Za pomocą alokacji zasobów, przydzielone zapasy artykułu są dystrybuowane do pozycji zlecenia, które są otwarte do dostawy. Proces alokacji uwzględnia priorytety dostaw, daty wysyłki i ograniczenia dostaw.
Alokacja zasobów jest również dostępna dla materiałów wymaganych przez zlecenia produkcyjne. Jeśli artykuł jest używany zarówno jako materiał produkcyjny, jak i sprzedawany bezpośrednio, to zlecenia produkcyjne i zamówienia sprzedaży będą konkurować o zapasy. Dodatkowo, środowisko wielofirmowe obejmuje zlecenia dystrybucji.
Poniżej znajdują się ogólne wyjaśnienia dotyczące alokacji zapasów, informacje o opcjach wdrożenia i metodzie, a także uwagi dotyczące połączenia z rezerwacjami.
Temat Alokacja zapasów dotyczy aplikacji Obliczanie alokacji zasobów i Alokacja zasobów. Aplikacje te zostały opisane w dokumentacjach Obliczanie alokacji zasobów i Alokacja zasobów.
Procesy
Poniżej przedstawiono możliwe procesy dystrybucji zapasów podlegających alokacji do kilku zleceń (sprzedaży, dystrybucji i produkcji).
Wykres procesu
Zamówienia sprzedaży i zlecenia dystrybucji
Zlecenia produkcyjne
Opis procesu
Alokację zasobów można przeprowadzić w następujący sposób:
- Za pomocą akcji [Utwórz alokację zasobów] w odpowiedniej aplikacji typu Dokument.
- Za pomocą aplikacji Obliczanie alokacji zasobów i Alokacja zasobów.
Niezależnie od metody wdrożenia, alokacja zapasów odbywa się w następujący sposób :
- Określenie odpowiednich pozycji zlecenia.
- Obliczanie zapasów podlegających alokacji.
- Zadysponowanie ilości do odpowiedniego zakupu.
Akcja [Utwórz alokację zasobów] służy zarówno do obliczenia ilości podlegającej alokacji dla otwartego dokumentu, jak i do zasugerowania przydzielonej ilości.
Aplikacji Obliczanie alokacji zasobów i Alokacja zasobów można użyć do rozdzielenia zapasów podlegających alokacji na wiele dokumentów.
Jeśli utworzone zostaną kolejne dokumenty, to wszelkie zadysponowane ilości zostaną w nich uwzględnione: Zamiast Otwarte ilości, wprowadzane są Zadysponowane ilości używane w zleceniu kompletacji, zleceniu dostawy i fakturze klienta oraz są odpowiednio kompletowane, dostarczane lub fakturowane.
Warunki wstępne
Podczas alokacji zasobów uwzględniane są tylko te pozycje zlecenia, które spełniają następujące warunki:
Pozycje zamówienia sprzedaży lub zlecenia dystrybucji
- zostały zwolnione
- mają otwartą ilość dostawy
- nie mają zadysponowanej ilości
- mają status Niedostarczone lub Dostarczone częściowo jako status dostawy oraz Brak zlecenia dostawy w realizacji jako status zlecenia dostawy.
Ponadto, ustawienie rodzaju używanego zamówienia sprzedaży musi wskazywać, że należy wykonać alokację zasobów.
Pozycje zlecenia produkcyjnego
- zostały zwolnione
- mają otwartą ilość docelową
- nie mają zadysponowanej ilości
- Niezaraportowany lub Częściowo zaraportowany jako status dostawy i Brak kompletacji w realizacji jako status kompletacji.
Ponadto, ustawienie dla używanego typu zlecenia produkcyjnego musi wskazywać, że zadysponowane ilości są wykorzystywane.
Przeprowadzanie alokacji zasobów
Alokację zasobów można przeprowadzić dla pojedynczego zamówienia sprzedaży, zlecenia dystrybucji lub produkcji, a także dla kilku z nich.
Alokacja zasobów dla pojedynczego dokumentu
Jeśli użytkownik chce przypisać zapasy podlegające alokacji do pojedynczego dokumentu, wówczas powinien on użyć akcji [Utwórz alokację zasobów] w zamówieniach sprzedaży i zleceniach dystrybucji oraz akcji [Ustaw zadysponowaną ilości] w zleceniach produkcyjnych.
Należy również zwrócić uwagę na opisy działań w odpowiednich dokumentacjach:
- Zamówienia sprzedaży: Akcje
- Zlecenia dystrybucji: Akcje
- Zlecenia produkcyjne
Alokacja zasobów dla kilku dokumentów
Alokacje zasobów dla kilku dokumentów można wykonać za pomocą aplikacji Obliczanie alokacji zasobów i Alokacja zasobów.
Obliczanie alokacji zasobów
Aplikacja Obliczanie alokacji zasobów służy zarówno do określania pozycji dokumentu, do których mają zostać przypisane zapasy, jak i do obliczania zapasów podlegających alokacji.
Jeśli ustawienia dotyczące określania artykułu wymagają, aby ilość podlegająca alokacji była automatycznie przenoszona do zadysponowanej ilości dla odpowiednich dokumentów, wówczas przydział zapasów zostanie zakończony po ich ustaleniu i obliczeniach. Zadysponowane ilości w poszczególnych dokumentach są domyślne i dlatego można je zmienić.
Jeśli zadysponowane ilości nie zostaną automatycznie przeniesione, wówczas będą one dostępne do dalszego przetwarzania i przeniesienia w aplikacji Alokacja zasobów.
Alokacja zasobów
Jeśli ustawienia obliczania zapasów wymagają, aby zadysponowana ilość nie była przenoszona do odpowiednich dokumentów, to sugerowana przydzielona ilość może zostać przetworzona po obliczeniu za pomocą aplikacji Alokacja zasobów i przeniesiona do dokumentów za pomocą innej akcji.
Skutki ograniczeń dostaw
Jeśli istnieje ograniczenie dostawy dla zamówienia sprzedaży lub zlecenia dystrybucji, zadysponowane ilości zostaną przydzielone do pozycji zlecenia tylko wtedy, gdy zadysponowana ilość jest większa lub równa ilości pozycji zlecenia.
Jeśli ograniczenie Dostawa całości zamówienia jest ustawione dla zamówienia sprzedaży lub zlecenia dystrybucji, to automatyczny transfer do przydzielonych ilości może nastąpić tylko wtedy, gdy wszystkie pozycje są całkowicie przydzielone. W przeciwnym razie, wszystkie alokacje dla zlecenia zostaną automatycznie usunięte.
Jeśli automatyczne przeniesienie do zadysponowanych ilości nie jest przewidziane dla danego zlecenia, wówczas zadysponowane ilości pozostaną również niezmienione, w przypadku, gdy nie wszystkie pozycje w zleceniu mogą zostać dostarczone w całości. Zadysponowane ilości można zmienić ręcznie i przenieść je do dokumentu za pomocą aplikacji Alokacja zasobów.
Skutki priorytetów realizacji
Priorytety dostaw odgrywają rolę tylko wtedy, gdy dostępnych jest więcej otwartych ilości dostaw niż możliwych do przydzielenia zapasów.
Metoda alokacji zasobów
Alokacja zasobów opiera się na następującej metodzie:
- Obliczanie prawidłowych pozycji zlecenia zgodnie z wyborem i warunkami wstępnymi:
Pozycje zlecenia posiadające rezerwacje otrzymują ilość w wysokości zarezerwowanych ilości zapasów z wyprzedzeniem, chyba że są zablokowane. Jeśli całkowita ilość zlecenia nie została zarezerwowana, niedobór zostanie potraktowany tak jak wszystkie inne pozycje zamówienia .
- Obliczanie zapasów podlegających alokacji:
Przydzielone zapasy | = | Bieżący zapas |
minus | Planowane rozchody ze zleceń dostawy | |
minus | Planowane rozchody związane z kompletacją do produkcji | |
minus | Wszystkie zadysponowane ilości wprowadzone w zleceniach dystrybucji, produkcji i zamówieniach sprzedaży, które odnoszą się do alokacji zasobów | |
minus | Ilości wszystkich już wygenerowanych alokacji zasobów, których ilości nie zostały jeszcze przeniesione jako zadysponowane ilości do zleceń dystrybucji, produkcji i zamówień sprzedaży |
Jeśli dostępny jest zapas, który można przydzielić, wówczas zostanie on przydzielony do pozycji w odpowiedniej ilości. Zapasy dla pozycji z aktywnymi rezerwacjami są rezerwowane poprzez alokację zasobów.
Podczas alokacji, parametry alokacji są uwzględniane w następującej kolejności:
- Data wysyłki
- Priorytet dostawy (od 0 do 9, gdzie 0 oznacza najwyższy priorytet)
- Dla równoległych jednostek magazynowych — możliwa ilość dostawy w jednostce bazowej jest przeliczana na równoległą jednostkę magazynową w oparciu o szacowany współczynnik konwersji.
- Dla jednostek opakowaniowych — możliwa ilość dostawy jest obliczana w jednostce bazowej i zostanie przeliczona na jednostkę opakowaniową tylko wtedy, gdy wynik da wyłącznie kompletne jednostki opakowaniowe.
W przypadku niektórych pozycji zlecenia, użytkownik może zdefiniować dostęp do zapasów dla kilku właścicieli. Przydzielone zapasy dla takich pozycji zlecenia są określane indywidualnie dla każdego właściciela zapasów. Podczas alokacji, właściciele zapasów są brani pod uwagę w kolejności określonej w pozycji zlecenia. Możliwe jest przypisanie zapasów kilku właścicieli zapasów do jednej pozycji zamówienia.
Listy części są przydzielane na poziomie składników, zgodnie z możliwą do przydzielenia ilością najbardziej deficytowego składnika.
Interakcja rezerwacji i alokacji zasobów
Jeśli automatyczne rezerwacje są używane dla wszystkich artykułów we wszystkich aplikacjach typu Dokument, to alokacja zasobów może zostać pominięta, ponieważ procesy następcze mogą być uruchamiane tylko wtedy, gdy istnieją odpowiednie rezerwacje.
Jeśli rezerwacje nie są używane dla wszystkich artykułów lub jeśli rezerwacje mają być dokonywane ręcznie w większości przypadków, alokacja zasobów i rezerwacje będą się wzajemnie uzupełniać. W wyniku alokacji zapasów, zadysponowane ilości są odpowiednio rezerwowane, a także przenoszone do odpowiednich zleceń, gdy zadysponowane ilości są wprowadzane do tych zleceń. Jeśli alokacja zasobów zostanie odrzucona, to rezerwacje wygenerowane przez alokację zasobów również zostaną zwolnione. Niemniej jednak, ilości, które zostały już zarezerwowane przed obliczeniem przydziału zapasów, są zachowywane.
Funkcje specjalne w środowisku wielofirmowym
W środowisku wielofirmowym, oprócz zleceń produkcyjnych i zamówień sprzedaży, dostępne zapasy są przydzielane także do zleceń dystrybucyjnych. Zlecenia produkcyjne, zamówienia sprzedaży i zlecenia dystrybucji są traktowane jako równorzędne przez aplikację Obliczanie alokacji zasobów.
Alokacja zasobów obejmuje zapasy należące do właścicieli zapasów wskazanych w zamówieniach (zamówienia sprzedaży, zlecenie produkcyjne i zlecenie dystrybucji) w odpowiednim magazynie. Przydzielane są tylko te zapasy, których właściciel odpowiada właścicielowi zapasów w zleceniu lub, w przypadku kilku możliwych właścicieli zapasów, których właściciel znajduje się w kolejce możliwych właścicieli zapasów.