Istniejąca ilość towaru w magazynie jest określana jako stan magazynu. Wiele procesów biznesowych obsługiwanych przez system ma bezpośredni wpływ na stan magazynu. Zaksięgowanie przyjęcia towarów z zakupu zwiększa stan magazynu w strefie przyjęcia towarów. Jednocześnie generowane są zlecenia inwentaryzacji w celu odłożenia zaksięgowanego zapasu artykułu ze strefy przyjęcia towarów do strefy rezerwy.
Niniejszy dokument opisuje możliwe procesy transportowe między różnymi magazynami oraz w obrębie jednego magazynu. Użytkownik może poznać sposoby przyjęć, wydań i przenoszenia między dwoma magazynami oraz dowiedzieć się, jakie zlecenia inwentaryzacji są w rezultacie wykonywane. Używane aplikacje, a także ich pola, działania i procedury zostały opisane w innych dokumentach.
Definicje terminów
- Zarządzanie zapasami — jest to bieżące rejestrowanie bieżących stanów magazynowych. Serwer logistyki magazynowej aktualizuje te wartości po każdej transakcji magazynowej za pomocą transakcji ilościowej. Zarządzanie odbywa się na najniższym poziomie strukturalnym magazynu i artykułu lub specyfikacji. Jeśli artykuł ma kilka równoległych jednostek, to ilości są utrzymywane dla każdej jednostki. Ilości stanów mogą mieć różne właściwości, jak np. podział na różne statusy jakości.
- Środek załadunku — jest to ogólny termin, określający materiały magazynowe i opakowaniowe używane do składowania, transportu i wysyłki towarów. Środki załadunku jest kategoryzowany jako artykuł z typem materiału Środek załadunku. Jeśli środek załadunku jest wielokrotnego użytku, jest on klasyfikowany jako kontener lub puste opakowania.
- Dyspozycja magazynowa — służy do rejestrowania kluczowych danych dla przesunięć magazynowych. Dane dyspozycje magazynowe są generowane na podstawie zleceń magazynowych, biorąc pod uwagę, np. strategie przyjęć i wydań magazynowych.
- Zlecenie magazynowe — są to instrukcje dotyczące transportu zapasów artykułów. Zlecenie magazynowe określa, który produkt i w jakiej ilości ma zostać przetransportowany ze strefy magazynowej, z miejsca składowania lub magazynu do innej lokalizacji. Ręczne zlecenie magazynowe jest formułowane w postaci dyspozycji magazynowej.
- Stan magazynowy — jest to bieżąca ilość towaru, znajdującego się w magazynie, w wyświetlonej jednostce inwentaryzacyjnej
- Magazyn — jest to logicznie lub fizycznie zdefiniowany obszar, w którym składowane są zapasy towarów. Magazyn może być podzielony na strefy magazynowe i miejsca składowania, jeśli funkcja Zarządzanie miejscami składowania jest włączona w aplikacji Konfiguracja. Dokładna struktura magazynu jest definiowana przez organizację magazynu.
- Miejsce składowania — jest to dokładna lokalizacja w magazynie, w której można składować artykuły. Miejsce składowania zawsze znajduje się w strefie magazynowej w magazynie i jest precyzyjnie określany na podstawie rzędu, poziomu i numeru miejsca składowania. Każde miejsce składowania ma swój rodzaj, który określa jego zastosowanie. Istnienie miejsc składowania jest warunkiem do zarządzania miejscami składowania.
- Strefa magazynowa — jeśli w aplikacji Konfiguracja aktywowana jest funkcja Zarządzanie miejscami składowania, wówczas magazyn może być podzielony na strefy magazynowe. Magazyn może zawierać dowolną liczbę stref magazynowych.
- Proces transportu — wskazuje on kategorię ruchu magazynowego. Rozróżnia się następujące kategorie: przyjęcie na magazyn, wydanie z magazynu, przesunięcie międzymagazynowe, przyjęcie zwrotne i przeszacowanie.
- Wydania konsygnacyjne — termin ten odnosi się zarówno do wydania towarów z magazynu konsygnacyjnego, jak i do przeniesienia towarów z magazynu konsygnacyjnego do własnych zapasów. Wydanie konsygnacyjne ma miejsce, gdy tylko zakończy się proces kompletacji, w ramach którego towary konsygnacyjne są wycofywane w celu dostawy, dystrybucji, produkcji lub na potrzeby dystrybucji magazynowej. Podczas wydania konsygnacyjnego ma przeniesienie własności. Klient korzysta z powiadomień o wydaniu konsygnacyjnym, aby poinformować o tym swojego dostawcę.
Przyjęcie na magazyn
Przyjęcie na magazyn oznacza przyjęcie artykułu do ilości zapasów. Jeśli zapas magazynowego artykułu jest wydawany wcześniej, oznacza to relokację, a nie przyjęcie magazynowe.
Przyjęcie na magazyn ma miejsce np. podczas księgowania przyjęcia towarów z działu zakupów. Zapas artykułu jest najpierw przyjmowany w strefie przyjęcia towarów w ustrukturyzowanych magazynach. Następnie generowane są zlecenia magazynowe, w celu dalszego przesunięcia magazynowego do strefy rezerw. Wraz z przyjęciem magazynowym artykułu, ilość zapasów zwiększa się nie tylko w danym magazynie, ale także we wszystkich magazynach.
Ręczne przyjęcie na magazyn jest możliwe zarówno między ustrukturyzowanymi, jak i zwykłymi magazynami. Wymaga to dyspozycji magazynowej i jest przeprowadzane na podstawie zlecenia magazynowego.
Jeśli w aplikacji Konfiguracja, w funkcji Dokumenty, pod główną funkcją Logistyka magazynowa, zostanie aktywowana funkcja Drukuj automatycznie etykiety przyjęcia towaru, wówczas dla każdej pozycji zostanie wydrukowana etykieta przyjęcia na magazyn. Najważniejsze informacje, takie jak artykuł, ilość i miejsce składowania, są wskazane na tej etykiecie.
Wydanie z magazynu
Wydanie z magazynu oznacza wydanie artykułu z ilości zapasów. Jeśli wydany zapas artykułu jest ponownie przyjęty na magazyn, oznacza to przeniesienie międzymagazynowe, a nie wydanie magazynowe.
Wydania z magazynu mają miejsce np. podczas kompletacji artykułów do sprzedaży. Zapas artykułu, który ma zostać skompletowany, jest najpierw przenoszony do strefy wydawania towarów w ustrukturyzowanych magazynach. Wraz z wydaniem dowodu dostawy, zapas artykułu jest wydawany ze strefy wydawania towarów. Wraz z wydaniem magazynowym artykułu, ilość zapasów zmniejsza się nie tylko w danym magazynie, ale także we wszystkich magazynach.
Poniższa ilustracja przedstawia wydanie dwóch jednostek magazynowych artykułu przy użyciu strategii kompletacji Punkt kompletacji.
Wydanie magazynowe odbywa się przy użyciu dwóch zleceń magazynowych:
- Ze względu na to, że kompletacja specjalna nie jest dozwolona w strategii kompletacji Punkt kompletacji, cały środek załadunku jest najpierw przenoszony do strefy wydawania towarów. Wykorzystywana jest tutaj ilość zapasów, istniejąca w środku załadunku, pomniejszona o ilość zapasów do wydania.
- Pozostała ilość jest następnie zwracana do miejsca źródłowego 001-01-002.
Jeśli środek załadunku jest związany z artykułem, ale nie jest związany ze specyfikacją, wówczas przenoszone są tylko zapasy żądanej specyfikacji. Przeniesienie magazynowe odbywa się ze wskazaniem Ze środkiem załadunku, ponieważ w rzeczywistości cały środek załadunku jest transportowany do strefy wydawania towarów.
Przeniesienie magazynowe artykułów ewidencjonowanych numerami seryjnymi zawsze odbywa się zgodnie ze strategią kompletacji Dowolna lokalizacja.
Ręczne wydawania magazynowe są możliwe zarówno między ustrukturyzowanymi, jak i zwykłymi magazynami. Wymaga to dyspozycji magazynowej i jest przeprowadzane na podstawie zlecenia magazynowego.
Przyjęcia zwrotne
Przyjęcie zwrotne ma miejsce, gdy ilość zapasów przeniesionych z miejsca składowania przekracza ilość wymaganą przez dane miejsce składowania. Przyjęcie zwrotne zawsze odbywa się do pierwotnego miejsca źródłowej oraz z pierwotnie używanym środkiem załadunku. Nie ma możliwości określenia nowych miejsc przyjęć, podobnie jak w przypadku przyjęć magazynowych.
Przykładowo, gdy cały środek załadunku jest przenoszony z 6 sztukami do strefy wydania towarów, to jeśli zamówiono tylko 2 sztuki, różnica lub pozostała ilość 4 sztuk jest przenoszona z powrotem do miejsca źródłowego, jak pokazano na poniższej ilustracji. Ten proces transportu nazywany jest przyjęciem zwrotnym.
Poniższa ilustracja przedstawia przeniesienie międzymagazynowe dwóch jednostek magazynowych artykułu do strefy wydania towarów przy użyciu strategii kompletacji Punkt kompletacji. Następnie, pozostała ilość jest zwracana do miejsca źródłowego.
Relokacja odbywa się przy użyciu dwóch zleceń magazynowych:
- Ze względu na to, że kompletacja specjalna nie jest dozwolona w strategii kompletacji Punkt kompletacji, cały środek załadunku jest najpierw przenoszony do strefy wydania towarów.
- Pozostała ilość jest następnie zwracana do miejsca źródłowego 001-01-002.
Jeśli środek załadunku jest związany z artykułem, ale nie jest związany ze specyfikacją, wówczas przenoszone są tylko zapasy żądanej specyfikacji. Przeniesienie magazynowe odbywa się ze wskazaniem Ze środkiem załadunku, ponieważ w rzeczywistości cały środek załadunku jest transportowany do strefy wydawania towarów.
Przeniesienie magazynowe artykułów ewidencjonowanych numerami seryjnymi zawsze odbywa się zgodnie ze strategią kompletacji Dowolna lokalizacja.
Przyjęcie zwrotne nie ma żadnego wpływu na status przeniesienia magazynowego. Przykładowo, jeśli 2 sztuki jednego artykułu są kompletowane za pomocą dyspozycji magazynowej przez punkt kompletacji, wówczas dyspozycja magazynowa ma miejsce wraz z przeniesieniem do strefy wydawania towarów.
Przyjęcie zwrotne musi nastąpić po przesunięciu międzymagazynowym. Jeśli przesunięcie międzymagazynowe zostanie zakończone bez raportowania, wówczas przyjęcie zwrotne jest również uważane za zakończone bez raportowania.
W strategii kompletacji Dowolna lokalizacja (kompletacja specjalna), żądana ilość zapasów jest pobierana bezpośrednio z miejsca składowania. W takim przypadku, przyjęcie zwrotne nie jest konieczne.
Przeniesienia międzymagazynowe
Przeniesienie międzymagazynowe to proces transportu w obrębie lokalizacji, w którym transportowany zapas artykułów należy do tego samego właściciela zapasów zarówno przed, jak i po procesie transportu. Przeniesienia międzymagazynowe są zazwyczaj wprowadzane jako dyspozycje magazynowe, na podstawie których generowane są zlecenia magazynowe.
Jeśli w aplikacji Konfiguracja, w funkcji Dokumenty, pod główną funkcją Logistyka magazynowa, zostanie aktywowana funkcja Etykieta przyjęcia na magazyn (przesunięcie mm), wówczas dla każdej pozycji zostanie wydrukowana etykieta przyjęcia na magazyn. Najważniejsze informacje, takie jak artykuł, ilość i magazyn źródłowy i docelowy, są wskazane na tej etykiecie.
Jeśli miejsce docelowe lub docelowa strefa magazynowa nie zostaną wprowadzone, wówczas wewnętrzne przesunięcia magazynowe odbywają się poprzez strefę przyjęć towarów. Przesunięcia dla wszystkich magazynów mogą odbywać się poprzez strefę wydawania towarów magazynu źródłowego i strefę przyjmowania towarów magazynu docelowego. Całe środki załadunku są przenoszone z miejsca źródłowego bezpośrednio do strefy przyjęcia towarów w magazynie docelowym. Jeśli konieczne jest przyjęcie zwrotne, wówczas zapasy artykułu są najpierw przenoszone do strefy wydawania towarów w magazynie źródłowym. Stamtąd następuje przeniesienie międzymagazynowe do strefy przyjęcia towarów w magazynie docelowym i przyjęcie zwrotne do miejsca źródłowego. Do przyjęcia zwrotnego używany jest ten sam środek załadunku, która został użyta do przeniesienia do strefy wydawania towarów. W przypadku dalszego przenoszenia międzymagazynowego ze strefy przyjęcia towarów z magazynu docelowego do miejsc docelowych, środek załadunku nie jest uwzględniany w miejscu źródłowej. Jeśli środek załadunku jest wprowadzony w dyspozycji magazynowej, wówczas przeniesienie międzymagazynowe odbywa się z tym środkiem załadunku. W przeciwnym razie, środek załadunku zapisany w widoku Logistyka magazynowa, w aplikacji Artykuły, jest używana do przeniesień międzymagazynowych do miejsc docelowych.
Jeśli zapas artykułu nie może zostać określony w żądanej ilości, wówczas brakująca ilość zapasu jest akceptowana ze strefy przyjęcia towarów w ustrukturyzowanym magazynie docelowym.
W przypadku przeniesień międzymagazynowych, transakcja magazynowe, które jest wydaniem z miejsca źródłowego, jest przetwarzana przed transakcją magazynową, która jest przyjęciem w miejscu docelowym. Jeśli ilość zapasów do przetransportowania jest ujemna, wówczas najpierw przetwarzane jest księgowanie przyjęcia. Jest to pewne, że logika wydań magazynowych jest wywoływana przed logiką przyjęć magazynowych, a data FIFO może zostać przeniesiona z miejsca źródłowego do miejsca docelowego.
Jeśli zapas artykułu nieewidencjonowanego poprzez specyfikację jest przenoszony do zwykłej strefy magazynowej, wówczas zapas artykułu, który ma zostać przeniesiony, przyjmuje datę FIFO zapasu tego samego artykułu już istniejącej w docelowej strefie magazynowej. Jeśli artykuł nie jest przechowywany w docelowej strefie magazynowej, wówczas zapas artykułu, który ma zostać przeniesiony, zawiera swoją datę FIFO, jak pokazuje poniższy przykład:
- W dniu 1 listopada cały środek załadunku artykułu 10010 jest pobierana z datą FIFO 14 lipca i przenoszony do strefy wydawania towarów. Zanim artykuł zostanie wydany ze strefy wydawania towarów, odbywa się druga kompletacja tego samego artykułu. Tym razem, zapas artykułu ma datę FIFO 1 sierpnia. Na koniec, pozostała ilość z drugiej kompletacji jest przyjmowana z powrotem do miejsca źródłowego 001-01-003. Po przyjęciu zwrotnym, zapas artykułu w miejscu składowania 001-01-003 ma datę FIFO 14 lipca, a nie 1 sierpnia, jak przed przeniesieniem do strefy wydania towarów.
To samo dotyczy przesunięć magazynowych do magazynu zwykłego i przesunięć między magazynami przypisanymi do różnych serwerów logistyki magazynowej. W przypadku przesunięcia artykułu ewidencjonowanego poprzez specyfikację, data utworzenia specyfikacji lub data przydatności partii są przyjmowane jako data FIFO. Przesunięcie międzymagazynowe nie ma w tym przypadku żadnego wpływu na FIFO.
W dokumentacji Przydział specyfikacji można znaleźć dodatkowe informacje na temat roli daty FIFO w wydaniach magazynowych zapasów artykułów.
Przeniesienia wewnątrz i pomiędzy magazynami zostały opisane poniżej jako przykłady. W zależności od tego, czy magazyny są zwykłe czy ustrukturyzowane, istnieją następujące przypadki, które zostały opisane w osobnych podrozdziałach:
- W obrębie magazynu
- Z ustrukturyzowanego magazynu do magazynu zwykłego
- Z magazynu zwykłego do ustrukturyzowanego magazynu
- Między dwoma ustrukturyzowanymi magazynami
- Między dwoma magazynami zwykłymi
Wszystkie przykłady opierają się na założeniu, że lokalizacje magazynowe wspierają wykorzystanie środków załadunku oraz że środki załadunku są związane z artykułami i specyfikacjami.
W obrębie magazynu
W tej sekcji opisano następujące kategorie przesunięć wewnątrz magazynu:
- Między dwiema zwykłymi strefami magazynowymi
- Z ustrukturyzowanej do zwykłej strefy magazynowej
- Ze zwykłej do ustrukturyzowanej strefy magazynowej
- Między dwiema ustrukturyzowanymi strefami magazynowymi
Między dwiema zwykłymi strefami magazynowymi
Poniższa ilustracja przedstawia specyficzne dla magazynu przesunięcie wewnętrzne ośmiu jednostek magazynowych między dwiema zwykłymi strefami magazynowymi.
Przesunięcie odbywa się przy użyciu dwóch zleceń magazynowych:
- Ilość zapasów, która ma zostać przetransportowana, jest przenoszona ze źródłowej strefy magazynowej do strefy przyjęcia towarów. Przeniesienie odbywa się bez środka załadunku.
- Ilość zapasów w strefie przyjęcia towarów jest przenoszona do docelowej strefy magazynowej. Przeniesienie odbywa się bez środków załadunku.
Jeśli docelowa strefa magazynowa jest dokładnie określona w dyspozycji magazynowej, wówczas przeniesienie międzymagazynowe odbywa się bezpośrednio ze źródłowej strefy magazynowej do docelowej strefy magazynowej, jak pokazano na poniższej ilustracji:
Tym razem, przeniesienie odbywa się przy użyciu tylko jednego zlecenia inwentaryzacji:
- Ilość zapasów, która ma zostać przetransportowana, jest przenoszona ze źródłowej strefy magazynowej bezpośrednio do docelowej strefy magazynu. Przeniesienie odbywa się bez środka załadunku.
Z ustrukturyzowanej do zwykłej strefy magazynowej
Poniższa ilustracja przedstawia przeniesienie wewnątrzmagazynowe ośmiu jednostek magazynowych z ustrukturyzowanej strefy magazynowej do zwykłej strefy magazynowej. Do przeniesienia używana jest strategia kompletacji Dowolna lokalizacja.
Przeniesienie odbywa się przy użyciu dwóch zleceń magazynowych:
- Ilość zapasów, która ma zostać przetransportowana, jest przenoszona z miejsca źródłowego do strefy przyjęcia towarów. Przyjęcie odbywa się za pomocą środka załadunku miejsc źródłowego. Ze względu na to, że strefa przyjęcia towarów nie ma żadnych miejsc składowania, nie są używane żadne środki załadunku.
- Ilość zapasów w strefie przyjęcia towarów jest przenoszona do docelowej strefy magazynowej. Przeniesienie odbywa się bez środków załadunku.
Jeśli docelowa strefa magazynowa jest dokładnie określona w dyspozycji magazynowej, wówczas przeniesienie odbywa się bezpośrednio ze źródłowej strefy magazynowej do docelowej strefy magazynowej. Następujące procesy transportowe mają miejsce, jeśli używana jest strategia kompletacji Punkt kompletacji.
Również tym razem przeniesienie odbywa się przy użyciu dwóch zleceń magazynowych:
- Ilość zapasów, która ma zostać przetransportowana, jest przenoszona z miejsca źródłowego bezpośrednio do strefy magazynowej docelowego. Przeniesienie odbywa się za pomocą środka załadunku miejsca źródłowego. Ze względu na to, że docelowa strefa magazynowa nie posiada żadnych miejsc składowania, nie są używane żadne środki załadunku.
- Pozostała ilość jest zwracana do miejsca źródłowego 001-01-003. Przyjęcie zwrotne odbywa się przy użyciu tego samego środka załadunku, co w przypadku przeniesienia do docelowej strefy magazynowej.
Ze zwykłej do ustrukturyzowanej strefy magazynowej
Poniższa ilustracja przedstawia przeniesienie wewnątrzmagazynowe ośmiu jednostek magazynowych ze zwykłej do ustrukturyzowanej strefy magazynowej.
Przeniesienie odbywa się przy użyciu dwóch zleceń magazynowych:
- Ilość zapasów, która ma zostać przetransportowana, jest przenoszona ze źródłowej strefy magazynowej do strefy przyjęcia towarów. Przeniesienie odbywa się bez środków załadunku.
- Ilość zapasów w strefie przyjęcia towarów jest przenoszona do miejsc docelowych. Jeśli w dyspozycji magazynowej nie wprowadzono żadnego środka załadunku, wówczas przeniesienie odbywa się ze środkiem załadunku zapisanym w widoku Logistyka magazynowa, w aplikacji Artykuły.
Jeśli miejsca docelowe są dokładnie określone w dyspozycji magazynowej, wówczas relokacja odbywa się bezpośrednio ze źródłowej strefy magazynowej do miejsc docelowych.
Tym razem relokacja odbywa się przy użyciu jednego zlecenia magazynowego:
- Ilość zapasów, która ma zostać przetransportowana, jest przenoszona ze źródłowej strefy magazynowej bezpośrednio do miejsc docelowych. Jeśli w dyspozycji magazynowej nie wprowadzono środków załadunku, przeniesienie odbywa się z środkiem załadunku zapisanym w widoku Logistyka magazynowa, w aplikacji Artykuły.
Między dwiema ustrukturyzowanymi strefami magazynowymi
Poniższa ilustracja przedstawia przeniesienie wewnątrzmagazynowe ośmiu jednostek magazynowych między dwiema ustrukturyzowanymi strefami magazynowymi. Do przeniesienia używana jest strategia kompletacji Punkt kompletacji.
Przeniesienie odbywa się przy użyciu trzech zleceń magazynowych:
- Ilość zapasów, która ma zostać przetransportowana, jest przenoszona ze źródłowej strefy magazynowej do strefy przyjęcia towarów. Przeniesienie odbywa się za pomocą środków załadunku miejsca źródłowego. Ze względu na to, że w strefie przyjęcia towarów nie ma żadnych miejsc składowania, nie są używane żadne środki załadunku.
- Pozostała ilość jest zwracana do miejsca źródłowego 001-01-003. Przyjęcie zwrotne odbywa się za pomocą tego samego środka załadunku, co w przypadku przyjęcia do strefy przyjęcia towarów.
- Ilość zapasów w strefie przyjęcia towarów jest przenoszona do miejsc docelowych. Jeśli w dyspozycji magazynowej nie wprowadzono środków załadunku, przeniesienie odbywa się z środkiem załadunku zapisanym w widoku Logistyka magazynowa, w aplikacji Artykuły.
Nawet jeśli miejsce docelowe jest dokładnie określone w dyspozycji magazynowej, przeniesienie odbywa się za pośrednictwem strefy przyjęcia towarów.
Z ustrukturyzowanego magazynu do magazynu zwykłego
Poniższa ilustracja przedstawia przeniesienie ośmiu jednostek magazynowych z ustrukturyzowanego magazynu do magazynu zwykłego, przy czym oba magazyny są przyporządkowane do tej samej lokalizacji. Źródłowa strefa magazynowa nie jest podzielona na miejsca składowania.
Tym razem, przeniesienie odbywa się przy użyciu jednego zlecenia magazynowego:
- Ilość zapasów, która ma zostać przetransportowana, jest przenoszona ze źródłowej strefy magazynowej bezpośrednio do zwykłego magazynu docelowego. Przeniesienie odbywa się bez środka załadunku.
Jeśli źródłowa strefa magazynowa jest ustrukturyzowana, wówczas przeniesienie odbywa się poprzez strefę wydawania towarów magazynu źródłowego.
W tym przypadku potrzebne są cztery zlecenia magazynowe:
- Pełen środek załadunku jest przenoszony bezpośrednio z miejsca źródłowego 001-01-001 bezpośrednio do docelowego magazynu. Przeniesienie odbywa się za pomocą środka załadunku w miejscu źródłowym. Ze względu na to, że docelowy magazyn nie ma żadnych miejsc składowania, nie są używane żadne środki załadunku.
- Pełen środek załadunku jest przenoszony bezpośrednio z miejsca źródłowego 001-01-003 bezpośrednio do strefy wydawania towarów źródłowego magazynu. Wydanie odbywa się z miejsca źródłowego z środkiem załadunku miejsca źródłowego. Ze względu na to, że w strefie wydawania towarów nie ma żadnych miejsc składowania, nie są używane żadne środki załadunku.
- Pozostała ilość jest zwracana do lokalizacji źródłowej 001-01-003. Przyjęcie zwrotne odbywa się za pomocą tego samego środka załadunku, co w przypadku przyjęcia do strefy wydawania towarów.
- Ilość zapasów w strefie wydawania towarów źródłowego magazynu jest przenoszona do docelowego magazynu. Przeniesienie odbywa się bez środków załadunku.
Z magazynu zwykłego do ustrukturyzowanego magazynu
Poniższa ilustracja przedstawia przeniesienie ośmiu jednostek magazynowych z magazynu zwykłego do ustrukturyzowanego magazynu, przy czym oba magazyny są przyporządkowane do tej samej lokalizacji. Docelowa strefa magazynowa nie jest podzielona na miejsca składowania.
Tym razem, przeniesienie odbywa się przy użyciu jednego zlecenia magazynowego:
- Ilość zapasów, która ma zostać przetransportowana, jest przenoszona ze źródłowego magazynu bezpośrednio do docelowej strefy magazynowej. Przeniesienie odbywa się bez środków załadunku.
Nawet jeśli docelowa strefa magazynowa jest ustrukturyzowana, przeniesienie odbywa się bezpośrednio z miejsca docelowego, a nie przez strefę przyjęcia towarów docelowego magazynu.
Nawet w tym przypadku, przeniesienie odbywa się za pomocą jednego zlecenia magazynowego:
- Ilość zapasów, która ma zostać przetransportowana, jest przenoszona ze źródłowego magazynu bezpośrednio do miejsc docelowych. Przeniesienie odbywa się za pomocą środków załadunku.
Między dwoma ustrukturyzowanymi magazynami
Jeśli zapasy są przenoszone między ustrukturyzowanymi magazynami, należy wziąć pod uwagę strukturę strefy magazynowej. Różnice opisano w następujących sekcjach:
- Między dwiema zwykłymi strefami magazynowymi
- Między dwiema ustrukturyzowanymi strefami magazynowymi
Między dwiema zwykłymi strefami magazynowymi
Poniższa ilustracja przedstawia przeniesienie ośmiu jednostek magazynowych pomiędzy dwoma ustrukturyzowanymi magazynami, przyporządkowanymi do tej samej lokalizacji. Zwykła strefa magazynowa jest używana zarówno w źródłowym, jak i docelowym magazynie bez miejsc składowania.
Przeniesienie odbywa się przy użyciu dwóch zleceń magazynowych:
- Ilość zapasów, która ma zostać przetransportowana, jest przenoszona ze strefy magazynu źródłowego bezpośrednio do strefy przyjęcia towarów w docelowym magazynie. Przeniesienie odbywa się bez środków załadunku.
- Ilość zapasów w strefie przyjęcia towarów docelowego magazynu jest przenoszona do strefy magazynu docelowego. Jeśli w dyspozycji magazynowej nie wprowadzono środków załadunku, przeniesienie odbywa się z środkiem załadunku zapisanym w widoku Logistyka magazynowa, w aplikacji Artykuły.
Między dwiema ustrukturyzowanymi strefami magazynowymi
Poniższa ilustracja przedstawia przeniesienie ośmiu jednostek magazynowych między dwoma ustrukturyzowanymi magazynami, przyporządkowanymi do tej samej lokalizacji. Wszystkie miejsca składowania mogą przyjąć dokładnie jeden środek załadunku. Sześć jednostek magazynowych trafia do jednego środka załadunku. Przeniesienie jest wprowadzane w formie dyspozycji magazynowej. Ani lokalizacja źródłowa, ani docelowa nie są wprowadzane w zapotrzebowaniu na zapasy. Strategia uzupełniania zapasów Wszystkie miejsca jest używana w przeniesieniach do miejsca docelowego.
Przeniesienie odbywa się przy użyciu pięciu zleceń magazynowych:
- Pełen środek załadunku jest przenoszony bezpośrednio z miejsca źródłowego 001-01-001 bezpośrednio do strefy przyjęcia towarów w magazynie docelowym. Przeniesienie odbywa się za pomocą środka załadunku z miejsca źródłowego. Ze względu na to, że w strefie przyjęcia towarów nie ma żadnych miejsc składowania, nie są używane żadne środki załadunku.
- Pełen środek załadunku jest przenoszony bezpośrednio z miejsca źródłowego 001-01-003 bezpośrednio do strefy magazynowej magazynu źródłowego. Wydanie magazynowe odbywa się z miejsca źródłowego za pomocą środku załadunku z miejsca źródłowego. Ze względu na to, że w strefie wydawania towarów nie ma żadnych miejsc składowania, nie są używane żadne środki załadunku.
- Pozostała ilość jest zwracana do miejsca źródłowego 001-01-003. Przyjęcie zwrotne odbywa się za pomocą tego samego środka załadunku, co w przypadku przeniesienia do strefy wydań towarów.
- Ilość zapasów w strefie wydawania towarów magazynu źródłowego jest przenoszona do strefy przyjmowania towarów magazynu docelowego. Przeniesienie odbywa się bez środków załadunku.
- Ilość zapasów w strefie przyjęcia towarów magazynu docelowego jest przenoszona do miejsc docelowych. Ze względu na to, że przeniesienie dotyczy dwóch miejsc składowania, generowane są również dwie pozycje zlecenia magazynowego. Otwarty środek załadunku jest uzupełniany dwiema jednostkami magazynowymi w miejscu składowania 003-001 w pierwszej pozycji zlecenia. Pełen środek załadunku jest przyjmowany w drugiej pozycji w pustym miejscu składowania 003-002. Jeśli w dyspozycji magazynowej nie wprowadzono żadnej jednostki magazynowej, przeniesienie odbywa się z jednostką magazynową zapisaną w widoku Logistyka magazynowa aplikacji Artykuły.
Jeśli miejsca źródłowe są dokładnie określone w dyspozycji magazynowej, wówczas przeniesienie odbywa się bezpośrednio z miejsca źródłowego do strefy przyjęcia towarów w magazynie docelowym, jak pokazano na poniższej ilustracji:
Przeniesienie odbywa się przy użyciu dwóch zleceń magazynowych:
- Pełen środek załadunku jest przenoszony bezpośrednio z miejsca źródłowego 001-01-001 bezpośrednio do strefy przyjęcia towarów w magazynie docelowym. Ponowne przeniesienie odbywa się za pomocą środków załadunku z lokalizacji źródłowej. Ze względu na to, że strefa wydania towarów nie ma żadnych miejsc składowania, nie są używane żadne środki załadunku. Dwie jednostki magazynowe są relokowane bezpośrednio z miejsca źródłowego 001-01-003 bez środków załadunku w strefie przyjęcia towarów magazynu docelowego.
- Ilość zapasów w strefie przyjęcia towarów magazynu docelowego jest przenoszona do magazynów docelowych. Ze względu na to, że przeniesienie dotyczy dwóch lokalizacji magazynowych, generowane są również dwie pozycje zlecenia magazynowego. Pełen środek załadunku jest przenoszony w pierwszej pozycji do pustego miejsca składowania 003-002. W drugiej pozycji, dwie jednostki magazynowe są przenoszone z miejsca źródłowego 001-01-003 do miejsca składowania 003-003. Jeśli w dyspozycji magazynowej nie wprowadzono żadnego środka załadunku, przeniesienie odbywa się z środkiem załadunku zapisanym w widoku Logistyka magazynowa aplikacji Artykuły.
Między dwoma magazynami zwykłymi
Poniższa ilustracja przedstawia przeniesienie ośmiu jednostek magazynowych między dwoma magazynami zwykłymi, przyporządkowanymi do tej samej lokalizacji. Przeniesienie jest rejestrowane w formie dyspozycji magazynowej.
Przeniesienie jest przeprowadzane na podstawie jednego zlecenia magazynowego:
- Ilość zapasów, która ma zostać przetransportowana, jest przenoszona z magazynu źródłowego do magazynu docelowego. Przeniesienie nie wymaga środków załadunku.
Przeszacowania
Proces transportu, w którym ilość towaru w magazynie pozostaje taka sama, a zmienia się jego właściciel, nazywany jest przeszacowaniem. Takie przeszacowanie ma miejsce, gdy towary są ręcznie przenoszone z zapasów konsygnacyjnych do zapasów własnych (wydanie konsygnacyjne). W tym celu tworzona jest dyspozycja magazynowa w widoku Przekształcenie zapasu konsygn. na zapas własny. W powstałym zleceniu magazynowym towary są przenoszone do zapasów własnych poprzez potwierdzenie zmiany właściciela zapasów.
Przeszacowania są możliwe tylko w magazynach zwykłych lub, w przypadku magazynów ustrukturyzowanych, w niepodzielonych strefach magazynowych.
Grupowanie zleceń magazynowych
Podczas generowania zleceń magazynowych są one domyślnie grupowane według magazynu i typu zlecenia magazynowego. Oznacza to, że jeśli wygenerowanie zlecenia wydania magazynowego wymaga przyjęcia zwrotnego, to spowoduje to wygenerowanie dwóch zleceń magazynowych z Wydaniem towaru i Przyjęciem zwrotnym jako typami zleceń magazynowych. Jeśli generowanie zlecenia magazynowego obejmuje kilka magazynów, wówczas dla każdego magazynu zostanie utworzone co najmniej jedno zlecenie magazynowe.
Jeśli w typie zlecenia magazynowego wybrano kryteria grupowania lub jeśli typ zlecenia magazynowego odwołuje się do kryteriów grupowania magazynu, wówczas domyślne grupowanie zleceń magazynowych zostanie rozszerzone o te kryteria. Oznacza to, że nowe zlecenie magazynowe jest tworzone nie tylko dla każdego innego magazynu i kategorii zlecenia magazynowego podczas generowania zlecenia inwentaryzacji, ale dodatkowo dla każdego kryterium grupowania wybranego dla rodzaju zlecenia magazynowego lub magazynu.
Zakłada się, że zlecenia przyjęcia zwrotnego są realizowane przez ten sam system kompletacji zamówień, co odpowiadające im zlecenia wydań magazynowych. W związku z tym, zlecenia przyjęcia zwrotnego są dodatkowo grupowane według odpowiadających im zleceń wydania. Oznacza to, że jeśli wygenerowane zostaną dwa zlecenia magazynowe dotyczące wydania magazynowego, które wymagają przyjęć zwrotnych, to wygenerowane zostaną również dwa oddzielne zlecenia przyjęć zwrotnych. Wszystkie inne kategorie zleceń magazynowych są od siebie niezależne.
Przykład dodatkowego grupowania według strefy magazynowej:
- Strefa magazynowa została wybrana jako kryterium grupowania dla rodzaju zlecenia magazynowego. Wygenerowanie zlecenia magazynowego skutkuje pozycjami zlecenia magazynowego z trzema różnymi strefami magazynowymi. Ze względu na to, że zlecenia magazynowe są dodatkowo grupowane według strefy magazynowej, dla każdej strefy generowane są trzy zlecenia magazynowe. Jeśli nie określono dodatkowego kryterium grupowania, wówczas wygenerowane zostanie tylko jedno zlecenie magazynowe zawierające pozycje z różnych stref magazynowych.