Zamówienia zakupu

Przegląd tematu

Zamówienia zakupu odzwierciedlają upoważnienie dostawcy do dostarczenia wymaganych materiałów i towarów niematerialnych. Często zamówienie jest poprzedzone procesem decyzyjnym, który opiera się na określeniu zapotrzebowania. To z kolei często prowadzi do ofert dostawców składanych w odpowiedzi na zapytania ofertowe dotyczące zakupów. Proces decyzyjny powinien zatem zapewnić znalezienie optymalnego dostawcy. Optymalny dostawca może dostarczyć odpowiednie towary do odpowiedniej lokalizacji w odpowiedniej ilości i we właściwym czasie, oferując jednocześnie najlepsze warunki i najlepszą cenę.

W przypadku, gdy zamówienie zakupu nie jest poprzedzone żadną wiążącą ofertą i nie istnieją ważne umowy z dostawcami na zamówione towary, dostawca musi potwierdzić ofertę jako obowiązujące zamówienie.

Zamówienie zakupu opisuje dokładny zakres usług objętych zamówieniem. Zamówione towary stają się towarami oczekiwanymi lub niedostarczonymi. Gdy towary są dostarczane, użytkownik wprowadza ilości przychodzących pozycji w aplikacji Przyjęcia towarów w ramach zarządzania zapasami. Zaksięgowanie przyjęcia towarów dodaje dostarczone pozycje do inwentarza. Faktury przychodzące są sprawdzane, a wartości dostarczonych pozycji są wprowadzane lub synchronizowane w aplikacji Faktury zakupu.

Niniejszy dokument opisuje strukturę aplikacji Zamówienia zakupu. Szczegółowo opisano panele w aplikacji i pola wprowadzania danych. Na przykład, każde pole jest wyjaśnione poprzez podanie jego znaczenia wraz z wartościami lub danymi, które można wprowadzić lub, jeśli ma to zastosowanie, lokalizacją, z której automatycznie wyświetlane są wartości domyślne i ustawienia domyślne, jeśli ma to zastosowanie.

Czynności, których można użyć do edycji zamówienia zakupu i wygenerowania kolejnych dokumentów, takich jak dokumenty zamówienia zakupu i zwrot towarów, zostały opisane w dokumencie Zamówienia zakupu: Akcje.

Instrukcje dotyczące obsługi zamówień zakupu, na przykład jak tworzyć lub edytować zamówienia zakupu, zostały zawarte w dokumencie Instrukcje: Zamówienia zakupu.

Rodzaje zamówień zakupu są częścią identyfikacji zamówień zakupu i zawierają ustawienia i wartości domyślne. Zostały one szczegółowo opisane w dokumentacji Rodzaje zamówień zakupu.

Przegląd różnych procesów biznesowych związanych z zakupami znajduje się w dokumentacji Wprowadzenie: Zakup.

Definicje terminów

Zamówienie zakupu

Zamówienie zakupu to prośba do dostawcy o wykonanie usług lub dostarczenie towarów w określonym czasie. Zamówienie zakupu może zawierać informacje o pozycji, cenie, ilości, dacie dostawy, warunkach płatności i dostawy oraz adresie dostawy. Zamówienia zakupu mogą być powiązane z zapytaniami ofertowymi zakupu w systemie, a zatem mogą być częścią łańcucha dokumentów powiązanych.

Opis aplikacji

Aplikacja Zamówienia zakupu służy do tworzenia i edycji zamówień zakupu. Zamówienie zakupu jest podstawowym elementem procesów zakupowych. Określa ono zakres usług i warunki zakupu towarów i usług.

Aplikacja Zamówienia zakupu składa się z nagłówka i panelu roboczego z poszczególnymi pozycjami zakupów.

Nagłówek

Nagłówek zamówienia zakupu zawiera odpowiednie pola umożliwiające jednoznaczną identyfikację zamówienia zakupu i zleceniodawcy zakupu. Zawiera ogólne pola zamówienia zakupu w następujących zakładkach:

  • Zakładka Ogólne
  • Zakładka Potwierdzenie
  • Zakładka Odbiorca dostawy
  • Zakładka Partner dostawy
  • Zakładka Warunki dostawy
  • Zakładka Organizacja zakupu
  • Zakładka Wystawca faktury
  • Zakładka Warunki faktury
  • Zakładka Klasyfikacje
  • Zakładka Intrastat
  • Zakładka Rabaty zamówienia
  • Zakładka Wartości zamówienia
  • Zakładka Wydruk dokumentu
  • Zakładka Załączniki/Teksty

Zawartość pól i zakładek została szczegółowo opisana poniżej.

Domyślne ustawienia

Nagłówek zamówienia zakupu zawiera ogólne dane zamówienia, które są ważne dla wszystkich pozycji zamówienia i nie mogą być tam tworzone inaczej, na przykład waluta zamówienia oraz ustawienia domyślne dla pozycji zamówienia, które są przenoszone do pozycji i mogą być tam zapisane inaczej dla każdej pozycji, na przykład warunki dostawy.

Dane są automatycznie wyświetlane w wielu polach, takich jak nagłówek zamówienia i poszczególne pozycje zamówienia. Dane te są akceptowane jako ustawienia i wartości domyślne z danych podstawowych innych obszarów. W ten sposób kilka danych zamówienia zakupu jest używanych z rodzaju zamówienia zakupu. Jeśli określone dane nie zostały wprowadzone w rodzaju zamówienia, dane te mogą zostać zaakceptowane w zamówieniu, na przykład od dostawcy. Co do zasady, wartości domyślne mogą być zmieniane.

Poszczególne pola są wymienione i opisane poniżej. Wskazano również możliwe źródła domyślnych ustawień. Wszystkie dane bezwzględnie wymagane dla zamówienia zakupu (pola wymagane) są wyróżnione w odpowiednich polach.

Pola identyfikacyjne

Rodzaj i numer zamówienia zakupu służą do jego identyfikacji. Podsumowany status zamówienia zakupu i dane dostawcy są wyświetlane obok tego identyfikatora.

  • Numer – pole wyświetla unikalną identyfikację zamówienia zakupu. Składa się z dwóch części: rodzaju zamówienia zakupu w pierwszym polu wejściowym i numeru zamówienia zakupu w drugim polu wejściowym. Rodzaj zamówienia zakupu używany razem z numerem zamówienia zakupu rozróżnia zamówienie zakupu
    • Rodzaj dokumentuw tym polu należy wybrać istniejący rodzaj zamówienia zakupu dla zamówienia zakupu, które użytkownik chce wygenerować lub edytować. Po wygenerowaniu nowego zamówienia nie można go już zmienić
    • Numer zamówienia – numer zamówienia zakupu jest automatycznie generowany z systemu na podstawie schematu numeracji wskazanym w rodzaju zamówienia zakupu. Nie można go określić ręcznie. W razie potrzeby należy wprowadzić numer istniejącego zamówienia zakupu, które ma zostać edytowane
Uwaga
Numeru nie można zmienić po przypisaniu go do zamówienia, nawet jeśli zamówienie nie zostało zapisane.
  • Status – pole wskazuje status danego zamówienia zakupu. Zamówienie jest tworzone ponownie ze statusem, który został zapisany w rodzaju zamówienia jako status nowych dokumentów. W razie potrzeby można go zmienić ręcznie. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Status i zmiany statusu
  • Dostawca – dostawca posiada unikalną identyfikację i alokację poprzez numer partnera. Możliwy jest wybór tylko partnera, któremu przypisano rolę partnera dostawcy w odniesieniu do organizacji zakupowej. Dalsze szczegóły dotyczące roli partnera Dostawca są dostępne w dokumentacji Artykuł, Widok Dostawca. Jeśli zamówienie jest generowane na podstawie oferty, dostawca jest akceptowany z tego miejsca. Jeśli pozycje zamówienia zostały utworzone, przypisany dostawca nie może zostać zmieniony. Po utworzeniu lub wybraniu dostawcy można aktywować transfer ustawień domyślnych i ustawień zapisanych u tego partnera do nagłówka zamówienia za pośrednictwem Comarch ERP Enterprise, naciskając klawisz [Enter]. Punkt wstawiania przeniesiony zostanie wtedy do pola pozycji w edytorze pozycji. Alternatywnie można aktywować akceptację błędów i ustawień dostawcy, wybierając funkcje [Weryfikuj] lub [Zapisz]
Zakładka Ogólne

Zakładka Ogólne zawiera informacje o odpowiednich osobach i organizacjach, a także daty i terminy.

  • Nazwa/Adresy – system automatycznie wypełnia pola Nazwa i Adresy (z poprzedniego dokumentu powiązanego lub z głównych danych partnera)
Uwaga
Dane zmienione w tych polach są zapisywane tylko w zamówieniu, a nie w danych podstawowych partnera. Jeśli nazwa lub adres dostawcy zostaną zmienione w danych podstawowych, aktualne dane można zaakceptować w dokumencie za pomocą przycisku [Aktualizuj] po prawej stronie pola Nazwa.
  • Osoba kontaktowa – osoba kontaktowa dla dostawcy może zostać wybrana, zmieniona lub wprowadzona zgodnie z wymaganiami w polu Osoba kontaktowa. W takim przypadku wyświetlana jest domyślna osoba kontaktowa ds. zakupów z głównych danych partnera dostawcy, jeśli ma to zastosowanie. Osoba kontaktowa jest akceptowana jako domyślna z oferty związanej z zamówieniem, jeśli jest to wymagane. Aby uzyskać więcej informacji na temat funkcjonalności tego pola i możliwych procedur, należy zapoznać się z dokumentacją Osoba kontaktowa
  • Numer i data dokumentu zewnętrznego – są to dwa pola zdefiniowane przez użytkownika dla tekstu i danych. Można ich użyć na przykład do utworzenia identyfikatora zamówienia i daty zamówienia dostawcy. Dane wprowadzone w tych polach są wykorzystywane wyłącznie do celów informacyjnych i wyszukiwania, na przykład w aplikacji Lista: Zamówienia zakupu. Nie mają one żadnego wpływu na system
Uwaga
Dane wprowadzone w tych polach nie generują żadnych referencji w łańcuchu dokumentów powiązanych.
  • Data rejestracji – data rejestracji to data utworzenia zamówienia zakupu. System automatycznie wprowadza bieżącą datę. Można ją jednak nadpisać, jeśli będzie to przydatne np. do celów analitycznych lub statystycznych
  • Preferowana data – preferowana data opisuje moment, w którym użytkownik lub jego firma oczekuje dostawy produktów. Preferowana data jest akceptowana z oferty dostawcy jako domyślna. W przeciwnym razie system automatycznie wprowadzi bieżącą datę. Może ona zostać zmieniona ręcznie przez użytkownika. To pole jest wyświetlane z rodzajem terminu określonym w danych podstawowych dostawcy. Rodzaj terminu definiuje między innymi precyzję wartości daty i czasu w postaci określonego przedziału czasowego, na przykład dni lub tygodni kalendarzowych. Tego typu terminu nie można zmienić; należy wprowadzić preferowaną datę przy użyciu określonego typu terminu, a więc na przykład jako określony dzień kalendarzowy, tydzień kalendarzowy lub miesiąc
  • Osoba odpowiedzialna – w tym polu można wybrać pracownika firmy jako wewnętrzną osobę kontaktową. Pracownik musi być wprowadzony jako partner z przypisaną rolą pracownika wewnętrznego, która z kolei przypisuje pracownika do organizacji zakupowej. Dany pracownik, jeśli istnieje, jest akceptowany jako wyłączony z przydziału. System sprawdza, czy aktualny użytkownik Comarch ERP Enterprise edytujący zamówienie zakupu ma przypisanego pracownika wewnętrznego. W tym celu istotna jest baza danych aktualnie używana przez Comarch ERP Enterprise. System zarządza wszystkimi danymi podstawowymi i danymi transakcji dla aplikacji ERP dla każdej firmy w bazie danych przetwarzania transakcji online (OLTP). Pracownicy firmy są również wprowadzani jako dane podstawowe do tej bazy danych OLTP. Jeśli system zweryfikuje, że bieżący użytkownik jest przypisany do wewnętrznego pracownika w aktualnie aktywnej bazie danych OLTP, pole to wyświetla pracownika jako domyślnego. Pracownika można jednak zmienić
  • Liczba monitów dostawy – w tym polu wyświetlana jest liczba utworzonych przypomnień o dostawie. Wartość tę można jednak zmienić tylko za pomocą odpowiedniej funkcji generowania listów przewozowych
  • Wymagane potwierdzenie – dostawca potwierdza zakres zamówienia zakupu i określone warunki za pomocą potwierdzenia zamówienia zakupu. Parametr wskazuje, czy potwierdzenie zamówienia jest konieczne, czy nie. Jeśli potwierdzenie jest konieczne, jest ono oczekiwane do daty wskazanej w polu Potwierdzenie do. Wybór jest akceptowany z oferty dostawcy, jeśli zamówienie zostało utworzone na jej podstawie. W przeciwnym razie domyślna wartość, jeśli istnieje, jest akceptowana z danych dostawcy
Zakładka Potwierdzenie
  • Potwierdzenie do – ta wartość jest używana tylko wtedy, gdy potwierdzenie jest konieczne zgodnie z odpowiednim ustawieniem. W zależności od ustawień opcji Stopień monitu potwierdzenia w aplikacji Dostawcy lub Konfiguracja, określana jest wartość Potwierdzenie do
  • Stopień monitu potwierdzenia – to pole jest dostępne tylko wtedy, gdy ostatni dokument zamówienia zakupu ma wartość większą niż 0 w odpowiednim polu. Można zastąpić wartość zgodnie z nagłówkiem ostatniego zamówienia zakupu poprzez nagłówek zamówienia, aby wygenerować następne przypomnienie o potwierdzeniu, przy czym wartość w nagłówku zamówienia nigdy nie może być większa niż wartość w nagłówku ostatniego zamówienia zakupu i nie może być ujemna.
Uwaga
Podczas generowania dokumentu zmiany zamówienia zakupu używany jest bieżący stopień przypomnienia z zamówienia zakupu, a nie z poprzedniego dokumentu (zamówienia zakupu lub dokumentu zmiany zamówienia zakupu).
  • Potwierdzenie/Status potwierdzenia – pierwsze pole wyświetla ostatnie potwierdzenie zamówienia zakupu istotne dla nagłówka zamówienia. Drugie pole wyświetla bieżący status potwierdzenia. Jeśli zamówienie zakupu jest przetwarzane, tekst podpowiedzi wyświetla odpowiednie zamówienie zakupu. Może się on różnić od ostatniego potwierdzenia zamówienia, jeśli takie istnieje
  • Oczekuje na potwierdzenie – wyświetlana wartość jest aktywna, jeśli atrybut Wymagane potwierdzenie jest włączony w zamówieniu i nagłówku ostatniego zamówienia zakupu, a wymagana odpowiedź nie została wprowadzona dla wszystkich odpowiednich pozycji lub nagłówka. Jest to warunek wstępny wraz z wartością Potwierdzenie do dla wygenerowania przypomnienia o potwierdzeniu. Jeśli parametr nie jest aktywowany, wszystkie oczekiwane raporty są dostępne, albo przypomnienie zostało dezaktywowane, ponieważ nie ustawiono żadnej wartości w polu Wymagane potwierdzenie w nagłówku zamówienia
Uwaga
Należy zwrócić uwagę, że te raporty mogą również zmieniać ustawienia domyślne oprócz potwierdzeń i że zamiast potwierdzeń można dokonać odrzuceń.
  • Numer i data dokumentu zewnętrznego – wartości wskazane w tych polach odnoszą się do ustawień, wprowadzonych w ramach potwierdzenia, znajdującego się w polu Potwierdzenie
Zakładka Odbiorca dostawy

Zakładka Odbiorca dostawy zawiera wpisy dotyczące zakładu (organizacji logistycznej) lub klienta zewnętrznego, który otrzymuje to zamówienie zakupu.

  • Odbiorca dostawy – odbiorca dostawy otrzymuje dostawę zamówionych pozycji. Odbiorca dostawy jest albo lokalizacją magazynu, do którego ma zostać zrealizowana dostawa, albo partnerem z rolą Klient. Jest on wyraźnie identyfikowany i wyświetlany w tym polu za pomocą numeru partnera. Nazwa i dane adresowe są pobierane z danych podstawowych odbiorcy dostawy. Dalsze szczegóły dotyczące roli partnera Klient są dostępne w dokumencie Partner, widok Klient. Wyświetlenie klienta jako odbiorcy dostawy wraz z pustym magazynem oznacza, że pozycje towarowe utworzone przy użyciu tej kombinacji nie mogą być dostarczane za pośrednictwem przyjęcia towarów. W związku z tym nie ma również księgowań zapasów, ponieważ dotyczy to zamówień innych firm. W takim przypadku zamówienie zakupu jest tworzone z zamówienia sprzedaży.
Uwaga
Należy że w zamówieniu sprzedaży można również wybrać wariant Dostawa do magazynu wysyłkowego. W takim przypadku przed dalszą dostawą do klienta następuje normalny odbiór towarów. Aby uzyskać więcej informacji na temat zamówień dropshipping należy zapoznać się z sekcją Wprowadzenie: Zamówienia dropshipping.
  • Nazwa/Adresy – system automatycznie wypełnia pola Nazwa i Adresy. Dane te pochodzą z głównych danych partnera odbiorcy dostawy i nie można ich edytować w tym polu. Odbiorca dostawy jest domyślnie pobierany z oferty związanej z zamówieniem, jeśli istnieje, lub poprzez zewnętrzne zamówienie zewnętrzne z zamówienia sprzedaży
  • Osoba kontaktowa – osoba kontaktowa dla odbiorcy dostawy może zostać wybrana, zmieniona lub wprowadzona zgodnie z potrzebami w tym polu. W takim przypadku wyświetlana jest domyślna osoba kontaktowa ds. zakupów z głównych danych partnera odbiorcy dostawy, jeśli ma to zastosowanie. Aby uzyskać więcej informacji na temat funkcjonalności tego pola i możliwych procedur, należy zapoznać się z dokumentacją Osoba kontaktowa
  • Spedytor – spedytor jest odpowiedzialny za wysyłkę towarów. Upoważnia on firmę do transportu towarów (firmę spedycyjną) lub sam transportuje towary. Przewoźnikiem towarowym może być dowolny partner zidentyfikowany jako Spedytor w swoich danych podstawowych. Domyślny przewoźnik jest pobierany z danych głównych partnera dostawy, jeśli ma to zastosowanie. Przewoźnik może być zgodny z partnerem dostawy. Jeśli więcej niż jeden przewoźnik towarowy jest przypisany do partnera usuwającego dostawę, spedytor oznaczony jako preferowany jest stosowany jako domyślny
  • Magazyn – magazyn w zamówieniach zakupu wskazuje lokalizację, do której należy dostarczyć zamówione produkty. Magazyn jest akceptowany jako domyślny z oferty dostawcy lub umowy związanej z zamówieniem zakupu. W przeciwnym razie można użyć magazynu rodzaju zamówienia zakupu. Jeśli nie wprowadzono tam żadnego magazynu, jest on domyślnie pobierany od partnera dostawy. Jeśli nie ma tam również uprawnień do magazynu, magazyn zapisany w aplikacji Konfiguracja w funkcji Zakup dla organizacji zakupowej jest używany jako magazyn zamówienia zakupu. Magazyn może zostać zmieniony. W razie potrzeby należy wybrać inny magazyn, który jest dostępny w systemie i który jest dozwolony dla organizacji zakupowej
Uwaga
Należy zwrócić uwagę, że wstępnie przypisana wartość zależy od pola Domyślna wartość magazynu. Należy również zwrócić uwagę, że magazyn pozycji może również wynikać z pozycji.
Uwaga
W przypadku zamówienia zewnętrznego (dostawa bezpośrednio od dostawcy do klienta) magazyn jest zawsze pusty. Zamówienie zakupu jest następnie generowane z zamówienia sprzedaży. W tym przypadku można również wybrać wariant Dostawa do magazynu wysyłkowego. W takim przypadku przed dalszą dostawą do klienta następuje normalny odbiór towarów.
  • Wartość domyślna magazynu – to pole określa, czy lub na jakich warunkach magazyn ma zostać wstępnie przypisany. Wartość tutaj jest używana jako domyślna, gdy podstawowe pozycje są nowo tworzone. To ustawienie można zmienić dla każdej pozycji. Aby uzyskać więcej informacji, należy zapoznać się z dokumentacją Rodzaje zamówień zakupu. Możliwe wartości w tym polu to:
    • Proponuj zawsze
    • Wstaw, jeśli puste
    • Brak wartości domyślnej
  • Pochodzenie właściciela zapasów – właściciel zapasów jest prawnym posiadaczem określonych zapasów magazynowych. Wskazuje, do kogo mają należeć towary w celu zaksięgowania dokumentów. To pole określa metodę, która ma być używana do identyfikacji właściciela zapasów. Możliwe wartości to:
    • Firma odbiorcy dostawy
    • Firma organizacja zakupu
Uwaga
W przypadku zewnętrznych przesyłek dropshipping ustawienie to jest ignorowane lub zawsze ma taki sam efekt jak Firma organizacja zakupu.
Uwaga
Rozliczenia międzyfirmowe występują tylko wtedy, gdy określono tutaj Firma odbiorcy dostawy. Zewnętrzna przesyłka nie jest zaangażowana, a firma organizacji zakupowej różni się od firmy odbiorcy dostawy. Rodzaj zamówienia zakupu służy do wstępnego przypisania tej wartości. Można go zmienić do momentu wprowadzenia pierwszej pozycji.
  • Zamówienie sprzedaży – odniesienie do dokumentu jest wyświetlane na odpowiednim zamówieniu sprzedaży w tych polach, jeśli bieżące zamówienie zakupu zostało wygenerowane na zamówieniu sprzedaży. Pole Zamówienie sprzedaży zawiera wówczas unikalny identyfikator zamówienia sprzedaży, do którego należy zamówienie zakupu. Odniesienia do dokumentu nie można zmienić. Pozycja zamówienia sprzedaży jest identyfikowana za pomocą trzech wpisów:
    • Rodzaj zamówienia sprzedaży
    • Numer zamówienia sprzedaży
    • Pozycja zamówienia sprzedaży
Zakładka Partner dostawy

Zakładka Partner dostawy zawiera dane partnera zaangażowanego w dostawę.

  • Partner dostawy – partner dostawy ponosi odpowiedzialność za odbiór lub wysyłkę zamówionych pozycji. Partner dostawy jest partnerem z przypisaną rolą dostawcy. Jest on wyraźnie identyfikowany i przypisywany w tym polu za pomocą numeru partnera. Domyślna nazwa i dane adresowe są pobierane z głównych danych partnera. Każdy partner przypisany jako partner dostawy do dostawcy w danych podstawowych dostawcy jest dopuszczalny jako partner dostawy. Partner dostawy może być zgodny z dostawcą. Dalsze szczegóły dotyczące roli partnera Dostawca są dostępne w dokumencie Partner, widok Dostawca. Jeśli zamówienie jest generowane na podstawie oferty, dostawca jest traktowany jako domyślny partner dostawy określony w ofercie. W przeciwnym razie akceptowany jest partner dostawy wprowadzony w danych dostawcy. Jeśli pod dostawcą wymieniono kilku partnerów dostawy, system wykorzystuje partnera oznaczonego jako preferowany w zamówieniu zakupu. Można zmienić wartość i  wybrać innego partnera dostawy przypisanego do dostawcy. Jeśli pozycje zamówienia zostały utworzone i zapisane, przypisanego partnera dostawy nie można zmienić
  • Nazwa/Adresy – nazwa i adres partnera dostawy są automatycznie wypełniane przez system (z poprzedniego dokumentu lub z danych podstawowych partnera). Jeśli nazwa lub adres partnera dostawy zostaną zmienione w danych podstawowych, aktualne dane można zaakceptować w voucherze za pomocą przycisku [Aktualizuj] po prawej stronie pola Nazwa
Uwaga
Zmienione dane w tych polach są zapisywane tylko w zamówieniu, a nie w danych głównych partnera.
  • Osoba kontaktowa – osoba kontaktowa dla partnera dostawy może zostać wybrana, zmieniona lub wprowadzona zgodnie z życzeniem w tym polu. W takim przypadku wyświetlana jest domyślna osoba kontaktowa ds. zakupów z danych głównych partnera dostawy, jeśli ma to zastosowanie. Aby uzyskać więcej informacji na temat funkcjonalności tego pola i możliwych procedur, należy zapoznać się z dokumentacją Osoba kontaktowa
Zakładka Warunki dostawy

Zakładka Warunki dostawy zawiera warunki dostawy zamówionych pozycji.

  • Warunki dostawy – warunki dostawy opisują umowy między kupującym a sprzedającym. Są one używane do określenia rodzaju dostawy i miejsca dostawy, na przykład bezpłatne miejsce zamieszkania lub odbiór. Jeśli termin INCO jest zawarty jako termin dostawy, należy określić odniesienie do lokalizacji. Więcej informacji na temat warunków INCO można znaleźć w dokumentacji Warunki dostawy. Warunki dostawy są pobierane z oferty dostawcy związanej z zamówieniem. W przeciwnym razie można go przenieść z typu zamówienia zakupu. Jeśli termin dostawy nie został tam wprowadzony, domyślnie jest on pobierany z danych partnera dostawy. Wartość domyślna, wprowadzona w tym polu może zostać zmieniona. Termin dostawy wybrany w tym polu jest akceptowany jako domyślny w pozycjach zamówienia
  • Warunki wysyłki – warunki wysyłki opisują sposób, w jaki produkty są transportowane, na przykład za pośrednictwem spedytora, kuriera lub poczty. W tym polu należy wskazać jeden z dostępnych warunków wysyłki. Aby uzyskać więcej informacji na temat warunków wysyłki, należy zapoznać się z dokumentacją Warunki wysyłki. Warunki wysyłki są przenoszone z oferty dostawcy związanej z zamówieniem, jeśli jest to wymagane. W przeciwnym razie może on zostać przeniesiony z rodzaju zamówienia zakupu. Jeśli termin wysyłki nie został tam określony, jest on akceptowany z danych partnera dostawy. Wartość domyślna może zostać zamieniona. Termin wysyłki wybrany w tym polu jest akceptowany jako domyślny w pozycjach zamówienia
  • Ograniczenia dostawy – w tym polu wprowadzane są ograniczenia dostawy ze strony organizacji zakupowej. Domyślne ograniczenie dostawy jest pobierane od dostawcy, jeśli ma to zastosowanie. Służy ono wyłącznie celom informacyjnym i obecnie nie ma żadnego wpływu na system. Można wybrać spośród następujących opcji:
    • Brak
    • Dostawa całości zamówienia
    • Dostawa całości pozycji
Zakładka Organizacja zakupu

Zakładka Organizacja zakupu zawiera dane organizacji zakupowej odpowiedzialnej za zamówienie i inne dane.

  • Organizacja zakupu – organizacja zakupowa jest organizacją odpowiedzialną za przetwarzanie zamówienia zakupu. Jest ona również odpowiedzialna za otrzymanie faktury od strony fakturującej. Jest ona wyraźnie zidentyfikowana w tym polu poprzez swój numer partnera. Nazwa i dane adresowe są kopiowane do zamówienia w momencie jego tworzenia. Organizacja zakupowa musi być wybrana przed wykonaniem nowej akcji i nie może być później zmieniona. Klient OLTP jest zawsze organizacją zakupową w środowisku jednostanowiskowym bez uprawnień związanych z treścią. Co więcej, organizacja zakupów jest organizacją istotną dla uprawnień. Aby uzyskać więcej informacji, należy zapoznać się z dokumentacją Wprowadzenie: Wielofirmowość i Uprawnienia do treści
  • Nazwa/Adresy – system automatycznie wypełnia pola Nazwa i Adresy. Dane te pochodzą z głównych danych partnera organizacji zakupowej i nie można ich edytować w tym polu
  • Osoba kontaktowa – w tym polu można wybrać, zmienić lub wprowadzić osobę kontaktową dla organizacji zakupowej. W takim przypadku, jeśli ma to zastosowanie, dostarczane jest ustawienie domyślne z danych podstawowych partnera organizacji zakupowej. Aby uzyskać więcej informacji na temat funkcjonalności tego pola i możliwych procedur, należy zapoznać się z dokumentacją Osoba kontaktowa
  • Firma – organizacja finansowa (firma) organizacji zakupowej jest akceptowana w tym polu podczas tworzenia zamówienia zakupu. Wartości tej nie można zmienić
  • Oferta – pole zawiera odniesienie dokumentu do oferty dostawcy. Rodzaj i numer oferty dostawcy identyfikują ofertę dostawcy, z którą powiązane jest zamówienie zakupu. Odniesienie do dokumentu jest generowane przez system i nie może zostać zmienione w późniejszym czasie
Uwaga
Odniesienie do dokumentu nie jest tworzone, jeśli zamówienie jest generowane z oferty bez pozycji liniowych. Chociaż w takim przypadku oferta jest wprowadzana w tym polu z rodzajem i numerem, nie ma odniesienia do dokumentu. Kwota nie jest wyświetlana w łańcuchu dokumentów powiązanych.
  • Metoda płatności – metoda płatności opisuje sposób, w jaki faktura ma zostać zapłacona, na przykład poprzez pobranie bankowe lub za pobraniem. Metoda płatności, jeśli istnieje, jest akceptowana w tym polu jako domyślna z podstawowej faktury dostawcy. Jeśli ta informacja nie została tam wprowadzona, domyślna metoda płatności jest pobierana z danych podstawowych dostawcy wystawcy faktury. Można wybrać inną metodę płatności. Aby uzyskać więcej informacji, należy zapoznać się z dokumentacją Metody płatności
  • Klasyfikacja cen – klasyfikacja cen to parametr służący do określania cen i rabatów. Wartość jest pobierana z głównych danych dostawcy partnera, które są określane za pomocą atrybutu Wykorzystanie partnera. Wartości tej nie można zmienić bezpośrednio
Zakładka Wystawca faktury

Zakładka Wystawca faktury zawiera dane podmiotu fakturującego.

  • Wystawca faktury – podmiot wystawiający fakturę jest odpowiedzialny za wystawienie i kontynuację faktury za dostarczony towar. Posiada on unikalną identyfikację i alokację w tym polu. Nazwa i dane adresowe są kopiowane do zamówienia w momencie jego tworzenia. Każdy partner przypisany jako wystawca faktury do dostawcy w danych podstawowych dostawcy jest dopuszczalny jako strona fakturująca. Strona fakturująca może być zgodna z dostawcą. Więcej informacji znajduje się w dokumentacji Partner, widok Dostawca. Wystawca faktury wprowadzony dla dostawcy jest stosowany jako domyślny. Jeśli do dostawcy przypisanych jest kilka podmiotów fakturujących, w zamówieniu zostanie użyty wystawca oznaczony jako preferowany. Można wybrać inną stronę fakturowania przypisaną do dostawcy. Wystawcę faktury można zmienić do momentu wprowadzenia pozycji i zastosowania jej w tabeli pozycji
  • Nazwa/Adresy – system automatycznie wypełnia pola Nazwa i Adresy na podstawie poprzedniego dokumentu lub z danych podstawowych partnera. Jeśli nazwa lub adres wystawcy faktury zostaną zmienione w danych podstawowych, aktualne dane można zaakceptować w dokumencie za pomocą przycisku [Aktualizuj] po prawej stronie pola Nazwa
Uwaga
Dane zmienione w tych polach są zapisywane tylko w zamówieniu, a nie w danych podstawowych partnera.
  • Osoba kontaktowa – osoba kontaktowa wystawcy faktury może zostać wybrana, zmieniona lub wprowadzona zgodnie z potrzebami w polu Osoba kontaktowa. W takim przypadku wyświetlana jest domyślna osoba kontaktowa ds. zakupów z głównych danych partnera strony fakturującej, jeśli ma to zastosowanie. Aby uzyskać więcej informacji na temat funkcjonalności tego pola i możliwych procedur, należy zapoznać się z dokumentacją Osoba kontaktowa
Zakładka Warunki faktury

Warunki faktury zamówionej pozycji znajdują się w zakładce Warunki faktury.

  • Waluta – waluta to jednostka monetarna. W tym polu należy wprowadzić walutę zamówienia. Waluta obca jest również uwzględniona, ponieważ używana waluta zależy od dostawcy i jest używana w przypadku dokumentów zewnętrznych, takich jak faktury. Wszystkie ceny i wartości są określane lub obliczane przede wszystkim w tej walucie. Waluta zamówienia jest akceptowana jako domyślna z danych podstawowych dostawcy strony fakturującej w zależności od firmy organizacji zakupowej. Nie można jej zmienić w tym polu po wprowadzeniu i zastosowaniu pozycji w tabeli pozycji. System sprawdza, czy waluta zamówienia wybrana w tym polu może być przeliczona na wszystkie wewnętrzne waluty organizacji zakupowej. Odpowiednie zastosowania kursu wymiany i kategoria kursu wymiany wynikają z dostosowania do zakupów w zależności od organizacji zakupów. Aby uzyskać więcej informacji, należy zapoznać się z dokumentacją Kursy wymiany. System wyświetla ostrzeżenie, jeśli waluta zamówienia i waluta cennika nie są identyczne. Ostrzeżenie to można zignorować
Uwaga
Jeśli waluta zamówienia różni się od waluty cennika, ceny uzyskane podczas wyceny są przeliczane na walutę zamówienia. W takim przypadku przeliczone ceny podlegają zaokrągleniu handlowemu.
  • Pochodzenie rabatu – w tym polu należy wybrać, czy podstawowe rabaty i dopłaty mają być wprowadzane ręcznie, czy pobierane z cennika. Alternatywnie, rabaty mogą również posiadać pochodzenie ceny Oferta, jeśli zamówienie zostało utworzone na podstawie oferty. Oprócz rabatów i narzutów już wprowadzonych dla poszczególnych pozycji zamówienia mogą obowiązywać maksymalnie cztery rabaty i narzuty. Jeśli jako źródło rabatu wybrano opcję Cennik lub Cennik ręcznie, rabaty i narzuty znalezione przez system nie będą wyświetlane i nie będzie można ich zmienić. Jeśli wybrane zostanie ustawienie Cennik, ręcznie, wpłynie to na domyślne określenie w następujący sposób: jeśli system znajdzie odpowiednie rabaty bazowe w ważnych cennikach, wprowadzi je do pól. Ustawienie Cennik, ręcznie zostaje tym samym zachowane. Jeśli system nie znajdzie żadnego odpowiadającego rabatu bazowego, przełączy pochodzenie rabatu na Ręcznie i pozwoli ręcznie utworzyć rabaty i narzuty w nagłówku zamówienia. Pochodzenie rabatu można zmienić do momentu wprowadzenia pozycji i zastosowania ich do tabeli pozycji. Aby uzyskać więcej informacji na temat cen zakupu i cen, należy zapoznać się z dokumentacją Wprowadzenie: Ceny zakupu
Uwaga
Można zmienić źródło rabatu w dowolnym momencie, korzystając z akcji Zmień warunki faktury.
  • Lista cenników – do listy można przypisać więcej niż jeden cennik. W celu pomyślnego określenia ceny na podstawie czasu kalkulacji i daty odniesienia, cennik musi zawierać co najmniej jeden ważny cennik. Cenniki są ważne przez określony czas. Cenniki zakupu opisują ważne składniki ceny: ceny, rabaty i dopłaty. Każdy z nich może odnosić się do poszczególnych pozycji, klasyfikacji cen pozycji, dostawców lub klasyfikacji cen dostawców. Cennik wybrany w tym polu wraz z cennikami, które zawiera, określają podstawę do określenia kwot w zamówieniu zakupu. Aby uzyskać więcej informacji na temat cen zakupu i cenników, należy zapoznać się z dokumentacją Wprowadzenie: Ceny zakupu. Domyślny cennik jest pobierany z danych podstawowych odpowiedniego partnera. Nie można go już zmienić w tym polu, gdy tylko pozycje liniowe zostaną wprowadzone i zastosowane do tabeli pozycji liniowych. Użycie partnera istotne dla określenia ceny w zakupach jest przechowywane w polu Zastosowanie partnera w aplikacji Konfiguracja, funkcji Zakup, podfunkcji Ceny i zależy od organizacji zakupów. Użycie partnera zapisane tam służy jako domyślne w zamówieniu
Uwaga
Wpis w tym polu ma wpływ tylko wtedy, gdy ceny dla poszczególnych pozycji zamówienia są ustalane na podstawie cennika, a nie tworzone ręcznie. W tym celu należy wybrać wartość Cennik w polu Pochodzenie ceny w pozycjach w sekcji Ceny.
Uwaga
Możliwa jest zmiana cennika dla zapisanej oferty za pomocą akcji Zmień warunki faktury.
  • Rabat 1/Rabat 2/Rabat 3/Rabat 4 -w tych polach wejściowych można wprowadzać składniki cenowe typu rabat lub dopłata. Wpis jest dokonywany w zależności od typu składnika ceny, który został wybrany w drugim polu wprowadzania po prawej stronie w każdym przypadku. Rabat jest składnikiem ceny i działa jako zmniejszenie uzgodnionej ceny lub kwoty podczas ustalania ceny. Rabat jest wyrażony w wartości w nagłówku zamówienia i zazwyczaj jest tworzony jako wartość dodatnia. Dopłata jest składnikiem ceny i działa jako dopłata do uzgodnionej ceny lub kwoty podczas wyceny. Dopłata jest tworzona jako dodatnia wartość procentowa w nagłówku zamówienia. Rabaty i dopłaty mogą być również wprowadzane jako wartości ujemne. W takim przypadku są one jednak określane zgodnie z ich znakiem. Oznacza to, że rabat ze znakiem ujemnym działa jak dopłata i odwrotnie. W nagłówku zamówienia można wprowadzić do czterech rabatów i narzutów, oprócz rabatów i narzutów już wprowadzonych dla poszczególnych pozycji zamówienia. W razie potrzeby rabaty i narzuty mogą być zmieniane, pod warunkiem, że opcja Ręcznie jest wskazana jako Pochodzenie rabatu, ale tylko do momentu wprowadzenia pozycji i zastosowania ich w tabeli pozycji. Jeśli jako źródło rabatu wybrano Cennik, Cennik, ręcznie lub Oferta, rabaty i narzuty znalezione przez system są wyświetlane tylko w tym polu i nie można ich zmienić. Jeśli system nie znajdzie żadnego odpowiadającego rabatu bazowego w ustawieniu listy cenników, zmieni źródło rabatu na Ręcznie i można ręcznie utworzyć dodatkowe rabaty nagłówka i narzuty. Należy zwrócić uwagę, że oprócz rabatów podstawowych możliwe jest również – w zależności od systemu i danych pozycji – wystąpienie rabatów dla wielu pozycji i rabatów wartości zamówienia. W przeciwieństwie do rabatów podstawowych, dla tych rabatów obsługiwane są również skale ilościowe i wartościowe. Aby uzyskać więcej informacji na temat cen zakupu i cen, należy zapoznać się z dokumentacją Wprowadzenie: Ceny zakupu
Uwaga
Można edytować źródło rabatów i narzutów za pomocą akcji Zmień warunki faktury.
  • Data odniesienia dla określenia ceny – ceny pozycji mogą się różnić w różnych datach, ponieważ cenniki mają okres ważności. To pole określa, który cennik jest używany do określenia ceny na podstawie okresu ważności cennika. Bieżąca data jest zawsze podawana jako domyślna. Aby uzyskać więcej informacji na temat cen zakupu i cen, należy zapoznać się z dokumentacją Wprowadzenie: Ceny zakupu
Uwaga
Data odniesienia dla określenia ceny w danych dostawcy nie jest tutaj podawana. Wartość ta jest używana tylko wewnętrznie podczas ustalania ceny. Wartość ta może zostać zmieniona do momentu wprowadzenia i zastosowania pozycji cennikowych w tabeli pozycji cennikowych.
Uwaga
Można zmienić datę odniesienia dla określenia ceny dla zapisanej oferty za pomocą akcji Zmień warunki faktury.
Uwaga
Wpis w tym polu ma znaczenie tylko wtedy, gdy ceny dla poszczególnych pozycji zamówienia są obliczane za pomocą cennika, a nie tworzone automatycznie. W tym celu należy wybrać Cennik lub Cennik, ręcznie w polu Pochodzenie ceny dla każdej pozycji w edytorze pozycji w sekcji Ceny.
  • Data kalkulacji – data i godzina wprowadzone w tym polu definiują punkt czasowy, dla którego system wyszukuje prawidłowe ceny w cenniku. Jeśli ceny były wielokrotnie zmieniane w okresie ważności, wpis w tym polu służy do określenia dokładnego punktu czasowego dla określenia ważnej ceny  Cennik jest określany na podstawie daty wprowadzonej w polu Data odniesienia dla określenia ceny. Bieżący czas jest używany jako domyślny czas obliczeń. Czas obliczeń może zostać zmieniony do momentu wprowadzenia pozycji i zastosowania ich w tabeli pozycji. Aby uzyskać więcej informacji na temat cen zakupu i cenników należy zapoznać się z dokumentacją Wprowadzenie: Ceny zakupu
Uwaga
Można zmienić czas kalkulacji dla zapisanej oferty za pomocą akcji Zmień warunki faktury.
Uwaga
Wpis w tym polu ma wpływ tylko wtedy, gdy ceny dla poszczególnych pozycji zamówienia są ustalane za pomocą cennika, a nie tworzone ręcznie. W tym celu należy wybrać Cennik w polu Pochodzenie ceny w pozycjach w sekcji Ceny.
  • Warunki płatności – pole opisuje warunki, które mają mieć zastosowanie do płatności za fakturę. Terminy i procenty przyznawania rabatu gotówkowego mogą być przechowywane w warunkach płatności. Jeśli odbiorca faktury (organizacja zakupowa lub jej firma) dotrzyma określonego terminu płatności, może odliczyć procent rabatu gotówkowego zapisany dla tego przedziału od kwoty faktury. Termin płatności wpływa na obliczenie wartości zakupu gotówki w zamówieniu zakupu. Aby uzyskać więcej informacji, należy zapoznać się z dokumentacją Warunki płatności. Termin płatności z oferty dostawcy związanej z zamówieniem jest akceptowany jako domyślny. W przeciwnym razie jest on pobierany z danych podstawowych dostawcy wystawcy faktury
  • Termin płatności – data wartości to punkt czasowy, w którym zaczynają obowiązywać warunki płatności określone w nagłówku zamówienia. Data wartości stałej w zamówieniu zakupu jest używana wyłącznie w celach informacyjnych i nie ma wpływu na system
  • Zastosowanie partnera – użycie partnera definiuje dostawcę, którego system używa jako odpowiedniego partnera podczas usuwania ceny. Oznacza to, że informacje dotyczące ceny przechowywane dla tego dostawcy są brane pod uwagę podczas określania ceny.  Dostawca określony tutaj jest również, przykładowo źródłem klasyfikacji cen. Aby uzyskać więcej informacji na temat cen zakupu i ustalania cen, należy zapoznać się z dokumentacją Wprowadzenie: Ceny zakupu. Użycie partnera istotne dla określenia ceny w zakupach jest przechowywane w polu Zastosowanie partnera w aplikacji Konfiguracja, funkcji Zakup, podfunkcji Ceny i zależy od organizacji zakupów. Zapisane użycie partnera działa jako domyślne w zamówieniu. To ustawienie domyślne można zmienić, jeśli w tabeli pozycji nie utworzono i nie zaakceptowano żadnych pozycji. Należy wybrać jedno z następujących ustawień:
    • Dostawca
    • Wystawca faktury
Uwaga
Można zmienić zastosowanie partnera dla zapisanego zamówienia za pomocą akcji Zmień warunki faktury.
Zakładka Klasyfikacje

Klasyfikacje zamówień zakupu można przypisać do zamówienia zakupu.

  • Klasyfikacja 1
  • Klasyfikacja 2
  • Klasyfikacja 3
  • Klasyfikacja 4
  • Klasyfikacja 5

Istniejące klasyfikacje zamówień zakupu typu od 1 do 5 można przypisać do zamówienia zakupu. W oparciu o przypisania do klasyfikacji, dane mogą być organizowane i strukturyzowane dla wszelkiego rodzaju analiz lub zapytań.

Zakładka Intrastat

W tej zakładce można tworzyć dane niezbędne dla komunikatów Intrastat. Komunikaty Intrastat dokumentują transgraniczny ruch towarowy między państwami członkowskimi UE.

  • Dostawa od
  • Dostawa do
  • Firma z obowiązkiem raportowania, wysyłka
  • Firma z obowiązkiem raportowania, przybycie

Te pola informują, czy istnieje wewnątrzstanowy ruch towarów z obowiązkiem raportowania i która firma jest zobowiązana do złożenia deklaracji. Informacje te są określone przez system i nie można ich zmienić. Aby uzyskać więcej informacji, należy zapoznać się z dokumentacją Wprowadzenie: Intrastat.

Podzakładka Odbiór
  • Port (lotniczy)
  • Tryb transportu
  • Typ transakcji
  • Metoda statystyczna

Jeśli istnieje obowiązek raportowania, można utworzyć dane niezbędne dla wiadomości w podzakładce Odbiór. W razie potrzeby nalży wybrać żądane dane podstawowe Intrastat. Dane wprowadzone w tych polach nie mają żadnego bezpośredniego wpływu na zamówienie zakupu. Są one niezbędne jako podstawa do zadeklarowania komunikatu Intrastat.

Dane Intrastat zapisane w danych dostawcy partnera dostawcy są używane jako domyślne, w zależności od organizacji zakupowej.

Podzakładka Wysyłka zwrotna
  • Port (lotniczy)
  • Tryb transportu
  • Typ transakcji
  • Metoda statystyczna

Komunikat Intrastat może być również konieczny, jeśli towary zamówione w zamówieniu są zwracane w całości lub częściowo. System wyświetla dane Intrastat w podzakładce Wysyłka zwrotna. Dane te są istotne dla takiego komunikatu Intrastat. Są one obliczane przez system na podstawie danych Intrastat dla dokumentu i nie można ich zmienić.

Zakładka Rabaty zlecenia (5)

Podstawa obliczania rabatów podstawowych, rabatów dla pozycji wieloliniowych i rabatów od wartości zamówienia jest wyświetlana na liście w tej zakładce. Lista zawiera również odpowiednie rabaty i powiązane wartości rabatów.

  • Brak rabatów dla wielu pozycji – za pomocą tego pola wyboru można aktywować obliczanie rabatu wielopozycyjnego dla tego zamówienia
    • Aktywnerabaty wielopozycyjne nie są uwzględniane w wycenie wybranego zamówienia
    • Nieaktywnerabaty dla wielu pozycji są uwzględniane w zależności od odpowiednich danych pozycji (takich jak całkowita ilość, hierarchie cen pozycji itp.) i danych nagłówka (takich jak cennik)
  • Brak rabatów od wartości zamówienia – za pomocą tej funkcji można aktywować obliczanie rabatu na wiele pozycji dla tego zamówienia
    • Aktywne – rabaty od wartości zamówienia nie są uwzględniane w wycenie tego zamówienia
    • Nieaktywne – rabaty wartości zamówienia są uwzględniane, w zależności od odpowiedniej pozycji wiersza i danych nagłówka
Zakładka Kwoty

Ta zakładka zestawia i wyświetla kwoty zamówienia i różne wartości w formie podglądu. Są one automatycznie generowane przez system dla poszczególnych pozycji zamówienia. Całkowite kwoty pokazane tutaj w nagłówku są zawsze reprezentowane jako ceny brutto. Wszystkie inne wartości, takie jak waga i objętość, a także wszelkie otwarte kwoty, są obliczane jako suma wartości pozycji. W przypadku zestawów w procesie tym brany jest pod uwagę tylko podstawowy poziom pozycji.

Kwoty są wyświetlane co najmniej we wszystkich wewnętrznych walutach organizacji wybranej na pasku przepływu pracy. Waluta kwoty wyświetlanej bezpośrednio w polu zależy od ustawień użytkownika. Jeśli waluta ta różni się od waluty zamówienia lub jeśli nie jest częścią kombinacji walut organizacji zamawiającej, wartości są wyświetlane dodatkowo w walucie obcej. Ta ostatnia waluta jest również główną walutą we wszystkich obliczeniach.

Uwaga
Jeśli waluta zamówienia różni się od waluty cennika, ceny dla każdej pozycji uzyskane podczas wyceny są przeliczane na walutę zamówienia. W ten sposób przeliczone ceny podlegają zaokrągleniu handlowemu zgodnie z liczbą miejsc po przecinku określoną w aplikacji Konfiguracja.
  • Wartość zakupu w gotówce – wartość zakupu za gotówkę jest wartością porównawczą dla kwoty netto. Uwzględnia ona odliczenie gotówki wynikające z wartości procentowej wskazanej w terminie płatności, która jest stosowana w pierwszym przedziale czasowym płatności. Dalsze okresy płatności lub okresy procentowe nie są brane pod uwagę. Na początek podstawa obliczania dyskonta gotówkowego jest obliczana jako suma odpowiednich wartości pozycji.
Uwaga
Wartość ta jest zapisywana wewnętrznie w nagłówku i w pozycji ale nie jest widoczna w aplikacji.

Wartość zakupu gotówkowego nagłówka jest obliczana jako kwota netto nagłówka pomniejszona o wartość wynikającą z zastosowania rabatu gotówkowego 1 do podstawy obliczania rabatu gotówkowego nagłówka. Wynik podlega obsłudze wartości końcowej dokumentu, podobnie jak kwota netto (na przykład zaokrąglenie do 5 centów w Szwajcarii):

Bazowa wartość zakupu gotówki =   Obsługa wartości końcowej dokumentu (podstawowa kwota netto – (Podstawa obliczania rabatu gotówkowego * Rabat gotówkowy 1 zgodnie z terminem płatności / 100))

  • Wartość nabycia – ta wartość jest kolejną wartością porównawczą zawierającą również koszty zakupu. Na początek koszty zakupu w nagłówku są obliczane jako suma kosztów zakupu odpowiednich pozycji:

Koszty zakupu nagłówka = Suma kosztów zakupu pozycji

Uwaga
Wartość ta jest zapisywana wewnętrznie w nagłówku i w pozycji, ale nie jest widoczna w aplikacji.

Wartość kosztu jest następnie obliczana jako suma wartości zakupu gotówkowego i podstawowych kosztów zakupu:

Wartość kosztu podstawowego = Podstawowa a wartość zakupu gotówkowego + Podstawowe koszty zakupu

Uwaga
Wartość ta nie podlega obsłudze wartości końcowej dokumentu, ponieważ jest używana wyłącznie w celach informacyjnych.
Uwaga
W każdym przypadku uwzględniane są tu tylko pozycje podstawowe i rabaty rzeczowe. Materiały dostarczone sprzedawcy jako podpozycje w produkcji zewnętrznej nie są istotne. Podpozycje zestawu są uwzględniane powyżej odpowiednich pozycji podstawowych.

W ramach zakładki dostępne są trzy podzakładki:

  • Razem – całkowite wartości uzyskane z danych pozycji są wyświetlane w reprezentacji ceny brutto. W tym aspekcie uwzględniane są również inne tego typu funkcje (na przykład zaokrąglanie do 5 centymów dla organizacji zakupowej w Szwajcarii)
  • Dostarczone – jest to suma odpowiednich wartości pozycji. Tylko te pozycje są tutaj istotne, w których dostawa już miała miejsce
  • Zafakturowane – jest to suma odpowiednich wartości pozycji. Istotne są tu tylko te pozycje, w przypadku których wystawiono już fakturę. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, należy zapoznać się z opisami działań dalszego przetwarzania zamówień w dokumentacji Zamówienia zakupu: Akcje

Kwoty i wartości są określane w następujący sposób:

  • Całkowita waga brutto
  • Dostarczona waga brutto
  • Zafakturowana waga brutto
  • Otwarta waga brutto dostawy
  • Otwarta waga rachunku brutto

Waga brutto w każdym przypadku jest określana i wyświetlana jako suma wartości w odpowiednich pozycjach zamówienia. Dane pozycji są oparte na wagach wprowadzonych w danych podstawowych pozycji i są konwertowane w pozycji na standardową jednostkę systemową odpowiedniej kategorii.

  • Całkowita waga netto
  • Dostarczona waga netto
  • Zafakturowana waga netto
  • Otwarta waga netto dostawy
  • Otwarta waga rachunku netto

Waga netto w każdym przypadku jest określana i wyświetlana jako suma wartości w odpowiednich pozycjach zamówienia. Dane pozycji są oparte na wagach wprowadzonych w danych podstawowych pozycji i są konwertowane w pozycji na standardową jednostkę systemową odpowiedniej kategorii.

  • Całkowita ilość
  • Dostarczona ilość
  • Zafakturowana ilość
  • Anulowana ilość
  • Zmniejszona ilość całkowita

Ilość w każdym przypadku jest określana i wyświetlana jako suma wartości w odpowiednich pozycjach zamówienia. Dane pozycji bazują na ilościach wprowadzonych w danych podstawowych pozycji i są przeliczane w pozycji na standardową jednostkę systemową odpowiedniej kategorii.

  • Całkowita wartość netto przed rabatem (waluta wiodąca)
  • Całkowita kwota netto (waluta wiodąca)
  • Wartość dostawy netto przed rabatem (waluta wiodąca)
  • Nierozliczona kwota brutto dostawy (waluta wiodąca)
  • Zafakturowana wartość netto przed rabatem (waluta wiodąca)
  • Nierozliczona kwota faktury brutto (waluta wiodąca)

Wyświetlana jest suma kwot brutto wszystkich odpowiednich pozycji zamówienia (z wyłączeniem pozycji zestawu).

  • Całkowita kwota netto (waluta wiodąca)
  • Całkowita kwota netto (waluta dokumentu)
  • Wartość dostawy netto po rabacie (waluta wiodąca)
  • Wartość dostawy netto po rabacie (waluta dokumentu)
  • Zafakturowana wartość netto po rabacie (waluta wiodąca)
  • Zafakturowana wartość netto po rabacie (waluta dokumentu)
  • Nierozliczona kwota netto dostawy (waluta wiodąca)
  • Nierozliczona kwota netto dostawy (waluta dokumentu)
  • Nierozliczona kwota netto faktury (waluta wiodąca)
  • Nierozliczona kwota netto faktury (waluta dokumentu)

Wyświetlana jest suma odpowiednich wartości pozycji po odjęciu rabatów od pozycji i przed zastosowaniem rabatów dokumentów, pomniejszona o wszystkie rabaty dokumentów (reprezentacja ceny brutto). Zniżki z tytułu dokumentów nie są zatem brane pod uwagę dla każdej pozycji, ale raczej odejmowane zbiorczo, a zatem są wyraźnie wyświetlane. Niemniej jednak rabaty z tytułu dokumentów są proporcjonalne do kwot netto pozycji.

Ponadto wartość końcowa dokumentu podlega zaokrągleniu podczas określania kwoty netto (na przykład zaokrąglenie do 5 centów w Szwajcarii), jeśli jest to możliwe.

Uwaga
Opis ma zastosowanie wyłącznie do podzakładki Razem. W innych podzakładkach kwota netto jest zawsze obliczana na podstawie sumy odpowiednich pozycji.
Zakładka Wydruk dokumentu

Zakładka Wydruk dokumentu wyświetla niektóre z prawidłowych ustawień dla danych wyjściowych dokumentów końcowych zamówienia zakupu w tabeli z kilkoma wierszami. Dla zamówienia zakupu mogą być generowane następujące dokumenty końcowe:

  • Dokument zamówienia zakupu
  • Dokument dostawy
  • Dowód zwrotu towaru
  • Przypomnienie o potwierdzeniu

Akcje generowania kolejnych dokumentów i wyświetlania dokumentów końcowych zostały opisane w dokumentacji Zamówienia zakupu: Akcje.

Uwaga
Ustawienia wyświetlania dokumentu końcowego dostawy zewnętrznej są zapisywane w odpowiednim zleceniu produkcyjnym.

Ustawienia wyjściowe wyświetlane w tej zakładce zawierają szablony dokumentów końcowych dla różnych rodzajów dokumentów. Prawidłowe szablony dokumentów są wprowadzane w danych podstawowych dostawcy (dokument zamówienia zakupu) lub partnera dostawy (dokument dostawy, dokument zwrotu towaru). Ustawienia dokumentu w danych dostawcy są ponownie przesyłane jako kopia ustawień zapisanych dla organizacji zakupowej w aplikacji Konfiguracja, w funkcji Zakup, podfunkcji Dokumenty i mogą być tam zmieniane specjalnie dla dostawcy. Jeśli dla jednej kategorii dokumentu zarejestrowano wiele ustawień, domyślnie używane będzie ustawienie oznaczone jako preferowane.

Więcej informacji na temat ustawień wyjściowych można znaleźć w sekcji Wysyłanie dokumentów końcowych w Instrukcji obsługi. Opisano tam również, które inne aplikacje oraz ustawienia systemu i użytkownika są istotne dla wyprowadzania dokumentów końcowych i kiedy te ustawienia są stosowane.

Poniższe ustawienia można przeglądać i zmieniać w razie potrzeby w tych polach pod podanymi nagłówkami kolumn.

  • Typ dokumentu – w tym wierszu wyświetlana jest kategoria dokumentu końcowego, dla którego definiowane są ustawienia wyjściowe
  • Medium wydania – wyświetlany jest nośnik wyjściowy, na którym dokument końcowy jest wyprowadzany zgodnie z szablonem. Jeśli istnieje kilka szablonów dokumentów końcowych dla danej kategorii dokumentów i są one zapisane w głównych danych klienta lub aplikacji Konfiguracja dla kilku nośników wyjściowych, można wybrać nośnik wyjściowy w tym polu. Możliwe są następujące nośniki wyjściowe:
    • Drukarka
    • E-Mail
  • Adres e-mail – w tym polu można wprowadzić adres e-mail, jeśli użytkownik posiada odpowiednie uprawnienia. Więcej informacji na temat uprawnień znajduje się w rozdziale Uprawnienia. Aby wprowadzić wielu odbiorców wiadomości e-mail, należy wprowadzać adresy e-mail jeden po drugim, oddzielając je przecinkami i pustymi miejscami. Te ręcznie wprowadzone dane odbiorcy zastępują automatycznie określone dane odbiorcy dla nośników wyjściowych poczty e-mail, jeśli ma to zastosowanie
Zakładka Załączniki/Teksty

W tej zakładce można tworzyć dodatkowe teksty i moduły tekstowe dla całego zamówienia. Zwykle są one używane do wyjścia dokumentów w celu dodania tekstów do dokumentów. Są one pobierane z oferty, jeśli ma to zastosowanie.

Jeśli na karcie Teksty wyświetlana jest ikona, oznacza to, że teksty są dostępne.

Aby uzyskać więcej informacji, należy zapoznać się z dokumentacją Teksty i Moduły tekstowe.

Uwaga
Język treści dostawcy jest domyślnie akceptowany jako język tekstów i modułów tekstowych w zamówieniu zakupu. Dotyczy to również sytuacji, gdy dostawca używa innego języka treści. Można również wprowadzić teksty w innych językach, zmieniając język w polu Język na pasku narzędzi zakładki przed wprowadzeniem tekstu.

W przypadku typu tekstu Element tekstowy, odpowiedni tekst elementu jest wyświetlany w kolumnie Tekst.

Obszar roboczy

Obszar roboczy zawiera pozycje zamówienia zakupu. Obejmują one usługi dostawcy, które mają zostać wykonane.

Obszar roboczy składa się z tabeli pozycji zamówienia i edytora pozycji zamówienia. Tabela pozycji zamówienia pokazuje fragment danych pozycji zamówienia w widokach. Wybrany widok określa, które dane są wyświetlane.

Pozycje zamówienia są tworzone indywidualnie w edytorze pozycji. W razie potrzeby wyświetlane są inne dane związane z pozycjami zamówienia. Pola tabeli pozycji są wypełnione tymi samymi danymi, co pola o tej samej nazwie w edytorze pozycji.

Uwaga
Comarch ERP Enterprise obsługuje masowe wprowadzanie pozycji zamówienia. Można użyć specjalnej klawiatury sterującej dla aplikacji dokumentów w edytorze pozycji, aby utworzyć wymagane dane kilku pozycji za pomocą klawiszy numerycznych klawiatury (zamiast klawisza tabulacji użyj klawiszy plus i minus). Zostało to opisane w sekcji Sterowanie za pomocą klawiatury w instrukcji obsługi.

Niektóre pola pozycji zamówienia są wypełnione domyślnymi wartościami akceptowanymi z nagłówka zamówienia. Wartości te można zastąpić innymi danymi. Inne dane mogą być pobierane z pozycji lub z innego źródła.

Pole sumy

Pole sumy jest wyświetlane po prawej stronie nagłówka edytora pozycji. Wyświetlana suma zawiera całkowitą kwotę, a nie dane w edytorze pozycji. Dlatego jest to kwota brutto, która jest wyświetlana w zakładce Wartości zlecenia w nagłówku zamówienia i jest sumą kwot brutto wszystkich odpowiednich pozycji zamówienia.

Pozycje podrzędne

Oprócz pozycji podstawowych, w zamówieniach zakupu można również używać pozycji podrzędnych. Pozycje podrzędne są wprowadzane lub generowane jako uzupełnienie istniejących pozycji podstawowych i są zależne od tych pozycji podstawowych. Jeśli pozycja podstawowa zostanie usunięta, podpozycje również zostaną usunięte. Dane pozycji podstawowej są częściowo stosowane do pozycji podrzędnych. Niektóre dane można zmienić tylko na poziomie pozycji podstawowej i są one automatycznie stosowane do pozycji podrzędnych.

Uwaga
Rabaty rzeczowe można wprowadzać tylko wtedy, gdy jako źródło ceny w pozycji podstawowej wybrano Ręcznie lub Umowa.

W razie potrzeby należy zmienić źródło ceny i zastosować pozycję liniowe do tabeli pozycji, aby aktywować zmianę. Następnie można ponownie zastosować pozycję podstawową do edytora pozycji i użyć przycisku pozycji podrzędnych, aby utworzyć pozycję podrzędną.

Alternatywnie można wybrać przycisk [Weryfikuj przy zatwierdzaniu], aby zmienić pochodzenie ceny w podstawowej pozycji na Ręcznie i wykonać akcję zatwierdzania, aby przycisk [Wprowadź pozycję podrzędną] został aktywowany. Jeśli wykonana zostanie akcja wprowadzenia pozycji podrzędnej, zmiany w głównej pozycji zostaną zastosowane do tabeli pozycji, a nowa podpozycja może być natychmiast edytowana.

Jeśli jako źródło ceny wybrano Cennik, rabaty rzeczowe w postaci wyłączonych ilości bonusowych utworzonych w cennikach mogą być również automatycznie wstawiane do zamówienia, jeśli ma to zastosowanie. Oprócz danych nagłówka, głównymi parametrami do określenia rabatów rzeczowych są pozycja i całkowita ilość pozycji podstawowej.

Uwaga
W cennikach zakupu pozycje zestawu mogą być również tworzone jako rabaty rzeczowe. W przypadku rabatu rzeczowego tego typu, składniki odpowiedniego zestawienia materiałów zestawu są wstawiane do zamówienia jako rabat rzeczowy.

Jeśli pozycja przypisana w pozycji podstawowej jest pozycją zestawu, składniki zestawienia materiałów są wyświetlane jako pozycje podrzędne. Składniki zestawienia materiałowego są określone w aplikacji o tej samej nazwie.

Jeśli kategoria struktury zestawienia materiałów jest zmienna, podpozycje w zamówieniu mogą być zmieniane, usuwane lub nowo dodawane.

Aby uzyskać więcej informacji, należy zapoznać się z dokumentacją Zestawienia materiałowe.

Uwaga
W cennikach zakupu można również utworzyć rabat rzeczowy dla pozycji zestawu. Ten rabat rzeczowy jest wyświetlany jako kolejna podpozycja dla podstawowej pozycji. Materiały dostarczone do sprzedawcy z produkcji zewnętrznej są również uważane za podpozycje.
Tabela pozycji zamówienia

W tabeli pozycji zamówienia dostępne są różne widoki. Dają one przegląd wszystkich pozycji zamówienia. Niektóre widoki służą również do dalszego przetwarzania zamówienia zakupu.

Czynności związane z generowaniem kolejnych dokumentów i wyświetlaniem dokumentów zakupu zostały opisane w dokumentacji Zamówienia zakupu: Akcje.

  • Podstawowe – wyświetlane są najważniejsze informacje o pozycji zamówienia
  • Waga i objętość – obok pozycji i ilości wyświetlana jest także waga netto i brutto pozycji zamówienia
  • Rezerwacja – pozycja zamówienia jest elementem pokrycia zapotrzebowania w połączeniu z rezerwacjami. Ten widok wyświetla najważniejsze powiązane informacje. Jest on dostępny tylko wtedy, gdy funkcja Rezerwacje jest aktywowana w aplikacji Konfiguracja dla klienta OLTP
  • Wartości – obok pozycji wyświetlane są różne wartości cenowe i kwoty
  • Zlecenie dostawy dla zwrotu – dostarczone i przydzielone ilości dla procesu zlecenia dostawy dla zwrotu są wyświetlane obok pozycji i ilości. Ten widok umożliwia przygotowanie zwrotu towarów z odpowiednim zleceniem dostawy w przypadku, gdy dokument został zaksięgowany w systemie poprzez przyjęcie towarów. W tym przypadku istnieje również odpowiednie księgowanie zapasów przy zwrocie towarów. W przeciwieństwie do procesu zwrotu z przesunięciem magazynowym, zlecenie dostawy jest generowane tylko w tym miejscu i nie jest jeszcze księgowane, dzięki czemu można je opcjonalnie uzupełnić na przykład o kompletację
  • Wysyłka zwrotna z przesunięciem magazynowym – dostarczone i przydzielone ilości są wyświetlane oprócz pozycji i ilości dla procesu zlecenia dostawy zwrotnej. Ten widok oferuje przygotowanie zwrotu towarów z odpowiednim zleceniem dostawy w przypadku, gdy przyjęcie jest zaksięgowane w systemie poprzez przyjęcie towarów. W tym przypadku istnieje również odpowiednie księgowanie zapasów przy zwrocie towarów. W przeciwieństwie do procesu zlecenia dostawy dla zwrotu, w tym przypadku zamówienie dostawy jest księgowane natychmiast
  • Zwrot – dostarczone i przydzielone ilości są wyświetlane oprócz pozycji i ilości dla zwrotu towarów. Ten widok umożliwia przygotowanie zwrotu towarów z odpowiednim zleceniem dostawy w przypadku, gdy przyjęcie nie zostało jeszcze zaksięgowane w systemie poprzez przyjęcie towarów. W takim przypadku nie ma księgowania zapasów przy zwrocie towarów

Następujące dane pozycji zamówienia są wyświetlane w tabelach w wyżej wymienionych widokach pod podanymi nagłówkami kolumn:

  • Podstawowe
  • Potwierdzenie
  • Rezerwacja
  • Waga i objętość
  • Wartości
  • Wysyłka zwrotna z przesunięciem magazynowym
  • Zlecenie dostawy dla zwrotu
  • Zwrot

Numer pozycji zamówienia umożliwia dokładną identyfikację poszczególnych pozycji zlecenia dostawy. Numer pozycji umożliwia również połączenie poszczególnych pozycji towarowych w różnych dokumentach za pomocą numeru referencyjnego dokumentu.

Numer pozycji jest generowany automatycznie przez system na podstawie schematu numeracji określonego w używanym rodzaju zamówienia zakupu. Można również przypisać numer pozycji ręcznie w edytorze pozycji. Jak tylko pozycja zostanie zastosowana do tabeli pozycji, numer pozycji nie może być już zmieniony.

  • Wskazówka tekstowa – kolumna występuje w widoku Podstawowe. Jeśli w kolumnie wyświetlana jest ikona, oznacza to, że dostępne są teksty pozycji
  • Artykuł – pole wyświetlane jest we wszystkich dostępnych widokach.  Więcej informacji na temat znaczenia kolumny znajduje się w opisie pola Artykuł w zakładce Ogólne edytora pozycji.  Pozycja jest edytowana w edytorze pozycji. Po zapisaniu pozycji, artykułu nie można już zmienić w edytorze pozycji.
Uwaga
Przed zapisaniem pozycji można ją zmienić w tabeli pozycji. W przypadku pseudoartykułów opis artykułu różniący się od danych podstawowych pozycji jest wyświetlany, jeśli ma to zastosowanie.
  • Magazyn – wyświetlany w tabeli w widoku Rezerwacja
  • Termin dostawy – pole wyświetlane we wszystkich widokach tabeli. Więcej informacji na temat daty dostawy znajduje się w opisie pola Termin dostawy w zakładce ogólne edytora pozycji. Wartość może zostać zmieniona w tej kolumnie.
Uwaga
Można zmienić datę dostawy w wielu liniach w jednym kroku, korzystając z akcji Przesuń termin dostawy na liście akcji Edytuj termin i status dostawy.
  • Całkowita ilość – kolumna wyświetlana we wszystkich widokach za wyjątkiem widoku Wartości. Opis pola Całkowita ilość znajduje się w opisie zakładki Ogólne edytora pozycji
  • Następny próg – ta kolumna jest wyświetlana tylko wtedy, gdy funkcja Pokaż następny próg jest aktywna w aplikacji Konfiguracja w funkcji Zakup, w podfunkcji Ceny. Jeśli funkcja Pokaż następny próg jest włączona, aplikacja Zamówienia zakupu sprawdza podczas wyceny, czy istnieje inna waga dla ilości większej niż wprowadzona w polu Całkowita ilość. Nie jest przy tym sprawdzane, czy po zwiększeniu ilości ta skala byłaby w ogóle używana dla pozycji i czy warunki i ceny zapisane w wyższej skali są bardziej ekonomiczne
  • Cena brutto – kolumna wyświetlana w widoku Podstawowe tabeli. Wyświetla cenę brutto wymaganej pozycji. Opis pola znajduje się w sekcji Ogólne edytora pozycji. Cena brutto może zostać zmieniona, jeśli jako źródło ceny wybrano Ręcznie. W przeciwnym razie cena brutto jest wyświetlana i nie można jej zmienić
  • Całkowita wartość netto przed rabatem – wyświetlana jest kwota brutto żądanej ilości pozycji zamówienia. Wartość ta jest jedynie wyświetlana. w widoku Podstawowe
  • Całkowita kwota netto (waluta dokumentu) – określana i wyświetlana jest kwota netto dla żądanej ilości artykułu. Kolumna znajduje się w widoku Wartości. Całkowita kwota netto jest jedynie wyświetlana
  • Całkowita waga brutto – kolumna wyświetlana jest w widoku Waga i objętość. W tej kolumnie określana i wyświetlana jest waga brutto żądanej ilości artykułu. Całkowita waga brutto jest jedynie wyświetlana.
  • Całkowita waga netto – kolumna wyświetlana jest w widoku Waga i objętość. W tej kolumnie określana i wyświetlana jest waga netto żądanej ilości artykułu. Wartość jest jedynie wyświetlana.
  • Cena nabycia (waluta dokumentu) – kolumna wyświetlana jest w widoku Wartości i prezentuje cenę nabycia pozycji zamówienia. Cena jest jedynie wyświetlana.
  • Wartość nabycia – kolumna wyświetlana jest w widoku Wartości i prezentuje wartość nabycia pozycji zamówienia. Wartość jest jedynie wyświetlana.
  • Zamówiona ilość – kolumna dostępna jest w widoku Potwierdzenie i wyświetla poprzednio zamówioną ilość.
  • Potwierdzenie – kolumna dostępna jest w widoku Potwierdzenie i wyświetla ostatnie potwierdzenie wprowadzone dla pozycji, jeśli takie istnieje.
  • Potwierdzona ilość – kolumna dostępna jest w widoku Potwierdzenie i wyświetla potwierdzoną ilość pozycji. Jeśli potwierdzenie jest w opracowaniu, wartość ta jest nieaktywna.
  • Status potwierdzenia – kolumna dostępna jest w widoku Potwierdzenie i wyświetla aktualny status potwierdzenia pozycji. Jeśli przetwarzane jest zamówienie zakupu, tekst podpowiedzi wyświetla odpowiednie zamówienie zakupu. Może się ono różnić od ostatniego potwierdzenia zamówienia dla pozycji, jeśli takie istnieje
  • Czeka na potwierdzenie – kolumna dostępna jest w widoku Potwierdzenie. Znacznik wyboru jest umieszczany przy tej wartości wyświetlania, jeśli atrybut Wymagane potwierdzenie jest włączony w zamówieniu i w ostatnim nagłówku zamówienia zakupu; a wymagana odpowiedź nie została wprowadzona dla bieżącej pozycji głównej lub jednej z powiązanych pozycji podrzędnych. Jeśli znacznik wyboru nie jest umieszczony, albo wszystkie oczekiwane raporty są dostępne, albo ponowne przypomnienie zostało wyłączone, ponieważ nie ustawiono żadnej wartości w Wymagane potwierdzenie w nagłówku zamówienia.
Uwaga
Należy zwrócić uwagę, że te raporty mogą również zmieniać ustawienia domyślne oprócz potwierdzeń i że odrzucenia mogą być dokonywane zamiast potwierdzeń.
  • Dostarczona ilość – kolumna dostępna jest z poziomu widoków Zlecenie dostawy dla zwrotów, Wysyłka zwrotna z przesunięciem magazynowym, Zwrot. Wyświetla dostarczoną ilość tej pozycji oprócz pozycji, terminu i ilości. Dostarczona ilość pochodzi z zaksięgowanego przyjęcia towarów i, jeśli to konieczne, zwrotów towarów z księgowaniem zapasów poprzez odpowiednie zlecenia dostawy.
  • Ilości zadysponowane dla zlecenia dostawy zwrotnej – kolumna dostępna jest z poziomu widoków Zlecenie dostawy dla zwrotów, Wysyłka zwrotna z przesunięciem magazynowym, Zwrot. W razie potrzeby część lub cała dostarczona ilość może zostać przydzielona lub zaznaczona w tym polu do zwrotu towarów. Dowolna ilość może być wprowadzona do zwrotu towarów bez inwentaryzacji. W przeciwnym razie można zlokalizować tylko już dostarczoną ilość. Przydzielona ilość zwolniona od dostawy nie jest obecnie używana. Pole może być edytowane tylko w tabeli pozycji liniowych. Przeznaczenie i dozwolone wartości zależą od wybranego widoku. Funkcje zostały wyjaśnione w opisach poszczególnych akcji w dokumentacji Zamówienia zakupu: Akcje.
Uwaga
Ilość alokacji nie może być utworzona ręcznie dla pozycji zamówienia z zerową ilością całkowitą.
Uwaga
Jeśli ilość alokacji została wprowadzona dla pozycji podstawowej zestawu, proporcjonalna ilość zostanie wprowadzona automatycznie dla każdego komponentu. Jeśli ilość alokacji zostanie zmieniona ręcznie dla podpozycji, ilość alokacji pozycji podstawowej zostanie automatycznie zmieniona na zero. Może ona być zwrócona ponownie.
  • Zarezerwowana ilość – kolumna dostępna w widoku Rezerwacja. Wyświetla ilość zarezerwowaną dla pozycji towarowej jako pokrycie zapotrzebowania. Ilość ta jest już zaplanowana dla elementu pochodzenia zapotrzebowania
  • Zarezerwowana ilość (zapotrzebowanie) – pole dostępne jest w widoku Zlecenie dostawy dla zwrotu i Wysyłka zwrotna z przesunięciem magazynowym. Wyświetla ono ilość zarezerwowaną dla pozycji towarowej jako element pochodzenia zapotrzebowania (zwrot towarów). W przypadku zwrotów towarów zawsze konieczna jest rezerwacja zapasów
  • Status rezerwacji – pole dostępne jest w widokach Wysyłka zwrotna z przesunięciem magazynowym, Rezerwacja oraz Zlecenie dostawy dla zwrotu. Wyświetla status rezerwacji pozycji towarowej jako element pochodzenia zapotrzebowania (zwrot towarów). Jeśli rezerwacje pozycji towarowych są aktywne, dostawa może być zrealizowana w zakresie ilości zarezerwowanej w stosunku do zapasów
  • Status – status wyświetlany jest dla wszystkich widoków tabeli. Więcej informacji znajduje się w sekcji Status i zmiany statusów
Edytor pozycji zamówienia

Dane pozycji zamówienia są wyświetlane w edytorze pozycji w następujących zakładkach:

  • Zakładka Ogólne
  • Zakładka Potwierdzenie
  • Zakładka Odbiorca dostawy
  • Zakładka Partner dostawy
  • Zakładka Ceny
  • Zakładka Przyporządkowanie kont
  • Zakładka Intrastat
  • Zakładka Wartości pozycji
  • Zakładka Załączniki/Teksty

Zawartość zakładek została szczegółowo opisana poniżej.

Uwaga
Comarch ERP Enterprise obsługuje masowe wprowadzanie pozycji zamówienia. Można użyć specjalnej klawiatury sterującej dla aplikacji dokumentów w edytorze pozycji, aby utworzyć wymagane dane kilku pozycji za pomocą klawiszy numerycznych klawiatury (zamiast klawisza tabulacji użyj klawiszy plus i minus). Zostało to opisane w sekcji Sterowanie za pomocą klawiatury w instrukcji obsługi.

Jeśli przycisk [Zatwierdź przy przenoszeniu] jest aktywny, system weryfikuje, czy wszystkie wymagane pola zostały wypełnione, a wszystkie wprowadzone dane są dozwolone podczas akceptacji pozycji zamówienia do tabeli pozycji zamówienia. W przeciwnym razie jest to sprawdzane tylko podczas zapisywania i weryfikacji.

Numer pozycji zamówienia jest wyświetlany w nagłówku edytora pozycji zamówienia. Numer ten jest wyświetlany, ponownie wprowadzany lub edytowany w edytorze pozycji na bieżąco.

  • Pozycja – numer pozycji jest wyświetlany w polu Pozycja. Podaje on dokładną identyfikację poszczególnych pozycji zamówienia zakupu i jest generowany automatycznie. Więcej informacji znajduje się w sekcji Tabela pozycji zamówienia. Można ręcznie przypisać numer pozycji w tym polu. Jak tylko pozycja zostanie zastosowana do tabeli pozycji, numer pozycji nie może być już zmieniony. System automatycznie sortuje pozycje na podstawie numeru pozycji. Użytkownik nie może bezpośrednio zmienić tego procesu sortowania. Można na niego wpłynąć jedynie poprzez ręczne przypisanie numerów pozycji.
Uwaga
Automatyczne numerowanie i sortowanie umożliwia wstawianie nowych pozycji, ale nie pozwala na umieszczanie pozycji między dwiema istniejącymi pozycjami. Następny kolejny numer jest zawsze przypisywany do nowych pozycji na początku, a nowa pozycja jest sortowana poniżej innych pozycji.

W związku z tym lepiej jest określić 5- lub 10-stopniową numerację pozycji w zakresie numerów. Następnie można dodać pozycję i ręcznie przypisać jej numer, który znajduje się pomiędzy numerami istniejących pozycji. Wynikiem takiego działania jest to, że nowa pozycja jest sortowana na liście w żądanym miejscu między istniejącymi pozycjami.

Zakładka Ogólne

Podstawowe dane pozycji zamówienia są tworzone w zakładce Ogólne. Na przykład zamawiana pozycja, ilości, terminy płatności i, jeśli ma to zastosowanie, magazyn. Ponadto zawiera ona również odniesienia do ofert i umów; status pozycji zamówienia; oraz ilości z odbioru / zwrotu towarów i faktury dostawcy.

  • Artykuł – dla każdej pozycji wprowadzana jest jeden rodzaj artykułu. Można użyć pozycji, które mają status zwrócone i tych, dla których dane związane z zakupem zostały utworzone w widoku Zakup na podstawie organizacji zakupów. System sprawdza przydatność pozycji i wyświetla odpowiedni komunikat. Aby uzyskać więcej informacji, należy zapoznać się z dokumentacją Artykuł, widok Zakup. System udostępnia okno dialogowe wyboru dla pozycji referencyjnych. Ta specjalna funkcja została opisana bardziej szczegółowo w sekcji Okno dialogowe wyboru pozycji referencyjnej. Pozycja może zostać zaakceptowana z oferty. W tym celu można wybrać pomiędzy opcjami przejęcia pozycji za pomocą edytora i zaakceptowaniem oferty w całości. Opcję indywidualnego przejmowania pozycji aktywuje się za pomocą pola wyboru Przejmij pozycje za pomocą edytora. Pozycje liniowe mogą być umieszczane jedna po drugiej w edytorze pozycji liniowych, jeśli opcja Przejmij pozycje za pomocą edytora jest aktywna. Pozycje mogą zostać zaakceptowane bez zmian lub przerobione na zamówienie. Pozycję można również pominąć lub anulować jej akceptację. Jeśli pozycja zostanie zaakceptowana z oferty akceptując wszystkie pozycje, nie można zmienić pozycji zamówienia w pewnym zakresie, ponieważ została ona już zapisana. Dotyczy to również pozycji wygenerowanych za pomocą opcji Wyszukaj i dodaj pozycje. W razie potrzeby można usunąć odpowiednią pozycję zamówienia i utworzyć nową.
Uwaga
W przypadku pseudoartykułów wyświetlany jest opis pozycji różniący się od danych podstawowych pozycji, jeśli jest to możliwe. W razie potrzeby można je zmienić za pomocą akcji Zmień nazwę pseudoartykułu. Jeśli w danych zakupu pozycji zaznaczone jest wykluczenie zakupowe, pozycje te nie mogą być tutaj wybrane, chyba że są dozwolone dla odbiorcy zamówienia. Dozwolone oznacza: tyle, że odbiorca zamówienia jest przypisany jako dostawca dla żądanej pozycji w danych zakupu.
  • Całkowita ilość – całkowita ilość określa ilość tej pozycji, która ma zostać dostarczona. Należy wybrać odpowiednią fizyczną lub liczoną jednostkę miary (np. kilogram lub sztukę) i wprowadzić żądaną ilość. System sprawdza dopuszczalność jednostki ilości. Dopuszczalne są następujące jednostki ilości:
    • Jednostki zakupu zapisane dla tej pozycji w danych w sekcji Zakup lub Dostawca
    • Wszystkie jednostki ilościowe tego samego typu fizycznego co jednostki zakupowe, które można przekonwertować na jednostki zakupowe

Określenie wartości domyślnej:

Ilość jest zawsze przyjmowana wraz z jednostką dokumentu źródłowego do dokumentu docelowego, jeśli zamówienie zostało wygenerowane z innego dokumentu, na przykład z szablonu lub oferty, lub pozycje zostały przyjęte z innego dokumentu za pomocą funkcji Wyszukaj i dodaj pozycje. W przeciwnym razie pierwsza jednostka zakupu przypisana do tego dostawcy w danych podstawowych pozycji zostanie zastosowana jako domyślna. Całkowita ilość ma wpływ na obliczanie kwot pozycji liniowych i zamówień. Ujemne ilości nie są dozwolone w pozycji zamówienia.

  • Pozycja kontraktu – pozycja kontraktu może odnosić się do pozycji umowy z dostawcą i określać ilości lub wartości pozycji umowy z dostawcą. Pole zawiera unikalny identyfikator pozycji kontraktu, do której odnosi się pozycja zamówienia i wyświetla numer referencyjny dokumentu kontraktu dostawcy. Pozycja umowy z dostawcą jest identyfikowana za pomocą trzech wpisów: rodzaju kontraktu zakupu, numeru kontraktu oraz odniesienia do jego pozycji. Pozycję umowy z dostawcą można utworzyć ręcznie. Alternatywnie, system może automatycznie określić odpowiednią pozycję umowy, wprowadzić ją w tym polu i wygenerować odniesienie do dokumentu. W tym celu nalezy aktywować pole wyboru Automatyczny wybór kontraktu w edytorze pozycji w celu automatycznego określenia. Jeśli zostanie znalezionych kilka prawidłowych pozycji umowy, wyświetlone zostanie okno dialogowe wyboru. To okno dialogowe zostało szczegółowo opisane w dokumentacji Zamówienia zakupu: Akcje
  • Automatyczny wybór kontraktu – automatyczny wybór kontraktu to funkcja, która sprawdza podczas tworzenia każdej pozycji zamówienia, czy istnieje ważna pozycja kontraktu dla pozycji zamówienia, a następnie generuje odniesienie do dokumentu, jeśli jest to wymagane. W tym polu należy wybrać, czy automatyczne sprawdzanie ma być wykonywane podczas tworzenia nowych pozycji zamówienia. Wybór ten można ustawić jako domyślny w rodzaju zamówienia zakupu dla wszystkich zamówień tego typu. Wybór pozycji z opcją Automatyczny wybór kontraktu został opisany w dokumentacji Zamówienia zakupu: Akcje
  • Termin dostawy – data dostawy wskazuje moment, w którym dostawca zadeklarował dostarczyć produkt. Wartość preferowanej daty dla tej pozycji jest stosowana jako data. Można zmienić tę datę. Termin płatności może być innym punktem czasowym dla każdej zamówionej pozycji i można go zmienić dla każdej pozycji indywidualnie. Pole Preferowana data jest wyświetlane jako data. Jeśli preferowana data zostanie wprowadzona jako inny rodzaj terminu płatności, taki jak tydzień kalendarzowy, system przekonwertuje ją na datę
Przykład
Jeśli preferowana data zostanie wprowadzona jako tydzień kalendarzowy, pierwszy dzień tygodnia kalendarzowego, zostanie wyświetlony jako data dostawy – pod warunkiem, że zmiana harmonogramu nie jest zapisana w rodzaju terminu płatności.
  • Specyfikacja – specyfikacja określa konkretną pozycję lub wariant pozycji. Comarch ERP Enterprise udostępnia specyfikacje numeru seryjnego, partii i partii z datą przydatności. Identyfikator utworzony w tym polu służy jako domyślny identyfikator dla dostawcy. Identyfikator utworzony tutaj jest akceptowany jako domyślny podczas przypisywania poprzez referencję zamówienia podczas odbioru towarów. Podczas automatycznego przypisywania system sprawdza, czy specyfikacja dla pozycji odbioru towarów i pozycji zamówienia jest taka sama
  • Preferowana data – preferowana data określa punkt czasowy, w którym organizacja zakupu oczekuje dostarczenia zamówionego towaru. Preferowana data może być różna dla każdej pozycji zamówienia i może zostać zmieniona dla każdej pozycji oddzielnie.  To pole jest wyświetlane z typem terminu płatności określonym w danych podstawowych dostawcy. Preferowana data jest akceptowana z nagłówka zamówienia i służy jako domyślna data dostawy. Więcej informacji na temat pola znajduje się w sekcji Ogólne nagłówka aplikacji
  • Status – wyświetlane są informacje o statusie danej pozycji zamówienia. Więcej informacji znajduje się w rozdziale Status i zmiany statusu
  • Odniesienie – pole, w którym użytkownik może wprowadzać krótkie teksty. Należy użyć tego pola, na przykład w celu odniesienia się do cennika lub wskazania wcześniejszych kontaktów z tym dostawcą, takich jak rozmowy telefoniczne lub wcześniejsze wyceny. W razie potrzeby odniesienie jest akceptowane jako domyślna oferta dostawcy. Dane wprowadzone w tym polu służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie mają one żadnego wpływu na system
  • Magazyn –  w tym miejscu należy wybrać magazyn dostępny w systemie. Jest to magazyn, do którego ma zostać dostarczony zamówiony towar. Magazyn jest domyślnie akceptowany z nagłówka zamówienia i może być zmieniany indywidualnie dla każdego elementu linii zamówienia
Uwaga
Należy zwrócić uwagę, że wstępnie przypisana wartość zależy od pola Magazyn domyślny.
  • Dostarczona ilość – pole wyświetla dostarczoną ilość tej pozycji zamówienia. Dostarczona ilość pochodzi z zaksięgowanego odbioru towarów i, jeśli to konieczne, zwrotów z zaksięgowaniem inwentaryzacji poprzez odpowiednie zlecenia dostawy, które zawierają odniesienia dokumentu do tej pozycji zamówienia. Nie można jej zmienić bezpośrednio
Uwaga
Można również zmienić dostarczoną ilość poprzez ręczne księgowanie magazynowe z dokumentem pozycji zamówienia.
  • Zafakturowana ilość – pole wyświetla zafakturowaną ilość tej pozycji zamówienia. Zafakturowana ilość pochodzi z zaksięgowanych faktur dostawcy, które zawierają odniesienia dokumentu do tej pozycji zamówienia. Nie można jej zmienić bezpośrednio
  • Zamówiony artykuł – w tym polu wyświetlana jest pierwotnie zamówiona pozycja, jeśli klient nie poprosił o pozycję opartą na pozycji zamówienia, ale o inną pozycję. Pierwotnie zamówiona pozycja jest pobierana z dokumentu powiązanego z zamówieniem, jeśli jest tam dostępna. To pole jest również używane, jeśli wprowadzono EAN lub numer artykułu dostawcy w polu Artykuł pod warunkiem, że odpowiednia funkcja jest aktywna w aplikacji Konfiguracja. System automatycznie przeniesie wprowadzony tam numer do tego pola. Pole umożliwia jedynie wyświetlenie identyfikatora artykułu
Uwaga
W przypadku pseudoartykułów wyświetlany jest opis pozycji różniący się od danych podstawowych pozycji, jeśli jest to możliwe. W razie potrzeby można je zmienić za pomocą akcji Zmień nazwę pseudoartykułu.
  • Pozycja oferty – pozycja zamówienia może odnosić się do pozycji oferty zakupu. Pole Pozycja oferty zawiera unikalny identyfikator pozycji oferty, do której odnosi się pozycja zamówienia i wyświetla numer referencyjny dokumentu oferty dostawcy. System generuje odniesienie dokumentu i wprowadza identyfikację pozycji oferty w tych polach, jeśli zamówienie zostało wygenerowane z oferty lub pozycja zamówienia została wstawiona z oferty za pomocą funkcji Znajdź i dodaj pozycje. Odniesienie do dokumentu nie może zostać zmienione. Pozycja oferty dostawcy jest identyfikowana za pomocą trzech wpisów:
    • Rodzaj oferty zakupu
    • Numer oferty zakupu
    • Pozycja oferty zakupu
  • Pozycja zlecenia produkcyjnego – pozycja zamówienia może odnosić się do pozycji zlecenia produkcyjnego. Pole zawiera unikalną identyfikację pozycji zlecenia produkcyjnego, do której odnosi się pozycja zamówienia i wyprowadza numer referencyjny dokumentu zlecenia produkcyjnego. Pozycja zlecenia produkcyjnego jest identyfikowana za pomocą trzech wpisów:
    • Rodzaj zlecenia produkcyjnego
    • Numer zlecenia produkcyjnego
    • Pozycja zlecenia produkcyjnego

Okno dialogowe wyboru pozycji referencyjnej

Jeśli wprowadzono pozycję referencyjną przy użyciu jej numeru artykułu w pozycji zlecenia i przeniesiono ją do tabeli pozycji, system automatycznie zastąpi pozycję referencyjną jedną z jej pozycji wariantowych lub otworzy okno dialogowe, w którym można wybrać jedną z pozycji wariantowych należących do pozycji referencyjnej.

Aby uzyskać więcej informacji na temat tej funkcji, należy zapoznać się z dokumentacją Akcja: Wybierz artykuł wariantowy dla artykułu referencyjnego.

Uwaga
Można również bezpośrednio przypisać pozycję wariantową za pomocą jej numeru pozycji do pozycji zamówienia.

Do określenia ceny system wykorzystuje informacje o cenie zapisane dla pozycji wariantowej. Jeśli dla pozycji wariantowej nie zapisano żadnych informacji o cenie, używane są informacje o cenie pozycji referencyjnej. Jeśli nie zostanie znaleziona cena dla pozycji referencyjnej, system zmieni pochodzenie ceny na ręczne, jeśli to konieczne.

Zakładka Potwierdzenie

Zakładka Potwierdzenie wyświetla informacje o statusie potwierdzenia pozycji.

  • Zamówiona ilość – pole wyświetla zamówioną ilość pozycji
  • Potwierdzona ilość – pole wyświetla potwierdzoną ilość pozycji. Jeśli potwierdzenie znajduje się w opracowaniu wartość ta nie jest aktywna
  • Termin dostawy zgodnie z zamówieniem – pole wyświetla datę dostawy zgodnie z ostatnim dokumentem zamówienia zakupu. Wartość ta może różnić się od bieżącej wartości zgodnie z pozycją zamówienia, jeśli taka istnieje. Jeśli pozycja zamówienia nie została jeszcze zamówiona, wartość ta jest pusta
  • Termin dostawy zgodnie z potwierdzeniem – pole wyświetla datę dostawy zgodnie z ostatnim potwierdzeniem. Jeśli nie ma potwierdzenia, ta wartość jest pusta
  • Potwierdzenie/Status potwierdzenia – to pole wyświetla ostatnie potwierdzenie wprowadzone w systemie i jego status. Pole wyświetla aktualny status potwierdzenia pozycji. Jeśli przetwarzane jest zamówienie zakupu, tekst podpowiedzi wyświetla odpowiednie zamówienie zakupu. Może się ono różnić od ostatniego potwierdzenia zamówienia dla pozycji, jeśli takie istnieje
  • Czeka na potwierdzenie – pole wyboru jest umieszczane przy tej wartości wyświetlania, jeśli pole wyboru Wymagane potwierdzenie jest aktywowane w zamówieniu i w ostatnim nagłówku zamówienia zakupu, a ponowna wymagana odpowiedź nie została wprowadzona dla bieżącej głównej pozycji lub jednej z powiązanych podpozycji. Jeśli znacznik wyboru nie jest umieszczony, albo wszystkie oczekiwane raporty są dostępne, albo przypomnienie zostało dezaktywowane, ponieważ nie aktywowano pola Wymagane potwierdzenie w nagłówku zamówienia.
Uwaga
Należy zwrócić uwagę, że te raporty mogą również zmieniać ustawienia domyślne oprócz potwierdzeń i że zamiast potwierdzeń można dokonać odrzuceń.
  • Potwierdzenie numer i data dokumentu zewnętrznego – w polu wyświetlane są informacje na temat numeru i daty potwierdzenia, otrzymanego od dostawcy
Zakładka Odbiorca dostawy

Zakładka Odbiorca dostawy zawiera wpisy dotyczące miejsca (organizacji logistycznej) lub klienta zewnętrznego, który otrzymuje towary z tej pozycji zamówienia zakupu.

Zakładka składa się z następujących pól:

  • Warunki dostawy – warunki dostawy opisują umowy między kupującym a sprzedającym. Tutaj określa się rodzaj dostawy i miejsce dostawy, na przykład bezpłatne miejsce zamieszkania lub odbiór, jeśli ma to zastosowanie.  Jeśli warunek INCO jest zawarty jako warunek dostawy, musi zostać określone odniesienie do lokalizacji. Aby uzyskać więcej informacji na temat warunków INCO, należy zapoznać się z dokumentacją Warunki dostawy. Warunki dostawy są akceptowane z nagłówka zamówienia lub pozycji oferty. Można ustawić tę definicję indywidualnie dla każdej pozycji zamówienia. Aby to zrobić, należy wybrać inne warunki dostawy
  • Warunki wysyłki – warunki wysyłki opisują sposób, w jaki produkty są transportowane, na przykład za pośrednictwem spedytora, kuriera lub poczty. Aby uzyskać więcej informacji na temat warunków wysyłki, należy zapoznać się z dokumentacją Warunki wysyłki. Warunki wysyłki są akceptowane z nagłówka zamówienia lub pozycji oferty. Można zastąpić tę definicję indywidualnie dla każdej pozycji zamówienia. Aby to zrobić, należy wybrać inne warunki wysyłki
  • Odbiorca dostawy – odbiorca dostawy odbiera dostawę zamówionych produktów. Odbiorca dostawy jest albo lokalizacją magazynu, do którego ma zostać zrealizowana dostawa, albo partnerem z rolą klienta. Jest on wyraźnie identyfikowany i wyświetlany w tym polu za pomocą numeru partnera. Wyświetlenie klienta jako odbiorcy dostawy powiązanego z pustym magazynem oznacza, że pozycja utworzona z tą kombinacją nie może zostać dostarczona poprzez przyjęcie towarów. W związku z tym nie ma również księgowań inwentaryzacyjnych dla takich pozycji, ponieważ dotyczy to zamówień stron trzecich. W takich przypadkach pozycja zamówienia zakupu jest tworzona z pozycji zamówienia sprzedaży
Uwaga
Należy pamiętać, że w zamówieniu sprzedaży można również wybrać wariant Dostawa do magazynu wysyłkowego. W takim przypadku przed dalszą dostawą do klienta następuje normalny odbiór towarów.
  • Nazwa/Adresy – system automatycznie wypełnia pola Nazwa i Adresy. Dane te pochodzą z głównych danych partnera odbiorcy dostawy i nie można ich edytować w tym polu. Odbiorca dostawy jest domyślnie pobierany z oferty związanej z zamówieniem, jeśli taka istnieje, lub poprzez zewnętrzne zamówienie zewnętrzne z zamówienia sprzedaży
  • Osoba kontaktowa – osoba kontaktowa dla odbiorcy dostawy może zostać wybrana, zmieniona lub wprowadzona zgodnie z potrzebami w tym polu. W takim przypadku wyświetlana jest domyślna osoba kontaktowa ds. zakupów z głównych danych partnera odbiorcy dostawy, jeśli ma to zastosowanie. Aby uzyskać więcej informacji na temat funkcjonalności tego pola i możliwych procedur, należy zapoznać się z dokumentacją Pole Osoba kontaktowa
  • Spedytor – spedytor jest odpowiedzialny za wysyłkę towarów. Upoważnia on firmę do transportu towarów (firmę spedycyjną) lub sam transportuje towary. Przewoźnik jest domyślnie akceptowany z nagłówka zamówienia lub pozycji oferty i może być zmieniany w tym polu dla każdej pozycji zamówienia. Aby uzyskać więcej informacji na temat dopuszczalnych wpisów, należy zapoznać się również z opisem pola w sekcji Odbiorca dostawy nagłówka aplikacji
  • Wartość domyślna magazynu – to pole określa, czy lub na jakich warunkach magazyn ma być wstępnie przypisany. Aby uzyskać więcej informacji, należy zapoznać się z dokumentacją Rodzaje zamówień zakupu. Możliwe wartości to:
    • Proponuj zawsze
    • Wstaw, jeśli puste
    • Brak wartości domyślnej
  • Właściciel zapasów – właściciel zapasów jest prawnym posiadaczem określonych zapasów magazynowych. Wskazuje, do kogo mają należeć towary do księgowania paragonów. Wartość wynika z firmy organizacji zakupowej lub firmy odbiorcy dostawy (lokalizacja magazynu), w zależności od ustawienia pochodzenia właściciela zapasów w nagłówku. Właściciela zapasów nie można utworzyć bezpośrednio
Uwaga
W przypadku zewnętrznej dostawy bezpośredniej ustawienie to jest ignorowane lub zawsze ma taki sam efekt jak Firma organizacja zakupowa.

Rozliczenia międzyfirmowe występują tylko wtedy, gdy określono tutaj Firma odbiorcy dostawy, nie jest zaangażowana zewnętrzna dostawa bezpośrednia, a firma organizacji zakupowej różni się od firmy odbiorcy dostawy.

  • Pozycja zamówienia sprzedaży – odniesienie do pozycji zamówienia sprzedaży jest wyświetlane w tych polach, jeśli bieżąca pozycja zamówienia zakupu została wygenerowana na zamówieniu sprzedaży. Pole Pozycja zamówienia sprzedaży zawiera unikalną identyfikację pozycji zamówienia sprzedaży, do której należy ta pozycja zamówienia zakupu. Odniesienie do dokumentu nie może zostać zmienione. Pozycja zamówienia sprzedaży jest identyfikowana za pomocą trzech wpisów:
    • Rodzaj zamówienia sprzedaży
    • Numer zamówienia sprzedaży
    • Pozycja zamówienia sprzedaży
Zakładka Partner dostawy

Zakładka Partner dostawy zawiera dane partnera zaangażowanego w dostawę.

  • Partner dostawy – partner dostawy ponosi odpowiedzialność za odbiór lub wysyłkę zamówionych pozycji. Można wybrać innego partnera dostawy dla każdej pozycji zamówienia. Partner ten jest przypisany do dostawcy i tym samym dozwolony. Aby uzyskać więcej informacji na temat partnera dostawy, należy zapoznać się z opisem zakładki Partner dostawy nagłówka zamówienia
  • Nazwa/Adresy – nazwa i adres partnera dostawy są automatycznie wypełniane przez system (z poprzedniego dokumentu lub z danych podstawowych)
Uwaga
Zmienione dane w tych polach są zapisywane tylko w zamówieniu, a nie w danych podstawowych partnera.

Jeśli nazwa lub adres partnera dostawy zostaną zmienione w danych podstawowych, aktualne dane można zaakceptować w dokumencie za pomocą przycisku [Aktualizuj] po prawej stronie pola Nazwa.

  • Osoba kontaktowa – osobę kontaktową partnera dostawy można wybrać lub utworzyć w polu Osoba kontaktowa. Aby uzyskać więcej informacji na temat funkcjonalności tego pola i możliwych procedur, należy zapoznać się z dokumentacją Pole Osoba kontaktowa. Osoba kontaktowa jest domyślnie akceptowana z nagłówka zamówienia lub pozycji oferty i może zostać zmieniona w tym polu indywidualnie dla każdej pozycji zamówienia
  • Metoda not uznaniowych – dostawca jest istotny w roli Wystawca faktury dla metody noty kredytowej dostawcy. Rozróżnia się je w następujący sposób:
    • Jeśli dostawca nie bierze udziału w metodzie noty uznaniowej dostawcy, atrybut ustalania wartości jest nieaktywny i nie można go zmienić.
    • Jeśli dostawca bierze udział w metodzie noty uznaniowej dostawcy, jedynymi warunkami, które mogą mieć miejsce, są Aktywne i Nieaktywne. Ustawienie domyślne dla pozycji linii głównej jest określane przez pozycję i może być zmienione ręcznie. Rabaty rzeczowe i elementy zestawu zawsze akceptują wartość z pozycji głównej. Ustawienie jest ustalone na Nieaktywne dla materiałów dostarczonych dostawcy do produkcji zewnętrznej.
Zakładka Ceny

Zakładka Ceny zawiera dane służące do określania cen i kwot dla pozycji zamówienia.

  • Cena brutto – cena jest równowartością pieniężną, którą należy zapłacić za jedną jednostkę zamówionej pozycji. Jeśli jako źródło ceny wprowadzono Cennik, Cennik, ręcznie, Kontrakt lub Potwierdzenie cena jest określana na podstawie odpowiedniego źródła. Ceny nie można już zmienić, chyba że zmieniono pochodzenie ceny na Ręcznie. Jeśli pozycja zamówienia została wygenerowana lub wstawiona z pozycji notowania, cena jest pobierana stamtąd. Cenę można utworzyć ręcznie, wybierając ręczne pochodzenie ceny i można ją zmieniać do momentu ukończenia całego zamówienia. Istnieje również możliwość zmiany ceny, jeśli pozycje faktury odbioru towarów i faktury dostawcy zostały już przypisane. Zmieniona waluta jest akceptowana przez osobę obsługującą zamówienie i nie może zostać zmieniona.
Uwaga
Jeśli waluta zamówienia różni się od waluty cennika, ceny uzyskane podczas wyceny są przeliczane na walutę zamówienia. W takim przypadku przeliczone ceny w każdej pozycji podlegają zaokrągleniu handlowemu.

Aby uzyskać więcej informacji na temat automatycznego ustalania cen, należy zapoznać się z dokumentacją Wprowadzenie: Ceny zakupu.

  • Wymiar ceny – wymiar ceny definiuje liczbę jednostek, do których odnosi się cena. Definicje są wyrażane w potęgach dziesięciu, więc cena może dotyczyć na przykład 1, 10 lub 100 jednostek. Jeśli jako źródło ceny wprowadzono Cennik, Cennik, ręcznie, Kontrakt lub Potwierdzenie wymiar ceny jest określany na podstawie cennika lub akceptowany na podstawie umowy lub oferty powiązanej z zamówieniem, a następnie wyświetlany w tym polu. Nie można go już zmienić, chyba że pochodzenie ceny zostanie zmienione na Ręcznie. Jeśli jako pochodzenie ceny wybrano Ręcznie, wymiar ceny wraz z jednostką ceny można wprowadzić ręcznie. Jeśli cena zostanie wprowadzona ręcznie, system wyświetli wymiar ceny zapisany w danych zakupu pozycji jako domyślny. Można wybrać inny wymiar ceny, pod warunkiem, że jest on dopuszczalny. Wymiar ceny może być zmieniany, dopóki zamówienie nie zostanie w całości zrealizowane. Wymiar ceny można również zmienić, jeśli pokwitowania odbioru towarów i pozycje faktur dostawcy zostały już zatwierdzone.
  • Pochodzenie ceny – pochodzenie ceny definiuje lokalizację, z której system oczekuje danych do określenia ceny w zamówieniu zakupu. Typy pochodzenia ceny Kontrakt i Oferta są określane automatycznie. Cena jest następnie akceptowana z oferty, jeśli pozycja zamówienia została wygenerowana z pozycji oferty. Dotyczy to również kontraktów, jeśli cena została w nich zapisana.  Typy pochodzenia ceny Cennik, Ręcznie, Cennik, ręcznie są akceptowane z rodzaju zamówienia. Można ręcznie zmienić pochodzenie ceny w dowolnym momencie dla dowolnej pozycji zamówienia w jednym z tych trzech typów pochodzenia ceny. Jeśli jako źródło ceny wybrano Cennik, cena oraz dodatkowe składniki ceny są identyfikowane i pobierane z cennika. Jeśli jako źródło ceny wybrano Cennik, ręcznie, system automatycznie przełączy źródło ceny na Ręcznie, jeśli nie będzie w stanie znaleźć ceny w cennikach. Jeśli jako źródło ceny wybrano Ręcznie, wymiar ceny wraz z jednostką ceny można wprowadzić ręcznie. Jeśli wybrano ustawienie Cennik, ustalona cena nie może zostać zmieniona, chyba że źródło ceny zostanie ponownie zmienione z Cennik na Ręcznie. Możliwe wartości to:
    • Cennik
    • Cennik, ręcznie
    • Ręcznie
    • Oferta
    • Kontrakt
    • Potwierdzenie
Uwaga
Jeśli wybrano Cennik w tym polu, system może określić cenę, jeśli to konieczne, jeśli nie znajdzie żadnych odpowiednich wpisów w uwzględnionych cennikach.
  • Rabat 1/Rabat 2/ Rabat 3/ Rabat 4 – oprócz rabatów podstawowych można także wprowadzić własne rabaty dla każdej pozycji. Rabat jest składnikiem ceny i działa jako pomniejszenie uzgodnionej ceny lub kwoty w obliczeniach. Rabat dla pozycji jest wyrażany jako procent, kwota bezwzględna lub ilość bezwzględna, czyli jako rabat rzeczowy w postaci ilości bonusowej. Zazwyczaj jest on wprowadzany jako wartość dodatnia. Dopłata jest składnikiem ceny i jako taka wpływa na uzgodnioną cenę lub kwotę w obliczeniach. Dopłata jest wprowadzana jako dodatnia wartość procentowa lub kwota bezwzględna. Rabaty i dopłaty mogą być również wprowadzane jako wartości ujemne. W takim przypadku są one jednak określane zgodnie z ich znakiem. Oznacza to, że rabat ze znakiem ujemnym działa wtedy jako dopłata. Jeśli wybrano pochodzenie ceny Ręcznie lub Kontrakt, można utworzyć składniki ceny typu rabat lub dopłata w tych polach wejściowych, w zależności od typu składnika ceny wybranego w każdym przypadku w drugim polu wejściowym po prawej stronie. Jeśli w źródle rabatu wybrano opcję Cennik, Cennik ręcznie lub Oferta, rabaty i narzuty są wyświetlane tylko w tym polu i nie można ich zmienić. Rabaty i narzuty są brane pod uwagę przy określaniu cen i kwot oraz przy obliczaniu ceny zakupu i wartości zakupu. Aby uzyskać więcej informacji na temat cen zakupu i cen, należy zapoznać się z dokumentacją Wprowadzenie: Ceny zakupu.
  • Koszty zakupu 1 (w %)/Koszty zakupu 2 (w %)/Koszty zakupu 3/Koszty zakupu 4 – procentowe koszty zakupu to składniki ceny związane z zakupem, które podnoszą cenę katalogową danej pozycji o określony procent. Bezwzględne koszty zakupu to koszty poniesione w związku z zakupem określonej ilości danej pozycji. Oznacza to, że odnoszą się one do całkowitej ilości pozycji. Przykładem mogą być koszty pakowania. Można wprowadzić dwa procentowe i dwa bezwzględne koszty zakupu dla każdej pozycji zamówienia. Koszty zakupu są brane pod uwagę przy obliczaniu ceny kosztu i wartości kosztu. Wartość określona w danych zakupu pozycji dla dostawcy jest akceptowana jako domyślna dla Kosztów zakupu 1 i Kosztów zakupu 3, Koszty zakupu 2 i Koszty zakupu 4 są specyficzne dla zamówienia i mają dodatkowy efekt.
  • Brak rabatów nagłówka – w tym polu można wybrać, czy rabaty nagłówka i dopłaty mają być używane do określania kwoty netto. Jeśli wybrano opcję Brak rabatów nagłówka, wszystkie inne rabaty i dopłaty wyświetlane w nagłówku w sekcji Warunki płatności są ignorowane dla tej pozycji zamówienia.
  • Cena netto po rabacie – to cena pozycji pomniejszona o wszystkie rabaty i powiększona o wszystkie dopłaty związane z daną pozycją. Rabaty gotówkowe i koszty zakupu nie są brane pod uwagę. System oblicza cenę netto i wyświetla wynik w tym miejscu. Cena netto jest zawsze określana w reprezentacji ceny brutto. Wartość jest zawsze zaokrąglana zgodnie z ustawieniem miejsca dziesiętnego dla cen w aplikacji Konfiguracja. Jest ona zawsze oparta na jednostce ceny i wymiarze ceny pozycji.
Uwaga
W przypadku zestawów dodatkowe funkcje specjalne mają zastosowanie do poziomu nieistotnego dla ceny.
  • Cena nabycia – to cena określona dla pozycji zamówienia, która składa się z ceny pozycji, rabatów i narzutów oraz pomniejszona o rabat gotówkowy, jeśli ma zastosowanie, i powiększona zgodnie z kosztami zakupu. System oblicza cenę kosztu i wyświetla wynik w tym miejscu. Podstawą obliczeń jest wartość kosztu podzielona przez całkowitą ilość. Wartość jest zawsze zaokrąglana zgodnie z ustawieniem miejsca dziesiętnego dla cen w aplikacji Konfiguracja. Jest ona zawsze oparta na jednostce ceny i wymiarze ceny pozycji.
  • Nie stosuj rabatów wszystkich pozycji/Nie stosuj rabatów od wartości zamówienia – te ustawienia są skuteczne tylko wtedy, gdy funkcja nie została wyłączona za pomocą odpowiedniego przycisku w nagłówku. Odpowiednią funkcję dla każdej pozycji można dezaktywować.
Zakładka Dekretacja

Tutaj wprowadzane są informacje dotyczące księgowania kosztów. Rachunek kosztów służy do przypisywania kosztów do ich źródeł, centrów kosztów i jednostek kosztów. W rezultacie możliwe jest śledzenie, które obszary firmy poniosły jakie koszty dla odpowiednich produktów.

  • Centrum kosztów – centra kosztów to obszary funkcjonalne firmy, które tworzą fizyczną i/lub organizacyjną jednostkę, taką jak działy, departamenty itp. Określają one lokalizację, w której powstały koszty. Należy wskazać centrum kosztów obszaru lub działu, dla którego ma zostać zakupiona pozycja. Wartość domyślna wynika z odpowiednich danych podstawowych, takich jak pozycja lub powiązana oferta dostawcy, i zależy od reguł księgowania na koncie lub rodzaju kosztów z aktywnym kontrolingiem. Centrum kosztów jest stosowane jako domyślne w dokumentach niższego szczebla do punktu księgowania zapasów. Następnie może być wykorzystywane do różnych analiz w ramach rachunkowości finansowej lub rachunku kosztów.
  • Jednostka kosztowa – jednostka kosztowa jest kryterium klasyfikacji kosztów zgodnie z rzeczywistym śledzeniem i może być używana między innymi do pozycji lub procesów skoncentrowanych na popycie (np. projektów). Jednostki kosztów definiują przyczynę powstania kosztów. W tym miejscu należy wskazać odpowiednią jednostkę kosztów, taką jak pozycja, klasyfikacja pozycji lub projekt. Usunięcie błędu wynika z odpowiednich danych podstawowych, takich jak pozycja lub powiązana oferta dostawcy i zależy od reguł księgowania na koncie wydatków lub rachunku rozliczeniowym lub rodzaju kosztu z aktywną kontrolą. Jednostka kosztu jest stosowana domyślnie w kolejnych dokumentach do momentu zaksięgowania zapasów. Następnie może być wykorzystywana do różnych analiz w ramach rachunkowości finansowej lub rachunku kosztów.
Uwaga
Jeśli pozycja zamówienia zakupu jest generowana na podstawie pozycji zamówienia produkcji (produkcja zewnętrzna) lub pozycji zamówienia sprzedaży, jednostka kosztu jest przenoszona ze źródłowej pozycji zamówienia – jeśli jest dostępna. Jednostki kosztu nie można zmienić po przypisaniu pozycji zlecenia produkcyjnego lub pozycji zlecenia sprzedaży.
  • Pochodzenie konta – konto jest określane na podstawie pochodzenia konta. Domyślnie to ustawienie jest pobierane z klasyfikacji kont pozycji. Możliwe są następujące ustawienia:
    • Z przyporządkowania kontjeśli ta pozycja została wybrana, pole Konto jest polem wyświetlania i wyświetla konto, które zostało automatycznie określone na podstawie przypisania konta. Jeśli w klasyfikacji kont pozycji dla pochodzenia konta wybrano domyślne Z przyporządkowania kont, nie można zmienić pochodzenia konta.
    • Z zamówienia – jeśli ta pozycja została wybrana, pole Konto jest pustym polem, w którym należy wprowadzić konto. Konto to jest używane na przykład dla pozycji faktury dostawcy lub jako konto kompensacyjne w księgowaniu nominalnej zmiany stanu zapasów. Jeśli w klasyfikacji kont pozycji dla pochodzenia konta wybrano domyślne Z zamówienia, pochodzenia konta nie można zmienić.
Uwaga
Jeśli w klasyfikacji kont pozycji dla pochodzenia konta wybrano domyślne ustawienie Zgodnie z dokumentem powiązanym możesz wybrać Z przyporządkowania kont lub Z zamówienia jako pochodzenie konta.
  • Konto – konto jest wyświetlane lub musi zostać wprowadzone w zależności od ustawienia pochodzenia konta. Poniższe ma zastosowanie, jeśli konto jest określane na podstawie przypisania konta:
    • Konto pozycji głównej zestawu jest używane dla składników zestawu.
    • Konto wydatków jest określone dla zakupów centralnych lub zamówień zewnętrznych.
    • Jeśli pozycja jest wprowadzona do inwentarza i aktywowana w funkcji księgowania księgi głównej, przeprowadzane jest określenie konta inwentarza. Konto rozliczeniowe odbioru towarów lub faktury dostawcy jest używane z tabeli kont offsetowych przypisania konta.
    • Konto wydatków jest określane w innych przypadkach i dla pozycji, które nie zostały wprowadzone do inwentarza.
Zakładka Intrastat

W tej zakładce można tworzyć dane niezbędne dla komunikatów Intrastat. Komunikaty Intrastat dokumentują transgraniczny ruch towarowy między państwami członkowskimi UE.

  • Dostawa z
  • Dostawa do
  • Zwrot z
  • Zwrot do
  • Firma z obowiązkiem zgłoszenia – Wysyłka
  • Firma z obowiązkiem zgłoszenia – Przyjęcie

Te pola informują, czy istnieje wewnątrzstanowy ruch towarów z obowiązkiem raportowania i która firma jest zobowiązana do złożenia deklaracji. Informacje te są określane przez system i nie można ich zmienić.

Pola Dostawa z i Dostawa do nie są wyświetlane dla pozycji z dodatnią całkowitą ilością. Pola Zwrot z i Zwrot do nie są wyświetlane dla pozycji z ujemną ilością całkowitą. Aby uzyskać więcej informacji, należy zapoznać się z dokumentacją Wprowadzenie: Intrastat.

Podzakładka Dane Intrastat

Jeśli istnieje obowiązek raportowania, można utworzyć dane ]niezbędne dla wiadomości w tej podzakładce W razie potrzeby należy wybrać żądane dane podstawowe Intrastat. Dane wprowadzone w tych polach nie mają bezpośredniego wpływu na zamówienie zakupu. Są one niezbędne jako podstawa do zadeklarowania informacji Intrastat.

Zakładka składa się z następujących pól:

  • Porty (lotnicze)
  • Kod transakcji
  • Rodzaj transportu
  • Metoda statystyczna
  • Procedura statystyczna

Dane Intrastat zapisane w danych dostawcy partnera dostawcy są używane jako domyślne, w zależności od organizacji zakupowej.

Podzakładka Wysyłka dla zwrotów

Komunikat Intrastat może być również konieczny, jeśli towary zamówione w zamówieniu są zwracane w całości lub częściowo. System wyświetla dane Intrastat w podzakładce Wysyłka dla zwrotów. Dane te są istotne dla takiego komunikatu Intrastat. Są one obliczane przez system na podstawie danych Intrastat dla dokumentu i nie można ich zmienić.

Zakładka składa się z następujących pól:

  • Porty (lotnicze)
  • Kod transakcji
  • Rodzaj transportu
  • Metoda statystyczna
  • Procedura statystyczna
Zakładki wartości pozycji

Te zakładki zestawiają i wyświetlają kwoty pozycji zamówienia i różne wartości w formie przeglądu.

Kwoty są wyświetlane co najmniej we wszystkich wewnętrznych walutach organizacji wybranej na pasku przepływu pracy. Waluta kwoty wyświetlanej bezpośrednio w polu zależy od ustawień użytkownika. Jeśli waluta ta różni się od waluty zamówienia lub jeśli nie jest częścią kombinacji walut organizacji zakupu, wartości są wyświetlane dodatkowo w walucie obcej. Ta ostatnia waluta jest również główną walutą we wszystkich obliczeniach.

Uwaga
Jeśli waluta zamówienia różni się od waluty cennika, ceny dla każdej pozycji uzyskane podczas wyceny są przeliczane na walutę zamówienia. W ten sposób przeliczone ceny podlegają zaokrągleniu handlowemu zgodnie z liczbą miejsc po przecinku określoną w aplikacji Konfiguracja.
  • Wartość zakupu w gotówce – wartość zakupu za gotówkę jest wartością porównawczą dla kwoty netto. Uwzględnia ona odliczenie gotówki wynikające z wartości procentowej wskazanej w terminie płatności, która jest stosowana w pierwszym przedziale czasowym płatności. Dalsze okresy płatności lub okresy procentowe nie są brane pod uwagę. Na początek obliczana jest podstawa dyskonta gotówkowego. Jest ona obliczana na podstawie kwoty brutto pozycji pomniejszonej o wszystkie rabaty, dla których aktywowano flagę Rabat gotówkowy w powiązanym rodzaju składnika ceny zakupu. Podstawa obliczania rabatu gotówkowego pozycji towarowej jest kwota brutto pozycji towarowej, pomniejszona o rabat na pozycję aktywowany z rabatem gotówkowym i rabat dokumentu aktywowany z odliczeniem gotówki. Wartość zakupu gotówkowego pozycji towarowej jest obliczana na podstawie kwoty netto pozycji towarowej pomniejszonej o wartość wynikającą z zastosowania rabatu gotówkowego 1 do podstawy obliczania rabatu gotówkowego pozycji towarowej:

Wartość zakupu pozycji w gotówce = Kwota netto pozycji – (Podstawa naliczania rabatu gotówkowego dla pozycji towarowej * Rabat gotówkowy 1 zgodnie z terminem płatności/100)

Uwaga
Wartość ta jest zapisywana wewnętrznie w nagłówku i w pozycji, ale nie jest widoczna w aplikacji.
  • Wartość nabycia – ta wartość jest kolejną wartością porównawczą zawierającą również koszty zakupu. Na początek określane są koszty zakupu pozycji; procentowe koszty zakupu są następnie stosowane do wartości zakupu gotówkowego pozycji:

Koszty zakupu pozycji = (Wartość zakupu gotówkowego pozycji asortymentowej * Koszty zakupu 1/100) +(Wartość zakupu gotówkowego pozycji asortymentowej * Koszty zakupu 2 / 100) + Koszty zakupu 3 +Koszty zakupu 4

Uwaga
Wartość ta jest zapisywana wewnętrznie w nagłówku i w pozycji, ale nie jest widoczna w aplikacji.

Wartość nabycia pozycji jest następnie obliczana jako suma wartości zakupu gotówkowego i kosztów zakupu pozycji:

Wartość nabycia pozycji = Gotówkowa wartość zakupu pozycji + Koszty zakupu pozycji

  • Składniki wartości wyceny – wycena komponentu jest używana do przypisania ceny zestawu do podpozycji zestawu, pod warunkiem, że podstawowa pozycja jest istotna dla ceny. Dla każdej pozycji podrzędnej wycena komponentu jest określana jako wartość względna w stosunku do całkowitej ilości. W niektórych przypadkach można ją również zmienić ręcznie. Wycena komponentu pozycji podstawowej jest taka sama jak wycena komponentu jej pozycji podrzędnej. Cena używana przez system jako podstawa wycena komponentu jest przechowywana w aplikacji Konfiguracja dla organizacji zakupowej. Możliwe ceny to ceny rozliczeniowe od 1 do 5, a także ceny inwentaryzacyjne, które są przechowywane w danych podstawowych pozycji w widoku Rachunkowość dla firmy organizacji zakupowej. System używa odpowiedniej ceny wyceny, która jest przechowywana w danych zapasów. Jeśli wyszukiwana cena nie jest tam określona, używana jest cena z danych pozycji bez odniesienia do zapasów. Cena ta znajduje się w sekcji Ceny wyceny w zakładce Ogólne. Alternatywnie można również użyć następujących dwóch wartości obliczonych przez system: ostatniej ceny kosztu lub średniej ceny ruchomej. Cena zliczania zapasów może również zostać obliczona przez system dla zliczania zapasów lub może zostać wprowadzona ręcznie. Następująca funkcja specjalna ma zastosowanie, jeśli cena inwentaryzacyjna, ostatnia cena zakupu lub cena średnia została wybrana jako cena wyceny w aplikacji Konfiguracja: jeśli ta cena wynosi zero w momencie wprowadzania pozycji, zamiast niej stosowana jest cena rozliczeniowa 1. W razie potrzeby nadal można wycenę komponentu. Waluta jest zawsze walutą podstawową walut wewnętrznych organizacji zakupowej. Nie można jej zmienić.
  • Klasyfikacja cen artykułów – klasyfikacja ceny artykułu jest parametrem służącym do określania cen i rabatów. Wartość jest akceptowana z danych podstawowych pozycji. Wartości nie można zmienić bezpośrednio. Dostępne są podzakładki Dostarczone, w której znajdują kwoty i wartości dla dostarczonych ilości tej pozycji zamówienia są automatycznie obliczane i wyświetlane oraz Zafakturowane, w której znajdują się kwoty i wartości zafakturowanych ilości dla tej pozycji zamówienia są automatycznie obliczane i wyświetlane. Aby uzyskać więcej informacji dotyczących przetwarzania zamówień zakupu należy zapoznać się z dokumentacją Zamówienia zakupu: Akcje.

Kwoty i wartości są określane w następujący sposób:

  • Całkowita waga brutto
  • Dostarczona waga brutto
  • Zafakturowana waga brutto
  • Otwarta waga dostawy brutto
  • Otwarta waga rachunku brutto

Jeśli całkowita ilość jest wprowadzona dla pozycji zamówienia w jednostce ilości masowej lub używana jednostka ilości może zostać zmieniona na jednostkę ilości masowej, wagi brutto są określane i wyświetlane przez system w tych polach.

W przeciwnym razie wagi brutto pozycji zamówienia są określane na podstawie wag brutto wprowadzonych w danych podstawowych pozycji lub poprzez pozycje zakończone identyfikatorami na podstawie wag określonych w danych podstawowych identyfikatora. Standardowa jednostka systemowa kategorii wagowej jest zawsze wyświetlana jako jednostka miary.

  • Całkowita waga netto
  • Dostarczona waga netto
  • Zafakturowana waga netto
  • Otwarta waga dostawy netto
  • Otwarta waga rachunku netto

Jeśli całkowita ilość jest wprowadzona dla pozycji zamówienia w jednostce ilości masowej lub używana jednostka ilości może zostać zmieniona na jednostkę ilości masowej, wagi netto są określane i wyświetlane przez system w tych polach.

W przeciwnym razie wagi netto pozycji zamówienia są określane na podstawie wag netto wprowadzonych w danych podstawowych pozycji lub dla pozycji zakończonych identyfikatorami na podstawie wag określonych w danych podstawowych identyfikatora. Standardowa jednostka systemowa kategorii wagowej jest zawsze wyświetlana jako jednostka miary.

  • Objętość całkowita
  • Dostarczona objętość
  • Zafakturowana objętość
  • Otwarty zakres dostawy
  • Otwarta objętość rachunku

Jeśli całkowita ilość jest wprowadzona dla pozycji zamówienia w jednostce ilości lub używana jednostka ilości może zostać zmieniona na jednostkę ilości, ilości są określane i wyświetlane przez system w tych polach.

W przeciwnym razie ilości pozycji zamówienia są określane na podstawie ilości wprowadzonych w danych podstawowych pozycji lub poprzez pozycje zakończone identyfikatorami na podstawie ilości określonych w danych podstawowych identyfikatora. Standardowa jednostka systemowa kategorii wolumenu jest zawsze wyświetlana jako jednostka miary.

  • Całkowita wartość netto przed rabatem
  • Całkowita kwota brutto (waluta wiodąca)
  • Wartość dostawy netto przed rabatem
  • Wartość dostawy netto przed rabatem (waluta wiodąca)
  • Zafakturowana wartość netto przed rabatem
  • Zafakturowana wartość netto przed rabatem (waluta wiodąca)
  • Nierozliczona kwota brutto dostawy
  • Nierozliczona kwota brutto dostawy (waluta wiodąca)
  • Nierozliczona kwota faktury brutto
  • Nierozliczona kwota faktury brutto (waluta wiodąca)

Kwota brutto pozycji zamówienia jest określana i wyświetlana.

Kwota brutto jest obliczana na podstawie określonej lub ustalonej ceny za pozycję pomnożonej przez ilość, z uwzględnieniem jednostki ceny i wymiaru ceny.

Specjalne funkcje opisane w sekcji Cechy szczególne dla pozycji zestawów mają zastosowanie przy określaniu kwot dla zestawów artykułów.

Wartości w widokach Dostarczone i Zafakturowane są wyprowadzane proporcjonalnie z wartości widoku Ogólne w zależności od ilości odpowiedniej dla każdego widoku. Nie są one wyprowadzane z kolejnych dokumentach dla dostawy i fakturowania.

  • Całkowita kwota netto (waluta dokumentu)
  • Całkowita kwota netto (waluta wiodąca)
  • Wartość dostawy netto po rabacie
  • Wartość dostawy netto po rabacie (waluta wiodąca)
  • Zafakturowana wartość netto po rabacie
  • Zafakturowana wartość netto po rabacie (waluta wiodąca)
  • Nierozliczona kwota netto dostawy (waluta dokumentu)
  • Nierozliczona kwota netto faktury (waluta dokumentu)
  • Nierozliczona kwota netto dostawy (waluta wiodąca)
  • Nierozliczona kwota netto faktury (waluta wiodąca)

Kwota netto pozycji zamówienia jest określana i wyświetlana.

Kwota netto jest obliczana na podstawie określonej lub ustalonej ceny za sztukę pomnożonej przez zamówione ilości, pomniejszonej o wszelkie określone lub ustalone rabaty i dopłaty oraz z uwzględnieniem jednostki ceny i wymiaru ceny.

Cechy szczególne opisane w sekcji Cechy szczególne dla pozycji zestawów mają zastosowanie przy określaniu kwot dla zestawów na podstawie zestawień materiałów.

Cechy szczególne dla pozycji zestawów

Istnieją dwie opcje określania kwot dla pozycji zestawu lub dla poszczególnych komponentów zestawu:

  • Sam element zestawu, a więc zestaw jako całość, ma znaczenie dla ceny – w takim przypadku całkowita kwota za element zestawu jest przypisywana do komponentów zestawu za pomocą obliczeń przy użyciu wyceny komponentów. Ta informacja o cenie jest następnie zapisywana i dostępna do późniejszego wykorzystania, na przykład do analiz statystycznych. Proces ten może powodować różnice w zaokrągleniach, ponieważ kwoty i ceny są zaokrąglane odpowiednio do liczby zapisanych miejsc po przecinku. Wszelkie wynikające z tego różnice zaokrągleń są uwzględniane w pozycji zestawu o najwyższym koszcie towarów.
  • Poszczególne składniki zestawu określają cenę – w tym przypadku określane są kwoty za poszczególne podpozycje, a następnie sumowane jako kwota za pozycję zestawu. Cena pozycji podstawowej jest następnie obliczana na podstawie tej kwoty i całkowitej ilości.
Zakładka Załączniki/Teksty

W tej zakładce można tworzyć dodatkowe teksty i moduły tekstowe dla poszczególnych pozycji zamówienia. Zwykle są one używane do dokumentu wyjściowego w celu dodania tekstów do dokumentów końcowych. Są one pobierane z oferty, jeśli jest to możliwe.

Jeśli na karcie Załączniki/Teksty wyświetlana jest ikona, oznacza to, że teksty są dostępne. Aby uzyskać więcej informacji, należy zapoznać się z dokumentacją Teksty i Moduły tekstowe.

Uwaga
Język treści dostawcy jest domyślnie akceptowany jako język tekstów i modułów tekstowych w zamówieniu zakupu. Dotyczy to również sytuacji, gdy partner dostarczający używa innego języka treści. Można również tworzyć teksty w innych językach. Przed utworzeniem tekstu można zmienić język w polu Język na pasku narzędzi zakładki.

Status i zmiany statusu

Informacje o statusie zamówienia zakupu tworzą dodatkowy nieodłączny element informacyjny. Dzięki temu można szybko zorientować się w aktualnym statusie partii zamówienia zakupu i poszczególnych pozycji zamówienia. Informacje o statusie są przechowywane w systemie.

Statusy są wprowadzane na poziomie całego zamówienia i poszczególnych pozycji zamówienia. Dlatego status nagłówka zamówienia kompiluje status poszczególnych pozycji.

Zamówienie zakupu wykorzystuje następujące statusy:

  • Status ogólny
  • Status zamówienia
  • Status anulowania
  • Status potwierdzenia
  • Status dostawy
  • Status fakturowania
  • Status rozliczeń wewnętrznych

Pozycje zamówienia mają własne statusy ogólne, zamówienia, anulowania, dostawy, faktury i rozliczenia wewnętrznego, które mogą różnić się od nagłówka zamówienia. Status ogólny opisuje użyteczność zamówień zakupu w systemie. Status zamówienia wyświetla, czy pozycje zostały już zamówione lub czy wymagana jest zmiana zamówienia. Status anulowania wyświetla, czy pozycja jest anulowana i wyświetla na poziomie zamówienia, czy wszystkie pozycje zostały anulowane. Jeśli przetwarzane są potwierdzenia zamówień, status potwierdzenia wyświetla odpowiedni status dla każdej pozycji lub dla całego zamówienia. Status dostawy pokazuje, czy towary odpowiednie dla zamówienia zostały usunięte. Status fakturowania pokazuje, czy pozycje zamówienia zostały już zafakturowane. W systemach wielofirmowych istnieje dodatkowy status, który wyświetla, czy pozycje zamówienia zostały już rozliczone wewnętrznie.

Działania mające na celu zmianę ogólnego statusu zamówienia zostały opisane w dokumentacji Zamówienia zakupu: Akcje.

Zamówienia zakupu i pozycje zamówienia mogą wyświetlać status wprowadzony w tabeli.

Status ogólny:

  • W opracowaniu
  • Zwolnione
  • Zablokowane
  • Nieprawidłowe
  • Zrealizowane
  • Reorganizacja rozpoczęta

Status zamówienia:

  • Niezamówione
  • Zamówione
  • Anulowane
  • Wymagana zmiana zamówienia

Status anulowania:

  • Nieanulowane
  • Anulowane

Status potwierdzenia:

  • Niepotwierdzone
  • Potwierdzenie w opracowaniu
  • Częściowo potwierdzone
  • Potwierdzone
  • Potwierdzone storno
  • Otrzymana propozycja zmiany
  • Częściowo odrzucone
  • Odrzucone
  • Odrzucone storno
  • Zmieniono zatwierdzone warunki

Status dostawy:

  • Niedostarczone
  • Dostarczone częściowo
  • Dostarczono w całości

Status fakturowania:

  • Niezafakturowane
  • Zafakturowane częściowo
  • Zafakturowane w całości
Uwaga
Ręczne zakończenie dostawy jest wizualizowane za pomocą ikony statusu na niebieskim polu w statusie dostawy. W środowisku wielofirmowym dostępny jest inny status.

Status rozliczeń międzyfirmowych:

  • Nierozliczone
  • Częściowo rozliczone
  • Całkowicie rozliczone
Uwaga
Status faktury i status Rozliczone wewnętrznie są powiązane z dostarczoną ilością, a nie z całkowitą ilością. Dodatkowy status jest dostępny tylko w pozycjach linii, jeśli rezerwacje są aktywowane dla klienta w aplikacji Konfiguracja.

Status rezerwacji (pokrycie zapotrzebowania):

  • Wyłączone
  • Nie zarezerwowano
  • Częściowo zarezerwowane
  • Całkowicie zarezerwowane
  • Zakończone
Uwaga
W przypadku zwrotu towarów pozycja zamówienia zakupu może być również elementem pochodzenia zapotrzebowania. Odpowiednie informacje o rezerwacji są wtedy dostępne w widokach tabeli Zlecenie dostawy dla zwrotu i Wysyłka zwrotna z przesunięciem magazynowym.

Konfiguracja

Uwaga
Jeśli nie wprowadzono nic przeciwnego, dane są odczytywane w Konfiguracji na podstawie organizacji zakupowej zamówienia zakupu.

Funkcja Ogólne

Poniższe ustawienia w funkcji Ogólne są istotne dla aplikacji Zamówienia zakupu:

  • Waluta wewnętrzna 1
  • Waluta wewnętrzna 2
  • Waluta wewnętrzna 3

Jedna z maksymalnie trzech walut wewnętrznych jest określana jako waluta podstawowa. Kilka pól dla cen i kwot może zawierać walutę w zamówieniu zakupu, które są zwykle akceptowane z danych podstawowych dostawcy. Musi istnieć możliwość przeliczenia waluty na dowolną walutę wewnętrzną.

Odpowiednie współczynniki konwersji są wprowadzane w aplikacji Kursy wymiany.

Podfunkcja Specyficzne funkcje krajowe

Jeśli Intrastat jest aktywowany dla klienta, zakładka Intrastat jest wyświetlana w nagłówku aplikacji i edytorze pozycji. W razie potrzeby można tam wprowadzić dane do deklaracji Intrastat.

Funkcja Zakup

Poniższe ustawienia w funkcji Zakup są istotne dla aplikacji Zamówienia zakupu:

  • Zastosowanie kursu walutowego/Typ kursu – te ustawienia kontrolują przeliczanie innych walut na walutę podstawową na dokumentach organizacji zakupowej
  • Cena szacunkowa elementu zestawu – to ustawienie jest używane tylko dla komponentów zestawu. Służy ono do określenia wyceny każdego komponentu. Wartości składników są sumowane na poziomach podstawowych pozycji zestawu. Jeśli podstawowa pozycja zestawu ma znaczenie dla ceny, cena zestawu jest rozdzielana proporcjonalnie na składniki na podstawie tej wyceny. Podczas generowania dokumentu zamówienia zakupu to ustawienie kontroluje, które ilości i wartości będą akceptowane w pozycji zamówienia zakupu dla pozycji zamówienia, których status dostawy został ręcznie zakończony. Można wybrać, czy całkowita ilość z powiązanymi wartościami, czy ilość dostarczona do tej pory ma być akceptowana z powiązanymi wartościami
  • Podanie okresu monitu potwierdzenia – jeśli to pole wyboru jest aktywne, można określić przedział czasowy w polu Termin przypomnienia o potwierdzeniu zamówienia. Okres ten ma znaczenie dla przypomnienia o przekroczeniu terminu potwierdzenia zamówienia. Domyślne ustawienie wartości Potwierdzenie do w nagłówku zamówienia potwierdzenia jest pochodną bieżącej daty i terminu nadawcy. Jeśli pole wyboru jest nieaktywne, Potwierdzenie do ma maksymalną wartość dla daty w nagłówku zamówienia. Należy pamiętać, że w razie potrzeby można zastąpić to ustawienie dla dostawcy

Podfunkcja Dokumenty

Ustawienia w podfunkcji Dokumenty wpływają na wyjście dokumentów końcowych dla organizacji zakupów. Na przykład, wybierany jest tutaj szablon dokumentu końcowego, który reguluje strukturę dokumentu końcowego zamówienia zakupu.

Zapisany tutaj szablon dokumentu końcowego ma zastosowanie, pod warunkiem, że w danych podstawowych odpowiedniego partnera nie wprowadzono żadnych odbiegających informacji. Ustawienia partnera zastępują ustawienia dostosowywania. Jeśli dla dokumentu końcowego zapisano więcej niż jeden szablon, używany jest szablon określony jako preferowany.

Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji Dane wyjściowe dokumentu końcowego.

Ponadto w tym miejscu można określić, które dane podstawowe pracownika są używane przez system jako adres nadawcy wiadomości e-mail. W przypadku wybrania opcji Konkretny adres można określić domyślny adres nadawcy wiadomości e-mail dla wszystkich dokumentów końcowych w kategorii, na przykład potwierdzeń zamówień.

Podfunkcja Ceny

Ustawienia Zastosowanie partnera, Rabaty od wartości zamówienia, Rabat obejmujący wszystkie pozycje w podfunkcji Ceny wpływają na obliczanie cen i kwot w procesie zakupowym.

Jeśli funkcja Pokaż następny próg jest aktywna, aplikacja Zamówienia zakupu określa, czy istnieje inna skala dla większej ilości. W ten sposób nie jest sprawdzane, czy poprzez zwiększenie ilości, ta skala będzie w ogóle używana dla pozycji i czy warunki i ceny zapisane w wyższej skali są bardziej ekonomiczne.

Podfunkcja Zwroty towarów

W polu Rodzaj zlecenia dostawy należy określić typy zamówień dostawy, które mają być używane do zwrotu towarów. Jest on używany automatycznie, jeśli dostawy zwrotne są generowane w aplikacji Zamówienie zakupu lub w odpowiednich aplikacjach typu lista dla zamówień zakupu za pomocą następujących akcji:

  • Utwórz zlecenie dostawy dla zwrotów towarów
  • Utwórz zlecenie zwrotu z transakcją materiałową i wydrukuj dokument dostawy WZ
  • Utwórz zlecenie dostawy i drukuj dokument dostawy bez transakcji magazynowej

Więcej informacji na temat dostępnych akcji znajduje się w dokumentacji Zamówienia zakupu: Akcje.

Należy określić klucz księgowania dla zwrotu towarów w polu Klucz księgowania. Należy wybrać w tym polu klucz księgowania, który ma być używany do zwrotów towarów przez organizację zakupową do dostawców. Można określić klucze księgowania w procesie księgowania przyjęcia, dla którego wybrano transakcje ilościowe. Wycena zapasów jest również zwykle wybierana dla klucza księgowania. Zwroty towarów są zatem mapowane jako ujemne wpływy.

Uwaga
Klucz księgowania zapisany w rodzaju zlecenia dostawy jest nadpisywany przez klucz księgowania w polu o tej samej nazwie.

Aby uzyskać więcej informacji na temat zwrotów towarów, należy zapoznać się z dokumentacją Zwroty towarów i noty uznaniowe.

Funkcja Rezerwacje

Poniższe ustawienia w funkcji Rezerwacje są istotne dla aplikacji Zamówienia zakupu: Jeśli ta funkcja jest aktywna dla klienta, widok Rezerwacja jest dostępny w tabeli pozycji. Co więcej, edytor pozycji zamówienia wyświetla również status rezerwacji (pokrycie zapotrzebowania) w statusie.

Pozycja zamówienia może być również źródłem zapotrzebowania na zwrot towarów. Widoki tabel Zlecenie dostawy zwrotu towarów i Zwrot towarów z księgowaniem zapasów zawierają dodatkowe informacje, gdy rezerwacje są aktywowane.

Jednostki biznesowe

Następująca jednostka biznesowa jest istotna dla aplikacji Zamówienia zakupu, która wykorzystywana jest przykładowo do:

  • Przypisywania uprawnień
  • Konfiguracji definicji działań
  • Importu lub eksportu danych

Zamówienie zakupu:

com.cisag.app.purchasing.obj.PurchaseOrder

Jednostka biznesowa jest częścią następującej grupy jednostek biznesowych:

com.cisag.app.purchasing.OrderData

Uprawnienia

Uprawnienia mogą być przypisywane za pomocą ról autoryzacji, a także poprzez podpisanie organizacji. Więcej informacji na temat koncepcji autoryzacji można znaleźć w dokumencie technicznym Autoryzacje.

Funkcje specjalne

Poniższe funkcje specjalne odnoszą się do akcji i są dostępne dla aplikacji Zamówienia zakupu. Można przypisać uprawnienia do tych funkcji w aplikacji Role uprawnień.

  • Zastąpienie szablonów dokumentów końcowych

com.cisag.app.general.OverrideDocumentOutputOptions

Funkcja umożliwia nadpisanie ustawień wyjściowych zdefiniowanych w szablonie dokumentu końcowego w oknie dialogowym wyjścia dla wyjścia dokumentu z tą funkcją.

  • Zastosowanie innego nadawcy wiadomości e-mail

com.cisag.sys.services.output.UseDifferentMailFrom

Ta funkcja umożliwia zmianę adresu e-mail nadawcy podczas drukowania dokumentu końcowego w wyjściowym oknie dialogowym.

  • Zastosowanie innego nadawcy faksu

com.cisag.sys.services.output.UseDifferentFaxSender

Ta funkcja umożliwia zmianę numeru faksu nadawcy podczas drukowania dokumentu końcowego w oknie dialogowym wyjścia.

Przypisania organizacyjne

Struktury organizacyjne służą do kontrolowania, które dane mogą być przeglądane, używane lub edytowane. W tym celu należy aktywować funkcję Uprawnienia do treści w aplikacji Konfiguracja.

Aby upewnić się, że dana osoba widzi aplikację Zamówienia zakupu w menu użytkownika i może ją otworzyć, użytkownik musi być przypisany do organizacji, która jest połączona z jedną z następujących struktur organizacyjnych:

  • Zakup

Aby dana osoba mogła otworzyć zamówienie zakupu i edytować zawarte w nim dane, jedna z organizacji przypisanych do użytkownika musi zostać utworzona w aplikacji Rodzaje zamówień zakupu w tabeli Uprawnienia.

Aby uzyskać więcej informacji na temat tabeli Uprawnienia i kompleksowy przegląd uprawnień związanych z treścią, należy zapoznać się z dokumentacją Uprawnienia do treści.

Funkcje specjalne

Aplikacja Zamówienia zakupu nie posiada funkcji specjalnych.

Uprawnienia dla partnerów biznesowych

Aplikacja Zamówienia zakupu jest dostępna dla partnerów biznesowych z przypisaną rolą Dostawca.

Czy ten artykuł był pomocny?