Jeśli użytkownik korzysta z Comarch Financials Enterprise, wówczas ma on do dyspozycji dodatkowe pola dla obszarów Księgowość finansową i Środki trwałe, a także dla Controlling w aplikacji Okresy obrachunkowe. Ten opis aplikacji opisuje tylko rozszerzenia dla Comarch Financials Enterprise. Dotyczy to zakładek Księgowość finansowa, Środki trwałe i Controlling.
Okresy obrachunkowe i okresy cząstkowe są konfigurowane centralnie dla zarządzania zapasami (ERP), księgowości finansowej, controllingu i środków trwałych w ramach obszaru Podstawowe. Dla okresu obrachunkowego możliwa jest zmienna kontrola okresów księgowania niezależnie od roku kalendarzowego. Okres obrachunkowy można również skonfigurować jako krótki rok obrotowy. Dla użytkowników, których okres obrachunkowy jest identyczny z rokiem kalendarzowym, okresy księgowania od 01 do 12 odpowiadają miesiącom kalendarzowym. W każdym okresie obrachunkowym można użyć maksymalnie 3 okresów dodatkowych (okres 13, 14 i 15).
Możliwe jest księgowanie w kilku otwartych okresach, jak również w kilku otwartych okresach obrachunkowych jednocześnie. Program nie ogranicza otwartych okresów cząstkowych i okresów obrachunkowych.
Oprócz okresów księgowych, istnieją również okresy podatkowe. Obowiązkowe jest zdefiniowanie tych okresów podatkowych w aplikacji Lata i okresy podatkowe. Lata i okresy podatkowe są wymagane tylko w przypadku księgowości finansowej i muszą być zawsze przechowywane w roku kalendarzowym w Niemczech. Lata i okresy podatkowe są wymagane dla każdego księgowania, które jest wprowadzane z podatkiem lub kluczem podatkowym. Możliwe jest również wprowadzenie dokumentu, w którym okres księgowania i okres podatkowy różnią się od siebie.
Aby skonfigurować dodatkowe funkcje dla Comarch Financials Enterprise w aplikacji Okresy obrachunkowe, należy wybrać przycisku [Wybierz i uporządkuj widok], aby przełączyć się do widoku Comarch Financials Enterprise.
Opis aplikacji
W aplikacji Okresy obrachunkowe dostępne są różne akcje, np. dodawanie okresów księgowych, oznaczanie danego okresu obrachunkowego jako bieżącego okresu obrachunkowego lub przenoszenie sald na nowo utworzony okres obrachunkowy. Jeśli przeniesione salda mają być automatycznie aktualizowane w nowym okresie obrachunkowym, należy to aktywować w aplikacji Konfiguracja. Aktywacja odbywa się oddzielnie dla okresów obrachunkowych księgowości finansowej, środków trwałych i controllingu za pomocą pola Automatyczne przeniesienia salda w odpowiednich ramach. Przykładowo, w ramach księgowości finansowej w funkcji Ogólne znajduje się pole Automatyczne przeniesienia salda z księgowości finansowej.
Zasadniczo możliwe jest ustawienie okresów obrachunkowych z wyprzedzeniem i utworzenie dla nich przeniesienia salda. Nie jest to już dozwolone dla okresów obrachunkowych, jeśli generuje rzeczywiste księgowania otwarcia. Księgowania otwarcia są generowane, jeśli pole [Utwórz księgowania bilansu otwarcia] na zakładce Księgowania funkcji Wartości domyślne jest aktywowane w aplikacji Konfiguracja. W przypadku okresów obrachunkowych, których data końcowa jest późniejsza niż data bieżąca, nie można utworzyć księgowań z przeniesieniem salda.
Jeśli funkcja Usuń dzisiejsze księgowania została aktywowana w aplikacji Konfiguracja, przeniesienie sald można rozpocząć od rzeczywistych księgowań otwarcia tylko wtedy, gdy nie ma żadnych księgowań, które pochodzą sprzed danego okresu obrachunkowego i nadal mogą zostać usunięte. W takim przypadku przeniesienie salda można rozpocząć dopiero następnego dnia przed zarejestrowaniem nowych księgowań. Dotyczy to również sytuacji, gdy przeniesienie jest tworzone automatycznie po otwarciu okresu obrachunkowego.
Ukończony okres obrachunkowy można ustawić na status reorganizacji Zreorganizowano na zakładkach Księgowość finansowa, Środki trwałe i Controlling. Status jest ustawiany niezależnie dla księgowości finansowej, środków trwałych i controllingu. Poszczególne pliki z księgowości finansowej, środków trwałych lub controllingu mogą być następnie reorganizowane na okres obrachunkowy z tym statusem.
Obszar roboczy
Aplikacja Okresy obrachunkowe składa się z nagłówka i obszaru roboczego. Niniejszy dokument opisuje tylko obszar roboczy dla Comarch Financials Enterprise. W obszarze roboczym użytkownik może tworzyć i edytować okresy księgowania oraz stosować ustawienia dla wybranego okresu obrachunkowego.
Zakładka Księgowość finansowa
Poniżej znajduje się szczegółowy opis pól:
- Status — to pole nie jest dostępne do wprowadzania danych; w zakładce Księgowość finansowa widoczny jest jedynie status okresu obrachunkowego. Status można zmienić za pomocą akcji Następny status. Użytkownik może określić kolejność statusów za pomocą aplikacji Statusy okresów obrachunkowych.
- Status okresu obrachunkowego — w tym polu użytkownik może utworzyć i edytować status okresu obrachunkowego dla danego okresu obrachunkowego w księgowości finansowej. Za pomocą statusu okresu obrachunkowego może on określić kolejność statusów dla okresu obrachunkowego. Dopóki okres obrachunkowy ma status Utworzony, użytkownik nadal może edytować to pole.
- Przeniesienie salda — to pole nie jest dostępne do wprowadzania danych. Służy ono wyłącznie do wyświetlania, czy salda dla okresu obrachunkowego zostały przeniesione, czy nie. W przypadku akcji Przeniesienia salda są tworzone dla wszystkich kont księgowych, które mają ustawienie Automatyczne przeniesienie salda w danych konta księgowego. Jeśli w aplikacji Konfiguracja ów parametr został ustawiony na automatyczne przenoszenie sald do księgowości finansowej, przeniesienia sald są automatycznie aktualizowane, gdy okres obrachunkowy jest otwierany w księgowości finansowej.
- Status okresu cząstkowego — w tym polu użytkownik może tworzyć i edytować statusy okresów. Za pomocą statusu okresu może on określić kolejność statusów dla okresów. Dopóki okres obrachunkowy ma status Utworzony, użytkownik może edytować to pole.
- Rodzaj dziennika — po ustawieniu tej wartości można określić, który dziennik powinien zostać utworzony – dziennik okresu, dziennik (dzienny) lub dziennik, który można dowolnie wywoływać. Jeśli użytkownik wybierze dziennik okresu, każde księgowanie otrzyma ponownie numer dziennika z danego okresu. Oznacza to, że jeśli okres obrachunkowy obowiązujący w danej firmie trwa od stycznia do grudnia, wszystkie księgowania za styczeń otrzymają numer dziennika 1, wszystkie księgowania za luty otrzymają numer 2 itd. W przypadku innego okresu obrachunkowego, tj. od kwietnia do marca, wszystkie księgowania w kwietniu otrzymują numer dziennika 1, a wszystkie księgowania w maju otrzymują numer dziennika 2. W takim przypadku pole Dziennik zapisów w księdze głównej nie jest istotne. Jeśli używany jest dziennik (dzienny), wówczas okno dialogowe księgowania zawsze stosuje do księgowania numer ustawiony w polu Dziennik zapisów w księdze głównej. Oznacza to, że jeśli przez cały rok podatkowy nie zostanie wydrukowany żaden dziennik, wówczas wszystkie księgowania otrzymają numer dziennika 1. Jeśli dziennik zostanie w końcu wydrukowany, numer zostanie zwiększony, a wszystkie księgowania otrzymają numer 2 od tego momentu.
- Dziennik zapisów w księdze głównej — to pole jest wypełniane automatycznie przez system. Aby sprawdzić jego funkcję, należy wrócić do poprzedniego pola Rodzaj dziennika.
- Bieżący rok (pole wyboru) — w księgowości finansowej może istnieć tylko jeden okres obrachunkowy oznaczony jako Bieżący. Pole to nie jest dostępne do wprowadzania danych. Okres obrachunkowy może być oznaczony jako Bieżący lub jako aktualny okres obrachunkowy tylko za pomocą akcji [Ustaw bieżący]. Jednocześnie poprzedni bieżący okres obrachunkowy nie jest już oznaczony jako bieżący okres obrachunkowy. Ta etykieta może się różnić w zakładce Środki trwałe i Controlling.
- Reorganizacja danych transakcyjnych — to pole reprezentuje status reorganizacji i pokazuje, czy dane transakcyjne dla okresu obrachunkowego mogą zostać zreorganizowane, czy też zostały już zreorganizowane. Możliwe są następujące wartości:
- Nie zreorganizowano — ten status reorganizacji jest wstępnie ustawiany po otwarciu nowego okresu obrachunkowego. Okres obrachunkowy, który można zreorganizować, można zresetować do statusu Nie zreorganizowano za pomocą akcji [Zmień status reorganizacji]. Przy tym ustawieniu dane transakcji dla okresu obrachunkowego nie mogą zostać zreorganizowane.
- Do zreorganizowania — tę wartość można ustawić tylko dla zamkniętego okresu obrotowego za pomocą akcji [Zmień status reorganizacji]. Możliwa jest reorganizacja danych transakcji dla okresu obrachunkowego ze statusem reorganizacji Do zreorganizowania.
- Częściowo zreorganizowane — jeśli tylko część danych transakcji dla okresu obrachunkowego została usunięta (zreorganizowana), otrzymuje status reorganizacji Częściowo zreorganizowane
- Zreorganizowane — jeśli wszystkie dopuszczalne dane transakcji dla okresu obrachunkowego zostały zreorganizowane, otrzymuje status reorganizacji Zreorganizowane
Zakładka Środki trwałe
Poniżej znajduje się szczegółowy opis pól:
- Status — to pole nie jest dostępne do wprowadzania danych; w zakładce Środki trwałe widoczny jest jedynie status okresu obrachunkowego. Status można zmienić za pomocą akcji Następny status. Użytkownik może określić kolejność statusów za pomocą aplikacji Statusy okresów obrachunkowych.
- Status okresu obrachunkowego — w tym polu użytkownik może utworzyć i edytować status okresu obrachunkowego dla danego okresu obrachunkowego środków trwałych. Za pomocą statusu okresu obrachunkowego może on określić kolejność statusów dla okresu obrachunkowego. Dopóki okres obrachunkowy ma status Utworzony, użytkownik nadal może edytować to pole.
- Przeniesienie salda — jeśli parametry w aplikacji Konfiguracja dla funkcji Środki trwałe wskazują na automatyczne przenoszenie sald, przeniesione salda są aktualizowane automatycznie podczas otwierania okresu obrachunkowego środków trwałych
- Status okresu cząstkowego — w tym polu użytkownik może tworzyć i edytować statusy okresów środków trwałych. Za pomocą statusu okresu może on określić kolejność statusów dla okresów. Dopóki okres obrachunkowy ma status Utworzony, użytkownik może edytować to pole.
- Ograniczenie amortyzacji — ograniczenie amortyzacji jest dostępne tylko w przypadku niepełnego okresu obrachunkowego. Ograniczenie amortyzacji określa wartość procentową, która zmniejsza roczny limit amortyzacji. Innym warunkiem wstępnym zmniejszenia rocznej amortyzacji jest aktywacja pola Ograniczenie amortyzacji w obszarze amortyzacji. Jeśli bieżący okres obrachunkowy jest niepełnym okresem obrachunkowym, wówczas użytkownik może skorzystać z tego ustawienia, aby zapewnić, że tylko częściowa amortyzacja zostanie określona dla tego okresu obrachunkowego.
Roczna amortyzacja dla środka trwałego (za 12 okresów): 12 000 EUR = odpowiednio 1 000 EUR na okres. Niepełny okres obrachunkowy z 9 miesiącami zostaje wyłączony: Jeśli użytkownik nie zdefiniuje ograniczenia amortyzacji dla niepełnego okresu obrachunkowego, program rozdzieli roczną amortyzację w wysokości 12 000 EUR na skrócony okres. W przypadku niepełnego okresu obrachunkowego z 9 okresami byłoby to 1 333,33 na okres cząstkowy. Jeśli jednak użytkownik chciałby osiągnąć częściową amortyzację, w tym przykładzie należy określić 75%. 12 000 EUR x 75% = 9 000 EUR: 9 okresów cząstkowych = 1 000 EUR na okres cząstkowy
- Bieżący rok (pole wyboru) — w księgowości finansowej może istnieć tylko jeden okres obrachunkowy oznaczony jako Bieżący. Pole to nie jest dostępne do wprowadzania danych. Okres obrachunkowy środków trwałych może być oznaczony jako Bieżący lub jako aktualny okres obrachunkowy tylko za pomocą akcji [Ustaw bieżący]. Jednocześnie poprzedni bieżący okres obrachunkowy nie jest już oznaczony jako bieżący okres obrachunkowy. Ta etykieta może się różnić w zakładce Księgowość finansowa i Controlling.
- Reorganizacja dokumentu przychodzącego — to pole reprezentuje status reorganizacji dla dokumentów przychodzących i pokazuje, czy dokumenty przychodzące środków trwałych na dany okres obrachunkowy mogą zostać zreorganizowane, czy też zostały już zreorganizowane. Możliwe są następujące wartości:
- Nie zreorganizowano — ten status reorganizacji jest wstępnie ustawiany po otwarciu nowego okresu obrachunkowego. Za pomocą akcji [Zmień status reorganizacji] użytkownik może zresetować status tego pola z Do zreorganizowania do status Nie zreorganizowano. Przy tym ustawieniu dokumenty przychodzące na dany okres obrachunkowy nie mogą zostać zreorganizowane.
- Do zreorganizowania — tą wartość można ustawić tylko dla zamkniętego okresu obrotowego za pomocą akcji [Zmień status reorganizacji]. Możliwa jest reorganizacja dokumentów przychodzących dla okresu obrachunkowego ze statusem reorganizacji Do zreorganizowania.
- Częściowo zreorganizowane — jeśli tylko część dokumentów przychodzących dla okresu obrachunkowego została usunięta (zreorganizowana), wówczas otrzymują one status reorganizacji Częściowo zreorganizowane
- Zreorganizowane — jeśli wszystkie dokumenty przychodzące dla okresu obrachunkowego zostały zreorganizowane, otrzymuje status reorganizacji Zreorganizowane
- Reorganizacja księgowań — to pole reprezentuje status reorganizacji dla księgowań środków trwałych i pokazuje, czy środki trwałe w danym okresie obrachunkowym mogą zostać zreorganizowane, czy też zostały już zreorganizowane. Możliwe są następujące wartości:
- Nie zreorganizowano — ten status reorganizacji jest wstępnie ustawiany po otwarciu nowego okresu obrachunkowego. Za pomocą akcji [Zmień status reorganizacji] użytkownik może zresetować status tego pola z Do zreorganizowania do status Nie zreorganizowano. Przy tym ustawieniu księgowania na dany okres obrachunkowy nie mogą zostać zreorganizowane.
- Do zreorganizowania — tą wartość można ustawić tylko dla zamkniętego okresu obrotowego za pomocą akcji [Zmień status reorganizacji]. Możliwa jest reorganizacja księgowość dla okresu obrachunkowego ze statusem reorganizacji Do zreorganizowania.
- Częściowo zreorganizowane — jeśli tylko część księgowań dla okresu obrachunkowego została usunięta (zreorganizowana), wówczas otrzymują one status reorganizacji Częściowo zreorganizowane
- Zreorganizowane — jeśli wszystkie dozwolone księgowania dla okresu obrachunkowego zostały zreorganizowane, otrzymuje status reorganizacji Zreorganizowane
- Reorganizacja danych transakcyjnych — to pole reprezentuje status reorganizacji i pokazuje, czy dane transakcyjne dla okresu obrachunkowego mogą zostać zreorganizowane, czy też zostały już zreorganizowane. Możliwe są następujące wartości:
- Nie zreorganizowano — ten status reorganizacji jest wstępnie ustawiany po otwarciu nowego okresu obrachunkowego. Okres obrachunkowy, który można zreorganizować, można zresetować do statusu Nie zreorganizowano za pomocą akcji [Zmień status reorganizacji]. Przy tym ustawieniu dane transakcji dla okresu obrachunkowego nie mogą zostać zreorganizowane.
- Do zreorganizowania — tę wartość można ustawić tylko dla zamkniętego okresu obrotowego za pomocą akcji [Zmień status reorganizacji]. Możliwa jest reorganizacja danych transakcji dla okresu obrachunkowego ze statusem reorganizacji Do zreorganizowania.
- Częściowo zreorganizowane — jeśli tylko część danych transakcji dla okresu obrachunkowego została usunięta (zreorganizowana), otrzymuje status reorganizacji Częściowo zreorganizowane
- Zreorganizowane — jeśli wszystkie dopuszczalne dane transakcji dla okresu obrachunkowego zostały zreorganizowane, otrzymuje status reorganizacji Zreorganizowane
- Reorganizacja dokumentów wychodzących — to pole reprezentuje status reorganizacji dla dokumentów wychodzących i pokazuje, czy dokumenty przychodzące środków trwałych na dany okres obrachunkowy mogą zostać zreorganizowane, czy też zostały już zreorganizowane. Możliwe są następujące wartości:
- Nie zreorganizowano — ten status reorganizacji jest wstępnie ustawiany po otwarciu nowego okresu obrachunkowego. Za pomocą akcji [Zmień status reorganizacji] użytkownik może zresetować status tego pola z Do zreorganizowania do status Nie zreorganizowano. Przy tym ustawieniu dokumenty wychodzące na dany okres obrachunkowy nie mogą zostać zreorganizowane.
- Do zreorganizowania — tą wartość można ustawić tylko dla zamkniętego okresu obrotowego za pomocą akcji [Zmień status reorganizacji]. Możliwa jest reorganizacja dokumentów wychodzących dla okresu obrachunkowego ze statusem reorganizacji Do zreorganizowania.
- Częściowo zreorganizowane — jeśli tylko część dokumentów wychodzących dla okresu obrachunkowego została usunięta (zreorganizowana), wówczas otrzymują one status reorganizacji Częściowo zreorganizowane
- Zreorganizowane — jeśli wszystkie dokumenty wychodzące dla okresu obrachunkowego zostały zreorganizowane, otrzymuje status reorganizacji Zreorganizowane
- Reorganizacja danych procesu — to pole pokazuje status reorganizacji dla danych procesu i pokazuje, czy dane procesu w środkach trwałych mogą zostać zreorganizowane na dany okres obrotowy, czy też zostały już zreorganizowane. Możliwe są następujące wartości:
- Nie zreorganizowano — ten status reorganizacji jest wstępnie ustawiany po otwarciu nowego okresu obrachunkowego. Za pomocą akcji [Zmień status reorganizacji] użytkownik może zresetować status tego pola z Do zreorganizowania do status Nie zreorganizowano. Przy tym ustawieniu dane procesowe dla danego okresu obrachunkowego nie mogą zostać zreorganizowane.
- Do zreorganizowania — tą wartość można ustawić tylko dla zamkniętego okresu obrotowego za pomocą akcji [Zmień status reorganizacji]. Możliwa jest reorganizacja danych procesu dla okresu obrachunkowego ze statusem reorganizacji Do zreorganizowania.
- Częściowo zreorganizowane — jeśli tylko część danych procesu dla okresu obrachunkowego została usunięta (zreorganizowana), wówczas otrzymują one status reorganizacji Częściowo zreorganizowane
- Zreorganizowane — jeśli wszystkie dopuszczalne dane procesu dla okresu obrachunkowego zostały zreorganizowane, wówczas otrzymuje on status reorganizacji Zreorganizowane
- Zarchiwizowano — to pole pokazuje, czy salda zostały już zarchiwizowane dla danego okresu obrachunkowego. W przypadku zarchiwizowanego okresu obrachunkowego raporty mogą być wywoływane tylko w grupach według konta środków trwałych. Dalsze grupowanie nie jest już możliwe. Wyłączona z tego jest analiza środków trwałych. Dane wyjściowe są nadal możliwe dla wszystkich środków trwałych.
Zakładka Controlling
Poniżej znajduje się szczegółowy opis pól:
- Status — to pole nie jest dostępne do wprowadzania danych; w zakładce Controlling widoczny jest jedynie status okresu obrachunkowego. Status można zmienić za pomocą akcji Następny status. Użytkownik może określić kolejność statusów za pomocą aplikacji Statusy okresów obrachunkowych.
- Status okresu obrachunkowego — w tym polu użytkownik może utworzyć i edytować status okresu obrachunkowego dla danego okresu obrachunkowego controllingu. Za pomocą statusu okresu obrachunkowego może on określić kolejność statusów dla okresu obrachunkowego. Dopóki okres obrachunkowy ma status Utworzony, użytkownik nadal może edytować to pole.
- Przeniesienie salda — jeśli parametry w aplikacji Konfiguracja dla funkcji Controlling wskazują na automatyczne przenoszenie sald, przeniesione salda są aktualizowane automatycznie podczas otwierania okresu obrachunkowego controllingu
- Status okresu cząstkowego — w tym polu użytkownik może tworzyć i edytować statusy okresów controllingu. Za pomocą statusu okresu może on określić kolejność statusów dla okresów. Dopóki okres obrachunkowy ma status Utworzony, użytkownik może edytować to pole.
- Bieżący rok (pole wyboru) — w księgowości finansowej może istnieć tylko jeden okres obrachunkowy oznaczony jako Bieżący. Pole to nie jest dostępne do wprowadzania danych. Okres obrachunkowy może być oznaczony jako Bieżący lub jako aktualny okres obrachunkowy tylko za pomocą akcji [Ustaw bieżący]. Jednocześnie poprzedni bieżący okres obrachunkowy nie jest już oznaczony jako bieżący okres obrachunkowy. Ta etykieta może się różnić w zakładce Księgowość finansowa i Środki finansowe.
- Reorganizacja danych transakcyjnych — to pole reprezentuje status reorganizacji i pokazuje, czy dane transakcyjne controlingu za dany okresu obrachunkowego mogą zostać zreorganizowane, czy też zostały już zreorganizowane. Możliwe są następujące wartości:
- Nie zreorganizowano — ten status reorganizacji jest wstępnie ustawiany po otwarciu nowego okresu obrachunkowego. Okres obrachunkowy, który można zreorganizować, można zresetować do statusu Nie zreorganizowano za pomocą akcji [Zmień status reorganizacji]. Przy tym ustawieniu dane transakcji dla okresu obrachunkowego nie mogą zostać zreorganizowane.
- Do zreorganizowania — tę wartość można ustawić tylko dla zamkniętego okresu obrotowego za pomocą akcji [Zmień status reorganizacji]. Możliwa jest reorganizacja danych transakcji dla okresu obrachunkowego ze statusem reorganizacji Do zreorganizowania.
- Częściowo zreorganizowane — jeśli tylko część danych transakcji dla okresu obrachunkowego została usunięta (zreorganizowana), otrzymuje status reorganizacji Częściowo zreorganizowane
- Zreorganizowane — jeśli wszystkie dopuszczalne dane transakcji dla okresu obrachunkowego zostały zreorganizowane, otrzymuje status reorganizacji Zreorganizowane
Zakładka Okresy
Dane okresów księgowych są wyświetlane w tabeli z opisem Okresy w następujących kolumnach:
- Identyfikator — w tej kolumnie użytkownik może wprowadzić identyfikator okresu. Identyfikator musi być unikalny dla wszystkich okresów.
- Opis — opis jest dodatkową nazwą okresu. Znaczące opisy pozycji ułatwiają użytkownikowi znalezienie właściwego okresu. Opis może być wybrany zgodnie z wymaganiami i może być niejednoznaczny. Oznacza to, że kilka okresów może mieć ten sam opis. Zaleca się jednak stosowanie różnych opisów w każdym przypadku. Opis można wprowadzić w kilku językach.
- Początek — w tej kolumnie wyświetlana jest data rozpoczęcia okresu księgowego. Data rozpoczęcia pierwszego okresu księgowego odpowiada dacie rozpoczęcia okresu obrachunkowego. Data rozpoczęcia każdego kolejnego okresu księgowego to następny dzień po dacie zakończenia poprzedniego okresu księgowego. Użytkownik nie może edytować daty rozpoczęcia.
- Koniec — w tej kolumnie użytkownik może utworzyć datę zakończenia okresu księgowego
- Typ — to pole nie jest dostępne do wprowadzenia danych. Jest ono wypełniane automatycznie przez program i określa typ okresu. Kategorie mogą obejmować okres przeniesiony, okres księgowy i okres zamknięcia.
- Status — w tym polu wyświetlany jest status okresu księgowego. Status okresu można zmienić za pomocą akcji [Następny status] lub [Poprzedni status]. Przed wywołaniem akcji należy wybrać okres, który ma zostać zmieniony.
- Możliwość księgowania — użytkownik może skorzystać z tego pola, aby kontrolować, czy księgowania mogą być dokonywane w okresie, który jest już otwarty, ale leży w przyszłości
- Bieżący okres — w aplikacji może istnieć tylko jeden bieżący okres. Okres jest oznaczony jako Bieżący za pomocą akcji [Ustaw bieżący]. Przed wywołaniem akcji należy wybrać okres, który ma zostać zmieniony. Jednocześnie poprzedni okres bieżący nie jest już używany jako okres bieżący. Bieżący okres jest używany w aplikacjach typu Lista jako domyślny.
- Nazwa raportowania — użytkownik wprowadza nazwę okresów, która powinna być używana do reprezentowania ich w zdefiniowanych raportach. Przykładowo: Grudzień 2017 lub 12/2017 lub 12.17. Ta kolumna jest dostępna tylko w zakładce Księgowość finansowa i Controlling.
- Obliczanie amortyzacji do — użytkownik może skorzystać z tego pola do kontrolowania okresu, do którego amortyzacja powinna być obliczana. Ta kolumna jest dostępna tylko w zakładce Środki trwałe.
Zamknięcia na koniec okresu
Zamknięcia na koniec okresu służą do zamykania otwartych okresów księgowych w okresie obrachunkowym. Nie można przypisywać księgowań do zamkniętych okresów księgowych. Inwentaryzacja zamkniętych okresów księgowych jest zatem ostateczna. Okresy księgowe mogą być zamykane tylko sekwencyjnie i bez luk. Przed zamknięciem okresu księgowego wszystkie poprzedzające okresy księgowania muszą zostać zamknięte. Jeśli okres księgowy, który ma zostać zamknięty, jest ostatnim okresem księgowym w okresie obrachunkowym, okres obrachunkowy również zostaje zamknięty.
Akcje dla okresu obrachunkowego i okresów cząstkowych
Dla okresów obrachunkowych i ich okresów cząstkowych istnieją różne akcje, które można wykonać za pomocą określonych przycisków. Przyciski akcji dla okresów cząstkowych są dostępne w obszarze roboczym dla okresu obrachunkowego. Przyciski akcji dla poszczególnych okresów są dostępne w górnym wierszu tabeli okresów. Użytkownik może wykonać następujące akcje:
Akcje dla okresów obrachunkowych:
- [Poprzedni status]
- [Następny status]
- [Użyj okresów wzorcowych]
- [Ustaw bieżący]
- [Przeniesienie salda]
- [Zmień status reorganizacji]
- [Usuń przeniesione salda] (tylko dla okresu obrotowego controllingu)
Akcje dla okresów cząstkowych:
- [Dodaj okres przeniesienia]
- [Dodaj okres księgowy]
- [Dodaj okres zamknięcia]
- [Dodaj wiele okresów księgowych]
- [Wstaw/Usuń znacznik usuwania]
- [Poprzedni status]
- [Następny status]
- [Ustaw bieżący]
Możliwe akcje opisano bardziej szczegółowo poniżej.
Akcja: [Poprzedni status]
Za pomocą akcji [Poprzedni status] użytkownik może zmienić status okresu obrachunkowego na poprzedni. Może on zdefiniować znaczenie statusów i ich kolejność w danych podstawowych aplikacji Statusy okresów obrachunkowych.
Akcja: [Następny status]
Za pomocą akcji [Następny status] użytkownik może zmienić status okresu obrachunkowego na następny status zgodnie z kolejnością określoną w aplikacji Statusy okresów obrachunkowych.
Akcja: [Użyj okresów wzorcowych]
Za pomocą akcji [Użyj okresów wzorcowych] użytkownik może określić, czy chciałby używać przykładowych okresów w danej zakładce (np. Księgowość finansowa). Jeśli aktywuje on przycisk, wszystkie okresy z zakładki Okresy wzorcowe zostaną przeniesione do aktualnie aktywnej zakładki. Istniejące okresy otrzymają znacznik usuwania. Wszystkie zmiany, które zostaną wykonane później w zakładce Okresy wzorcowe, zostaną automatycznie przeniesione do tej aktywnej zakładki. Jeśli przycisk zostanie dezaktywowany, to dezaktywowana zostanie również funkcja przenoszenia okresów wzorcowych. Okresy pozostaną w zakładce, ale będą niezmienione.
Akcja: [Ustaw bieżący]
W każdym przypadku tylko jeden okres obrachunkowy może być bieżącym okresem obrachunkowym. Okres jest oznaczany jako Bieżący rok za pomocą akcji [Ustaw bieżący]. Jednocześnie poprzedni bieżący okres obrachunkowy nie jest już oznaczany jako bieżący okres obrachunkowy.
Akcję tę można wywołać i kontrolować w zakładkach Księgowość finansowa, Środki trwałe i Controlling, niezależnie dla każdego przypadku. Oznacza to, że np. okres obrachunkowy może być oznaczony w zakładce Księgowość finansowa jako okres obrachunkowy, ale nie w zakładce Środki trwałe i Controlling. Bieżący rok jest wykorzystywany m. in. jako wartość domyślna do analizy i wyświetlania.
Akcja: [Przeniesienie salda]
Za pomocą akcji [Przeniesienie salda] tworzone są salda przeniesione dla wszystkich kont księgowych, które mają ustawienie Automatyczne przeniesienie salda w głównym koncie księgowym.
Akcję [Przeniesienie salda] można wywołać tylko raz. Oznacza to, że wszystkie konta syntetyczne, które do tej pory NIE mają ustawienia Automatyczne przeniesienie salda, również nie są objęte tym automatycznym przeniesieniem. Jeśli w grę wchodzą konta bilansowe, które muszą zostać przeniesione, zalecana jest następująca procedura:
- uruchomienie aplikacji Konta księgowe
- wyszukanie odpowiednich konta księgowych
- zmiana ustawienia w polu Tworzenie przeniesienia salda z Nieaktywne na Automatyczne
- teraz należy przejść do aplikacji Przebudowa sald. Otworzy się okno dialogowe. W oknie tym należy określić, od którego okresu obrachunkowego salda mają zostać odbudowane. Dla wszystkich kont księgowych, które mają ustawienie Automatyczne przenoszenie sald, system sprawdza, czy przeniesione salda zostały już utworzone dla określonych lat. Jeśli tak nie jest, przeniesione salda są dodawane dla odpowiednich kont księgowych.
Akcja: [Zmień status reorganizacji]
Za pomocą akcji [Zmień status reorganizacji] użytkownik może ustawić okres obrachunkowy na Do zreorganizowania lub zresetować zreorganizowany okres obrachunkowy na Nie zreorganizowano. Akcję tę można wywołać i kontrolować niezależnie od siebie w zakładkach Księgowość finansowa, Środki trwałe i Controlling. Oznacza to np. że okres obrachunkowy może być oznaczony jako Do zreorganizowania w zakładce Księgowość finansowa, ale nie w zakładce Controlling.
Okres obrachunkowy można ustawić jako Do zreorganizowania tylko wtedy, gdy
- okres obrachunkowy zakończył się
- istniejące poprzednie okresy mają co najmniej status Do zreorganizowania
- użytkownik ma uprawnienia do zmiany statusu reorganizacji. Informacje na ten temat można znaleźć w punkcie Uprawnienia specjalne
W przypadku okresu obrachunkowego podlegającego reorganizacji, dane transakcyjne z księgowości finansowej, środków trwałych lub dane transakcyjne z controllingu mogą zostać usunięte z systemu za pomocą aplikacji reorganizacyjnych. Jeśli reorganizacja została przeprowadzona dla okresu obrachunkowego, wówczas można to zobaczyć w polu Reorganizacja danych transakcyjnych dla odpowiedniego okresu obrachunkowego.
Szczegółowy opis reorganizacji danych transakcyjnych w księgowości finansowej można znaleźć w dokumentacji Wprowadzenie: Reorganizacja księgowości finansowej.
Akcja: [Usuń przeniesione salda]
Ta akcja jest dostępna tylko w zakładce Controlling. Akcja [Usuń przeniesione salda] jest przydatna, gdy przeniesione salda zostały nieprawidłowo aktywowane w obszarze Controlling lub przeniesione salda nie są zgodne z minionym rokiem. W używanych typach wymiarów określa się, czy salda przeniesione mają być generowane w controllingu. Akcja [Usuń przeniesione salda] spowoduje usunięcie przeniesionych sald wszystkich typów wymiarów. W przypadku ukierunkowanego usuwania w poszczególnych typach wymiarów z późniejszym ponownym tworzeniem sald przeniesionych dostępna jest aplikacja w tle Odtworzenie przeniesionych sald.
Akcje: [Dodaj okres przeniesienia]
Za pomocą akcji [Dodaj okres przeniesienia] użytkownik może dodać nowy okres z kategorii Okres przeniesienia do tabeli okresów. W każdym okresie obrachunkowym może istnieć tylko jeden okres przeniesienia. W okresie przeniesienia tworzone lub reprezentowane są wartości bilansu otwarcia. Etykieta okresu przeniesienia zaczyna się zawsze od 00.YY. Jeśli w danym okresie obrachunkowym nie ma okresu przeniesienia, zostanie on dodany automatycznie z saldem przeniesionym najpóźniej.
Akcje: [Dodaj okres księgowy]
Za pomocą akcji [Dodaj okres księgowy] użytkownik może dodać nowy okres z kategorii Okres księgowy do tabeli okresów.
Akcja: [Dodaj okres zamknięcia]
Za pomocą akcji [Dodaj okres zamknięcia] użytkownik może dodać nowy okres z kategorii Okres zamknięcia do tabeli okresów. Po otwarciu nowego okresu obrachunkowego można dodać dowolną liczbę okresów zamknięcia. Dopóki okres obrachunkowy ma status Zarejestrowany, okresy zamknięcia mogą być nadal usuwane lub dodawane ponownie, również w późniejszym czasie.
Akcja: [Dodaj wiele okresów księgowych]
Za pomocą akcji [Dodaj wiele okresów księgowych] użytkownik może dodać wiele okresów z kategorii Okres księgowy. Gdy użytkownik wykona tę akcję, wówczas otworzy się okno dialogowe. W tym oknie dialogowym dostępne są następujące pola:
- Okres — w tym dwuczęściowym polu użytkownik wprowadza okres, dla którego chciałby wprowadzić wiele okresów. Wprowadza on początek okresu w pierwszej części pola i koniec okresu w drugiej części. Domyślnie stosowany jest początek jeszcze nieistniejącego okresu i koniec roku podatkowego.
- Długość okresu — w tym polu użytkownik może wprowadzić długość okresów, które system powinien wygenerować, w dniach lub miesiącach
Akcja: [Wstaw/Usuń znacznik usuwania]
Dopóki okres obrachunkowy, w tym jego okresy, ma status Zarejestrowany, użytkownik może usunąć cały okres obrachunkowy lub jego poszczególne okresy cząstkowe. Jeśli okres obrachunkowy ma następny status Otwarty budżet, nie jest już możliwe usunięcie poszczególnych okresów lub całego okresu obrachunkowego, chyba że okres obrachunkowy nie został jeszcze zaksięgowany i można wrócić do poprzedniego statusu. Ogólna zasada jest jednak następująca: okresu obrachunkowego nie można usunąć, dopóki istnieje kolejny okres obrachunkowy.
Okres obrachunkowy można usunąć za pomocą znacznika usuwania na standardowym pasku przycisków. Okres można usunąć za pomocą znacznika usuwania w tabeli okresów po jego wybraniu.
Akcje: [Poprzedni status]
Za pomocą akcji [Poprzedni status] użytkownik może zmienić status wybranego okresu na poprzedni. Użytkownik może zdefiniować znaczenie statusów i ich kolejność w aplikacji Statusy okresów obrachunkowych.
Akcje: [Następny status]
Za pomocą akcji [Następny status] użytkownik może zmienić status wybranego okresu na następny status. Użytkownik może zdefiniować znaczenie statusów i ich kolejność w aplikacji Statusy okresów obrachunkowych. Jeśli status jest ustawiony na Zakończone okres zostanie zamknięty automatycznie.
Zawsze może istnieć tylko jeden bieżący okres obrachunkowy. Możliwe jest ustawienie bieżącego okresu za pomocą akcji [Ustaw bieżący], ale także za pomocą akcji [Poprzedni status] lub [Następny status] (w zależności od bieżącego statusu okresu). Należy jednak najpierw wybrać odpowiedni wiersz z okresem w tabeli okresów; w przeciwnym razie akcje związane z okresem nie będą dostępne.
Bieżący okres jest używany jako wartość domyślna w aplikacjach typu Lista w obszarach Księgowość finansowa, Środki trwałe i Controling.
Uprawnienia specjalne
Aplikacja Okresy obrachunkowe posiada następujące uprawnienia specjalne, które odnoszą się do akcji w aplikacji. Użytkownik może przypisać uprawnienia do tych umiejętności w aplikacji Role uprawnień.
- Zdolność do reorganizacji danych operacji w księgowości finans. com.sem.ext.app.fin.financialaccounting.Reorganization
Jeśli użytkownik posiada to uprawnienie, wówczas może on zmienić status reorganizacji w okresie obrachunkowym na zakładce Księgowość finansowa i wywołać aplikację działającą w tle w celu reorganizacji danych.