Niniejsza dokumentacja opisuje weryfikację dostępności, która jest dostępna w aplikacjach Oferty sprzedaży, Zamówienia sprzedaży i Zlecenia dystrybucji. Przedstawia informację o tym jak uruchomić weryfikację dostępności lub w jakich sytuacjach system automatycznie przeprowadza kontrolę dostępności.
Definicje terminów
Dostępność
Dostępność to prognozowany stan zapasów danego artykułu w bieżącej lub przyszłej dacie. Dostępność jest obliczana przy użyciu reguły dostępności i składa się z:
- bieżącego zapasu,
- planowanych przyjęć
- planowanych wydań.
Wszelkie zaległości mogą być również brane pod uwagę przy obliczaniu dostępności. Jeśli używana jest funkcja rezerwacji, dostępność składa się z:
- niezarezerwowanych bieżących zapasów,
- niezarezerwowanych planowanych wpływów
- niezarezerwowanych planowanych wydań.
Uwzględniane są również ilości częściowe.
Reguły dostępności
Reguła dostępności określa procedury określania i wyświetlania dostępności zapasów. Reguła dostępności służy do określenia dla każdego odpowiedniego rodzaju dokumentu statusu, przy którym kontrola dostępności musi uwzględniać odpowiednie pozycje zamówienia. Reguła dostępności jest również używana do określenia, czy należy wziąć pod uwagę zablokowane lub poddane kwarantannie zapasy oraz czy należy wziąć pod uwagę czas realizacji uzupełnienia.
Opis
Podczas wprowadzania lub zmiany pozycji, weryfikacja dostępności może być wykorzystana do sprawdzenia, czy pozycja jest dostępna w żądanej ilości w określonej lokalizacji magazynowej w dniu wysyłki zgodnie z pozycją dokumentu.
Funkcjonalność i logika obliczeniowa sprawdzania dostępności w wymienionych aplikacjach dokumentów jest analogiczna do sprawdzania dostępności w aplikacji Zapytanie o dostępność w ramach obszaru Logistyka magazynowa. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w dokumentacji Zapytanie o dostępność.
Sprawdzenie dostępności dla aktualnie przetwarzanego artykułu można uruchomić ręcznie za pomocą akcji Weryfikuj dostępność pod przyciskiem [Akcje] na pasku przycisków edytora pozycji.
Alternatywnie, system może uruchomić sprawdzanie dostępności automatycznie. W tym celu weryfikacja dostępności musi być aktywowana zarówno w używanym rodzaju dokumentu, jak i w danych podstawowych pozycji sprzedaży w odniesieniu do organizacji sprzedaży.
System przeprowadza również automatyczną kontrolę dostępności, jeśli pozycja zostanie wprowadzona ze statusem Zastąpiony, jeśli dostępność wynosi 0 lub Wycofany, jeśli dostępność wynosi 0.
Automatyczna kontrola dostępności jest przeprowadzana dla nowych artykułów lub artykułów, dla których zmieniono parametry wejściowe zapytania o dostępność. Następujące dane artykułu są używane jako parametry wejściowe do sprawdzenia dostępności:
- Artykuł i – jeśli określono – specfikacja
- Zmiana dostępności według artykułu (oczekiwane wydanie)
- W przypadku zamówień sprzedaży i zamówień dystrybucji jest to Ilość otwarta do dostawy.
Ilość otwarta do dostawy zwykle wynika z różnicy między „całkowitą ilością” a „ilością dostarczoną”; jeśli pozycja została skompletowana ręcznie, wartość ta jest ustalona na 0.
- W przypadku oferty sprzedaży jest to całkowita ilość pomniejszona o zamówioną ilość.
- Data wysyłki lub, w przypadku ofert dystrybucji, data dostawy (jako „na datę”).
- Magazyn (w przypadku zleceń dystrybucji: źródłowy magazyn)
- Właściciel magazynu
- Reguła dostępności zgodnie z rodzajem dokumentu lub, jeśli nie została tam określona, zgodnie z ustawieniami w aplikacji Konfiguracja, funkcja Logistyka magazynowa, w odniesieniu do organizacji logistyki magazynowej dla magazynu.
Tylko pozycje z dodatnią ilością są brane pod uwagę podczas sprawdzania dostępności.
Okno dialogowe Kontrola dostępności
Wynik weryfikacji dostępności pojawia się w oknie dialogowym. Pola zapytania z kryteriami wyszukiwania dla weryfikacji dostępności są wyświetlane w górnej części okna dialogowego. W dolnej części znajduje się lista z danymi o dostępności wyszukiwanego elementu i dodatkowymi danymi. W dolnej części okna znajdują się przyciski, za pomocą których można wykonać dalsze czynności. Więcej informacji na ten temat znajduje się w kolejnych rozdziałach:
Pola zapytania
Pola:
- Właściciel zapasów – właściciel zapasu, dla którego przeprowadzana jest weryfikacja dostępności. Jeśli kontrola jest przeprowadzana dla wszystkich właścicieli, pole jest puste.
- Organizacja – organizacja, dla której przeprowadzana jest kontrola dostępności, na przykład organizacja sprzedaży z zamówienia sprzedaży.
- Artykuł – artykuł, dla którego przeprowadzana jest kontrola dostępności.
- Specyfikacja – specyfikacja, dla której przeprowadzana jest kontrola dostępności. Pole jest puste, jeśli kontrola jest przeprowadzana na poziomie artykułu.
- Magazyn – magazyn, dla którego przeprowadzana jest kontrola dostępności.
- Żądana ilość – ilość, dla której przeprowadzana jest kontrola dostępności.
- Data – data przeprowadzenia kontroli dostępności.
- Całkowita ilość – całkowita ilość artykułu.
- Jednostka obliczeniowa – jeśli jednostka zapytanej ilości różni się od jednostki zarządzania zapasami dla kontroli dostępności, na przykład dlatego, że ma zostać zapytana jednostka sprzedaży, wówczas jednostka, w której sprawdzono dostępność, jest wyświetlana w tym polu.
Lista danych dostępności
Lista danych dostępności zawiera zarówno dane dotyczące pozycji, której dotyczy zapytanie, jak i dane dodatkowe, np. dla alternatyw, jeśli nie ma wystarczającej ilości dostępnej dla pozycji, której dotyczy zapytanie. Dodatkowe dane są wymienione oddzielnie w odpowiednich kolumnach.
Kolumny:
- Typ materiału – w tej kolumnie wyświetlany jest typ materiału artykułu wraz z ikoną.
- Artykuł – artykuł, którego dostępność jest sprawdzana. W zależności od typu artykułu i materiału w poniższych wierszach mogą być wyświetlane następujące powiązane artykuły i ich dane dotyczące dostępności:
- Artykuł alternatywny (tylko jednoetapowy, tj. tylko dla wprowadzonego artykułu)
- Artykuł wariantowy, jeśli zarejestrowany artykuł jest artykułem referencyjnym
- Inne artykuły wariantowe powiązanego artykułu referencyjnego, jeśli zarejestrowany artykuł jest artykułem wariantowym, a żądana ilość nie jest dostępna
- Status wymiany – w tej kolumnie status zamiennika artykułu jest wyświetlany z ikoną, jeśli dla artykułu zdefiniowano odpowiedni status.
- Zastosowanie – w zależności od rodzaju materiału artykułu, dla którego przeprowadzana jest weryfikacja dostępności, dodatkowe artykuły i ich dane dostępności są wyświetlane w dodatkowych wierszach. Ta kolumna pokazuje, w jaki sposób wyświetlany artykuł jest używany w odniesieniu do wprowadzonego artykułu. Możliwe zastosowania to:
- Alternatywa dla <identyfikacja zapytanego artykułu>.
- Wariant artykułu referencyjnego <identyfikacja artykułu referencyjnego>
- Status artykułu – jeśli dane sprzedaży artykułu są zablokowane, jest to oznaczone w tej kolumnie ikoną kłódki. Jeśli użycie Sprzedaż nie jest zablokowane, ikona nie jest wyświetlana.
- Zablokowane do – data, do której dane sprzedaży artykułu są zablokowane. Jeśli użycie Sprzedaż nie jest zablokowane, nie jest wyświetlana żadna data.
- Zaległe przychody towaru – ikona jest wyświetlana w tej kolumnie, jeśli istnieje planowany dokument dla pozycji, ale nie został on jeszcze zrealizowany zgodnie z danymi dokumentu.
- Dostępna ilość – ilość dostępna w żądanym dniu.
Żądana ilość jest wyświetlana w pierwszym wierszu. W razie potrzeby należy zwrócić uwagę na kolumnę Przeliczenie.
Dodatkowe dane są wyświetlane w wierszach poniżej. Można na przykład dowiedzieć się, jaka ilość jest dostępna w magazynie, jeśli żądana ilość została przeliczona. Można również dowiedzieć się, jakie ilości alternatywnych artykułów są dostępne dla artykułów wariantowych, na przykład, jeśli żądana ilość artykułu wariantowego nie jest dostępna.
- Przeliczenie – ikona przeliczenia jest wyświetlana w tej kolumnie, jeśli żądana ilość artykułu musiała zostać przekonwertowana, ponieważ jest to jednostka niebędąca jednostką magazynową lub jednostka, która nie jest zarządzana w pierwszej kolejności z perspektywy logistyki magazynowej (jeśli istnieje kilka jednostek artykułu, tylko jedna jednostka jest traktowana priorytetowo z perspektywy logistyki magazynowej).
Ponadto w zapytaniu o dostępność należy zawsze brać pod uwagę ustawienie zaangażowania jednostki. W przypadku jednostek, które nie są magazynowane, konieczne jest ustawienie opcji Niewiążące.
- Dostępność – to, czy określona ilość jest całkowicie, częściowo lub w ogóle niedostępna, jest wyświetlane w tej kolumnie z ikoną dla każdej wyświetlanej ilości. Ikona jest również wyświetlana dla dodatkowych danych w innych wierszach.
W razie potrzeby należy zwrócić uwagę na podpowiedź dla ikony.
- Następny termin dostępności – jeśli ilość nie jest lub nie jest całkowicie dostępna w określonym dniu, w tej kolumnie wyświetlana jest data, w której żądana ilość będzie całkowicie dostępna.
- Data odnowienia zapasów – jeśli dla pozycji w danych zadysponowanych określono (zewnętrzny lub wewnętrzny) czas uzupełnienia, w tej kolumnie wyświetlana jest data uzupełnienia obliczona na podstawie bieżącej daty.
Jeśli dla artykułu, którego dotyczy zapytanie, zdefiniowano artykuły alternatywne lub wariantowe, na pasku narzędzi listy znajduje się następujący przycisk:
- [Pokaż niedostępne zapasy] – można użyć przycisku, aby wyświetlić artykuły alternatywne lub wariantowe bez dostępnej ilości.
Przyciski w dolnej części okna
W oknie dialogowym wyświetlane są następujące przyciski:
- [Szczegóły] – można użyć przycisku, aby w razie potrzeby przełączyć się do aplikacji Zapytanie o dostępność. Można tam określić i wyświetlić dalsze informacje na temat bieżących zapasów artykułu w różnych lokalizacjach magazynowych, a także planowanych przyjęć i wydań. Dane ze sprawdzenia dostępności są wykorzystywane jako charakterystyka zapytania.
Aplikacja Zapytanie o dostępność ma różne widoki, które są automatycznie otwierane po przejściu do aplikacji w zależności od typu artykułu: W przypadku zapytania o zestaw artykułów należy użyć tego przycisku, aby przejść do widoku Artykuł. W przypadku zapytań dotyczących wszystkich innych typów artykułów należy przełączyć się do widoku Pochodzenie.
Okno dialogowe zostanie zamknięte po wykonaniu akcji.
- [Przejmij ilość częściową] można użyć przycisku, aby przenieść dostępną ilość artykułu określoną przez system z wybranego wiersza do pola Ilość całkowita. Po wykonaniu akcji okno dialogowe zostanie zamknięte.
- [Przejmij termin] – za pomocą przycisku można przenieść następną datę dostępności artykułu określoną przez system z wybranego wiersza do pola Termin wysyłki lub, w przypadku ofert sprzedaży, do pola Termin dostawy. Jeśli data ta nie jest dniem roboczym, zostanie ona przesunięta do następnego dnia roboczego.
Jeśli funkcja Użyj daty wysyłki jest aktywna w aplikacji Konfiguracja, termin dostawy i termin ponownego przesłania są ponownie obliczane dla aplikacji Zamówienia sprzedaży i Zlecenia dystrybucji na podstawie terminu wysyłki. W przeciwnym razie termin dostawy i termin ponownego przesłania są ustawiane na tę samą datę, co termin wysyłki. Wszystkie daty są dniami roboczymi.
Okno dialogowe jest zamykane po wykonaniu akcji.
- [Zastosuj tylko artykuł] – można użyć przycisku, aby przyjąć alternatywny lub wariantowy artykuł określony przez system do pozycji zamiast wprowadzonego artykułu.
Artykuł alternatywny lub wariantowy zostanie przeniesiony do pola Artykuł. Żądana ilość i data dostawy pozostają niezmienione.
Po wykonaniu akcji okno dialogowe zostanie zamknięte.
- [Ignoruj] – należy użyć przycisku, aby przenieść dane z edytora artykułów do tabeli artykułów bez zmian. Okno dialogowe zostanie zamknięte po wykonaniu akcji.
Jeśli pojawi się ostrzeżenie informujące, że dostępny jest tylko podzbiór żądanego artykułu, zostanie to automatycznie potwierdzone.
- [Anuluj] – należy użyć przycisku, aby zamknąć okno dialogowe bez zmiany danych elementu lub przeniesienia danych z okna dialogowego.
Jeśli pojawi się ostrzeżenie informujące, że dostępna jest tylko częściowa ilość żądanego artykułu, nie zostanie to automatycznie potwierdzone. Aby kontynuować, można potwierdzić ostrzeżenie ręcznie lub zmienić całkowitą ilość pozycji lub, jeśli pozycja nie została jeszcze zapisana, wprowadzić inną pozycję.
- [Zamknij] – należy użyć przycisku, aby zamknąć okno dialogowe bez zmiany lub przeniesienia czegokolwiek.
Funkcje specjalne zależne od artykułu
W przypadku niektórych artykułów do sprawdzania dostępności mają zastosowanie specjalne funkcje, które wyjaśniono poniżej.
- Artykuł aliasowy – w przypadku artykułu aliasowego weryfikacja dostępności jest przeprowadzana dla oryginalnego artykułu, który zastępuje artykuł aliasowy.
- Artykuły ze statusem zastąpienia Zastąpiony – w przypadku artykułu o statusie Zastąpiony sprawdzanie dostępności jest przeprowadzane dla artykułu zastępczego, który zastępuje oryginalny artykuł. Po sprawdzeniu dostępności element zastępczy jest przenoszony do danych elementu. Identyfikacja oryginalnego artykułu jest przechowywana w polu Zamówiony artykuł lub Żądany artykuł, jeśli pole to jest nadal puste.
- Artykuł ze statusem wymiany Zastąpiony, jeśli dostępność 0 – w przypadku pozycji o statusie Zastąpiono, jeśli dostępność 0 najpierw przeprowadzana jest weryfikacja dostępności dla wprowadzonej pozycji. Jeśli system uzna, że artykuł nie jest dostępny w dniu wysyłki, artykuł zastępczy zostanie automatycznie przeniesiony do danych artykułu. Identyfikacja oryginalnego artykułu zostanie przeniesiona do pola Zamówiony artykuł lub Żądany artykuł, jeśli pole to jest nadal puste.
W razie potrzeby ponownie sprawdzana jest dostępność artykułu zastępczego.
- Pozycja ze statusem Wycofany, jeśli dostępność wynosi 0 – w przypadku pozycji o statusie Wycofano, jeśli dostępność wynosi 0, kontrola dostępności jest przeprowadzana dla wprowadzonej pozycji.
- Artykuł referencyjny – w przypadku artykułów referencyjnych kontrola dostępności jest przeprowadzana dla artykułów wariantowych, które zastępują artykuł referencyjny.
Więcej informacji na temat artykułów referencyjnych i wariantowych w aplikacjach dokumentów można znaleźć w dokumentacji Akcja: Wybierz artykuł wariantowy dla artykułu referencyjnego.
- Artykuły wariantowe i artykuły z artykułami alternatywnymi – jeśli zaznaczony artykuł jest artykułem wariantowym lub artykułem, dla którego zdefiniowano artykuły alternatywne w odniesieniu do lokalizacji magazynu i określono niewystarczającą dostępność, w oknie dialogowym zostaną wyświetlone wszystkie alternatywne artykuły wariantowe lub wszystkie artykuły alternatywne i ich dostępna ilość.
Identyfikacja niedostępnego artykułu jest przenoszona do pola Zamówiony artykuł lub Żądany artykuł, jeśli pole to jest nadal puste.
W razie potrzeby ponownie przeprowadzana jest kontrola dostępności dla przeniesionego artykułu, tzn. okno dialogowe jest ponownie otwierane. Więcej informacji na temat artykułów referencyjnych i wariantowych w aplikacjach dokumentów można znaleźć w dokumentacji Akcja: Wybierz artykuł wariantowy dla artykułu referencyjnego.
Instrukcje
W tym rozdziale opisano sposób korzystania z akcji [Weryfikuj dostępność] w celu ręcznego sprawdzenia dla artykułu, czy żądany artykuł jest dostępny w żądanym miejscu przechowywania w dniu wysyłki.
- W pierwszym kroku należy otworzyć odpowiednią aplikację
- Następnie, otworzyć odpowiedni dokument lub wprowadzić nowy dokument
- Przenieść pozycję, dla której chcesz ma zostać zweryfikowana dostępność, do edytora pozycji lub wprowadzić nową pozycję
- Wybrać akcję [Weryfikuj dostępność] pod przyciskiem [Akcje] na pasku przycisków edytora pozycji.
→Otworzy się okno dialogowe. Pokazuje ono, czy pozycja jest dostępna, częściowo dostępna lub niedostępna.
Jeśli dla artykułu zapisane są warianty, wyświetlana jest również dostępność wariantów.
W przypadku zestawów artykułów wyświetlana jest dostępność poszczególnych komponentów.
W przypadku częściowej dostępności lub braku dostępności wyświetlana jest data następnej dostępności artykułu, jeśli ma to zastosowanie, przy czym horyzont obserwacji dla zestawów artykułów jest ograniczony do 365 dni.
- W razie potrzeby można zastosować następujące działania:
- Jeśli artykuł jest częściowo dostępny, można zmniejszyć całkowitą ilość artykułu do ilości dostępnej, naciskając przycisk [Przejmij ilość częściową] (plus ilość, która została już uwzględniona w kolejnych procesach, jeśli ma to zastosowanie).
- Jeśli dla artykułu wyświetlana jest następna data dostępności, można zmienić datę wysyłki lub, w przypadku ofert sprzedaży, datę dostawy artykułu, naciskając przycisk [Przejmij termin].
→W zależności od wybranej akcji:
- System zmniejsza całkowitą ilość.
- System zmienia datę wysyłki, datę dostawy i datę ponownego złożenia dla zamówień sprzedaży i zleceń dystrybucji lub datę dostawy dla ofert sprzedaży.
→System zastępuje artykuł wariantowy wybranym alternatywnym artykułem wariantowym.
- Należy następnie przenieść artykuł do tabeli artykułów
- Nacisnąć przycisk [Zapisz] na standardowym pasku przycisków.
→Dokument zostanie zapisany.