Ustawienia wyszukiwania

Wyszukiwania wykonywane w obszarze nawigacji i w oknach dialogowych można dostosowywać pod kątem różnych właściwości za pomocą aplikacji Zmień ustawienia wyszukiwania. Nowe wymagania z istniejących wyszukiwań mogą być konwertowane w krótkim czasie za pomocą tego stosunkowo łatwego dopasowania wyszukiwania. Zdolność dopasowania wyszukiwania może być bezpośrednio wykorzystana w produktywnym wyszukiwaniu systemowym i nie wymaga żadnego programowania dopasowania ani specjalnego systemu programistycznego.

Docelowi użytkownicy

  • Administratorzy systemów
  • Konsultanci
  • Programiści
  • Użytkownicy przeszkoleni technicznie

Definicje pojęć

  • Obiekt biznesowy — model danych Comarch ERP Enterprise opiera się na obiektach biznesowych. Zawierają one tylko dane i dlatego są również nazywane kontenerami danych. Dane te są przetwarzane za pomocą logiki aplikacji, która przeprowadza transformacje stanu danych. Obiekty biznesowe modelują istotne aspekty rzeczywistości, przestrzegając w jak największym stopniu trzeciej postaci normalnej (3NF). Oznacza to, że jednostki są zaprojektowane tak, aby były jak najbardziej wolne od redundancji, co skutkuje wieloma obiektami biznesowymi. Opis struktury obiektu biznesowego jest obiektem rozwojowym. Instancja obiektu biznesowego jest identyfikatorem opisu przechowywanego jako obiekt rozwojowy. Usługa trwałości może odczytywać, zapisywać i usuwać instancje obiektów biznesowych. Opisy obiektów biznesowych często występują w formie znormalizowanej. W tym przypadku rzeczywisty czynnik biznesowy może być opisany przez więcej niż jeden obiekt biznesowy. Jednak zawsze istnieje tylko jeden główny obiekt biznesowy. Obiekty biznesowe są zatem grupowane jako jednostka biznesowa, w której jeden specjalnie wyznaczony obiekt biznesowy reprezentuje grupę. Reprezentant wraz ze swoją grupą staje się jednostką biznesową.
  • Obiekt deweloperski — obiekt deweloperski to obiekt zdefiniowany w Comarch ERP Enterprise, który jest wykorzystywany przez deweloperów aplikacji do tworzenia innych obiektów. Wszystkie obiekty deweloperskie są archiwizowane w bazie danych repozytorium. W Comarch ERP Enterprise obiekty rozwojowe mogą być generowane/tworzone, zmieniane i usuwane za pomocą aplikacji Obiekty deweloperskie.
  • Baza danych przetwarzania transakcji online (baza danych OLTP) — w bazie danych przetwarzania transakcji online (OLTP) zarządzane są dane podstawowe i transakcyjne dla aplikacji biznesowych. W systemie produkcyjnym baza danych OLTP jest wykorzystywana w największym stopniu. Dlatego też jest ona zaprojektowana do równoległej obsługi wielu użytkowników przetwarzających wspólny zbiór danych.
  • Obiektowy język zapytań (OQL) — obiektowy język zapytań (OQL) służy do formułowania zapytań do encji bazy danych. OQL jest rozszerzeniem SQL. Zamiast pracować z tabelą, działa z jednym lub kilkoma obiektami biznesowymi.
  • Baza danych repozytorium — baza danych repozytorium jest podstawą systemu Comarch ERP Enterprise. Ta baza danych zawiera wszystkie obiekty deweloperskie. Obiekty deweloperskie opisują i definiują system. Baza danych repozytorium jest centralną lokalizacją do odczytu, aktywacji i dystrybucji aktualizacji oprogramowania. Zawiera również słownik danych, który opisuje schemat bazy danych (topologię) za pomocą systemu typu obiektowo-relacyjnego. Ponadto baza danych repozytorium pełni rolę centralnej bazy danych systemu. Zawiera dziennik systemu i specyfikacje autoryzacji.
  • Zbiór wartości — zbiór wartości to lista powiązanych wartości z jedną nazwą dla ich grupy. Zbiór wartości jest porównywalny z konstrukcją enum z innych języków programowania, takich jak C lub Pascal. Zawartość valueset nazywana jest elementami valueset. Określają one konkretne wartości zbioru wartości, które są zapisywane jako stałe (static final short) w generowanych klasach. Każda wartość składa się z nazwy, krótkiej wartości i opisu. Nazwa jest używana jako nazwa stałej, a krótka wartość jest używana jako wartość stałej. Opis odzwierciedla nazwę w interfejsie prezentacji.

Instrukcje

Wszystkie używane wyszukiwania są oparte na wyszukiwaniu OQL obiektu deweloperskiego. Wyszukiwanie OQL opisuje wybór danych z powiązanych ze sobą obiektów biznesowych.

Dzięki aplikacji Zmień ustawienia wyszukiwanie wyszukiwania te mogą zostać ulepszone. Ta adaptacja odbywa się bez zadań programistycznych i żądań programistycznych. W zależności od posiadanych uprawnień możesz dostosować wyszukiwanie dla siebie lub innych użytkowników. Wyszukiwanie OQL stanowiące podstawę dostosowanego wyszukiwania nie zmienia się wraz z dostosowaniem i pozostaje w oryginalnym stanie.

Konfiguracja wyszukiwania

Aplikację Zmień ustawienia wyszukiwania można otworzyć w następujący sposób:

  • Akcja [Zmień ustawienia wyszukiwania] w menu przycisku [Zapisz schemat wyszukiwania] dla szablonu wyszukiwania:
    Jeśli otwarte zostało okno dokowane Wyszukiwanie, np. w panelu nawigacji, przycisk menu [Zapisz schemat wyszukiwania] jest dostępny na pasku narzędzi wyszukiwania. Menu tego przycisku zawiera akcję [Zmień ustawienia wyszukiwania].
  • Przycisk [Zmień ustawienia wyszukiwania] w oknie dokowanym Właściwości techniczne dla pola:
    Jeśli wywołane zostało pole Właściwości techniczne dla pola, przycisk [Zmień ustawienia wyszukiwania] jest dostępny w sekcji Informacje obok wpisu Wyszukiwanie OQL w zakładce Ogólne w oknie dialogowym, które się wówczas otworzy.
Wskazówka
Jeśli asystent wartości jest wyświetlany w polu za pomocą listy wyboru, wówczas opcja okna dokowanego z właściwościami technicznymi może być jedynym sposobem ustawienia wyszukiwania.

Jeśli użytkownik nie ma uprawnień niezbędnych do ustawienia wyszukiwania, odpowiednie akcje i przyciski nie będą wyświetlane, a aplikacja Ustawienia wyszukiwania nie będzie mogła zostać otwarta.

Poziomy dostosowań

Poziom dostosowań może być używany do kontrolowania wyszukiwania wyświetlanego użytkownikom po otwarciu wyszukiwania.

Dostępne są następujące poziomy dostosowań:

  • System
  • Użytkownik i system
  • Baza danych
  • Użytkownik i baza danych

Jest to również sekwencja, w której system ERP określa wyszukiwanie, który użytkownik będzie mógł to zobaczyć. Jeśli użytkownik otworzy wyszukiwanie i istnieje ustawienie wyszukiwania na poziomie Użytkownik i baza danych, zostanie ono wyświetlone. W przeciwnym razie ustawienie wyszukiwania zostanie przeszukane na następnym poziomie i wyświetlone, jeśli zostanie znalezione. Jeśli nie zostanie znalezione żadne ustawienie wyszukiwania, wyświetlone zostanie wyszukiwanie OQL.

Ustawienia wyszukiwania na poziomie systemu są widoczne dla wszystkich użytkowników.

Przykład
Jeśli wyszukiwanie w bazie danych OLTP zostanie ustawione z poziomem dostosowania System, ustawienie wyszukiwania zostanie wyświetlone w każdej bazie danych OLTP po załadowaniu wyszukiwania.

Z poziomem dostosowania Baza danych ograniczona zostanie widoczność ustawienia wyszukiwania do bazy danych.

Przykład
Jeśli wyszukiwanie w bazie danych OLTP zostanie zaadaptowane z poziomem dostosowania Baza danych, zaadaptowane wyszukiwanie będzie wyświetlane tylko w bazie danych OLTP, w której użytkownik był zalogowany, gdy przeprowadzał ustawienie wyszukiwania, po załadowaniu wyszukiwania. Ustawienie wyszukiwania nie będzie widoczne w żadnej innej bazie danych OLTP.

W przypadku wyszukiwania OQL w bazie danych repozytorium system nie rozróżnia poziomu Baza danych i poziomu System, ponieważ w systemie ERP może istnieć tylko jedna baza danych repozytorium.

Ustawienia wyszukiwania można również przeprowadzić dla poszczególnych użytkowników. Oba poziomy mogą być zatem ograniczone do konkretnego użytkownika.

Migracja i usuwanie dostosowanych wyszukiwań

Ustawienia wyszukiwania OQL ma zawsze zastosowanie do określonej wersji wyszukiwania OQL. Jeśli wyszukiwanie OQL zostało zmienione z powodu aktualizacji oprogramowania lub aktywacji zadania programistycznego, adaptacja musi zostać zmigrowana do nowej wersji wyszukiwania OQL. Przy pierwszym użyciu wyszukiwania próbuje się zaakceptować adaptację do nowej wersji wyszukiwania OQL. W większości przypadków użytkownik nie zauważa, że nastąpiła migracja. Migracja może na przykład przebiegać nieprawidłowo w następujących przypadkach:

  • Obiekt biznesowy używany w wyszukiwaniu OQL został zmieniony, na przykład usunięto pole lub pole otrzymało nowy logiczny typ danych.
  • Usunięto inne pole obiektu biznesowego lub zmieniono typ danych.
  • Łącza między obiektami biznesowymi zostały usunięte lub zmienione.

Jeśli migracja ustawień wyszukiwania nie jest możliwa, wyszukiwanie zostanie usunięte, a powiadomienie zostanie wprowadzone do dziennika systemu.

Aplikacja oferuje również możliwość migracji wszystkich ustawień wyszukiwania do zadania w tle. Jeśli użytkownik posiada niezbędne uprawnienia, na standardowym pasku narzędzi zostanie wyświetlony przycisk umożliwiający migrację wszystkich ustawień wyszukiwania. W takim przypadku ustawienia wyszukiwania, których nie można zmigrować, są również usuwane.

Migracja zapisuje wynik przetwarzania w rejestrze komunikatów. Za pomocą aplikacji Rejestr komunikatów można uzyskać więcej informacji na temat migracji.

Jeśli użytkownik korzysta z ustawień wyszukiwania do systemu i załadowane zostały aktualizacje oprogramowania, które zawierają wyszukiwania OQL, zaleca się migrację wszystkich wyszukiwań w jednym kroku. Wyszukiwania, które zostaną usunięte podczas migracji, zostaną utworzone ponownie. Migracja rozpoznaje również błędne adaptacje, tj. wszystkie wyszukiwania, których nie można wykonać, są również usuwane.

Jeśli nie została wykonana migracji wszystkich wyszukiwań po odpowiedniej zmianie, może to skutkować komunikatem o błędzie podczas uruchamiania ustawień wyszukiwania. W takim przypadku można również selektywnie usunąć adaptację wyszukiwania.

Nazwa wyszukiwania jest wyświetlana w komunikacie o błędzie. Należy otworzyć aplikację Obiekty deweloperskie i wyszukiwanie. Następnie należy uruchomić aplikację Test wyszukiwania w obiektach deweloperskich. Po otwarciu aplikacji wybierać akcję [Zmień ustawienia wyszukiwania] na pasku narzędzi. Aplikacja Ustawienia wyszukiwania zostanie otwarta. Można teraz usunąć ustawienia wyszukiwania.

Alternatywnie można otworzyć aplikację Ustawienia wyszukiwania poprzez właściwości techniczne pola.

Wyjątki w ustawieniach wyszukiwania

Nie wszystkie wyszukiwania można dostosować. Należą do nich wyszukiwania OQL z następujących przestrzeni nazw:

  • com.cisag.sys.repository
  • com.cisag.sys.dictionary
  • com.cisag.archive

Wpływ na wydajność

Podczas wykonywania wyszukiwania w bazie danych umieszczane jest zapytanie, które oblicza wynik wyszukiwania. Im bardziej złożone wyszukiwanie, tj. im więcej obiektów biznesowych uczestniczy w wyszukiwaniu, tym bardziej złożone jest zapytanie.

Podczas dopasowywania wyszukiwania można dodawać do nowe pola i obiekty biznesowe. Nowe pola zapytań w obiektach biznesowych, które już należą do kwerendy, nie mają żadnego negatywnego wpływu na wydajność. Jeśli jednak zostaną dodane pola z obiektów biznesowych, które nie były jeszcze używane, obiekty biznesowe zostaną automatycznie dodane do kwerendy. Te dodatkowe obiekty biznesowe mogą mieć również negatywny wpływ na wydajność, jeśli nie są używane nowe pola w zapytaniu.

Opis aplikacji: Ustawienia wyszukiwania

Aplikacja Ustawienia wyszukiwania może być używana do zmiany istniejących wyszukiwań bez konieczności programowania ustawień. Aplikacja składa się z nagłówka i obszaru roboczego.

Nagłówek

  • Wyszukiwanie OQL — jeśli otworzona zostanie aplikacja Ustawienia wyszukiwania z okna dokowanego Wyszukiwanie, nazwa techniczna wyszukiwania OQL jest akceptowana w tym polu. Nie można później zmienić nazwy wyszukiwania OQL.
  • Oznaczenie — oznaczenie wyszukiwania OQL jest używane jako nagłówek w oknie dialogowym wyszukiwania lub w nagłówku. Nie można zmienić oznaczenia.
  • Status — ustawienia wyszukiwania może być aktywowane i dezaktywowane. Dezaktywowane wyszukiwanie nie jest wyświetlane, uwzględniane są tylko wyszukiwania aktywowane.
  • Poziom dostosowań — istnieje kilka poziomów dostosowań. Wyszukiwania mogą być dostosowane zarówno dla poszczególnych użytkowników, jak i dla wszystkich użytkowników. Można również określić, czy ustawienia wyszukiwania mają zastosowanie do całego systemu, czy do bazy danych.
    Możliwe wpisy:

    • System
    • Użytkownik i system
    • Baza danych
    • Użytkownik i baza danych
  • Użytkownik — jeśli wyszukiwanie dla określonego użytkownika zostało ustawione, jego nazwa jest wyświetlana w tym polu. Można zmienić użytkownika tylko w nowym rekordzie. Jeśli wybrany poziom dostosowania nie wymaga wyboru użytkownika lub uprawnienia nie pozwalają na dostosowanie dla innego użytkownika, pole Użytkownik nie jest dostępne do edycji.
  • Wybór układu — wybór układu umożliwia przełączanie między układem oryginalnym a układem dostosowanym do wyświetlania wyników wyszukiwania. Oryginalny układ jest oparty na wyszukiwaniu OQL. Układ, który ma zostać użyty, można zobaczyć w polu Układ oryginalny.
    Dostosowany układ umożliwia manipulowanie układem wyników wyszukiwania. Kolumny wyświetlacza mogą być dodawane lub usuwane. Układ można ustawić osobno dla wyszukiwania w nagłówku i wyszukiwania w oknie dialogowym. Sortowanie można określić oddzielnie dla obu obszarów.W przypadku oryginalnego układu Zaprogramowana lista i Zaprogramowana tabela dostosowanie jest ograniczone, ponieważ w dostosowaniu należy unikać zaprogramowanych elementów (pól, ikon itp.). Ograniczenie to nie dotyczy sterowania siatką.Ustawienie wyboru układu ma wpływ na stan zakładek Cechy sortowania i Layout. Jeśli wybór układu jest ustawiony na Układ oryginalny, zakładka Cechy sortowania jest aktywna, a zakładka Layout jest niedostępna. Zakładka Cechy sortowania jest nieaktywna w przypadku ustawienia Dostosowany, a zakładka Layout jest aktywna.Podobnie jak w przypadku ustawienia, kolumny Cechy sortowania i Widoczność są również aktywne/nieaktywne w zakładce Wybór atrybutu.
  • Układ oryginalny — w podstawowym wyszukiwaniu OQL definiuje się, w jaki sposób będą wyświetlane wyniki wyszukiwania. W tym miejscu mogą być wyświetlane następujące wartości: Grid-Control, zaprogramowane Grid-Control, zaprogramowana tabela, zaprogramowana lista.
    Dodanie słowa zaprogramowany wskazuje, że klasa Java jest używana jako hook dla układu.

Obszar roboczy

Obszar roboczy zawiera następujące zakładki:

Zakładka Wybór atrybutu

Każdy atrybut, który jest używany w ustawieniach wyszukiwania do zapytania, sortowania lub danych wyjściowych, musi zostać dodany w zakładce Wybór atrybutu. W tej zakładce można zmienić właściwości istniejących i nowych atrybutów.

Zakładka Wybór atrybutu zawiera listę z dwoma poziomami. Wiersze pierwszego poziomu opisują obiekt biznesowy.

  • Alias — w wyrażeniach OQL obiektom biznesowym nadawane są aliasy. Każdy obiekt biznesowy zawiera swój własny alias. Alias nowo dodanego obiektu biznesowego jest przypisywany automatycznie.
  • Oznaczenie — oznaczenie obiektu biznesowego
  • Obiekt biznesowy — nazwa techniczna obiektu biznesowego
  • Klauzula ON — to wyrażenie informuje o obiekcie biznesowym, z którym ten konkretny obiekt biznesowy jest powiązany za pośrednictwem określonego pola

Wiersze drugiego poziomu opisują pole obiektu biznesowego.

  • Nazwa atrybutu — nazwa atrybutu jest techniczną nazwą atrybutu w obiekcie biznesowym
  • Użyj oryginalnej etykiety — jeśli funkcja jest aktywna, pole tekstowe Etykieta wyświetli oryginalną etykietę pola. Jeśli funkcja zostanie dezaktywowana, pole tekstowe będzie edytowalne i będzie można w nim wpisać inną etykietę.
  • Etykieta — jeśli pole jest polem zapytania, wartością będzie etykieta pola w wyszukiwaniu. Jeśli pole jest polem wyświetlania, wartość pojawi się jako nagłówek kolumny.
  • Pomoc wyszukiwania wartości — jeśli zestaw wartości jest możliwy do edycji, dostępni będą alternatywni asystenci wartości, którzy mogą być wymieniani dla tego pola. „Oryginalne” dane wejściowe są wyświetlane przez asystenta wartości, który został wprowadzony w wyszukiwaniu OQL lub został określony w opisie danych.
  • Rozszerzony — w tej kolumnie wyświetlany jest symbol, jeśli pole zostało dodane podczas ustawień wyszukiwania i nie pochodzi z podstawowego wyszukiwania OQL
  • Kryterium wyszukiwania — w tej kolumnie pole można dodać lub usunąć jako kryterium wyszukiwania za pomocą pola wyboru. Jeśli pole zostało zdefiniowane jako pole zapytania, pozycję pola w panelu zapytania wyszukiwania można określić za pomocą zakładki Selekcja.
  • Możliwe sortowanie — w tej kolumnie pole można oznaczyć jako Sortowalne, zaznaczając pole wyboru. Dzięki temu można posortować listę wyników.
    Do sortowania należy używać tylko tych pól, które zawsze mają wartość (tj. nigdy nie są zerowe). Jeśli pole nie ma wartości (tj. wynosi zero), wszystkie wyniki nie są wyświetlane, jeśli wynik ma więcej niż jedną stronę.
  • Kryterium sortowania — jeśli pole zostało oznaczone jako Sortowalne, pole wyboru w tej kolumnie staje się edytowalne, a pole można oznaczyć jako kryterium sortowania. Kryteria sortowania to pola, według których zwykle sortowana jest lista wyników. Pole wyboru Kryterium sortowania będzie aktywne tylko wtedy, gdy wybór układu jest ustawiony na Układ oryginalny, a pole zostało wybrane jako Sortowalne. Kolejność i kolejność sortowania kryteriów sortowania można ustawić w zakładce Cechy sortowania.
    Jeśli wybór układu został ustawiony na Dostosowany układ, pozycję i kolejność sortowania można określić w oknie dialogowym sortowania kontrolki siatki w zakładce Layout.
  • Widok — w tej kolumnie pole może zostać dodane do listy wyników wyszukiwania za pomocą pola wyboru. Pole wyboru jest aktywne tylko wtedy, gdy wybór układu został ustawiony na Dostosowany układ.
Przycisk [Dodaj lub usuń atrybuty]

Pasek narzędzi listy zawiera przycisk [Dodaj lub usuń atrybuty] służący do wywoływania okna dialogowego dodawania lub usuwania nowych atrybutów wyszukiwania. Elementy wyszukiwania są wyświetlane jako drzewo w oknie dialogowym. Obiekty biznesowe podstawowego wyszukiwania OQL tworzą węzły nadrzędne drzewa. Obiekt biznesowy jest wyświetlany jako folder i po rozwinięciu może zawierać następujące wpisy:

  • Pola obiektu biznesowego — pola obiektu biznesowego są wyświetlane jako węzły podrzędne folderu obiektu biznesowego. Wpisy pól mają pole wyboru, za pomocą którego pola mogą być akceptowane lub usuwane jako kryteria wyszukiwania w dostosowanym wyszukiwaniu. Jeśli pole z podstawowego wyszukiwania OQL jest usuwane, jest ono usuwane tylko z liczby kryteriów wyszukiwania. Tylko atrybuty dodane w wyniku adaptacji mogą zostać całkowicie usunięte z wyszukiwania.
  • Foldery pól części — jeśli pola obiektu biznesowego są polami części, zostaną one podsumowane i wyświetlone w ich własnym folderze. Nazwa folderu to nazwa części. Jeśli części mają relacje z innymi częściami, będą one wyświetlane w tym folderze jako folder. Nazwa folderu jest nazwą relacji, która może być wyświetlana kursywą.
  • Foldery relacji z innymi obiektami biznesowymi — nazwa folderu jest nazwą relacji. Jeśli te foldery zostaną rozwinięte, będą miały taką samą strukturę jak węzły nadrzędne.
  • Foldery dynamicznych obiektów biznesowych — jeśli istnieje więcej pól dla obiektu biznesowego, zostaną one wyświetlone we własnym folderze.

Więcej atrybutów można dodać do wyszukiwania poprzez foldery relacji (dla części i obiektów biznesowych). Jeśli atrybuty zostały zaakceptowane w ten sposób, nazwa folderu jest wyświetlana normalną czcionką, a nie kursywą, a alias obiektu biznesowego jest również wyświetlany w nazwie folderu. Pola wyboru pól dodanych do wyszukiwania za pomocą tej relacji są aktywowane. Jeśli wszystkie pola wyboru pól obiektu biznesowego zostaną dezaktywowane, całe łącze zostanie usunięte z wyszukiwania.

Zakładka Cechy wyszukiwania

Pola kwerendy (kryteria wyszukiwania) to pola w panelu kwerendy, w których wprowadzono kryteria wyszukiwania. Można określić na liście miejsca, w których pola powinny pojawiać się w wyszukiwaniu. Obszar zapytań wyszukiwania składa się z dwóch kolumn i dowolnej liczby wierszy. Pierwsze dwa wiersze w obszarze zapytań wyszukiwania są zawsze wyświetlane. Kolejne wiersze są wyświetlane w rozwijanym panelu, który jest opcjonalnie widoczny lub może być ukryty.

Pole pierwszego wiersza listy jest umieszczane w obszarze zapytań wyszukiwania w pierwszej kolumnie i wierszu. Inne pola są dodawane od lewej do prawej i od góry do dołu zgodnie z kolejnością na liście.

Pasek narzędzi listy zawiera następujące przyciski:

  • Pierwsza pozycja — wybrany element jest umieszczany jako pierwszy na liście
  • Jedna pozycja w górę — wybrany element zostanie przesunięty o jedną pozycję w górę
  • Jedna pozycja w dół — wybrany element zostanie przesunięty o jedną pozycję w dół
  • Ostatnia pozycja — wybrany element zostanie umieszczony jako ostatni na liście

Szczegółowy opis kolumn listy:

  • Alias — alias obiektu biznesowego, do którego należy pole
  • Nazwa atrybutu — nazwa pola
  • Etykieta — etykieta pola
    Wskazówka
    Opcjonalnie inna kolumna wyświetla Niewidoczny jako dodatkowe informacje. Może to odnosić się do kryteriów wyszukiwania, które są wskazane jako takie, ale nie są widoczne dla użytkownika podczas wyszukiwania. Mogą to być na przykład ukryte kryteria wyszukiwania, które mają ogólny wpływ na wynik wyszukiwania. Tych pól nie można usunąć.
Zakładka Cechy sortowania

Listę wyników wyszukiwania można sortować według kilku cech. Standardowe kryteria sortowania to cechy, według których zwykle odbywa się sortowanie. Standardowe kryteria sortowania są wyświetlane na tej liście i można je dostosować w kolejności i sekwencji sortowania.

Pasek narzędzi listy zawiera następujące przyciski:

  • Pierwsza pozycja — wybrany element jest umieszczany jako pierwszy na liście
  • Jedna pozycja w górę — wybrany element zostanie przesunięty o jedną pozycję w górę
  • Jedna pozycja w dół — wybrany element zostanie przesunięty o jedną pozycję w dół
  • Ostatnia pozycja — wybrany element zostanie umieszczony jako ostatni na liście

Szczegółowy opis kolumn listy:

  • Alias — alias obiektu biznesowego, do którego należy pole
  • Nazwa atrybutu — nazwa pola
  • Etykieta — etykieta pola
  • Kierunek sortowania — w tym miejscu można zmienić kierunek sortowania, od A do Z bądź od Z do A
    Wskazówka
    Za pomocą tego przycisku można określić, czy kolejność sortowania ma być rosnąca czy malejąca.
Uwaga
Tej zakładki nie można wybrać, jeśli w wyborze układu wybrano pozycję Dostosowany układ. W takim przypadku sortowanie musi zostać zdefiniowane w oknie dialogowym sortowania odpowiedniej kontrolki siatki w zakładce Layout.
Zakładka Layout

Zakładka Layout zawiera dwa obszary (Grid-Control), jeden dla układu wyniku wyszukiwania w oknie dokowanym i jeden dla układu wyniku wyszukiwania w obszarze nawigacji. Podobnie jak w przypadku wyszukiwania OQL, dla obu obszarów można zdefiniować różne układy. Dodatkowe właściwości, takie jak sortowanie dla każdego panelu, można określić osobno.

Atrybuty można wybierać i organizować za pomocą funkcji przeciągania i upuszczania Grid-Control.

Wyświetlane są wszystkie atrybuty oznaczone do wyświetlenia w zakładce Wybór atrybutu. Jeśli oryginalny ekran jest wyświetlany jako Zaprogramowane Grid-Control, w Grid-Control można dodać dodatkowe kolumny. Kolumn tych nie można dezaktywować poprzez Wybór atrybutu.

Oba Grid-Control oferują funkcję [Cofnij układ] na odpowiednich paskach narzędzi. Informacje o układzie siatki są ponownie resetowane. Jeśli informacje o układzie są zapisane w wyszukiwaniu OQL, a pierwotne wyświetlanie w wyszukiwaniu znajduje się w Grid-Control lub Zaprogramowane Grid-Control, te informacje o układzie zostaną uwzględnione podczas resetowania.

Zakładka Struktura

Ta zakładka służy do wyświetlania struktury powiązań obiektu biznesowego w wyszukiwaniu. Elementy wyszukiwania są wyświetlane w ramce. Łącze składa się z obiektu źródłowego, obiektu docelowego oraz informacji o typie i warunku powiązania. Każdy z tych trzech elementów jest wyświetlany w osobnym polu. Pola dla obiektów źródłowych i docelowych wyświetlają alias, nazwę wyświetlaną i nazwę techniczną odpowiedniego obiektu biznesowego. Pole informacji o łączu zawiera typ łącza i warunek łącza.

Wyświetlanie łącza odbywa się w następujący sposób:

Najpierw wyświetlane jest pole obiektu źródłowego. Po krótkiej przerwie wyświetlane jest pole z informacjami o powiązaniu. Natychmiast po tym wyświetlane jest pole z obiektem docelowym. Obiekt biznesowy może być obiektem źródłowym dla wielu powiązań. W takim przypadku nieco później wyświetlane jest kolejne pole z informacjami o powiązaniu, a następnie pole z miejscem docelowym powiązania.

Akcje związane z aplikacją

Standardowy pasek narzędzi zawiera przyciski dla następujących akcji związanych z aplikacjami:

Test dopasowanego wyszukiwania

Jeśli wyszukiwanie zostało dostosowane i zapisane, za pomocą tej akcji można otworzyć aplikację test wyszukiwania. Za pomocą tej aplikacji można przetestować wyszukiwanie pod kątem pożądanego zachowania.

Uwaga
W przypadku aplikacji Test wyszukiwania Comarch Software und Beratung AG nie zapewnia żadnego wsparcia, konserwacji ani gwarancji. Ta aplikacja umożliwia dostęp do odpowiednich danych; dlatego należy autoryzować tylko administratorów do korzystania z aplikacji Test wyszukiwania.
Migracja wszystkich ustawień wyszukiwania

Za pomocą tej akcji migrowane są wszystkie ustawienia wyszukiwania.

Instrukcje

Dodanie pola zapytania obiektu biznesowego do wyszukiwania
  1. Należy otworzyć aplikację, w której można wywołać kwerendę, która ma zostać dostosowana.
  2. Następnie należy wybrać zakładkę Wyszukiwanie w oknie nawigacji.
  3. Wybierać przycisk ze strzałką w dół na pasku narzędzi wyszukiwania pod przyciskiem [Zapisz].
    • Wyświetlone zostanie menu.
  4. Wybierać w menu pozycję [Zmień ustawienia wyszukiwania].
    • Zostanie uruchomiona aplikacja Ustawienia wyszukiwania.
  5. Należy wybrać w nagłówku listy przycisk [Dodaj lub usuń atrybuty].
    • Otworzone zostanie okno dialogowe.
  6. Następnie należy rozwinąć folder żądanego obiektu biznesowego.
  7. Aktywować pole wyboru żądanego pola, które ma zostać dodane do wyszukiwania.
  8. Wybrać przycisk [Akceptuj].
  9. W razie potrzeby można wybrać status Aktywny w obszar identyfikacyjny.
  10. Aby zapisać zmiany należy wybrać przycisk [Zapisz] na standardowym pasku narzędzi.
Usunięcie pola zapytania obiektu biznesowego z wyszukiwania
  1. Należy otworzyć aplikację, w której można wywołać kwerendę, która ma zostać dostosowana.
  2. Następnie należy wybrać zakładkę Wyszukiwanie w oknie nawigacji.
  3. Wybierać przycisk ze strzałką w dół na pasku narzędzi wyszukiwania pod przyciskiem [Zapisz].
    • Wyświetlone zostanie menu.
  4. Wybierać w menu pozycję [Zmień ustawienia wyszukiwania].
    • Zostanie uruchomiona aplikacja Ustawienia wyszukiwania.
  5. Należy wybrać w nagłówku listy przycisk [Dodaj lub usuń atrybuty].
    • Otworzone zostanie okno dialogowe.
  6. Następnie należy rozwinąć folder żądanego obiektu biznesowego.
  7. Należy dezaktywować pole wyboru, które ma zostać usunięte z wyszukiwania.
  8. Wybrać przycisk [Akceptuj].
  9. Aby zapisać zmiany należy wybrać przycisk [Zapisz] na standardowym pasku narzędzi.
Uwaga
Jeśli dezaktywowane zostały wszystkie pola wyboru obiektu biznesowego, a ten obiekt biznesowy nie pochodzi z podstawowego wyszukiwania OQL, wówczas połączenie (sprzężenie) zostanie usunięte z ustawień wyszukiwania. Jeśli ten obiekt biznesowy jest źródłem innego sprzężenia w dostosowanym wyszukiwaniu, zostanie on zachowany.
Połączenie innych obiektów biznesowych z obiektami biznesowymi wyszukiwania
  1. Należy otworzyć aplikację, w której można wywołać kwerendę, która ma zostać dostosowana.
  2. Następnie należy wybrać zakładkę Wyszukiwanie w oknie nawigacji.
  3. Wybierać przycisk ze strzałką w dół na pasku narzędzi wyszukiwania pod przyciskiem [Zapisz].
    • Wyświetlone zostanie menu.
  4. Wybierać w menu pozycję [Zmień ustawienia wyszukiwania].
    • Zostanie uruchomiona aplikacja Ustawienia wyszukiwania.
  5. Należy wybrać w nagłówku listy przycisk [Dodaj lub usuń atrybuty].
    • Otworzone zostanie okno dialogowe.
  6. Następnie należy rozwinąć folder żądanego obiektu biznesowego, który jest powiązany z obiektem biznesowym, który ma zostać dodany do wyszukiwania.
  7. Następnie należy rozwinąć folder relacji.
  8. Aktywować pola wyboru pól, które mają zostać dodane do wyszukiwania.
  9. Wybrać przycisk [Akceptuj].
  10. W razie potrzeby można wybrać status Aktywny w obszar identyfikacyjny.
  11. Aby zapisać zmiany należy wybrać przycisk [Zapisz] na standardowym pasku narzędzi.
Uwaga
W oknie dialogowym Dodaj lub usuń atrybuty można śledzić relacje obiektów biznesowych tak daleko, jak to konieczne, a tym samym dodawać pola obiektów biznesowych do wyszukiwania na dowolnym poziomie. Każdy obiekt biznesowy wzdłuż relacji, które śledziłeś, aż do obiektu docelowego jest połączony z obiektem źródłowym (połączony). Możesz zatem sprawić, że wyszukiwanie systemowe będzie bezużyteczne, ponieważ złożoność połączenia nie prowadzi do żadnych wyników.
Ustawienia wyszukiwania dla wszystkich użytkowników
  1. Należy otworzyć aplikację, w której można wywołać kwerendę, która ma zostać dostosowana.
  2. Następnie należy wybrać zakładkę Wyszukiwanie w oknie nawigacji.
  3. Wybierać przycisk ze strzałką w dół na pasku narzędzi wyszukiwania pod przyciskiem [Zapisz].
    • Wyświetlone zostanie menu.
  4. Wybierać w menu pozycję [Zmień ustawienia wyszukiwania].
    • Zostanie uruchomiona aplikacja Ustawienia wyszukiwania.
  5. W polu Poziom dostosowań należy wybrać pozycję Baza danych lub System, w zależności od żądanego poziomu dostosowań.
  6. Następnie należy wybrać przycisk [Dodaj] na standardowym pasku narzędzi.
  7. W tym momencie można dokonać niezbędnych zmian.
  8. Aby zapisać zmiany należy wybrać przycisk [Zapisz] na standardowym pasku narzędzi.
Wskazówka
Jeśli wiadomo, że wyszukiwanie zostało już dostosowane dla wszystkich użytkowników, nie należy wybierać przycisku [Dodaj] po zmianie poziomu dostosowania; zamiast tego należy wybrać przycisk [Aktualizuj]. Zostanie wyświetlone dostosowane wyszukiwanie.
Test dostosowanego wyszukiwania
  1. Należy otworzyć aplikację, w której można wywołać kwerendę, która ma zostać dostosowana.
  2. Następnie należy wybrać zakładkę Wyszukiwanie w oknie nawigacji.
  3. Wybierać przycisk ze strzałką w dół na pasku narzędzi wyszukiwania pod przyciskiem [Zapisz].
    • Wyświetlone zostanie menu.
  4. Wybierać w menu pozycję [Zmień ustawienia wyszukiwania].
    • Zostanie uruchomiona aplikacja Ustawienia wyszukiwania.
  5. W tym momencie można dokonać niezbędnych zmian.
  6. Aby zapisać zmiany należy wybrać przycisk [Zapisz] na standardowym pasku narzędzi.
  7. Następnie należy wybrać przycisk [Test dopasowanego wyszukiwania].
    • Aplikacja do testowania wyszukiwania zostanie otwarta.
Uwaga
Ustawienia wyszukiwania musi być zapisane do testowania. Można również testować nieaktywne wyszukiwania.
Migracja wszystkich ustawień wyszukiwania
  1. Należy otworzyć aplikację, w której można wywołać kwerendę, która ma zostać dostosowana.
  2. Następnie należy wybrać zakładkę Wyszukiwanie w oknie nawigacji.
  3. Wybierać przycisk ze strzałką w dół na pasku narzędzi wyszukiwania pod przyciskiem [Zapisz].
    • Wyświetlone zostanie menu.
  4. Wybierać w menu pozycję [Zmień ustawienia wyszukiwania].
    • Zostanie uruchomiona aplikacja Ustawienia wyszukiwania.
  5. Należy wybrać przycisk [Migracja wszystkie ustawienia wyszukiwania] na standardowym pasku narzędzi.
    • Wszystkie ustawienia wyszukiwania są migrowane do wszystkich połączonych baz danych.
Wskazówka
Za pomocą narzędzia rgzsre można przeprowadzić migrację wszystkich ustawień wyszukiwania bez uruchamiania aplikacji Ustawienia wyszukiwania.

Konfiguracja

W aplikacji Konfiguracja nie trzeba wprowadzać żadnych ustawień dla aplikacji Ustawienia wyszukiwania.

Jednostki biznesowe

Jednostka biznesowa Rozszerzone wyszukiwanie OQL:
com.cisag.sys.objsearch.obj.SearchExtension — wykorzystywana jest przez aplikację Ustawienia wyszukiwania między innymi w celu:

  • Przyporządkowywania uprawnień
  • Konfigurowania definicji działań
  • Importu i eksportu danych

Uprawnienia

Uprawnienia mogą zostać przypisane za pomocą ról uprawnień jak również poprzez przyporządkowanie organizacji. Szczegółowe informacje można znaleźć w artykule Uprawnienia.

Uprawnienia specjalne

Aplikacja Ustawienia wyszukiwania ma następujące uprawnienia specjalne związane z akcjami. Uprawnienia do tej funkcji można przypisać w aplikacji Role uprawnień.

  • Dopasuj wyszukiwanie

com.cisag.sys.objsearch.ChangeSearches

Umożliwia użytkownikowi tworzenie ustawień wyszukiwania dla poziomu dostosowania Użytkownik i system oraz Użytkownik i baza danych.

  • Dopasuj wyszukiwanie innych użytkowników

com.cisag.sys.objsearch.ChangeOtherUsersSearches

Umożliwia użytkownikowi tworzenie ustawień wyszukiwania dla poziomu dostosowania System i Baza danych.

  • Usuń dopasowane wyszukiwanie

com.cisag.sys.objsearch.DeleteSearchExtensions

Umożliwia użytkownikowi usuwanie dopasowanych wyszukiwań za pomocą powłoki narzędzia.

Przyporządkowania organizacji

Dla aplikacji Ustawienia wyszukiwania nie są wymagane przyporządkowania organizacji.

Funkcje specjalne

Dla aplikacji Ustawienia wyszukiwania nie są dostępne funkcje specjalne.

Uprawnienia dla partnerów biznesowych

Aplikacja Ustawienia wyszukiwania nie jest udostępniana partnerom biznesowym.

Opis aplikacji: Test wyszukiwania

Aplikację Test wyszukiwania można otworzyć przez aplikację Ustawienia wyszukiwania za pomocą przycisku [Test dopasowanego wyszukiwania] na standardowym pasku narzędzi. Za pomocą tej aplikacji można testować wyszukiwania OQL i wyszukiwania dostosowane.

Uwaga
W przypadku aplikacji Test wyszukiwania Comarch Software und Beratung AG nie zapewnia żadnego wsparcia, konserwacji ani gwarancji. Ta aplikacja umożliwia dostęp do odpowiednich danych; dlatego należy autoryzować tylko administratorów do korzystania z aplikacji Test wyszukiwania.

Aplikacja Test wyszukiwania nie jest podzielona na nagłówek i obszar roboczy. Ma jedynie obszar roboczy z polami wejściowymi.

Obszar roboczy

Szczegółowy opis pól:

  • Wyszukiwanie OQL — nazwa wyszukiwania OQL do przetestowania
Sekcja Testuj wyszukiwanie w dialogu
  • Pole tekstu — wyszukiwanie można wywołać za pomocą asystenta wartości tego pola
  • Pole tekstowe (rozszerzone) — asystent wartości tego pola może być użyty do wywołania wyszukiwania.
    Jeśli obiekt został wybrany w otwartym wyszukiwaniu, identyfikacja i opis takiego obiektu są wyświetlane w tym polu.
Sekcja Ustawienia
  • Wybór wielokrotny w dialogu — możliwość wielokrotnego wyboru może być aktywowana i dezaktywowana na liście wyników
  • Użyj dopasowanego wyszukiwania — jest wyświetlane w normalnych przypadkach, jeśli dostępne są ustawienia wyszukiwania. Jeśli ta funkcja nie zostanie aktywowana, wyświetlone zostanie oryginalne wyszukiwanie OQL.
  • Użyj wartości proponowanych — jeśli ta funkcja jest aktywna, wyświetlona zostanie dodatkowa sekcja Domyślne kryteria wyszukiwania, która zawiera pole dla każdego pola wyboru. Domyślne ustawienia wyszukiwania można wprowadzić w tych polach, które są uwzględniane podczas otwierania wyszukiwania.
Sekcja Dostosowania
  • Wykorzystaj tylko aktywowane dopasowania — aktywowane wyszukiwania są wyświetlane zamiast oryginalnego wyszukiwania tylko wtedy, gdy aktywowane wyszukiwanie jest aktywne. Ustawienie to można kontrolować za pomocą tej funkcji.
  • Poziom dostosowań — poziom dostosowań jest wstępnie ustawiony. Jeśli funkcja Automatyczne ustalanie poziomu dostosowania  jest wyłączona, poziom dostosowań można wybrać.
  • Automatyczne ustalenie poziomu dostosowania — jeśli to pole jest nieaktywne, pole Poziom dostosowań można edytować. W takim przypadku można zmienić automatyczny wybór poziomu dostosowania.
  • Użytkownik — żądany użytkownik może zostać wprowadzony dla poziomów dostosowań opartych na użytkowniku, jeśli ma odpowiednie uprawnienia. W przeciwnym razie wyświetlany jest zalogowany użytkownik.
Działania związane z aplikacją

Za pomocą przycisków na standardowym pasku narzędzi można wykonać następujące akcje związane z aplikacją:

Przejęcie do wyszukiwania w obszarze nawigacji

Ta akcja akceptuje otwarte wyszukiwanie OQL jako wyszukiwanie w panelu nawigacji.

Otwórz aplikację Wyszukiwanie ogólne

Ta akcja otwiera aplikację Wyszukiwanie ogólne z otwartym wyszukiwaniem OQL.

Uwaga
W przypadku aplikacji Test wyszukiwania Comarch Software und Beratung AG nie zapewnia żadnego wsparcia, konserwacji ani gwarancji. Ta aplikacja umożliwia dostęp do odpowiednich danych; dlatego należy autoryzować tylko administratorów do korzystania z aplikacji Test wyszukiwania.
Otwórz aplikację Ustawienia wyszukiwania

Ta akcja otwiera aplikację Ustawienia wyszukiwania.

Konfiguracja

Aplikacja Test wyszukiwania nie wymaga dodatkowych ustawień w aplikacji Konfiguracja.

Jednostki biznesowe

Jednostka biznesowa Szukanie:
com.cisag.sys.objsearch.obj.ObjectSearchDescription — wykorzystywana jest przez aplikację Test wyszukiwania między innymi w celu:

  • Przyporządkowywania uprawnień
  • Konfigurowania definicji działań
  • Importu i eksportu danych

Uprawnienia

Uprawnienia mogą zostać przypisane za pomocą ról uprawnień jak również poprzez przyporządkowanie organizacji. Szczegółowe informacje można znaleźć w artykule Uprawnienia.

Uprawnienia specjalne

Poniższe funkcje specjalne odnoszą się do akcji i są dostępne w aplikacji Test wyszukiwania. Można przypisać uprawnienia do tych funkcji w aplikacji Role uprawnień.

Dostosuj wyszukiwanie

com.cisag.sys.objsearch.ChangeSearches

Umożliwia użytkownikowi tworzenie ustawień wyszukiwania dla poziomów dostosowania Użytkownik i system oraz Użytkownik i baza danych.

Dostosuj wyszukiwanie innych użytkowników

com.cisag.sys.objsearch.ChangeOtherUsersSearches

Umożliwia użytkownikowi tworzenie ustawień wyszukiwania dla poziomów dostosowania System i Baza danych.

Usuń dostosowane wyszukiwanie

com.cisag.sys.objsearch.DeleteSearchExtensions

Umożliwia użytkownikowi usuwanie ustawień wyszukiwania za pomocą powłoki narzędzia.

Przyporządkowania organizacji

Dla aplikacji Test wyszukiwania nie są wymagane przyporządkowania organizacji.

Funkcje specjalne

Dla aplikacji Test wyszukiwania nie są dostępne funkcje specjalne.

Uprawnienia dla partnerów biznesowych

Aplikacja Test wyszukiwania nie jest udostępniana partnerom biznesowym.

Czy ten artykuł był pomocny?