowaną procedurą kolejności wydań, np. zgodnie z metodą FIFO (First In, First Out). Okres składowania jest codziennie rejestrowany dla każdego artykułu i wskazuje pierwsze wydanie. W przypadku artykułów zarządzanych partiami lub numerami seryjnymi do określenia okresu składowania, wykorzystywana jest data wprowadzenia cechy. W przypadku artykułów zarządzanych partiami z datą przydatności, pod uwagę brana jest data przydatności do spożycia.
- Ograniczenia magazynowania — termin ten opisuje i zawiera warunki przyjęć artykułów, magazynowanych w miejscach składowania. Ograniczenie magazynowania może być wykorzystane np. do zdefiniowania kolejności, w jakiej poszczególne strefy magazynowe i rzędy mają być brane pod uwagę podczas przyjęć na magazyn.
- Sortowanie przyjęć magazynowych — termin określa kolejność, w jakiej alejki, rzędy, poziomy i miejsca strefy magazynowej są brane pod uwagę podczas przyjęć magazynowych. Sortowanie przyjęć magazynowych może być stosowane np. w celu uzyskania odkładania zorientowanego na przekrój magazynu lub alejki.
- Strategie magazynowania — termin definiuje kryteria używane do określania odpowiednich miejsc składowania dla przyjmowanego towaru. Pod uwagę branych jest kilka czynników zapisanych w systemie, takich jak cechy zapasów artykułu i właściwości miejsc składowania. Dostępne strategie przyjęć magazynowych to składowanie blokowe i przechowywanie w miejscach składowania.
- Zlecenie magazynowe — są to instrukcje dotyczące transportu zapasów artykułów. Zlecenie magazynowe określa, który produkt i w jakiej ilości ma zostać przetransportowany ze strefy magazynowej, z miejsca składowania lub magazynu do innej lokalizacji. Ręczne zlecenie magazynowe jest formułowane w postaci dyspozycji magazynowej.
- Strategie magazynowe — jest istotnym elementem zarządzania miejsca składowania. Składa się ona z kilku indywidualnych strategii, które razem kontrolują procesy podczas przyjęć i wydań dla magazynów zarządzanych poprzez miejsca składowania. Strategie te obejmują m. in. strategię kompletacji i strategię uzupełniania.
Opis aplikacji
Aplikacja Rodzaje zleceń magazynowych służy do wprowadzania i edytowania rodzajów zleceń magazynowych. Wraz z numerem dyspozycji magazynowej, służą one do identyfikacji zleceń magazynowych. Rodzaje zleceń magazynowych zawierają specyfikacje i wartości domyślne dla zleceń magazynowych. Rodzaju zlecenia magazynowego można użyć między innymi do zdefiniowania schematu numeracji, który ma być używany dla zleceń magazynowych.
Aplikacja składa się z nagłówka i obszaru roboczego.
Nagłówek
Nagłówek zawiera pola, które jednoznacznie identyfikują rodzaj zlecenia magazynowego, a także inne ogólnie ważne dane. Poniżej znajduje się szczegółowy opis pól nagłówka aplikacji Rodzaje zleceń magazynowych:
- Rodzaj — unikalny identyfikator rodzaju zlecenia magazynowego jest rejestrowany w polu Rodzaj. Identyfikator rodzaju zlecenia magazynowego jest używany w celu zapewnienia unikalności w bazie danych. Identyfikator należy wprowadzić w tym polu. Może on składać się z maksymalnie trzech cyfr, liter lub kombinacji cyfr i liter, i może być dowolnie wybrany przy pierwszym wprowadzeniu. Jeśli schemat numeracji do wprowadzania rodzajów zleceń magazynowych jest zapisany w aplikacji Konfiguracja, wówczas identyfikator jest proponowany przez system. Po zapisaniu rodzaju zlecenia magazynowego po raz pierwszy, nie można już zmienić identyfikatora.
- Oznaczenie — służy jako dodatkowa funkcja identyfikacji. Oznaczenie może składać się z dowolnie wybranego tekstu. Użytkownik powinien wprowadzić wyróżniające i, jeśli to możliwe, jednoznaczne znaczenie, aby ułatwić wyszukiwanie.
- Gwiazdka (*) na podkreślenie (_)
- Znak zapytania (?) na znak procentu (%)
Użycie podkreślenia w funkcji wyszukiwania spowoduje wyszukiwanie nie tylko podkreślenia, ale również dowolnego znaku. Znak procentu jest rozpoznawany w ten sam sposób, gdyż odpowiada on żadnemu, jednemu lub większej liczbie znaków. Należy zatem w miarę możliwości unikać używania podkreśleń i znaków procentu w ciągach znaków, ponieważ mogą zostać znalezione inne lub więcej obiektów niż zamierzano.
- Schemat numeracji — w tym polu należy wprowadzić schemat numeracji typu Zlecenia magazynowe, który jest wykorzystywany przez system do automatycznego generowania numerów dla nowych zleceń magazynowania zgodnie z określonym wzorcem. Więcej informacji dotyczących schematów numeracji można znaleźć w dokumentacji Schematy numeracji.
- Zezwalaj na przekroczenie ilości przy raportowaniu — za pomocą tej funkcji można określić, czy w zleceniach magazynowych tego typu można potwierdzać ilość większą niż ilość całkowita. Jeśli funkcja jest aktywna, wówczas generalnie dozwolone jest zgłaszanie ilości większej niż całkowita ilość w pozycji zamówienia magazynowego. Ponadto, dalsze ustawienia służą do sprawdzenia, czy ilość może zostać zgłoszona. Przykładowo, zależy to od dostępnego zapasu, typu dokumentu zamówienia wyższego rzędu lub procentu przekroczenia dostawy, zdefiniowanego w danych podstawowych artykułu.
- Obsługujący — w tym polu należy wybrać, czy i skąd należy określić pracownika obsługującego zlecenia magazynowe tego rodzaju. Do wyboru są następujące pozycje:
- Brak — pole Obsługujący w zleceniu magazynowym pozostaje puste
- Zgodnie z magazynem — pole Obsługujący jest określane na podstawie głównego magazynu. Jeśli żaden pracownik nie jest tam przyporządkowany, wówczas pole pozostaje puste.
- Zgodnie z ustawieniami obszaru magazynowego — pole Obsługujący jest określane na podstawie obszaru magazynowego. Jeśli nie istnieje żaden obszar magazynowy lub żaden pracownik nie jest tam przyporządkowany, wówczas pole pozostaje puste.
- Automatyczne przyporządkowanie pracownika — to pole określa, czy pracownik przetwarzający zlecenie magazynowe powinien być zapisany jako pracownik odpowiedzialny za zlecenie magazynowe. Do wyboru są następujące pozycje:
- Bez przyporządkowania — poprzedni wpis dotyczący odpowiedzialnego pracownika zostanie zachowany
- Zawsze — pracownik przetwarzający zlecenie magazynowe jest zapisany jako pracownik odpowiedzialny
- Tak, jeśli puste — pracownik przetwarzający zlecenie magazynowe jest używany jako pracownik odpowiedzialny tylko wtedy, gdy brakuje tej informacji
Obszar roboczy
W obszarze roboczym można zdefiniować grupowanie i sortowanie, a także strategie magazynowe i ograniczenia magazynowe zleceń magazynowych. Są one wykorzystywane podczas tworzenia zleceń magazynowych. Poniżej znajduje się szczegółowy opis dostępnych pól:
- Sekcja Grupowanie i sortowanie:
- Ustawienie grupowania — określa, czy pozycje zleceń magazynowych tego typu są grupowane podczas ich tworzenia. Do wyboru są następujące pozycje:
- Brak — pozycje zlecenia magazynowego nie są grupowane. Dla każdego magazynu tworzone jest jedno zlecenie magazynowe.
- Zgodnie z ustawieniami magazynu — uwzględniane jest ustawienie grupowania zdefiniowane dla magazynu
- Zgodnie z ustawieniami cech — pozycje zlecenia magazynowego są grupowane zgodnie z cechą wybraną w tej aplikacji. Dla każdej grupy tworzone jest jedno zlecenie magazynowe.
- Cechy grupowania — należy wybrać cechy, które mają być używane do grupowania podczas tworzenia zleceń magazynowych. Do wyboru są następujące pozycje:
- Obszar magazynowania
- Strefa magazynowa
- Alejka
- Rząd
- Poziom
- Miejsce
- Rodzaj miejsca składowania
- Typ miejsca składowania
- Klasyfikacja artykułów magazynowych od 1 do 5
- Ustawienie grupowania — określa, czy pozycje zleceń magazynowych tego typu są grupowane podczas ich tworzenia. Do wyboru są następujące pozycje:
- Ustawienie sortowania — w tym polu należy określić, czy pozycje zleceń magazynowych tego rodzaju mają być sortowane podczas ich tworzenia. Do wyboru są następujące pozycje :
- Brak — pozycje zlecenia magazynowego nie są ostatecznie sortowane po utworzeniu
- Zgodnie z ustawieniami magazynu — uwzględniane jest sortowanie zdefiniowane dla magazynu
- Zgodnie z kolejnością przyjęcia na magazyn/wydania z magazynu — sortowanie jest przeprowadzane zgodnie z kolejnością przyjęć i wydań z magazynu, która jest określona przez ograniczenie magazynowe, priorytet strefy magazynowej i strategię magazynową
- Zgodnie z ustawieniami cech — pozycje zlecenia magazynowania są sortowane zgodnie z cechą wybraną dla typu zlecenia magazynowania
Sortowanie jest przeprowadzane dopiero po utworzeniu zlecenia magazynowego.
- Cechy sortowania — w tym polu należy wybrać cechy, które mają być używane do sortowania podczas tworzenia kolejności przechowywania. W tym celu należy kliknąć przycisk w kształcie rombu znajdujący się przed polem, co spowoduje otwarcie okna dialogowego umożliwiającego wybór cech sortowania. Dostępne są następujące cechy sortowania:
- Alejka
- Miejsce
- Klasyfikacje artykułu magazynowego od 1 do 5
- Obszar magazynowania
- Poziom
- Typ miejsca składowania
- Rodzaj miejsca składowania
- Rząd
- Strefa magazynowa
- Sekcja Strategie magazynowania
- Ustawienie strategii magazynowania — w tym polu użytkownik określa, które strategie magazynowania są używane dla zleceń magazynowych tego typu. Umożliwia to zdefiniowanie własnych strategii magazynowania dla niektórych procesów, które różnią się od ustawień w danych podstawowych, takich jak magazynowania i artykuł. Do wyboru są następujące pozycje:
- Zgodnie z ustawieniami stref magazynowych — ustawienia strategii magazynowania zdefiniowane dla strefy magazynowej są używane dla artykułu w zleceniach magazynowych tego typu
- Zgodnie z ustawieniami klasyfikacji — ustawienia strategii magazynowania zdefiniowane dla klasyfikacji artykułów magazynowych 1 są używane dla artykułów w zleceniach magazynowych tego typu
- Według ustawienia artykułu — jeśli dostępne są dane magazynu dla artykułu, wówczas ustawienia strategii magazynowania, zdefiniowane dla kombinacji artykułu i magazynu, są używane dla artykułu w zleceniach magazynowych tego typu. W przeciwnym razie używane są ustawienia strategii magazynowania, zdefiniowane dla artykułu.
- Ręcznie — pola w sekcji Strategie magazynowania są gotowe do wprowadzenia. Można zdefiniować strategie przechowywania specjalnie dla zleceń magazynowych tego typu.
- Strategia przyjęć magazynowych — to pole jest dostępne do wypełnienia, jeśli w polu Ustawienia strategii magazynowania wybrano opcję Ręcznie. W takim przypadku, w tym polu można wybrać istniejącą strategię magazynowania. Po wybraniu strategii przechowywania należy wybrać przycisk [Weryfikuj], aby system mógł przenieść ustawienia wybranej strategii magazynowania do odpowiednich pól. Jeśli zmieniona zostanie jedna z cech wybranej strategii magazynowania, wówczas system wyczyści pole Strategia magazynowania. W takim przypadku, ustawienia strategii magazynowania są definiowane indywidualnie dla typu zlecenia magazynowego. Należy pamiętać, że zmienione ustawienia są używane tylko dla danego rodzaju zlecenia magazynowego. Zasadniczo, użytkownik może zdefiniować ustawienia strategii magazynowania dla każdego rodzaju zlecenia magazynowego bez wybierania strategii magazynowania.
- Ustawienie strategii magazynowania — w tym polu użytkownik określa, które strategie magazynowania są używane dla zleceń magazynowych tego typu. Umożliwia to zdefiniowanie własnych strategii magazynowania dla niektórych procesów, które różnią się od ustawień w danych podstawowych, takich jak magazynowania i artykuł. Do wyboru są następujące pozycje:
- Sekcja Ograniczenia dot. magazynu
- Ustawienia ograniczeń magazynowych – w tym polu należy określić, które ograniczenia magazynowe są używane dla zleceń magazynowych tego typu. Pozwala to na zdefiniowanie własnych ograniczeń magazynowych dla niektórych procesów, które różnią się od ustawień w danych podstawowych, np. tych zdefiniowanych dla magazynów i artykułów. Do wyboru są następujące pozycje:
- Według ustawień magazynu — ustawienia ograniczeń magazynowych zdefiniowane dla magazynu są używane dla artykułu w zleceniach magazynowych tego typu
- Zgodnie z ustawieniami klasyfikacji — ustawienia ograniczeń magazynowych zdefiniowane dla klasyfikacji artykułów magazynowych 1 są używane dla artykułu w zleceniach magazynowych tego typu
- Według ustawień artykułu — ustawienia ograniczeń magazynowych zdefiniowane dla artykułu są używane dla artykułów w zleceniach magazynowych tego typu
- Ręcznie — pola w sekcji Ograniczenia magazynowe są gotowe do wprowadzenia. Ograniczenia magazynowe można zdefiniować specjalnie dla zleceń magazynowych tego typu. Przykład:
- Ustawienia ograniczeń magazynowych – w tym polu należy określić, które ograniczenia magazynowe są używane dla zleceń magazynowych tego typu. Pozwala to na zdefiniowanie własnych ograniczeń magazynowych dla niektórych procesów, które różnią się od ustawień w danych podstawowych, np. tych zdefiniowanych dla magazynów i artykułów. Do wyboru są następujące pozycje:
W ramach kompletacji wstępnej artykuły mają być automatycznie przechowywane w miejscach wysyłkowych. Dla rodzaju zlecenia magazynowego, za pomocą którego przeprowadzane są takie wydania zapasów, należy zatem określić ustawienie Ręcznie i wybrać ograniczenie przyjęć magazynowych, które wyklucza wszystkie strefy magazynowe w magazynie, z wyjątkiem strefy wysyłki.
- Ograniczenie magazynowe — to pole jest gotowe do wprowadzenia, jeśli w polu Ustawienia ograniczeń magazynowych wybrano opcję Ręcznie. W takim przypadku, w tym polu można wybrać istniejące ograniczenie dotyczące magazynu. Jeśli wybrane zostało ograniczenie magazynowe, wówczas należy wybrać przycisk [Weryfikuj], aby system mógł przenieść ustawienia wybranego ograniczenia magazynowego do odpowiednich pól. Jeśli zmieniona zostanie jedna z cech wybranego ograniczenia magazynowego, wówczas system wyczyści pole Ograniczenie magazynowe. W takim przypadku, ustawienia ograniczenia magazynowego są definiowane indywidualnie dla rodzaju zlecenia magazynowego. Należy pamiętać, że zmienione ustawienia są używane tylko dla danego rodzaju zlecenia magazynowego. Zasadniczo, użytkownik może zdefiniować ustawienia ograniczeń magazynowych dla każdego rodzaju zlecenia magazynowego bez wybierania ograniczenia magazynowego.
Konfiguracja
Dla aplikacji Rodzaje zleceń magazynowych są istotne poniższe ustawienia w funkcji Logistyka magazynowa w aplikacji Konfiguracja:
- Zarządzanie miejscami składowania — jeśli funkcja jest wyłączona dla klienta, wówczas obowiązują następujące zasady:
- Dostępne są tylko cechy grupowania Klasyfikacja artykułów magazynowych 1-5
- Dostępne są tylko cechy sortowania Klasyfikacja artykułów magazynowych 1-5
- W polu Ustawienia sortowania nie jest dostępny do wyboru wpis Zgodnie z kolejnością przyjęcia na magazyn/wydania z magazynu
- W polach Ustawienia strategii magazynowania i Ustawienia ograniczeń magazynowych nie ma wpisu, pola Strategie magazynowania i Ograniczenia magazynowe są nieaktywne
- Schemat numeracji/Schemat numeracji rodzajów zleceń — podczas wprowadzania nowego rodzaju zlecenia magazynowego, system proponuje identyfikator na podstawie zapisanego schematu numeracji
Jednostki biznesowe
Dla aplikacji Rodzaje zleceń magazynowych istotna jest poniższa jednostka biznesowa, która jest używana do np.:
- Przyporządkowania uprawnień
- Konfigurowania definicji działań
- Importu lub eksportu danych
Rodzaj zlecenia magazynowego
com.cisag.app.inventory.obj.TransportOrderType
Jednostka biznesowa należy do następującej grupy jednostek biznesowych:
Dane dokumentu magazynowego
com.cisag.app.inventory.OrderData
Uprawnienia
Uprawnienia można przyporządkowywać zarówno za pomocą aplikacji Role uprawnień, jak i poprzez przyporządkowanie organizacji. Informacje dotyczące uprawnień można znaleźć w dokumentacji Uprawnienia.
Specjalne możliwości
Aplikacja Rodzaje zleceń magazynowych nie posiada żadnych specjalnych możliwości.
Przyporządkowania organizacyjne
Jeśli funkcja Uprawnienia związane z treścią jest aktywowana w aplikacji Konfiguracja, aplikacja Rodzaje zleceń magazynowych jest wyświetlana użytkownikowi tylko wtedy, gdy przyporządkowano mu organizację w danych podstawowych partnera, która jest zintegrowana z co najmniej jedną z następujących struktur organizacyjnych:
- Logistyka magazynowa
Aplikacja Rodzaje zleceń magazynowych zawiera tabelę Uprawnienia. Aby użytkownik mógł korzystać z rodzaju zlecenia magazynowego, musi być on przyporządkowany do co najmniej jednej organizacji w głównych danych partnera, która została wprowadzona w tabeli Uprawnienia dla rodzaju zlecenia magazynowego.
Musi on mieć również przypisane ogólne możliwości otwierania odpowiedniej aplikacji oraz otwierania i edytowania odpowiedniej jednostki biznesowej.
Więcej informacji na temat tabeli Uprawnienia i kompleksowy przegląd uprawnień związanych z treścią można znaleźć w dokumentacji Uprawnienia związane z treścią.
Funkcje specjalne
Aplikacja Rodzaje zleceń magazynowych nie posiada żadnych funkcji specjalnych.
Uprawnienia dla partnerów biznesowych
Aplikacja Rodzaje zleceń magazynowych nie jest dostępna dla partnerów biznesowych.