Szablony jednostek ładunkowych

Jednostki ładunkowe opisują sposób pakowania produktów do wysyłki. Szablony jednostek ładunkowych to dane podstawowe, które umożliwiają automatyczne pakowanie produktów w aplikacjach Przyjęcie towaru i Zlecenia dostawy. Szablon jednostki ładunkowej opisuje wzorzec pakowania dla określonego środka załadunku.

Szablony jednostek ładunkowych mogą być przechowywane w danych podstawowych artykułu. Automatyczne pakowanie odbywa się przy użyciu zapisanego szablonu, o ile podczas uruchamiania algorytmu pakowania nie określono innego szablonu. Szablony jednostek ładunkowych mogą odwoływać się do innych szablonów jednostek ładunkowych, dzięki czemu można automatycznie tworzyć wielopoziomowe struktury pakowania.

Niniejsza dokumentacja opisuje sposób tworzenia szablonów jednostek ładunkowych w systemie oraz strukturę aplikacji o tej samej nazwie. Instrukcje dotyczące obsługi szablonów jednostek ładunkowych można znaleźć w dokumentacji Instrukcje: Szablony jednostek ładunkowych.

Definicje terminów

  • Jednostki ładunkowe — jest to kombinacja artykułów w lub na odpowiednim miejscu składowania w celu ich przechowywania lub wysyłki. Jednostka ładunkowa może również obejmować inne jednostki ładunkowe.
  • Szablony jednostek ładunkowych — służą do automatycznego tworzenia jednostek ładunkowych na podstawie zlecenia dostawy lub przyjęcia towaru.
  • Ładunek —  jest to grupa dostaw, które mają zostać przetransportowane do miejsca docelowego w ramach jednej operacji.

Opis aplikacji

Szablony jednostek ładunkowych opisują wzorzec pakowania. Taki szablon pakowania może być wykorzystywany do automatycznego tworzenia jednostek ładunkowych. Aplikacja Szablony jednostek ładunkowych składa się z nagłówka, obszaru roboczego i struktury wyświetlanej w obszarze nawigacji. Obszar roboczy zawiera listę elementów i edytor elementów.

Szablony jednostek ładujących mogą zawierać dwa warianty elementów szablonu:

  • Element szablonu z odniesieniem do innego szablonu jednostki ładunkowej i specyfikacją ilości.

Ten element szablonu opisuje, ile jednostek środków załadunku dodatkowego szablonu jednostki ładunkowej ma zostać zapakowanych do jednostki ładunkowej bieżącego szablonu. Ten wariant może być używany do tworzenia wielopoziomowych wzorców pakowania.

  • Szablon elementu z polem ilości i polem wyboru Przejmij ilość z artykułu.

Jednostka musi być zawsze wprowadzona w polu ilości. Wprowadzenie ilości jest możliwe tylko wtedy, gdy pole wyboru nie jest aktywne. Podczas późniejszego pakowania pozycji artykułu, pole ilości jest interpretowane w różny sposób w zależności od stanu pola wyboru:

    • Jeśli pole wyboru jest aktywne, określona jednostka miary jest uważana za jednostkę opakowania. Algorytm pakowania wykorzystuje tę jednostkę na liście jednostek opakowania w danych podstawowych artykułu, aby określić, ile tego artykułu należy zapakować w jednostkę ładunkową.
    • Jeśli pole wyboru nie jest zaznaczone, w jednostkach ładunkowych zostanie zapakowana dokładna ilość towaru określona w polu ilości.

Nagłówek

Wpis w polu Szablon jednostki ładunkowej jednoznacznie identyfikuje szablon jednostki ładunkowej. W innych polach szablonu jednostki ładunkowej wprowadza się lub wybiera dane opisujące ten szablon jednostki ładunkowej bardziej szczegółowo.

Poniżej znajduje się szczegółowy opis pól nagłówka:

  • Szablon jednostek ładunkowych — w tym polu wprowadzana jest identyfikator szablonu jednostki ładunkowej. Identyfikator może składać się z liter oraz znaków i mieć maksymalną długość 25 znaków.
  • Oznaczenie — w tym polu wyświetlana jest nazwa istniejącego szablonu jednostki ładunkowej. Jeśli użytkownik tworzy nowy szablon jednostki ładunkowej, wówczas wprowadza on nazwę w tym polu. Oznaczenie jest dodatkową nazwą dla szablonu jednostki ładunkowej. Wyróżniające oznaczenia ułatwiają użytkownikowi ich wyszukiwanie. Nazwa jest dowolna i może być niejednoznaczna, tzn. kilka szablonów jednostek ładunkowych może mieć tę samą nazwę. Niemniej jednak, zalecane jest przypisywanie różnych nazw dla każdego przypadku.
  • Środek załadunku — środek załadunku opisuje opakowanie zewnętrzne i, jeśli aktywowana została funkcja Zarządzanie miejscami składowania, służy również do określania miejsc składowania, w których można magazynować tę jednostkę ładunkową. W tym polu użytkownik wprowadza środek załadunku samodzielnie lub korzystając z pomocy wyszukiwania wartości, aby wybrać środek załadunku, który zawiera elementy zawarte w tym szablonie jednostki ładunkowej.
Wskazówka
Środek załadunku jest rejestrowany w aplikacji Artykuły, widok Logistyka magazynowa z typem materiału Środki załadunku.

Obszar roboczy

Obszar roboczy aplikacji Szablony jednostek ładunkowych składa się z tabeli pozycji i edytora pozycji. Pozycje zawarte w szablonie jednostki ładunkowej są wyświetlane w edytorze pozycji i w tabeli pozycji. Możliwe są następujące pozycje:

  • dokładne ilości
  • inny szablon jednostki ładunkowej ze wskazaniem ilości
Tabela pozycji

Opis przycisku, znajdującego się w górnym wierszu:

  • [Wstaw/Usuń znacznik usuwania] — wybranie przycisku powoduje dodanie znacznika usuwania do pozycji zaznaczonej w tabeli pozycji lub usunięcie istniejącego znacznika usuwania

Tabela pozycji zawiera następujące kolumny:

  • Numer pozycji — wyświetlana jest numeracja pozycji szablonu jednostki ładunkowej
  • Przejmij ilość z artykułu (pole wyboru) — to pole wyboru wskazuje dla wierszy typu Definicja ilości, czy ilości powinny być wybierane z danych podstawowych artykułu dla jednostek ładunkowych, które są tworzone z tego szablonu zgodnie z jednostką opakowania
  • Szablon jednostek ładunkowych — wyświetlany jest identyfikator szablonu jednostki ładunkowej zawartego w tej pozycji.
Uwaga
Dozwolone są również szablony jednostek ładunkowych, które z kolei zawierają szablony jednostek ładunkowych. Głębokość zagnieżdżenia jest dowolna.
  • Ilość — w tej kolumnie wyświetlana jest ilość z odpowiednią jednostką dla wszystkich pozycji. W przypadku szablonów jednostek ładunkowych jest to jednostka środka załadunku używanego w szablonie jednostki ładunkowej. Poniższe punkty dotyczą definicji ilości:
    • Jeśli pole wyboru jest aktywne, określona jednostka miary jest traktowana jako jednostka opakowania. Algorytm pakowania wykorzystuje tę jednostkę na liście jednostek opakowania w danych podstawowych artykułu, aby określić, ile pakowanego artykułu należy zapakować w jednostkę ładunkową.
    • Jeśli pole wyboru nie jest zaznaczone, w jednostkach ładunkowych zostanie zapakowana dokładna ilość towaru określona w polu ilości.
Edytor pozycji

Edytor pozycji umożliwia dodawanie i edytowanie pozycji. Aby edytować pozycje z tabeli pozycji należy wskazać odpowiedni wiersz i kliknąć dwukrotnie, aby przenieść go do edytora pozycji.

Opis przycisków, znajdujących się w górnym wierszu edytora pozycji:

  • [Rejestracja definicji ilości] — za pomocą tego przycisku można otworzyć puste pole wprowadzania danych dla nowej pozycji definicji ilości
  • [Rejestruj szablon jednostki ładunkowej] — za pomocą tego przycisku można przejść do pustego okna wprowadzania nowej pozycji dla szablonu jednostki ładunkowej
Uwaga
Ta opcja jest dostępna tylko dla szablonów, które odwołują się do środków załadunku umożliwiających zagnieżdżanie jednostek ładunkowych.
  • [Duplikacja] — za pomocą tego przycisku można powielić pozycję w edytorze pozycji
  • [Wstaw/Usuń znacznik usuwania] — za pomocą tego przycisku można dodać znacznik usuwania do pozycji z tabeli pozycji, które zostały przeniesione do edytora pozycji poprzez dwukrotne kliknięcie wiersza, lub usunąć znacznik usunięcia, jeśli pozycja już go posiada

W zależności od wybranego przycisku, dostępne są następujące pola wprowadzania danych:

Przycisk [Rejestracja definicję ilości]

Poniżej znajduje się szczegółowy opis pól pojawiających się po wybraniu tego przycisku:

  • Przejmij ilość z artykułu — to pole wyboru wskazuje dla wierszy typu Definicja ilości, czy ilości powinny być wybierane z danych podstawowych artykułu dla jednostek ładunkowych utworzonych z tego szablonu zgodnie z jednostką opakowania
  • Ilość — jeśli pole wyboru jest aktywne, określona jednostka miary jest traktowana jako jednostka opakowania. Algorytm pakowania wykorzystuje tę jednostkę na liście jednostek pakowania w danych podstawowych artykułu, aby określić, ile pakowanego artykułu należy zapakować w jednostkę ładunkową. Jeśli pole wyboru nie jest aktywowane, dokładna ilość elementu określona w polu ilości zostanie później zapakowana w jednostkach ładunkowych.
Przycisk [Rejestruj szablon jednostki ładunkowej]

Poniżej znajduje się szczegółowy opis pól pojawiających się po wybraniu tego przycisku:

  • Szablon jednostek ładunkowych — w tym polu należy wprowadzić identyfikator istniejącego szablonu jednostki ładunkowej, który ma zostać użyty w tej pozycji
  • Ilość — to pole służy do określenia, ile jednostek szablonu jednostki ładunkowej powinno zostać uwzględnionych w tej pozycji. Jako jednostkę miary należy wybrać jednostkę bazową urządzenia załadowczego z określonego szablonu jednostki załadowczej.

Widok struktury

W obszarze nawigacji aplikacji, zakładka Struktura jednostek ładunkowych pokazuje, które szablony jednostek ładunkowych są aktualnie powiązane z załadowanym szablonem jednostki ładunkowej.

Widok ten jasno pokazuje, który szablon jednostki ładunkowej reprezentuje opakowanie zewnętrzne i pokazuje wszystkie szablony jednostek ładunkowych, które zawiera. Użytkownik może sprawdzić, który szablon jednostki ładunkowej jest zawarty w innym i jakie ilości zawiera.

Konfiguracja

Dla aplikacji Szablony jednostek ładunkowych nie są wymagane dodatkowe ustawienia w aplikacji Konfiguracja.

Jednostki biznesowe

Następująca jednostka biznesowa jest istotna dla aplikacji Szablony jednostek ładunkowych, która jest używana do np.:

  • Przyporządkowania uprawnień
  • Definiowania działań
  • Importu lub eksportu danych.

Szablony jednostek ładunkowych

com.cisag.app.shipping.obj.UnitLoadTemplate

Jednostka biznesowa należy do następującej grupy jednostek biznesowych:

Magazyn – dane dowodu

com.cisag.app.inventory.OrderData

Uprawnienia

Uprawnienia mogą zostać przyporządkowane za pomocą ról uprawnień jak również poprzez przyporządkowanie organizacji. Szczegółowe informacje można znaleźć w artykule Uprawnienia.

Uprawnienia specjalne

Aplikacja Szablony jednostek ładunkowych nie posiada żadnych uprawnień specjalnych.

Przyporządkowania organizacyjne

Struktury organizacyjne służą do kontrolowania, które dane mogą być przeglądane lub edytowane. W tym celu w aplikacji Konfiguracja należy aktywować funkcję Uprawnienia do treści.

Aby umożliwić użytkownikowi korzystanie z aplikacji Szablony jednostek ładunkowych, użytkownik ten musi być przyporządkowany do organizacji, która jest połączona z następującą strukturą organizacyjną:

  • Logistyka magazynowa

Funkcje specjalne

Aplikacja Szablony jednostek ładunkowych nie posiada żadnych funkcji specjalnych.

Uprawnienia dla partnerów biznesowych

Aplikacja Szablony jednostek ładunkowych nie jest dostępna dla partnerów biznesowych.

Czy ten artykuł był pomocny?