Przegląd tematu
Jeśli użytkownik korzysta z Comarch Financials Enterprise, system zapewnia dodatkowe pola w aplikacji Kod podatkowy dla istotnych opcji kontroli w ramach konta finansowego. Ten opis aplikacji opisuje tylko rozszerzenia dla Comarch Financials Enterprise. Dotyczy to zakładki Księgowość finansowa i zakładki Teksty.
Szczegółowy opis tej aplikacji można znaleźć w artykule Kody podatkowe.
Opis aplikacji
Różne stawki podatkowe są rozróżniane za pomocą kodów podatkowych, które należy wprowadzić dla wszystkich księgowań z podatkami. W ramach kodu podatkowego, konta podatkowe, procent podatku i numer pozycji są określone w formularzu podatkowym, wśród innych danych. Zmiany podatkowe mogą być rejestrowane wcześniej poprzez wprowadzenie daty ważności (Ważne od).
Nagłówek
Nagłówek zawiera pola, które jednoznacznie identyfikują kod podatkowy, a także inne ogólnie stosowane dane. Niniejszy dokument zawiera tylko rozszerzenia dla Comarch Financials Enterprise. Niemniej jednak najważniejsze pole z dokumentacji Kody podatkowe jest ponownie wymieniony w tym miejscu w celu przedstawienia dodatkowych przykładów wyjaśniających.
- Kategoria podatkowa — podatek od wartości dodanej:
- Dostawa lub inna usługa jest świadczona przez moją firmę dla firmy krajowej (np. obecnie na poziomie 19% w Niemczech i 20% w Austrii).
- Dostawa lub inna usługa jest świadczona przez moją firmę krajową na rzecz firmy w kraju trzecim (nieopodatkowana).
Podatek naliczony: - Dostawa lub inna usługa jest świadczona przez firmę krajową na rzecz mojej firmy.
- Dostawa lub inna usługa jest świadczona przez firmę z siedzibą w kraju trzecim na rzecz mojej firmy krajowej.
Dostawa wewnątrzwspólnotowa (wymagająca informacji podsumowującej): - Dostawa jest realizowana przez moją firmę dla firmy z siedzibą w UE (dotyczy tylko dostaw przedmiotów)
Zakupy w UE: - Przedmiot jest kupowany przez firmę z siedzibą w UE dla mojej firmy (dotyczy tylko przedmiotów).
Usługi świadczone w UE z odwrotnym obciążeniem (inne usługi): - Inne usługi są świadczone przez moją firmę na rzecz firmy z siedzibą w UE (wymagające informacji podsumowującej).
- Wykonanie krajowe. (Bez informacji podsumowującej) Podwykonawca macierzystej firmy budowlanej wystawia fakturę dla organu budowlanego jako inną usługę.
Zakupy z obowiązkiem podatkowym (inne usługi lub prace i materiały): - Inne usługi lub prace i materiały są świadczone przez firmę z siedzibą w UE na rzecz mojej firmy (określane również jako odwrotne obciążenie).
- Moja spółka jako macierzysta firma budowlana otrzymuje fakturę od podwykonawcy.
- Dostawa do konsumenta końcowego w UE
Ten typ jest używany do raportowania podatkowego do krajowego organu podatkowego w innych krajach UE przy użyciu procedury OSS (procedura One-Stop-Shop) dla paragonów konsumentów końcowych.
- Lokalny odsetek — w tym polu należy wprowadzić lokalną (regionalną) stawkę podatku, na podstawie której ustalana jest kwota podatku lokalnego.UwagaTo pole jest istotne tylko dla organizacji, dla których funkcja Księgowość finansowa Japonia jest aktywowana w ramach funkcji Księgowość finansowa w aplikacji Konfiguracja. To pole nie ma żadnej funkcji dla innych organizacji. Ponadto pole jest widoczne tylko wtedy, gdy zostało zintegrowane z odpowiednim widokiem w trybie projektowania.
Zakładka Księgowość finansowa
W zakładce Księgowość finansowa definiowane są informacje niezbędne do przetwarzania w ramach księgowości finansowej.
- Podatek od kwoty brutto — parametr ten służy do określenia, czy podatek jest wliczany do kwoty brutto podczas księgowania kwoty brutto.
W zależności od tego pola zmienia się zawartość sąsiedniego lub następującego po nim pola Wzór obliczania podatku. Wzory obliczeniowe są stałe i nie mogą być zmieniane przez użytkownika.
- Wzór obliczania podatku — w zależności od ustawienia w poprzednim polu Podatek od kwoty brutto, wzór obliczania podatku jest tutaj zmieniana. Wzory obliczeniowe są wstępnie ustawione i nie mogą być zmieniane przez użytkownika.
- Stawka procentowa niepodlegająca potrąceniu — należy ustalić, że podany procent podatku nie podlega odliczeniu. Część niepodlegająca odliczeniu jest zazwyczaj określana przez właściwy urząd skarbowy (np. w przypadku budynków, które są częściowo wykorzystywane do celów prywatnych, a częściowo do celów biznesowych).
Musi to być kod podatku naliczonego lub kod podatku dla transakcji z innych krajów UE. Kwota określona na podstawie tej wartości procentowej nie jest księgowana jako podatek naliczony, ale jako koszt. Podczas księgowania, tj. na powierzchni, depozyt wartości procentowej podatku naliczonego niepodlegającego odliczeniu nie ma żadnego wpływu. Program dokonuje następujących księgowań tylko podczas aktualizacji okna dialogowego.
Jeśli księgowania są dokonywane z kodem podatku naliczonego, dla którego przechowywana jest stawka procentowa niepodlegająca odliczeniu, podatek naliczony jest pomniejszany o część niepodlegającą odliczeniu, a ta pomniejszona część jest dodawana do kwoty netto księgowania. Jeśli księgowania są dokonywane z kodem podatku od nabycia, dla którego przechowywana jest stawka procentowa niepodlegająca odliczeniu, odpowiednia część podatku niepodlegająca odliczeniu w dodatkowo utworzonym wpisie podatku naliczonego od podatku od nabycia jest odejmowana od kwoty podatku naliczonego i dodawana do kwoty netto księgowania. Podatek od nabycia jest zawsze księgowany w wysokości 100%. Księgowania podatku naliczonego i podatku od nabycia są tworzone oddzielnie dla księgowań wydatków i dyskonta gotówkowego.
- Podatek kwoty skonta — określenie, czy część podatkowa kwoty rabatu powinna również zostać obliczona i zaksięgowana w celu automatycznego zaksięgowania rabatu gotówkowego. Brak wstecznego przeliczenia części podatkowej jest dozwolony tylko wtedy, gdy pole Podatek od kwoty brutto zostało aktywowane.
Ponadto należy określić kolejny kod podatkowy, który z jednej strony jest tworzony ze stawką podatkową 0%, a z drugiej strony nie jest przetwarzany w UStVa.
- Kod podatkowy dla kwoty skonta — sekwencyjny kod podatkowy powinien być brany pod uwagę tylko w połączeniu z dwoma parametrami Podatek od kwoty brutto i Podatek kwoty skonta.
Kod podatkowy w tym polu musi być określony tylko wtedy, gdy rabat powinien być obliczony od kwoty brutto, a zatem obliczenie odwrócenia podatku dla rabatu gotówkowego jest wykluczone.
Kolejny kod podatkowy powinien zostać utworzony ze stawką podatkową 0% i nie powinien być przetwarzany w UStVa. Co więcej, konto podatkowe nie jest wymagane dla tego kodu podatkowego.
- Bezpośrednie wprowadzenie podatku — zasadniczo konto podatkowe nie może być księgowane ręcznie przez użytkownika. Księgowania na kontach podatkowych są zwykle wykonywane automatycznie przez program na podstawie kodów podatkowych.
Mogą jednak istnieć procesy księgowania, które wymagają bezpośredniego i ręcznego księgowania na koncie podatkowym. Na przykład: Księgowanie podatku obrotowego od importu i księgowania faktur, które zawierają tylko podatek (np. Firma ubezpieczeniowa reguluje szkodę, ale podatek naliczony z faktury warsztatowej nie jest przenoszony i fakturowany dla Ciebie – musisz zaksięgować bezpośrednio na konto podatku naliczonego, jeśli jesteś uprawniony do odliczenia podatku naliczonego).
Ręczne księgowania na koncie podatkowym mogą być księgowane tylko w podziale podatkowym.
W początkowym księgowaniu konto przeciwstawne i kod podatkowy powinny pozostać puste. W księgowaniu wiodącym należy jednak określić łączną kwotę brutto i łączną kwotę podatku. W księgowaniu dzielonym podatek należy zaksięgować bezpośrednio na koncie podatkowym. Ten rekord księgowania powinien otrzymać kod podatkowy (który musi być oznaczony jako bezpośredni wpis podatkowy) i numer konta podatkowego.
- Podatki z terminem podczas zapłaty — określa, czy ten kod podatkowy jest podatkiem z terminem podczas zapłaty. Oznacza to, że podatki z faktur z tym zaksięgowanym kodem podatkowym nie są należne w momencie zaksięgowania faktury, ale dopiero w momencie jej opłacenia.
Sekcja Informacja podsumowująca
- Istotne dla deklaracji zbiorczej — za pomocą tego pola można kontrolować, czy polecenia zapłaty z tym kodem podatkowym są automatycznie uwzględniane w deklaracji sumy UE (w języku niemieckim: ZM).
- Wewnątrzwspólnotowa transakcja trójstronna — za pomocą tego pola można kontrolować, czy księgowania z tym kodem podatkowym są wykazywane jako transakcje trójstronne UE w deklaracji sumy UE (w języku niemieckim: ZM).
- VAT UE dla informacji zbiorczej — określa numer pozycji kodu podatkowego, w którym należy wprowadzić podstawę opodatkowania i sumę kwot podatku dla tego kodu podatkowego.
Sekcja Formularz podatkowy
- Nie uwzględniaj w deklaracji podatkowej — w tym miejscu można określić, czy dany kod podatkowy będzie używany w formularzu podatkowym. Jeśli nie zostanie on uwzględniony, wartości (ewentualnie podstawa opodatkowania i kwoty podatku) nie zostaną zgłoszone ani wykazane w formularzu zaliczki na podatek VAT.
- Numer pozycji formularza podatkowego — określa numer pozycji formularza podatkowego, w którym należy wprowadzić podstawę opodatkowania i sumę kwot podatku dla tego kodu podatkowego.
Sekcja Bilans płatności
Za pomocą tej sekcji można określić informacje o bilansie płatniczym dla kodu podatkowego. Informacje te są wykorzystywane w oknie dialogowym księgowania do wstępnego wypełnienia pól o tej samej nazwie.
- Wymagany kod usługi — w tym polu można określić, czy kod usługi jest wymagany dla księgowań z tym kodem podatkowym.
Można wybrać następujące ustawienia:- Tak — to ustawienie oznacza, że kod usługi musi być określony dla księgowań z tym kodem podatkowym
- Nie — podczas księgowania z tym kodem podatkowym nie jest dozwolone określanie kodu usługi
- W zależności od wyboru — za pomocą tego wyboru można wprowadzić kod usługi w księgowaniu z tym kodem podatkowym
- Kod usługi — w tym polu można wprowadzić kod usługi, który powinien być używany jako domyślny dla księgowań z tym kodem podatkowym
- Kraj handlujący — w tym polu można wprowadzić kraj usługi, który powinien być używany jako domyślny dla księgowań z tym kodem podatkowym
- Kierunek handlu — w tym polu można określić kierunek transakcji, do którego należy przypisać księgowanie z tym kodem podatkowym.
Można wybrać następujące ustawienia:- (brak)
- Import
- Eksport
Sekcja One Stop Shop (OSS)
Pola w tej sekcji są dostępne dla kodów podatkowych typu Dostawa do klienta detalicznego w UE. Tutaj można aktywować kod podatkowy dla procedury OSS. Ponadto określa się, czy sprzedaż usług elektronicznych lub towarów wysyłkowych jest rejestrowana z kodem podatkowym i czy są one zgłaszane z normalną lub obniżoną stawką VAT.
W sekcji występują następujące pola:
- Kod podatku OSS — to pole służy do aktywacji kodu podatkowego dla procedury OSS. Jeśli pole jest aktywne, księgowania z tym kodem podatkowym są wyświetlane w powiadomieniu OSS i, jeśli to konieczne, w pliku SAF-OSS.UwagaJeśli dokumenty zostały już zaksięgowane z kodem podatkowym aktywowanym dla procedury OSS, ustawienia nie można już cofnąć.
- Typ przychodów OSS — jeśli kod podatkowy dla procedury OSS jest aktywowany, w tym polu należy określić typ przychodu kodu podatkowego.
W tym celu należy wybrać jedno z następujących ustawień:- Serwisy elektroniczne
- Towary handlu wysyłkowego
- Rodzaj stawki VAT OSS — pole to służy do rozróżnienia normalnej stawki VAT od obniżonej.
W tym celu można wybrać jedno z poniższych ustawień:- Domyślny
- Zredukowano
Tabela
- Konto księgowe — w tym polu wprowadzane jest konto obiektu dla danego użycia (patrz poniższe pole).
W każdym przypadku konto podatkowe musi być zawsze określone (użycie: konto podatkowe).
Kody podatkowe kategorii „Wewnątrzwspólnotowe nabycie” i obowiązek podatkowy wymagają konta przeciwstawnego dla podatku VAT.
W celu wygenerowania księgowań podatku naliczonego lub VAT dla przedpłat, wymagane są dwa konta obiektowe dla płatności wniosku o przedpłatę: konto brutto dla przedpłat i konto netto dla przedpłat.
- Użyte dla — w tym miejscu można zadecydować do jakiego rodzaju użytkowania wykorzystywane jest konto księgowe.
Dostępne są ustawienia:- Konto przeciwstawne – Podatek VAT
- Konto brutto – Zaliczki
- Konto netto – Zaliczki
- Konto podatku
- Konto przejściowe – Podatek
- Ponto przejściowe – Podatek VAT
- Konto pomocnicze IVA
- Status replikacji — za pomocą tego pola można sprawdzić, czy przyporządkowanie konta księgi głównej zostało utworzone z replikacji danych podstawowych
Zakładka Teksty
W tej zakładce można wprowadzać dodatkowe teksty dla kodów podatkowych. Mają one charakter czysto informacyjny jako notatki do danych podstawowych dla autora lub użytkownika.
- Numer — w przypadku nowych tekstów automatycznie przypisywany jest numer, pod którym tekst jest zapisywany. Numer ten można nadpisać ręcznie.
- Grupa tekstów — najpierw należy przypisać tekst, który ma zostać utworzony, do grupy tekstów. W wielu analizach można określić grupę tekstu, z której mają być drukowane teksty.
- Automatyczne wyświetlanie — za pomocą tej opcji można wybrać, czy teksty w okienku nawigacji mają być zawsze wyświetlane podczas wywoływania rekordu
- Typ wiadomości — za pomocą typu komunikatu można wybrać, czy utworzony tekst ma być wyświetlany jako ostrzeżenie (żółty trójkąt), czy jako informacja (niebieski znak informacyjny)
- Tekst — w tym polu można wprowadzić tekst