Trasy

W ramach obszaru Logistyka magazynowa trasy mają za zadanie umieścić ruch towarów w kontekście czasowym i przestrzennym. Służą one jako narzędzie planowania transportu. Rozróżnia się regularne trasy, do których można przypisać odbiorców towarów w ustalonej kolejności, oraz trasy definiowane w zależności od potrzeb, które są wykorzystywane do planowania transportu zorientowanego na popyt, umożliwiając wybór nadchodzących dostaw poprzez przypisanie ich do trasy.

Definicje terminów

  • Trasa — trasa służy do planowania transportu

Opis aplikacji

Aplikacja Trasy służy do tworzenia lub edytowania tras. Aplikacja składa się z nagłówka i obszaru roboczego z listą pozycji i edytorem pozycji.

Nagłówek

Nagłówek aplikacji Trasy zawiera dane identyfikacyjne trasy i określa, czy jest to trasa regularna, czy zorientowana na zapotrzebowanie.

Poniżej znajduje się szczegółowy opis pól nagłówka:

  • Trasa — unikalny identyfikator trasy jest wprowadzany w polu Trasa. Identyfikator może składać się z cyfr, liter lub kombinacji cyfr i liter. Użytkownik może go dowolnie wybierać.
  • Obowiązuje od — w tym polu można dokonać wpisu, gdy wprowadzana jest nowa wersja trasy. Data wprowadzona tutaj lub wybrana za pomocą pomocy uzupełniania wartości określa, kiedy nowa wersja staje się ważna. Użytkownik może wprowadzać tylko daty w przyszłości.
  • Opis — opis to dodatkowa nazwa trasy. Znaczące oznaczenia ułatwiają użytkownikowi wyszukiwanie. Nazwa jest dowolna i może być niejednoznaczna, tzn. kilka tras może mieć tę samą nazwę. Zaleca się przypisywanie różnych nazw do każdej trasy.
  • Typ — to pole wyboru służy do określenia, czy trasa jest trasą regularną, czy trasą sterowaną zapotrzebowaniem. Domyślną wartością jest Regularne.
  • Czas — w tym polu definiowany jest Wzór seryjny. Wzór seryjny określa czasy, w których trasa jest przejeżdżana. Pole jest aktywne tylko wtedy, gdy typ trasy jest ustawiony na Regularne.
Wzór seryjny

Wzór seryjny jest złożonym obiektem opisującym symboliczny punkt w czasie. Symboliczny punkt w czasie nie może być opisany za pomocą liczb bezwzględnych, takich jak data. Zamiast tego, możliwe są czasy takie jak Każdy pierwszy piątek miesiąca.

Wzór seryjny można edytować wyłącznie w oknie dialogowym. W razie potrzeby, okno dialogowe można otworzyć za pomocą przycisku rombu.

Zasadniczo wzór seryjny opiera się na jednym z następujących pięciu wymiarów:

  • Dziennie
  • Tygodniowo
  • Miesięcznie
  • Co kwartał
  • Rocznie

Poszczególne opcje wejściowe dla wymienionych wymiarów opisano poniżej.

Dziennie

Seria powinna generować działania codziennie lub co n dni o określonej godzinie. Jeśli dla dni zostanie wprowadzona wartość 1, wzór seryjny będzie stosowany codziennie.

Tygodniowo

Seria powinna generować działania co tydzień lub co n tygodni w jeden lub więcej dni tygodnia o określonej godzinie. Należy wybrać co najmniej jeden dzień tygodnia. Domyślnie jest to zawsze bieżący dzień tygodnia.

Miesięcznie

Seria powinna generować działania co miesiąc lub co n miesięcy w określonym czasie. Może to być określony dzień od początku miesiąca, np. trzeci dzień, lub od końca miesiąca, np. trzeci ostatni dzień.

Seria może również generować aktywność w określonym dniu tygodnia miesiąca. Można wybrać pierwszy, drugi, trzeci, czwarty, piąty, ostatni, przedostatni i trzeci-ostatni w połączeniu z jednym z siedmiu dni tygodnia.

Co kwartał

Seria może również generować działania w ujęciu kwartalnym. Z jednej strony możliwe jest określenie konkretnego dnia z początku lub końca kwartału, analogicznie do ustawienia miesięcznego. Z drugiej strony można wybrać konkretny dzień tygodnia w jednym z trzech miesięcy kwartału. Można również wybrać pierwszy, drugi itd. dzień tygodnia.

Rocznie

Roczny wzór seryjny odpowiada kwartalnemu wzorowi seryjnemu pod względem opcji ustawień. Z dwunastu miesięcy w roku wybierany jest tylko miesiąc.

Obszar roboczy

Obszar roboczy składa się z listy pozycji i edytora pozycji.

Lista pozycji

Za pomocą przycisków w nagłówku listy można wykonać następujące czynności:

Akcja [Adres]

Użytkownik może użyć tej akcji, aby dodać adres partnera do listy. Ponowne uruchomienie tej akcji spowoduje ponowne ukrycie adresu partnera

Akcja [Wstaw/Usuń znacznik usuwania]

Za pomocą tej akcji można oznaczyć pozycję na liście do usunięcia lub usunąć istniejący znacznik usuwania.

Partnerzy przypisani do typu trasy Regularne są wyświetlani na liście pozycji.

  • Partner — w tym polu wyświetlany jest partner i jego nazwa
  • Kolejność — ta kolumna pokazuje kolejność, w jakiej wyświetlani partnerzy mają być kontaktowani z tą trasą. Kolejność może być identyczna dla kilku lub wszystkich partnerów, jeśli kolejność nie jest zdefiniowana jako stała. Służy ona jako wartość domyślna dla rzeczywistego ładunku przesyłki. Wartości można zmienić w tabeli.
  • Adresy — ta kolumna jest wyświetlana po naciśnięciu przycisku [Adresy]. Kolumna zawiera pełny adres partnera.
Edytor pozycji

W przypadku tras typu Regularne można tutaj wprowadzić partnerów i kolejność, w jakiej mają być oni odwiedzani na tej trasie.

  • Partner — w tym polu wprowadzany jest identyfikator partnera
  • Kolejność — to pole służy do wprowadzania kolejności, w jakiej wyświetlani partnerzy mają być kontaktowani z tą trasą. Kolejność może być identyczna dla kilku lub wszystkich partnerów, jeśli kolejność nie jest zdefiniowana jako stała. Służy ona jako wartość domyślna dla rzeczywistego ładunku przesyłki. Wartości można zmienić w tabeli. Prawidłowe wpisy to liczby całkowite różne od 0.

Status i zmiany statusu

Informacje o stanie trasy są dodatkowym elementem informacyjnym. Za jej pomocą użytkownik może szybko zorientować się w bieżącym stanie trasy. Informacje o statusie są zapisywane w systemie.

Trasa może przyjmować następujące statusy:

  • Udostępnione — trasa zostaje udostępniona i jest brana pod uwagę podczas wyznaczania trasy w ramach tworzenia zlecenia dostawy
  • Zablokowane — trasa jest zablokowana i nie jest brana pod uwagę podczas wyznaczania trasy przy generowaniu zlecenia dostawy

Konfiguracja

Dla aplikacji Trasy nie wymaga dodatkowych ustawień w aplikacji Konfiguracja. Aplikacja jest dostępna tylko wtedy, gdy funkcja Wysyłka jest aktywna.

Jednostki biznesowe

Następująca jednostka biznesowa jest istotna dla aplikacji Trasy, która jest używana do np.:

  • Przyporządkowywania uprawnień
  • Definicji działań
  • Importu lub eksportu danych.

Trasa

com.cisag.app.shipping.obj.ShippingRoute

Jednostka biznesowa należy do następującej grupy jednostek biznesowych:

Magazyn – dane dowodu

com.cisag.app.inventory.OrderData

Uprawnienia

Uprawnienia mogą zostać przyporządkowane za pomocą ról uprawnień jak również poprzez przyporządkowanie organizacji. Szczegółowe informacje można znaleźć w artykule Uprawnienia.

Uprawnienia specjalne

Aplikacja Trasy nie posiada żadnych uprawnień specjalnych.

Przyporządkowania organizacyjne

Jeśli funkcja Uprawnienia do treści jest aktywna w aplikacji Konfiguracja, użytkownik może korzystać z aplikacji Trasy tylko wtedy, gdy przypisano mu organizację w głównych danych partnera, która jest zintegrowana z co najmniej jedną z następujących struktur organizacyjnych:

  • Logistyka magazynowa

Funkcje specjalne

Aplikacja Trasy nie posiada żadnych funkcji specjalnych.

Uprawnienia dla partnerów biznesowych

Aplikacja Trasy nie jest dostępna dla partnerów biznesowych.

Akcje związane z aplikacją

W aplikacji Trasy dostępne są następujące akcje związane z aplikacją:

  • [Nowa wersja]
  • [Udostępnij]
  • [Blokuj]

Akcja [Nowa wersja]

Ta akcja powoduje utworzenie nowej wersji aktualnie wyświetlanej trasy. W tym celu kopiowana jest wyświetlana trasa wraz z listą pozycji. Po wykonaniu tej akcji, użytkownik wprowadza datę w polu Obowiązuje od i zapisuje trasę.

Akcja [Udostępnij]

Należy użyć tej akcji, aby zmienić status zablokowanej trasy na Udostępnione.

Akcja [Blokuj]

Za pomocą tej akcji można zmienić status zwolnionej trasy na Zablokowane. Zablokowana trasa nie jest brana pod uwagę przy określaniu trasy podczas generowania zlecenia dostawy.

Czy ten artykuł był pomocny?