Transakcje magazynowe

Niniejsza dokumentacja opisuje sposób mapowania transakcji magazynowych w systemie oraz strukturę aplikacji o tej samej nazwie. Użytkownik dowie się, w jaki sposób transakcja magazynowa może odnosić się do innych aplikacji i jednostek biznesowych oraz w jaki sposób jest zintegrowana z procesami biznesowymi. Wyjaśniono również wpływ różnych parametrów transakcji, w szczególności klucza transakcji, na transakcje magazynowe i kontrole systemu.

O roli kluczy transakcji i sposobie ich rejestrowania można przeczytać w dokumentacji Klucze transakcji.

Instrukcje dotyczące obsługi aplikacji Transakcje magazynowe, np. jak wprowadzać transakcje magazynowe lub edytować pliki błędnych księgowań, można znaleźć w dokumentacji Instrukcje: Transakcje magazynowe.

Definicje terminów

  • Zarządzanie zapasami — jest to aktualizacja bieżących stanów magazynowych. Aktualizacja ta jest dokonywana przez serwer logistyki magazynowej po transakcji magazynowej z przesunięciem ilościowym. Zarządzanie zapasami odbywa się na najniższym poziomie strukturalnym magazynu i artykułu lub specyfikacji. Jeśli artykuł ma kilka równoległych jednostek magazynowych, ilości są przechowywane w przeliczeniu na jednostkę. Ilości zapasów mogą mieć również różne właściwości, tj. podział na różne statusy kontroli jakości.
  • Wycena stanów magazynowych — jest to ciągłe obliczanie odpowiedniej wartości dla stanów magazynowych artykułu w magazynie, wyrażonej w jednostkach pieniężnych (walutach lokalnych firmy). Wszystkie transakcje magazynowe, które prowadzą do zmian w ilości lub wartości artykułu objętego zarządzaniem zapasami, są dokumentowane w różnych procedurach wyceny. W trakcie przetwarzania transakcji magazynowej przy użyciu serwera logistyki magazynowej, stany magazynowe są aktualizowane i wyceniane przy użyciu metody średniej ruchomej ceny. Okresowe wyceny stanów magazynowych, takie jak FIFO (pierwsze przyszło/pierwsze wyszło) lub LIFO (ostatnie przyszło/pierwsze wyszło), można konsekwentnie określić dopiero po zakończeniu okresu księgowego.
  • Plik błędnych księgowań — zapisuje nieprawidłowe transakcje magazynowe. Nieprawidłowe transakcje magazynowe mogą wystąpić podczas automatycznego generowania transakcji. Transakcja pozostaje w pliku błędnych księgowań do momentu jego skorygowania i przeprowadzenia ręcznej transakcji. Plik błędnych księgowań musi być pusta przed zamknięciem okresu księgowego.
  • Klucz transakcji — jest on używany do opisania transakcji magazynowej. Klucz transakcji zawiera m. in. informacje o rodzaju przeprowadzanej transakcji, takiej jak przychód, rozchód, przesunięcie, przeszacowanie lub korekta. Klucz transakcji wskazuje również, czy transakcja jest transakcją główną czy drugorzędną.
  • Serwer logistyki magazynowej — jest on odpowiedzialny za aktualizację ilości zapasów i średniej ruchomej ceny dla przypisanych do niego magazynów. W przypadku magazynów, które są podzielone na miejsca składowania, serwer logistyki magazynu wykonuje dodatkowe zadania, takie jak rezerwacje miejsc składowania i zapasów oraz odpisywanie różnic inwentaryzacyjnych. Zlecenie przetwarzania jest generowane po uruchomieniu serwera logistyki magazynowej. Jeśli magazyn jest podzielony na miejsca składowania, wówczas dane związane z zarządzaniem miejscami składowania są przechowywane w pamięci głównej w celu zminimalizowania czasu dostępu.
  • Transakcje magazynowe — służą one do dokumentowania wszystkich ruchów ilościowych i wartościowych w ramach logistyki magazynowej. W trakcie transakcji magazynowych, stany magazynowe są aktualizowane i wyceniane w zależności od użytego klucza transakcji.

Opis aplikacji

Wszystkie procesy, które prowadzą do zmian w ilości lub wartości artykułu objętego zarządzaniem zapasami, są dokumentowane w formie transakcji magazynowych. Transakcje magazynowe są generowane automatycznie na podstawie procesów poprzedzających, ale mogą być również importowane lub wprowadzane ręcznie w aplikacji Transakcje magazynowe.

Transakcje magazynowe są przetwarzane asynchronicznie przez serwer logistyki magazynowej, odpowiedzialny za dany magazyn. Podczas przetwarzania, serwer logistyki magazynowej aktualizuje stany i wartości zapasów, w zależności od użytego klucza transakcji. Magazyn może być przypisany tylko do jednego serwera logistyki magazynowej. Jeśli serwer logistyki magazynowej nie działa, nie są również przetwarzane transakcje magazynowe dla przypisanych magazynów. Więcej informacji na temat serwera logistyki magazynu można znaleźć w dokumentacji Serwer logistyki magazynowej.

Każda transakcja posiada następujące numery:

  • Numer transakcji — jest on generowany na podstawie schematu numeracji, zapisanego w używanym kluczu transakcji
  • Identyfikator — jest to unikalny numer w bazie danych. Jest on przypisywany przez system podczas tworzenia transakcji magazynowej
  • Numer przetwarzania — jest on przypisywany podczas przetwarzania przez serwer logistyki magazynowej i jest unikalny po przyporządkowaniu. Jeśli numer przetwarzania wynosi zero (0), oznacza to, że transakcja magazynowa nie została jeszcze przetworzona przez serwer logistyki magazynowej i w związku z tym nie została uwzględniona w stanie magazynowym lub wartości magazynowej.

Przesunięcie lub przeszacowanie skutkuje dwoma istotnymi transakcjami magazynowymi (jedna transakcja magazynowa dla rozchodu i jedna transakcja magazynowa dla przychodu), które mają przypisany ten sam numer transakcji. Identyfikator jest jednak zawsze unikalny. Jeśli zaksięgowana ilość jest dodatnia, to transakcja rozchodu otrzymuje niższy identyfikator. Jeśli zaksięgowana ilość jest ujemna, to transakcja przychodu otrzymuje niższy identyfikator. Sprawia to, że logika wydań magazynowych jest wywoływana przed logiką przyjęć magazynowych i że data FIFO może zostać pomyślnie przeniesiona do zapasów docelowych w przypadku przesunięć magazynowych. Numerów przetwarzania nie można przypisywać ręcznie.

Uwaga
Możliwe jest występowanie luki w numerze transakcji, identyfikatorze i numerze przetwarzania.

Aplikacja Transakcje magazynowe składa się z następujących widoków, które zostały opisane w kolejnych sekcjach:

  • Widok Transakcje magazynowe
  • Widok Plik błędnych księgowań

Widok Transakcje magazynowe

Transakcje magazynowe dodawane są w widoku Transakcje magazynowe. Transakcje magazynowe wprowadzone w tej aplikacji są określane w innych aplikacjach jako Ręczne transakcje magazynowe, na przykład w polu Pochodzenie.

Widok składa się z nagłówka i obszaru roboczego.

Nagłówek

Nagłówek zawiera dane podstawowe, które są ogólnie ważne dla transakcji magazynowej. Zawartość pól została opisana poniżej.

  • Artykuł — w tym polu można określić artykuł objęty zarządzaniem zapasami, dla którego rejestrowana jest transakcja magazynowa. Artykuły objęte zarządzaniem zapasami to artykuły z danymi logistyki magazynowej, a zatem nie są to artykuły rozliczeniowe ani usługi. Jeśli użytkownik chce zarezerwować jednostkę ładunkową, wówczas powinien on pozostawić to pole puste. Jeśli wybrano proces specjalny Korekta jednostek ładunkowych, wówczas należy wprowadzić zarówno artykuł, jak i jednostkę ładunkową. W przypadku wszystkich innych rezerwacji, użytkownik wprowadza artykuł lub jednostkę ładunkową.
Uwaga
W widoku Plik błędnych księgowań pole nie jest dostępne do wprowadzenia, jeśli przetwarzana jest nieprawidłowa transakcja magazynowa ze spisu z natury.
  • Klucz transakcji — w tym polu należy wprowadzić klucz transakcji. Użyty klucz transakcji określa proces transakcji oraz to, czy ilości i wartości zapasów są aktualizowane podczas transakcji. Klucz transakcji określa również dodatkowe obowiązkowe informacje, które należy wprowadzić podczas wprowadzania transakcji magazynowej, takie jak centrum kosztów i jednostka kosztowa. Klucz transakcji można określić dla następujących transakcji:
    • Przychód — ta transakcja magazynowa reprezentuje przyjęcia magazynowe. Jeśli zaksięgowana ilość jest ujemna, wówczas transakcja jest księgowana jako wydanie zapasów.
    • Rozchód — ta transakcja magazynowa reprezentuje wydania magazynowe. Jeśli zaksięgowana ilość jest ujemna, wówczas transakcja jest księgowana jako przyjęcie zapasów.
    • Przesunięcie – Przychód — ta transakcja reprezentuje ruchy zapasów. Późniejsze zaksięgowanie z transakcji Przesunięcie – Rozchód jest generowane automatycznie.

Przesunięcia międzymagazynowe są zawsze neutralne pod względem wyceny, tj. nie mają wpływu na wycenę zapasów. Jeśli wycena zapasów odbywa się na poziomie artykułu, a nie na poziomie lokalizacji magazynowej artykułu, wówczas przesunięcia magazynowe są zasadniczo neutralne pod względem wyceny.

Jeśli jednak zapasy artykułu zmienią właściciela zapasów, transakcja magazynowa może zmienić średnią ruchomą cenę w odbierającej lokalizacji magazynowej.

Przesunięcia w obrębie magazynu nie są uwzględniane w statystykach obsługi.

    • Przeszacowanie – Przychód — podczas tego procesu transakcji, zapas jest przenoszony z artykułu źródłowego do artykułu docelowego (w polu Artykuł).

Jeśli artykuł i artykuł źródłowy pozostają takie same, wówczas możliwa jest zmiana właściciela zapasów w trakcie przeszacowania.

Zmiana artykułu i właściciela zapasów w tym samym czasie jest niedozwolona. Późniejsze transakcje z procesu Przeszacowanie – Przychód jest generowana automatycznie.

Przeszacowania mogą być przeprowadzane wyłącznie przy użyciu ręcznych transakcji magazynowych.

    • Korekta — za pomocą klucza transakcji Korekta, użytkownik może zmienić zarówno ilość, jak i wartość towaru. Więcej informacji znajduje się w rozdziale Kontrole dla procesu transakcji Korekta. Opisuje on wpływ procesu Korekta na transakcje magazynowe.
Uwaga
W widoku Plik błędnych księgowań pole nie jest dostępne do wprowadzenia, jeśli przetwarzana jest nieprawidłowa transakcja magazynowa ze spisu z natury.
  • Magazyn — w tym polu określa się magazynu, dla którego wprowadzana jest transakcja magazynowa. Użytkownik może określić tylko te magazyny, które są przypisane do lokalizacji wybranej w polu wyboru na pasku przycisków Workflow. Jeśli klucz transakcji reprezentuje Przychód (jak również Przesunięcie – Przychód lub Przeszacowanie – Przychód), wówczas w tym polu należy wprowadzić magazyn, która otrzyma zapasy. Jeśli natomiast klucz transakcji reprezentuje Rozchód (jak również Przesunięcie – Rozchód lub Przeszacowanie – Rozchód), wówczas należy wprowadzić magazyn, w którym zapasy są obecnie przechowywane. Jeśli magazyn jest podzielony na miejsca składowania, wówczas serwer logistyki magazynowej odpowiedzialny za dany magazyn musi działać, ponieważ rezerwacje miejsc składowania są dokonywane w trakcie transakcji magazynowych. Niemniej jednak, transakcje magazynowe do magazynu zwykłego mogą zostać wykonane nawet wtedy, gdy serwer logistyki magazynowej jest wstrzymany. Przesunięcie między dwoma magazynami jest możliwe tylko wtedy, gdy oba magazyny są przyporządkowane do tego samego serwera logistyki magazynowej.W przypadku wysłania zapisanej jednostki ładunkowej i pozostawienia pola pustego, magazyn określony w jednostce ładunkowej zostanie wprowadzony jako wartość domyślna podczas sprawdzania i zapisywania.Jeśli wybrano proces specjalny Korekta jednostki ładunkowej, wówczas pole to nie jest dostępne do wprowadzenia danych. Podczas sprawdzania i zapisywania, wprowadzany jest magazyn, w którym aktualnie przechowywana jest jednostka ładunkowa.Dostępne do wyboru magazyny wprowadza się wcześniej w aplikacji Magazyny.
  • Strefa magazynowa — jeśli magazyn jest podzielony na miejsca składowania, wówczas użytkownik powinien użyć tego pola, aby wprowadzić strefę magazynową, dla której rejestrowana jest transakcja magazynowa. Należy pamiętać o następujących kwestiach:
    • Jeśli kluczem transakcji jest Przychód, Przeniesienie – Przychód lub Przeszacowanie – Przychód i nie określono strefy magazynowej, wówczas transakcja magazynowa odbywa się w strefie magazynowej dla przyjęcia towaru
    • Jeśli kluczem transakcji jest Rozchód, Przeniesienie – Rozchód lub Przeszacowanie – Rozchód i nie określono strefy magazynowej, wówczas transakcja magazynowa odbywa się ze strefy magazynowej dla wydania towaru.
    • Jeśli kluczem transakcji jest Korekta i nie określono strefy magazynowej, wówczas transakcja magazynowa odbywa się w strefie magazynowej dla różnic inwentaryzacyjnych

Transakcja magazynowa jest automatycznie rozszerzana przez strefę magazynową tylko wtedy, gdy klucz transakcji przewiduje przesunięcie ilościowe.

W przypadku wysłania zapisanej jednostki ładunkowej i pozostawienia pola pustego, strefa magazynowa określona w jednostce ładunkowej zostanie wprowadzona jako wartość domyślna podczas sprawdzania i zapisywania.

Jeśli wybrano proces specjalny Korekta jednostki ładunkowej, wówczas pole to nie jest dostępne do wprowadzania danych. Podczas sprawdzania i zapisywania, wprowadzana jest strefa magazynowa, w której aktualnie przechowywana jest jednostka ładunkowa.

Dostępne do wyboru magazyny wprowadza się wcześniej w aplikacji Magazyny.

Transakcje w strefie różnic inwentaryzacyjnych są dokonywane tylko wtedy, gdy inwentaryzacja nie zostanie zakończona w tym samym czasie w tym samym magazynie.

  • Data transakcji — w tym polu należy wprowadzić datę transakcji. Dzisiejsza data jest oferowana jako wartość domyślna. Użytkownik może zaakceptować tę datę lub wprowadzić inną. Data transakcji służy do przyporządkowania transakcji magazynowej do okresu księgowego. Aby użytkownik mógł wprowadzić transakcję magazynową, dla określonej daty transakcji musi istnieć otwarty okres księgowy. Wszystkie transakcje magazynowe, które należą do tego samego okresu księgowego, są wykorzystywane do obliczania okresowych wartości zapasów. Niemniej jednak, średnia ruchoma cena jest utrzymywana na bieżąco. Przy obliczaniu średniej ruchomej ceny, istotne transakcji magazynowej są brane pod uwagę zgodnie z ich datą utworzenia, a nie datą transakcji. W przypadku zaległej transakcji magazynowej, data transakcji jest wcześniejsza niż data utworzenia. W związku z tym, zaległa transakcja magazynowa zmieniłaby średnią ruchomą cenę we wcześniejszym terminie, gdyby została wprowadzone chronologicznie. Ze względu na to, że średnia ruchoma cena nie jest zwijana, średnia ruchoma cena dla zaległych księgowań materiałów może stracić część swojej dokładności, jeśli dla określonej pozycji istnieją już księgowania materiałów z późniejszą datą. Transakcje magazynowe z datą wsteczną są specjalnie oznaczone w widoku Konto artykułu w aplikacji Zapytanie o wartości zapasów — data jest czerwona i wyświetla się Tooltip. 
Uwaga
Bieżąca data, a nie data transakcji, jest używana jako data obliczeniowa do określenia konta pozycji.
  • Docelowy właściciel zapasów — w tym polu należy wprowadzić docelowego właściciela zapasów. Wpis określa, kto będzie właścicielem zapasów artykułu po przetworzeniu transakcji magazynowej. Organizacja aktualnie wybranej lokalizacji jest wyświetlana jako wartość domyślna. Właścicielami zapasów mogą być zarówno spółki należące do grupy przedsiębiorstw, jak i spółki zewnętrzne (np. klienci zewnętrzni), które nie należą do tej grupy. Jeśli właściciel docelowy i właściciel źródłowy są różnymi organizacjami w ramach tej samej grupy przedsiębiorstw, wówczas można przeprowadzić wewnętrzną kompensatę. W ramach procesu rozliczeniowego automatycznie generowane są faktury sprzedaży i odpowiadające im faktury zakupu lub noty kredytowe. Rozliczenia na podstawie transakcji magazynowych generują dokumenty zbiorcze. W aplikacji Konfiguracja można zdefiniować, które kombinacje organizacji powinny uwzględniać kolejność przetwarzania rozliczeń wewnętrznych na podstawie transakcji magazynowych. Jeśli wybrano proces specjalny Korekta jednostki ładunkowej, wówczas pole nie jest dostępne do wprowadzania danych. Podczas sprawdzania i zapisywania, przyjmowany jest aktualny właściciel zapasów jednostki ładunkowej.
Uwaga
Jeśli zarówno organizacja, jak i partner zewnętrzny są zaangażowani w transakcję biznesową, wówczas należy użyć zamówienia zakupu lub sprzedaży w celu uzyskania niezbędnych kroków rozliczeniowych (faktura zakupu lub sprzedaży).
  • Pierwotny właściciel zapasów — w tym polu można określić pierwotnego właściciela zapasów, jeśli różni się on od docelowego właściciela zapasów. Informacje wskazują, kto był właścicielem zapasów artykułu przed przetworzeniem transakcji magazynowej. W przypadku transakcji korekty nie ma możliwości wewnętrznej kompensaty. Z tego powodu, docelowy i pierwotny właściciel zapasów musi być zawsze taki sam dla transakcji korekty. Jeśli użytkownik pozostawi to pole puste, wówczas docelowy właściciel zapasów zostanie wprowadzony podczas transakcji lub sprawdzania transakcji magazynowej. Jeśli wybrano proces specjalny Korekta jednostki ładunkowej, wówczas pole nie jest dostępne do wprowadzania danych. Podczas sprawdzania i zapisywania, przyjmowany jest aktualny właściciel zapasów jednostki ładunkowej.
  • Jednostka ładunkowa — w tym polu można wprowadzić jednostkę ładunkową, dla której rejestrowana jest transakcja magazynowa. Status jednostki ładunkowej jest porównywany z typem użytego klucza transakcji. Przykładowo, jednostka ładunkowa o statusie Zmagazynowane nie może zostać ponownie zaksięgowana z kluczem transakcji Przychód, a tym samym ponownie przyjęta. Jeśli użytkownik chce zaksięgować artykuł, powinien on pozostawić to pole puste. Jeśli wybrano proces specjalny Korekta jednostki ładunkowej, wówczas należy określić zarówno artykuł, jak i jednostkę ładunkową. Jeśli wybrano proces specjalny Zarezerwowany rozchód bez dokumentu, wówczas nie wolno określać jednostki ładunkowej. W przypadku wszystkich innych transakcji należy określić artykuł lub jednostkę ładunkową.
Uwaga
W widoku Pliki błędnych księgowań pole to nie jest dostępne do wprowadzenia danych, jeśli przetwarzana jest nieprawidłowa transakcja magazynowa z inwentaryzacji.
  • Proces specjalny — w tym polu można wybrać proces specjalny. Procesy specjalne to procesy, w których przeprowadzana jest aktualizacja dokumentu lub transakcja nie posiada wymaganego dokumentu. Dodatkowe informacje, takie jak powiązany dokument, są wprowadzane w obszarze roboczym.
    • Prosta transakcja magazynowa — ten proces nie powoduje aktualizacji dokumentu. Wskazanie dokumentu lub pozycji służy wyłącznie celom informacyjnym. Jeśli jednak dokument lub pozycja zostały wskazane, wówczas muszą one istnieć. Gdy tworzona jest transakcja magazynowa, to tworzony jest wskaźnik dostępności dla danych pokrycia dokumentu i wymagań. Rezerwacja jest tworzona tylko wtedy, gdy transakcja magazynowa nie została jeszcze przetworzona i jest używana przez inny proces jako pokrycie zapotrzebowania. Po przetworzeniu zmiany stanu magazynowego lub przesunięcia magazynowego jest ono anulowane. Wskaźnik dostępności, dane inicjatora zapotrzebowania i rezerwacja są generowane dla transakcji wydania. Najpierw podejmowana jest próba zarezerwowania wolnych zapasów. Jeśli nie ma wystarczającej ilości wolnych zapasów, wówczas wszelkie istniejące rezerwacje dla tych zapasów są anulowane. Transakcja magazynowa jest zawsze tworzona dla rezerwacji wydań.
    • Zwrot od dostawcy — odpowiednia pozycja zamówienia zakupu musi być określona w obszarze roboczym. Proces Zwrot od dostawcy reprezentuje transakcję wydania. Po dokonaniu transakcji magazynowej generowana jest rezerwacja (źródło wymagań) i wskaźnik dostępności. Wskaźniki dostępności i rezerwacje odpowiedniego zamówienia są aktualizowane. Ponadto, aktualizowane są rezerwacje powiązanych wymagań, które odnoszą się do danego zamówienia zakupu.
    • Przychód na produkcję — przychód musi być przypisany do zlecenia produkcyjnego. Proces Przychód na produkcję reprezentuje transakcję przyjęcia. Rekordy dostępności i dane inicjatora zapotrzebowania są odpowiednio generowane. Rezerwacja i dane dostępności odpowiedniego dokumentu są odpowiednio aktualizowane lub uzupełniane. Transakcja magazynowa otrzymuje rezerwację.
    • Rozchód z produkcji — rozchód musi być przypisany do pozycji zlecenia produkcyjnego. Proces Rozchód z produkcji reprezentuje transakcję wydania. Rekordy dostępności i dane pokrycia zapotrzebowania są odpowiednio generowane. Rezerwacja i dane dostępności odpowiedniego dokumentu są odpowiednio aktualizowane lub uzupełniane. Rezerwacja jest dodawana do transakcji magazynowej.
    • Przyjęcie produktu ubocznego — dokument musi być przypisany do pozycji zlecenia produkcyjnego. Proces Przyjęcie produktu ubocznego reprezentuje transakcję przyjęcia. Rekordy dostępności i dane inicjatora zapotrzebowania są odpowiednio generowane. Rezerwacja i dane dostępności odpowiedniego dokumentu są odpowiednio aktualizowane lub uzupełniane. Transakcja magazynowa otrzymuje rezerwację.
    • Materiały do produkcji obcej — wydanie musi być przypisane do pozycji zlecenia produkcyjnego. Proces Materiały do produkcji obcej reprezentuje księgowanie wydania. Rekordy dostępności i dane pokrycia zapotrzebowania są odpowiednio tworzone. Rezerwacja i dane dostępności odpowiedniego dokumentu są odpowiednio aktualizowane lub uzupełniane. Transakcja magazynowa otrzymuje rezerwację.
    • Zarezerwowany rozchód bez dokumentu — należy określić zapotrzebowanie bez dokumentu. Wydanie dokumentu lub pozycji dokumentu służy wyłącznie celom informacyjnym. Jeśli jednak wydano dokument lub pozycję dokumentu, wówczas muszą one istnieć. Proces Zarezerwowany rozchód bez dokumentu reprezentuje transakcję wydania. W tym przypadku, zapotrzebowanie bez dokumentu jest objęte transakcją magazynową.
    • Korekta jednostki ładującej — ten proces sprawia, że jednostka ładunkowa jest aktualizowana w tym samym czasie, co zapasów. Dozwolone są tylko klucze transakcji Przychód, Rozchód i Korekta, które powodują przesunięcie ilości. Należy określić zarówno artykuł, jak i jednostkę ładunkową, która ma zostać skorygowana. Jednostka ładunkowa musi mieć status Zmagazynowane.
  • Powód transakcji — w tym polu można wprowadzić powód transakcji magazynowej

Obszar roboczy

Po wprowadzeniu pól w nagłówku i wybraniu przycisku [Zapisz], otworzy się obszar roboczy. W obszarze roboczym należy wprowadzić dalsze informacje dotyczące transakcji magazynowej.

W zależności od ustawień w określonym artykule, magazynie i kluczu transakcji wyświetlane są niektóre z poniższych pól:

  • Ilość — w tym polu należy wprowadzić ilość określonego artykułu, która ma zostać zaksięgowana w jednostce bazowej. W zależności od używanego klucza transakcji można określić ilość dodatnią, ujemną lub zerową. Artykuły posiadające numery serii i jednostki ładunkowe mogą być przyjmowane i wydawane tylko pojedynczo. Do miejsca składowania z środkami załadunku można dodać tylko tyle środków załadunku, ile wynosi maksymalna liczba środków załadunku przechowywanych w danym typie miejsca składowania. Tylko pełne środki załadunku mogą być przyjmowane lub wydawane z miejsc blokowych. Jeśli w aplikacji Konfiguracja zdefiniowano, że ujemne stany magazynowe są niedozwolone, wówczas zostanie wyświetlony komunikat o błędzie, gdy transakcja magazynowa doprowadziłaby do ujemnej ilości zapasów na poziomie magazynu. Ujemna ilość zapasów jest jednak możliwa w miejscu składowania lub strefie magazynowej.Miejsce składowania z ujemnym stanem magazynowym jest uważane za częściowo zapełnione, a nie puste. Miejsca składowania z ujemnymi stanami magazynowymi nie są zatem brane pod uwagę przez strategię przyjęć magazynowych Puste miejsce. W aplikacji Zapytanie o wartości zapasów takie miejsca składowania są wyświetlane na żółto.
  • Ilość równoległa 1 – jeśli artykuł posiada równoległą jednostkę magazynową, wówczas należy wprowadzić ilość, która ma zostać zaksięgowana w pierwszej równoległej jednostce magazynowej. W zależności od użytego klucza transakcji, użytkownik może określić ilość dodatnią i ujemną lub ilość zerową. Jeśli artykuł nie posiada równoległej jednostki magazynowej, wówczas pole jest ukryte.
  • Ilość równoległa 2 — jeśli artykuł posiada dwie równoległe jednostki magazynowe, wówczas należy wprowadzić ilość, która ma zostać zaksięgowana w drugiej równoległej jednostce magazynowej. W zależności od użytego klucza transakcji, użytkownik może określić ilość dodatnią i ujemną lub ilość zerową. Jeśli artykuł nie posiada drugiej równoległej jednostki magazynowej, wówczas pole jest ukryte.
  • Ilość równoległa 3 — jeśli artykuł posiada trzecią równoległą jednostkę magazynową, wówczas należy wprowadzić ilość, która ma zostać zaksięgowana w trzeciej równoległej jednostce magazynowej. W zależności od użytego klucza transakcji, użytkownik może określić ilość dodatnią i ujemną lub ilość zerową. Jeśli artykuł nie posiada trzeciej równoległej jednostki magazynowej, wówczas pole jest ukryte.
  • Miejsce składowania — jeśli w polu Strefa magazynowa określono strefę magazynową podzieloną na miejsca składowania, w polu tym należy również określić miejsce składowania. Identyfikator miejsca składowania wynika z organizacji magazynowej strefy magazynowej:
    • Magazyn wysokiego składowania — strefa magazynowa jest podzielona na rzędy, poziomy i miejsca
    • Magazyn blokowy — strefa magazynowa jest podzielona na rzędy i miejsca
    • Tylko miejsca — strefa magazynowa jest podzielona na miejsca

Nie jest możliwe określenie miejsc składowania w organizacji magazynowej Magazyn zwykły. Aby jednoznacznie zidentyfikować miejsce składowania, użytkownik wprowadza oddzielone myślnikami elementy strukturalne używane w organizacji magazynowej. Jeśli miejsce składowania może pomieścić więcej niż jedną jednostkę ilości używanego środka załadunku, wówczas, w zależności od typu miejsca składowania, w razie potrzeby należy również wprowadzić pole odkładcze:

    • W przypadku miejsc składowania typu Miejsce składowania ze środkami załadunku należy określić pole odkładcze. Ustawienie typu miejsca składowania do automatycznego określania pola odkładczego nie jest brane pod uwagę.
    • W przypadku miejsc składowania typu Miejsce blokowe ze środkami załadunku nie można określić pola odkładczego.

W przypadku miejsc składowania typu Miejsce kompletacji bez środków załadunku i Stałe miejsce bez środków załadunku, nie trzeba określać pola odkładczego, ponieważ automatycznie używane jest pole odkładcze, zdefiniowane w miejscu składowania dla artykułu. Alternatywnie, użytkownik może wprowadzić to pole ręcznie. Nie można wprowadzić innego pola odkładczego niż to wcześniej określono.

Pole odkładcze jest oddzielone ukośnikiem od innych elementów struktury.

Jeśli miejsce składowania może zawierać więcej niż dziewięć środków załadunku, należy wprowadzić dwucyfrową lokalizację pola odkładczego. W przypadku stałych miejsc i miejsc kompletacji bez środków załadunku, lokalizacja pola odkładczego może składać się z maksymalnie trzech cyfr alfanumerycznych.

Jeśli wybrano proces specjalny Korekta jednostki ładunkowej, pole nie jest dostępne do wprowadzania danych i wprowadzane jest miejsce składowania, w którym przechowywana jest jednostka ładunkowa. Uwzględniane są również wszelkie istniejące informacje o polu odkładczym. Poniższe przykłady są poprawnymi składniowo identyfikatorami zasobników:

    • 101/AAA
    • 08-001/2
    • 007-10-021/02
    • 12-B-03A

Jeśli dla miejsca składowania aktywowano opcję przechowywania wyłącznie artykułów, wówczas przyjęcia są możliwe tylko wtedy, gdy miejsce składowania jest puste lub zawiera wyłącznie artykuły określone w polu Artykuł.

Jeśli miejsce składowania jest również aktywowane do przechowywania tylko jednej specyfikacji, wówczas przyjęcia są możliwe tylko wtedy, gdy miejsce składowania jest puste lub ma zapas tylko jednej specyfikacji określonej w polu Specyfikacja.

Dostępne do wyboru miejsca składowania są wcześniej wprowadzane w aplikacji Miejsca składowania lub Rejestracja miejsc składowania.

  • Środki załadunku — jeśli miejsce składowania ma typ Miejsce składowania ze środkami załadunku, wówczas w tym polu należy wprowadzić środki załadunku, które mają być używane do transakcji magazynowych. Podane środki załadunku muszą być zapisane w danych podstawowych artykułu. Typ miejsca składowania przypisany do miejsca składowania musi zezwalać na zarówno rodzaj, jak i określoną ilość danych środków załadunku. Jeśli środki załadunku nie zostały określone, wówczas używane są środki załadunku zapisane w widoku Logistyka magazynowa w aplikacji Artykuły. W miejscu składowania może być przechowywany tylko jeden typ środków załadunku. Jeśli w miejscu składowania przechowywane są już palety, to można dodać tylko palety.Jeśli pobierany jest częściowy zapas z miejsca składowania ze środkami załadunku, wówczas użytkownik musi określić środki załadunku obecne dotychczas w miejscu składowania za pomocą liczby zero (0).W przypadku przesunięcia, środki załadunku dotyczą zarówno źródłowych, jak i docelowych miejsc składowania. Jeśli rodzaj miejsca składowania nie przewiduje użycia środków załadunku, wówczas dane te nie są brane pod uwagę. Umożliwia to np. wykonanie przeniesienia z miejsca składowania ze środkami załadunku do miejsc składowania bez środków załadunku.Pole Środki załadunku jest ukryte dla jednostek ładunkowych, ponieważ środki załadunku używane dla jednostki ładunkowej są również używane do transakcji magazynowej.

    Jeśli wybrano proces specjalny Korekta jednostek ładunkowych, wówczas pole nie jest dostępne do wprowadzenia danych i wprowadzany jest środek załadunku, określony w używanej jednostce ładunkowej.

    Środki załadunku dostępne do wyboru wprowadza się wcześniej w aplikacji Artykuły.

  • Liczba środków załadunku — jeśli określono środki załadunku, wówczas należy również określić liczbę używanych środków załadunku. Liczba środków załadunku nie może przekraczać pojemności miejsca składowania. Jeśli rodzaj miejsca składowania wymaga użycia środków załadunku, co najmniej jeden środek załadunku musi znajdować się w miejscu składowania, jeśli przechowywane są w nim zapasy. Możliwe jest jednak usunięcie całego zapasu z Miejsca składowania ze środkami załadunku, ale bez środków załadunku. W takim przypadku, puste środki załadunku pozostają w miejscu składowania. Miejsce składowania z pustym środkiem załadunku jest uważane za częściowo zapełnione, a nie puste. Takie pojemniki nie są brane pod uwagę ani przez strategię przyjęć magazynowych Puste miejsce, ani przez strategie uzupełniania. W aplikacji Zapytanie o wartości zapasów, miejsca składowania z pustymi środkami załadunku są wyświetlane na żółto. Jeśli wybrano proces specjalny Korekta jednostek ładunkowych, wówczas pole nie jest dostępne do wprowadzania danych i jest obliczane automatycznie podczas sprawdzania i zapisywania.Pole Środki załadunku jest ukryte dla jednostek ładunkowych, ponieważ środki załadunku używane dla jednostki ładunkowej są również używane do transakcji magazynowej.
  • Specyfikacja — jeśli artykuł posiada specyfikację, wówczas w tym polu należy wprowadzić numer partii z datą przydatności, partii lub numer serii do zaksięgowania. Jeśli w danych podstawowych artykułu zdefiniowano ręczne początek specyfikacji, to należy określić prawidłową specyfikację. Specyfikacje dostępne do wyboru wprowadza się wcześniej w aplikacji Specyfikacje. Jeśli natomiast specyfikacja jest otwierana automatycznie, wówczas można pozostawić pole Specyfikacja puste dla transakcji magazynowej. W takim przypadku, system automatycznie utworzy nową specyfikację na podstawie informacji w sekcji Wartości domyślne dla specyfikacji w danych podstawowych artykułu i użyje tej specyfikacji do transakcji magazynowej. Identyfikator nowej specyfikacji jest pobierany ze schematu numeracji, przechowywanego w danych podstawowych artykułu. Jeśli artykuł posiada numery serii, a w polu Proces specjalny wybrano opcję Prosta transakcja magazynowa, wówczas dla numeru serii nie może istnieć żadna rezerwacja. Jeśli artykuł nie posiada specyfikacji, to pole Specyfikacja jest ukryte.
Uwaga
W widoku Plik błędnych księgowań, pole nie jest dostępne do wprowadzenia danych, jeśli przetwarzana jest nieprawidłowa transakcja magazynowa z inwentaryzacji.
  • Cena — w tym polu można wprowadzić cenę wyceny dla transakcji magazynowej. Cena jest wyświetlana jako wartość domyślna, która jest określana na podstawie ceny rozliczenia, inwentaryzacji lub wyceny zapisanej w kluczu transakcji. Jeśli pole pozostanie puste, wówczas dla transakcji magazynowej zostanie użyta cena zero (0). Użytkownik wprowadza cenę wyceny dla transakcji magazynowej za pomocą klucza transakcji Przychód, Przeszacowanie i Korekta z wyceną zapasów. Cena wyceny jest używana do obliczania wartości zapasów. Jeśli klucz transakcji nie przewiduje wyceny zapasów, wówczas pole Cena jest ukryte. To samo dotyczy rozchodów, które są wyceniane według średniej ruchoma ceny. W przypadku transakcji  przeniesienia, pole jest również ukryte, ponieważ średnia ruchoma ceny z transakcji wydania jest również używane do transakcji przyjęcia (kolejna transakcja).Jeśli źródłowe i docelowe magazyny należą do różnych organizacji, wówczas mogą one również mieć różne średnie ruchome ceny. W zależności od ustawionego poziomu wyceny, średnia ruchoma ceny jest zarządzana albo na poziomie organizacji/artykułu, albo na poziomie organizacji/artykułu/magazyn. Może to prowadzić do zmiany średniej ruchomej ceny w docelowym magazynie. Niemniej jednak, na poziomie koncernu przeniesienie jest zawsze neutralne pod względem wyceny.
  • Wymiar ceny — w tym polu można wprowadzić wymiar ceny dla wyceny. W przypadku użycia cen transferowych od 1 do 5 lub ceny inwentaryzacyjnej, wymiar ceny dla cen wyceny zapisany w danych podstawowych artykułu jest wyświetlany jako wartość domyślna (patrz aplikacja Artykuły, widok Rachunkowość, sekcja Oszacowanie). Jeśli jednak średnia ruchoma ceny lub ostatni koszt jest ustawiony jako specyfikacja ceny w kluczu transakcji, wówczas oferowany jest ich wymiar ceny. Dostępne są następujące wymiary ceny:
    • Na jednostkę ilości
    • Na 10 jednostek ilości
    • Na 100 jednostek ilości
    • Na 1000 jednostek ilości
    • Na 10 000 jednostek ilości
    • Na 100 000 jednostek ilości
    • Dla całkowitej ilości

Jeśli jako wymiar ceny wybrano Dla całkowitej ilości, kwota wprowadzona w polu Cena jest używana jako wartość transakcji.

Jeśli klucz transakcji nie przewiduje wyceny zapasów, pole Wymiar ceny jest ukryte. To samo dotyczy rozchodów i przeniesienia, które są zawsze wyceniane według średniej ruchomej ceny.

  • Centrum kosztów — w tym polu należy wprowadzić centrum kosztów, którego użytkownik chce użyć do danej transakcji. W przypadku artykułu posiadającego numery serii, użytkownik może wyświetlić centrum kosztów, którego użyto do ostatniej transakcji magazynowej w aplikacji Specyfikacje. Jeśli funkcja Centrum kosztów nie jest aktywna dla używanego klucza transakcji, to pole jest ukryte.
Uwaga
Jeśli używany jest adapter księgowania kosztów Comarch Financials Enterprise, wówczas pole Centrum kosztów jest wyświetlane niezależnie od ustawienia w kluczu transakcji. Pole to musi być jednak wypełnione w ręcznej transakcji tylko wtedy, gdy funkcja Centrum kosztów jest również aktywowana w kluczu transakcji.
  • Jednostka kosztowaw tym polu należy wprowadzić jednostkę kosztową, której użytkownik chce użyć do danej transakcji. W przypadku artykułu posiadającego numery serii, użytkownik może wyświetlić jednostkę kosztową, której użyto do ostatniej transakcji magazynowej w aplikacji Specyfikacje. Jeśli funkcja Jednostka kosztowa nie jest aktywna dla używanego klucza transakcji, to pole jest ukryte.
    Uwaga
    Jeśli używany jest adapter księgowania kosztów Comarch Financials Enterprise, wówczas pole Jednostka kosztowa jest wyświetlane niezależnie od ustawienia w kluczu transakcji. Pole to musi być jednak wypełnione w ręcznej transakcji tylko wtedy, gdy funkcja Jednostka kosztowa jest również aktywowana w kluczu transakcji.
  • Magazyn źródłowy — w tym polu wprowadza się magazyn źródłowy dla klucza transakcji Przeniesienie – Przychód. Magazyn źródłowy jest to magazyn, w którym aktualnie przechowywany jest zapas. Jeśli użyty klucz transakcji nie pochodzi z transakcji Przeniesienie – Przychód, to pole jest ukryte.
  • Źródłowa strefa magazynowa — w tym polu wprowadza się źródłową strefę magazynową dla klucza transakcji Przeniesienie – Przychód. Źródłowa strefa magazynowa to strefa magazynowa, w której aktualnie przechowywane są zapasy. Jeśli magazyn źródłowy nie jest podzielony na miejsca składowania, to pole powinno pozostać puste. Jeśli magazyn źródłowy jest podzielony i nie wprowadzono źródłowej strefy magazynowej, wówczas rozchód jest dokonywany ze strefy wydania towarów. Jeśli użyty klucz transakcji nie pochodzi z transakcji Przeniesienie – Przychód, to pole jest ukryte.
  • Źródłowe miejsce składowania — w tym polu należy wprowadzić źródłowe miejsce składowania dla klucza transakcji Przeniesienie – Przychód. Źródłowe miejsce składowania to miejsce składowania, w którym aktualnie przechowywane są zapasy. Jeśli magazyn źródłowy lub źródłowa strefa magazynowa nie są podzielone na miejsca składowania, wówczas pole to należy pozostawić puste. Jeśli użyty klucz transakcji nie pochodzi z procesu Przeniesienie – Przychód, to pole jest ukryte.
  • Artykuł źródłowy –w tym polu wprowadza się artykuł źródłowy dla klucza transakcji Przeszacowanie – Przychód. Artykuł źródłowy to artykuł przed przeszacowaniem zapasów artykułów. Co za tym idzie, wpis w polu Artykuł odpowiada artykułowi po przeszacowaniu. Jeśli użyty klucz transakcji nie pochodzi z transakcji Przeszacowanie – Przychód, to pole jest ukryte
  • Specyfikacja źródłowa — w tym polu należy wprowadzić specyfikację artykułu źródłowego dla klucza transakcji Przeszacowanie – Przychód, jeśli artykuł źródłowy posiada specyfikację. Specyfikacja źródłowa to specyfikacja przed przeszacowaniem zapasów artykułu. Co za tym idzie, specyfikacja w polu Specyfikacja odpowiada specyfikacji po przeszacowaniu. Jeśli artykuł źródłowy i artykuł są takie same, to specyfikacja źródłowa i specyfikacja muszą być różne. Jeśli artykuł źródłowy nie posiada specyfikacji, wówczas to pole pozostaje puste. Jeśli użyty klucz transakcji nie pochodzi z transakcji Przeszacowanie – Przychód, to pole jest ukryte.
Uwaga
W widoku Plik błędnych księgowań pole nie jest dostępne do wprowadzania danych, jeśli przetwarzana jest nieprawidłowa transakcja magazynowa z inwentaryzacji.
  • Partner — w tym polu można wprowadzić partnera. W przypadku artykułu posiadającego numery serii, użytkownik może wyświetlić partnera, który został użyty w ostatniej transakcji magazynowej, w aplikacji Specyfikacje.
  • Klasyfikacja kont rodzajów transakcji — w tym polu użytkownik klasyfikację konta rodzajów transakcji, która ma być brana pod uwagę przy określaniu kont dla transakcji magazynowych. Klasyfikacji tej można użyć do przyporządkowania kont przeznaczonych do specjalnych procesów biznesowych w aplikacji Przyporządkowanie kont.
  • Zapotrzebowanie bez dowodu — w tym polu można wprowadzić istniejące zapotrzebowanie bez dowodu, aby opublikować je za pośrednictwem transakcji magazynowej, a tym samym anulować rezerwację utworzoną przez zapotrzebowanie bez dowodu. Pole jest widoczne tylko wtedy, gdy w nagłówku wybrano proces specjalny Zarezerwowany rozchód bez dokumentu.
  • Typ dokumentu pierwotnego — transakcja magazynowa może być powiązana z dokumentem, który jest uważany za źródło transakcji magazynowej. Procesy specjalne Prosta transakcja magazynowa i Zarezerwowany rozchód bez dokumentu nie uruchamiają żadnych dalszych procesów dotyczących powiązanych dokumentów. Wydanie typu dokumentu pierwotnego służy wyłącznie celom informacyjnym. Możliwe typy dokumentów to
    • Zamówienie sprzedaży
    • Kompletacja
    • Zlecenie dostawy
    • Faktura sprzedaży
    • Zamówienie zakupu
    • Przyjęcie towary
    • Faktura zakupu
    • Dyspozycja magazynowa
    • Zlecenie magazynowe
    • Zlecenie produkcyjne

Proces specjalny Zwrot do dostawcy ustawia oryginalny typ dokumentu na zamówienie zakupu i nie pozwala na żaden inny wybór.

Procesy specjalne Przychód na produkcję, Rozchód z produkcji, Przyjęcie produktu ubocznego i Materiał do produkcji obcej ustawiają pierwotny typ dokumentu na zlecenie produkcyjne i nie pozwalają na żaden inny wybór.

Wszystkie powiązane dokumenty są zapisywane w atrybucie extendedOriginalOrder.  Link do dokumentu jest również używany do przyporządkowania transakcji magazynowej w rocznych statystykach obrotu w widoku Planowanie w aplikacji Artykuły.

W zależności od określonego typu dokumentu pierwotnego, w polach dokumentu dostępne są różne możliwe wpisy.

  • Referencja zlecenia — dopóki pole Typ dokumentu pierwotnego nie zostanie wybrane, to pole Referencja zlecenia nie jest dostępne do wprowadzenia. Pole jest wyświetlane, jeśli w polu Proces specjalny wybrano pozycję Prosta transakcja magazynowa lub Zarezerwowany rozchód bez dokumentu. W razie potrzeby, użytkownik może wprowadzić dokument według typu dokumentu, numeru dokumentu i numeru pozycji dokumentu. Dane te służą wyłącznie celom informacyjnym. W rezultacie, nie są uruchamiane żadne dalsze procesy, takie jak aktualizacja dokumentu. Dokument nie jest również wykorzystywany do określenia konta.
  • Zamówienie zakupu — to pole jest wyświetlane, jeśli w polu Proces specjalny wybrano pozycję Zwrot do dostawcy. Użytkownik wprowadza zamówienie zakupu powiązane ze zwrotem według typu dokumentu, numeru dokumentu i numeru pozycji dokumentu. Status zamówienia jest aktualizowany przez transakcję magazynową. Jeśli zamówienie zakupu zostanie anulowane, wówczas automatycznie generowana jest transakcja magazynowa z tego samego procesu księgowania, ale z przeciwnym znakiem. Wystawca faktury, partner dostawy i klasyfikacja konta rodzaju transakcji pozycji zamówienia są wykorzystywane do określenia konta transakcji magazynowej.
  • Zlecenie produkcyjne — to pole jest wyświetlane, jeśli w polu Proces specjalny wybrano pozycję Przychód na produkcję. Powiązane zlecenie produkcyjne nie jest określone do poziomu pozycji. W związku z tym, użytkownik może wypełnić tylko dwa pola (typ i numer dokumentu). Pole pozycji dokumentu nie jest dostępne do wprowadzania danych. W rezultacie sprawdzane jest tylko zlecenie produkcyjne. Status dokumentu jest aktualizowany przez transakcję magazynową.
  • Pozycja zlecenia produkcyjnego — pole to jest wyświetlane, jeśli w polu Proces specjalny wybrano jeden z poniższych wpisów:
    • Rozchód z produkcji
    • Przyjęcie produktu ubocznego
    • Materiały do produkcji obcej
      Powiązane zlecenie produkcyjne musi być określone do poziomu pozycji. W związku z tym, użytkownik wypełnia wszystkie trzy pola (typ i numer dokumentu, numer pozycji). Status dokumentu jest aktualizowany przez transakcję magazynową.

Widok Plik błędnych księgowań

Podczas generowania transakcji magazynowych w wyniku procesów poprzedzających oraz podczas importowania transakcji magazynowych, mogą zostać utworzone transakcje magazynowe zawierające nieprawidłowe lub niekompletne informacje. Taka transakcja magazynowa nie może zostać poprawnie przetworzona przez odpowiedni serwer logistyki magazynowej. Zamiast tego, w pliku błędnych księgowań tworzony jest wpis, który można wyświetlić i edytować w późniejszym czasie w widoku Plik błędnych księgowań w aplikacji Transakcje magazynowe.

W tym widoku dostępne są różne opcje umożliwiające skorygowanie i pomyślne zaksięgowanie nieprawidłowych transakcji magazynowych. Nieprawidłowe transakcje magazynowe można również usunąć z pliku błędnych księgowań. Usunięcie może jednak oznaczać, że proces, który spowodował nieprawidłową transakcję magazynową, nie może być kontynuowany ani śledzony. Z tego powodu, zaleca się, aby zawsze poprawiać nieprawidłowe transakcje magazynowe zamiast je usuwać.

Uwaga
Jeśli w pliku błędnych księgowań znajdują się jakieś wpisy, to po otwarciu aplikacji wyświetlany jest komunikat informujący o liczbie wpisów.
Uwaga
Niektóre akcje, takie jak np. zamknięcie okresu księgowego lub rozpoczęcie inwentaryzacji, można wykonać tylko wtedy, gdy plik błędnych księgowań nie posiada wpisów. Wpisy w pliku błędnych księgowań mogą również prowadzić do nieprawidłowych stanów magazynowych. W związku z tym, użytkownik powinien regularnie sprawdzać plik błędnych księgowań.
Uwaga
Plik błędnych księgowań może być edytowany tylko przez jednego użytkownika na jednej bazie danych i przy użyciu aplikacji Transakcje magazynowe. Jeśli użytkownik przełączył się już do widoku Plik błędnych księgowań, żaden inny użytkownik ani ten sam użytkownik z ponownie otwartą aplikacją Transakcje magazynowe nie może przełączyć się do tego widoku. Dopiero po opuszczeniu widoku Plik błędnych księgowań ów plik może być ponownie edytowany przez tego samego lub innego użytkownika poprzez przejście do widoku Plik błędnych księgowań.

Wszystkie nieprawidłowe transakcje magazynowe są wyświetlane w pliku błędnych rezerwacji. Wyświetlanie nie jest ograniczone do transakcji magazynowych, które zostały wprowadzone dla magazynu, wybranego na pasku narzędzi Workflow. Aby pomyślnie skorygować nieprawidłową transakcję magazynową, konieczne może być np. znalezienie prawidłowej lokalizacji w kontekście transakcji.

Widok Plik błędnych księgowań składa się z nagłówka i obszaru roboczego.

Nagłówek

Nagłówek zawiera ogólnie obowiązujące dane podstawowe dla nieprawidłowej transakcji magazynowej.

Oprócz nagłówka z widoku Transakcja magazynowa (patrz sekcja Nagłówek w rozdziale Widok Transakcja magazynowa), zawiera on następujące informacje:

  • Pochodzenie — to pole wskazuje pochodzenie nieprawidłowej transakcji magazynowej. Mogą wystąpić następujące wartości:
    • Inwentaryzacja
    • Oszacowanie inwentaryzacji
    • Przyjęcia towarów
    • Zlecenie dostawy
    • Zlecenie produkcyjne
    • Faktura zakupu
    • Zlecenie magazynowe
    • Jednostka ładunkowa
    • Import
    • Jednostka ładunkowa z inwentaryzacji
    • Faktura sprzedaży
    • Korekta przyjęcia towarów
    • Przeniesienie magazynu produkcyjnego do kompletacji
    • Automatyczne księgowanie wydania przy przyjęciu towarów
    • Zwrot towarów
  • Obsługujący — w tym polu wskazywany jest pracownik, który dokonał nieprawidłowego księgowania materiałów
  • Godzina utworzenia — w tym polu wyświetlana jest data i godzina nieprawidłowej transakcji magazynowej

Jeśli użytkownik otworzy nieprawidłową transakcję magazynową, najpierw zostanie on przeniesiony do obszaru, w którym znajduje się błąd. Jeśli dane podstawowe są nieprawidłowe, wyświetlony zostanie nagłówek. Jeśli pole wyszukiwania zawiera nieprawidłowy lub niekompletny wpis, wówczas pole to jest oznaczone czerwonym narożnikiem.

Uwaga
Plik błędnych transakcji może również zawierać transakcje magazynowe, które nie prowadzą do wyświetlenia komunikatu o błędzie. Są to transakcje magazynowe, które doprowadziły do błędu w momencie ich utworzenia. Jednak kolejne transakcje magazynowe lub zmienione ustawienia spowodowały, że transakcja magazynowa została zaakceptowana bez błędu. Przykładem tego jest rozchód, który doprowadziłoby do ujemnego stanu magazynowego, jednak przychody zaksięgowane później umożliwiłyby obciążenie rachunku w bieżącym czasie.
Uwaga
Określony proces specjalny może zostać zmieniona tylko wtedy, gdy nieprawidłowa transakcja magazynowa pochodzi z importu. Jeśli nie określono żadnej operacji specjalnej podczas tworzenia transakcji magazynowej, wówczas pole jest wyświetlane jako niedostępne.
Obszar roboczy

Jeśli użytkownik otworzy nieprawidłową transakcję magazynową, zostanie on przeniesiony do obszaru, w którym znajduje się błąd. Jeśli błąd znajduje się w danych podstawowych, dane w obszarze roboczym jeszcze nie istnieją i dlatego wyświetlane są tylko pola danych podstawowych. Jeśli dane podstawowe nie zawierają żadnych błędów, użytkownik zostanie automatycznie przeniesiony do obszaru roboczego. Pola w nagłówku są jednak chronione przed zapisem.

Jeśli użytkownik chce zmienić już zabezpieczone przed zapisem dane podstawowe, nawet jeżeli nie ma nieprawidłowych danych, możesz to zrobić za pomocą akcji [Cofnij]. Należy pamiętać, że spowoduje to usunięcie całego wpisu transakcji magazynowej. Więcej informacji można znaleźć w rozdziale Akcja związana z aplikacją: [Cofnij].

Uwaga
W widoku Plik błędnych księgowań nie można wykonać akcji [Cofnij], jeśli przetwarzana jest nieprawidłowa rezerwacja materiału ze spisu z natury.

Obszar roboczy umożliwia wprowadzenie dalszych informacji na temat transakcji magazynowej i poprawienie nieprawidłowych danych. W zależności od ustawień artykułu, magazyn i użytego klucza transakcji, wyświetlane są pola już opisane dla widoku Transakcja magazynowa. Ponadto, wyświetlany jest dokument transakcji magazynowej, jeśli transakcja magazynowa pochodzi z procesu.

Poniżej opisano dodatkowe pola, które nie są dostępne w widoku Transakcja magazynowa:

  • Koszty dodatkowe — jeśli za transakcję przyjęcia mają zostać naliczone dodatkowe koszty, wówczas można je wprowadzić w tym polu. Dalsza transakcja magazynowa może być następnie automatycznie generowana przez proces Korekta dla kosztów dodatkowych.
  • Poprawny klucz transakcji — w tym polu należy wprowadzić klucz transakcji, który ma zostać użyty podczas księgowania kosztów dodatkowych. To pole jest obowiązkowe, jeśli określono dodatkowe koszty. Określony klucz rezerwacji musi spełniać następujące kryteria:
    • Proces: Korekta
    • Ruch ilościowy: Nieaktywny
    • Typ wyceny: Wstępna
    • Wycena zapasów: Aktywny
  • Konto zapasów — w tym polu można wyświetlić indywidualnie określone konto zapasów. Pole nie jest dostępne do wprowadzenia danych.
Uwaga
W standardowych procesach konto zapasów jest określane automatycznie. W związku z tym, nie jest wyświetlane żadne konto zapasów i nie można go zmienić.
  • Konto przeciwstawne — opcjonalnie, w tym polu można wprowadzić konto przeciwstawne, które różni się od określenia konta (słowo kluczowe Księgowanie syntetyczne), pod warunkiem, że pole jest dostępne do wprowadzenia danych.
Uwaga
Jeśli zaimportowano nieprawidłowy numer konta, te opcjonalne informacje o koncie są określone przez oddzielny zastępczy identyfikator GUID w pliku błędnych księgowań. Podczas przetwarzania nieprawidłowej transakcji, nieprawidłowy zaimportowany numer konta jest reprezentowany przez stałą „%INVALID_ACC%”, która wymaga ręcznego wprowadzenia.
  • Typ dokumentu transakcji magazynowej — transakcja magazynowa jest oparta na dokumencie, który ją wywołał. W tym polu jest wyświetlany typ tego dokumentu. Możliwe typy dokumentów to:
    • Zlecenie dostawy
    • Faktura sprzedaży
    • Kompletacja
    • Zlecenie produkcyjne
    • Przyjęcia towarów
    • Faktura zakupu
    • Zlecenie magazynowe
Uwaga
Należy pamiętać, że ręczna transakcja magazynowa jest zapisywana bez dokumentu transakcji magazynowej, ponieważ została wprowadzone ręcznie, a nie utworzone przez proces. Tylko automatycznie wygenerowane transakcje magazynowe są oparte na dokumencie transakcji magazynowej.
  • Dokument transakcji magazynowej — transakcja magazynowa jest oparta na dokumencie, który ją wywołał. W tym polu wyświetlany jest ten dokument. Jeśli transakcja magazynowa została wprowadzona ręcznie, wówczas nie ma dokumentu transakcji magazynowej jako inicjatora transakcji, a pola pozostają puste.
Uwaga
Należy pamiętać, że ręczna transakcja magazynowa jest zapisywana bez dokumentu transakcji magazynowej, ponieważ została wprowadzone ręcznie, a nie utworzone przez proces. Tylko automatycznie wygenerowane transakcje magazynowe są oparte na dokumencie transakcji magazynowej.
Aktualizacja statusu zamówień, do których istnieją odniesienia

Transakcja magazynowa może być powiązana z dokumentem. Powiązany dokument może albo wywołać transakcję, albo znajdować się na początku łańcucha dokumentów. W pierwszym przypadku, dokument nazywany jest Dokumentem transakcji magazynowej. W drugim przypadku, jest on określany jako Dokument pierwotny. Z drugiej strony, dokumenty transakcji magazynowej w pliku błędnych księgowań zostały wygenerowane przez system lub niekompletnie zaimportowane za pośrednictwem interfejsu importu. Materiały w pliku błędnych księgowań mogą być powiązane zarówno z dokumentem transakcji magazynowej, jak i dokumentem pierwotnym. Linki są wyświetlane w pliku błędnych księgowań, ale nie można ich zmienić.

W przypadku poprawienia i zaksięgowania nieprawidłowej transakcji magazynowej w pliku błędnych księgowań, status dokumentów powiązanych z transakcją magazynową jest aktualizowany w następujących przypadkach:

  • Dokumentem pierwotnym jest zamówienie zakupu, a dokument transakcji magazynowej nie został określony. Dzieje się tak np. wtedy, gdy zwroty są księgowane ręcznie.
  • Dokument pierwotny jest zleceniem produkcyjnym, a klucz transakcji nie jest przeksięgowaniem.

We wszystkich innych przypadkach, status dokumentu nie jest aktualizowany przez transakcję magazynową. W przypadku użycia klucza transakcji z transakcji Korekta i rodzaju wyceny Uzupełnienie status dokumentu również nie jest aktualizowany.

Akcje związane z widokiem

W widoku Plik błędnych księgowań dostępne są następujące akcje związane z widokiem:

  • [Dodaj poprawioną transakcję magazynową]
  • [Usuń nieprawidłową transakcję magazynową]
  • [Pokaż następny wpis w pliku błędnych księgowań]
Akcja [Dodaj poprawioną transakcję magazynową]

Po poprawieniu nieprawidłowych danych i pomyślnym ich sprawdzeniu można zaakceptować transakcję magazynową. Służy do tego przycisk [Akceptuj], znajdujący się na standardowym pasku przycisków. Po zaakceptowaniu transakcji magazynowej, ów transakcja utworzona przy użyciu pliku błędnych księgowań zostaje zaksięgowana. Jednocześnie jest ona usuwana z pliku błędnych księgowań. Zaakceptowana transakcja magazynowa, podobnie jak każda inna transakcja magazynowa, jest przetwarzana przez serwer logistyki magazynowej i wykorzystywana do aktualizacji zapasów i/lub wartości zapasów.

Jeśli transakcja magazynowa zostanie pomyślnie zaakceptowana, wówczas automatycznie wyświetlony zostanie następny wpis w pliku błędnych księgowań, a powiązana przyczyna błędu zostanie wyświetlona jako komunikat o błędzie. Jeśli w pliku błędnych księgowań nie ma dalszych nieprawidłowych transakcji magazynowych, aplikacja automatycznie przełącza się do widoku Transakcja magazynowa, w którym można wprowadzić nowe transakcje magazynowe.

Akcja [Usuń nieprawidłową transakcję magazynową]

Aby usunąć nieprawidłową transakcję magazynową, można użyć przycisku [Nie uwzględniaj], znajdujący się na standardowym pasku przycisków.

Po usunięciu nieprawidłowej transakcji magazynowej aktualnie wyświetlana transakcja magazynowa nie jest akceptowana. Jednocześnie jest ona usuwana z pliku błędnych księgowań. Należy pamiętać, że aktualizacja statusu, która zostałaby przeprowadzona po zaakceptowaniu transakcji magazynowej, nie ma miejsca w tym przypadku. Nie ma to wpływu na rezerwacje i rezerwacje miejsc składowania. Oznacza to, że wszystkie rezerwacje, w tym rezerwacje miejsc składowania, które zostały dokonane dla tej transakcji magazynowej, zostaną anulowane.

Po pomyślnym usunięciu automatycznie wyświetlany jest następny wpis w pliku błędnych księgowań. Jeśli w pliku błędnych księgowań nie ma dalszych nieprawidłowych transakcji magazynowych, aplikacja automatycznie przełącza się do widoku Transakcja magazynowa, w którym można wprowadzić nowe transakcje magazynowe.

Akcja [Pokaż następny wpis w pliku błędnych księgowań]

Aby wyświetlić następną błędną transakcję magazynową w pliku błędnych księgowań bez edytowania aktualnie wyświetlanej transakcji magazynowej, należy nacisnąć przycisk [Następny wpis], znajdujący się na standardowym pasku przycisków. Po dojścia do końca plików błędnych księgowań ponownie wyświetlany jest pierwszy wpis.

Akcja związana z aplikacją: [Cofnij]

Jeśli dane podstawowe dla transakcji magazynowej zostały zapisane, wówczas odpowiednie pola stają się polami wyświetlania i nie są już dostępne do wprowadzenia. Obszar roboczy zawiera również pola, w których można wprowadzić dane dotyczące ruchu i wyceny dla transakcji magazynowej, takie jak ilość.

Dopóki transakcja magazynowa nie zostanie zapisana po raz drugi, a tym samym wysłana, dane w obszarze roboczym i zapisane dane podstawowe można usunąć za pomocą akcji [Cofnij]. Pola danych w obszarze roboczym nie są już wyświetlane, a pola do wprowadzania danych podstawowych są ponownie gotowe do wprowadzenia danych. Dane podstawowe pozostaną jako wartości domyślne dla nowej transakcji magazynowej.

Kontrola dla procesu transakcji Korekta

W tej sekcji opisano kontrole przy użyciu klucza transakcji z procesu Korekta.

Dla tego procesu zdefiniowano następujące elementy:

  • Jeśli używany klucz transakcji należy do kategorii wyceny Uzupełnienie, zastosowanie mają następujące warunki:
    • Dozwolone są zarówno wartości dodatnie, jak i ujemne.
      Ilości równe zero (0) są niedozwolone.
    • Dozwolone są zarówno dodatnie, jak i ujemne ceny wyceny.
      Dozwolone są również ceny wyceny równe zero (0).
Przykład
Uzupełnianie wstępnej wyceny przyjęcia towaru od dostawcy poprzez fakturę zakupu lub poprzez faktury kosztów dodatkowych.
  • Jeśli użyty klucz transakcji należy do kategorii wyceny Ostateczna, a klucz transakcji nie przewiduje przesunięcia ilości, zastosowanie mają następujące warunki:
    • Dozwolone są ilości dodatnie i ilości równe zero (0).
      Ilości ujemne są niedozwolone.
    • Dozwolone są zarówno dodatnie, jak i ujemne ceny wyceny.
      Dozwolone są również ceny wyceny równe zero (0).
Przykład
Inwentaryzacja – różnica wartości zapasów
  • Jeśli użyty klucz transakcji należy do kategorii wyceny Ostateczna, a klucz transakcji przewiduje przesunięcie ilości, zastosowanie mają następujące warunki:
    • Dozwolone są zarówno wartości dodatnie, jak i ujemne.
      Ilości równe zero (0) są niedozwolone.
    • Dozwolone są tylko dodatnie ceny wyceny.
      Ujemne ceny wyceny i ceny wyceny równe zero (0) są niedozwolone.
Przykład
Inwentaryzacja – różnica w ilości zapasów
  • W przypadku korekty bez przesunięcia ilościowego, z wyceną zapasów, niezależnie od ustawionego typu wyceny, z ręczną lub zaimportowaną transakcją magazynową, sprawdzane są również następujące elementy:
    • Wartość stanów magazynowych może zostać zaksięgowana maksymalnie do zera, przy czym wartość nie może spaść poniżej linii zerowej, jeśli wartość stanów magazynowych jest dodatnia (zapasy i wartość stanów magazynowych miałyby różne znaki).
    • To samo dotyczy ujemnych stanów magazynowych.
  • W przypadku korekty z przesunięciem ilościowym, bez wyceny zapasów, niezależnie od ustawionego typu wyceny, z ręczną lub importowaną transakcją magazynową, sprawdzane są również następujące elementy:
    • Jeśli istnieje wartość zapasu, zapas nie może być odpisany do zera, np. ręczne korekty ilości.
  • W przypadku korekty z przesunięciem ilościowym i wyceną zapasów, niezależnie od ustawionego typu wyceny, z ręczną lub zaimportowaną transakcją magazynową, sprawdzane są również następujące elementy:
    • Wartość stanów magazynowych bez zapasów lub odchylenie w znaku jest wskazywane przez odpowiednie ostrzeżenia. Zasadniczo dozwolone jest podanie zapasów bez wartości stanów magazynowych.

Konfiguracja

Poniższe ustawienia dotyczą aplikacji Transakcje magazynowe w aplikacji Konfiguracja.

Funkcja Logistyka magazynowa

Dla aplikacji Transakcje magazynowe istotne są następujące ustawienia w funkcji Logistyka magazynowa, w aplikacji Konfiguracja:

  • Funkcja Specyfikacje

Jeśli funkcja Specyfikacje jest aktywna, wówczas pole do wprowadzania specyfikacji jest widoczne, gdy używany artykuł posiada specyfikację.

  • Funkcja Stany magazynowe

Spośród ustawień w funkcji Stany magazynowe następujące pola są istotne dla aplikacji Transakcje magazynowe:

    • Dozwolone stany ujemne — jeśli ta funkcja jest aktywna, to transakcja magazynowa umożliwia księgowanie zapasów do obszaru ujemnego na poziomie magazynu
    • Jednostki magazynowe — tego pola można użyć do kontrolowania maksymalnej liczby równoległych jednostek magazynowych, jakie może posiadać artykuł. Ta opcja kontroluje maksymalną liczbę pól do określania ilości w aplikacji Transakcje magazynowe.
  • Funkcja Zarządzanie miejscami składowania

Jeśli funkcja Zarządzanie miejscami składowania jest aktywna, widoczne są pola wprowadzania magazynu, miejsc składowania, środki załadunku i liczby środków załadunku.

  • Funkcja Rezerwacje

Jeśli funkcja Rezerwacje jest aktywna, proces specjalny Zarezerwowany rozchód bez dokumentu może zostać wybrany w aplikacji Transakcje magazynowe i taka rezerwacja może zostać zaksięgowana. Maksymalna ilość, jaką można zaksięgować, to zarezerwowana ilość wydania.

Funkcja Wysyłka

Dla aplikacji Transakcje magazynowe istotne są następujące ustawienia w funkcji Wysyłka, w aplikacji Konfiguracja:

  • Funkcja Jednostki ładunkowe

Jeśli funkcja Jednostki ładunkowe jest aktywna, zarówno pole do wprowadzania jednostek ładunkowych, jak i wybór procesu specjalnego Korekta jednostek ładunkowych są widoczne w aplikacji Transakcje magazynowe. Za pomocą tego pola można zarezerwować jednostkę ładunkową lub zmienić jej zawartość, jeśli wybrano proces specjalny Korekta jednostek ładunkowych.

Funkcja Produkcja

Dla aplikacji Transakcje magazynowe istotne są następujące ustawienia w funkcji Produkcja, w aplikacji Konfiguracja:

  • Jeśli funkcja Produkcja jest aktywna, to w aplikacji Transakcje magazynowe można wybrać następujące procesy specjalne:
    • Przychód na produkcję
    • Rozchód z produkcji
    • Przyjęcie produktu ubocznego
    • Materiały do produkcji obcej

Umożliwia to zarezerwowanie odpowiednich procesów produkcyjnych dla istniejącego zlecenia produkcyjnego.

Funkcja Controlling

Dla aplikacji Transakcje magazynowe istotne są następujące ustawienia w funkcji Controlling, w aplikacji Konfiguracja:

Jeśli funkcja Controlling jest aktywna, widoczność pól Centrum kosztów i Jednostka kosztowa jest kontrolowana przez wpisy w kluczu transakcji. Jeśli jednak funkcja Controlling jest wyłączona, pola Centrum kosztów i Jednostka kosztowa nie są widoczne, niezależnie od wpisów dokonanych w kluczu transakcji.

Jeśli używany jest adapter księgowania kosztów Comarch Financials Enterprise, pola Centrum kosztów i Jednostka kosztowa są wyświetlane niezależnie od ustawienia w kluczu transakcji. Niemniej jednak, pola te muszą być wypełnione tylko w ręcznym księgowaniu, jeśli funkcja Centrum kosztów lub Jednostka kosztowa są również aktywowane w kluczu transakcji.

Widoczność pól jest określana na podstawie organizacji przechowywanej w transakcji magazynowej. Jeśli organizacja źródłowa i docelowa są różne, funkcja Controlling jest uważana za aktywną, jeśli funkcja jest aktywna dla co najmniej jednej z firm. Jeśli określony właściciel zapasów nie jest organizacją, używana jest organizacja wynikająca z lokalizacji używanego magazynu.

Funkcja Rachunkowość

Dla aplikacji Transakcje magazynowe istotne są następujące ustawienia w funkcji Rachunkowość, w aplikacji Konfiguracja:

  • Funkcja Oszacowanie

Dale tej aplikacji istotne są następujące pola w funkcji Oszacowanie:

    • Poziom oszacowania — w tym polu określa się poziom, na którym obliczana jest średnia ruchoma ceny. Dostępne są dwa poziomy:
      • Artykuł
      • Artykuł/magazyn
    • Metoda wyceny — w tym polu można określić, które metody wyceny są dostępne w aplikacjach Obliczanie wartości zapasów i Zapytanie o wartości zapasów. Poziom wyceny średniej ruchomej ceny musi być zawsze dostępny.
  • Funkcja Księgowanie syntetyczne

Jeśli funkcja Księgowanie syntetyczne jest aktywna, to widoczność pól Konto zapasów i Konto przeciwstawne w widoku Plik błędnych księgowań jest kontrolowana przez wpis Księgowanie syntetyczne w kluczu transakcji. Jeśli funkcja Księgowanie syntetyczne jest wyłączona, to pola Konto zapasów i Konto przeciwstawne nie są widoczne, niezależnie od wpisów dokonanych w kluczu transakcji.

Jednostki biznesowe

Następująca jednostka biznesowa jest istotna dla aplikacji Transakcje magazynowe, która jest używana np. do

  • Przyporządkowywania uprawnień
  • Konfigurowania definicji aktywności
  • Importu lub eksportu danych

Przesunięcia magazynowe

com.cisag.app.inventory.obj.InventoryTransaction

Uprawnienia

Uprawnienia można przyporządkowywać zarówno przy użyciu ról autoryzacji, jak i poprzez przyporządkowanie organizacji. Koncepcję uprawnień można znaleźć w dokumentacji Uprawnienia.

Uprawnienia specjalne

Aplikacja Transakcje magazynowe nie posiada żadnych uprawnień specjalnych.

Przyporządkowania organizacyjne

Jeśli funkcja Uprawnienia do treści została aktywowana w aplikacji Konfiguracja, użytkownik może korzystać z aplikacji Transakcje magazynowe tylko wtedy, gdy przypisano mu organizację w danych podstawowych partnera, która jest zintegrowana z co najmniej jedną z następujących struktur organizacyjnych:

  • Logistyka magazynowa

Funkcje specjalne

Aplikacja Transakcje magazynowe nie posiada żadnych funkcji specjalnych.

Uprawnienia dla partnerów biznesowych

Aplikacja Transakcje magazynowe nie jest dostępna dla partnerów biznesowych.

Czy ten artykuł był pomocny?