Niniejsza dokumentacja opisuje sposób mapowania ról workflow w systemie oraz strukturę aplikacji o tej samej nazwie. Użytkownik dowie się, jakie relacje może mieć rola workflow z innymi aplikacjami i jednostkami biznesowymi oraz w jaki sposób jest ona zintegrowana z procesami Workflow Management.
Definicje terminów
Działanie
Działanie opisuje czynność, którą może wykonać jeden lub więcej użytkowników. Działanie jest przetwarzane przez użytkowników na podstawie jednego lub więcej zadań, w których odpowiednie działanie jest opisane dla każdego użytkownika. Działanie tworzy zatem klamrę wokół wynikowych zadań i zawiera niezbędne informacje o zadaniach. Działania są tworzone jako część Workflow Management lub Zarządzania relacjami i są częścią workflow.
Obiekt deweloperski
Obiekt deweloperski to obiekt zdefiniowany w Comarch ERP Enterprise, który deweloperzy aplikacji wykorzystują do tworzenia innych obiektów. Wszystkie obiekty deweloperskie są archiwizowane w bazie danych repozytorium. Można je tworzyć, zmieniać i usuwać za pomocą aplikacji Obiekty deweloperskie.
Prefiks eksportu
Każdy system Comarch ERP Enterprise posiada prefiks eksportu. Prefiks eksportu jest unikalny podczas transportu aktualizacji oprogramowania z systemu deweloperskiego do systemu produkcyjnego. W Workflow Management prefiks eksportu definicji działania jest używany do decydowania, w którym systemie definicja działania może zostać zmieniona i aktywowana. Tylko definicje działania i ról workflow z prefiksem eksportu odpowiadającym prefiksowi eksportu wybranego systemu mogą zostać zmienione. Podczas wprowadzania nowych definicji działań i ról workflow, nowa definicja lub rola otrzymuje prefiks systemu wybranego w momencie wprowadzania.
Rola workflow
Role workflow są poziomem abstrakcji do mapowania organizacji procesu używanej przez workflow. Właściciele muszą być przypisani do roli workflow, aby można było z niej odpowiednio korzystać. Właścicielami mogą być użytkownicy, osoby, zadania lub organizacje. Przypisanie właścicieli roli workflow jest specyficzne dla bazy danych, ponieważ tylko obiekty w tej bazie danych mogą być użyte do przypisania. Rola zazwyczaj ma różnych właścicieli w różnych bazach danych. Role workflow mogą być również definiowane przy użyciu wyrażenia zamiast przypisanych właścicieli, podobnie jak w przypadku funkcji. Gdy te role są rozwiązywane, właściciele są obliczani przy użyciu wyrażenia.
Właściciel roli workflow
Właściciel roli workflow jest częścią workflow. Jest to osoba lub grupa osób, które zostały przypisane do roli workflow w bazie danych. Właścicielami mogą być na przykład użytkownicy, osoby, organizacje lub zadania. Jeśli podczas tworzenia działania nie można określić prawidłowego użytkownika na podstawie właścicieli ról workflow, do określenia używana jest rola workflow cis.WorkflowAdminOLTP lub cis.WorkflowAdminRepository. Jeśli ta rola nie ma prawidłowego użytkownika, zadanie jest przypisywane do użytkownika Administrator.
Opis aplikacji
Role workflow służą do określania procesorów zadań w ramach organizacji procesu. Dzięki aplikacji Role workflow można tworzyć lub edytować role workflow i przypisywać do nich właścicieli.
Aplikacja Role workflow składa się z nagłówka i obszaru roboczego.
Nagłówek
Nagłówek zawiera pola, które jednoznacznie identyfikują rolę workflow.
Pola w szczegółach:
- Wzór – za pomocą tego pola można określić, czy rola workflow jest szablonem. Szablony ról workflow mają wersję, która jest wyświetlana w polu Wersja. W zależności od tego, czy rola workflow jest szablonem, w obszarze roboczym na zakładce Ustawienia szablonu wyświetlane są różne pola.
- Wersja – ta kontrolka zawiera metadane i nie wolno jej usuwać. To pole pokazuje numer wersji otwartej wersji obiektu deweloperskiego. Jeśli żaden obiekt deweloperski nie jest otwarty, pole jest puste. Pomoc wejściowa wyświetla wszystkie wersje obiektu deweloperskiego. Określona wersja z archiwum jest otwierana poprzez wybór.
- Rola workflow – ten element kontrolny zawiera metadane i nie może zostać usunięty. Pole jest podzielone na dwie części. W polach należy wprowadzić identyfikację roli workflow w bazie danych. Identyfikacja ta składa się z dwóch wpisów: przypisania do typu bazy danych w pierwszym polu wejściowym i dowolnie wybieranego ciągu znaków w drugim polu wejściowym. Typ bazy danych i wybrany ciąg znaków identyfikują rolę workflow w bazie danych, w której została utworzona. Prefiks eksportu, który jest wprowadzany w polu Prefiks eksportu służy do identyfikacji również poza tą bazą danych. Unikalna identyfikacja roli workflow jest zatem podzielona na trzy części. Po pierwszym zapisaniu nowej roli workflow nie można już zmienić szczegółów identyfikacji.
- Typ bazy danych – należy wybrać typ bazy danych, dla którego ma być stosowana rola workflow. Do wyboru są typy danych: Dane OLTP i Dane repozytorium. Typ danych określa, która rola workflow w ramach procesu jest uprawniona do dostępu do danych OLTP lub danych repozytorium.
- Ciąg znaków – w tym polu należy wprowadzić ciąg znaków dla roli workflow. Może on składać się z cyfr, liter lub kombinacji cyfr i liter i można go dowolnie wybierać.
- Prefiks eksportu – ten element kontrolny zawiera metadane i nie może zostać usunięty. Prefiks eksportu jest częścią unikalnej identyfikacji roli workflow. Prefiks eksportu służy do określenia systemu, w którym rola workflow została utworzona. Oznacza to, że rola workflow może być również wyraźnie zidentyfikowana poza bazą danych, w której została utworzona.
- Oznaczenie – ten element kontrolny zawiera metadane i nie wolno go usuwać. Oprócz identyfikacji, nazwa jest dodatkową rozpoznawalną cechą. Może składać się z dowolnie wybranego tekstu. W tym polu należy wprowadzić znaczący i, jeśli to możliwe, jednoznaczny opis, aby ułatwić wyszukiwanie.
Obszar roboczy
Zakładka Właściciel
Zakładka Właściciel składa się z następujących pól:
- Serwer docelowy dla łączy – ta kontrolka zawiera metadane i nie może zostać usunięta. Opcjonalnie można określić, który serwer aplikacji ma być używany dla łączy wysyłanych w wiadomościach e-mail do właścicieli ról workflow.
Z drugiej strony, ta specyfikacja może być użyta do określenia, że użytkownik pracuje tylko na jednym serwerze aplikacji.
- Typ – ten element kontrolny zawiera metadane i nie może zostać usunięty. Jeden lub więcej właścicieli ról workflow jest przypisanych do roli. Mogą to być na przykład użytkownicy, osoby, organizacje lub zadania. Pole Typ zawiera informacje o tym, w jaki sposób określani są właściciele ról workflow. Pole nie może być już edytowane dla nowych ról workflow, ponieważ właściciele są określani na podstawie właścicieli wprowadzonych z rolą workflow, więc wyświetlany jest tylko wpis Domyślny. W przypadku starszych ról workflow, dla których zdefiniowano typ Wyrażenie, wpis można zmienić na Domyślny.
- Domyślny – wpis Domyślny oznacza, że właściciele ról workflow są określani zgodnie z właścicielami wprowadzonymi w roli workflow
- Wyrażenie – we wcześniejszych wersjach właściciel roli workflow mógł zostać określony za pomocą wyrażenia. W przypadku tych starszych ról workflow wyświetlany jest również wpis Wyrażenie i pole Wyrażenie.
- Wyrażenie – ten element sterujący zawiera metadane i nie może zostać usunięty. W przypadku ról workflow typu Wyrażenie, właściciele ról workflow są określani przez wyrażenie w języku skryptowym systemu, podobnym do funkcji. Gdy te role są rozwiązywane, system określa właścicieli za pomocą wyrażenia. Role workflow typu Wyrażenie mogą być używane tylko w definicjach działań zapisanych w języku skryptowym systemu. W przypadku innych języków skryptowych mogą wystąpić błędy.
Tabela właścicieli ról workflow
Tabela składa się z następujących kolumn:
- Typ właściciela – ten element kontrolny zawiera metadane i nie może zostać usunięty. Typ właściciela roli workflow jest zdefiniowany w tej kolumnie. Typ właściciela określa sposób określania możliwych agentów działania. Tylko typy właściciela Użytkownik i Grupa użytkowników są dostępne dla ról workflow typu bazy danych Dane repozytorium i dla szablonów ról workflow. Więcej informacji na temat typów właścicieli i możliwych edytorów działań można znaleźć w dokumentacji Działania. Dostępne są następujące typy właścicieli:
- Stanowisko
- Organizacja wielofirmowa
- Osoba
- Użytkownik
- Grupa użytkowników
- Organizacja
- Właściciel – ten element kontrolny zawiera metadane i nie wolno go usuwać. W tej kolumnie należy wprowadzić dane identyfikacyjne właściciela zgodnie z wybranym typem właściciela. W zależności od wybranego typu właściciela wymagane jest podanie jednego lub dwóch szczegółów. Na przykład dla typu właściciela Stanowisko, należy najpierw wybrać identyfikator firmy, a następnie identyfikator stanowiska, które zostało wprowadzone dla wybranej firmy w aplikacji Stanowiska. Przypisywanie właścicieli do ról workflow jest specyficzne dla bazy danych. Dlatego podczas wprowadzania roli workflow należy określić, czy ma ona mieć zastosowanie do bazy danych repozytorium, czy do bazy danych OLTP. Role workflow określonego typu bazy danych mogą być używane tylko w działaniach lub definicjach działań tego samego typu bazy danych. Więcej informacji na temat typów właścicieli i możliwych edytorów działań można znaleźć w dokumentacji Działania. Należy wybrać następujące dane w zależności od typu właściciela:
- Stanowisko – należy wybrać firmę i przypisane stanowisko
- Organizacja wielofirmowa – należy wybrać identyfikator partnera typu Organizacja, który jest również zintegrowany ze strukturą wielofirmową w aplikacji Organizacje
- Osoba – należy wybrać identyfikator partnera typu Osoba
- Użytkownik – należy wybrać identyfikator użytkownika
- Grupa użytkowników – należy wybrać identyfikator grupy użytkowników
- Organizacja – należy wybrać organizację nadrzędną i podrzędną lub alternatywnie tę samą organizację w obu polach
- Obowiązujący od – przypisanie właściciela do roli workflow jest zależne od czasu. Każde przypisanie właściciela ma przedział obowiązywania. W tej kolumnie należy wprowadzić pierwszy dzień, w którym przypisanie powinno być ważne. Przypisanie jest brane pod uwagę przy określaniu możliwych właścicieli dla tej roli workflow tylko wtedy, gdy planowany czas rozpoczęcia działania mieści się w tym przedziale.
- Obowiązuje do – przypisanie posiadacza do roli workflow jest zależne od czasu. Każde przypisanie właściciela ma przedział ważności. W tej kolumnie należy wprowadzić ostatni dzień, w którym przypisanie powinno być ważne. Przypisanie jest brane pod uwagę przy określaniu możliwych właścicieli dla tej roli workflow tylko wtedy, gdy planowany czas zakończenia działania mieści się w tym przedziale.
Zakładka Ustawienia szablonu
Ta zakładka zawiera informacje o ustawieniach szablonu. Wyświetlane informacje mogą różnić się od tych dla ról workflow i szablonów ról workflow.
Ustawienia szablonu dla roli workflow
Następujące dane są wyświetlane dla otwartych ról workflow:
- Wzór – ten element sterujący zawiera metadane i nie może zostać usunięty. Jeśli rola workflow została utworzona na podstawie szablonu roli workflow, nazwa szablonu jest wyświetlana w tym polu.
- Aktywowano polecenie „Aktualizuj automatycznie” – ten element sterujący zawiera metadane i nie może zostać usunięty. Jeśli rola workflow została utworzona z szablonu, jest ona automatycznie aktualizowana po zaimportowaniu nowej wersji szablonu roli workflow, jeśli ta funkcja jest aktywna. W przypadku roli są to informacje o zdefiniowanym ustawieniu.
Ustawienia szablonu dla szablonu roli workflow
Następujące dane są wyświetlane dla otwartych szablonów ról workflow:
- Zadanie deweloperskie – ten element kontrolny zawiera metadane i nie może zostać usunięty. Zadanie deweloperskie jest identyfikowane przez numer, który jest unikalny w systemie. Numer jest ograniczony do pięciu cyfr. Pierwsze cyfry są wypełnione zerami. Gdy tworzone jest nowe zadanie, numer zadania jest automatycznie określany przez system. Najwyższy numer zadania przypisany w systemie jest zwiększany o jeden. Numer ten nie może zostać zmieniony. Dopóki zlecenie nie zostanie zapisane po raz pierwszy, system przypisuje ten numer zlecenia także do kolejnych nowo utworzonych zleceń. Podczas zapisywania system sprawdza, czy numer zlecenia został już przydzielony. Jeśli tak jest, nowy numer zlecenia jest automatycznie określany i zapisywany.
Kolumny tabeli Role przepływu pracy w szczegółach:
- Rola workflow – ten element kontrolny zawiera metadane i nie może zostać usunięty. W tej kolumnie wyświetlana jest identyfikacja roli workflow, która została utworzona na podstawie szablonu.
- Aktywowano polecenie „Aktualizuj automatycznie” – ten element sterujący zawiera metadane i nie może zostać usunięty. Jeśli rola workflow została utworzona z szablonu, jest ona automatycznie aktualizowana po zaimportowaniu nowej wersji szablonu roli workflow, jeśli ta funkcja jest aktywna. W przypadku roli workflow są to informacje o zdefiniowanym ustawieniu.
Działania związane z aplikacją
W aplikacji Role workflow dostępne są następujące akcje:
- [Przejmij]
- [Utwórz i aktualizuj wg szablonu]
- [Zapisz jako szablon]
Akcja [Przejmij]
Ta kontrolka zawiera metadane i nie może zostać usunięta. Należy użyć tej akcji, aby zaadoptować rolę workflow, która została zaimportowana z innego systemu i dla której powiązany prefiks eksportu różni się od prefiksu eksportu otwartego systemu. Tylko role workflow, których prefiks eksportu jest zgodny z prefiksem systemu, mogą być używane w systemie.
Gdy rola workflow jest przenoszona, otwarta rola workflow jest duplikowana i zapisywana z prefiksem eksportu systemu.
Akcja [Utwórz i aktualizuj wg szablonu]
Ten element sterujący zawiera metadane i nie może zostać usunięty. Akcja być użyta do utworzenia nowej roli workflow z szablonu roli workflow. Powoduje to utworzenie nowej roli z obiektu deweloperskiego typu Szablon roli workflow, który może być użyty do zdefiniowania możliwych obsługujących działania.
Akcja [Zapisz jako szablon]
Ten element sterujący zawiera metadane i nie może zostać usunięty. Akcja może być użyta do utworzenia nowego szablonu roli workflow z roli workflow. Powoduje to utworzenie nowego obiektu deweloperskiego typu Szablon roli workflow z roli.
Konfiguracja
Dla aplikacji Role workflow nie jest konieczne definiowanie dodatkowych ustawień w aplikacji Konfiguracja.
Jednostki biznesowe
Następująca jednostka biznesowa istotna jest dla aplikacji Role workflow, wykorzystywanej przykładowo do:
- Nadawania uprawnień
- Konfigurowania definicji działań
- Importowania i eksportowania danych
Rola workflow:
com.cisag.sys.workflow.obj.WorkflowRole
Jednostka biznesowa należy do następującej grupy jednostek biznesowych:
Obiekty workflow w repozytorium:
com.cisag.sys.workflow.RepositoryWorkflowObjects
Uprawnienia
Uprawnienia można przypisywać zarówno za pomocą ról uprawnień, jak i poprzez przypisanie organizacji. Koncepcję uprawnień można znaleźć w dokumentacji technicznej Uprawnienia.
Umiejętności specjalne
Aplikacja Role workflow nie posiada specjalnych umiejętności.
Przypisania organizacyjne
Dla aplikacji Role workflow nie jest wymagane przypisanie organizacyjne.
Funkcje specjalne
Aplikacja Role workflow nie posiada specjalnych funkcji.
Uprawnienia dla partnerów biznesowych
Aplikacja Role workflow nie jest dostępna dla partnerów biznesowych.